PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Winter trekt chaotisch spoor FNV BEREID TOT STAKINGSACTIES kleintjes Elfstedentocht nog onzeker Jeugdherberg Axel geheel uitgebrand NAVO nog niet eens over maatregelen tegen Moskou Hulst aan de kabel Nederland telt half miljoen buitenlanders Tik op grijpgrage vingers kabinet9 Hondenziekte maakt vier slachtoffers Af en toe zon Af en toe zon, maar mogelijk ook een sneeuwbui. Middagtemperatuur onge veer min vier graden. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord, windkracht 3. 225e jaargang no. 9 Dinsdag 12 januari 1982 'BRUSSEL - Niet voorspelde hevige sneeuwval heeft maandag in een deel van België, vooral in en rond de hoofd stad Brussel, voor een grote chaos ge zorgd. Vrijwel de gehele dag was er geen normaal verkeer mogelijk op de grote ring rond Brussel, een groot aan tal treinen kon de stad niet bereiken, en de luchthaven Zaventem was de he le dag gesloten. Automobilisten die met grote vertra ging Brussel wisten binnen te komen werden daar geconfronteerd met vast gelopen en in de steek gelaten wagens die soms dwars over de weg stonden. In Antwerpen waren als gevolg van een storing (waarschijnlijk veroorzaakt door de koude) alle verkeerslichten uit gevallen. Ook in en rond die stad zorgde dat voor grote vertragingen in het och tendverkeer. Hevige sneeuwval, vooral stuifs neeuw, in Zuid-België en Noord- Frankrijk heeft het internationale treinverkeer tussen deze streken en Nederland volledig ontregeld. Het treinverkeer vanuit Nederland naar Brussel-Noord verliep overigens zon der grote problemen. Passagiers die verder reizen dan Brussel-Noord, moe ten volgeus NS nog steeds rekening houden met aanzienlijke vertragin gen. De moeilijkheden in België deden zich vooral voor ten zuiden van Brussel. De trein die zondagavond elf uur uit Pa rijs-Noord vertrok en gistermorgen om half zes in Brussel-Zuid had moeten aankomen, arriveerde maandagavond met een vertraging van elf uur in Roo sendaal. In ons land heeft de Wegenwacht aan deze tweede koudegolf haar handen vol. Volgens een woordvoerder van het wegenwachtstation Rhoon, dat de WW-dienst in de gehele provincie Zuid-Holland verzorgt, is er sprake van een recorddrukte. Automobilisten met pech moeten door de drukte ongeveer twee tot drie uur op hulp wachten. Normaal duurt die wachtperiode niet langer dan een half uur. De meest voorkomende pechoor- zaken zijn bevriezingen van het koel systeem door te weinig anti-vries en vastgevroren sloten en handremmen. Dieselrijders ondervinden extra proble men. omdat de brandstof moeilijker doorstroomt bij lage temperaturen. Vrachtwagens hebben vooral te kam pen met bevroren remsys temen. Van de schaatser, die zondagmiddag op de Vinkeveense plassen door het ijs is gezakt, was gisteravond nog geen spoor gevonden. Onderzoek van de politie in omringende gemeenten heeft uitgewe zen dat daar niemand wordt vermist. Daarom vermoedt de politie dat de schaatser op eigen kracht uit het water LEEUWARDEN - Het ziet er niet naar uit dat er deze week nog een Elfstedentocht in Friesland wordt gehouden. Dat is de stellige overtuiging van drs. J. Kuperus. voorzitter van de vereniging Friese Elf Steden. ..Zeer onbetrouwbaarzo kwalificeert Kuperus het ijs op de route van de Friese Elfste dentocht. Vanaf maandagavond 20.00 uur is er op de Friese wateren wel een vaarverbod van kracht. Bovendien heeft het het college iaiu gedeputeerde staten van Friesland de water schappen de opdracht gegeven te stoppen met malen. ..Van af dat tijdstip heeft het ijs pas de kans om op dikte te komen. En daar gaal natuurlijk nog wel wat tijd overheen aldus drs. Kuperus. Woensdagmiddag komt het bestuur van de vereniging bijeen om zich te beraden op de huidige situatie. ..Momenteel valt er nog niets zinnigs te zeggen. De weers voorspellingen zijn aan de dubieuze kant", zei Kuperus nog. Zie ook pag. 12. is gekomen Zij heeft hem in plaatselij ke dagbladen opgeroepen zich te mel den bij de politie in Abcoude of de rijks politie in Zeist. Britse krantenlezers werden maandag geschokt door het bericht, dat in het Graafschap Essex een tien maanden oude baby in zijn wieg was doodgevro ren. Bijna dagelijks verschijnen in de pers berichten over slachtoffers van de vrieskou. Volgens wetenschappelijk onderzoeker Geoffrey Taylor zijn sinds het begin van de koudegolf in december al zeshon derd Britten, onder wie veel bejaarden, gestorven door de vrieskou. Hij weer spreekt daarmee de officiële cijfers van 'slechts' zes- tot zevenhonderd in het hele jaar. Bijna alle slachtoffers beho ren tot de sociaal zwaksten. die geen geld hebben om hun huizen te verwar men. Het aantal Britten, dat onder de officië le armoedegrens leeft, is volgens offi cieuze cijfers in de afgelopen vier jaar verdubbeld en bedraagt nu vijf miljoen. Voor deze tien procent van de bevol king zijn verwarmde huizen een luxe, die met overheidsbestand nauwelijks nog te betalen is. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De NAVO-lidstaten, uitgezonderd Griekenland, gaan zich beraden over mogelijke economische en diplomatieke stappen tegen Polen en de Sowjet- Unle. De ministers van buitenlandse zaken van de N A VO-landen hebben gisteren in Brussel op een speciaal beraad over Polen afgesproken dat ieder land, gegeven de eigen positie en de nationale wetgeving, zal nagaan hoe het Polen en de Sowjet-Unie onder druk kan zetten als de huidige situatie voortduurt of nog verergert. Over de toepassing van mogelijke maatregelen zal later deze maand verder overleg worden gepleegd. Minister Van der Stoel benadrukte dat er gisteren „geen enkele harde verplich ting ten aanzien van sancties is afge sproken". Hij verwacht dat in het ver dere beraad de NAVO-landen verschil lende posities zullen innemen. Een ge- zamelijk optreden bij economische sancties van de NAVO is onmogelijk, omdat Griekenland niet mee doet daar het de kritiek op Polen niet deelt, en Turkije zich te arm acht voor economi sche maatregelen. AXEL - Kort na middernacht is de Axelse jeugdherberg De Bleye Haghe aan de Boslaan afgebrand. Het gebouw en de inventaris moeten als verloren worden beschouwd. De Axelse jeugdherberg bood plaats aan zeventig gasten. Over de schade was vannacht nog niets bekend. Omdat zich niemand in bet gebouw bevond deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Kort na twaalf uur kwam de eerste mel ding - afkomstig van de beheerder van het schuin tegenover de jeugdherberg gelegen restaurant Zomerlust - bij de alarmcentrale binnen. Korte tijd later was de Axelse brandweer op volle sterk te met vier wagens afkomstig uit Axel, Koewacht en Zuiddorpe ter plaatse. Metbijna vijftig man probeerde de brandweer de inmiddels in lichterlaaie staande jeugdherberg, een gebouw da terend van zo'n veertig jaar geleden, te behouden. Vrij snel was duidelijk, dat dat een onmogelijke opgave was. Het vuur, dat waarschijnlijk op de eerste verdiepingis ontstaan, had al te ver om zich heen gegrepen. Toen de brandweer arriveerde kon men het gebouw al niet meer betreden. Door de afgelegen lig ging van De Bleye Haghe is de melding waarschijnlijk pas gekomen toen het vuur zich al had verspreid. De Axelse jeugdherberg stond leeg. De Bleye Haghe is alleen het zomer half jaar geopend. Het gebouw omvatte twee bouwlagen. Op de eerste verdie ping bevonden zich drie slaapzalen en badruimten en op de begane grond be vonden zich een eetzaal, een dagver blijf, een keuken en een woning voor de beheerder. Jaarlijks boekte de Bleye Haghe zo'n zes- tot zevenduizend over nachtingen. Deze kwamen onder meer tot stand via paardensportkampen en zweefvliegcursussen. Het gebouw was eigendom van de Ne derlandse Jeugdherberg Centrale en was tegen brand verzekerd In de slotverklaring van de NAVO-ver- gadering worden als mogelijke maatre gelen genoemd voor de korte termijn: - beperking van de bewegingsvrijheid van Russische en Poolse diplomaten in het Westen; - vermindering van wetenschappelijke en culturele uitwisseling; - vermindering van importen vanuit de Sowjet-Unie en van de Russische han delsvertegenwoordigingen in het Wes ten; - opschorting van overeenkomsten over de koopvaardij en de luchtvaart: - en wijziging van de export kredietre gelingen. Voor de langere termijn zullen ook maatregelen op het terrein van energie, landbouw en andere goederen en ex port van technologie worden bekeken. Minister Van der Stoel acht het overi gens niet waarschijnlijk dat onder de mogelijke energiemaatregelen ook de door de Amerikanen zo bestreden transactie tussen West-Europa en de Sowjet-Unie voor de levering van aard gas zal vallen. Alhoewel gisteren de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Haig de eensgezindheid van het Atlantische bondgenootschap ten aanzien van Po len onderstreepte, moest ook hij toege ven dat er nog geen concrete afspraken over de te nemen maatregelen zijn ge maakt, hel gaat slechts om een studie. „Het is", zei Haig, „nog te vroeg om te (Slot zie pagina 6 kolom 7) MIDDELBURG: MIDDELBURG - In de Middel burgse wijk 'Dauwendaele' heeft een besmettelijke hondenziekte de kop opgestoken: 'de ziekte van Parvo'. Al vier honden zijn aan de ziekte overleden. Honden die de ziekte hebben eten niet meer, ge ven over en lijden aan buikloop waarin bloed kan zitten. De ziekte is zeer besmettelijk, aan gezien het virus in de ontlasting van de hond zit, zodat andere hon den er alleen maar aan hoeven te ruiken om ook besmet te worden. (Zie ook pagina 2). HULST - Inwoners van Hulst kun nen zeer binnenkort kabeltelevisie ontvangen. Naast Sluis kan aan ook de Reinaertstad een beroep doen op de diensten tan Belgische programma's én het Luxemburgse i commerciële) station RTL. Over de aanpassing van de tarieven moet nog worden gesproken. Deelne mers aan dat overleg zijn de expoli- latiemaatschappij Casema en de gemeente Hulst (Zie pagina 2). DEN HAAG (ANP)-Nederland telde op 1 januari 1981520.000 niel-Nederlanders. Dit komt neer op 3,7 procent van de totale bevolking van Nederland, aldus het Centraal Bureau voor de statistiek. De Turken vormden op 1 januari 1981 met 138.000 personen de grootste categorie nlet-Nederlanders met daaropvolgend de Marokkanen met 83.000, de Westdu1' sers met 42.000, de Britten met 38.000, de Spanjaarden alsmede de Belgen met 23.000 en de Italianen met 21.000. Het aajital personen op 1 januari 1981 met de Surinaamse nationaliteit bedroeg 25.000. Hierin zijn niet begrepen de personen afkomstig uit Suriname met de Nederlandse nationaliteit, welk aantal wordt geschat op 115.000. AMSTERDAM - Na afloop van de vergadering van de Federatieraad van de FNV gaf voorzitter Wim Kok (ml eenpersconfe rentie. Links vice-voorzitter Herman Bode, rechts financieel deskundige Frans Drabbe. Van onze redactie economie DEN HAAG - De FNV sluit stakingen tegen de ziektewetmaatregelen niet uit. Dat zei voorzitter Wim Kok na afloop van de federatieraad, waar de bondsvoorzitters woedend hadden gereageerd op de plannen van minister Den Uyl en staatssecre taris mevrouw Dales. „Dit is een regelrechte inbraak in de cao's. Als we dit toestaan, is er niets meer veilig voor de grijpgrage vingers van dit kabinet", zei Kok. Ook het CNV is van mening, dat door de maatregelen een ernstige inbreuk wordt ge maakt op de rechtsorde. Voor zitter Harm van der Meulen zei na afloop van de verbonds raad, dat de ziektewet een his torisch bevochten zaak is. Zo wel FNV als CNV voelen er niets voor met alternatieven te komen. Kok zei: „We willen wel praten, maar eerst de maatregelen van tafel". Van der Meulen: „Als we met alter natieven komen, lopen we de kans dat die als extra komen bovenop de matiging via de ziektewet". Wim Kok zei, dat de FNV-federatieraad geen goed woord over had voor de aan gekondigde maatregelen. „De bonds voorzitters reageerden verbolgen, ver ontwaardigd. Het is een inbreuk in de bestaande cao's. Het is een overval op cao-rechten, die zieke werknemers per 1 april worden ontnomen met daarbij de mededeling, datje ze in overleg met de werkgevers en tegen extra betaling wel weer kimt terug krijgen". .Zelfs de lonen die boven het wettelijk minimumloon uitgaan zijn op deze ma nier niet meer veilig", zei Kok. „We zul len ons met ons hele lijf tegen al deze plannen van het kabinet verzetten tot er niets meer van over blijft". De federatieraad besloot in overleg met de leden plannen voor acties voor te bereiden. Wim Kok sloot daarbij sta kingsacties niet uit, op voorwaarde, dat de leden die willen. Voor volgende week maandag heeft de federatieraad een extra vergadering gepland om de bij de bonden gewenste acties te coör dineren. De FNV wil de Sociaal Economische Raad gebruiken als mogelijkheid om zakelijk de bezwaren tegen de kabinets plannen te formuleren. Kok zei, dat de bezwaren van de FNV zodanig princi pieel zijn, dat de FNV op dit moment niet wil praten over alternatieven. .Berst moeten die plannen van tafel", zei hij. Herman Bode, de sociale verzekerings- deskundige van de FNV, noemde het een fabeltje van Den Uyl en mevr. Da- les, dat de werknemers bij een zieken gelduitkering van 80 procent er slechts ongeveer 1,5 procent per jaar in inko men op achteruit gaan.„Dit kan geiden voor de 60 procent van de zieken, die met twee weken weer genezen zijn. Maar dan blijft wel over de 40 procent langdurig zieken, die op dit moment 70 procent van de kosten uitmaken", al dus Bode. Hij meent, dat de langdurig zieken de zwaarste lasten van de aan gekondigde maatregelen te dragen krijgen. Kok zei, dat binnen de FNV de grootste teleurstelling is over het feit, dat een (Slot zie pagina 6 kolom 5) ontslagen De overname van Mayers BV ln Mid delburg door Schultema BV te Amers foortzal mogelijk leiden tot het verlief van dertig arbeidsplaatsen. Dit bange vermoeden uit de Dienstenbond FNV Districtsbestuurder J. van den Brink vreest dat vooral het kantoorperso neel van Mayers het zal moeten ont gelden. PAGINA 3 prijzen Uit het jaaroverzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek biy kt dat de Prijzen ln 1981 6.7 procent zijn geste gen. Gedurende de laatste weken van vorigjaar stegen de kosten van levens onderhoud niet. Het jaarcijfer bleel daardoor, zoals verwacht; onder de 7 procent Een van de opvallendste Prijsstijgingen over 1981 vertooonde het aardgas: 23 procent PAGINA 7 huurconflict Een achterstallige huur van enkele honderden guldens Is inzet van een huurconflict tussen bewoners van de Eilandstraat en de Markiezenstraat ln Philippine en de woningbouwverenl- gingZeeuwsch-Vlaanderen in Axel. De achterstand was het gevolg van een huurverhoging na renovatie. PAGINA 9 gasrekening 8teeds meer mensen zyn op zoek naar alternatieve energiebronnen. Het aan tal kleine windmolens in ons land zal ln de komende jaren drastisch toene men. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten probeert via een brochure haar leden te stimuleren tot het ver soepelen van de toewijzing van bouw vergunning voor windmolens. PAGINA 13 bezuinigingen De belangrijkste organisaties op het gebied van de kunst eisen ln een rap port dat zy dinsdag de tweede kamer commissie van erm ter hand stelden, dat de overheid een financiële buffer opwerpt tegen de dreigende verschra ling van het culturele klimaat krullebak De PZC-kinderkrant besteedt onder meer aandacht aan de staatsgreep ln Polen en de geldzorgen van het be taald voetbal. Het thema handelt deze keer over 'gevaarlijke stoffen', meer bepaald over LPG. Verder in de Krul lebak aandacht voor een snel groeien de sport, body building, en de vaste rubriken koken, vrije tijd en boeken. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 1- Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 12. Radio en televisie: 13. Financiën, economie 15. Varia: 11. BRUSSEL - Secretaris-generaal van de NAVO, Joseph Luns, begeleidde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, naar de eerste zitting van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO over de situatie in Polen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1