Onroerend-goedbelasting niet buitensporig omhoog Twee weken, jaar en boete voor vernielen van ruit Café 'Hoppit' Vlissingen na gedwongen sluiting heropend Goese heroinehandelaar kreeg tweeenhalf jaar ZEELAND STEEKT GUNSTIG AF Terlouw houdt rekening met situatie bij Stork strenge AFSPRAKEN voorkomen drughandel auto in brand in terneuzen TERNEUZENAAR VOOR POLITIERECHTER MIDDELBURG d'66 Zeeland over verkiezingsprogram VRIJDAG 8 JANUARI 1982 laagd. Maar de hertaxatie bracht ge stegen waarden van de huizen aan het licht, zodat de belasting die gebruikers in 1982 moeten betalen met 4,78 pro cent stijgt, terwijl de eigenaren 5 pro cent moeten betalen. VLISSINGEN - Er zijn gemeenten ïn Nederland waar het tarief voor de onroerend-goedbelasting dit jaar 20 procent omhoog gaat, zoals bijvoorbeeld in Maarssen in Utrecht. Maar voor zover nu te bezien zijn er uit Zeeland geen gevallen van extreme verhoging van de onroerend-goedbelasting te melden. Dat zegt men bij het ministerie van binnenlandse zaken, en bij het bureau gemeentefi- nanciën van de provincie. Ook de vereniging 'Eigen Huis' te Amersfoort, die actiegroepen stimu leert in die gemeenten waar de tarieven voor deze belasting drastisch omhoog gaan, wist geen voorbeelden van buitensporige verhogingen in Zeeland te noemen. Eensteekproefbij 12 van de 30 Zeeuwse gemeenten leerde dat men daar meest al de trendmatige verhoging toepast, die zo om de vijf procent schommelt. Bij het ministerie van binnenlandse za ken - waar alle gemeentelijke verorde ningen tot verhogen van de onroerend- goedbelasting binnen moeten komen ter voorbereiding van de koninklijke goedkeuring houdt men een lijst by van gemeenten die met 10 en meer procent gaan verhogen. Op die üjst komt geen enkele Zeeuwse gemeente voor. Veror deningen, die verhogingen van 10 pro centen meer beogen, worden niet 'amb telijk' goedgekeurd, maar moeten eerst de staatssecretaris passeren. Deze vraagt bij de betrokken gemeenten dan nadere gegevens op. alvorens hij de ko- ninklijke goedkeuring bevordert of wel tegenhoudt. Ofschoon nog niet alle Zeeuwse ge- meenten hun verhogingsverordening al hebben ingezonden ter goedkeuring c (sommige gemeenten passen dit jaar r. helemaal geen verhoging van de onroe- rend-goedbelasting toe) had men ook 5 bij de provinciale griffie niet de indruk I dat er in deze provincie sprake zou zijn i van buitensporige verhogingen. De ver- 1 ordeningen moeten eerst formeel gede puteerde staten passeren, alvorens ze 1 naar het ministerie van binnenlandse zaken gaan. Trendmatig De Raad voor de gemeentefinanciën, nauw verbonden met de landelijke Vereniging van Nederlandse Vereni ging van Nederlandse gemeenten vindt dat het ook in het land wel mee valt met de verhogingen. Bij de meeste gemeenten blijft dat om en nabij de 'trendmatige' verhoging van vijf pro cent; een beeld, dat tot nu toe de Zeeuwse gemeenten ook wel tonen. In een aantal gemeenten zijn de tarieven zelfs verlaagd. Maar omdat bij de hertaxatie van de onroerende goederen de waarde in veel gevallen flink is gestegen, moeten eige naren en gebruikers van die onroerende goederen toch meer belasting gaan be talen, ondanks de verlaagde tarieven. Bij de Vereniging 'Eigen Huis' in Amersfoort weet men vlot een aantal gemeenten te noemen, waar de onroe- rend-goedtarieven 'de pan uif gevlogen zijn. Niet alleen in Maarssen (20 pro cent) is dat het gevaL Andere voorbeel den zijn Doetinchem (10%), Den Helder (10%), Bodegraven (18%), en Ravesteijn (37%). Dit zijn percentages, die ver bo ven het inflatiepercentage uitkomen. De vereniging wil daar acties gaan voe ren In de gemeente Middelburg zijn de ta rieven zowel voor gebruikers als eige naren van onroerende goederen ver- ELEKTRICITEITSPLAN SEP Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De toekomstige werkgelegenheidssituatie bij Stork in Hengelo is voor minister Terlouw (economische zaken) me de bepalend geweest om in te stemmen met het door de samen werkende elektriciteitsproduce- rende bedrijven (SEP) opgestelde elektriciteitsplan voor de periode tot 1987. Dat blijkt uit de brief die de minister van economische za ken gisteren aan de SEP heeft ge stuurd. In bet elektriciteitsplan van de SEP is de nieuwbouw van de cen trale in Dordrecht opgenomen. Het is de bedoeling dat de nieuwe ketel voor die centrale door de Hengelo se MESK (Maatschappij tot Ex ploitatie van Stork Ketelbouw), het huidige Stork-KAB, zal worden geleverd. De opdracht voor die le vering is een zaak van de SEP. Be slissend daarvoor was echter wel de instemming van de bewindsman met het elektriciteitsplan waarin de nieuwbouw van de Dordtse cen trale is opgenomen. In zijn brief aan de SEP schrijft de minister van economische zaken dat hij „pas na diepgaand beraad" zijn goedkeuring heeft gehecht aan de nieuwe produktie-eenheid in Dordrecht. „De overcapaciteit wordt immers vergroot en de loca tie is niet in alle opzichten opti maal, hetgeen ook in de kosten tot uitdrukking komt", aldus Terlouw. die daarbij doelt op de kosten ter bestrijding van de milieuoverlast. „Uiteindelijk", aldus minister Terlouw in zijn brief, „hebben voor mij de betekenis van de bouw van deze centrale voor de indus triële ketelbonw en de mogelijk heid om eerder tot vergroting van de koleninzet te komen, de door slag gegeven". De Dordtse centrale vormt een we zenlijk onderdeel van het totale ke telbouwprogramma voor de ko mende jaren, zo bleek al in de de batten die voor de kerst over de problematiek van de herstructure ring van de ketelbouwbedrijven werden gehouden. De nieuwe cen trale in Dordrecht krijgt een ver mogen van 600 Megawatt. Het moet overigens niet uitgeslo ten worden geacht dat de Tweede Kamer, wellicht bij de komende be handeling van de begroting van economische zaken in februari, nog op deze zaak zal terugkomen. In een aantal fracties bestaat grote weerstand tegen de voorgenomen bouw van de nieuwe kolencentrale in Dordrecht. In Vlissingen moeten de gebruikers van huizen 6 procent meer aan onroerend- goedbelasting betalen. De eigenaren niet, omdat die al de door het rijk ge stelde grens hebben bereikt. De ge meente Goes heeft voor het laatst in 1980 de tarieven verhoogd. In 1981 was daar een herziening van de tarieven op basis van hertaxatie, die in het ene ge val verhoging, maar in het andere weer verlaging van belasting met zich mee bracht. Voor 1982 worden de ORG-ta rieven niet verhoogd, heeft de Goese raad besloten. Ook Zierikzee zal dit jaar de tarieven niet verhogen. Maar men is in die gemeente wel bezig met een her taxatie. De inwoners van Terneuzen wacht een verhoging van onroerend- goedbelasting met 4 procent In de gemeente Reimerswaal gaat men volgende week - voor het eerst sinds 1976 - hertaxeren, maar daar is al beslo ten dat de verhoging niet meer dan 5 procent zal bedragen. In Kapelle be sloot de raad november vorig jaar al de onroerend-goedbelasting voor 1982 met 4 procent te verhogen. De gemeente Midden-Schouwen heeft vorig jaar pas verhoogd met ongeveer 5 procent (na taxatie) en doet het dit jaar niet. Zeer bescheiden is de gemeente Hulst, die een verordening met een ver hoging van 1,5 procent ter goedkeuring aan 'de kroon' heeft gezonden. Sluis houdt zich bij een trendmatige verho ging van 5 procent. Domburg verhoogt niet, en houdt de tarieven ORG-belas- ting dit jaar gelijk aan die van vorig jaar. De gemeente Tholen laat voor wat de onroerend-goedbelasting betreft bij een verhoging van 4%. Goedkeurend kijken de stamgasten toe, hoe de borden worden verwijderd, die voor de ramen zaten. 'Niet kritisch' Hoewel de vereniging 'Eigen Huis' te Amersfoort geen alarmerende berich ten uit Zeeland heeft gekregen, is men daar in het algemeen toch niet te spre ken over de houding van de gemeente raden, die naar het oordeel van die ver eniging de verhogingen te weinig kri tisch volgen. Adjunct-directeur J. C. Bindels van 'Eigen Huis' vindt ook dat de burgers te weinig voorlichting krij gen over de manier waarop de gemeen ten de tarieven voor de onroerend- goedbelasting samenstellen, al gaf hij toe dat hij ook wat dit betreft weinig klachten uit Zeeland had. VLISSINGEN - Café 'Hoppit' aan de VLissingse Walstraat is donderdagmid dag met een feestelijke receptie hero pend. Zoals gemeld werd het café half december in opdracht van burgemees ter drs Th. J. Westerhout van Vlissin gen gesloten naar aanleiding van een rechterlijke uitspraak over handel in verdovende middelen die in het café werd uitgeoefend. Na enkele bezet tingsacties door stamgasten volgden tweè gesprekkn tussen eigenaar H. J. Hut en burgemeester Westerhout die uiteindelijk resulteerden in de herope ning van het café. Onmiddellijk na de opening stroomde bet café vol met bezoekers. Bloemstuk ken en slingers getuigden van de op luchting van de bezoekers over het weer beschikbaar zijn van hun stamcafé. On der luid gjuich van de aanwezigen wer den even later de platen voor het raam weggehaald, die daar waren aange bracht nadat bij één van de bezettings acties een ruit was gesneuveld. Burgemeester Westerhout meent dat er na de gesprekken met eigenaar Hut vol doende garanties zijn dat drughandel in de toekomst 'mogelijk vermeden kan worden'. Er zal geen scherpere controle door de politie zijn, dan tot nu toe ge bruikelijk was. „De naleving van de af spraken is een taak van de exploitant. Deze regels gelden niet expliciet voor de Hoppit, maar ook voor de overige horeca-ondememers", aldus de burge meester, die daar overigens aan toe voegde van mening te zijn dat met be trekking tot de sluiting een terechte be slissing is genomen. gaat de betreffende persoon er onmid dellijk uit. Als ze niet willen luisteren doen we aangifte by de politie. De ben van plan me streng aan de afspraken te houden", aldus de opgeluchte eigenaar. Lof MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag een vijftal kerkgebouwen in Mid delburg met leuzen en tekens beklad. Deze gebouwen staan alle in het cen trum van de stad. Middelburgse ge meentepolitie stelde donderdagmor gen direct een ondrzoek in bij zeven tien andere kerkgebouwen in de ge meente Daar bleken de kalkers echter niet actief te zijn geweest. De gebouwen die als doelwit werden uitgekozen zijn de Koorkerk ervormd), de Segeerstraatkerk (gereformeerde ge meente), de roomskatholieke kerk aan de Lombardstraat, de Gasthuiskerk (christely k-gereformeerd) aan de Lange Delft en de Engelse kerk aan de Simpel- buisstraat. De leuzen waren aangebracht met zwarte en witte verf uit spuitbussen en verfbussen. Ook is er hier en daar ge bruik gemaakt van fluorescerende (lichtgevende) oranjekleurige verf./1 De leuzen luidden onder meer 'Jezus was een anarchist' en 'Geloof in god, zelf moord volgt'. Verder waren erop diver se plaatsen optelsommen van kronen, kruistekens en dollartekens aange bracht waarbij als 'uitkomsten' haken kruisen op het muurwerk waren ge schilderd. De gemeentepolitie heeft een nader onderzoek ingesteld maar was donderdag de dader(s) nog niet op het spoor. De heer Hut is vol lof over de houding van de burgemeester na de sluiting: „Ik heb veel medewerking gehad van de heer Westerhout. Hij stelde zich zeer reëel op. De sluiting had namelijk tot gevolg dat de drank- en horecavergun- ning werd ingetrokken. Dat betekende automatisch uitschrijving bij de Ka mer van Koophandel, maar dat is door de burgemeester weer in orde ge maakt". Het karakter van de 'Hoppit' blyft vol gens de heer Hut by het oude. „Er is afgesproken dat ik niet hoef in te grij pen ais mensen in de zaak softdrugs ge bruiken. Bij eventuele handel, al gaat het maar om een stukje van een gram. Heroïnehandelaar Terneuzen voor derde keer veroordeeld DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft de 25-jarige Robbie van G. uit Terneuzen wegens handel in verdo vende middelen veroordeeld, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hij was door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot drie jaar en zes maanden. De procureur generaal bij het Hof had bevestiging van het recht- bankvonnis geëist. Zowel in 1980 als 1981 hield verdachte zich met de handel bezit. Aanvankelijk ontving liij een sociale uitkering maar kwam daaraan te kort. Op 2 maart werd verdachte nabij Terneuzen gearres teerd. In zijn auto had hij een hoeveel heid heroïne en ook een imitatie-vuur wapen. Hij zou voor 17.000 gulden aan heroïne hebben verhandeld. Verdachte voorzag vooral veel Belgen van heroine. Door talrijke kopers was verdachte aangewezen als iemand van wie zij regelmatig de verdovende mid delen kochten op verschillende adres sen. Verdachte is reeds drie maal eerder wegens handel in verdovende middelen veroordeeld. VMZ vraagt Kroon vernietiging van lozingsvergunning PZEM-centrales VLISSINGEN - De Vereniging Milieu hygiëne Zeeland (VMZ) is in beroep ge gaan tegen de beschikking van de mi nister van verkeer en waterstaat, waarbij aan de PZEM vergunning werd gegeven tot het lozen van koel water en bedrijfsafvalwater op de IVestcrschelde bij Borssele, afkomstig van de elektriciteitscentrales te Bors sele. De beschikking dateert van 30 novem ber 1981, nadat op 21 juli 1972 de aan vraag was ingediend. Aangaande de lo zing van koelwater van de kerncentrale herinnert de VMZ aan een Kroonuit- spraak uit 1975 waarbij werd bepaald, dat het door de kerncentrale afgevoer de koelwater tien graden warmer mag z^n dan het opgenomen koelwater uit de Westerschelde. In de nu bestreden beschikking wordt een verschil van 12,5 graden genoemd als de temperatuur van het water boven de 10 graden is. Is de temperatuur van het ingenomen wa ter lager dan 10 graden, dan mag de temperatuurstijging ten hoogste 15,6 graden bedragen. Omdat dit veel meer is dan het door de Kroon bepaalde ma ximale verschil van 10 graden stelt de VMZ beroep in. De VMZ laat deze bezwaren ook gelden voor de conventionele centrales. De VMZ maakt ook bezwaar tegen een restant radioaktieve afval, dat via het afvalwater van de kerncentrale in zee komt. Hierby tekent de VMZ aan, dat het te lozen afvalwater weliswaar wordt gezuiverd, maar dat hierin altijd een restant radioaktieve stoffen aanwezig zijn. Voorts wil de VMZ een termijn zien verbonden aan de voorwaarde, dat de PZEM onderzoek moet hebben ver richt naar de aard en de hoeveelheid van de verontreigende stoffen in het spoelwater, waarmee rookgas wordt gereinigd. De VMZ stelt, dat de PZEM 81 jarenlang behoort te weten wat de eard en de hoeveelheid van die stoffen is. TERNEUZEN - Woensdagavond is aan de Bachlaan in Terneuzen de auto van R- H. uit die plaats in brand geraakt. Een lek in de gasleiding zorgde ervoor dat het voertuig, binnen korte tijd in hchterlaaie stond. De brandweer heeft het geblust. De schade was aanzienlijk. ZES MAANDEN LANGER IN HOGER BEROEP DEN HAAG - Het haagse gerechtshof heeft de 27-jarige K, H. W. uit Goes ver oordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest wegens overtreding van de opium wet. De auto van verdachte, die hij ge bruikte om bet verdovende middel te verhandelen, werd verbeurd verklaard en eveneens een hoeveelheid heroïne. Verdachte was door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en genoemde ver beurdverklaring met welk vonnis hij bij het Haagse Hof in hoger beroep kwam. De procureur-generaal eiste drie jaar gevangenisstraf. De officier in Middel- op 14 mei vorig jaar nabij Goes door de politie werd aangehouden, bleek hij in zyn auto 38,8 gram heroine te vervoe- ren. In Vlissingen had verdachte een aantal klanten die hij regelmatig van verdo vende middelen voorzag. Hij vervoerde zijn handel in een holle sigarettenaan steker en verkocht meestal pakjes van één tiende gram heroïne, Hij verkocht ook vaak heroïne vanuit de woning van een Turkse landgenoot in Vlissingen. De procureur-generaal, constateerde dat verdachte dik in de heroïnehandel zat, zodat een zware straf juist zou zyn. burg had 18 maanden g Toen W. MIDDELBURG - Wie gooit er nu een nog geheel gevuld flesje bier van een gerenommeerd Nederlands merk bij een café naar binnen? Dat is niet alleen water naar de zee dragen, maar het le vert, zo de worp enige gerichtheid heeft, ook een strafbaar feit op. In het geval van de worp van een Tcrneuzen- se jongeman moest men het voor wat betreft de wetgever zoeken bij 'weder rechtelijke vernieling'. Hij had er-ge lukkig - niemand mee getroffen, maar het projectiel, voor hel betrokken café min of meer een koekje van eigen deeg, althans een voorwerp uit het eigen as sortiment, trof wel de grote spiegelruit van het Terneuzense etablissement 'De Uientuin' in de Nieuwstraat. De enorme ruit, die al zoveel stormen had doorstaan, begaf het geheel. Scha de. volgens de rekening van de glaze nier, vijftienhonderd gulden met. daar boven nog een nota van zo'n kleine vijf honderd gulden van een timmerman, die het omringende houtwerk moest fatsoeneren. En daarmee was het eigenlijk voor de 22-jarige W. van der V. nog redelijk goed afgelopen, omdat op die bewuste avond van de 31ste augustus van het vorig jaar niemand door het versplinterende glas werd getroffen. 'De Uientuin' beschikte na deze actie weliswaar over een opti maal functionerende air-conditioning, maar de beheerster zag zich gisteren, donderdag, op de zitting van de politie rechter in Middelburg, toch genood zaakt een schadeclaim in te dienen tot een bedrag van 1500, het hoogste, dat de politierechter kan toekennen. Het café liet dus toch een veer, maar de Ter neuzense jongeman zal het overgrote deel van de schade moeten vergoeden. De verdachte was overigens tegenover politierechter mr. Nomes erg eerlijk waar het om het erkennen van schuld ging. Hij had ook met een auto gereden na aanzienlijk teveel alcoholgebruik (bloedproefuitslag 2.43 promille) en hij had gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De auto had hij tegen een muur van een garage tot stilstand gebracht en daarbij was een naast hem zittende jongeman gewond geraakt. De politierechter: „Hoe kwam dat?" Van der V.: "Teveel gedroken". Politierechter: „U had er het leven bij kunnen inschieten en er hadden ook an dere doden kunnen vallen". Achtergrond van het gooien van de bierfles was, dat men in het café 'De Uientuin' op een gegeven moment geen vertrouwen meer had in de krediet waardigheid van Van der V. Er mocht niets meer 'op de lat' en dat hinderde hem op een gegeven moment zo, dat hij zijn voorlopig duurste biertje maar naar binnen slingerde. Mateloos Officier van justitie mr. Nijmeijer vond, dat de jongeman bij al zijn han delingen wel 'volslagen dronken' moest zijn geweest, in welk verband hij het woord 'mateloos' uit een rap port naar voren bracht. De Terneuzen se jongeman werkt echter aan zijn her stel: via het Zeeuws Bureau voor Alco hol en Drugs probeert hij zijn drankge bruik te minderen. Conform de eis werd hij gisteren veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, één jaar rij-ontzegging, een boete van 150,- voor het rijden zonder rijbewijs en de toewijzing van de civie le vordering van café 'De Uientuin' tol een bedrag van vijftienhonderd gul den. Een jonge vrouw uil Terneuzen werd voor tweemaal rijden onder invloed ver oordeeld tot twee weken voorwaardelij ke gevangenisstaf met twee jaar proef tijd, een boete van 1500 en één jaar niet rijden. De officier van justitie had in deze zaak een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken (en een jaar niet rijden) geëist, omdat hij vond dat een vrouw in die situatie even schul dig is als een man en men daarom niet van het gebruikelijke patroon moet af wijken. Mevrouw j. w. was twee keer tegen de lamp gelopen na afloop van feestjes, in juli en oktober van het vorig jaar met promillages van 1,84 en 1,68. De officier gaf nog eens aan. wat het standpunt is van justitie: hoeveel men drinkt is voor eigen verantwoordelijkheid, maar daarna moetje niet meer in het verkeer gaan. Nadat mr. H. Tichelman uit Ter neuzen een voorwaardelijke gevan genisstaf had bepleit voor zijn cliënte, die sinds het laatste incident de drank geheel laat staan, hield de politierech ter de jonge vrouw buiten de gevange nis door dit deel van de eis voorwaarde lijk op te leggen. Een andere inwoner van Terneuzen. G. D-, werd voor doorrijden na een bot- sinkje met. een geparkeerde auto en een valse aangifte bij de politie veroordeeld tot in totaal 650 en een voorwaardelij ke rij-ontzegging van drie maanden met twee jaar proeftijd. Nadat hij op 13 september van 1980 schade had berok kend deed hij bij de politie de valse aan gifte dat zijn auto was gestolen: er zou dus een ander mee hebben gereden en daar zou alles aan te wijten zyn ge weest. De Terneuzenaar had overigens zijn dwaling snel ingezien en had, zoais uit het pleidooi van zijn raadsman mr. Ti chelman bleek, zeer snel na het incident alles aan de politie opgebiecht. Een jongeman uit Hulst. J. van den B werd voor rijden na teveel alcoholge bruik (1.06 promille) conform de eis ver oordeeld tot een boete van 500 en drie maanden voorwaardelijke rij-ontzeg ging met een proeftijd van twee jaar. De jongeman was bij een alcohol-controle aangehouden. Overbeeke en Zn gaat inkrimpen GOES - De groothandel in bouwstof fen, de firma Overbeeke en Zn BV uit 's Heer Arendskerke gaat inkrimpen. Twee van de vijf personeelsleden zul len moeten afvloeien. Het bedrijfspand aan de Nijverheids straat zal verkocht worden. Het bedrijf wil zijn activiteiten op kleinere schaal blijven voortzetten. Volgens directeur C. A. Overbeeke moet zijn bedrijf deze stap terugzetten vanwege de slechte toestand in de bouwwereld. Nadat Overbeeke en Zn BV zich vestigde in 's Heer Arendskerke, onstonden meteen problemen in de bouw. C. A. Overbee ke: Vroeger hadden we hier 5000 deu ren in voorraad, als ik er nu 500 heb. zyn het er nog 300 teveel". Het bedrijf is niet in overleg getreden met de vakbonden over de problemen die tot ontslag van medewerkers leiden. De heer L. J. Rei gersberg, van de hout- en bouwbond CNV. verklaarde zeer ontevreden met de gang van zaken te zijn. MIDDELBURG - De regio Zeeland van D'66 vergadert vrijdag 15 en zaterdag 16 januari over het concept-programma voor de verkiezingen van provinciale staten. De bijeenkomst begint vrijdag avond om half acht en zaterdagmorgen om tien uur in het verenigingsgebouw aan de Zandput te Serooskerke W). Tij dens de vergaderingen zal ook de lijst trekker (-ster) voor de verkiezingen worden gekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7