met bijna 2000 gestegen Werkeiland op rede van Vlissingen Inwonertal van Zeeland Meer opslagcapaciteit bij NV Haven Vlissingen A. L. van Geesbergen directeur 'Het Veerse nieuwe Meer' almanak Aanvraag tot faillissement Noorder Glas Schelde krijgt order twee scheepsmotoren B en w van Terneuzen: geen stappen tegen cabaret LAAGSTE GROEI IN BIJNA 20 JAAR PZC/provincie Balans opruiming VAN AALS' 10% 40% MIDDELBURG - De Zeeuwse bevolking is vorig jaar toegenomen met bijna tweeduizend mensen. Dat aantal -1982 inwoners erbij is het laagste groeicijfer in bijna twintig jaar. Het ligt onder de groei van het inwonertal in 1963 (toen er 2069 inwoners bijkwamen). In de jaren tussen 1963 en 1980 was de toename van de bevolking steeds groter. Dat blijkt uit de informatie, die de provincie op basis van de voorlopige bevolkingscijfers heeft verzameld bij de dertig Zeeuwse gemeenten. Er woonden op 1 januari 1982 in Zee land 353.644 mensen: 177.666 vrouwen en 175.978 mannen. In procenten uitge drukt kwam de groei neer op 0.56 pro cent. Er werden in Zeeland vorig jaar 1115 baby's meer geboren dan er inwo ners overleden. Er kwamen 867 mensen meer in de provincie wonen dan er uit VLISSINGEN - De arrondissements rechtbank in Den Bosch zal vermoede lijk volgende week woensdag de fail lissementsaanvrage behandelen van de Noorder Glas BV. Bij dat bedrijf werken in totaal ongeveer 150 mensen. Noorder Glas BV heeft in totaal negen vestigingen. Eén daarvan staat in Mid delburg. Dat filiaal heeft 13 mensen in dienst. De overige filialen zijn geves tigd in Amsterdam, Rotterdam, Briel- le, Helmond, Ede, Wiegen, Assen en Uden. Het bedrijf (gespecialiseerd in dubbele beglazing) is in moeilijkheden geraakt door het inzakken van de bouwmarkt. Eén van de belangrijkste aandeelhou ders (de spiraalverenfabriek Dico) heeft zich teruggetrokken,' omdat het bedrijf geen toekomstmogelijkheden meer zou hebben. Vrijdag is het personeel van de situatie op de hoogte gesteld. Volgens districtsbestuurder Hans Vegting van de Industriebond FNV is er echter een reèle mogelijkheid dat de Middelburgse vestiging zal kunnen blijven doordraai en. Er bestaat een kans dat het perso neel de zaak zal voortzetten. Ook is het niet uitgesloten dat een ander glascon cern - Vegting wilde de naam daarvan nog niet prijsgeven - de Middelburgse vestiging zal overnemen. Directeur ing M. L. F. Moonen van Noorder Glas BV was vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar. Rooie Vrouwen uit algemeen bestuur Zwse Vrouwenraad GOES De Rooie Vrouwen in Zeeland hebben besloten uit het algemeen be stuur van de Zeeuwse Vrouwenraad te stappen. Na een uitgebreide discussie, op grond van een notitie over het func tioneren van de Zeeuwse Vrouwen raad en de Rooie Vrouwen daarin, heb ben de Rooie Vrouwen onlangs dit be sluit genomen. Helemaal eenstemmig was de besluit vorming echter niet. Van de afgevaar digden van de plaatselijke Rooie Vrou wengroepen in de vergadering van de Rooie Vrouwen Zeeland stemde er 15 voor uittreden, 1 tegen en 3 onthielden zich van stemming. Belangrijkste argu ment om uit de Zeeuwse Vrouwenraad te treden was dat de Rooie Vrouwen zich als politieke groepering te weinig herkenden in het werk van de Zeeuwse Vrouwenraad. Daarnaast wilden de Rooie Vrouwen als minderheid in de Zeeuwse Vrouwenraad geen verant woordelijkheid dragen voor het beleid van die raad en voor alle activiteiten. De Rooie Vrouwen geven er de voor keur aan hun energie te gebruiken bin nen hun eigen interessesferen en doel stellingen. zo laten ze weten. Overigens voegen ze daar aan toe dat ze door het 'uittreden uit het algemeen bestuur geen aanleiding zien tot het opzeggen van het lidmaatschap van de Zeeuwse Vrouwenraad. vertrokken. In 1980 nog nam het inwo nertal van Zeeland toe met bijna 3400 mensen (groeipercentage 0,97) en in 1979 was de groei 3880 inwoners (1.1 pro cent. Opvallend in de bevolkingscijfers over vorig jaar is het geringe vestigingsover schot: het verschil tussen het aantal in gekomen en vertrokken inwoners was 867 mensen. In 1980 ging het om een overschot van ruim 1950 mensen, in de tweede helft van de jaren zeventig lie pen de vestigingsoverschotten op van 2750 tot 3250 inwoners. De groei door de komst van mensen-van-buiten lag in 1981 op het niveau dat in de tweede helft van de jaren zestig werd gehaald; in 1965 vertrokken er nog 450 mensen meer uit Zeeland dan er kwamen wo nen. Ih tien gemeenten vertrokken vo rig jaar meer inwoners dan er zich ves tigden. Dat waren Middenschouwen (- 14). Oostburg (-33), Domburg (-18), Ma- riekerke (-4), Middelburg (-88), Veere (- 20), Westkapelle (-12), Sas van Gent (- 84) Terneuzen (-140) en Reimerswaal (-75). In Zeeland werden vorig jaar 4473 kin deren geboren. Er overleden in de pro vincie 3358 mensen. Het geboorte-over schot is daarmee kleiner dan in de afge lopen vier. vijfjaar. Vorig jaar hadden dertien van de dertig gemeenten in Zee land een sterfte-overschot, er overleden meer mensen dan er geboren werden. Dat was het geval in Brouwershaven (-1), Westerschouwen (-5), de drie West- zeeuwsvlaamse gemeenten Aarden burg (-4). Sluis (-5) en Oostburg (-67), Valkenisse (-79), Domburg (-17), West kapelle (-1). de beide gemeenten op Noord-Beveland Wissenkerke (-4) en Kortgene (-15) en drie van de vijf Oost- zeeuwsvlaamse gemeenten: Axel (-18), Hontenisse (-6) en Hulst (-8). Van de dertig Zeeuwse gemeenten lie pen er zes in inwonertal terug: Oost- burg (-100), Sas van Gent (-79), Dom burg (-35), Terneuzen (-15), Westkapelle (-13) en Kortgene (-8). Regionaal bieden de bevolkingscijfers het volgende beeld: West-Zeeuwsch-Vlaanderen (-80) en Noord-Beveland (-5) eindigden in 1981 met minder inwoners dan aan het begin van het jaar; Op Schouwen-Duiveland nam de be volking met 390 mensen toe. Aan die groei droegen alle zes gemeenten bij, Middenschouwen ondanks een klein vertrekoverschot; Tholen/St. Tholen/St. Philipsland nam in inwonertal toe met 355. het ge volg van een geboorteoverschot met 181 mensen en een vestigingsoverschot van 174; Op Walcheren, met een totaal van rond 109.000 inwoners werd een groei geboekt met ruim vierhonderd mensen. Twee gemeenten - Westkapelle en Domburg - liepen terug in aantal inwo ners. Voor het eerst sinds vele jaren was er in Middelburg sprake van een ver trekoverschot (-88), terwijl Vlissingen een beperkt vestigingsoverschot van 22 mensen boekte; Zuid-Beveland groeide naar verhou ding het sterkst in inwonertal vorig jaar: een toename met bijna 800 men sen. Goes was de grootste groeier - evenals in 1980 met een vestigingsover schot van 234, gevolgd door Borsele (170 mensen erbij door een vestigings overschot). Alleen uit Reimerswaal ver trokken meer inwoners dan er kwamen wonen; Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen groeide met 80 inwoners, ondanks de teruggang in inwoners in Sas van Gent (-79) en Terneuzen (-15). Beide gemeenten had den een vertrekoverschot. HONORARIUM WORDT GEKORT OP WACHTGELD MIDDELBURG - Gedeputeerde A. L. van Geesbergen wordt per 1 juni direc teur van het recreatieschap 'Het Veer se Meer'. Het algemeen bestuur van het schap ging vrijdag met algemene stem men akkoord met het benoemings- voorstel. Zoals bekend zijn er, met name van de zijde van de fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Wissenkerke, protesten gerezen tegen de gang van za ken rond de benoeming. De persoon A. L. van Geesbergen van de gedeputeerde (die na afloop van de huidige zittingsperiode niet meer te rugkeert in gs) was hierbij niet in het geding. De bezwaren keerden zich te gen het feit dat er geen open sollicitatie procedure is geweest. De PvdA in Wis senkerke maakte ook bezwaar tegen het feit dat de functie (een part-time baan die per maand bruto 2573,- ople vert) in handen zou komen van iemand die na zijn afscheid als gedeputeerde een 'vorstelijk' wachtgeld krijgt. In het eerste jaar bedraagt dit ongeveer ne gentigduizend gulden. Uit een toelichting na afloop van de ver gadering bleek echter dat de nieuwe di recteur financieel geen cent wijzer wordt van de zaak. Het bedrag van zijn honorarium als directeur van het schap wordt namelijk gekort op het wacht geld dat de heer Van Geesbergen na zijn afscheid als lid van gs zal ontvangen. Tijdens de openbare vergadering kwam vooral het algemeen bestuurslid H. J. Balk uit Amemuiden in het geweer te gen de gevolgde procedure rond het be- noemingsvoorstel. Hij vond dat het da gelijks bestuur er te gemakkelijk van uit was gegaan dat de nieuwe directeur als enige geschikt zou zijn voor de func tie. Hij benadrukte dat de persoon en de kwaliteiten van de heer Van Geesber gen ook wat hem betreft niet in het ge ding waren. Gedeputeerde mr J. P. Boersma (vice- voorzitter) zette daarop uiteen dat het dagelijks bestuur verschillende motie ven had om geen open solliciatieproce- dure in te stellen. 'Dit is zeer weloverwo gen gedaan. De heer Van Geesbergen weet wat er bij het schap omgaat. Een ander benoemen betekent dat we enke- le jaren bezig zijn met inwerken waar mee dan ook het dagelijks bestuur ex tra wordt belast omdat de directeurs functie een echte eenmanspost is. Een lange inwerkperiode is nadelig voor het schap. Bij een open procedure zou de heer Van Geesbergen ook als nummer één uit de bus zijn gerold en dan hadden we ook te horen gekregen dat het door gestoken kaart is. Nou dan is dat maar zo. Hoogstens hadden we bij het op gang brengen van een open sollicitatie procedure in de advertenties erbij kun nen zetten dat het in de verwachting ligt dat iemand uit eigen kring zal wor den benoemd. Anders had je in ieder geval al valse verwachtingen gewekt bij andere belangstellenden", aldus de heer Boersma. Tussenpaus Hij benadrukte dat de heer Van Gees bergen als een soort 'tussenpaus' gaat fungeren. „Hij heeft zelf opvattingen over het directeursschap. De komende jaren zal er door zijn toedoen een func tie-analyse kunnen komen. Iets wat be langrijk is voor de toekomst. Het is nog onduidelijk wat er allemaal met het Oosterscheldegebied gaat gebeuren. Wellicht komt er later een combinatie van een functie daar en de post van directeur bij Het Veerse Meer", aldus de gedeputeerde. Na deze uitleg ging men zoals gezegd met algemene stemmen akkoord met het benoemingsvoorstel. De heer Balk bleef bfj zijn voorbehoud tegen de ge volgde procedure. Met de persoon van de nieuwe directeur had hij overigens geen enkele moeite. „Hij is een goeie kandidaat" aldus de heer Balk. De in aanbouw zijnde opslagtanks aan de oostzijde van de Vlissinge buitenhaven DOOR BOUW TWEE OLIETANKS VLISSINGEN - De NV Haven van Vlis singen gaat de opslagcapaciteit ver groten. Aan de oostzijde van de buiten haven van Vlissingen worden twee op slagtanks gebouwd. Deze tanks heb ben een diameter van achtendertig me ter en een hoogte van vijftienmeter. De tanks hebben elk een inhoud van 17. 500 kubieke meter. Daarmee wordt de huidige opslagcapa citeit uitgebreid tot ongeveer tachtig duizend kubieke meter. De eerste tank zal in mei worden opgeleverd, de twee de een maand later. Voor de exploitatie van de opslagtanks is in de zomer van 1981 een aparte vennootschap opge richt: de Olie Terminal Vlissingen BV. Met de nieuwbouw van deze twee tanks Snelheidscontrole in Breskens BRESKENS - De rijkspolitie te Bres kens heeft vrijdag tijdens een snel heidscontrole op de kruising Roofack te Breskens dertig automobilisten be keurd. De daar toegestane maximum snelheid is 80 km per uur. Bij de overtre ders werden snelheden geconstateerd van 91 tot 127 km per uur. BEST0 TROUWENPOLDER tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspeeialiteit is een begin gemaakt. Het ligt in de be-: doeling dat er - in fasen - een tankpark komt met een capaciteit van tweehon derdduizend kubieke meter. Verdei heeft de NV Haven Vlissingen plannen om nog dit jaar een nieuwe oliesteige: te plaatsen in de buitenhaven, op d; plek waar nu nog het uit 1917 daterend; opslagschip Havlis ligt afgemeerd. Da: schip wordt nu gebruikt voor afmeerfa- ciliteiten. Als de nieuwe steiger opgele-1 verd is, zal de Havlis moeten verdwi; nen. Het schip zal vermoedelijk ge sloopt worden. VLISSINGEN - De koninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlis singen heeft een opdracht gekre gen voor de bouw van twee diesel scheepsmotoren. De motoren zijn bestemd voor twee nieuwe contai nerschepen van de Ned Lloyd. Die schepen worden gebouwd op de scheepswerf Van der Gïessen - de Noord in Krimpen aan de IJsel. De containerschepen worden ingezet op de dienst tussen Nieuw-Zee- land en zuid-oost-Azië. De eerste (Schelde-Sulzer) motor moet 1 april 1983 worden opgeleverd, de tweede in januari 1984. De order werd deze week afgesloten. De op dracht is - gezien de moeilijke posi tie waarin de afdeling machine bouw van 'De Schelde' verkeert - uiterst welkom. Welke bedragen met de order gemoeid zijn en hoe veel werk de opdracht oplevert, was vrijdag niet te achterhalen. De directie van 'De Schelde' was gisteren niet bereikbaar. Er hangt nog een opdracht voor 'De Schelde' in de lucht. Het Ryn- Schelde-Verolme-concem voert momenteel onderhandelingen in Taiwan over enkele mogelijke op drachten. Ook Schelde-directeur J. A. Smit verblijft op het ogenblik in Taiwan. Een woordvoerder van Rijn-Schelde-Verolme wilde nog niet kwijt met wie die onderhande lingen gaande zijn. Wel is duidelijk dat de China Ship Building Com pany er bij betrokken is. Er wordt onder meer gesproken over de eventuele levering van onderdelen ten behoeve van de bouw van enige bulkcarriers. „Maar nu we nog in het onderhandelingsstadium ver keren, zullen we daar verder geen mededelingen over doen. Het ziet er veelbelovend uit, maar het is nog niet zover dat we er concreet over kunnen zijn", aldus de RSV-zegs- man. Als de opdracht binnenge haald wordt, zal daar veel werk voor Vlissingen uit voortvloeien. De RS V-woordvoerder verwachtte, dat er op korte termijn wat meer duidelijkheid zal zijn. TERNEUZEN - B en w van Terneuza zullen geen maatregelen nemen tegen de cabaretvoorstelling 'Tot hierto; heeft de Heere ons geholpen' van Ro bert Long en Leen Jongewaard. B ens vinden niet dat de show kwetsend i< voor een aanzienlijk deel van de bevol king van Terneuzen. Zij antwoordea dat op vragen van de Terneuzense gt meenteraadsfracties GPV en SGP. i Long en Jongewaard brengen hun ca- baretprogramma volgende weet woensdag op de planken van het Zuid- landtheater. De SGP en GPV-frac& vinden dat Long en Jongewaard allee: al met de titel van het programma Gods naam misbruiken en belasteren. In een' brief aan het college schreven zij eerde: deze week: „Uit informaties is ons ge bleken dat deze voorstelling een doorlo pende aanval is op de wezenlijke waai den en normen van het Christendom, waarbij door vormgeving en woordkeus de godsdienstige gevoelens van velen onnodig worden gekwetst. Belangrijke; nog achten wij het feit, dat Gods naam misbruikt en gelasterd wordt. Hierte gen menen wij ernstig te moeten prote B en w van Terneuzen zien - na een on derzoek - evenwel geen aanleiding te gen de cabaretvoorstelling op te treden zo laten zij SGP en GPV in hun anlj woord weten. „Wy menen, dat een der gelijke show door diverse bevolking* groepen op heel verschillende wijs wordt ervaren. Dat geldt ook voor de] religieuze aspecten daarvan. Wij heb-; ben, op grond van informatie over het j programma, geen reden te veronder stellen dat de show kwetsend zou zijn; voor een aanzienlij deel van de Temet- zense bevolking". ZATERDAG 9 JANUARI 1982 ZEEUWSE Verkwikking Toen wij gisteren thuiskwamen, na alweer vier dagen te hebben geè- zeld voor onze dierbaren in het nieuwe jaar, voelden wij ons afge mat Gelukkig was juist de eerste zen ding vakantiefolders gearriveerd. Wat wordt het, halverwege het jaar? Spanje? Nee - daar zit je midden tussen de Nederlanders. Griekenland? Dat schijnt als vakantiedoel alweer achterhaald te zijn? De Franse zuidkust? Nee - die heb ben we al gezien. De Veluwe? Aarzelingendaar schijnt het 's zomers te sneeuwen. Verukkelijk is het, watje uit die fol ders aan aangenaams tegemoet komt. Stralende luchten, zalig blauwe wateren, gebronsde sexy mannen en meiden, knusse eethuizen. Nadat wij de zending vakantie vreugde twee uur lang bekeken hadden, waren wij geheel ver kwikt. Onze keus is dan ook gemaakt: wij gaan nergens heen. Wij laten tientallen zendingen vakantiefolders in onze bus komen. En dan trekken we van de zomer een maand uit om die allemaal te bekijken. Daar kan geen verblijf aan de riviè- ra tegenop. VLISSINGEN - Vrijdagmorgen arri veerde het werkeiland 'DB 101', van de Amerikaanse off-shoremaatschappij Mc Dermott and Co op de rede van Vlis singen. Het werkeiland, dat voorzien is van een eigen voortstuwingsinstalla tie, zou oorspronkelijk naar de Sloeha- ven gaan om daar te bunkeren en pro viand in te nemen. Later werd echter besloten het gevaarte in de Everingen ten anker te laten gaan. De onder Panamese vlag varende 'DB 101' meet 25.636 brt en is 145 meter lang en 52 meter breed. Het werkeiland werd in 1978 in Japan gebouwd en is sinds begin vorig jaar eigendom van de Ame rikaanse off-shoremaatschappij. De 'DB 101' heeft een bemanning van 88 koppen en wordt ingezet voor werk zaamheden ter assistentie van boorin stallaties op zee. Hiertoe is het eiland uitgerust met een kraan met een hefver mogen van 2000 ton en een kraan met een hefvermogen van 500 ton. De voort stuwingsinstallatie bestaat uit drie Werkspoormotoren, elk met een vermo gen van 13.950 PK en een Stork-Werk- spoormotor van 3800 PK. Het eiland' wordt op de werkplaats verankerd met behulp van zes kolommen van twintig meter lengte. Om de poten onder water te kunnen observeren is het eiland uit gerust met een onderwatercamera-sys teem. De 'DB 101' is het laatst werkzaam ge weest in de wateren rond Schotland en is daarvandaan naar Vlissingen geko men. Gezien de constructie van het ei land werd in overleg met het Haven schap Vlissingen. het district Schelde- mond van de DGSM en de kapitein van de 'DB 101', besloten het werkeiland niet in de Sloehaven af te meren. In plaats daarvan is het werkeiland in de Westerschelde ter hoogte van Elle- woutsdijk ten anker gegaan. Bij het op varen van de Westerschelde werd de bevoorradingsschip'Sea Level 7'. Het maar in verband met de weersomstan- gende week kan vervolgen. Waar het ei- 'DB 101' begeleid door de Duitse sleep- innemen van brandstofolie en proviand digheden is het niet uitgesloten dat het land wordt ingezet is nog niet precies NOEHICII boot'TS 62 Power'en het Amerikaanse neemt gemiddeld twee dagen in beslag, werkeiland zijn reis naar Afrika pas vol- bekend. Het college wijst de beide raadsfractie ook op het feit dat het geen taak vaiiK gemeentelijke overheid is normen ae te leggen omtrent de toelaatbaarheid van uitvoeringen. B en w: „Wij achtea het derhalve ook niet juist langs een indirecte weg bepaalde voorstellingen te weren die discutabel zijn, zoals doo: het weigeren van toestemming of ee: korting op de reeds verleende subside toe te passen". B en w van Terneuzen zullen ook geen contact over de zaak opnemen met d; stichting 'Uit', zoals door GPV en SG? was gevraagd. ADVERTENTIE Oosterse tapijten bij Houtkaai 17, Middelburg tel. 01180-26186 Kortingen tot opruiming begint 14 jan, a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2