IV erkgelegenheidsplannen ;ind januari in overleg GEEN TEKEN VAN STA A T VAN BELEG IN POLEN Haig: verbreding van 'Camp David' gewenst Munitieschip zondag in Eemshaven Klopjacht op de brigadisten HTMOETING DEN UYL MET WERKGEVERS VANDAAG GESPREK IN ISRAEL St NDERDAG 14 JANUARI 1982 PZC/binnen-buitenland Zendamateur zou contact met Polen hebben verzonnen AMSTERDAM - Het ziet ernaar uit dat verschillende dagbladen, een t v-rubriek en het Algemeen Nederlands Persbureau het slacht offer zijn geworden van een Am sterdamse, gelicenseerde zenda mateur met geldingsdrang. De man heeft een aantal berichten over Polen in omloop gebracht, die betrekking hebben op de noodtoe stand. Geen enkele andere zenda mateur kan deze berichten echter bevestigen. De Berichten zegt de man te heb ben ontvangen van Poolse zenda mateurs, die op steeds wisselende golflengten en op wisselende tijden in de ether zouden zijn geweest. An dere Nederlandse zendamateurs hebben echter, sinds de staat van beleg, taal noch teken uit Polen vernomen, hoewel velen intensief naar de hun bevriende Poolse zen damateurs hebben gespeurd. Na de publikaties heeft het hoofd bestuur van de grootste vereniging van radio-zendamateurs in Neder land, de VERON, een protesttele gram aan het ANP gestuurd, waar men enkele berichten heeft ge bruikt. De VERON (15.000 ledeni is van mening dat de persorganen on zorgvuldig te werk zijn gegaan door de berichten bijvoorbeeld niet bij een aantal andere gekwali ficeerde amateurs te verifiëren of aan het hoofdbestuur voor te leg gen. De vereniging vindt dat de naam van de radio-zendamateurs in diskrediet is gebracht en ver wacht bovendien dat door deze be richten Poolse zendamateurs In gevaar zijn gebracht. Van de Oos tenrijke zustervereniging heeft de VERON reeds een verzoek om op heldering te geven ontvangen. nflNGEN (ANP) - Het schip met munitie voor Amerikaanse legereenheden fist-DuiIsland zal naar verwachting zondagmiddag tegen vijf uur in de jjuven aan de Noordgroninger kust aankomen. Het schip, de U.S. American <tr, is enkele dagen geleden vertrokken uit Sunnypoint in South-Carolina, ganger heeft ongeveer 1160 ton conventionele munitie aan boord. Dit is tjedeeld door het gemeentebestuur van Hefshuizen, de gemeente waarin de shaven ligt. 3unitie zal vanaf maandag in treinen via Groningen-Zwolle-Zevenaar naar de ^republiek worden gereden. De bedoeling is dat er gedurende zes dagen elke maximaal vier treinen rijden. Om de munitie vlot te kunnen overladen van pnaar trein heeft het stuwadoorsbedrijf Terminal Eemshaven honderd man ptrokken De munitie is verpakt in containers of wordt getransporteerd als (ieteerd stukgoed Het gaat om een proeftransport. Slaagt dit dan zullen de Amerikaanse autoritei ten vermoedelijk besprekingen gaan voeren om de transporten definitief te ma ken, althans zolang dit in de Eemshaven mogelijk is. Komt in de Eemshaven een kolenvergasser of gaat daar aanlanding van LNG plaatshebben dan zal er in ieder geval geen sprake meer van het lossen van munitie kunnen zijn, zo hebben de Amerikanen ook zelf al eerder laten weten. Enkele actiegroepen in Groningen willen de munitietrein volgende week door middel van een uit mensen bestaande blokkade proberen tegen te houden. Het plan is met zoveel mogelijk actievoerders ergens op de rails te gaan zitten. Andere actiegroepen, die ook tegen het munitietransport zijn, wijzen een derge lijke blokkade af, maar hebben voor zaterdag 23 januari een demonstratie aange kondigd, vanaf het hoofdstation in Groningen, en zullen zaterdag 16 januari in Uithuizen een grote manifestatie houden. nodigen voor een verkennend gesprek over het ontwerp van het werkgele genheidsplan. „Dat kan eventueel via de Stichting van de Arbeid", zei hij, „we moeten nog eens bekijken in welk kader het overleg zal worden ge voerd". Dat Den Uyl de werkgevers van kort zichtigheid had beticht vond RCO- voorzitter Van Veen niet zo'n vrucht baar uitgangspunt. Daarover hebben ministers en werkgeversvertegenwoor digers fundamenteel gesproken. Van de laatste kant is gesteld dat men teleur gesteld is over de verwerping van het alternatieve werkgeversplan, dat door het CPB was doorgerekend en gunsti ger bleek uit te komen dan de voorlopi ge kabinetsplannen. Van wat tot dusver bekend is over de regeringsvoornemens vrezen de werk gevers verkeerde uitwerking met na me voor het midden- en kleinbedrijf, dat voor nog hogere kosten zou komen. „Wij zijn niet bereid mee te werken aan matregelen, die onze leden nog meer lasten opleggen", zei Van Veen. „Het zou logisch zijn dat het kabinet nu via de Stichting van de Arbeid komt pra ten, gezien de besprekingen die daar al aan de gang zijn". De RCO-delegatie heeft van het kabi net begrepen dat het komt met „een samenhangend herstelplan, ten bate van de economie, van de werkgelegen heid en de bedrijven op zichzelf'. „Als we meer bijzonderenheden kennen zul- (Van onze correspondent JERUZALEM - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Haig heeft zich in Cairo uitgesproken voor een „verbreding van het kader van de akkoorden van Camp David". Over de aard van die verbreding wilde Haig zich niet uitlaten. De Amerikaan se minister deed die uitspraak gisteren na afloop van zijn ge sprek met de Egyptische president Moebarak en minister van buitenlandse zaken Kamel Hassan Ali. Haig arriveert vandaag in Israël voor besprekingen met premier Begin en het Israëli sche kabinet. woensdagmiddag na afloop «en gesprek tussen een kabinetsde- itie onder leiding van waarnemend ier Den Uyl en vertegenwoordi- ivan de Raad van Centrale Onder- Krsorganisaties (RCO). Het ge- ïkwas bedoeld tot „normalisering lie verhoudingen". De gerezen mis tenden lijken nu te zijn opgehel- i zo werd van beide zijden ver- ord. misverstanden ontstonden rondom ibrief van de ondernemersorganisa- iaan zijn leden, nadat minister Den individuele bedrijven had uitgeno- 1 om over onderdelen van het in tbereiding zijnde werkgelegen- isplan te komen praten. Het kabi- betreurde dit optreden en vond me- m die situatie aanleiding om de ■kgevers tot een gesprek uit te nodi- iDe ondernemers willen niet dat er ptwee fronten" wordt gewerkt. Uyl zei dat het de bedoeling van kabinet is de centrale organisaties het einde van deze maand uit te EGRAMP it van pagina 1) ivroeg spitsuur omdat de regering ambtenaren in verband met het noodweer eerder dan gewóón- karhuis had gezonden. Volgens de berichten vielen alleen op de ;al zeventien slachtoffers. Het neer- ïnde vliegtuig sloeg de daken van auto's; uit een geheel ver- :rd voertuig stak de arm van de in israk beknelde bestuurder, iket koude water waren de overle- lansen gering voor de misschien dozijn slachtoffers die zichtbaar en zich boven water hielden, jl het wrak al vrij snel begon te totdat er weinig meer van te dan de blauwe kleur waarin Iwas geverfd op enkele stukken me- De helikopter moest bij herhaling naar overlevenden die aan de ilijn naar de kant werden ge- aar eraf vielen. De geringe af- van minder dan twintig meter l» de wal was voor velen zodoende te groot. i het vliegveld National Airport, ffijwel midden in de stad ligt, vlak het Witte Huis en een reeks van mi- iffies, met aan de andere kant dicht- ouwde woonwijken, heerst al jaren licntroverse. Het is te klein, met te Keen te weinig startbanen, en niet sberekend op de overlast van zowel ticulier vliegverkeer als van de voor- m binnenlandse luchtvaart, pogingen om meer vluchten te ver en naar het grote, moderne vlieg- IDulles, een klein uur rijden verder- taVirgina, zijn gestuit op weerstand ■et Congres, De volks vertegen woor- (ng vindt National Airport gerieflijk ie hand, op tien minuten afstand ihetCapitool. al wordt al jaren voor- jü dat ongelukken niet konden uit- fren. fhmidt: Parijs Bonn zijn het mis over Polen BUJS (AFP) - De Westduitse bonds- tetlier, Helmut Schmidt, heeft insdagavond verzekerd, dat Frank- en West-Duitsland niet van me- verschillen over de gebeurtenis- ain Polen. ®®ldt, die in Parijs meer dan drie uur We met de Franse president Mitter- Wi verklaarde dat de situatie in Po- B uitvoerig aan de orde is geweest. hebben geen verschillen geconsta- W", aidus Schmidt, die verder zei: •*ܧh het erover eens, dat generaal jjfozelski moet blijven weten dat wij vragen en zullen vragen de doel- ®i?n die hij heeft aangekondigd te Wseten, te weten opheffing van de van beleg, vrijlating van gefilter de personen, herstel van de men- •Kwhten en herstel in Polen van de Wten genoemd in de slotakte van ■ilanki." Schmidt zei ook, dat Frank- en West-Duitsland beide vinden, ■Me humanitaire hulp aan Polen ^'worden voortgezet. 'Wdent Mitterrand merkte op: „Een W gebruik wil dat de Bondsrepu- l'fk en Frankrijk overleggen iedere JW Wanneer een belangrijk pro- w«mhun relatie raakt en iedere keer ""Mer het evenwicht in de wereld spel staat." len we ons constructief opstellen. Maar het moet wel gaan om de verkleining van de problemen van het bedrijfsle ven, anders komen we in verzet", aldus Van Veen. De werkgevers hebben grote zorg over de uitspreken die van overheidskant zijn gedaan over een eventuele 32-urige werkweek, terwijl men in de Stichting van de Arbeid met de werknemers over verkorting van de arbeidsduur praat. „De regering moet niet dwars door het normale overleg heen fietsen", stelde de RCO-voorzitter. Den Uyl zei dat dit ook niet de bedoeling is. Ook de Ziektewetplannen van de rege ring stemmen de ondernemersorgani saties trouwens tot bezorgdheid. Zij zullen wel meewerken aan het opstel len van het SER-advies over deze kwestie, maar zij hebben op voorhand de indruk dat ook in dit geval vooral het midden- en kleinbedrijf voor hoge re lasten kan komen te staan. Zeker als de opbrengsten van dit plan (die er niet zijn, aldus Van Veen) voor andere doel einden zouden moeten worden ge bruikt. WARSCHAU/MOSKOU/ROME (DPA/ RTR/AFP) - Woensdag was de staat van beleg in Polen een maand oud zon der dat er enige concrete aanwijzing voor was wanneer deze zal worden op geheven. Paus Johannes Paulus II zei in Rome dit te betreuren. Dit was woensdag, nadat hij de vorige dag, evenals vooraanstaande politici in het westen een brief van de Poolse premier Jaruzelski had ontvangen. Uit die aan de Franse communistenlei der Marchais, werd woensdag door de Franse communistische partij gepubli ceerd. Een concrete aanwijzing voor de opheffing van de staat van beleg werd ondanks hernieuwde verzekeringen voor het streven daartoe niet genoemd door de Poolse generaal. Volgens waar nemers poogt de Poolse regering zo via verschillende wegen vooral in het bui tenland begrip te krijgen voor de situa tie. Daarop wijzen volgens hen ook de steeds verdere, doch kleine versoepe lingen. zoals woensdag bijvoorbeeld weer de verkorting van het nachtelijk uitgaansverbod in Katowice met één uur, zodat men daar nuochtends al om vijf uur de deur uit mocht in plaats van om zes uur. Onder voorzitterschap van generaal Ja ruzelski is woensdag volgens de Poolse radio een vergadering gehouden van re geringsfunctionarissen en arbeiders, onder wie leden van de verboden vak bond Solidariteit. Zo een vergadering was de eerste in haar soort na de afkondiging van de staat van beleg en was volgens de radio bedoeld om de huidige situatie en de activiteiten van het Poolse leger te ver klaren. Een Brits blad leidde woensdag uit uit latingen van de vice-premiers Ra- kowski en Ozdowski af, dat de staat van beleg al mogelijk op 1 februari zou kunnen worden opgeheven, maar voorlopig is er alleen maar de algeme ne verzekering van Poolse kant, dat de ze niet langer zal worden gehandhaafd dan nodig is en ontbreken duidelijke tekenen, die wijzen op beëindiging. De toon uit Warschau is by alle kenne- hjke pogingen van het bewind om voor al m het westen begrip te vinden zeker na de jongste NAVO-verklaring eerder scherper geworpen Het Poolse partijblad 'Trybuna Ludu noemde de NAVO-verklaring woens dag een toegeven van de Westeuropea nen aan de Verenigde Staten en een te rugkeer naar de sfeer en de modus van de koude oorlog. Watersnood De toestand in de door zware waters nood getroffen gebieden van Polen is, blijkens berichten van radio Warschau woensdag nauwelijks gewijzigd. In de streek van Plock, op circa 100 kilo meter ten noordwesten van Warschau, daalde het peil van de buiten haar oe vers getreden Visla vier centimeter. Doordat het water over de dyken blyft lopen, dreigt er nog 5.000 ha onder te lopen. Het overstroomde gebied be slaat nu al ruim 30 000 ha. Tot dusver zijn ongeveer 13.500 mensen geëva cueerd. Radio Warschau deed woensdag een beroep op de boeren in de getroffen ge bieden om weg te trekken, omdat an ders hun leven en dat van hun gezinsle den gevaar lopen. Zowel FNV als CNV lieten woensdag weten dat ze bereid zijn om met Van Eekelen (vvd) en eventueel ook verte genwoordigers van andere politieke partijen uit de tweede kamer over Po-' len te gaan praten. De buitenlandspe cialist van de VVD-fractie in de tweede kamer had dc vakcentrales in een brief hiertoe uitgenodigd. Leden van de Italiaanse anti-terroristenbrigade dragen kogelvrije vesten en zijn bewapend met automatische vuurwa pens bij de omsingeling van een villa in de omgeving van Verona. Ook worden politiehonden ingezet De zoekactie naar de Amerikaanse generaal Dozier duurt nog steeds voort. De generaal werd ontvoerd door de extreem linkse Rode Brigades. De Israëlische minister van buitenland se zaken Shamir heeft zich voor de komst van Haig al uitgesproken tegen mogelijke concessies van Israël die een akkoord over Palestynse 'autonomie' voor april mogelijk zouden moeten ma ken - de datum dat Israël zich definitief uit de Sinai terugtrekt. Volgens Shamir is Israël wat concessies betreft aan het einde van zyn krachten. Sinai-vredesmacht Intussen hebben de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Nederland en Italië de Israëlische regering officieel medegedeeld dat zij bereid zijn aan de Sinai-vredesmacht deel te nemen. Israël had als voorwaarde voor Euro pese deelname gesteld dat deze ge schiedt op basis van een Amerikaans- Israëlisch document, waarin Camp David uitdrukkelijk wordt genoemd. Dc vier Europese landen dienden dat document te onderschrijven. In hun antwoord, van gehjkluidende strekking maar niet identiek in bewoor dingen. stellen de vier zich op het stand punt dat het vanzelf spreekt dat de deelname geschiedt op basis van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag, „en de relevante documenten". Iets dergelyks hadden dj al gesteld in een eerdere boodschap aan de Amerikaan se regering, die ook in het Amerikaans- Israëlische document is opgenomen. Alleen de toevoeging van de „relevante documenten" is nieuw, en voor Israël essentieel. Want zonder dat het woord 'Camp David' valt - dat hadden de Is- (Van onze redactie economie EN HAAG - De werkgevers blijven bezorgd over de gevolgen van het samenhangende „herstel- in" voor de economie (waaronder het werkgelegenheidsplan-Den Uyl), waarmee het kabinet unenkort zal komen. Zij willen eerst meer weten van die plannen, waarop zij nu nog geen zicht bben en zijn dan bereid tot overleg. Liefst willen zij in de Stichting van de Arbeid overleggen, men met kabinet en vakcentrales. Minister Den XJyl tijdens de persconferentie na het gesprek met de werkgevers op het ministerie van algemene zaken. raëli's geëist - spreekt het vanzelf dat met die „relevante documenten" Camp David bedoeld wordt. De Israëlische regering zal zondag het antwoord van de vier behandelen. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem zegt men tevreden te zijn met het Europese antwoord, maar waar het om gaat, is of premier Begin er content mee is. Als de deelneming uiteindelijk erdoor komt, is het wel een bijzonder moeilijke bevalling ge weest. Nieuwe ambassadeur VS in Nicaragua WASHINGTON (UPI) - President Rea gan heeft woensdag Anthony Cecil Eden Quainton, een expert in terrosis- mebestrijding, benoemd tot de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nicara gua. Quaint (48), een carrière-diplomaat, Is sinds 1959 werkzaam in de buitenland se dienst en bezette diverse diplomatie ke posten. Van 1978 tot 1981 was hy directeur van het bureau van het state department voor de bestriding van het terrorisme. Quaint is de opvolger van Lawrence Pezzullo, die was benoemd door de vori ge Amerikaanse president Carter. Pe- zullo werd vorig jaar door minister van buitenlandse zaken Haig teruggeroe pen na kritiek op de politiek van Rea gan in Latyns-Amerika. ROTTERDAM (ANP) - Het scheepvaartverkeer in de Rijnmond en de IJmond ondervindt geen hinder van de stiptheidsactie, die het in die gebieden opererende walradarpersoneel in de nacht van dinsdag op woensdag is begonnen. De havendiensten van Rotterdam, IJmuiden en Amsterdam hebben dit woensdag meegedeeld. De ambtenarenbond ABVAIKABO had voor het begin van de actie al de verzeke ring gegeven dat het scheepvaartverkeer geen vertraging zou oplopen. Wel wordt vanaf de walradarstations over de radiokanalen naar de scheepvaart ieder uur een bandje afgedraaid met daarop in het Nederlands en Engels een uiteenzetting van de problematiek. De stiptheidsactie is in het bijzonder op de loodsen gericht. Zij zouden nu exact volgens de regels te werk moeten gaan, willen zij vanaf de wal medewerking krijgen van het radarpersoneel. De loodsen in de Rijnmond, waar de actie zich concentreert, zeggen echter nog weinig gemerkt te hebben. „We werken trouwens altijd al volgens de regels", aldus één van de loodsen. Het walradarpersoneel protesteert tegen plannen van de dienstleiding om lood sen in een nieuw verkeersbegeleidingssysteem in de Rijnmond in de hoogste func ties te plaatsen. De walradarmensen zien hierdoor hun carrièremogelijkheden gevaar lopen. De stiptheidsactie duurt tot zaterdagmorgen zeven uur. Het is de eerste in een reeks, die afloopt om 23 februari. Dan is het volgende overleg met de dienstleiding op het ministerie van verkeer en waterstaat. Het ministerie heeft volgens de bonden toegezegd op die datum met een definitief standpunt te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11