Provincie wil grotere rol minderhedenbeleid Kritiek milieudefensie op subsidies discussie Eigen HuisV noodsubsidie bij sprong hypotheekrente DE LANDBOUW HERSTELT ZICH OEN HAA G WIL TEVEEL ZELF REGELEN EERSTE REIS VOOR REUS iutomuseum issen in problemen Baggerstaking onafwendbaar Einde aan tax-free- shops? VOORDEEL VOORSTANDERS KERNENERGIE GROTE GOLF SLACHTOFFERS KOMT NOG )0NDERDAG 14 JANUARI 1982 (Van onze Haagse redacteur) PEN HAAG - De provincies zijn weinig enthousiast over het minderhedenbeleid dat de rijksover heid wil gaan voeren. De rol die de provincies in zo'n beleid zouden kunnen vervullen, wordt voor «n groot deel miskend. De provincies „hangen er als franje bij", zoals de Brabantse gedeputeerde [LEinmahl woensdagochtend in het Haagse Nieuwspoort zei waar hij het commentaar van de elf tovincies op de ontwerp-minderhedennota van de regering kwam toelichten. PZC/binnen-buitenland 15 Beperking import Het koninklijk paar heeft in het paleis op de Dam in Amsterdam een nieuwjaarsontvangst gehouden voor het Corps DiplomatiqueDe aankomst van koningin Beatrix en prins Claus bij het paleis. De aankomst van de Russische ambassadeur Vasüy Sergeevich Tolstikov en diens echtgenote. jipahi had dat commentaar eerder mgeboden aan staatssecretaris Van eijenhorst van binnenlandse zaken, ie het minderhedenbeleid coordi- sert Rode draad in de opmerkingen (inhet Interprovinciaal Overleg (IPO) Mint de miskenning van de noodzaak sa te decentraliseren. 'Den Haag' wil tred touwtjes in handen houden, om 3 simpel te zeggen. rflnahl wilde de regeringsnota overi- I asniet volstrekt verwerpen, maar hy raat wel dat een echte intensivering rj bet beleid ontbreekt en dat de pro- ades teveel toeschouwer moeten zijn, iswyl zij juist meer concreet vorm kun dige ven aan een minderhedenbeleid, üechts op lokaal en provinciaal ni- 8U kan adequaat worden voorzien in codzakelijke differentiatie in het min- shedenbeleid", laten de provincies taVan Leijenhorst weten, e rijksoverheid wil echter teveel zelf gelen, zei de Brabantse gedeputeer- fe Voorbeeld van dat overheidsoptre- {enishetfeitdatrijksambtenaren in de MVincies worden gestationeerd om har het beleid te helpen coördineren. Dok bij de uitgangspunten van het llnderhedenbeleid worden door de (tovincies vraagtekens gezet Er is, bde Einmahl uit, teveel de neiging ehet beleid enkel op die minderhe- (o te richten, en de meerderheid te ISSEN - Een schuld van 325.000 gul- feabij de Friesch Groningsche Hypo- ÉKkbank in Amsterdam nekt het Au- mauseum in Assen. Het vier jaar oude pd is te koop. Liefhebbers kunnen ishrijven en op 26 januari is de finale wkoping door de hyptheekbank. Dit tefl de oprichter van het museum, A. oNimwegen Sr., meegedeeld. tAutomuseum in Assen, een collec- ivan oude auto's en motoren, is in Kilijkheden gekomen door te opti- stische prognoses. ONimwegen - een ondernemer - pas- liet tekort steeds uit eigen zak bij. i< collectie van het Asser museum wlrechtstreeks gevaar, omdat die is Rdergebracht in de Automuseum As- ia BV. „Maar er zal dan uiteindelijk id verkocht moeten worden", zegt liaNim wegen- Ei] heeft nog geen idee waar hij met j :3011de auto's en motoren naar toe «t. ervolging directeur eatrixhavenvanwege andel chemisch afval LUSTR1CHT - Het Uniser-proccs Ligt in Maastricht een vervolg. De of- ritrvan justitie aldaar, mevrouw mr. IHiurman, heeft een strafvervolging flsleld tegen de ex-directeur van ko- tóedrijf Beatrixhaven BV in Maas- hht. it», Peter D., wordt ervan verdacht teder vergunning en illegaal chemisch fill, afkomstig van Uniser-bedrijven, übebben gemengd. De Maastrichtse itierechter heeft de zaak inmiddels (oerwezen naar de Meervoudige nüamer Keft maandag nog getuigd als direc- svan de kolenhandel die medio vo- EJaar failliet is gegaan met een schuld b ongeveer 50 miljoen gulden. Hij s!t toegegeven dat hij van Uniser af- ïiprodukten overnam, die vervolgens or kolenslam werden gemengd en orverkocht aan Belgische bedrijven 1J uronder een cementfabriek). verklaarde maandag niet te hebben «ten dat hij ook zware metalen en air giftig afval heeft afgenomen. Hij 9tep zich toen op de afspraak met Rr-directeur GerritB.dat hij alleen It! met hoge brandbare waarde zou 5pn. In de praktijk bleken er ook an- 35 partijen tussen te zitten. De drie facteur van Uniser waren onder meer tordeze zaak vervolgd. Ze hebben vol- fa! de Bredase officier van justitie ®tredlngen van de wet chemische af- JfaoSen begaan. Directeur D. van attlxhaven wordt nu hetzelfde ten «e gelegd. Aanhoudingen »a ontploffing li-schakelkast jjAARLEM (ANP) - De politie in Haar- «ibeeft woensdagavond drie jongens tol 15 jaar aangehouden in ver- todmet de ontploffing dinsdagavond ■fan schakelkast van het Haarlemse telnet in de Indische Straat. ontploffing zou volgens de politie "j ^oorzaakt zijn met een zelfgemaakt tonnetje De drie jongens hebben be rt fad. ^schade door de ontploffing bedraagt 30 drieduizend gulden. Tweehon- W kabelabonnees konden tot een kuur na de ontploffing geen radio en ®nsie ontvangen. ^Haarlemse pohtie verwacht van- in verband met deze zaak een vier- "ttdachte aan te kunnen houden vergeten. Dat miskent het feit dat een minderheid slechts kan bestaan door dat er ook een meerderheid is, aldus Einmahl, „een meerderheid die ruimte voor zo'n groep moet maken". De pro vincies leggen in dit verband de na druk op wederzijdse aanpassing en op Eind 1981 gaf een derde van de onder vraagde landbouwers te kennen in de komende periode te gaan investeren in roerende goederen. Een op de zeven had nog geen beslissing genomen. Mid den 1981 was een kwart van plan in roe rend goed te investeren. Volgens de ge gevens uit het onderzoek van midden vorig jaar zouden de landbouwers in 1982 voor minimaal f 500 min in roerend goed investeren. Tweederde zou be stemd zijn voor vervanging en een der de voor uitbreiding. Een meerderheid van de plannen betreft hooiwerktuigen en tractoren. Het herstel in de inkomensontwikke ling, dat ook al door het Landbouw Economisch Instituut voor 1981 werd gesignaleerd, blijkt dit jaar duidelijk door te zetten. Van de mensen die opga ven in 1981 een hogere arbeidsop- brengst te hebben dan in 1980 (53 pet) blijkt namelijk 34 pet voor dit jaar een verdere stijging te verwachten, 56 pet een gel ijkbli jvende en 10 pet een lagere AMERSOORT - De vereniging Eigen Huis heeft bij minister Van Dam een speciale noodsubsidie bepleit voor huiseigenaren die door de hoge rente in de problemen raken. Volgens de ver eniging moet de grootste golf slachtof fers van de hoge rente nog dit jaar of in 1983 komen. Directeur Bindels van Eigen Huis sig naleert dat de gedwongen verkopen nu opeens enorm zijn toegenomen Hij leidt dit af uit gegevens die het ministe- acceptatie van de minderheid door de grotere groep. Volgens Einmahl wordt het beleid ook te vaak in een 'verzorgende' vorm gego ten, terwijl het hem beter lijkt om een beleid te ontwikkelen dat minderheden opbrengst. Gemiddeld verwacht een kwart van de ondervraagden dit jaar een hogere opbrengst, 42 een gelijkblij vende en 10 pet een dalende opbrengst. De onzekerheid over de inkomensont wikkeling is het grootst in de akker bouw. Tachtig procent van de landbouwers meent dat een hoger inkomen leidt tot investeringen in landbouwwerktuigen, trekkers of stalinrichting. Twee derde ziet voldoende toekomstmogelijkhe den voor de agrarische sector. Van de ondervraagden is 61 pet van mening dat vanwege de hoge rente indien mo gelijk beter gewacht kan worden met investeringen in werktuigen, maar 30 pet is het hiermee niet eens, zo blijkt onder meer nog uit het onderzoek. Driekwart van de landbouwers meent dat door inschakeling van loonwerk- bedrijven bij henzelf minder geïnves teerd kan worden. In 1980 werd f450 min aan loonbedrijven betaald, wat nog een lichte stijging betekende. Dit jaar zal er een daling optreden. rie van volkshuisvesting heeft over het aantal malen dat het rijk ivoor gemeen ten) moet bijbetalen bij gedwongen ver koop van een huis waarop gemeente garantie is verleend. Directeur Bindels geeft aan dat nu een ware golf van problemen op komst is omdat mensen die in 1977 of 1978 een huis kochten en voor vijf jaar vast ren te afspraken nu pas aan herziening van de rente toe zijn. De rente lag toen op 8 in staat stelt zichzelf te organiseren en actief te zijn. Eén van de belanrijkste uitgangspunten van een beleid moet overigens het wegnemen van de taal barrière zijn, de eerste drempel die bui tenlanders tegenkomen. Kritiek had hij ook op het rijk, dat in Einmahl's ogen geen rekening houdt met de sterk stij gende behoeften van buitenlanders aan huisvesting. In de berekening van de woningbehoefte na 1990 wordt daarmee onvoldoende rekening gehouden. De kritiek van de provincies kent ook financiële aspecten. Het IPO dringt er bij het rijk op aan dat de provincies en gemeenten voldoende financiële mid delen krijgen om een minderhedenbe leid te kunnen uitvoeren. Dat moet voorlopig maar via een doelregeling, aldus Einmahl woensdag, hoewel de provincies de voorkeur geven aan fi nanciering via de algemene middelen van het provinciefonds. walvisprodukten DEN HAAG (ANP) - De invoer van pro- dukten van walvisachtige dieren in ons land is vanaf woensdag zo veel mo gelijk aan banden gelegd. Van een groot aantal produkten is de import slechts toegestaan indien het produktschap voor dit doel een vergun ning heeft afgegeven. Minister De Ko ning van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten om een EG-richtlijn van dezelfde strekking ten uitvoer te brengen. MEER LEERLING BOUWPLAATSEN RIJSSEN {ANP! - Minister Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaat na of het mogelijk is in de sociale sector het aantal leerling bouwplaatsen uit te breiden. Dezelfde mogelijkheid bekijkt de mi nister voor wat betreft projecten bij de rijksgebouwendienst. Hierdoor moeten er weer voldoende opleidingsmogelijk heden in de bouw ontstaan. Door de malaise in deze bedrijfstak is het aantal leerlingbouwplaatsen afgenomen en is de animo om in de bouw te gaan werken onder met name de lts'ers sterk ge daald. tol 9 procent en nu op 11 tot 12. „Dat betekent opeens veertig procent hoge re woonlasten", aldus Bindels. Daarbij komt als extra probleem dat banken volgens Bindels steeds meer ge neigd zijn de waarde van het huis op nieuw te taxeren. Omdat de gemiddel de verkoopprijs in vergelijking met 1977 met 30.000 gulden gedaald is zijn banken niet m alle gevallen bereid de oude hoofdsom te lenen. Bindels: „Dat betekent dat een huis dat toen voor AMSTERDAM - Koningin Beatrix en prins Claus hebben woensdag- morgen in het paleis op de Dam in Amsterdam een nieuwjaarsont vangst gehouden voor diplomatie ke vertegenwoordigers in ons land. Woensdagmiddag ontvingen ko ningin en prins te zamen met prin ses Margriet en mr. Pieler van Vol lenhoven vertegenwoordigers van verschillende groepen uit de sa menleving ter gelegenheid van het nieuwe Jaar op het paleis. Het is de bedoeling elk jaar voor een deel an dere personen uit te nodigen. Dit jaar is een groter aantal leidingge vende personen gevraagd uit de wereld van de kunst, de sport, de gezondheidszorg, van instellingen voor gehandicapten, organisaties waann vrouwen actief zijn en hel bedrijfsleven. Volgens milieudefensie blijkt uit de ver deling van de subsidies dat organisa ties die voorstander zijn van het ge bruik en verdere ontwikkeling van kernenergie ruim 400.000 gulden meer ROTTERDAM (ANP) - De wereldwijde staking van Nederlandse baggeraars die in het buitenland werken, lijkt on afwendbaar. nadat een gesprek tussen de betrokken baggerconccrns en de bouw- en houtbonden FNV woensdag niets heeft opgeleverd. De grote baggerbedrijven hebben de bonden in dit gesprek nog eens gewezen op de gevolgen die een dergelijke actie op de werkgelegenheid kunnen hebben. Naar schatting zullen 1.200 baggeraars, die voornamelijk in de Perzische Golf en West-Aöika werken, aan de staking van 23 tot 26 januari meedoen. twee ton is gekocht nu wordt getaxeerd op bijvoorbeeld 150.000 gulden Daarop wordt de nieuwe hoofdsom geleend De koper moet zelf zorgen voor de rest" Voor die extra leningen op de resteren de som rekenen de banken dan een aan zienlijk hogere rente; volgens Bindels tot zelfs 15 procent. Minister Van Dam voelt weinig voor zo n noodsubsidie Hy zegt er pas aan te villen denken als er een „geïntegreerd woonlastenbeleid tot stand komt waar- krijgen toebedeeld dan de andere orga nisaties. Milieudefensie is vooral verbolgen over de toekenning van ruim 1.7 miljoen gul den aan de Stichting Energie Informa tie, een bundeling van personen uit on der meer Ultra Centrifuge Nederland lUCN), Neratoom en instellingen als Kema uit Arnhem. De milieuvereniging acht in het bijzon der de rol van G. A. de Boer. lid van de wetenschappelijke staf van de stuur groep. omstreden. De Boer, aldus Mi lieudefensie. heeft mee mogen beslissen over de subsidie-aanvragen van twee instellingen, waarbij hij zelf betrokken is: Neratoom en de Stichting Energie Informatie. Mehmet Ali Agca, die voor de aan slag op paus Johannes Paulus 11 tot le venslange gevangenisstraf is veroor deeld. heeft de hongerstaking waarmee hij op 20 december begonnen was beëin digd. in ook renteaftrek en huurwaardefor fait wordt betrokken". Bindels denkt dat een groep kopers tussen wal en schip valt: „Als huurders in problemen komen worden ze op veel manieren opgevangen. Als ze bijvoor beeld werkloos zijn geraakt en minder inkomen hebben kunnen ze aanspraak maken op huursubsidie. Als een koper zo'n terugval in inkomen maakt bete kent het vaak meteen een doodsmak". Bij de toekenning van de subsidies is naar het oordeel van milieudefensie geen rekening gehouden met de reeds bestaande financiële mogelijkheden van de aanvragers. De milieu-organisatie pleit er voorts voor dat er drastisch wordt gekort op de inkomsten van de stuurgroepleden zelf. Volgens Ad Schravemade, lid van de stuurgroep maatschappelijke discus sie energiebeleid en voorzitter van de commissie die de subsidies verdeelt, heeft ir. De Boer over geen enkele sub sidie meebeslist. Schravemade ont kent dat de subsidiestroom ook maar enigszins bewust in het voordeel van pro-kernenergie is. 1 Van onze correspondent! BRUSSEL-De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil de be lastingvrije handel op de Europe se luchthavens gaan beperken. De commissie vindt deze handel in principe strijdig met de Europese belastingregelingen. De Commissie zal de EG-minister- raad voorstellen voor goederen die van buiten de Gemeenschap komen, bijvoorbeeld camera's uit Japan, voortaan de gewone belas ting te heffen, ook in de zogenaam de tax-free shops op de luchtha vens. In Brussel wordt echter niet uitge sloten dat de Europese ministers weinig trek hebben om deze beper king werkelijk door te voeren. In Europese termen heeft de tax-free handel een betrekkelijk geringe omvang en men aarzelt om de Eu ropese burgers dit kleine voordeel tje af te nemen, te meer daar 'Euro pa' toch al niet zo populair is. Een beperking, zoals door de Com missie voorgesteld, kan voor de Nederlandse luchthaven Schiphol belangrijke gevolgen hebben. De tax-free-afdeling op Schiphol is een van de grootste en voordelig ste in Europa en ook daarbuiten. De indruk bestaat dat reizigers om die reden zelfs bij voorkeur met de KLM vliegen en in Amsterdam overstappen. Beperking van de tax-free mogelijkheden zou dus niet alleen de werkgelegenheid in die sector op Schiphol kunnen aantasten, maar ook het aantal KLM-passagiers. AMSTERDAM (ANP)-De landbouw in ons land zit weer in de lift. De investerin gen gaan dit jaar omhoog. Zeven van de tien landbouwers vinden dat het goed tot zeer goed in hun bedrijfstak gaat. Het positiefste zijn de melkveehouders met 78 pet, het minst positieve de akkerbouwers met 49 pet. Dit blijkt uit een represen tatieve enquete van het NIPO, dat de Amrobank heeft laten verrichten in ver band met de komende Landbouw-RAI. Inkomens De grootste bulkcarrier ter wereld, de 260.000 ton metende Hitachi Venture, is vanaf de Hitachi scheepswerf in Japan vertrokken voor zijn eerste reis voor eigenaar Wah Kwong Shipping, een grote scheepvaartmaatschappij in Hongkong. De bulkcarrier heeft een navigatiecomputer en is voorzien van de grootste luikdeksels ter wereld AMSTERDAM (ANP) - De Stuurgroep Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid handhaaft de enorme voorsprong die gevestig de belangenorganisaties in de kernenergie- en steenkooltechno logie hebben op groepen die de belangen van milieu en volksge zondheid voorop stellen. Dit is de mening van de Vereniging Milieudefensie nadat bekend is geworden welke subsidieaan vragen de stuurgroep heeft toegekend. VAN DAM WIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17