VNG verschaft gemeenten richtlijnen windmolens POLAK: GEWELD IS NIET TE TOLEREREN PvdA-afdelingen willen stijging van de woonlasten snel aanpakken Lijk in een pakket onder puin gevonden 'KLEINZOON VAN MONET' WAS GROTE BEDRIEGER STIMULERING ENERGIEBESPARING Dreigende hongersnood Oost-Tïmor LIEVER DE LUCHT IN Explosieve groei criminaliteit Westduitse extremisten uitgeleverd Oorlogsmisdadiger geëerde figuur OPROEP AAN PARTIJBESTUUR EN KAMERFRACTIE Betogende bejaarden DINSDAG 12 JANUARI 1982 PZC/binnen-buitenland (Van een onzer redacteuren DEN HAAG - De sterke stijging van de energieprijzen leidt er toe dat steeds meer mensen gaan uitzien naar alternatieve energiebronnen. We mogen dan ook verwachten dat het aantal kleine windmolens voor de opwekking van elektriciteit de komende jaren sterk zal toenemen. Het gaat hier om molens met een wiekdiameter tot 15 k 25 meter, bij uitstek geschikt voor de energie opwekking ten behoeve van kleine, en dan met name agrarische, bedrijven. De prognoses willen dat reeds in 1986 in ons land zo'n 15.000 van deze molens zullen draalen en dat dit aantal om streeks de helft van de 21e eeuw 400.000 zal bedragen. Hoe groot de bijdrage van deze en nog grotere windmolens aan on ze elektriciteitsvoorziening in de toe komst zal zijn, valt moeilijk te zeggen. De verwachtingen lopen in dit opzicht sterk uiteen en variëren van enkele pro centen (energienota regering 1979) tot 40 procent (Centrum voor Energiebe sparing). De Vereniging voor Nederlandse Ge meenten. die in 1979, datzelfde jaar van de energienota van bet ministerie van economische zaken, zich uitsprak voor energiebesparende maatregelen door de gemeenten, heeft thans richtlijnen gepubliceerd voor gemeenten die de ontwikkelingen op het terrein van de windenergie met enige zorg op zich zien aikomen. „Met die richtlijnen, samengevat in de brochure 'Gemeenten en Windmolens' en gisteren tijdens een persconferentie In Den Haag gepresenteerd wil de VNG de toepassing van windenergie daad werkelijk stimuleren. Dat dit nodig is blijkt uit het feit dat tal van gemeenten nog steeds proberen de boot af te hou den wanneer bouwvergunningen voor windmolens worden aangevraagd. In veel gevallen is de oorzaak een onbe kendheid met de materie en het ontbre ken van voorschriften en verordenin gen die zijn toegespitst op het feno meen windmolen. Het gevolg is dat mo menteel op een nogal willekeurige wijze sympathieke initiatieven om energie te besparen in de kiem worden gesmoord- De VNG betreurt deze afwijzende hou ding van sommige gemeente. Door een indicatie te geven hoe bouwaanvragen op een positieve manier kunnen wor den behandeld, hoopt de vereniging de ambtelijke medewerkers van de ge meenten en de gemeentebesturen te stimuleren. Naast technische informatie biedt de VNG-brochure inzicht in de 'juridi sche, bestuurlijke en beleidsmatige as- niK' Trackstar Festival: nog 45.000 gulden tekort in de boeken DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek in de boeken van de Holland Duck Club naar de Inkomsten en uitgaven van het vorig jaar oktober door de club georga niseerde festival ten bate van gehandi capten heeft voorlopig uitgewezen dat er 45.000 gulden zoek is. Volgens de Haagse officier van justitie, mr. H. A. Holthuis, is er volgens de boe ken twee ton binnengekomen op het Trackstar Festival. De uitgaven, met Inbegrip van twee vliegreisjes met ge handicapten naar Londen, zijn 155.000 gulden. Mr. Holthuis wijst er daarbij op. dat het onderzoek door de politie van Alphen aan de Rijn, de woonplaats van voorzit ter Wlm Woudenberg, nog niet ls afge rond Het ontbrekende geld kan vol gens hem nog ergens in de boeken op duiken. Het onderzoek zal nog wel eni ge weken duren, aldus mr. Holthuis. Woudenberg blijft ontkennen, dat er door de Holland Duck Club is gefrau deerd. SYDNEY (RTR) - De officiële hulpor ganisatie van de katholieke kerk in Australië heeft een dringend verzoek om hulp ontvangen om hongersnood op Oost-Timor te voorkomen, zo heeft de organisatie maandag meegedeeld. Het verzoek was vervat in een brief van mgr. Martinho da Costa Logies, apostolisch medewerker in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor. Door militaire operaties van Indonesië, dat Oost-Timor. een voormalige Portu gese kolonie, in 1975 annexeerde, kon er verleden jaar niet gezaaid worden, al dus de brief. Alle valide mannen tussen de 15 en 50 moesten deelnemen aan een Indoenische militaire operatie om guer- raastrijders, die onafhankelijkheid wil- wn. te verjagen uit hun bolwerken in de hergen, aldus de brief. Dit veroorzaakte grote moeilijkheden omdat de mannen met op het land konden werken. Veel *an degenen die terugkeerden, waren te zwak om nog te werken. Tfjdens de militaire operatie werden onder ande ren 'onschuldige kinderen, zwangere vrouwen en weerloze mensen gedood, tne niets misdaan hadden, maar alleen wensten vrij te zijn van onderdrukking, «dus mgr. Da Costa Lopes in zijn brief rie Australische hulporganisatie zei "at de mensen op Oost-Timor zeker zes maanden niets kunnen doen om de voedselproduktie te verhogen. Alleen hulp van buitenaf kan voorkomen dat «veel mensen sterven door ondervoe ding. pecten' van het windmolengebeuren. De VNG verwacht dat windmolens voor de gedecentraliseerde, kleinscha lige, opwekking van elektriciteit, vooral zullen verschijnen in agrari sche en industriële gebieden. Woon wijken en recreatiegebieden worden minder geschikt geacht. Wel kunnen, zo meent de VNG, windmolens worden geplaatst aan de rand van woonwij ken, langs wegen, waterwegen en en in wijkparken. De VNG bepleit in de toekomst bij het vaststellen van bestemmingsplannen rekening te houden met de eventuele bouw van windmolens. In bestaande bestemmingsplannen kan de bouw als nog mogelijk worden gemaakt door toe passing van een procedure, genoemd in de artikelen 19 van de wet op de ruimte lijke ordening en 50. lid 8, van de wo ningwet. Deze laatste mogelijkheden laten een windmolenvriendelijk beleid op korte termijn toe en de VNG hoopt dat de gemeenten deze laatste weg zul len inslaan. Gemeenten die dat niet wil len, kunnen echter zonder meer wind molens weren, omdat de huidige bouw voorschriften en -verordeningen niet in de oprichting van deze nieuwe, milieu vriendelijke energieopwekkers voor zien. Burgemeester mr. P. J. Molendijk van Velzen, voorzitter van de vaste com missie voor het milieubeheer van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, is niet alleen uit euergiebespa- ringsoverwegingen sterk voorstander AMSTERDAM (ANP) - Onder het puin van een slooppand aan de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam hebben slopers maandagmiddag een in een pakket verpakt lijk gevonden. Het stoffelijk overschot moet reeds lang in het al ruim tien jaar leegstaande pand hebben gelegen, want de politie kon niet meer vaststellen of het hier gaat om het lijk van een man of van een vrouw. Het lijk is zozeer in staat van ontbinding dat het zelfs geen stank meer verspreidt, aldus de politie, die vermoedt dat hier een misdrijf in het spel is. De groep ernstige delicten van de politie is een onderzoek begonnen. Gezien op de Internationale Souvenirsbeurs 1982 in de Utrechtse Expo-hal van het Jaarbeurscomplex: een Hollandse molen aangedreven door zonne- energie! Op het dak van het molentje zitten 3 zonne-ceUen die in de venster bank het eventuele zonlicht zullen omzetten in energie waarmee een klein electromotortje kan ivorden gevoed. Op de foto zorgt een lamp voor de nodige energie ter demonstratie. van windmolens, maar ook om de mi lieu-aspecten. Hij acht het niet on denkbaar, dat in de nabije toekomst gemeenten zelf molens zullen plaatsen voor de elektricititeitsvoorziening van zwembaden, sporthallen en derge lijke. Velzen verstrekt dezer dagen als een van de eerste gemeenten in ons land de vergunning voor de bouw van een windturbine. Mr. Molendijk, die verwacht dat de ge meentebesturen op korte termijn te maken zullen krijgen met 5 tot 25 ver gunningaanvragen per gemeente, er kent dat nog niet voor alle problemen concrete oplossingen bestaan. Zo zijn er nog geen keuringseisen voor wind molens, al wordt wel gedacht aan een keuringsinstituut of de afgifte van een certificaat vergelijkbaar met by voor beeld de Komo-keur. Na de komende zomer hoopt men op dat puntduidelijk- heid te kunnen verschaffen. Nu worden de veiligheidsaspecten nog in het oog gehouden door het Energie Onderzoek centrum Nederland (ECN) in Petten, maar dat instituut zou wel van die taak afwillen. Ook de financiële aspecten vragen een nadere bestudering, vooral wanneer het windmolenpark groeit en de elektri citeitsbedrijven de VTaag naar hun pro- dukt dientengevolge zien dalen. Mr. Molendijk benadrukt echter dat ook bij de elektriciteitsbedrijven de energiebe sparing voorop staat. De VNG stelt zich op het standpunt dat de daaruit voort vloeiende problematiek afzonderlijk moet worden bekeken en dat daarvoor een oplossing moet worden gezocht zonder het besparingsbeleid aan te tas ten. Mr. Molendijk hoopt tenslotte dat de richtlijnen van de VNG de gemeenten zal stimuleren om - zo nodig in regio nale samenwerkingsverbanden - een actief beleid te voeren, dat op zijn beurt een maatschappelijke ontwikke ling op gang zal brengen, met zowel besparende als moverende effecten. Hij ziet de komende jaren als een expe rimenteerfase die tenslotte via inter actie tussen de verschillende partijen, tot de gewenste duidelijkheid zal lei den. Dit drietal. Jeanne Mudde (23). Anette Olijnsma (19) en Yvonne Vlaming (19). zal binnenkort het korps van de Koninklijke Marechaussee op de luchthaven Schiphol versterken. Eerst volgt eeb drieweekse cursus grensbewaking waaring de meisjes vertrouwd zullen worden gemaakt met binnen- en buitenlandse paspoorten, visa, verblijfsvergun ningen ed. Daarna komt het 'echte' werk. Als men een ander beleid wil is er in onze democratie een middel voor: er worden ook in 1982 verkiezingen gehou den. Zo werkt de democratie. ..Maar ik weiger stenen als argumenten te aan vaarden en ik wijs de intolerantie af, die daar achterzit". aldus Polak. Het is voor de overheid de eerste plicht de KARLSRUHE (AFP)-België heeft zon dag vier Westduitse extremisten over gedragen aan de Westduitse autoritei- rechtsstaat te beschermen ook al is die ten in Aken, zo is maandag door een democratische rechtsstaat nog onvol- woordvoerder van de federale justitie maakt Waar de rechtsorde niet heerst van de Bondsrepubliek in Karlsruhe heerst het recht van de sterkste, en zijn bekendgemaakt de zwakken de dupe, aldus de burge- De vier zijn Christine en Klaus Hewiger, meester. Hü gaf toe dat er in Amster- Emst Balke en Gerhard Franz Toepfer. dam situaties bestaan, die hij verwerpt Zij waren eind oktober vorig jaar in en veranderd moeten worden, maar Gent en St-Maartens La tem in België dan wel langs democratische weg. gearresteerd nadat de politie wapens op hen had aangetroffen. De Amsterdamse politie beschikt dom- Volgens de Westduitse justitie hebben weg over te weinig mankracht om het de vier samen met een vijfde vorig jaar hoofd te kunnen bieden aan de proble- oktober een vuurgevecht geleverd met men in de hoofdstad, zoals bijvoor de politie in München. waarbij een van beeld de explosieve groei van de crimi- de vijf werd gedood. naliteit, de steeds ernstiger wordende AMSTERDAM (ANP) - Geweld is geweld, of dat nu komt van knokploegen van heroïnehandelaren, van huiseigenaren of van krakers, geweld is niet te tolere ren. Noch geweld of intimidatie tegen burgers (welke dan ook) noch tegen poli tiemensen. Dit zei burgemeester Polak van Amsterdam maandag in zijn toe spraak op de nieuwjaarsbijeenkomst van de hoofdstedelijke politie. drugsproblematiek en de regelmatige verstoringen van de openbare orde Dat was, zoals te verwachten viel, het hoofdthema van de nieuwjaarsrede die de Amsterdamse hoofdcommissaris Valken maandag heeft uitgesproken. Volgens Valken zinken zelfs de moei lijkheden In andere grote steden, zoals Rotterdam en Den Haag, bij die van de hoofdstad volkomen in het niet Hij rekende zijn gehoor nog eens voor dat het aantal geregistreerde misdrij ven in Amsterdam in de afgelopen tien jaar ruimschoots is verviervoudigd van 22.649 in 1970 tot 90.326 in 1980. De sterkte van de Amsterdamse recherche is in diezelfde periode met slechts 50 procent uitgebreid- Zo kon het gebeu ren dat de rechercheur die in 1970 nog gemiddeld 143 zaken per jaar te behan delen kreeg anno 1980 343 zaken per jaar moest zien te klaren. Er zal geen actie komen bij de Amster damse politie voor inwilliging van de eisen voor verbetering van het werk klimaat voor een gratificatie over 1980 en 1981 en voor een maandelijkse toelage van 500 gulden in de maand. Het hoofdbestuur van de Nederlandse politiebond (NPB) heeft maandag be sloten het voorstel tot actie van bet Amsterdamse afdelingsbestuur niet te zullen steunen. Het hoofdbestuur is hiertoe gekomen omdat het de eis van een toelage van 500 gulden in de maand niet te verwer kelijken vindt" NANTES (DPA)- Een man die als 'kleinzoon' van de Franse impressionistische schilder Claude Monet (1840-19261 enige jaren in de Westfranse stad Nantes een alom geëerde figuur was, blijkt een oplichter te zijn die bovendien wegens het lidmaatschap van de Waffen-SS bij verstek ter dood veroor deeld is. 'Jean Monet' die zei 85 jaar oud te zijn en die, evenals zijn bereoemde grootvader, een prachtige witte baard droeg, was een bekende figuur in Nantes. Bij de opening van geen enkele tentoonstelling ontbrak hij. De voorstad Bouffay be noemde hem zelfs tot ereburger. ,JHj was zo bekend dat ik hem moeilijk om zijn persoonsbewijs kon vragen", verklaar de de burgemeester achteraf. Een boekhandelaar nam de nazaat van Monet in huis die hij omschreef als een ..enigszins geschifte, maar eerlijke groot vader". Behalve voor kost en inwoning zorgde de boekhan delaar er ook voor dat de oude man een reis naar Beieren kon maken. Het aanzien dat 'Monsieur Jean' in Nantes genoot, hing ook samen met zijn mededeling dat hij in een kluis in Parijs nog 60 schilderijen van zijn grootvader had liggenHij ontvouu?- de het plan om in Nantes een restaurant te kopen om daar een 'Montmartre-club' in te vestigen. Tot verrassing van iedereen was 'Monsieur Jean' in decem ber 1980 ineens verdwenen met medeneming van 45 000 frank (ongeveer 22.000) van zijn gastheer. Na een uitvoerig onderzoek via Interpol is nu komen vast te staan dat de 'kleinzoon van Monet' in werkelijkheid de 61-jarige Frans man Joseph Munier is Deze uit de Vogezen afkomstige man deserteerde in 1939 uit het Franse leger en werd lid van de Duitse Waffen-SS. In 1945 werd hij daarvoor bij verstek ter dood veroordeeld. Sindsdien heeft Munier in verscheidene landen gevangen gezeten. De nog voortvluchtige man wordt ook in België gezocht, waar hij een gewapende roofoverval zou hebben gepleegd. Redactieraad van Gooi- en Eemlander wijst overgang naar Persunie af HILVERSUM - De redactieraad van het dagblad De Gooi- en Eemlander in Hilversum heeft de directie van de on derneming maandagmidag geadvi seerd om geen redactionele samenwer king aan te gaan met de Stichting Persunie. De redactieraad volgt met dit advies de opvattingen die vrijdag bleken te leven onder de gehele redac tie van De Gooi- en Eemlander. De directie vroeg de redactieraad eind november om zich te beraden op de ge schiktheid van de Persunie-dienst als mogelijk alternatief voor de als kost baar ervaren Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD). waar het dagblad nu bij is aangesloten- Volgens Pieter Schut, voorzitter van de redactieraad, waren zowel de redactie als de raad unaniem in haar standpunt ..De Persunie is voor ons geen redelijk alternatief In vergelijking met de GPD is de binnenlandse berichtgeving veel te regionaal en niet gericht op ons ge bied- Bovendien beschikt de Persunie over een veel kleiner aantal buitenland se correspondenten De buitenlandse berichtgeving van de Persunie ls voor ons dan ook onvoldoende". De directie van De Gooi- en Eemlander zal binnen enige weken laten weten of zij het redactieadvies kan volgen. Stelt de directie zich op het standpunt dat het lidmaatschao van de GPD om fi nanciële redenen toch moet worden opgezegd, dan zal zij zich - gezien de afwijzing van de Persunie door de redactie - oriënteren op mogelijke an dere alternatieven voor de GPD. waar bij ook de PZC is aangesloten. De centrale commissie voor onder- Wsoverleg (CCOO) is maandag ak- Koord gegaan met een bijzonder over- «0 over inhoud en opzet van de eerste we van het voortgezet onderwijs, een *ewfl stelsel van onderwijs na de lage- e school, ook wel aangeduid met gein- jJeeId vervolgonderwijs of midden- cnooL Er komt een centrale werk- 0eP. naar analogie van de overleg- meP voortgezet onderwijs (OVO). DEN HAAG (ANP) - Er moet een zoda nig beleid komen dat degenen met de laagste inkomens niet zoals nu het ge val is in moeilijkheden komen door de sterk stijgende woonlasten. Er moet op dit gebied op korte termijn iets gebeu ren. omdat de mensen met de lagere inkomens voor een onmogelijke opga ve staan. Het gevolg van de huidige situatie is dat er wekelijks honderden nieuwe bijstandstrekkers aankloppen bij de gemeentelijke sociale diensten. Dit stellen PvdA-afdelingen en PvdA- gemeenteraadsfracties uit 19 plaatsen, waaronder de vier grote steden, in een oproep aan het partijbestuur en de tweede-kamerfractie van de PvdA. In de oproep, die maandag gepubliceerd ls. noemen de afdelingen een drietal mogelijkheden om aan de huidige pro blemen tegemoet te komen Als eerste mogelijkheid noemen zjj om het sys teem van individuele huursubsidie uit te bouwen in de richting van een woon lasten subsidie. Hierdoor zouden de gi gantisch stijgende energieprijzen, die volstrekt onvoldoende gecompenseerd worden in de prijscompensatie zoals de oproep stelt, door de lagere inkomens niet meer volledig gedragen hoeven te worden. Als andere mogelijkheid denken de op stellers aan het progressief maken van de energietarieven, dat wil ze-ggen dat het tarief stijgt naarmate het inkomen toeneemt. Als derde mogelijkheid wordt genoemd het verbeteren van de prijscompensatieregeling. De afdelingen vinden het vooral van be lang dat op korte termijn een oplossing komt voor deze problemen. De voorge stelde maatregelen zouden gefinan cierd kunnen worden uit een vergroting van het staatsaandeel in de aardgasop brengsten. zo vinden de onderteke naars. De PvdA-afdglingen en gemeente raadsfracties die de oproep onderte kend hebben zijn afkomstig uit Ede. Lelden. Den Haag. Delft. Dordrecht. Breda. Haarlem. Apeldoorn. Utrecht. Zaanstad. Tilburg. Maastricht. Am- hem. Amsterdam. Nijmegen. Zwolle. Amersfoort. Rotterdam en Enschede. De afdelingen dringen er bij de kamer fractie van de PvdA op aan deze zaak uitgebreid aan de orde te stellen bij de komende begrotingsbehandelingen van economische zaken en van volks huisvesting en ruimtelijke ordening De problemen zijn volgens de socialisti sche afdelingen ontstaan door de steeds verder stijgende huren, de even eens sterk stijgende servicekosten, de enorm stijgende huren, de eveneens sterk stijgende servicekosten, de enorm stijgende energieprijzen en de dalende koopkracht De gemeenten zijn gedwongen de hoge re energieprijzen door te berekenen aan de verbruikers en zij beschikken nauwelijks over eigen financiële mid delen om een humaan beleid te voeren tegenover zogenaamde wanbetalers, zo stellen de PvdA-afdelingen. BIJ wanbetaler» gaat het volgens hen om- mensen die echt niet meer in staat zijn om hun energierekeningen en de jaar lijkse navordering te voldoen. DEN HAAG - Onder het motto 'Voor ouderen is de maat vol' zul len de drie samenwerkende oude renbonden dinsdag 19 januari een demonstratie houden in Den Haag. De actievoerders vinden dat zij nu al een aantal kabinetsperiodes .zoet gehouden worden met mooie beloften". En daar blijft het dan bij; inspraak en democratisering, zo lijkt de overheid te redeneren, zijn niet voor ouderen bestemd, al dus de bonden. De Unie van Katholieke Ouderen Bonden, de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Prot. Chr. Ouderen Bond (totaal 400.000 leden) hebben alle ouderen opge roepen tot deelneming aan de ma nifestatie. die om halftwaalf op het Malieveld begint en eindigt met het overhandigen van een manifest op het Binnenhof aan Tw ede-Kamer voorzitter Dolman. De voorzitters van de vaste kamercommissies van financien, sociale zaken, volksge zondheid en CRM zullen daarbij aanwezig zjjn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 23