Internationale werkgroep Gent-Terneuzen Proef buurtbus Waarde mag van ministerie verkeer verlengd worden Beëdiging reservisten rijkspolitie in Hulst Drie oplossingen voor autoschepen maandelijkse vergadering over problemen Bank wil miljoen in 'Diepvries' steken Grote belangstelling bij crematie van dijkgraaf A.M.Geluk PZC/provincie ALS VISSERIJ DA T OOK DOET IN ROTTERDAM VOORTBESTAAN AFHANKELIJK VAN VRIJWILLIGERS «{gent - Belgische en Nederlandse scheepvaartautoriteiten hebben donderdag in Gent een geza menlijke werkgroep opgericht die voortaan maandelijks gaat vergaderen over de problemen bij |iet gebruik van het kanaal Gent-Terneuzen. Er is donderdagmiddag tijdens de eerste bijeenkomst □van de nautisch-technische werkgroep al een inventarisatie gemaakt van de punten die extra {•aandacht verdienen. De werkgroep bestaat uit vijf leden: rijkshavenmeester K. Groenhof van Terneuzen, inspecteur H. J. Wolfensberger van het loodswezen in Terneuzen, zijn Belgische I collega Van Huijsse, nautisch dienstchef van Gent, ing J. de Roos, hoofd van de Terneuzense jdienstkring van rijkswaterstaat, en mevrouw Kreps. hoofdingenieur van de dienst openbare (werken in Gent. It. technisch-nautisch vijfmanschap slopers hebben donderdagmorgen nog- sten voor de begeleiding van autosche- _at voortaan maandelijks vergaderen. al sceptisch en terughoudend gerea- pen in het Terneuzense sluizencom- folgens de heer Groenhof staat de op- geerd op het plannetje van de Belgi- plex. De 'Union' denkt aan een grote "lting van deze werkgroep helemaal sche Unie van Reddings- en Sleepdien- ponton, die vastgemaakt dient te wor- van de recente problemen met het jutten van autoschepen in de Ter- mb—j. a juzense sluizen, en het overleg wat in dit verband tussen Nederlandse en Bel gische autoriteiten wordt gevoerd. „De contacten bestonden al wat lan ger". zegt Groenhof in een toelichting. «„.maar die worden nu wat steviger aan- tlgehaald en gestructureerd". Het initia tief is volgens hem afkomstig van hoofdingenieur-directeur O. Boom van Rijkswaterstaat in Middelburg en zijn rBelgische collega Teuns van openbare 1 .werken. De 'aandachtpunten' van de wilde niet zeggen ""welke dat zijn - zullen op schrift gesteld borden, als basis voor het overleg, rtd edr' Union en Nederlandse loodsen en 3 «Schip verspeelt "schroef op ïde Westerschelde 3 pHANSWEERT - Het Nederlandse mo torschip 'De Hoop Geleidt Ons' (349 tn) heeft donderdagmiddag op de 'esterschelde tussen Terneuzen en lansweert de schroef verspeeld, waar door het schip 'vleugellam' raakte. Ka- jpitein S. Kattauw riep onmiddellijk slecpboothulp in. De sleepboot 'Boms- hcll' van de firma Polderman uit Hans- weert maakte aan 'De Hoop Geleidt waarna het schip omstreeks 's avonds de haven van werd binnengesleept. Hoop Geleidt Ons' was geladen met onderweg van België naar toen op de Westerschelde [ter hoogte van de Eendrachtpolder de afbrak. Verschillende sleepbo- schoten te hulp, maar de firma Pol- v vi'derman was het eerst bij het motor- ■icschip gearriveerd en kreeg een con- Ro;-.tract :Omzet bij visafslag idam BRESKENS - De Nationale Investeringsbank wil één miljoen gulden in Diep vries Breskens steken, op voorwaarde dal de visserijproducenten hetzelfde be drag beschikbaar stellen voor de redding van het visverwerkende bedrijf. De visserijproducenten in het Visserijschap hebben donderdagmiddag in Den Haag vergaderd over de steunaanvraag, maar wilden na afloop geen mededelingen doen over de besprekingen. Met 'Diepvries Breskens' gaat het intussen al wat beter, omdat de Nederlandse Credietbank heeft besloten de kredietverlening aan het bedrijf te verlengen. Van daag (vrijdag) kan het bedrijf voor 75.000 gulden vis aankopen bij de Breskense vismijn. Het geld is gestort door de bank. De vismijnen van Breskens en Vlissin- gen, die in totaal ruim 3,5 ton tegoed hebben van 'Diepvries Breskens', hebben de vorderingen voorlopig opgeschort, na een gesprek met de gemeente Oostburg er. betrokkenen, 'Diepvries Breskens' heeft de laatste weken in totaal bijna 90 mille steun gekregen van de visserij verenigingen in Breskens en Vlissingen, en de gemeente Oostburg. Volgens ingewijden is het zo goed als zeker dat de 'geldschieters' hun geld terug krijgen. Het voorstel van de Nationale Investeringsbank, om 1 miljoen gulden bechikbaar te stellen als de vissers hetzelfde bedrag op tafel leggen, is gelanceerd, nadat de gemeente Oostburg via het ETI, en het bedrijf, een steunaanvraag hadden ingediend bij het rijk. De Nationale Investeringsbank is een samenwerkingsverband van de Nederland se banken en de rijksoverheid. Het visserijschap vergaderde donderdagmiddag in Den Haag over steunverlening aan het bedrijf in Breskens. Ter discussie staat waarschijnlijk het bedrag van 1 miljoen gulden, dat wordt gevraagd. Omdat intern werd besloten nog geen mededelingen te doen over de besprekingen, mag worden aangenomen dat het Visserijschap nog geen besluit heeft genomen over de finan ciële injectie. De schuldeisers van het bedrijf - waaronder de vismijnen in Breskens en Vlissin gen - hebben hun vorderingen voorlopig opgeschort, in afwachting van de bespre kingen in het Visserijschap. Daarvan zal namelijk afhangen of 'Diepvries Bres kens' gered zal worden of niet. <ien aan de boeg van het autoschip. Woensdag presenteerde de Belgische sleepdienst het plan - dat Is geleend van Smit Internationale - aan het Gentse gemeentebestuur. De slepers en vooral de loodsen, die donderdag morgen voorlichting kregen over het plan, zetten grote vraagtekens bij de wendbaarheid en de praktische be zwaren van een logge pnton aan de boeg van een schip. De Unie van Redding en Sleepdiensten zal het voorstel in ieder geval indienen bij rijkswaterstaat in Middelburg, die het uiteindelijke besluit zal moeten ne men. Er kan worden gekozen uit drie mogelijkheden: een ponton die als buf fer wordt vastgemaakt aan het auto- schip (het plannetje van de Union), de mogelijkheid om een ponton af te me ren in het sluizencomplex als drijvende buffer, en ten derde een gemotoriseerde sleepboot die zich hydraulisch vast zuigt aan de neus van het autoschip, het project 'Octopus' van de Terneu zense sleepdienst Willem Muller. Rijkswaterstaat en minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat zijn van de drie alternatieven op de hoogte ge bracht en gaan nu studeren op de beste oplossing. ,De reserverijkspolitieagenten zijn (van links naar rechtsi de heren L. D. Kik, J. J. Carol. F. Zaman, A. I. de Vetter, W. C. Naessens, C. P. Dierx. A. F. M. Verstraeten en A. P. J. Af. Rotthier. 'INZET NIET ALS GOEDKOPE KRACHTEN' Jaarvergadering BOSK Oostkapelle MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Bond van Motorisch Gehandi capten (BOSK) houdt donderdag 14 ja nuari de jaarvergadering in het zee hospitium 'Zonneveld' in Oostkapelle. Na het openingswoord van de voorzit ter gaan de leden over tot het behande len van het jaarvrslag en het financieel verslag. Vervolgens komen het verslag van de kascommissie en de bestuurs verkiezing aan de orde. Mevrouw De Ruiter en de heer Leydek- kers treden af en zijn niet herkiesbaar. De heer De Kunder treedt tussentijds af en stelt zijn bestuurszetel eveneens be schikbaar. De drie nieuwe kandidatn zijn mevrouw Alderlisten-Geelhoed uit Lewedorp en de heren Simonis uit Ter neuzen en Maatjes uit Vlissingen. Na de vergadering spelen de aanwezigen bin go. De vergadering begintavonds om half acht. HULST - In Hulst zijn donderdagavond acht reservisten van de rijkspolitie in Zeeland beëdigd. Districtscommandant overste J. J. Veenstra nam hen de eed of de belofte af. Dat gebeurde in het groepsbureau van de rijkspolitie in Hulst, in aanwezigheid van familieleden van de reservisten. De reserverijkspolitie-agen- ten sloten de afgelopen zomer met een examen hun studie voor reservist af. De beëdigde politie-agenten zijn niet- rijkspolitie om tekorten op te vullen bij betaalde ambtenaren van het korps van de rijkspolitie. Zij hebben opspo ringsbevoegdheid en zijn bevoegd een wapen te dragen. De bedoeling is dat zij worden ingezet bij rampen en ingeval de 'beroepspolitie' naar elders wordt gedirigeerd. Overste Veenstra lichtte in een toe spraak, die vooraf ging aan de beëdi ging. het instituut reserverijkspolitie door. „Er is de laatste tijd veel geschre ven over de politie en de reserve-rijks- politie". Sinds de oprichting in 1948 is er nog al wat veranderd. De maatschappij veran derde en ook de omstandigheden, waar onder de politie haar taken moet doen. Dat heeft uiteraard ook zijn weerslag op de reserve-rijkspolitie". De overste maakte er melding van dat er, volgens artikelen in de pers. voortdurend een beroep wordt gedaan op de reserve- lenomen met 25 procent 3 ^STELLENDAM - De geldelijke omzet van de visafslag te Stellendam in de Goedereede is ten opzichte het jaar 1980 gestegen van 49.000.000,- tot 61.000.000,een stij- "i'.' ging derhalve van niet minder dan laï;f 12.000.000,-. '3 Deze stijging is deels veroorzaakt door sterke verhoging van de aanvoer van tong, 480.363 kg meer dan in 1980. Min geld uitgedrukt brachten de tong- CE.'soorten ƒ7.300.000,- meer op dan in i,^1980. ireU| Ook alle andere vissoorten brachten in ,r 1981 meer op dan in het voorafgaande ,>ar. fi cc] De grotere omzet is mede toe te schrij- ven aan de grote service en de vele faci- RAf! liteiten die vissersvaartuigen genieten DU ln de havens van Stellendam, pa 3 Energiedagen Goes •noS MIDDELBURG - De Coördinatiegroep sit ®nerC'ebesparing Zeeland (CEZ) bh ^oudt van dinsdag 12 tot en met don- derdai' H januari 'energiedagen' in de tó Prins van Oranje te Goes. Deze reizen- TAS detentoonstelling wordt dinsdag 12 ja- w nuari geopend door de Goese wethou se der van openbare werken, ir J. de SA fj GraaS' Dat gebuert 's middags om drie UAFii uur- de energiedagen, die al in ver- 'e plaatsen in Zeeland zijn ge- kunnen belangstellenden in- formatie inwinnen over de mogelijkhe den om thuis of in het bedrijf energie te besparen. De expositie en het voorlich- tingsmateriaai zijn vernieuwd en aan gepast aan de jongste ontwikkelingen, zo deelt de coördinatiegroep mee. Zo is er voor 't eerst een opengewerkte ma quette van een woning te zien, waarin ■de verschillende isolatiemethoden zijn verwerkt. Over dit onderwerp heeft de directie volkshuisvesting een video-in vade opgesteld. Voorts maken voor beelden van besparende verlichting, jZonnecollectoren en een boiler op zon- ne-energie deel uit van de tentoonstel ling. Ook zfjn er een elektrische speel- goedtrein. een zakrekenmachine en een j transistorradio te zien die met behulp vanzonne-energïe worden gevoed, i De informatie wordt verstrekt door ver- schillende afdelingen van de PZEM en de diensten van bouw- en woningtoe zicht van een aantal gemeentn. De or ganisatie en de technische verzorging is 'lnhanden van de afdeling voorlichting van deze energiemaatschappij. De ope ningstijden zijn: Van 15.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Thriller voor tieners bij SKW Vlissingen VLISSINGEN - In het club- en buurt huis 'Het Woltershuis' te Vlissingen zal op vrijdag 15 januari een thriller wor den vertoond voor de jeugd van 13 jaar en ouder Aanvang 19.30 uur. TERNEUZEN - Er kan - op het eer ste gezicht- niets meer mislopen met de doorvaart van autoschepen via de Westsluis in Terneuzen als Neder land en België akkoord gaan met tenminste één van de drie oplossin gen, die zijn aangedragen door de sleepdiensten Willem Muller en Union. Bijgaande tekening brengt de moge lijkheden in beeld. Links één van de suggesties van Muller: een drijvende buffer tussen sluismuur (ter hoogte van de opgeklapte brug) en auto schip. Er is omstreeks de jaarwisse ling succesvol mee geëxperimen teerd. In het midden de 'Octopus', een pontonvormig vaartuig met een wig aan de achterkant. In die wig past elk scheepstype. Het wordt met onwrikbare zuignappen aan de 'Oc topus' bevestigd. Die nappen staan weer in verbinding met hydraulische armen. Het schip heeft een machine vermogen van 6000 pk en werkt met vier propellors, die elk 360 graden kunnen draaien. Muller wil de 'Octo pus' bouwen als het project - kosten: 5 tot 6 miljoen gulden - wordt gega randeerd door de rederijen die met autoschepen van en naar Gent va ren. Het derde alternatief - afkomstig van de Union en uiterst rechts afgebeeld - bestaat uit een 30 meter lange en 5 meter brede ponton, die wordt vast gemaakt aan de boeg van een auto schip. De sleepdienst presenteerde he t achtereenvolgens aan rijkswater staat - dat een aantal positief verlo pen proeven nam - en het stadsbe stuur van Gent. Een woordvoerder van het bedrijt' omschrijft dit 'ei van Columbus' als 'direct toepasbaar en goedkoop'. Smit Internationale lanceerde het overigens als eerste. Union het deze week weten geen garanties te zullen vragen aan -bijvoorbeeld - Honda Gent. Een zegsman: „Dat hebben wij niet nodig. Wij kunnen zo'n ponton aanschaffen maar ook inhuren". de beroepspolitie en terug te vallen op goedkope arbeidskrachten. Inzet „Ik wijs dat af. Daar is de reserverijks politie niet voor", zei hij. Hij zei er wel voor te voelen, zoals in een rapport over de problematiek rond de reserve- politie wordt voorgesteld, de reservis ten naast de gebruikelijke activiteiten in onvoorziene omstandigheden ook in Proefproject V rou wenemancipatie opnieuw verlengd MIDDELBURG - Het proefproject Vrouwenemancipatie Zeeland heeft opnieuw een verlenging gekregen. De einddatum, die op 1 januari was vast gesteld, is nu verschoven naar 1 april. Op die dag moet er een interim-stich ting klaarstaan om het werk van de twee emancipatiewerksters Puck Hart man en Bertie van Gelder in betere ba nen te leiden. Zij blijven overigens in dienst, maar worden overgeheveld van sociale zaken naar de stichting. De voorlopige stichting heeft tot eins 1982 de tijd om definitief gestalte te krijgen. Er wordt nu al gewerkt aan de statuten van de nieuwe stichting. Afgesproken is dat het nieuwe orgaan hoofdzakelijk regionaal zal opereren. Ook het ombudswerk voor de vrouwe nemancipatie wordt gedelegeerd naar de regio's. In Middelburg zal een func tionaris de activiteeiten op het gebied van vrouwenemancipatie coördineren. te zetten voor activiteiten die wel te voorzien zijn. Al: voorbeelden noemde hij wielerevenementen, bloemencor so's en intochten van Sinterklaas. „Ik hoop dat dit voorstel gerealiseerd zal worden. Aan een onjuiste inzet wordt hiermee dan gelijk een einde ge maakt". De beëdigde reservisten zijn: groep Sas van Gent, reserve wachtmeester I. A. I. de Vetter uit Sas van Gent. groep Hulst reserve wachtmeester A. P. J. M. Rot thier. reserve wachtmeester C. P. Dierx en reserve wachtmeester A. F. M. Ver straeten uit Hulst, groep Axel reserve "wachtmeester W. C. Naess'ens en F, Za man uit Axel, groep Borsele, reserve wachtmeester J. J. Carol uit Heinkens- zand, groep Schouwen-Duiveland re serve wachtmeester L. D. Kik uit Haamstede. Flesje gevaarlijke medicijnen verloren in Koewacht KOEWACHT - In Koewacht is woens dagmiddag een bruin medicijnfiesje met een witte dop verloren met daarin een aantal nitro-glycerinetabletten. Op het etiket van het flesje staat ver meld: 2-12 '81, nitro-baat 15, F. gebruik bekend. Het flesje behoorde aan de heer De Brouwer, Bachstraat 30, zijn naam staat* op het etiket vermeld. Verder staat op het etiket het nummer 16709 en de naam Apotheek Axel. De tabletten zijn zeer schadelijk voor de gezondheid. By inname van meer dan twee gram zijn de bewuste tabletten do delijk voor kinderen. Diegene die het flesje vindt wordt ver zocht contact op te nemen met de poli tie in Axel, telefoon 011551444 of met de politie in zijn of haar woonplaats. ROTTERDAM-'Tussen de 450 en 500 mensen hebben donderdagmiddag in Rot terdam de crematie bijgewoond van A. M. Geiuk uit Schuddebeurs bij Zierikzee, in leven dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland, oud-voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond en oud-voorzitter en adviserend bestuurslid van Cebeco handelsraad. Het provinciaal bestuur van Zeeland was bij de plechtigheid in de aula van het crematorium in de Maasstad verte genwoordigd door commissaris der ko ningin dr C. Boertien en drie leden van het college van gedeputeerde staten, de heren W. Don, A. L. van Geesbergen en mr J. P. Boersma. Rond de met 34 kransen overdekte baar representeerden zich met name de Ne derlandse landbouwwereld, de Unie van Waterschappen en diverse rijks diensten. Maar vooral ook uit Zeeland namen zeer velen afscheid van de heer Geluk: voornamelijk uit agrarische kringen, representanten van onder an dere de waterschapsbond, het land- WAARDE - Het buurtbusproject Waarde draait weer wat beter. Het ge middeld aantal reizigers per rit ligt nu hoger dan een jaar geleden. De oorzaak ligt bij een lichte stijging van het pas sagiersaanbod en het schrappen van een avondrit. Gemiddeld maken ruim honderd reizigers per week gebruik van de buurtbus in Waarde. Iedere werkdag rijdt de bus vijf maal tussen Kruiningen en Waarde en zijn er drie ritten naar Krabbend ijke. Zo'n vijf-en- twintig vrijwilligers houden het pro ject draaiende. Begon het buurtbu sproject in Waarde in augustus 1979 als experiment, inmiddels heeft het minis terie van verkeer en waterstaat beslo ten de proef met deze vervoersregelïng onverkort te verlengen. „Het voortbestaan van de buurtbus Waarde hangt nu alleen nog maar af van de bereidheid van de vrijwilligers die erbij betrokken zijn", laat de heer L. de Bruijn, chef autovervoer van de rijksverkeersinspectie district Zeeland, desgevraagd weten. Hij voegt daaraan' toe dat de vervoerscijfers voor de voort zetting van het project van minder be- lang zijn. „Het ministerie heeft hetafge- lopen najaar groen licht gegeven voor alle. ongeveer vijftig, buurtbus-experi menten in NederlandEr is zelfs een mo gelijkheid dat aan deze lijst nog meer projecten worden toegevoegd", vertelt De Bruijn. Voorzitter H. van Zweden van het buurtbus-comité Waarde vindt dat het project in de afgelopen twee-en- een half jaar zijn nut heeft bewezen. „Vooral de ouderen maken er gretig ge bruik van. Ongeveer vijf-en-zeventig procent van de bejaarden doetregelma- tig een berope op de buurtbus. Bij slecht weer vervoeren we ook nogal wat scholieren", zegt Van Zweden Overi gens erkent de voorzitter van het buurt- bus-comitpe Waarde dat de passagier- cijfers een wisselvallig beeld vertonen. „Toch zit de stijgende lijn er nog steeds in", aldus de heer Van Zweden. Een mededeling over de omzetting van experiment in de 'onverkorte handha ving' van het r-tjtti. ..ecu net buurt buscomité in Waarde nooit bereikt. „We verkeren nog steeds in de veron derstelling dat het om een proef gaat. Dat neemt echter niet weg dat we zelf wel in de gaten hebben dat de buurtbus in een duidelijke behoefte voorziet. Het is toch niet niks wanneer ruim tien pro cent van de bevolking van de buurtbus gebruik maakt", stelt de voorzitter. De heer Van Zweden noemt de contac ten met de officiële instanties 'goed'. Om een beeld te geven van de gang van zaken bij het project in Waarde worden de vervoerscijfers regelmatig doorgege ven. Op de landelijke lijst met buurt bus-projecten neemt Waarde de op twee na laatste plaats in. „Maar het gaat", merkt Van Zweden op, „eigenlijk meer over de noodzaak voor bepaalde bevolkingsgroepen aan een goed open baar vervoer. En vanuit dat oogpunt heeft het buurtbusproject in Waarde weinig te vrezen". In augustus 1980 kreeg het buurtbus comité te horen dat het experiment met een jaar was verlengd. Het bericht kwam ongeveer een week voordat de eerste periode officieel afgesloten moest worden. Voorzitter Van Zweden verwacht daarom ook dat het nieuws over de onverkorte handhaving van het project wat aan de late kant binnen komt. bouwschap. de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) CBTB, provincia le directie bedrijfsontwikkeling en ook van rijks- en provinciale waterstaat en gemeentebesturen. Aan de baar getuigde voorzitter W. J. Lokhorst van de Cebeco handelsraad van gevoelens van weemoed en respect. „De Nederlandse landbouw heeft één van zijn grote zonen verloren. Het is een zware taak te vertolken wat Geluk heeft betekend. Maar het Is een voor recht te mogen getuigen van het res pect wat wij voor zijn persoon hebben gevoeld", aldus Lokhorst. Hij betoogde dat Geluk de agrariërs diende door zich geheel te geven aan de landbouwcoöperatie. Lokhorst: „Hij stond midden in organisatie en onder neming. En daarbij kenmerkte hij zich door visie, natuurlijk gezag en verant woordelijkheid De huidige positie van Cebeco geeft aan. dat Geluk's toewij ding niet zonder effect is gebleven". Volledige inzet Waarnemend dijkgraaf M. J. Steur van het waterschap Schouwen-Duiveland bracht in een woord van afscheid naar voren dat Bram Geluk 2lch volledig gaf om Schouwen-Duiveland op land bouw en waterschapsgebied een goede naam te bezorgen. Zo verzette hij na de overstromingsramp als voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de ZLM enorm veel werk om de landbouw weer een goede startpositie te bezor gen. „Bram Geiuk was in zijn leven op vele plaatsen nadrukkelijk aanwezig. Hij zette duidelijke lijnen uit naar de toekomst, maar voelde zich daarnaast sterk verbonden met het verleden. Hij heeft voor de streek veel tot stand hel pen brengen. En daarvoor zijn we hem buitengewoon erkentelijk", aldus Steur. De plechtigheid werd voleindigd onder klanken uit Grieg's Peer Gynt-suite. Namens de familie bedankte de oudste zoon. Jaap Geluk, voor de grote belang stelling. vrijdag 8 januari 1982

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9