Zeevalking blijft bij Iherprognose voor VOW polen helpen? prima. Hypotheekrente wordt gekooid. maar denk ook eens even aan jeanine! Plan bouw 122 huizen in Terneuzen en Hoek Wissel Zeeuws-Vlaanderen MEUWE CIJFERS BRUG TUNNELPROJECT Hoofdverdachte smeergeldzaak Dow voorlopig op vrije voeten G. J. de Jager omhoog P. G. v.d. Bosse op CDA-lijst omlaag Overeen week introduceert het Bouwfonds een nieuwe hypotheek. Het valt niet te ontkennen: natuurlijk is het prachtig wat er de laatste weken voor Polen wordt gedaan. Hartverwarmend ook, zoals iedereen meeleeft. De bedragen van de col lectes, de omvang van de ingezamelde levensmiddelen, al die geschonken goederen: het liegt er allemaal niet om. Maar we zouden bij dit alles bijna vergeten hoe nijpend de nood elders is. In India bijvoorbeeld, waar miljoenen verlaten kinderen zitten. .TERDAG 9 JANUARI 1982 sr( (Van onze Haagse redacteur) )ok pEN HAAG - Voordat er definitief met de bouw van een vaste oeververbinding over de Wester- ]k; schelde kan worden begonnen, wil minister Zeevalking van verkeer en waterstaat met bi jgestel- ien cijfers over bijvoorbeeld het gebruik van de brug-tunnel het kabinet ingaan voordat het licht ge; 0p groen wordt gezet. Dat zegt de bewindsman in antwoord op vragen van het CD A-Tweede eó Kamerlid drs H. Eversdijk die in opmerkingen van de minister in de PZC en de Stem van 23 december '81 een nieuwe poging van het rijk zag om de VOW-overeenkomst tussen Zeeland en Den ÏHaar°Pen te breken. Éeevalking heeft deze week, tijdens een bezoek aan de provincie, gedeputeerde ttaten al duidelijk gemaakt dat een her- prognose van het verkeersgebruik 1 jtnkt noodzakelijk zal zijn, omdat i d. daarmee de exploitatie-kansen van het project staan of vallen. In z'n antwoor- idgpen' herhaalt de bewindsman die stel- hetPng- ltej De minister ontkent dat hij de VOW- f, overeenkomst wil 'openbreken'. Zee- b»! valking stelt dat de aanleg van een tun- lCk. nel onder de Schelde bij Doel, het Lief- 983 Irenshoek-project, geen alternatief voor lch.8eVOW is. Reden daarvoor is dat het O» veer Kruiningen-Perkpolder niet kan porden opgeheven wanneer die Belgi- be.jche tunnel er zal zijn. Hy zegt overi- jjij, gens wel dat er een relatie is tussen bei de projecten, aangezien zij 'concurre rend' werken ten opzichte van elkaar voor wat het gebruik betreft. In de ver- keersprognoses voor de VOW is zo'n pelgische tunnel -die niet door Neder- rERNEUZEN - De hoofdverdachte in de steekpenningenaffaire van Dow Chemical in Terneuzen, ir. C. A. G. M. ff. uit Axel, is voorlopig op vrije voe len gesteld. Die beslissing nam het Haags gerechtshof, nadat W. tegen zijn voorlopige hechtenis in beroep was ge- {aan. De Axelaar heeft bekend circa f 100.000 te hebben geaccepteerd van ién of meer bedrijven in de transport- «ctor. Officier van jnstitie mr. R. Daverschot In Middelburg sloot vrijdag niet uit lat W. opnieuw in hechtenis wordt ge somen als het onderzoek daartoe aan leiding geeft. De smeergeldaffaire van Dow Chemi cal, die op dit moment nog steeds zeer uitgebreid wordt nagegaan door amb tenaren van de Fiscale Opsporings- en Inlichtingendienst (FIOD) kwam eind vorig jaar aan het licht. Kort nadat ir. W. was gepakt arresteer de de gemeentepolitie van Terneuzen Ih. van S. uit die plaats, die bekende ben achtergehouden voor de belasting dienst. Van S. werkte op het ontwerpbureau van Dow. W. was hoofd van de scheep vaartafdeling. Bij de corruptie-affaire Jouden in totaal drie bedrijven uit de transport- en constructiesector zijn be land meegefinancierd zal worden- wel meegenomen. De VOW zal een project van 'herprogno ses' bljjven. Immers, op grond van steeds bijgewerkte cijfers, werd er in '79 gekozen voor een afgeslankt project. Een jaar later kwamen nieuwe eisen op tafel, onder meer resulterend in de eis dat ook Zeeland financieel moet gaan deelnemenin exploitatietekorten. En TERNEUZEN Twee woningbouw verenigingen en een projektontwikke- laar willen in totaal 122 woningen bou wen in Terneuzen en Hoek. De raads commissie voor financiën en toerisme praat volgende week donderdagavond over de grondverkopen. Het gaat om projekten in het plan Oudevaart- Noord, waar de Woningbouwvereni ging Terneuzen wil starten met de bouw van 72 woningwetwoningen en Projektbouw Zeeland bv uit Terneu zen met het realiseren van 15 eensge zinswoningen, het plan 'Pastersbos' in de Ternenzense binnenstad, waar de Woningbouwvereniging Terneuzen 19 woningwetwoningen op stapel heeft staan en het Hoekse plan 'Oud-Vlissin- gen', waar de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging uit Axel 16 woningwetwoningen wil bou wen. Op de agenda voor de komende com missievergadering staan ook voorstel len om terreinen in het Terneuzense plan Katspolder uit te geven aan dierenarts J. P. de Vos voor de bouw nu wil Zeevalking een nieuwe cijferop stelling, voordat er daadwerkelijk aan het brug-tunnelproject zal worden be gonnen. Over dq principe-overeen komst tussen Den Haag en Zeeland, die op ambtelijk niveau nu wordt afgerond, zegt de bewindsman: „Ik stel mij voor deze in elk geval voordat met de bouw wordt begonnen in nauw overleg met de - provincie te doen aktualiseren en het J resultaat daarvan in het kabinet aan de orde te stellen". De conclusie die daar aan kan worden verbonden komt er op neer dat ook de principe-overeen komst, begin '81 gesloten, geen enkele garantie biedt dat de VOW kan worden aangelegd wanneer de twee daarin ge stelde voorwaarden zouden zijn ver vuld, wanneer de rente op de kapitaal markt tot maximaal 10 procent zal zijn gezakt en er geen planologische hinder palen meer zijn. Die conclusie wordt on dersteund door Zeevalking's stelling in z'n antwoorden dat het project op be paalde punten nader zal moeten wor den onderbouwd voordat er definitieve beslissingen worden genomen. van een dierenartspraktijkruimte met twee dienstwoningen en de Kruisver eniging Kanaalzone voor het realiseren van een kruisgebouw. De commissievergadering begint om 19.30 uur en is in kamer 606 van het Terneuzense stadhuis. De Terneuzense raadscommissie voor openbare werken c.a. bespreekt don derdagavond het voorontwerpbestem mingsplan 'Java' en een tweede partië le (gedeeltelijke) herziening van het be stemmingsplan voor het buitengebied. Deze vergadering is om 19.30 uur in ka mer 406 van het stadhuis. Een voorstel tot het opheffen van de openbare kleuterschool 'De Kreekrak kertjes' aan de Aert van Nesstraat in Terneuzen vormt het voornaamste agendapunt van de raadscommissie voor onderwijs, sport, cultuur, recreatie en jeugdzaken, die donderdagavond om 19.30 uur bijeenkomt in kamer 105 van het stadhuis. Zeevalking is wel bereid om overleg te voeren met de waterstaatscommissie uit de Tweede Kamer voordat hij met de VOW naar de ministerraad zal stap pen. Schilderijen Troost geëxposeerd in stadhuis Terneuzen TERNEUZEN - 'De ontdekte schijn deugd of de wereld van Cornelis Troost' is de naam van een tentoonstel ling, die tot en met 29 januari is te zien in de hal van het stadhuis in Terneu zen. De expositie toont 35 prenten, die na de dood van Cornelis Troost zijn vervaardigd naar zijn schilderijen, pastels en gouaches. Troost geldt als een van de beroemdste - - kunstenaars uit de eerste helft van de achttiende eeuw. Drie jaar na zijn dood ap orcra "oor o verschenen de eerste prenten van zijn werk. De serie groeide tenslotte uit tot 35 stuks. Acht verschillende graveurs werkten daaraan mee. Desalniettemin vormt de reeks een ho mogeen geheel. De graveurs hebben, i..w,u.i,.Uv»ov^ door het lineaire karakter van hun böküen' "De'iustiüe sluit rüetiütdater voorbeelden enigszins te benadrukken. - - het verklarende element van Troost's werken naar voren gehaald. Lucas Pa ter schreef bij de prenten korte, verhel derende gedichtjes. De expositie is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Ruim 100 kinderen namen in Hulst deel aan lampionoptocht HULST - Meer dan 105 kinderen, velen vergezeld van hun ouders, namen deel aan een Drie Koningen-lampionop tocht die was georganiseerd door de buurtvereniging 'Den Dullaert' in Hulst. De optocht werd voorafgegaan door ïen geluidswagen. Het grootste deel van de kinderen had gevolg gegeven aan de oproep om verkleed en met een brandende lampion aan de optocht deel te nemen. Na afloop kregen alle kinderen, hun ouders en begeleiders warme chocolademelk in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' te Hulst. Vriendschappelijke voetbal wedstr ij d SAS VAN GENT - Om het wedstrijdrit me toch nog enigszins vast te houden speelden afdelings eerste klasser Com Boys en vierde klasser Koewacht don derdagavond in Sas van Gent een vriendschappelijke (voetbalwed strijd. Na een 1-0 voorsprong bij de rust, won Koewacht dat duel uiteindelijk met 2-1. Carlos van Regenmortel had in de eerste helft doel getroffen. En na de hervatting scoorde eerst Piet Hubregt- se 1-1, vooraleer Tonnie Buijs de overi gens vrij gelijkopgaande wedstrijd vijf minuten voor tijd in het voordeel van Koewacht besliste: 1-2. Wildrit Zuidzande SINT-JANSTEEN - Nadat deze tot tweemaal toe uitgesteld is vond nu in Zuidzande de WZA wildrit plaats, met 48 deelnemers. Deze 45 kilometer lange oriëntatierit telde mee voor het clubkampioenschap 1981 van de WZA. De uitslag is: A-klasse: 1 winnaar van de zil veren bolskruik (het echtpaar Allefs Sint- Jansteen 111 straipunten, 2 equipe Kolijn Terneuzen, Groede 129 straipunten, 3 equipe Van de Hagen Vllssingen, 4 equipe De Jonge Schoondijke 182 strafp un ten, 5 equipe De Groote Axel 284 strafp linten. B-klasse 1 R. Ottjes Hulst 306 straipunten. 2 A. Buyze Sluis, 338 straipunten, 3 F. Tilroe Goes 345 straipunten. 4 G. de Grave Terneu zen 359 straipunten. 5 A. v. d. Loo Kapelle 369 straipunten. binnenkort meerdere arrestaties vol gen, W. werd als hoofdverdachte in zeer jitrenge afzondering gehouden. Hij mocht slechts sporadisch contact heb ben met zijn naaste familieleden. Dow pntsloeg de Axelaar op staande voet, evenals Van S. VOOR STATENVERKIEZINGEN MIDDELBURG - Op de definitieve kandidatenlijst van het CDA voor de statenverkiezingen van 24 maart is ADVERTENTIE nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten G.J. de Jager aanzienlijk hoger ge plaatst dan op de aanvankelijke ad- vieslijst van het bestuur: hij staat op de derde plaats. Lager op de lijst staat de heer P.G. van den Bosse, nu lid van gedeputeerde staten. Hij is op de acht ste plaats terecht gekomen. Tweede op de lijst staat de heer P.Everaert. Zoals gemeld heeft de ledenvergadering van het CDA vorige maand de heer E.Ph. Nieuwkerk als lijsttrekker aangewe zen. De definitieve lijst wordt aanstaande maandag formeel vastgesteld door de ledenvergadering van het CDA Zee land, tijdens een - besloten - bijeen komst in ,De Caisson' te Kapelle. Het tweede deel van de vergadering is open baar: dan spreekt d nieuwe lijsttrekker Nieuwkerk over het CDA-programma voor de statenverkiezingen. Gedepu teerd Van den Bosse liet vrijdag desge vraagd weten, dat hij wel in is voor een gs-zetel in de staten in nieuwe samen stelling, maar dat hij ook bereid is zijn plaats in gs aan „een jongere af te staan". „Ik leg me neer bij wat de nieu we fractie wil," zo zei hij. De definitieve CDA-lijst is tot stand gekomen, nadat de kiesverenigingen hun voorkeur heb ben aangegeven. De lijst ziet er als volgt uit: 1E. Ph. Nieuwkerk tchu), Poortvliet; 2 P. Eve- raert (kvp), Walsoorden; 3 G.J. de Jager (ar), Wemeldinge; 4 J.F.M.J. Scheffers(cda), Vlis- singen; 5 J.B Ventevogel (chu), Vlissingen; 6 J.H. Roose (kvp), Goes; 7 C. Balkenende, (arp), Wemeldinge; 8 P. G. van den Bosse (chu). Axel; 9 Th. Baert (kvp). Hulst. 10 G. Christiaanse (arp), Terneuzen; II ing. A. M. Dek (chu), Kapelle. 12 mevrouw H. M Re- mijn-De Badts (kvp). goostburg; 13 J. Ra- mond (arp). Schoondijke; 14 mr J. A. de Boe chu). Poortvliet; 15 drs. R Barbé. (kvp) Ter neuzen. 16mevrouwC.Elenbaas-Murre(arp). Baarland; 17 H. Schot (chu). Bruinisse; 18 P A. Wilderom (kvp) Vlissingen; 19 W. J. San- derse (arp). Serooskerke; 20 P. Scherbeyn. Aardenburg(cdat; 21 S Lous, Domburg; R 22 R. de Mul. (kvp) Phillpphine; 23 M Faasse (arp), 's Her Hendrikskinderen; 24 F. Diele- man (cda) Nleuwerkerk; 25 mevrouw A. van der Leeden (chu) Goes. Vergadering over viering koninginnedag Vlissingen VLISSINGEN - Het clubhuis 'Marnix' aan de Noordbeekseweg in Vlissingen houdt maandag 18 januari een openba re vergadering over de viering van ko ninginnedag in West-Souburg, Wester- zicht, Bossenburgh en Papegaaien burg. De aanvang is 20.00 uur. Bij de foto: koffers pakken voor India. De drie geadopteerde kinderen De Lijser helpen mee. De 28-jarige Jaenine de Lijser-Witte- broodt uit het Zeeuws Vlaamse Zuid zande bekommert zich al een jaar of wat om het lot van die kinderen. Zij bemiddelt bij plaatsing van adoptie kinderen en zij zet projecten op waar bij niet te adopteren kinderen toch financieel en vooral moreel geholpen kunnen worden. In de loop van de volgende week vertrekt Jaenine voor de zoveelste keer naar India. Bij die gelegenheid zou ze in haar koffers graag ruimte willen maken om in de drie tehuizen, waar zij regelmatig komt bij te dragen aan het beteuge len van een opkomende mazalen-epi- demie, in ons land een onschuldige ziekte, in India een kinderziekte die voortdurend slachtoffers maakt. Op de valreep, vlak voor haar vertrek naar het zuiden van India, wil Jaeni ne een beroep doen op de Zeeuwen om haar financieel tegemoet te ko men door met een gift de aanschaf van medicamenten ter bestrijding van de epidemie mogelijk te maken. De nood is hoog. maar elk kinderle ven dat ermee te redden is, is er één, zo redeneert Jaenine. Het "echtpaar De Lijser, dat woont op de Sluissedijk nummer zestien in Zuidzande. heeft in de afgelopen ja ren drie kinderen geadopteerd. Twee meisjes: Jane van 6 en Edtih, die nu vijf is. En tenslotte de vier jaar oude Christophe. Twee van de kinderen zijn afkomstig uit India. De De Lijsers begonnen zich over de plannen tot adoptie te buigen, nadat Jaenine vijf keer een miskraam had gehad. Dat bracht hen in contact met de Belgische, in Gent zetelende vereniging 'De Vreugdezaaiers', een instelling die zich al een geruime tijd inspant om verlaten en ver waarloosde kinderen uit India te la ten opnemen in gezinnen in België en in Nederland. En het blééf niet bij dit contact dat aanvankelijk alleen was gelegd met de bedoeling om er de eigen adoptiewensen mee te ver vullen. jecten. Maar ook kan er op andere wijze worden geholpen. Zo zijn er veel kinderen om verschillende re denen niet te adopteren omdat ze of te oud zijn, of ze zijn ernstig gehandi capt of er is nog enige in leven zijnde familie van het kind bekend, waar door ze het land niet kunnen verla ten. En ook al heeft zo'n kind dein familie, er wordt niet naar omgeke- Er zijn, zegt Jaenine familie-leden cue wel afstand kunnen tekenen maar dat niet doen. En wij forceren dat nooit. Want het is al verschillende ke ren gebeurd dat de ouders er finan cieel beter voor kwamen te staan en het kind kwamen terughalen. En dan was het kind er niet meer. Dat geeft hele toestanden. Voor de ouders en de mensen die het kind adopteer den". op afstand vraagbaak Jaenine De Lijser raakte zo onder de indruk van de problematiek dat ze besloot zich ook voor anderen, die graag een kind willen adopteren of op andere wijze willen helpen, tot gids en vraagbaak te maken. Sinds kort is zij de voorzitter van een stichting, ge naamd 'the welcome group' die zich sterk maakt voor het toekennen en op verantwoorde en legale manier overbrengen van alleenstaande kin deeren uit India naar adoptie-adres sen. Ook zorgt de stichting voor een financiële steun van niet adoptabele kinderen uit kindertehuizen. En ten slotte houdt 'the welcome group' zich bezig met het financieren van projec ten ten behoeve van verlaten kinde ren. Er zijn in India vele miljoenen verlaten kinderen in tehuizen opge nomen. Volgens berekeningen moe ten niet minder dan achtentwintig miljoen kinderèn onder zulke slechte omstandigheden leven, dat ze nooit volgroeide gezonde volwassenen kunnen worden. Met hele kleine beetjes wordt dit probleem ingedamd via adoptiepro- Die niet te adopteren kinderen, in leeftijd variërend van zes tot om streeks achttien jaar, rijn dus ook op afstand te helpen. Door een klein be drag per maand over te maken, kun nen deze kinderen worden geholpen een volwaardig bestaan op te bou wen. Jaenine rekent voor wat voor regeling er met kindertehuizen m In dia is getroffen. De financieel steu nende adoptie-ouders betalen per jaar driehonderd gulden aan de Wel come Group. Van dit bedrag wordt twee procent ingehouden voor zegel- kosten en deling in de overboekkos- ten naar India, 48 procent komt ten goede aan de gemeenschap waarin het kind leeft (bijvoorbeeld voor de aanschaf van leesmateriaal, bedde- goed enzovoort.) De andere vijftig procent wordt ten name van het kind gestort op een spaarboekje in India. Dat is vooral voor meisjes van be lang. Want, zegt Jaenine, een meisje moet een bruidsschat hebben om te kunnen trouwen. Heeft ze die niet, dan kan ze, om het grof te zeggen, alleen maar trouwen met een jongen van de straat. Maar dan komt zo'n meisje zelf ook weer op de straat te recht. En dan begint alle ellende op nieuw.- Een keer per jaar ontvangen de finan- ciële-adoptie-ouders een rapportje waarin de ontwikkelingen van het kind staan te lezen, plus een foto. gelijke kansen Tijdens haar verblijf in India zal Jae nine de Lijser nu proberen om alle kinderen van een bepaald tehuis ge sponsord te krijgen. Dan hebben ze allemaal gelijke kansen op contact. Jaenine: „De zusters zeggen het zelf: het is zo erg wanneer het ene kind nooit iets krijgt en het andere kind regelmatig wordt verrast met een kaartje. Of een pakje. Maar ja hoe kom ik nu aan die ouders. Ik heb er nog maar tien". De aandacht die de kinderen op die manier krijgen is van levensbelang. „Die verlaten kinderen", zegt Jaeni ne, raken in een soort trauma: ik ben van niemand, ik ben voor niemand, wat loop ik hier te doen, voor wie moet ik leren, voor wie moet ik leven! Maar als ze aandacht krijgen zie je ze ineens opfleuren. Je merkt dat ze weer hun best gaan doen. Ze zien het weer ritten. Ik sponsor nu een meisje, waarmee ze eerst plannen badden om die op een school voor achterlijke kinderen te plaatsen. En wat zie je nu: ze leert voor verpleegster. Het gaat gewoon fantastisch met haar". In de Zuidzandse omgeving weten ze onderhand wel van de activiteiten van mevrouw De Lijser, die daarbij warm wordt gesteund door haar man en moeder. De hele dijk hier leeft mee", zegt de ver-Nederlandste Belgische lachend. Maar ook daar buiten wordt meegedacht en ge daan. In de koffers gaat weer een zending poppen mee. En zelfgebrei de kleertjes. Gemaakt door een be jaard echtpaar nit Goes. En laatst liet een ziekenhuis nog een collectie papflessen afgeven. „Die kunnen we ook heel goed gebrui ken", zegt Jaenine. „Want lk ken te huizen, waar de kinderen nog uit lege conservenblikjes eten krijgen. Er rijn ook steeds meer vrouwen clubs, die mevrouw De Lijser uitnodi gen voor het verzorgen van een dia avond over India. En zulke bijeen komsten brengen weer wat extra's in de kas van'the welcome group'. gevoelig „Ik wil nu een dia-serie gaan maken, die meer op het gevoelige vlak ligt", kondigt Jaenine aan. „Een serie die gaat over de ellende van de kinderen. Ik heb dat eigenlijk nooit gedaan. Ik dacht: ze kunnen het zich toch niet voorstellen als ze het niet zelf gezien hebben. En toch blijven de mensen er steeds maar weer naar vragen. Maar eerlijk gezegd: het kost me moeite om het zelf te fotograferen. Want het is eigenlijk reclame maken met de ellende van een ander". Dit is het verhaal van een mevrouw, die de helpende hand uitsteekt aan kinderen, die deze hulp zo hard nodig hebben. Laten wij met ons morrend gepraat over 'inleveren' in ons welva rende wereldje daar eens even bij stil staan. Polen helpen, prima! Maar dit is ook hard nodig. Geld moet er komen voor vaccins tegen mazelen. Er staan kinderle vens op het spel. En ook op langere termijn kannen kinderen worden geholpen. Met een financieel rugge- steuntje. Maar ook met het gevoel, dat er ergens op de wereld toch men sen zijn die om ze geven. Voor de aanschaf van medicijnen is het geld snel nodig. Maar ook als Jae nine het niet tijdig in huis heeft: de medicijnen kunnen haar worden na gestuurd. Wie zijn of haar gift niet rechtstreeks kam bezorgen bij het echtpaar De Lijser kan altijd nog kie zen uit twee rekeningnummers, waarbij men dan wel even moet ver melden of het voor medicijnen-aan schaf is of voor het financieel adopte ren van een kind. Het bankrekening nummer van 'the welcome group' in Zuidzande is 43.65.93.769 en het giro- rekeningnummer is 42.96.015. Ook voor de ontvangst van papilessen en kleding voor kinderen tot zes jaar houden ze op nummer zestien aan de Sluissedijk de deur graag wagenwijd open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 35