PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid stijgt snel: WW-premie moet omhoog Steeds meer mensen kunnen gasrekening niet betalen Chaos in Engeland Kabinet praat met werkgevers Geringere groei Zeeuwse bevolking DEN UYL: MEER OFFERS NODIG IN 1983 vandaag DRIEENEENHALF MILJARD NIET TIJDIG BINNEN ...!8er Maansverduistering trekt bussen mensen Matige vorst Veel bewolking en bijna overal droog. Middagtemperatuur van min 4 graden tn Zeeland tot min 9 graden in het noordoosten van het land. Vrij krach tige en aan zee eerst nog harde ooste lijke wind. 225e jaargang no. 7 Zaterdag 9 januari 1982 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180) 28000 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De „schrille stijging van de werkloosheid" maakt het voor de regering onmogelijk om de afspraak uit het regeerakkoord na te komen, dat de totale druk van belastingen en sociale premies in deze regeerperiode stabiel blijft. In 1983 zal vrijwel zeker een verhoging van de ww-premie nodig zijn, willen de ww-uitkeringen nog betaald kunnen worden. Dat zei vice-premier en minister van so ciale zaken drs. J.M. den Uyl vrijdag na het wekelijkse kabinetsberaad. Eind december waren er volgens de laatste Commissarissen ABN laten Boersma vallen AMSTERDAM (ANP) - De commissa rissen van de ABN hebben besloten aan de centrale ondernemingsraad van de bank en aan de commissie van aandeelhouders mee te delen dat zij de AKZO-topman A. G. van den Bos tot commissaris willen benoemen op de plaats van oud-OGEM-bestuurder en oud-minister Boersma. De commissarissen willen wel de he ren mr. G. van 't Hull, drs. E. K. Bakker, drs. J. D. Hooglandt, drs. S. Orlandini en ir. A.H.H. Robbe Groskamp per 20 april herbenoemen. Midden december had president-com missaris Caron de heer Boersma al la ten weten te verwachten, dat de centra le ondernemingsraad de heer Boersma niet opnieuw als commissaris zou voor dragen. De raad van commissarissen voelde er verder niet voor, hem zelf voor herverkiezing voor te dragen. veer se meer Het algemeen bestuur v: üeschap Het Veerse Meer' is ir mene stemmen akkoord gegaan met het voorstel om gs-lid A.L. van Gees- bergen te benoemen tot directeur van het schap. In de vergadering klonken nogal wat kritische geluiden door over de gevolgde sollicitatieprocedure en over het feit dat de functie in handen komt van iemand die na zijn afscheid als gedeputeerde een 'vorstelijk' wachtgeld krijgt. PAGINA 3 cijfers 473.600 werklozen, dat is 30.500 méér dan eind november, aldus Den Uyl. De maandelijkse stijging is 5000 werklozen méér dan in december 1980. Eind februari zal het half miljoen wor den „volgemaakt", verwacht Den UyL Dit betekent ook dat de ramingen van de werkloosheid voor 1982, zoals die in het najaar van 1981 door het Centraal Planbureau zijn gemaakt, bijgesteld zullen moeten worden. Het CPB ging toen nog uit van een jaargemiddelde in 1982 van 485.000 werklozen. De stijging van de werkloosheid gaat echter zó snel dat dit cijfer niet meer overeind kan blijven. Voor dit jaar ligt de WW-premie vast. Maar de sterke toeneming van de werk loosheid maakt het volgens Den Uyl no dig dat zowel werkgevers als werkne mers „meer offers brengen". Verhoging in 1983 beperkt wel de ruimte om nog elders premie-verhogingen of lasten stijgingen te kunnen accepteren, zei Den Uyl. Ziekengeld Mede om die reden wijst het kabinet de suggestie van de PvdA af, om de deze week bekendgemaakte ziekengeld-be zuinigingen te vervangen door verho ging van de Ziektewet-premies voor werknemers. Een andere - belangrij ker - reden is echter volgens de vice- premier, dat het dan onmogelijk wordt om te garanderen dat de minima er in dit jaar niet meer dan 1 procent in koopkracht op achteruit gaan. Dat koopkrachtverlies wordt dan al gauw 2 tot 2.5 procent. „En er is juist de laatste maanden veel gebeurd om dat koopkrachtverlies beperkt te houden", aldus minister Den Uyl. Jk weet niet waar we dan nog het geld vandaan zou- ziektegeld Bij het centrale apparaat van de FNV Is over een collectieve actie om de PvdA naar aanleiding van het ziekte- geldplan van haar voorman Den Uyl de rug toe te keren niets bekend. Bij de Industriebond FNV, fel tegen het plan, wordt gedacht aan een protest bij het partijbestuur door middel van een 'open brief. PAGINA 11 alcohol ME'ers gebruiken tijdens him werk zaamheden teveel alcohol. Volgens de rijkspolltie-leidlng grijpen politieamb tenaren naar de fles om zich moed in te drinken of zich, na afloop van een ac- tie, af te reageren. Verder is gebleken dat er vaak onzorgvuldig met het ma- terieel wordt omgesprongen. minimum-leeftijd De ministerraad heeft besloten de mi- nlmum-leeftijd voor het lidmaatschap van gemeenteraden en provinciale sta- ten te verlagen van 23 tot 21 jaar. De j wetswijziging die dit beoogt moet nog b(j de verkiezingen dit jaar van kracht rijn. PAGINA 23 meniscus De meniscusoperatie, die de laatste j a- ren steeds vaker voorkomt, zou slechts als een laatste redmiddel moeten wor den beschouwd. Het is veel verstandi ger om een gescheurde meniscus maar te laten zitten en het met sportbeoefe- nlng wat kalmer aan te doen. j PAGINA 27 woningprijs De hoeveelheid te koop staande wo ningen neemt nog steeds toe. Ook trad er vorig jaar een verschuiving op in transacties naar goedkopere woning- typen. Resultaat van dit alles is dat de gemiddelde verkoopprijs van een be staande woning in 1981 ongeveer 11 percent lager ligt dan in 1980. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 21 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 18 en 19. den moeten halen om verder koop krachtverlies te voorkomen". Den Uyl noemde de ziekengeldmaatre gel (verlaging van de uitkering tot 80 procent van het inkomen, betaling van premies over die uitkering, vijf wacht- dagen te betalen door de werkgever) „de meest redelijke, minst pijnlijke op lossing". Hij zei niet te weten waar an ders de noodzakelijke bezuinigingen in de sociale zekerheid te bewerkstelligen zijn. Den Uyl is het niet eens met de felle kritiek die de vakbeweging over de rie- kengeldvoorstellen heeft uitgestort. Volgens de minister van sociale zaken zijn nogal wat reacties gegeven zonder dat men de stukken precies had gele zen. .Men heeft veelal zijn gedachten nog niet goed over de voorstellen laten gaan", zei Den Uyl. Uit die voorstellen (Slot zie pagina 8 kolom 3) Denüyi DEN HAAG - Het kabinet heeft vol gende week een gesprek met de werk geversorganisaties. Vice-premier Den Uyl zei vrijdag een uitnodiging te heb ben gedaan ter bevordering van het herstel der „normale verhoudingen". De Raad van Centrale Ondernemersor ganisaties heeft de uitnodiging in middels aanvaard. Behalve Den Uyl zullen de ministers Van der Stee (financiën) en Terlouw (economische zaken) aan het gesprek deelnemen. Datum en tijdstip van het gesprek zijn echter nog niet bekend. „Wij hebben begrepen dat het om een open gesprek gaat en waarom zouden we niet deelnemen?", aldus een wn. woordvoerder. ,,Als de uitnodiging be doeld is met het oog op herstel van de normale verhoudingen, zoals minister Den Uyl heeft gezegd, dan moet wel eerst worden vastgesteld wat die nor male verhoudingen zijn", vindt het NCW. Het gesprek volgt op een wat onaange name situatie, die is ontstaan nadat Den Uyl diverse ondernemingen had uitgenodigd (waarvan er uiteindelijk maar twee kwamen) om te praten over zijn „banenplan". De RCO heeft toen de aangesloten ondernemingen afgeraden om hierop in te gaan. De centrale orga nisaties vinden dat er tussen werkge vers en werknemers moet worden on derhandeld op bedrijfstakniveau. APELDOORN- De gasverbruikers gaan steeds slechter hun „consumptie" betalen. In 1981 werd bijna drieeneen- half miljard gulden niet binnen de ge stelde termijn ontvangen, bleek fll miljoen oninbaar en werden ruim 15.000 gevallen afgesloten van leveran tie. Dat blijkt uit een onderzoek naar het betalingsgedrag dat de vereniging van gasdistributiebedrijven (VEGIN) heeft ingesteld. Elk jaar moeten de energiebedrijven meer aanmaningen sturen en ander soortige acties ondernemen om hun geld binnen te halen. Het bedrag dat uit de voorlopige enquêteresultaten als wanbetaling tevoorschijn kwam over 1981 is ruim f 3,4 miljard. Dat betekent een vervijfvoudiging van het bedrag dat in 1978 niet op tijd werd betaald. Het aantal gevallen waarin betalingsre gelingen moeten worden getroffen dan wel tot afsluiting werd overgegaan ver dubbelde sedert 1978. In 1981 werden totaal 15.600 kleinver bruikers afgesloten, maar hoeveel huis houdingen daaronder vallen is niet be kend. Tussen de diverse verbruikers- groepen (kleinverbruik, glastuinbouw, grootverbruik) zijn geen wezenlijke ver schillen ten aanzien van het betalings- Ook het aantal oninbare vorderingen nam toe, daarbij ging het in 1981 naar schatting om totaal fll miljoen. Vol- (Slot zie pagina 8 kolom 1) AFSLUITDIJK - In de nacht van donderdag op vrijdag was de Afsluitdijk door zware sneeuwval volkomen onberijdbaar en bleven veel automobilisten in de sneeuw steken. Hier een inwoonster van het plaatsje Zurich, die vrijdagmiddag haar auto kwam uitgraven. Zate LONDEN - Ongekend hevige sneeuw stormen hebben vrijdag het openbare leven in het zuiden van Engeland en in Wales grotendeels lamgelegd. Honder den wegen moesten worden gesloten voor het verkeer. Grote steden als Ply mouth en Torquay waren urenlang af gesloten van de buitenwereld. Het was de ergste aanval van een winter die voor het Verenigd Koninkrijk nu al tot historische proporties is uitge groeid. De sneeuwjacht leidde tot abso luut chaotische situaties in het verkeer. Het openbaar vervoer had met vaak urenlange vertragingen te maken. Het ergst getroffen werden Wales en Zuidwest-Engeland. Voor duizenden inwoners daar begon de dag in kou en duister. De stormen ontwrichtten hon derden elektriciteitspalen, en 's mid dags werd geschat dat zeker 15.000 huishoudingen het weekeinde zonder stroom zullen moeten ingaan. Honderden scholen in dit gebied bleven de gehele dag gesloten. Boeren vrezen dat duizenden schapen in de manshoge sneeuw rijn omgekomen. Ook Londen, kreeg rijn deel van de sneeuwstorm te verduren kreeg. De me tro viel gedeeltelijk stil. en alle treinver bindingen naar het zuiden en westen van het land hadden óf uren vertraging, óf werden helemaal geschrapt. Het vliegveld Gatwick was tot laat in de middag afgesloten, en bij het grote vliegveld Heathrow was vrijdag slechts één baan in gebruik. In Schotland inmiddels heerst -strenge kou. In de Hooglanden werd in de nacht van donderdag en vrijdag een tempera tuur van 26.8 graden onder nul geme ten, slechts een halve graad verwijderd van de laagste temperatuur ooit in het Verenigd Koninkrijk op de termometer gebracht. In Yorkshire, in het noorden van Enge land, een gebied dat niet door de sneeuw werd getroffen, rijn honderden families naar hun huizen teruggekeerd, nadat die dagenlang overstroomd zijn geweest. IJs is nu het voornaamste probleem voor de inwoners van het gebied rond York. Tal van boerderijen zijn omgeven door vrijwel onbegaanbare ijsvlakten. West-Duitsland In West-Duitsland stond het water in de rivier de Main drie meter boven het nor male peil, waardoor in Frankfurt stra ten en kelders onderliepen. Ook elders in de Bondsrepubliek traden rivieren buiten hun oevers. In de Westduitse stad Itzehoe daalde het kwik in de nacht tot 29 graden on der nul, een dieptepunt sinds 40 jaar. Volgens kranteberichten uit de Sowjet» Unie, heeft het de afgelopen tien in de stad Werkojansk in Siberië den gevroren. dagen 60gra- DEN HAAG (ANP) - Er is vrij veel belangstelling voor de totale maansverduistering die van avond, zaterdag, plaats vindt. De volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven (N-Br) heeft twintig ex tra telescopen opgesteld om bezoe kers in de gelegenheid te stellen het verschijnsel wat duidelijker waar te nemen. Er zijn bustochten naar de sterrenwacht georgani seerd. Voorts is een groot vliegtuig afge huurd voor mensen die de maans verduistering op grote hoogte wil len waarnemen. Amateursterren wachten in het gehele land hebben voorzieningen getroffen om zoveel mogelijk mensen het verschijnsel te laten bekijken. De maansverduistering begint za terdagavond om veertien minuten over zeven. Er is dan een donker 'deukje' aan de linkerrand van de maan te zien. Dit groeit langzaam uit totdat om zeventien minuten over acht de maan helemaal ver duisterd is. Dit blijft zo tot vijf mi nuten over half tien. Dan begint de zuidoostelijke rand van de maan weer de eerste directe zonnestralen op te vangen. Langzaam kruipt de maan verder uit de schaduw van de aarde. Om acht minuten over half elf is er weer een fel verlichte volle maan. Directeur T. H. Vermeesch van de volkssterrenwacht verwacht dat er zaterdag minder bewolking zal rijn dan vrijdag, zodat er voldoende ge legenheid zal zijn het verschijnsel waar te nemen. Van de zeven verduisteringen in 1982 zullen we er slechts drie in Ne derland zien: de maansverduiste ring van 9 januari en de gedeeltelij ke zonsverduisteringen van 20 juli en 15 december. Het zal meer dan drie jaar duren voordat we in ons land opnieuw een totale maansver duistering kunnen waarnemen. LONDEN-Een 'kunstwerk'dat door de strenge vorst werd geschapen in een fontein op The Temple, in het centrum van Londen. MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft er vorig jaar bijna 2000 inwoners - om precies te zijn: 1982 - b i jgekregen. Een dergel ijk laag groeicijfer is in de bijna 20 afgelopen jaren niet voorgekomen. Sinds 1963 is de bevolkingstoename in deze provincie steeds groter geweest. Opvallend in de bevolkingscijfers is het geringe vestigingsoverschot. Ging het in 1980 nog om ruim 1950 personen, vorig jaar kwam men niet verder dan 867 in de tweede helft van de jaren zeventig werd een piek in het vestigingsoverschot be reikt van 3250. Uit de cijfers blijkt verder, dat er in tien van de 30 Zeeuwse gemeenten meer mensen vertrokken dan zich er vestigden. Het geboorte-overschot in Zeeland is kleiner dan voorgaande jaren, in dertien gemeenten noteerde men zelfs een sterfte-overschot. In zes gemeenten hep het inwonertal in totaliteit terug. Per regio bekeken is het aantal inwoners in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord- Beveland teruggelopen: Zuid-Beveland groeide het sterkst (Zie ook pagina 2 Het tovermiddel deeltijdarbeid fTTet gesprek op het minis- Xlterie van sociale zaken en werkgelegenheid met verte genwoordigers van het be drijfsleven over de tot nu toe bereikte ervaringen met deel tijdarbeid is gisteren een flop gewor den. Van de uitgenodigde ondernemin gen waren er maar twee komen opda gen; hun ervaringen (hoewel positief) konden bepaald niet ais maatgevend worden beschouwd. De mislukking van dit voorbereidend overleg over het met de dag twijfelachtiger wordende 'ba nenplan van Den Uyl' is tekenend voor de ruriesfeer waarin de beleidsmakers van de werkloosheidsbestrijding rijn terechtgekomen- Totnogtoe is niet veel meer gedaan dan jongleren met cijfers over vele duizenden nieuwe banen die tevoorschijn zouden moeten komen uit arbeidstijdverkorting met forse inleve ring van loon. Viervijfde banen, drie kwart banen, halve banen, kortom deel tijdarbeid is in de afgelopen maanden uitgeroepen tot het tovermiddel om de doorlopende afbraak van de werkgele genheid te keren. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft besloten dat ambtenaren en de zogeheten trend volgers een grootscheepse proeftuin voor splitsing van werk moeten gaan bevolken: in vier jaar tijd moeten ze naar een werkweek van 36 uur, ze moe ten daarvoor 10 procent van hun inko men teruggeven en die operatie moet dan ongeveer 125.000 deeltijdbanen scheppen. Het ingrijpende voornemen om de hele (semi)-overheidswereld aan banensplltsing te onderwerpen is af komstig van professor Ritzen van het ministerie van sociale zaken, de man die het banenplan van Den Uyl gericht moet geven en die rich had voorgeno men om gisteren het bedrijfsleven voor zijn ideeën te winnen. Drijvende ge dachte achter het plan is: „tegemoet komen aan de wens van de tweede ka mer dat op verschillende terreinen het ambtelijk apparaat trendsetter moet worden voor het bedrijfsleven". Het rij pingsproces van de ideeën moet een vrij dwingend karakter krijgen want de ba- nensplitslng-plannenmakers hebben al diverse stokken achter deuren gezet. Mocht vrijwillige overeenstemming tussen de minister en de ambtenaren bonden te lang uitblijven dan is het de bedoeling de hele operatie bij wet op te leggen. En eenzelfde soort wettelijke maatregelen wordt ook ten opzichte van het bedrijfsleven overwogen. Het is duidelijk dat dictaten op deze toon het klimaat voor overleg in uiterst gevoeli ge kwesties als deze op voorhand ai ste vig verzieken. Maar daar lijkt het kabi net bitter weinig boodschap aan te heb ben. Werkgevers en vakbeweging wor den de laatste tijd bij toerbeurt in de gordijnen gejaagd over kwesties, waar in ze een eerste verantwoordelijkheid hebben maar waarin al halve beslissin gen op tafel liggen voordat ze mogen meepraten- Onlangs nog, bij de uitvaar diging van de gedeeltelijke loonmaatre gel. heeft de vakbeweging rich er bij de rechter en bij de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) over beklaagd dat de overheid voor de zoveelste keer de vrijheid van onderhandeling tussen werknemers en werkgevers over het ar beidsvoorwaardenbeleid heeft aange tast Bij de invoering van deeltijdarbeid lijkt het dezelfde kant op te gaan. De discussie over dit vraagstuk is nog niet veel verder dan een bloembol die op verkenning gaat boven vorstharde grond. Werkgevers en vakbeweging staan niet afwijzend en in beginsel posi tief tegenover de gedachte door een her verdeling van werk een bijdrage te leve ren aan de bestrijding van de werkloos heid. Maar wanneer hiermee zinvolle re sultaten willen worden bereikt zal een zeer omzichtige voorbereiding en waar schijnlijk een heel geleidelijk en zorg vuldig afgewogen invoering nodig zijn. En daarbij gaat het om een eerste ver antwoordelijkheid in ondernemersland zelf. De overheid dient zich daarbij te beperken tot het scheppen van voor waarden en mogelijkheden; dwang en geforceerde experimenten bergen grote risico's in zich en zouden wel eens een averechts effect kunnen hebben. ■n yroeilijkheid bij de nu al als ijzeren iYlwaarheden verkondigde plannen voor een grootscheepse arbeidsduur verkorting met inlevering van een niet onaanzienlijk loonaandeel is dat ze zijn gebaseerd op niet veel meer dan reken modellen van het Centraal Planbureau. In het voorlopige banenplan van Den Uyl is gekozen voor overhaaste invoe ring over de hele linie volgens een vol strekt theoretische benadering. Prak tijkervaring op redelijk overzichtelijke schaal ontbreekt. En zolang daarover geen werkelijk doortimmerde inhoude lijke discussie mogelijk is kon het nu aangehangen tovermiddel wel eens een onvoorstelbaar grote gok blijken. Er zijn voorzichtige aanwijzingen dat Den Uyl na de aanvankelijk harde weigering uit de hoek van de werkgevers om te komen praten over rijn banenplan nu op meer open overleg aan koerst. Daar aan is hard behoefte. Met een gedwon gen invoering van onbekookte, want onvoldoende doorgesproken plannen zou de Nederlandse economie nog wel eens een stuk verder van huis raken dan ze nu al is. vdM In Belfast is vrijdag een part-time sol daat door drie gewapende mannen doodgeschoten - eerste van het nieuwe jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1