Wiegel wil opheldering over omvang Den Uyl's banenplan Overval op geldtransport POOLSE LEIDERS BELOVEN HERSTEL VRIJE VAKBONDEN pzefi Van Mierlo verontrust over activiteit Israël Den Uyl verwacht 500.000 werklozen ZIL VEREN KOKSMUTS PZC/binnen-buitenland het weer Bereidheid meer te matigen MILITABISERING HADDADGEBIED Kaderleden Solidariteit; staking voorbereiden VRIJDAG 8 JANUARI 1982 EIND VOLGENDE MAAND HILVERSUM - Het aantal werklozen in ons land zal eind volgende maand zijn opgelopen tot 500.000. Dat heeft minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid donderdagavond ge zegd voor de KRO-televisie. De werkloosheid is in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld. Den Uyl kon niet beloven dat uit zijn banenplan dui zenden nieuwe banen zullen rollen. Hij kondigde aan dat de eerste aanzet van zijn banenplan binnen zes weken op ta fel moet liggen. Den Uyl deed een krachtig beroep op werkgevers en vak beweging om gezamenlijk de strijd te gen de werkloosheid aan te pakken. De bewindsman begrijpt dat er een breed verbreid ongeloof is over zijn ba nenplan. „Als je ziet hoe slecht het in veel bedrijven gaat. denk ik. dat elke poging om daar verandering in te bren gen op ongeloof stuit. Er bestaat geen gemakkelijke, snelle, goedkope manier om meer banen tot stand te brengen. Dat is alleen maar mogelijk in samen werking met werkgevers en vakbewe ging". aldus Den Uyl. De minister vindt het „erg onredelijk" als van hem wordt verwacht, dat hij als minister van sociale zaken en werk gelegenheid de werkloosheid kan te rugdringen. Wel is het volgens hem mogelijk en denkbaar om de groei van de werkloosheid tot staan te brengen en tegenover die groei nieuwe banen tot stand te brengen. „Dat kan alleen met gemeenschappelij ke krachtsinspanning, alleen geleide lijk en dat is buitengewoon moeilijk. Als men dat niet gelooft en als bijvoor beeld de werkgevers niet meerwerken, PLANBUREA U EN MINISTERIE REKENEN OPNIEUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) moet nu 'eindelijk eens' opheldering geven over de omvang van zijn banenplan. Die eis heeft oppositieleider Wiegel donderdag in schriftelijke vragen bij de minister op tafel gelegd. Volgens een woordvoerder van Den Uyl gaat hij er nog steeds vanuit dat het aantal banen dat in de regeringsverkla ring is genoemd (30.000 nieuwe banen plus 30.000, vooral jeugdige, werklozen minder) gehaald zal worden. Maar de adjunct-directeur van het Centraal Plan Bureau (CPB) - de rekenmeesters van de regering - houdt vol dat de werk loosheid in 1982 met hooguit 5000 ar beidsplaatsen zal worden verminderd. Wiegel wil duidelijkheid van Den Uyl hebben voordat de Tweede Kamer op 19 januari de begroting van het ministe rie van sociale zaken en werkgelegen heid gaat behandelen. De WD-leider wil dat het regeringsbeleid wordt her zien als blijkt dat het CPB uiteindelijk toch gelijk heeft. De oppositieleider wijst in zijn vragen op uitlatingen van drs. A. Jansen, lid van de projektgroep die op sociale za ken het banenplan voorbereid. In het weekblad Vrij Nederland zegt deze naaste medewerker van Den Uyl dat het CPB het bij de berekening van het aantal banen bij het rechte eind heeft. Berekeningen Volgens de woordvoerder van Den Uyl zijn het ministerie en het CPB (dat on- Weersvooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag Perioden met zon en bijna overal droog. Overwegend matige vorst. Deltagebied Een omvangrijk hogedrukgebied strekt zich van Groenland en via IJsland en de Noordzee naar Zuidoost-Europa uit. Oceaandepressies beïnvloeden West- Frankrijk en Zuidwest-Engeland. Van daag blijfi het droog en hoewel er veel dunne bewolking aanwezig is, komen er opklaringen voor. Het blijft vriezen. De maximum temperatuur wordt - 3 gra den Celcius en hel minimum vannacht ongeveer - 7 graden Celcius. De oost tot zuidoosten wind is meest matig, maar kan later op de dag vrij krachtig wor den. Vooruitzichten voor het weekeinde: aanhoudend vorst. Overwegend droog. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind Maximum temperatuur - 3 gra den Celcius, minimum temperatuur in de nacht - 7 graden Celcius. d Vhnd: oost tot zuidoost 3-4 Bfl. in de och- i* j tend toenemend 4-5 Bfl, later mogelijk 6 ie'Bflzicht: matig tot goedtemperatuur !e' I kustwater: ruim 4 graden Celcius: af- wijking waterstanden: tegen de halve ,r' j meter verlaging; maximum golfhoogte et monding Schelde's: minder dan een e6 halve meter. tie n ZON EN MAAN lo- 9 januari de Zon op 08.45 onder 16.49 in- Maan op 16.34 onder 08.18 Hoog water >rijdag 8 januari Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Zaterdag 9 januari VM 20.53 uur cm 00.13 188 00.37 211 01.24 140 01.16 226 01.54 166 01.51 192 .18 170 Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 01.06 203 01.31 226 02.12 147 02.13 241 02.53 175 02.50 203 '3.17 178 Vlissingen Terneuzen zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Zaterdag 9 januari Vlissingen Terneuzen uur cm 06.47 193 07 20 205 07.25 162 07.41 223 07.43 183 08.01 213 07.56 180 Hansweert, Wemeldinge Kreekrak Bruinisse uur cm 07.41 212 08.12 224 0818 175 08.34 241 08.33 197 08.51 230 08.47 193 der minister Terlouw van economi sche zaken thuishoort) nog steeds be zig met het maken van nieuwe bereke ningen. Die berekeningen zullen wor den afgerond voordat in februari het banenplan van Den Uyl bekend wordt gemaakt. Verwacht wordt daarom dat Wiegel niet voor 19 januari het defini tieve antwoord op zijn vragen zal krij gen. DEN HAAG - Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking is be reid nog meer in inkomen te matigen. Op de vraag aan vijfhonderd Nederlan ders of men bereid is de komende jaren omwille van de werkgelegenheid nog meer te matigen, antwoordde 76 pro cent daaraan te willen meewerken. Van de ondervraagden zei 19 procent dat niet te willen. Vijf procent had daarover geen mening. Deze uitkomst blijkt uit een enqu'te van de KRO-actualiteitenrubriek Brandpunt, die zij deze week heeft ge houden. Van de vijfhonderd onder vraagden vindt maar liefst 77 procent dat de overheid het recht heeft werklo ze jongeren direct aan het werk te zet ten. Twintig procent denkt dat de over heid daartoe niet bevoegd is. Opmerkelijk hierbij is dat 70 procent van de ondervraagde jongeren vindt dat de overheid wel het recht heeft werkloze jongeren in het arbeidsproces in te schakelen. Een kleine meerderheid van 52 procent verwacht het meest van een overheid die het bedrijfsleven zo vrij mogelijk laat. Een kwart van de ondervraagden vindt dat de overheid actief regelend dient op te treden; 14 procent heeft van beide even veel verwachtingen en 9 pro cent zei het niet te weten. Ziekengeld AMSTERDAM (ANP) - Vier of vijf nog onbekende mannen hebben donder dagmorgen bij een gewapende roof overval op een geldtransportauto in de kelder van het hoofdpostkantoor in Amsterdam een grote zak met een 'aan zienlijk bedrag' aan geld buitgemaakt. Dit heeft de politie donderdag meege deeld. Men kon nog niet vertellen om hoeveel geld het ging. wel dat het hoofd zakelijk buitenlandse valuta betrof. Drie van de daders hebben zich met een speedboot, die aan een steiger aan de achterkant van het postkantoor lag. via het IJ uit de voeten gemaakt De boot is later teruggevonden aan de noordzijde van het IJ. De politie vermoedt dat zij met een daar al gereedstaande auto zijn verdwenen. Van alle daders ontbreekt nog ieder spoor. De overvallers doken plotseling op toen een van de mensen van de geldtrans portwagen bezig was de zak met geld van een loket over te brengen naar de transportauto. De in witte schilder- soveralls geklede daders begonnen on middellijk te schieten. Een van de ko gels ging rakelings langs de man die het geld wilde inladen Deze schrok daar zo van dat hij de zak liet vallen. De over vallers pakten vervolgens snel de geld zak en renden weg. De geldauto in de kelder deuren achter de wagen. dan neemt de kans op mislukking toe. Ik kan het alleen niet hoor", zei Den Uyl. Gevraagd naar hoe hij zich onder alle kritiek op zijn beleid voelt, zei de be windsman: „Onder de oppervlakte le ven blijkbaar waanzinnige verwach tingen, dat je in drie maanden tijd alle dingen blijkbaar anders kunt maken. Zo is het echt niet. Als de medewer king, die het kabinet nodig acht, wordt verleend, zullen de eerste waarneem bare resultaten pas over een jaar zicht baar zijn", aldus Den Uyl. Weitenberg zei donderdag vast te hou den aan zijn eerdere berekeningen. „De discussie over de werkgelegenheidsef fecten wordt wat vruchteloos als we niet over hetzelfde praten", zei hij. Het CPB heeft - in tegenstelling tot sociale zaken - ook rekening gehouden met de negatieve effecten op de werkgelegen heid van een aantal overheidsmaatre gelen. Daartoe rekent Weitenberg de solidari- teitsheffing (minder koopkracht) en de bezuinigingen op de overheidsuitga ven, die een negatieve invloed op de werkgelegenheid kunnen hebben. Bo vendien rekent het CPB het scheppen van stageplaatsen en tijdelijke banen voor jonge werklozen niet direct tot het scheppen van werkgelegenheid. AMSTERDAM - Chef-kok Karl Trompet van het Amsterdamse Marriott Hotel zette donderdag blij de Zilveren Koks muts op. welke hem al twee voor de tweede maal werd toegekend tijdens een wedstrijd op de Horecava in de RAI. Woensdag voorspelde het Gemeen schappelijk Administratiekantoor in Amsterdam al dat de bezuinigingen op het ziekengeld ook werk zullen gaan kosten. Veel bedrijven honden reke ning met ziekteverzuim en nemen daardoor iets meer mensen in dienst. Als het ziekteverzuim door de maatre gelen van Den Uyl en staatssecretaris Dales gaat teruglopen, zullen die be drijven het teveel aan mensen moeten gaan afstoten. Philips en Unilever heb ben al laten weten dat dalend ziekte verzuim in hun ondernemingen banen kan kosten. HARIS (ANP) - Minister Van Mierlo van defensie heeft tijdens zijn bezoek aan het Nederlandse Unifildetache- ment deze week in Zuid-Libanon met grote verontrusting kennis genomen van de recente 'geleidelijke Israëlische militarisering' van de enclave van ma joor Haddad. Met name de Israëlische vanzelfsprekendheid waarmee dit ge beurt en het permanente karakter er van heeft de bewindsman 'ontzettend verontrust'. Van Mierlo kon deze week tijdens een bezoek aan de bovenposten. Neder landse Unifilposten die in de Haadad- enclave liggen, zelf zien hoe de Israë liërs bezig waren een zware fortificatie aan te leggen op een strategische heu vel in het Haddad-gebied. Unifilwaarnemers zeggen dat het hier om een vuurleidingscentrum gaat, dat voor een deel uit ondergrondse bunkers bestaat. Daarnaast heeft de bewinds- Prijs voor Spaanse koning AKEN (DPA) - De koning van Spanje. Juan Carlos de eerste, wordt de 24-ste bezitter van de in ternationale Karei de Grote-prijs van de stad Aken, zo is donderdag officieel bekendgemaakt. De koning krijgt de prijs „voor de beste prestatie in het kader van de onderlinge verstandhouding en de internationale samenwerking in het Europese gebied". man kennis genomen van een allang be staande Israëlische radarpost in de en clave. Maar ook een deze week gehou den grote Israëlische oefening in de en clave, waarbij traangas werd gebruikt, hetgeen sommige Unifillers noopte het gasmasker op te zetten, heeft de veront rusting van de bewindsman alleen maar groter gemaakt. Tijdens zijn bezoek heeft de minister aan de andere kant geconstateerd dat de activiteit van de PLO de laatste maand gering is. „Daar zou een ver band mee kunnen bestaan", maar de minister wilde dat verband niet nader aanduiden. Libanese kranten hebben geschreven dat de Palestijnen zich de laatste tijd rustig houden, omdat Is raël iedere mogelijkheid zou willen aangrijpen om hen weer te kunnen aanpakken. In ieder geval kwam mi nister Van Mierlo tot de conclusie dat de situatie rond de grens tussen het Ne derlandse Unifil-gebied en de Haddad- enclave veel verontrustender is dan die tussen Unifil en de Palestijnen. Aan het eind van zyn bezoek - donder dag is de bewindsman naar Italië ver trokken - zei Van Mierlo desgevraagd dat er rekening mee moet worden ge houden. dat de Nederlandse bijdrage aan de Unifil-vredesmacht in Libanon langer gaat duren dan de vier jaar die tot nu toe zijn genoemd. „Daarbij kun je zeggen dat wij het slachtoffer worden van onze eigen kwaliteit. Maar aan de andere kant achten wij dit werk van groot belang. Ook moetje nog eens een adequate vervanger zien te vinden voor het Nederlandse bataljon. Door het kwaliteitsniveau dat we inmiddels heb ben bereikt is dat niet eenvoudig", al dus Van Mierlo. Hij waarschuwde er evenwel voor dat een langere deelne ming aan Unifil geen automatische mag zijn, 'maar een bewuste keuze'. Al eerder liet de bewindsman de tweede kamer weten, dat als Nederland langer dan vier jaar aan Unifil zou deelnemen, daar een andere opzet voor moet ko men. In dat verband heeft de advies- cpmmissie defensieaangelegenheden (ADA) de regering geadviseerd een spe ciaal VN-detachement naar Noors mo del in het leven te roepen. „De dit jaar uit te brengen defensienota zal aange ven hoe de regering over dat advies denkt, maar nu al is duidelijk dat het ADA-advies te weinig operationele fle- xabiliteit geeft". uur cm 12.41 204 13.02 226 13.59 153 13.44 240 14.20 180 14.18 210 14.46 184 uur cm 13.32 222 13.55 243 15.01 164 14.41 257 15.18 195 15.15 225 15.45 uur cm 19.14 197 19.44 208 19.44 156 20.05 224 20.05 180 20.22 208 20.12 176 20.00 201 20.29 213 20.33 154 20.51 229 20.52 180 21.09 209 20.59 174 GENÈVEAVENEN/WARSCHAU (DPA/ UPI/ANP) - De Poolse minister van ar beid, Antoni Rajkiewicz heeft de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) toegezegd dat de vakbondsrechten in Polen zullen worden hersteld als de noodtoestand is opgeheven. In een donderdag in Genève verspreide bood schap van 30 december aan directeur- generaal Francis Blanchard van de ILO, verklaarde Rajkiewicz dat hij de ze toezegging met machtiging van ge neraal Jaruzelski deed. „De vakbondsactiviteit wordt weer toe gestaan zodra de redenen die tot op schorting leidden, niet meer bestaan", zo schreef Rajkiewicz in de brief. „Er is ruimte in het economische en sociale systeem in Polen voor zelfbestuur en werkelijk onafhankelijke vakbonden". De ILO heeft opnieuw gevraagd een de legatie naar Polen te mogen sturen. Een eerder verzoek was afgewezen. Staking Kaderleden van Solidariteit die nog op vrije voeten zijn, hebben hun landge noten opgeroepen, geheime plannen te maken voor een algemene staking. Ze zeiden erbij, tegenstander te zijn van het gebruik van geweld omdat „er al genoeg bloed is gevloeid", zo blijkt uit documenten die donderdag Wenen hebben bereikt. In illegale berichten uit Polen wordt donderdag opnieuw melding gemaakt van een serie sabotagedaden tegen spoor- en verkeersbruggen en viaduc ten. In berichten die in Nederland zijn opgevangen, is tevens sprake van het opblazen van oliepompstations. Kampen De gevangenen in een internerings kamp buiten Warschau. Bialolekas hebben gedreigd in hongerstaking te gaan als de militaire autoriteiten hun behandeling niet verbeteren. Dit is be kendgemaakt in ondergrondse nieuws bulletins die donderdag het westen be reikten uit Warschau. Volgens vrijgelaten leden van Solidari teit boeken de autoriteiten maar weinig succes in hun pogingen de loyaliteit van de gevangen vakbondsactivisten te breken. Dreigen met het verliezen van een baan blijkt het voornaamste dwangmiddel te zijn. De vrijgelaten leden van Solidari teit verklaarden dat ze in het algemeen goed waren behandeld en dat ze niet onder al te veel openlijke druk waren gezet. De rechtbanken in het land werken zich door honderden gevallen heen van per sonen die de regels onder de noodtoe stand overtraden Volgens de staatste levisie is in verschillende delen van het land al 424 keer vonnis gewezen. Som mige activisten van Solidariteit kregen tot zeven jaar gevangenisstraf voor het organiseren van zitstakingen. De Poolse leider, generaal Jaruzelski. liet tegenover de 10 EG-ambassadeurs maandag doorschemeren dat hij de straffen licht vond. zo is in diplomatie ke kringen vernomen. In Poolse scholen die maandag het on derricht hervatten is volgens berich ten uit Warschau de invloed van het leger merkbaar. In een school in War schau zou een gepensioneerde officier nu onderwijs geven. De heropening van de universiteiten blijkt te zijn uitgesteld. Het Poolse persbureau PAP hervatte donderdag zijn uitzendingen in het Engels en het Russisch. De Poolse luchtvaartmaat schappij LOT heropende donderdag volgens Tass binnenlandse vluchten van Warschau op Krakow, Szczecin, Gdansk en Wroclaw. Ongeveer 25.000 Sowjetrussische, Tsjechoslowaakse en Hongaarse mili tairen zullen van 25 tot 30 januari in noord- en west-Bohemen deelnemen aan gemeenschappelijke winterma- noeuvres van bet Warschau pact. Visa Het laat zich aanzien dat de Poolse am bassade in Nederland instructies heeft gekregen geen visa meer te verstrekken aan begeleiders van transporten naar Polen. ..Ik weet niet wat de bedoeling daarvan is. en voorlopig onthoud ik me ook van commentaar. Ik weet dat de visa geweigerd rijn, maar ken de achter gronden niets aldus de heer A. van Hu- nenstyn, die dit weekeinde zelf ook niet mee kan naar Polen op zijn zoveelste transport namens de stichting 'Oost- Nederland helpt Polen'. De kolonne die vandaag naar Polen ver trekt, bestaat uit vier wagens. De fractievoorzitters van de drie rege ringspartijen vinden dat de regering de kamer op korte termijn een brief moet schrijven over de situatie in Polen en de internationale reacties op het afkondi gen van de noodtoestand in dat land. Dit blijkt uit een brief die PvdA-fractie- voorzitter Wim Meijer donderdag mede namens de fractievoorzitters van CDA en D'66 heeft geschreven aan kamer voorzitter Dolman. Meijer vindt dat die brief er over een week zou moeten zijn. KLM-vlucht Met een DC-9 van de KLM, zijn donder dagmiddag 22 Polen van Schiphol naar hun vaderland teruggekeerd. De KLM heeft, tot nu toe als enige buitenlandse luchtvaartmaatschappijvan de Poolse autoriteiten toestemming gekregen éénmaal een vlucht naar Warschau uit te voeren. Alleen Poolse ingezetenen mochten van deze reismogelijkheid ge bruik maken. Van de 22 Polen, die op Schiphol aan boord gingen, waren er 16 in de vroege ochtend vanuit Chicago op Schiphol gearriveewl. Directie: K. Scherphuis. W F. de Pagter en "F. van de Velde. Hoofdredactie' M- P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651- Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur. (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag l/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling- (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen. per kwartaal 57,30; franco per post f 68.-; per maand 19,55; losse nummers 0,80 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 3