Zeeuwse Bondsspaarbanken Centrumbank willen fusie Hoogoplopende ruzie ouderen op vergadering in Sas van Gent Drie ernstig gewonden bij botsing Kapellebrug Nieuw scheepvaartreglement Westerschelde van kracht t PZC/provincie MOGELIJK NOG DIT JAAR AUTO OP LINKER WEGHELFT BEPERKINGENPLEZIERVAARTEN VISSERIJ VRIJDAG 8 JANUARI 1982 burg de verwachting uit dat alle spaar banken binnen drie jaar gefuseerd zul len zyn. Hij ziet als belangrijk voordeel MIDDELBURG - De Zeeuwse Bondsspaarbank in Middelburg en de Centrumbank in Nieuwegein hebben besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een nauwe samenwerking. De heer A. Jonkheer, directielid van de Zeeuwse Bondsspaarbank, sprak donderdag de verwach ting uit dat het onderzoek nog dit jaar tot een fusie zal leiden. Tijdens besprekingen is donderdag overeengekomen dat de naam 'Zeeuwse Bondsspaarbank' in ieder geval gehandhaafd blijft. De Zeeuwse Bondsspaarbank heeft op veertig. Deze zijn alle aangesloten bij de het ogenblik 137 personeelsleden, ver- Nederlandse Spaarbankbond. De heer deeld over 24 kantoren. Volgens de heer Jonkheer sprak donderdag in Middel- Jonkheer zal een fusie zeer waarschijn lijk geen negatieve consequenties ople veren voor de werknemers. De onderne mingsraden, de vakbonden, de SER-fu- siecommissie, de Nederlandse Bank, het ministerie van Economische Zaken en de Nederlandse Spaarbankbond zijn van de plannen op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van de dienstenbon den FNV reageerde donderdagmiddag positief op de plannen. Daarbij werd de verwachting uitgesproken dat een fusie het personeel ten goede zou komen. De plannen tot samenwerking tussen de Zeeuwse Bondsspaarbank en de Centrumbank passen in het beleid (on dersteund door de Nederlandse Bank) om alle spaarbanken in ons land onder één paraplu te brengen. Inmiddels zijn de ongeveer tweehonderd spaarbanken die enkele jaren geleden bestonden al teruggebracht tot een aantal van vijfen- Vals biljet van honderd gulden PERKPOLDER - Aan het loket van de provinciale stoombootdienst in Perk- polder is woensdagmorgen met een vals biljet van honderd gulden be taald. Het personeel had dat niet direct in de gaten. Het valse biljet werd ontdekt bij het wisselen van de dienst, waarbij de kas wordt opgemaakt. Het biljet is afge geven bij het groepsbureau van de rijks politie in Kloosterzande. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft dege ne die met het biljet heeft betaald nog niet kunnen achterhalen. Licht gewonde bij ongeval in Hulst HULST - Bij een frontale botsing op de Abdaalseweg in Hulst is woensdag avond omstreeks half tien de automo bilist E. de B. uit Sas van Gent gewond geraakt. Hij is per ambulance overge bracht naar het Sint-Liduinazieken- huis in Hulst. Het ongeluk gebeurde na een inhaal manoeuvre van De B. Hij bleef op de linkerweghelft rirden en botste tegen een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door W. van S. uit Heinkens- zand. Vermoedelijk verkeerde De B., volgens een woordvoerder van de poli tie. onder invloed van drank. De Sasse- naar is een bloedproef afgenomen. Zijn auto werd onherstelbaar beschadigd. De vrachtauto liep een flinke deuk op. Geen onderzoek naar politieoptreden bij schietpartij in Terneuzen Goed In Mariekerke - daar heerst nog een gemoedelijke omgang tussen de inwoners en de overheid, die over hen is gestéld. Toen van de week bijvoorbeeld een inwoner van Aagtekerke in het ge meentehuis verscheen om enige za ken te regelen, werd er, aan de an dere kant van de balie, gewoon ge vraagd hoe het ging. „Goed," sprak de man uit Aagte kerke. Vorige week ben ik 73 ge worden. Toen ik 70 werd heb ik ge probeerd of ik nog een zak cement van honderd kilo op m'n rug kon hijsen. Dat lukte niet. Vorige week, toen ik 73 werd, heb ik het weer ge probeerd. Het lukte weer niet. Dus 't gaat goed: ik ben dezelfde geble ven, niet achteruit gegaan." En hij ging tevreden zijns weegs. Het gebouw van de Zeeuwse Bondsspaarbank aan de Lange Delft in Middelburg. van dit beleid dat de betreffende ban ken gezamenlijk een betere positie op de markt in kunnen nemen, hetgeen zo wel de banken alsook de klanten ten goede komt. Wanneer de de spaarban ken alle gefuseerd zullen zijn zullen de ze over een gezamenlijk bezit aan mid delen van ongeveer vijfentwintig mil jard gulden beschikken. Centrum bank De Centrumbank waarmee de Zeeuw se Bondsspaarbank in bespreking is ontstond midden vorig jaar door het samengaan van de Spaarbank Rotter dam, de Centrumbank Amsterdam en de Bondsspaarbank Breda. September vorig jaar werd een onderzoek aange kondigd naar mogelijkheden van sa menwerking met de Centrale Volks bank in Utrecht, terwijl in november een samenwerkingsonderzoek met de Stichting Goeree-Overflakke in Mid- delharnis werd gepubliceerd. In de cember werden de plannen tot fusie met de Maastrichtse Bondsspaarbank gepubliceerd. De Zeeuwse Bondsspaarbank heeft zes kantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen, twaalf vestigingen op Walcheren, zes in Zuid-Beveland en een mobiel kantoor voor Noord-Beveland. Tijdens bespre kingen donderdagmorgen in Middel burg is overeengekomen dat de naam Zeeuwse Bondsspaarbank, ook na de fusie, in ieder geval gehandhaafd blijft. Op Schouwen-Duiveland opereert de eveneens bij de Nederlandse Spaar bankbond aangesloten Nutsspaarbank van Zierikzee. De spaarbanken op Tho- len vallen onder de Centrumbank. KAPELLEBRUG - Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op de Gentsevaart in Kapellebrug zijn woens dagmiddag omstreeks kwart over vijf drie mensen ernstig gewond geraakt. Eén slachtoffer A. G. M. S. uit Breda is overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Gent. De andere twee zijn vervoerd naar het ziekenhuis in Hulst. Door het ongeluk is de weg voor het verkeer ongeveer twee ënhalf uur gestremd geweest. Het ongeluk gebeurde toen de Clingenaar L. T. M. Y. door onbekende oorzaak met zijn auto op de linkerweghelft te rechtkwam. Hij reed in de richting van Hulst. Y. botste fron taal tegen een auto, bestuurd door S. In de auto van S. zat A V. C. uit Zevenbergen. Alle drie de slachtoffers raakten be kneld. De brandweer bevrijdde het drietal met behulp van een hydraulische redschaar en een zogenaamde 'spreider' uit hun benarde positie. Het Hulster korps spoot vervolgens het wegdek schoon. Bij de botsing was de olie uit de auto's op de rijbaan gekomen. Het opvriezen van het natte wegdek was de oorzaak van de lange stremming. De politie hield de weg gesloten totdat rijkswaterstaat had gestrooid. De auto's wer- den bij het ongeluk onherstelbaar beschadigd. TERNEUZEN/MIDDELBURG - Offi cier van justitie mr. R. Daverschot ziet geen aanleiding de rijksrecherche op dracht te geven een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de politie afgelopen weekeinde bij de schietpar tij in de Nieuwstraat in Terneuzen. „Er is geen enkele aanleiding om aan te ne men, dat er fouten door de politie zijn gemaakt," aldus mr. Daverschot don derdagmiddag. Bij de schietpartij in het centrum van Terneuzen in de nacht van vrijdag op zaterdag raakten drie mannen gewond. Er waren in totaal vijf mannen bij be trokken. De hoofdverdachte, de 24-jari- ge J. H. E. uit Terneuzen ligt nog steeds in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil met een schotwond in het onderli chaam. E. was de man die vyf maal met een revolver schoot. Het is nog steeds niet duidelijk of scho ten van de politie (twee gericht en één waarschuwingsschot) één van de man nen heeft verwond. Officier van justitie mr. Daverschot: „En dat zal vermoede lijk wel altijd onduidelijk blijven. Er is geen kogel teruggevonden, zodat moei lijk is te reconstrueren hoe die schot wond is opgelopen. Er zijn verschillen de getuigenverklaringen, maar ook daaruit is niet op te maken of de wond door een politiekogel is veroorzaakt. Een onderzoek zal derhalve dan ook ruet worden ingesteld. De omstandig heden ziin nu eenmaal zo. en daar zul len we genoegen mee moeten nemen GOES - De warmte mag dan iemand naar zijn of haar hoofd kunnen stij gen, strenge vrieskou en een uitver koop-stunt kunnen hetzelfde be werkstelligen. Dat bewijst de 24-ja- rige Goesenaar Ton van Brakel mo menteel in een halletje van een foto winkel te Goes. Hij zit daar in een luie stoel, dik gekleed en gehuld in een slaapzak te waehten tot het ein delijk donderdag 14 januari, exact 09.00 uur wil worden. Op dat mo ment heeft hij namelijk recht op een gratis foto-camera omdat hij als eer ste klant van een foto-zaak in de Lange Kerkstraat te Goes de uitver koop opent. In de etalage van die winkel staan namelijk verschillen de aanbiedingen, zoals een camera voor eén cent of foto-apparatuur voor een aantal appelflappen. Die aanbiedingen worden eigendom van de eerste klanten die donderdag 14 januari op de stoep staan. En om zich van een plaats in de voor ste gelederen te verzekeren is Ton van Brakel daar al vast gaan zitten Overigens is hij niet helemaal onbe slagen ten ijs gekomen. Zo heeft hij van te vorn geoefend door in een tent te gaan slapen. Verder is hij dik aan gekleed en wordt hij door mensen van de fotowinkel voorzien van kof fie, soep en een elektrische kachel. Het is ook niet de eerste maal dat Van Brakel een poging onderneemt voor een koopje aan een camera te komen. De twee vorige jaren toen de foto-winkel hetzelfde had georgani seerd, was hij ook al aanwezig. Toen echter viste hij steeds achter het net, omdat er al iemand zat. „Dat zal me dit jaar niet gebeuren", dacht Van Brakel en zette zich donderdagmid dag, om half drie, vastberaden in de portiek van de winkel. Tijd heeft hij genoeg, zo vertelde hij desgevraagd, want hij zit momenteel zonder werk. Reacties van voorbijgangers heeft hij ondertussen al binnen. „Sommigen verklaren me voor gek én anderen vinden het leuk. Degene die vorig jaar eerste was is ook al op bezoek geweest. Hij zal er waarschijnlijk de laatste nacht ook bij gaan zitten", vertelt hij. Van Brakel verwacht nog wel meer gegadigden als het tegen donderdag gaat lopen. Een woordvoerder van de fotowin kel verklaarde dat de komst van Ton van Brakel een record was in de drie jaar dat een dergelijke uitverkoop wordt gehouden. Dat record stond op 43 uur voor de aanvang van de uitverkoop. Volgens de zegsman moet het geheel gezien worden als een aardigheidje, zolang het maar niet uit de hand loopt. VLISSINGEN - Voor de Westerschelde is een nieuw scheepvaartreglement in gevoerd, Het reglement is sinds een week van kracht. De nieuwe voor schriften gelden voor zowel het Belgi sche als het Nederlandse gedeelte van de druk bevaren zeearm. Het heeft vele jaren geduurd, voordat de Belgische en Nederlandse autoriteiten het eens werden over een vervanging van de tot voor kort geldende scheepvaartbepa lingen op de Westerschelde. Die bepa lingen dateerden uit de jaren twintig en waren derhalve sterk verouderd. Volgens directeur N. M. Bollen van het maritiem district Scheldemond bete kent de invoering van het nieuwe reglement een belangrijke verbetering van de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschelde. In het 'Scheepvaartreglement Wester schelde' zijn enkele beperkingen opge- BESTUURSLID BIJNA VANACHTER TAFEL GESLEURD SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft don derdagmiddag op een rumoerige ver gadering het vertrouwen opgezegd in secretaris G. Huisman. De golven in het tot dc laatste plaats bezette soosge- bouwt je 'De Regenboog' liepen zó hoog op. dat Huisman door woedende be jaarden dreigde te worden gemoles teerd en vanachter de bestuurstafel te worden gesleurd. De bijeenkomst kreeg pas een wat kalmer verloop na dat een drie man sterke delegatie van de ANBO - onder wie beleidsmedewer ker Gerard Verduijn van het hoofdbe stuur en gewestelijk voorzitster me vrouw Apon - de afdeling had bezwo ren persoonlijke tegenstellingen niet op de spits te drijven. Hoewel de afdeling met gejuich en handopsteken te kennen gaf Huisman liever niet meer te zien en alle vertrou wen te hebben in voorzitter David Wolff en zijn 'regeringsgetrouwe' bestuursle den - onder wie de nieuwe secretaris O. Verstraten en penningmeester G. Meeusen - beloofde Verduijn toch nog een nader onderzoek naar de moeilijk heden. „U krijgt van mij in ieder geval nog een brief, waarin ik wat toelichting geef', voegde hij een nerveuze Huisman - die tot het laatst toe aan de bestuur stafel was blijven zitten - toe. Zoals bekend begonnen de moeilijkhe den bij de Sasse ANBO („een uiterst Oud(?)-secretaris G. Huisman van de afdeling Sas van Gent van de ANBO slechte reclame voor onze bond", vindt gewestelijk voorzitster Apon) nadat de omstreden secretaris en penningmees ter Mees de Jong - die al eerder aftrad - Wolff verweten 'dictatoriaal en onde mocratisch' op te treden. Steen des aanstoots was onder meer het feit. dat de afdelingsvoorzitter zijn twee niet-be- j aarde zonen tot de bijeenkomsten in 'De Regenboog' zou hebben toegelaten. Huisman vond dat de oudste Wolff jr wel wat verdiensten voor de afdeling had en wilde hem erelid maken. Daar was Wolff sr niet van gediend Tijdens de feestelijke opening van 'De Regen boog', op 4 december, ontstond er een woordenwisseling, waarna de secreta ris liet weten op te stappen Later kwam hij op dat besluit terug, maar werd toen al volledig buiten het bestuursgebeu- ren gehouden. De spanning in het soosgebouw was donderdagmiddag te snijden, zeker na dat Huisman - die vindt dat hij nog steeds secretaris is - achter de bestuur stafel had plaatsgenomen. Wolff, be dacht op ruzie, sommeerde de bezoe kers al op voorhand om niet te inter rumperen zonder zijn toestemming. „Iedereen krijgt de gelegenheid om iets te zeggen, ook al ben ik dan dictator", Huisman wierp in het midden dat de vergadering 'onwettig' zou zijn doordat er op minstens vijf punten de hand was gelicht met de statuten. „We hebben ons aangesloten bij de ANBO. dus moe ten we ons er ook aan onderwerpen", vond hij. Wolff: „We zijn opgezet als een ontspan- ninesverenielng en hoeven, behoudens verplichte afdrachten, niet voor 100 procent in het gareel te lopen. We heb ben dit gebouw zélf tot stand gebracht om er onze ontspanning te vinden. We zijn geen stelletje bureaucraten. Ieder een het daar mee eens9 Steekt u dan uw hand maar omhoog". Die actie had suc ces. De bijeenkomst kreeg een ronduit ver bitterd karakter, nadat de gebeurtenis sen op het feest van 4 december aan de orde kwamen. „Ach man, ga toch weg. Wij zijn bejaarden, wij willen onze rust", werd er vanuit de zaal in de richting van Huisman geroepen. Een nijdige hamer slag van Wolff voorkwam dat de secre taris door mede-bestuurslid A. van Spier (aan tafel zijn naaste buurman) van zijn stoel werd geduwd. Later zou Van Spier Huisman in bescherming ne men tegen handtastelijkheden van ste vig uitgevallen bejaarden, die hem ver weten 'de boel kapot te willen maken". 'Diskrediet' Rond half drie - waarnemend secreta ris Verstraeten had net een uiterst kort jaarverslagje voorgedragen en was daarvoor beloond met donderend ap plaus - verschen de delegatie van de ANBO in de deuropening. Gewestelij ke bestuursleden Apon en Van der Graaf overzagen - met in hun kielzog landelijk beleidsmedewerker Gerard Verduijn - enkele ogenblikken verbij sterd het slagveld. „Het artikel in de PZC van woensdag heeft onze bond in diskrediet gebracht. Dat is geen goede zaak", stelde Verduijn somber vast. Huisman gaf ruiterlijk toe de krant te hebben benaderd. Mevrouw Apon: „Zo moeten wij bejaarden toch niet met el kaar omgaan?". De delegatie trok daar na de wenkbrauwen op over het feit dat Huisman in het geheim bandopnamen had gemaakt van telefoongesprekken met Wolff en andere collega-bestuursle den. „Een zeer opjuiste handeling", vond Verduijn zuinigjes. Omdat de stemming er inmiddels niet beter op was geworden stelde Wolff voor de ver gadering te schorsen en een maand te verdagen. Daar voelde niemand voor, zodat penningmeester Meeusen alsnog zijn financieel jaarverslag mocht ople zen. Hij was niet zuinig met lof voor zijn voorganger (en voornaamste opposant) De Jong. „Uitstekend financieel be heer, al had hij wel een aparte methode van boekhouden. Maar toen we dat door hadden klopte het allemaal tot op de cent". Nadat de vergadering was gesloten en de eerste bejaarden zich vergenoegd naar de klaveijastafel en biljart hadden begeven, gingen het Sasse ANBO-be- stuur en d 'verzoeningsdelegatie' uitge breid in conclaaf, Huisman, wat aangeslagen: „Ach, jam mer dat dit gebeurt. Ik beschouw me zelf, tot de klacht is uitgezocht en er een meuwe vergadering komt, als secreta ris. Maar als ze me hier liever niet meer zien. nou. akkoord. Ik heb hobbies ge noeg". Wolff formuleerde het iets anders: „We bedanken de secretaris voor wat hij heeft gedaan, maar niét voor wat hij heeft nagelaten". legd aan de pleziervaart en de visser)) Hoewel in het reglement getracht is zo veel mogelijk ruimte te laten voor de recreatievaart, zijn de hoofdvaargeulen I voortaan streng verboden terrein voor plezierjachten. In de monding van de I Westerschelde (het redegebied van Vlissingen) is de (beroeps)visserij enigs zins aan banden gelegd. In de Wester- scheldemonding is het vaak dringea Vissersboten mogen in dit gebied onder I geen beding een belemmering vormen i voor de doorvaart van grotere schepen, Op de Westerschelde waren tot het eind van 1981 twee reglementen voor de scheepvaart van kracht: het Bijzondere Aanvaringsreglement Westerschelde enhetBinnenaanvaringsreglement. De eerste regeling kwam in 1924 tot stand, de tweede in 1926. Gezien de ontwikke lingen in de scheepvaart was een herzie ning daarvan broodnodig. Het nu inge voerde reglement is het resultaat van Belgisch-Nederlands overleg. De voor schriften zijn voor het Belgische en het Nederlandse gedeelte van de vaarweg vrijwel gelijkluidend; slechts waar de plaatselijke situatie dit vereist, zijn en kele kleine onderlinge afwijkingen. Zo wel in Belgie als in Nederland zijn de belanghebbenden (loodswezen, bin nenvaart. visserij, zeevaart, rijkspolitie te water enz) in de gelegenheid gesteld commentaar te leveren op de ontwerp regeling. De - sterk uiteenlopende en soms tegenstrijdige - reacties zijn zo veel mogelijk in de regeling verwerkt- Het reglement is voor een belangrijk deel gestoeld op de internationale be palingen ter voorkoming van aanvarin gen op zee. De belangen van de binnen vaart zijn evenmin uit het oog verloren Vandaar, dat in het vaarreglement ook een aantal elementen uit het Rijnvaart politiereglement terug te vinden is. dt Moeizaam Het 'Scheepvaartreglement Wester schelde' is in elkaar gezet door een Bel gisch-Nederlandse commissie, waarin vertegenwoordigers van het Belgische zeewezen, de waterpolitie, rijkswater staat en het loodswezen. Al sinds '68 zijn besprekingen gevoerd over de In voering van een nieuw reglement. Het overleg is nogal moeizaam verlopen. Want tijdens de besprekingen stond niet alleen een verbetering van de vei ligheid centraal. Ook de economische belangen speelden (vooral voor Belgiei een belangrijke rol. De Westerscheldeii immers voor Belgie (Antwerpen. Gent' van grote betekenis. Alle bepalingen I die tot een mogelijke vertraging van hei scheepvaartverkeer op de Westerschel de zouden kunnen leiden, werden door de Belgen onder een vergrootglas ge- j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2