PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duizenden mensen in Polen worden vermist Onbetrouwbaar ijs: schaatser vermist Slotverklaring NA VO ligt al vrijwel vast Brand in toekomstig Bhagwan-onderkomen Maansverduistering in Middelburg op de foto GESPREK GLEMP-JARUZELSKI ZONDER RESULTAAT Prins Constantijn uit ziekenhuis SCHMIDT WIL ONTMOETING REAGAN EN BREZJNEV LIBIERS IN GHANA SANCTIES ALS STOK ACHTER DE DEUR POLITIE 'VERJAAGT'MENSEN VANUIT HELIKOPTER Wisselend bewolkt Van het noorden uit wisselend bewolkt en mogelijk een sneeuwbui. Middag- temperatuur van om het vriespunt op de Wadden tot ongeveer min 4 graden in Limburg. 225e jaargang no. 8 Maandag 11 januari 1982 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 MIDDELBURG - Ondanks de slechte weersomstandigheden, zware bewol king, is het de Stichting Volkssterren wacht 'Philippus Lansbergen' in Mid delburg zaterdagavond gelukt een aantal foto's te maken van de maans verduistering. De foto's werden ge maakt met normale foto-apparatuur zonder telelenzen, in het laatste hall uur van de verduistering. De leden van de Volkssterrenwacht hadden de hoop al opgegeven om nog enige heldere foto's te kunnen maken. Toen dat wel mogelijk bleek tijdens het laatste half uur van de verduistering was er geen tijd meer om speciale len zen te gebruiken. De Middelburgse ster renwacht hield ter gelegenheid van dit fenomeen een open huis. De publieke belangstelling was echter gering. Een Vlissingse scoutinggroep maakte wel van deze gelegenheid gebruik. Door middel van dia's en lezingen werden zij twee uur lang ingelicht over onder meer de sterrenlucht, verduisteringen en te lescopen. IVan onze correspondent WENEN - Vier weken na de invoering van het militaire bewind in Polen zijn de meer dan 36 miljoen inwoners van het land nog altijd beroofd van de meest fundamentele mensenrechten, is de economie van het land eerder slechter dan beter, zijn ongeveer 600 mensen veroordeeld wegens overtredingen die in strijd zijn met de militaire wetgeving zonder dat zij in hoger beroep kunnen gaan. Duizenden families leven daarnaast in grote angst omdat zij niets over het lot van hun verwanten of vrienden horen, die zich onder de naar schatting 35.000 gedetineerden bevinden. Uit de eerste berichten die uit Polen ko men nadat het vooraf censureren van berichten is afgeschaft, kan worden af geleid dat duizenden mensen worden vermist. Zij staan niet op de officiële ligplaatsen Het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond wil dat de overheid het aantal ligplaatsen aan de Oosterschel- de tot 1995 met 1500 zou uitbreiden. Verder waagt het verbond aandacht voor de opvang van passanten. PAGINA 3 De Amerikaanse minster van defensie Caspar Weinberger heeft gezegd dat hl) de Israëlische wet waarin de Inlij ving van de Golan-hoogvlakte Is vastr gelegd, als 'Illegaal en van nul en gener waarde' beschouwt. Voor de strategi sche samenwerking met de Verenigde Staten kan worden hersteld zal Israël de annexatie ongedaan moeten ma-' ken. PAGINA 10 leiders AA Gent en Standard Luik staan sa men aan de leiding in Belgische voet balcompetitie. AA Gent won de wed strijd tegen Club Brugge met 2-1. De zelfde cijfers stonden op het bord aan het einde van de partij Standard Luik- Win terslag. PAGINA 13 strafbal Het Nederlandse herenhockeyteam heeft de halve finale-wedstrijd tegen Paklsten met 4-2 verloren. Oranje, dat zijn beste wedstrijd van het wk-toer- nool in India speelde, was niet opge wassen tegen de Aziaten. Ook de ge miste strafbal van Ties Kruize deed niets af aan de verdienste van de rege rende wereldkampioen. De finale gaat dinsdag tussen Pakistan en West- Dultsland, dat pas In de verlenging af stand kon nemen van Australië. lijst die aan de kerkelijke autoriteiten is gegeven en waarvan het militaire regi me beweert dat deze volledig is. Gesprek Afgelopen zaterdag hebben de militai re leider generaal Jaruzelski en de Poolse primaat Jozef Glemp voor de eerste keer sinds de militaire regering de macht heeft overgenomen een ge sprek met elkaar gevoerd. Waarne mers zien dat als een teken dat de mili taire bestuurders zich realiseren dat zij niet ver komen zonder medewer king van de kerk. Enig resultaat lijkt bet gesprek echter niet te hebben opge leverd. Aartsbisschop Glemp heeft ge zegd dat hij niet bereid is tot onderhan delen zonder de aanwezigheid van vakbondsleider Lcch Walesa. En Wale sa heeft verklaard dat hij niet wil on derhandelen voordat de geïnterneer den zijn vrijgelaten. Enkele maatregelen die bij het uitroe pen van de staat van oorlog werden ingesteld zijn inmiddels wat verzacht. Een aantal telefoonverbindingen bin nen de provinciale hoofdsteden zijn bijvoorbeeld hersteld. Maar de bewo ners zijn gewaarschuwd dat zij door militairen worden afgeluisterd en dat ieder telefoongesprek dat als 'gevaar lijk' wordt beschouwd wordt afgesne den. De ambassades in Warschau heb ben de mededeling gekregen dat hun telexverbindingen met de buitenwe reld zullen worden heropend. De Pool- OUD- VAKANTIECENTRUM IN BARL O BARLO - Een groot deel van het voor malige vakantiecentrum Groot-Deunk in het Achterhoekse plaatsje Barlo bij Aalten is in de nacht van vrijdag op zaterdag door brand verwoest. Het is vrijwel zeker dat de brand is aangesto ken. Zoals bekend, heeft de Bhagwan- beweging belangstelling gcfoond voor dit centrum. Men wil hier een leefge meenschap vestigen. Vanuit de Barlo- se gemeenschap heeft men zich heftig tegen deze plannen verzet. In een eer der op de vrijdagavond uitgezonden aflevering van Tros-Aktua kwam een buurtbewoner aan het woord die zei dat het mogelijk zou kunnen zijn dat het pand zelfs in de brand gestoken zou worden. Enige uren nadien werden zijn woorden bewaarheid. De brandweer is tot negen uur 's mor gens in de weer geweest om te voorko men dat de vlammen over zouden slaan op andere delen van het centrum. Spe cialisten van de politie en de brandweer zijn ervan overtuigd dat de brand is aangestoken. Reeds op bet moment dat de brandweer arriveerde, stond een groot gedeelte van de oude boerderij van het centrum in vuur en vlam. De schade wordt geraamd op ruim één mil joen gulden. Burgemeester D. Bekius van Aalten, (Slot zie pagina 4 kolom 5) DEN HAAG (ANP) - Prins Constantijn, de jongste (12) zoon van koningin Bea trix en prins Claus, is zaterdagmorgen ontslagen uit het academisch zieken huis in Utrecht, waar hij begin deze week aan een knie was geopereerd Een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst heeft dit meegedeeld. se luchtvaartmaatschappij Lot is van plan deze week een heperkt aantal vluchten naar het westen uit te voeren. Ofschoon het van tevoren censureren van berichten is afgeschaft, hebben de buitenlandse correspondenten een col lege gekregen over 'verantwoord schrij ven' en zij kunnen alleen gebruik ma ken van de telex in het perscentrum in Warschau dat nu onder controle staat van het ministerie van buitenlandse za ken. Ook het weer schijnt zich tegen Polen te hebben gekeerd. Op sommige plaatsen zijn het afgelopen weekend temperatu ren van 26 graden onder nul gemeten. De provincie Plock is tot noodgebied verklaard in verband met- grote over stromingen en duizenden mensen zijn geëvacueerd omdat de rivier Vistula (Weichsel) buiten haar oevers dreigt te treden. De nieuwe koudegolf maakt de reddingsacties die op gang zijn ge bracht intussen tot gevaarlijke onder nemingen. De Poolse minister van financiën heeft verklaard dat het land leningen van miljarden dollars nodig heeft voor het importeren van goederen om de econo- - mie te laten draaien, en dat het aflossen van schulden minstens een jaar moet worden verschoven om de economie voor een totale ondergang te behoeden. De minister van buitenlandse zaken Jo zef Czyrek is intussen in Moskou aange komen voor een driedaags bezoek. Paus Paus Johannes Paulus n heeft zondag in scherpe bewoordingen geprotesteerd tegen de schending van de mensenrech ten in Polen. Tijdens zijn wekelijks toe spraak liet de Paus de 30.000 aanwezi gen op het St.-Pietersplein in Rome we ten, dat in Polen één van de fundamen tele rechten van de mens wordt ge schonden: het recht op gewetensvrij heid en op de vrijheid van overtuiging. Ex-kardinaal Karol Woytila van Kra kow wees erop, dat Poolse burgers, on der de bedreiging him baan te verliezen, worden gedwongen een verklaring te tekenen die niet met hun geweten en overtuiging strookt. Het onderdrukken van de gewetensvrijheid gaat naar de mening van de paus verder dan het li chamelijk doden van de mens. In dit verband citeerde hij Christus: ..Vreest hem niet, die het lichaam doodt". Het respecteren van de gewetensvrij heid is volgens de paus een van de fun damentele rechten van de mens dat in internationale verdragen en door vrij wel alle wereldorganisaties wordt ge waarborgd. HEERENVEEN-Meer nog dan op schaatscracks als Hilbert van der Duim en Frits Schalij waren tijdens het afgelopen weekeinde in Heerenveen de ogen gericht op Ria Visser. Deze schaatster uit Oud-Beijerland wenste zich in het afgelopen jaar niet aan de discipline van de kernploeg van de KNSB te onderwerpen, maar koos voor een min of meer individuele training. Dat werd haar door de bestuurders en trainers van de schaatsbond niet in dank afgenomen en trouwens ook niet door andere schaatsters. Ria Visser, die inmiddels ook werkzaam is als sportjournaliste in Den Haag, kon op grond van haar onmiskenbare talenten echter niet buiten de strijd om het Neder lands kampioenschap in Heerenveen tijdens het afgelopen weekeinde wor den gehouden. Juist door de aanwezigheid van 'rebel' Ria Visser werd de regerend kampioene Alie Boorsma geïnspireerd. Het werd een boeiende strijd tussen Ria en Alie, die tenslotte in het voordeel van Boorsma werd beslist. Op de foto: een uitgeputte Ria Visser met haar trainer Rien de Roon na haar race op de 1500 meter. Voor meer schaatsnieuws zie de pagina's 9 en 11. WASHINGTON (RTR) - De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft in een vraaggesprek met de Ame rikaanse televisie aangedrongen op een ontmoeting tussen president Rea gan en zijn Russische ambtgenoot, Brezjnev. Volgens Schmidt onderschat de Sow- jet-Unie de VS en vormt deze onder schatting een 'groot gevaar" voor alle landen, de VS, West-Europa en de Sow- jets. Een topontmoeting zou Reagan in staat stellen zijn ware bedoelingen aan Bre2jnev te tonen, aldus Schmidt in het vraaggesprek, dat dinsdag werd opge nomen. President Reagan verklaarde vrijdag, dat een ontmoeting met Brezj nev in voorbereiding is, maar deed geen voorspelling over een mogelijke datum. ABIDJAN (RTR) - Een grote groep Li bische functionarissen is zaterdag in Accra aangekomen aan boord van een Libisch vliegtuig dat werd begeleid door twee Ghanese gevechtsvliegtui gen. Dit hebben welingelichte kringen in Abidjan, de hoofdstad van Ivoor kust, die zich beriepen op ooggetui genverslagen van de luchthaven van de Ghanese hoofdstad, bekendge maakt. Deze ooggetuigen zagen de Libiêrs het toestel verlaten en wegrijden in wagens met diplomatieke nummerhorden. De op oudejaarsdag afgezette president Hilla Limann verbrak vorig jaar de ban den van Ghana met Libié wegens ver meende subversieve activiteit van Libi sche diplomaten in Accra. Volgens het Britse blad 'Sunday Times' zijn acht personen, die hebben meege werkt aan de coup van Jerry Rawlings, getraind in Libië en na hun opleiding naar Ghana teruggekeerd. Alle voormalige parlementsleden in Ghana hebben zondag te horen gekre gen dat zij zich bij de dichtstbijzijnde politiepost moeten laten inschrijven. Doen zij dit niet dan volgt arrestatie, zo heeft Radio Accra zondag gemeld. Bovendien, moeten buitenlandse diplo maten die in de hoofdstad van Ghana zijn geaccrediteerd voortaan verlof van het Ghanese ministerie van buiten landse zaken aanvragen wanneer zij het land willen verlaten. Van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten beraad slagen vandaag (maandag) in Brussel over een in ferme taal gestelde NAVO- resolutie omtrent de Poolse crisis. Het voornaamste oogmerk van de bijeen komst: een alliantie vertonen, die in strijd met de aan weerszijden van de Atlantische Oceaan gesignaleerde ver scherping der onderlinge tegenstellin gen eensgezind een houding kan bepa len. Het slotcommuniqué van de ver gadering stond al vast voordat Alexan der Haig te Washington in zijn rege ringsvliegtuig stapte - Amerika krijgt zijn zin in zoverre dat de NAVO de Rus sen onverbloemd medeplichtig zal ver- klaren aan de onderdrukking in Polen en sancties in het vooruitzicht stelt als de Russische bemoeienis opzichtiger zou worden. Helmuth Schmidt heeft ln Washington vorige week de verzekering losgeweekt, dat de VS de besprekingen in Genève over vermindering van Europese kern wapens voor de middenafstand in weer wil van de crisis in de Oost-West-ver- houdingen zullen voortzetten. Haig zal eind januari in Genève ook spreken met zijn Sowjet-ambtgenoot Gromyko over het aanslingeren van nieuwe onderhan delingen, met vermindering van de strategische (intercontinentale) raket ten als inzet en over de mogelij kheid om spoedig een topconferentie tussen Rea gan en Brezjnev te organiseren. Onderschatting De Westduitse bondskanselier heeft zondag nog op de Amerikaanse televi sie gezegd dat zo'n top noodzakelijk is, omdat de Russen Reagan en zijn vast beslotenheid kennelijk onderschatten. Dit zou in het Kremlin tot gevaarlijke misrekeningen kunnen leiden. Vol te vredenheid over zijn geslaagde politie ke handeltje, waarbij hij als tegenpres tatie heeft moeten zeggen dat de Rus sen inderdaad medeschuldig zijn aan de ontwikkelingen in Polen, dat de Amerikaanse sancties „een duidelijk politiek signaal" zijn, ook al zijn zy eco nomisch te verwaarlozen, en dat er geen crisis heerst in de NAVO, is Helmuth Schmidt naar de Bondsrepubliek te ruggereisd. Het staat nu immers vast dat de NAVO- verklaring nooit verder kan gaan dan die van de Europese Gemeenschap, zo als deze tot stand kwam toen negen NA- VO-ministers met hun gemeenschap- (Slot zie pagina 4 kolom 5) capitulatie Aan de 'Zeeuwse' heerschappij op crossgebled van Plet Vonck l(jkt defi nitief een eind te zijn gekomen. Na een boelend gevecht met de komende man John Vermeule moest de Hulstenaar bi de Goese Wallenloop afhaken. Vonck: "Ik heb mij vandaag bfi het meesterschap van John moeten neer- loggen' De overwinning ging af kend naar de Belg Mare Nevens. PAGINA 16 gekrakeel Wlm Wegman liet zich niet van de w()s brengen door het 'gekrakeel' tussen Jan Henk Bomhof en Dick Jeras. On geslagen gTeep de Wilno-speler zyn Rijfde titel bij de heren tijdens de Zeeuwse tafeltennisstrljd in Oostburg, de dames ging de hoogste prijs naar Vivian Blanckaert. De Graauwse speelster acteerde weer op haar 'oude' peil. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. ABCOUDE - Kijkje op het ijs van het Abcoudermeerwaar een eenzame schaatser op het onbetrouwbare ijs in de weer is. DEN HAAG - De politie is ons land heeft het afgelopen weekeinde handen vol werk gehad om schaatsenthousias- ten van de bevroren meren en plassen te weren. Twaalf schaatsers, die door het ijs waren gezakt, konden door poli tie en brandweer worden gered. Naar één vermiste schaatsliefhebber is tot het invallen van de duisternis te ver geefs gezocht. Ondanks het barre winterweer van de laatste dagen is het ijs op de meeste plaatsen nog volstrekt onbetrouwbaar. Met name op het Abcouder Meer was het ijs nog erg dun. Vijf mensen, die daar door "net ijs zakten, konden nog levend onder het ijs vandaan worden gehaald. Twee schaatsers, die op de Loosdrechtse Plassen door het ijs gin- gen, werden eveneens gered. De politie heeft een helikopter gebruikt om met een megafoon de mensen van het ijs te jagen. Op de Rottemeren bij Rotterdam wer den met moeite vijf schaatsers gered, die ln een wak waren gereden. Volgens de Rotterdamse politie zal het ijs op de Zuidhollandse plassen en meren ook vandaag nog niet geschikt zijn om te schaatsen. Ook op de Vinkenveense Plassen en rond Giethoorn is het ijs vol gens de politie nog erg onbetrouwbaar. Om te weten of het ijs veilig kan worden betreden, kunnen schaatslieihebbers contact opnemen met de plaatselijke politie. Scheepvaart Het scheepvaartverkeer ondervindt al de nodige hinder van de zware ijsgang. Het IJsselmeer is al bijna dicht gevro ren. In Volendam werd dit weekeinde al over het ijs gewandeld van het vaste land naar het eiland Marken. Hoog water In de grote rivieren bereikte het water dit weekeinde de hoogste stand van de huidige hoogwaterperiode. Alle uiter waarden en veel kaden stonden volle dig blank. Bij Pannerden (Gelderlandl raasten enkele boerderijen en wonin gen totaal geisoleerd van de buitenwe reld. Het water zakt sinds zondagavond overigens weer. Groot Brittanië Groot Brittanië heeft het afgelopen weekeinde in de greep van de kou door gebracht. Vooral in Wales heersten noodtoestanden. Honderden wegen waren daar ook zondag nog afgesloten, en tal van dorpen zijn geisoleerd. Vier mensen worden nog vermist. De sneeuw die vrijdag en zaterdag in grote delen van het land viel, zorgde voor verkeerssituaties die door de poli tie werd omschreven als 'verbijsterend'. Honderden gestrande automobilisten moesten het weekend in opvangcentra doorbrengen. Duizenden gezinnen, met name in Wa les en Zuidwest-Engeland hebben het gehele weekeinde zonder stroom geze ten als gevolg van afgebroken elektrici- teitspalen. Gevreesd wordt dat, evenals tijdens de eerdere koudegolf in decem ber, tientallen bejaarden zijn overle den. Het winterweer heeft bij de Britse spoorwegen voor een totale chaos ge zorgd. Vrijwel alle ritten van en naar Zuidwest-Engeland en Wales werden zaterdag afgelast, en zondag was de si tuatie niet veel beter. In Schotland heerst strenge kou, met temperaturen die in de nacht van za terdag op zondag min 27.2 graden be reikten, gelijk aan de laagste tempera tuur ooit op het Britse eiland gemeten. De Labour-partij heeft van de regering geeist noodcentra op te zetten om de bijzondere situatie het hoofd te bieden. In de Sowjet-Unie daalde het kwik plaatselijk tot 60 graden onder nul. In Minnesota (V.S.) werd 43 graden vorst geregistreerd en in Noorwegen as het min 29 graden. In Quickborn bij Hamrburg werd - evenals ln Moskous - 20 graden vorst gemeten. Verse sneeuw tot 35 centime ter hoogte leidde in het zuiden van de bondsrepubliek tot een verkeerschaos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1