Voor Ariene Knoester, van Raymonda Vergauwen BEJAARD ZEEUWS ZWEMRECORD HIELD 31 JAAR LANG STAND ZATERDAG 9 JANUARI 1982 De erg talentrijke Zeeuws-Vlaamse zwemster had topjaren in '50, '51 en '52 en hoewel het daarna minder voorspoe dig ging, wachtte ze erg lang alvorens een punt achter de uiterst succesvolle carrière te zetten. „Ja, ik ben lang door gegaan, maar waarom zou je stoppen als je niet langer nummer één bent, Ik heb er altijd plezier in gehad". Raymon- da Vergauwen noemt het een 'geluk' dat ze indertijd terecht kon bij de Gent- se zwemvereniging. „Meteen groep van Bruinvis gingen we nog af en toe wel eens naar Gent op een zondagmorgen. Daar gingen we op de fiets naar toe en dan zwommen wc van 's ochtends ne gen totdat we het bad uit moesten. Daarna weer terug op de fiets en toen was de weg natuurlijk ook niet zoals hij nu is". Nadat ze echter lid geworden was van de Gentse club, kon de fiets thuis blijven staan. Ze kon met de bus naar Zelzate en daarvandaan nam ze de trein naar Gent. „En dan bracht ie mand me terug naar huis. Of omge keerd. Iemand kwam me halen en dan ging ik met de trein en de bus terug naar huis. Nu zou dat wat gemakkelijker ge weest zijn. Als je zo rond de achttien bent, heb je al gauw een autootje". De nieuwe Zeeuwse recordhoudster Ariene Knoester moet haar topjaren nog meemaken. „Ze ban beter", weet trainer Hietbrink, die zijn pupil een 'wel erg jonge recordhondster' noemt. „Het is een meisje dat er alles voor over heeft. Ze voert alles perfect uit tijdens een training. Dat eis ik ook. Als je een uur zwemt, moet je er ook een uur bij zijn". Het resultaat van die trai ningen is al zichtbaar. Op de honderd meter schoolslag - de gehele familie Knoester is gespecialiseerd op de schoolslag - behoort de Zuidwester- zwemster in haar leeftijdsgroep tot de nationale top. Toch heeft ze nog niet beantwoord aan de tijden, die trainer Hietbrink voor haar gepland had. „Maar je hebt ook de juiste omstand i g- heden nodig om nog sneller te gaan", verduidelijkt hij. En ze kan sneller. Daar is Hietbrink van overtuigd. „Als ze rond de twintig is, bereikt ze haar grootste kracht, maar als de omstan digheden er naar zijn, moet ze binnen afzienbare tijd al 2.48, 2.49 kunnen zwemmen op de tweehonderd", verze kert hij. Wenen „Zwemmen ging altijd voor", zegt Ray- monda Vergauwen. „Ik heb nooit het gevoel gehad van: dat en dat heb ik niet meegemaakt omdat ik moest zwem men. Het nam je gewoon helemaal in beslag". Na het succesvolle Europese kampioenschap in Wenen werd de Sas- se zwemster echter door anderen in be slag genomen. „Het kampioenschap in Wenen was wel het mooiste wat il$ heb meegemaakt. Ook daarna is er zo'n hoop gebeurd, 's Ochtends om zeven uur kwamen we in Gent op het station aan. Dat stond helemaal vol". Ze bla dert vervolgens in een fotoalbum, op zoek naar wat plaatjes van dat gebeu ren. „Kijk hier", zegt ze wijzend op een iets onscherpe zwart-wit foto. „Ik werd van het ene gebeuren naar het andere gesjouwd. We moesten eerst nog ontbij ten. Daarna naar het stadhuis in Gent en naar de radio... Hier aan de grens stond half Sas te wachten. Ik werd rondgereden in een wagen en overal werd het Wilhelmus en de Brabanqonne gespeeld. De Belgische consul was er en ik moest nog naar een receptie". De Olympische Spelen, twee jaar later in Helsinki, brachten minder vreugde. In de halve finales werd Raymonda Vergauwen uitgeschakeld. Ze praat daar vrij vlug overheen, maar even la ter blijkt dat die uitschakeling toch een hevige teleurstelling betekende. „Ik heb daar slecht gezwommen. Dat was vervelend. Ik ben een keer uit een bus gevallen voordat ik naar de Olym pische Spelen ging en daar heb ik toen een bepaalde evenwichtsstoornis aan overgehouden. Nu wil ik niet beweren dat dat de rechtstreekse oorzaak ervan is geweest dat ik slecht zwom. Dat weet je nooit. Als zoiets gebeurt kan je natuurlijk zeggen: „Ik geef de brui er aan", maar dat heb ik niet gedaan". Sport en politiek Je kan nu op de tv naar de Olympische Spelen kijken, maar van de sfeer maak je niets mee. Ik ben wel in 1960 naar Rome geweest als belangstellende. Zo'n opening, dat is geweldig als je de hele wereldjeugd daar binnen ziet lo pen. Ik heb er nog steeds spijt van dat ik niet naar Moskou ben geweest. Ik was het eigenlijk wel van plan". Vanuit Mos kou is de link naar sport en politiek snel gelegd. Ook de beoefening van sport in de Oostbloklanden komt dan ter dis cussie. „Je moet altijd maar afgaan op datgene wat men er over schrijft. Je weet niet wat daar van waar is. Je zou het allemaal van dichtbij moeten zien. Het enige dat je by wedstrijden ziet is een bepaalde spierontwikkeling". Ray monda Vergauwen tekent in het lucht ledige een profiel van een Oostblok- zwemster. „Ik vind het toch knap water in ae DDR gepresteerd wordt", zegt ze, terwijl ze zaken als doping en spierver- sterkende middelen buiten beschou wing laat. Dat doet Johan Hietbrink niet. Oost- blokmethoden noemt hij 'verabsolute ring van de sport'. „En daar ben ik het niet mee eens. Daarom heb ik ook geen wroeging als een Nederlandse zwem ster van een Oostduitse verliest. Oost- duitse zwemmers krijgen na een be paalde inspanning een prikje in het oor. Ze tappen wat bloed af en meten dan het melkzuurgehalte. Daaraan kunnen ze dan aflezen hoe groot die bepaalde inspanning was. Dat is inder daad sport verdwazing. Het moet wel leuk blijven en je moet toch ook plezier in de sport blijven houden. Dat geldt ook voor trainers. Een trainer doet aan een stuk jeugdbegeleiding. Dat doet hij of zij voor de jeugd. Een trainer moet ook niet denken dat hij de 'big boss' is. Ik heb de indruk dat er in Zeeland trai ners uit zijn op eigen roem. Dat betreur ik. Je moet veel voor de sport laten, maar je houdt bijvoorbeeld veel jeugd van de straat. Er zijn al teveel ouders, die hun kind op vrijdag met vijfen twintig gulden op pad stu ren en ze pas maandag weer terug zien. Je moet je zelf als trainer wegcijferen. Ik kan me bij de aanpak zoals die er bijvoorbeeld in de DDR is niet neerleggen". Jurylid Haar dubbele nationaliteit legt Ray monda Vergauwen geen windeieren. Via de Belgische zwembond kwam ze afgelopen zomer als jurylid bij de Euro pese zwemkampioenschappen in het Joegoslavische Split terecht. „Juryle den worden door hun land voorgedra gen. Ik denk niet dat ik daarvoor in Ne derland een kans zou maken. Ik heb het geluk dat ik de bonzen van de Belgische bond een beetje ken, want in Split was er maar een Belgisch jurylid. In eerste instantie was ik reserve, maar toen de chef d'equipe afviel, schoof de boel een plaatsje op. zodat ik meekon". De Euro pese kampioenschappen in Utrecht in '66 maakte ze eveneens mee evenals de 'Europese' in Wenen i'74> en tijdens de wereldkampioenschappen in '78 in Ber lijn maakte de Sasse oud-zwemster eveneens deel uit van het jurycorps. Voldoende ervaring om een conclusie voor handen te hebben over de gang Foto boven: Ariene Knoester ...record- houdster... Foto links boven: Raymon- - da Vergauwen ...ooit tweede op de we reldranglijst... van zaken in het Oostblok. „Bij een rechtstreekse confrontatie, zou ik me er wel aan storen denk ik, maar ik heb het zelf nog niet ervaren. In Split vond ik het wel allemaal politiestaatachtig, maar dat zal wel nodig geweest zijn. Als je bedenkt wat er in München gebeurd is, kan je niet voorzichtig genoeg zijn. Die jongens deden in Split gewoon hun werk. In feite is overal wat voor te zeg gen. Er was daar verschrikkelijk veel controle, maar het sportcomplex in Split is machtig mooi. Echt uit de kunst", verzekert ze. Waar Raymonda Vergauwen veel tijd in haar sport stopt, lijkt Ariene Knoes ter tijd tekort te komen. Naast school en zwemmen, speelt ze klarinet en is ze lid van de zeeverkensters. „Tijd ge noeg", beweert ze echter. Er blijft zelfs nog tijd over om te gaan vri jzwemmen, een teken dat het plezier in de sport er nog steeds is. Haar lijd in Delft getuigt daar eveneens van. Tweeënhalf uur wachten in een bedompte ruimte, niet inzwemmen en dan toch een historisch record vestigen. „We hebben een jaar planning gemaakt en haar piek is er volgens die planning nu nog niet", ver klaart Johan Hietbrink daarnaast nog. „Ze zou bij de Nederlandse top kunnen gaan behoren, maar dan zou er toch nog iets meer moeten gebeuren. Het liefst zou ik zeven dagen in de week anderhalf uur willen trainen, maar het zwemwater ontbreekt daarvoor", zegt de Zuidwester-trainer. „Ze zou meer kilometers moeten maken, tussen de drie en vier per dag. Als er dan nog een tweede krachttraining bijkomt, ko men de prestaties automatisch". Telegram „Wat is haar tijd op de split", vraagt Raymonda Vergauwen naar ae tijd van Ariene Knoester op de 100 meter schoolslag- Als het antwoord luidt dat die tyd dik onder de 1.20 zit, zegt de oud-Europees kampioene: „Dan moet ze ook ruim onder de 2.50 uit kunnen komen op de 200". De vroegere top- zwemster heeft er de afgelopen drie de cennia een gewoonte van gemaakt de zwemsters die een van haar records ver beterden een telegram te sturen. Want de Sasse zwemster heeft haar favoriete sport nooit vaarwel gezegd. Niet alleen als jurylid, ook als actief zwemster is Raymonda Vergauwen nog in touw. 's Zomers vier keer per week, 's winters twee keer per week. Altijd twee kilome ter. „Precies lang genoeg", besluit ze. Ariene Knoester moet nog aan kracht winnen. Krachttraining staat nogal eens ter discussie. „Ik zeg ook niet dat we bij Zuidwester met honderd kilo staan te tillen. Onze krachttraining is aangepast aan leeftijd. Het moeten- meisjes blijven. We proberen te ver mijden dat we van die body building figuren krijgen", zegt Johan H ietbrink. „De krachttraining bij ons vloeit ook over in lenigheid. We moeten nu ook niets forceren. Ik neem aan dat Ariene met haar ambitie nog lang plezier van haar sport kan hebben". Overigens heeft deZuidwester-trainer geen al te hoge pet op van het Zeeuwse zwemmen. „We zijn hier net zo goed als de rest van Nederland", beweert hij stellig. „We zijn in Zeeland alleen veel te speels bezig. Er moet meer discipline zijn. Nogmaals, dat behoeft geen mili taire discipline te zijn, maar je moet een groep inspireren om ook tijdens een training prestaties te leveren". Geschenk Hielbrink heeft met zijn specifieke op vattingen. die niet overal in Zeeland goed vallen, in ieder geval bereikt dat de Zuidwester in recordtijd een van de toonaangevende verenigingen in Zee land is geworden. De prestaties van on der andere Ariene Knoester getuigen daarvan. Raymonda Vergauwen felici teerde haar deze week telefonisch. Bo vendien kreeg de Middelburgse zwem ster een geschenk in cadeauverpak king. Het record verwisselde op symbo lische wijze van eigenaar. Het opschrift van het paKje luidde: „Van Raymonda Vergauwen. voor Ariene Knoester". Foto links: Raymonda Vergauwen op de hoogste tree in Wenen bij de Europe se titelstrijd. Links de Nederlandse Lies Bonnier. die tweede werd. Rechts Jan- ny de Groot Nederlandde ivtnnares van hel brons. Hiernaast: Ariene Knoester pakt het cadeau van Ray monda Vergauwen uit. Rechts trainer Johan Hietbrink. Een jaar geleden kocht oud-zwemster Raymonda Vergauwen uit Sas van Gent een beeldje. Een werk van de Sasse kunstenaar Bliek, bedoeld voor degene die het Zeeuwse record op de tweehonderd meter schoolslag dames zou verbeteren. Inmiddels is de 'schepentrekker' - zo heet het werk - van eigenaar verhuisd. Eenendertig jaar nadat Raymonda Vergauwen Europees kam pioene in Wenen werd in een nieuwe Europese (en dus ook Zeeuwse) recordtijd, snoepte de veertienjarige Ariene Knoester uit Middelburg achttiende seconde van het stokoude record af. Een kleine seconde scheidt beiden op de Zeeuwse ranglijst. Die fractie herbergt echter twee totaal verschillende werelden. Wenen, 1950. De eerste dag van de Euro pese zwemkampioenschappen, het tweede finaleonderdeel: de tweehon derd meter schoolslag voor dames. Raymonda Vergauwen wintin een voor die dagen absolute toptijd: 2.56.4. Ge noeg voor een Europese titel, een Euro pees record en een tweede plaats op de wereldranglijst. Delft, 1982. De Middelburgse Ariene Knoester zwemt tijdens invitatiewed strijden op de 200 meter schoolslag een t(jd van 2.55.6. Die nieuwe Zeeuwse re cordtijd levert in Delft een vijfde plaats op. De limiet voor voor deelname aan het Nederlands kampioenschap staat op 2.54. De 2.55.6 is slechts toereikend als onvoldoende zwemsters aan die li miet kunnen voldoen. Dan pas komen zwemsters, die binnen de 2.56 hebben gezwommen in aanmerking. De prijzenkast van Raymonda Vergau wen is al enige tijd geleden van de huis kamer naar de werkkamer verhuisd. Daar. ln de hoek van het vertrek, wordt het blinkend metaal langzamerhand dof. Het resultaat van de afvalstoffen die de omringende industrien dagelijks ln het luchtruim uitspugen, meent de oud-zwemster. Ze wrijft met haar duim overeen medaille waarvan de glans on der een laag aanslag is verdwenen. „Kijk maar", zegt ze, terwijl ze haar hand toont. De hoeveelheid prijzen, die Raymonda Vergauwen in de loop der jaren bijeen- zwom, is voldoende om een bestuurder van een middelgrote sportvereniging het schaamrood naar de kaken te doen stijgen. „De kast is een cadeau geweest van de Sasse sportverenigingen nadat ik Europees kampioene was geworden. Die is speciaal door een meubelmaker gemaakt". Eenmaal per jaar worden alle bekers, medailles, lepeltjes en vaantjes van stof ontdaan. „Die bekers zijn zo weer schoon, maar de medailles leveren het meeste werk op", verkl aart ze. Hoogtepunt De Europese titel op de 200 meter schoolslag, ruim eenendertig jaar gele- den in Wenen, betekende het hoogte- II punt in de carrière van de Sasse zwem ster. Raymonda Vergauwen vertegen woordigde toen België. „Ik ben geboren en getogen in Sas van Gent, maar om dat mijn vader een Belgische pa had, kon ik voor België uitkomen. In de loop der jaren is dat veranderd. Ik heb nu twee paspoorten". Een jaar voor de Eu ropese titelstrijd in Oostenrijk was de Sasse zwemster kampioen van België geworden op de 200 meter schoolslag. ..In de tijd dat ik zwom, mocht je de schoolslag nog op verschillende manie ren zwemmen. Sommigen zwommen toen een soort vlinderslag. Dat is later een apart nummer geworden". Militairen Ze vervolgt: „Die Europese kampioen schappen in Wenen waren een levens- goed zwom", vertelt ze. De jeugdige groot gebeuren". Door allerlei omstan- Middelburgse trad in de voetsporen dlgheden was ze de enige Belgische deelnemer in de Oostenrijkse hoofd stad. Met. in haar gezelschap twee verte genwoordigers van de bond, 'treinde' ze in vierentwintig uur vanuit Brussel naar Wenen. „Die stad was toen nog in vier sectoren verdeeld. Eerst kwamen de Amerikanen in de trein controleren r en daarna de Russen. Als je een jeep zag op een patrouille zaten daar ook altijd vier verschillende militairen in. Je zag er ook overal borden staan waarop bij- voorbeeld stond datje de Amerikaanse sector verliet en de Engelse sector in- - reed. Ik geloof dat we daar aten in de Franse sector, we woonden in de Engel se en we zwommen in de Amerikaanse- zone", zegt Raymonda Vergauwen, die werkzaam is als directiesecretaresse op de glasfabriek in Sas van Gent. De trairungsarbeid van toen valt nau welijks te vergelijken met de huidige aanpak. Ter illustratie, de Sasse zwem ster trainde twee keer per dag in het zwembadje in het kanaal bij Sas van Gent. „Daar trainde ik een beetje op mezelf. Tussen de middag en 's avonds, maar als het alles bijelkaar tweeënhal- ve kilometer was. dan was het veel. In I de winter trainden we niet. Hier in het kanaal had je ook geen keerpunt. Er lag een balk in het water en dan zwom je i maar". Krachttraining De aanpak bij Zuidwesters, de club van Ariene Knoester, is heel wat doel- i gerichter. Onder leiding van trainer i Johan Hietbrink wordt, met uitzonde- r'ig van een vakantieperiode in de zo mer, het hele jaar door getraind. Vier keer per week in het zwembad en daar naast nog een keer krachttraining. Als het aan Johan Hietbrink ligt, wordt die frequentie opgevoerd. Gebrek aan zwemwater is er de oorzaak van dat vaker trainen niet mogelijk is. „Dat werkt belemmerend. Een tweede over dekt zwembad in Middelburg zou ide aal zijn", stelt hij. Toch realiseert de Zuidwester-trainer zich dat de moge lijkheden groter zijn dan vroeger. „Maar voor een record moet je toch veel blijven doen". Raymonda Vergauwen realiseert zich dat de hedendaagse zwemtraining veel energie vergt. „Het is belastend", geeft ze toe, „Tegenwoordig zijn het allemaal kilometervreters". Daarom was de 2.56.4 die de Zeeuws-Vlaamse in 1950 in Wenen zwom des te opmerkelijker. „Ik bedreef toen topsport, maar dat is een term die toen niet gebruikt werd. Ik heb twee jaar lang als tweede op de wereld ranglijst gestaan, ik heb twee Europese kampioenschappen en een keer de Olympische Spelen meegemaakt. Ik moest echt alles zelf doen. De begelei ding was heel anders. Als kinderen nu vijfhonderd meter moeten lopen, bij voorbeeld' naar de start, dan zeggen ze al gauw: „Halen ze ons niet op". Dat was ondenkbaar". Olympische Spelen De oud-zwemster was indertijd, en nu nog steeds, lid van twee zwemvereni gingen: de Gentse zwemvereniging en Bruinvis uit Sas van Gent.„Ik had het idee dat het niet slim was om niet naar Gent te gaan. In "48 zwom ik in het 25 meterbad in Terneuzen 3.05 en nog een beetje op de 200 meter. In de winter van '48 ben ik lid geworden bij Gent, maar als ik dat eerder had gedaan, dan had ik waarschijnlijk ook de Olympi sche Spelen in Londen meegemaakt", mijmert ze. Tijden veranderen. Op het hoogtepunt van haar carrière (EK Wenen in '50, red.) was Raymonda Vergauwen al een volwassen vrouw van 22 jaar, een leef tijd waarop de huidige toppers vaak al afgehaakt hebben. De grenzen zijn ver legd. „Het was toen niet gebruikelijk dat je ging zwemmen voordat je van school af was. Ik ben pas in '44 lid van Bruinvis geworden, nadat ik de MULO in Terneuzen had afgemaakt. Ik heb trouwens precies in de oorlogsperiode op de middelbare school gezeten. In mei '40 begon ik 'en we werden in sep tember '44. vlak na mijn eindexamen, bevrijd, wy zwommen graag in die tijd. Voor meisjes waren er weinig andere sporten". Huiswerk Ariene Knoester is pas veertien. Zes jaar geleden zwom ze haar eerste wed strijd. „We gingen altyd zeilen en daar om moest ik leren zwemmen. Er was toen een badmeester die zei dat ik wel van haar broer Willem-Jan en wierp zich op het zwemmen. Zwemmen is nog steeds haar favoriete sport. School Ste delijke Scholengemeenschap Middel burg) is echter nog belangrijker. „Het huiswerk gaat voor", stelt ze resoluut. „Daardoor komt het af en toe wel eens voor dat ik niet kan trainen". „Zwemmen moet je jong leren", oor deelt Johan Hietbrink. „Dan moet je het goed leren. Het is ook een mentali- teitskwe'stie. Tegen de kinderen die het jong leren zeg ik ook: „Probeer het zes, zeven jaar. Ais het nog niet gelukt is iets te bereiken als je veertien bent, ga dan voetballen of zo". Zwemmers worden inderdaad steeds jeugdiger, maar dat houdt niet in dat je er op je twintigste niet meer bijhoort". Hiet brink staat bekend als een man van discipline („Geen militaire discipline overigens"). Ook hij stelt schoolpresta ties voorop. „Als je de interesse op brengt om te luisteren tijdens de trai ning, krijg je automatisch de neiging om ook op school op te letten". Achttien jaar lang heeft Raymonda Vergauwen aan wedstrijdzwemmen ge daan. „Het was toen echt dameszwem- men. Nu zyn het echt kinderen". Zelfs de actieve zwemperiode van de Sasse directiesecretaresse werd met een suc ces bekroond. In 1962 eindigde ze ty- dens de Belgische zwemkampioen schappen als derde op de 200 meter schoolslag. „Ik was toen 34 en in m'n eentje was ik ouder dan de nummers een en twee by elkaar. Nu ben je by 20 jaar al oud". koen mijnheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 21