PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Centenkwestie rond de energiediscussie Bezwaren PvdA tegen het ziektegeldplan Stichting coördineert hulp Polen Vlissings paleisje onder slóperehamer OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN jSAROUK DE BRA UW: ZONODIG ANDERS Vermiste schaatser meldt: ik leef nog ALTERNATIEVEN VOOR DEN UYL Zonnig Zonnig, maar in de ochtend eerst nog Her en daar mist. Middagtempera- tuur om het vriespunt. Weinig wind. 225e jaargang no. 10 Woensdag 13 januari 1982 10-50% VOORDEEL op de MOOISTE PERZEN I Magdalenastr. 4, GOES. Tel 01100-27101 DEN HAAG (ANP/GPD) - Als er wezenlijk wordt gesneden in het bedrag van 35 miljoen gulden dat de stuurgroep maatschappelijke discussie energiebeleid zegt nodig te hebben moet het kabinet in overleg treden met de tweede kamer over een andere opzet van de brede maatschappelijke discussie die zich toespitst op het gebruik van kernenergie. Als opzet en uitvoering anders worden staat het de leden van de stuurgroep vrij te bepalen of we daar nog geloof in heb ben, aldus de voorzitter mr. M. L. de Brauw dinsdag na afloop van een gesprek met minister Terlouw van economische za ken over de begroting van de stuurgroep. Terlouw heeft toegezegd deze week nog een beslissing te nemen. Voor de brede discussie had zijn voorganger 13 mil joen begroot. Gezien de moeilijke finan ciële situatie van de rijksfinanciën zit Terlouw nu aan te hikken tegen het ex tra bedrag van 22 miljoen waarom De Brauw heeft gevraagd. De Brauw wist erop dat het oorspronke lijke bedrag is vastgesteld op grond van een heel andere manier van inspraak dan er uiteindelijk uit de bus is geko men. De huidige begroting is geheel ge-' baseerd op de taakstelling zoals het ko ninklijk besluit die voor de stuurgroep omschrijft. Het bedrag van 35 miljoen is volgens De Brauw het minimum om aan die taakstelling te voldoen. Terlouw heeft de stuurgroep in het ge sprek met name toelichtingen ge vraagd naar de noodzaak om organisa ties die deelnemen aan de discussie te subsidiëren. Volgens de stuurgroep is dat een voorwaarde voor een discussie in de huidige opzet. Stapt men daar vanaf dan ontstaat er een brede maat schappelijke discussie met alleen in formatie vanuit de stuurgroep. De Brauw vond het wel begrijpelijk dat Terlouw begon over de subsidies omdat dit eigenlij k de enige post is in de begro ting van de stuurgroep die niet vastligt. De stuurgroep heeft inmiddels bijna ze ven miljoen gulden aan subsidies toege kend. De WD is de enige politieke par tij die rechtstreeks geld ontvangt. In to taal krijgen de liberalen een kleine 400.000 gulden. Een deel hiervan gaat naar de partij, een deel naar de Telders- stichting, het wetenschappelijk bureau ipg De energiebedrijven onderschatten de rol die vloeibaar petroleumgas (LPG) kan spelen in het energievraagstuk. Ir M. van de Luitgaren, manager van Eu- rogas In Nleuwdorp. meent dat LPG een uitstekend alternatief voor aard- i gas en stookolie kan bieden. PAGINA 3 polen 'Moskou' en Polen veroordeelden dins dag de Navo-verklaring dat er sancties tegen de belde landen nodig ztjn als de situatie in Polen niet verbeterd. De Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt, fel bekritiseerd om zijn milde houding ten aanzien van de machts hebbers in Warschau, waarschuwde Polen gisteren, dat het voortdurend van de onderdrukking de samenwer king met het westen in gevaar kan PAGINA 14 rampjaar Volgens Peter Post wacht de Neder landse beroepswielrenners een ramp- Jaar, Post verklaarde gisteren bi) de j presentatie van de ploeg voor het nieu we seizoen. dat de contractgelden van de meeste renners te hoog ztyn opgelo pen en dat er dus moest worden ingele verd. VIJSSINGEN - Nadat het Vlis- singse college van b en w een nega tief antwoord heeft gekregen op de aanvraag voor subsidie voor ver plaatsing en restauratie van het Van Dishoeckhuis, is dinsdag be sloten het voormalige Vlissingse stadhuis te slopen. Uit het antwoord van staatssecre taris H. A. de Boer van CRM bleek dinsdag dat CRM er ook niet zeker van een goedkopere oplossing voor het Van Dishoeckhuis te kunnen subsidiëren. Burgemeester drs Th. J. Westerhout zei dinsdag op een persconferentie het „erg spijtig" te vinden dat het Van Dishoeckhuis niet gered is kunnen worden, maar hij verklaarde aan de andere kant blij te zijn ..dat de kogel nu einde lijk door de kerk is". „Het werd een te lange lijdensweg", aldus de bur gemeester. De staatssecretaris heeft de ge meente Vlissingen inmiddels ver gunning verleend om de monumen tale patriciërswoning te slopen, met dien verstande dat voor de waardevolle onderdelen zoveel mo gelijk een goede bestemming wordt gevonden. Voorzitter P. Visser van de stich ting Stadsherstel Vlissingen sprak, gevraagd naar een reactie op het sloopbesluit, over het Van Dishoeckhuis als „een dierbare overledene". Zie ook pag. 2.) en een deel naar de Haya van Someren- stichting (scholing en vorming). Verbaasd De politieke partijen hebben verbaasd gereageerd op de toekenning van bijna 400.000 gulden subsidie in het kader van de energiediscussie aan de WD. De PSP is van plan in de vergadering van de kamercommissie voor Energie (Slot zie pagina 8 kolom 7) Haig in Egypte CAIRO (REUTER/UPL'ANP) - Egypte heeft de Amerikaanse minister Haig dinsdag gezegd dat het zich niet in een vage overeenkomst met Israël over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden zal storten. De Amerikaanse minister werd in Cairo verwelkomd in de hoop dat zijn 36 urn- durende bezoek helpt bij het opruimen van de obstakels in de langdurige Egyp tisch/Israëlische besprekingen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken. Kam al Hassan Ali verzekerde dat Egypte niets zal nalaten om de on derhandelingen op gang te houden tot dat het gewenste resultaat is bereikt. Haig zei dat hij spoedig, wellicht bin nen 48 uur, de officiële toezegging ver wacht van vier Europese landen (Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Nederland) dat zij deelnemen aan de vredesmacht die na de Israëlische te rugtrekking de orde in de Sinai moet handhaven. (zie ook pagina 3) S. van Andel, met links opperwachtmeester P. Franssen. ABCOUDE IANPi - De schaatser, naar wie tientallen politiemensen en duikers van de brandweer uit Abcoude en omgeving sinds zondagmiddag met manen macht op zoek waren in het water van de V inkeveense plassen is terecht. Met de ivoorden „u zoekt mij waarschijnlijk, ik leef nog" meldde hij zich dinsdag bij de rijkspolitie in Abcoude. Weliswaar geschrokken nadat hij plotseling door het dunne ijs zakte en koppie onder ging, maar tevreden dat hij er in z'n eentje in was geslaagd om uit het wak te kruipen schaatste de 44-jarige Utrechter S. van Andel zondagmiddag verder na zijn duik. ,JDat was de enige manier om weer een beetje warm te worden", aldus Van Andel. Van de omvangrijke zoekactie die onmiddellijk na zijn duik in de Vinkeen- se plassen op gang kwam dankzij een echtpaar dat de schaatser vanuit een enkele honderden meters verderop gelegen stacaravan door het ijs zag gaan, heeft Van Andel helemaal niets gemerkt. Een oproep in plaatselijke kranten, waarin de politie schaatsers, die zondagdagmiddag door het ijs zijn gezakt op de plaats waar werd ge zocht, verzocht zich te melden, zei hem niets. ,J)e politie zocht een jongen van ongeveer 20 jaar die op de plassen had geschaatst", zei Van Andel. „Ik ben 44 en ik zakte erdoor in een sloot rond de plassen." Jammer dat ik al die mensen zoveel werk heb bezorgd", zei hij dinsdag tegen opperwachtmeester Franssen van de rijkspolitie. „Drinken die jon gens misschien wat, ik moet toch wat doen, ik kan toch niet zo maar zeggen: bedankt voor de moeite en dat was het...??" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Partijbestuur en Tweede-Kamerfractie van de PvdA houden vast aan him be zwaren tegen een beperking van het ziektegeld tot 80 pro cent van het inkomen. In plaats van die bezuiniging zou de Ziektewet-premie voor werknemers moeten worden verhoogd, aldus het partijbe stuur in een verklaring die het dinsdagavond na langdurig be raad uitgaf. De beperking van het ziektegeld tot 80 procent is onderdeel van een pakket be zuinigingen op de ziektekosten dat PvdA-minister Den Uyl en staatssecre taris Dales (sociale zaken) hebben voor gesteld. Het totale pakket (dat ook hef fing van sociale premies over de uitke ring behelst) omvat een bedrag van 1,4 miljard gulden. De wettelijke beper king tot 80 procent levert daarvan 325 miljoen op. Net als de kamerfractie al eerder ver klaarde, stelt het partijbestuur dat het instemt met een totale bezuiniging van 1,4 miljard gulden. „De PvdA loopt niet weg voor het afgesproken bedrag. Als zodanig verdienen de bewindslie den onze steun", aldus het PvdA-be- stuur. Alleen acht het een verbod op aanzuivering door de werkgever van de uitkering tot honderd procent van het loon geen aanvaardbaar middel. Het zou een aantasting zijn van rech ten die na lange vakbondsstrijd zijn verworven. Het partijbestuur herhaalt het alterna tief dat al eerder door de kamerfractie is aangedragen: een verschuiving van premielasten van werkgevers naar werknemers. Minister Den Uyl ver wierp dat idee vorige week, omdat het zou leiden tot een koopkrachtverlies voor de mensen met een minimum-in komen van zeker twee procent, in plaats van de voorgenomen één pro cent. Het PvdA-bestuur stelt nu dat de minima moeten worden uitgezonderd van een eventuele premieverhoging. In zijn verklaring vraagt het partijbe stuur de fractie uit te zoeken of de vak bonden. die Den Uyls plannen kraak ten, wel bereid zijn een zekere premie verhoging te aanvaarden. Een ander alternatief dat de kamer fractie op aandrang van het partijbe stuur gaat uitwerken, is een regeling om de langdurig zieken te behoeden (Slot zie pagina 8 kolom 5) hockey Het Nederlands hockeyteam heeft geen beslag kunnen leggen op de der de plaats in de eindrangschikking van de wereldkampioenschappen in Bom bay. Het brons moest Oranje aan Au stralië laten. omroepen Een aantal omroepen vreest datde pu- bllcatie van programmagegevens in dagbladen hun via een daling van het t aantal abonnees op programmabla- i, den leden kost Dinsdag eiste de NOS l in een kort geding tegen het Nieuws blad van het Noorden een dwangsom van honderdduizend gulden voor elke publicatie van het dagblad waarin op onrechtmatige wijze verkregen pro grammagegevens worden vermeld. PAGINA 17 luchtverkeer De hevige concurrentie van de lucht vaartmaatschappijen op de Noordat- lnntlsche route levert grote problemen op Veel bedrijven hebben financiële moeilijkheden Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. DEN HAAG - Enkele grote lan delijke organisaties hebben hun activiteiten voor voedsel- en medische hulp aan het Pool se volk gebundeld in de „Ne derlandse Stichting Hulp Po len" met het gironummer 5398. Het gaat hier om de vakcentra les FNV en CNV, alsmede het Nederlandse Rode Kruis, de Nederlandse Bisschoppencon ferentie, de werkgeversorgani satie VNO en een tweetal regio nale hulpverleningsorganisa ties. Volgens de voorzitter van de stichting, Dick Dolman (tevens voorzitter van de Tweede Kamer), beoogt, de landelijke stichting hulpverlening en coördinatie van de inmiddels meer dan 200 plaatse lijke en regionale actiecomités, maar ook eigen initiatieven. Organisatorisch is het vooral het Ne derlandse Rode Kruis, dat haar kennis en ervaring investeert in de landelijke stichting. Alle bestuursleden beklem toonden dinsdag echter bij de presenta tie van de Stichting de vrijwilligheid waarmee de meer dan 200 plaatselijke comités hun activiteiten met, de stich ting kui u icii cuuiuiiieren. Volgens voor zitter Dolman „bestaat het risico met een zo grote hoeveelheid comités, dat er langs elkaar heen gewerkt gaat wor den". De stichting wil graag een „hand reiking" doen aan alle actiecomités om te adviseren bij zowel de verspreiding over de Poolse provincies, als de meest benodigde hulpgoederen. Opvallend afwezige bij de geboorte van de landelijk overkoepelende stich ting waren de protestants-christelijke kerken. Desgevraagd is dit volgens de secreta ris algemene zaken van de Nederlandse Hervormde Kerk, Dr. A. de Kuiper, ech ter een kwestie van prioriteit stellen. „Hoewel de diakonieén van de her vormde en gereformeerde kerken plaat selijk vaak actief zijn in de regionale comités voor hulp aan het Poolse volk. zou het meedoen aan de landelijke actie de aandacht af kunnen leiden van de collecte op de 'Wereld Diakoniedag' in februari. Volgens de hervormde woord voerder wordt er op andere plaatsen in de wereld, bijvoorbeeld El Salvador en de Sahellanden. meer honger geleden. Volgens voorzitter Dolman zal er niets van de binnenvloeiende gelden „aan de strijkstok blijven hangen". Reden daarvoor is dat de deelnemende orga nisaties, met name het Rode Kruis, zich met de organisatorische proble men zullen bezighouden en de aanloop kosten voor hun rekening nemen Van links naar rechts L. H. M. de Lange t vertegenwoordiger regionaal comité), een vertegenwoordiger van de bisschop van Den Bosch, A. van Emden toud-directeur Nederlandse Rode Kruis). H van der Meulen (voorzitter CNV), D. Dolman ivoorzitter tweede kamer). W Kok voorzitter FNV), en prof. dr A T Schweitzer 'vertegenwoordiger regionaal comité) West-Europa en de Navo 1li/ rpot voor kort toonde de yyoxy JL Sowjet-Ume zich bijzon- nSSW der ingenomen met wat in de Sgjgy Russische hoofdstad werd ge- paaaa noemd gematigde houding van West-Europa ten opzich te van de gebeurtenissen in Polen. De eerste reactie in het Westen op de machtsovername in Polen was schrik, verbijstering en afwijzing, maar de offi ciële standpunten van de onderschei dene regeringen waren minder 'hard' dan de eerste uitlatingen hadden doen vermoeden. Reden genoeg voor Mos kou om. mede als reactie op de door de VS aangekondigde strafmaatregelen, West-Europa te prijzen vanwege zijn realistische opstelling. Dat heeft dan welgeteld een paar weken geduurd: maandag hebben de Westeuropese lan den, leden van de Navo. de SowjetrUnie duidelijk gemaakt, dat zij dit land wel degelijk als de grote stokebrand op de achtergrond zien in de Poolse kwestie. In Brussel is elke indruk van een gema tigd standpunt weggenomen. De West europese Navopartners zitten daarmee echter nog lang niet op de lijn van Was hington, dat - zoals gisteren ook weer bleek uit de harde woorden van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Alexander Haig aan het adres van Rusland en Polen - de Sowjet-Unie onomwonden zegt waar het op staat. Tijdens de Navovergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken is een compromis nagestreefd, waarin het Westeuropese uitgangspunt van voort zetting van de ontspanning tussen Oost en West niet zonder meer opzij is gezet, maar waarin in elk geval de Sowjet- Unie wordt duidelijk gemaakt, dat bij een verslechtering van de toestand in Polen óók West-Europa voorstander is van sancties. Brussel 1982 heeft derhalve meer ge bracht dan alleen maar een veroor deling van de Sowjet-Unie en Polen. De slotverklaring van de Navo is een com promis tussen de haviken (met name de VS) en de duiven (in het bijzonder West- Duitsland en Nederland), die nu einde lijk afstand hebben genomen van hun onderling gekrakeel. Vooral de Ameri kanen hadden de laatste tijd het gevoel door hun Westeuropese bondgenoten in de steek te zijn gelaten. Ten dele had den zij dat aan zichzelf te wijten: de een zijdige stappen van de regering-Reagan bezorgden de Westeuropese bondgeno ten een gevoel van onbehagen. Telkens waren de VS hun bondgenoten een aan tal stappen voor. Achteraf moet worden vastgesteld, dat de Amerikaanse analy se van de situatie de werkelijkheid dichter benaderde dan de op afwachten gebaseerde houding van de partners in Europa. Toch gaat het te ver om nu te veronderstellen, dat West-Europa rich weer eens heeft geschikt naar de wil van de VS. Evenmin heeft West-Europa een keuze moeten maken tussen óf ont spanning óf de alliantie. Zó sterk wer den de accenten niet gelegd in Brussel, al wil de Sowjet-Unie graag doen gelo ven, dat de Westeuropese regeringen voor de Amerikaanse sanctiepolitiek zijn gezwicht. Zeker, de Navopartners hebben het spoor van de VS gevolgd, maar ondanks alle harde uitspraken in het slotcommuniqué rijn een aantal ka nalen naar het Oosten opengebleven. De in twintig jaar van moeizame arbeid opgebouwde economische, culturele en andere uitwisselingsbetrekkingen zijn in Brussel bepaald niet eenzijdig op het spel gezet. Met hun stellingneming in Brussel hebben de Navolanden vooral wil len duidelijk maken, dat de Sowjet- Unie door zijn voortdurend ageren te gen Polen bepaalde grenzen, die van vi taal belang rijn voor het evenwicht in Europa, hebben overschreden. Princi pieel is de opstelling van de Navo kei hard; in de praktijk van alledag zijn al bij voorbaat de scherpste kantjes er af gesleten. Een dergelijke princiële uit spraak is niet zonder betekenis: ze con fronteert de Russen voor langere tijd met een vastomlijnde politieke strate gie van het Westen. Maar omdat de Eu ropese Navopartners voorlopig afzien van maatregelen - wat die ook mogen inhouden - tegen de Sowjet-Unie is de boodschap vanuit Brussel eerder be doeld als waarschuwing-op-termijn. In West-Europa bestaat zeker begrip voor bepaalde aspiraties van de Russen, zo als een veilige Westgrens, maar geen en kel begrip kan worden opgebracht voor onderdrukking en terreur. Het gesloten front van arbeiders, boeren en intellec tuelen in Polen, dat gewild of ongewild een anti-communistische golf over het land heeft gespoeld, kan en mag niet worden teruggezet naar de periode vóór augustus 1980. Het Westen is niet bij machte veel te doen voor de Polen, maar wel kan het luid en duidelijk blij ven protesteren - en zo nodig - de weg van sancties volgen. Maar dat moet ze ker niet het eerste politieke wapen rijn, waarnaar wordt gegrepen. In Brussel hebben de Europese Navolanden er blijk van gegeven die moeilijke weg van 'niet te veel en niet te weinig' te willen volgen. Dim ALBI (DPA) - Uit een museum in de Zuidfranse plaats Albi zijn in de nacht van maandag op dinsdag zes schilderij en van de Franse schilder Henri de Tou louse Lautrec gestolen. Volgens de poli tie vertegenwoordigen de werken bij el kaar een waarde van zes miljoen franc (ongeveer 2,5 miljoen gulden). Het mu seum In Albi, de geboorteplaats van de schilder, heeft de grootste Toulouse- Lautrecverzameling van de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1