PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambtenaren naar een 36-urige werkweek Sneeuw b de Afsluitdijk Premier Antillen biedt ontslag kabinet aan piëS "//?n^toKEuKENs E H Californië rampgebied Thaise prinses getrouwd DE JAGER-TOLHOEK INLEVERING 10 PROCENT SALARIS d Voetbalamateurs willen op keihard veld spelen NA ONENIGHEID REGERINGSPARTIJ 225e jaargang no. 6 Vrijdag 8 januari 1982 Houtkade 7. lel. 01100-21250* ipend ma.-vr. van 8.00-17.00 u a saterdag van 10.00-12.00 ui 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG (ANP) - Koninklijke Bij enkorf Beheer gaat niet naar het ge sprek met de projectgroep werkgele genheidsplan van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, vandaag in Den Haag. Het gesprek gaat volgens een woordvoerder van so ciale zaken nog steeds door, maar als er nog meer afzeggers komen kon het wel eens van de baan zijn. Projectcoördinator prof. Ritzen rekent nog altijd op vier bedrijven, die hun er varing met deeltijdarbeid kwijt willen aan de ambtenaren in de projectgroep. Minister Den Uyl zal het gesprek overi gens niet bijwonen. KBB heeft prof. Ritzen donderdagmid dag laten weten niet te komen omdat 'de basis onder het gesprek is weggeval len, nu door de vele afzeggingen de dis cussie met een breed scala van werkge vers over deeltijdarbeid niet meer plaats kan vinden'. KBB rekende op zo'n gesprek op brede basis toen het op 16 december als één van de eerste posi tief reageerde, aldus een woordvoerder van het concern. KBB heeft prof. Rit zen laten weten wel als individuele werkgever op een ander door hem te bepalen tijdstip te willen komen pra ten. Naar sociale zaken gaan vandaag Vicon uit Nieuw Vennep (landbouwmachines en -werktuigen) en Ikea uit Sliedrecht (woonwarenhuis) zo bevestigden woordvoerders donderdag. Sociale za ken rekent ook nog op DAF Trucks en Volvo Car, maar die lieten al eerder des gevraagd weten niet naar Den Haag te komen. Bestuurder Dick Lammertink van de Dienstenbond FNV is hevig veront waardigd over de plotselinge weigering van KBB vandaag in Den Haag te ko men praten Hij vindt het een schan daal dat de KBB-top na de aanvankelij ke toezegging te komen nu afhaakt: „Ik vermoed dat het feit dat de voorzitter van de raad van bestuur van KBB, Bons, tevens lid is van het dagelijks be stuur van het VNO hier het een an an der mee te maken heeft", aldus Lam mertink. Het VNO heeft zijn leden op het hart gedrukt niet aan het overleg over het banenplan deel te nemen om dat dit toch maar verloren moeite zou zijn. DEN HAAG - Ambtenaren gaan in vier jaar tijd naar een 36-urige werkweek. Daarvoor moeten ze dan 10 percent van het inkomen inleveren. Hiermee hoopt minister Van Thijn (binnenlandse zaken) ruimte te krijgen voor 125.000 extra banen. Omdat de maatregelen ook gelden voor de trendvolgers, zullen in de dienstverlenende sectoren de meeste banen worden geschapen. Ambtenaren en trendvolgers zullen 2,5 percent per jaar minder gaan werken, waarvoor ze dan per jaar 2,5 percent van hun inkomen moeten afstaan. Dit betekent per jaar een uur minder werken per week. Minister Van Thijn zal dit plan, afkomstig van het ministe rie van Sociale Zaken, binnen enkele weken voorleggen aan de deze week door hem ingestelde werkgroep werk gelegenheid, waarin naast ambtenaren van het ministerie, ook vertegenwoor digers van de bonden zitting hebben. „Met dit plan komen we tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer, dat op verschillende terreinen het ambtelijk apparaat trendsetter moet worden voor het bedrijfsleven", aldus het ministerie. fusie banken De Zeeuwse Bondsspaarbank in Mid delburg en de Centrumbank in Nieu- wegeln gaan de mogelijkheid van een nauwe samenwerking onderzoeken. Volgens een directielid van de Zeeuw se Bondsspaarbank zal een eventuele fusie waarschijnlijk geen negatieve ge volgen hebben voor de werknemers. PAGINA 3 beroep ZEIST - De amateursectie van de KNVB zal het komende weekeinde en de volgende weken pas in het uiterste geval tot algehele afgelasting van het voet balprogramma overgaan. Deze opvallende koerswijziging is een gevolg van de vergadering van de amateur- sectie donderdagavond in Zeist. De rond een miljoen Nederlandse amateurvoet ballers kwamen de laatste twee maanden niet of nauwelijks in actie en daar hebben ze schoon genoeg van. De amateurs willen voetballen en krijgen het komende weekeinde, als het weer tenminste niet drastisch omslaat, wellicht de kans. De velden liggen er over het algemeen behoorlijk bij en zijn alleen hard bevroren. In de vergadering werden alle medische aspecten van het spelen op bevroren velden uitvoerig behandeld. De huidige situatie biedt geen bijzondere gevaren op blessures. De beslissing over het al of niet doorgaan van het voor het komende weekeinde vastgestelde programma wordt aan de consuls overgelaten. Blijkt negentig procent van de velden onbespeelbaar, zal er aps tot algehele afgelasting worden overgegaan. Het ministerie wijst er op, dat de minis ter de plannen al geruime tijd geleden intern uitvoerig heeft besproken en de ideeën heeft gelanceerd tijdens zijn nieuwjaarstoespraak voor het perso neel van het ministerie. Het ministerie van Sociale Zaken heeft dit plan, opgesteld door prof. Ritzen, de afgelopen week gepresenteerd aan het bedrijfsleven. De werkgevers weigeren met het ministerie hierover te praten en ook bij de vakbeweging beginnen er steeds grotere weerstanden tegen te be staan. Met het plan denkt minister Van mijn in vier jaar tijd ongeveer 125.000 banen te kunnen scheppen, die dan gecreëerd kunnen worden in de bejaardenzorg, de gezinszorg en de welzijnssectoren. Deze banen zullen door de thans werkenden moeten worden betaald. Mochten deze (Slot zie pagina 8 kolom 5) WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft donderdag de staat Cali fornië, die nu drie dagen lijdt onder overstromingen en modderverschui- vingen, tot rampgebied uitgeroepen. In de staat zijn 80 huizen bedolven en hebben minstens 23 mensen het leven verloren. Er zijn twintig vermisten en de schade beloopt meer dan 200 miljoen dollar. Foto: doordat een moddervloed snelweg 101 blokkeerde werd de beroemde Golden Gatebrug bij San Francisco donderdag voor alle verkeer gesloten. Minister Den Uyl heeft een krachtig beroep gedaan op werkgevers en vak beweging om gezamenlijk de strijd te gen de werkloosheid aan te pakken. Den Uyl verwacht dat het aantal werk lozen eind volgende maand zal zijn op gelopen tot 500.000. WD-oppositielei- der Wiegel wil dat Den Uyl nu 'einde lijkeens- opheldering geeft over de om vang van zijn banenplan. PAGINA 3 sabotage In Illegale berichten uit Polen wordt opnieuw melding gemaakt van een se rie sabotage-daden tegen bruggen en viaducten. werkgroep Een werkgroep van Belgische en Ne derlandse scheepvaartautoriteiten zal voortaan maandelijks vergaderen over de problemen bij het gebruik van het kanaal Gent-Temeuzen. De werk groep, die bestaat uit vijf leden, heeft een prioriteitenlijstje opgesteld van zaken die extra aandacht verdienen, PAGINA 11 grammatica De Stichting Leerplanontwikkeling heeft zich ln een vervolg-advies op nieuw uitgesproken tegen het gebrui- ji kelijke grammatica-onderwijs op de I lagere school. Zlnsontleden en woord je benoemen horen niet thuis in het les- pakket voor de lagere schooL fl PAGINA 13 I j voldoende j Een gelijkspel tegen de SowjetrUnie (2- 9 2) ls voor het Nederlands hockeyteam toch nog voldoende gebleken voor een plaats ln de halve finale van het we reldkampioenschap in India Concur rent India ging met 1-2 ten onder tegen Australië, dat zich zo bij de laatste vier voegde. De wedstrijden ln de halve eindstrijd zijn: Nederland-Paklstan en Austialie-West-Duitsland. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 14 en 15. Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. BANGKOK - Prinses Chulabhorn van Thailand is donderdag in het huwe lijk getreden met luchtmachtofficier Virayuth Didyasarin. Een menigte wachtte buiten het koninklijk paleis om een glimp op te vangen van de twee jonggehuwden. WILLEMSTAD (ANP) - De premier van de Nederlandse Antillen, Don Mar tina, heeft donderdag meegedeeld dat hij in de loop van de dag de gouverneur het ontslag van zijn kabinet zal aanbie den. Martina verklaarde dat hij geen lijmpoging zal ondernemen. Hij sloot nieuwe verkiezingen niet uit, ofschoon hij dat geen directe oplossing voor de problemen vond. Inmiddels waren donderdagavond (on ze tijd) nog besprekingen tussen de coa litiepartijen gaande. In het kabinet van de Nederlandse Antillen was een crisis ontstaan door onenigheid binnen de Democratische Partij (DP) van Cura cao over de voortzetting van de steun aan de regering van Dón Martina. Het DP-statenlid Boy Rozendal stelde voorwaarden bij de aanvaarding van Frank Elenburg als opvolger van minis ter de Castro van financiën van de MAN-partij van Curacao. Rozendal wil dat er vóór de opvolging duidelijkheid komt omtrent de koers van de regering- Martina en diens houding ten opzichte van de onafhankelijkheidsplannen van Aruba. Daarmee neemt Rozendal af stand van zijn eigen partij. Rozendal, in 1979 bij de parlementsver kiezingen verslagen door Don Martina, neemt door de marginale meerderheid van de regering in de Antilliaanse sta ten (12 van de 22 zetels) een sleutelposi tie in. Aan de regering-Don Martina de den mee de MAN (7 zetels), de DP (3 zetels), de UPB van Bonaire (1) en de Democratische Partij van de Boven winden (ook 1 zetel). De leider van de Arubaanse MEP-par- tij, Betico Croes, heeft in een telex aan de Nederlandse minister voor Antil liaanse zaken. Den Uyl, zijn 'bezorgd heid en verontwaardiging' uitgespro ken over het uitblijven van de werk zaamheden van de Antillencommissie. Hij dringt erop aan 'onverwijld' te be ginnen met het werk van de commissie van zeven, die moet onderzoeken welke gevolgen de onafhankelijkheid van Aruba kan hebben voor de Nederlandse Antillen. Tot het instellen van de commissie werd besloten op het topoverleg tus sen de Antilliaanse en de Nederlandse regering eind oktober van het vorig jaar. De commissie, die nog niet offi cieel is ingesteld, zal bestaan nit vier vertegenwoordigers van de Antillen en drie uit Nederland. De commissie moet uiterlijk na zes maanden rapport uitbrengen. ALKMAAR (ANP) - Zware sneeuwval heeft donderdagavond de Afsluitdijk onberijdbaar gemaakt. Een aantal automobilisten heeft op de dijk auto's noodgedwongen achtergelaten. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Alkmaar moet automobilisten worden afgeraden van de Afsluitdijk gebruik te maken tot de sneeuw er geruimd is. Ook in het noorden van Noord-Holland en Friesland is veel sneeuw ge vallen na een uur of zes donderdagavond. Om zes uur lag er in Wieringen al zeven centimeter sneeuw en in de kop van Noord-Holland zeker vijfentwintig centimeter, aldus de rijkspolitie. Door de harde wind waren hier en daar sneeuw- duinen ontstaan, die autorijden moeilijk maakten. Er heb ben zich hier en daar aanrijdingen voorgedaan, maar er was alleen sprake van blikschade. Het verkeer in Friesland ondervond door de hevige sneeuw val eveneens veel last. PARIJS (DPA) - De voormalige burgemeester van West-Berlijn, Heinrich Albertz, zou vorig jaar zomer samen met hoge scholen van de bondsrepubliek, vertegen woordigers van de socialistische en liberale partijen en officieren van het leger een plan in vier fasen voor hereniging van Duitsland hebben opgesteld. Het Franse weekblad 'VSD' heeft donderdag bijzonderheden van dit Heinrich Albertz l/oto '67). de voor malige burgemeester van West- Berlijn. project gepubliceerd waarbij het zich beroept op de Amerikaanse ge heime dienst CIA. Het zou aan pre sident Reagan zijn gegeven voor dat hij bondskanselier Schmidt ontmoette en het zou nu in rege ringskringen in Bonn circuleren. Volgens het blad baseert het plan zich op opeenvolgende militaire, politieke, economische en gerech telijke vereniging van de twee Duitr se staten. In de eerste fase zou door terug trekking van de Amerikanen uit de bondsrepubliek en de Sowjets uit de DDR een atoomwapenvrije zone in Ivfidden-Europa moeten worden geschapen. Bonn zou uit de NAVO moeten en de DDR uit het War- schaupakt. Dan zullen de twee staten een bond vormen onder de naam 'Duitse ge meenschap', waarin onder meer op economisch, cultureel gebied en dat van de buitenlandse politiek geleidelijk verbeteringen zouden moeten worden ingevoerd voor het interne verkeer. In de fase van economische hereni ging zou de DDR lid moeten wor den van de GATT, de internationa le tolunie. De valuta van beide lan den zouden worden verenigd. West- Berlijn zou worden opgenomen in de economie van de DDR. De slotfase bestaat uit onderteke ning van een verdrag waarin Duits- lands neutraliteit naar Oostenrijks model wordt gegarandeerd De 'Duitse gemeenschap' erkent de Oder-Neisselijn als oostgrens. Dat zou voorwaarde zijn voor een ge meenschappelijke grondwet en wetgeving. Drama Polen fTTet is in de eeuw van de Xicommunicatie opmerke lijk hoe de informatieklok plotseling tientallen jaren kan worden teruggezet- Po len, in het hart van Europa ge legen; öp minder dan duizend kilometer van ons land, is nu alweer ruim drie we ken van de rest van de wereld afgegren deld. Er komt een vracht informatie uit Polen, maar een juist beeld is er niet uit samen te stellen. Dagelijks bereiken ons gecensureerde berichten, die maar de helft van de waarheid, of misschien nog wel minder, vertellen. Foto's van de echte gebeurtenissen kunnen pas drie weken na dato worden getoond, omdat er tot dan geen enkele mogelijkheid was ze het land uit te smokkelen. De machthebbers in Warschau roepen elke dag weer dat ze in onderhandeling zijn met de (verboden) vrije vakbond, die ze echt wel zien zitten, maar de honder den, duizenden gevangen genomen lei ders van Solidariteit zijn intussen opge borgen in kampen. Hen ontbreekt niets, zeggen de militairen, die ruim drie weken geleden de touwtjes namen, maar de schaarse niet-officiële berich ten wijzen op het tegendeel. Erger dan de concentratiekampen van Hitler, is al gezegd. Niemand is evenwel in staat om te vertellen welke menselijke drama's zich achter hoog prikkeldraad afspelen. De militairen sloven zich uit om duide lijk te maken, dat Lech Walesa, de lei der van de onafhankelijke vakbond, geen gevangene is in de luxueuze villa, waar hij - tegen zijn zin - verblijft Wat ook te geloven van de mededeling van de militairen, dat zij Walesa graag in zijn oude functie hersteld zien. Als het waar is: Wat let hen? Geen westerling, die Walesa nog heeft gezien, sinds hij aan de vooravond van de militaire coup in Gdansk met reporters uit het Westen sprak- Uit alles valt op te maken, dat de militairen het land in een stevige greep hebben, al - zo blijkt uit in Nederland opgevangen niet-gecensureerde berich ten van zendamateurs - neemt het aan tal sabotagedaden toe. Wat er precies aan de hand is? We weten het niet. Po len anno 1982 is een geknakt land, gere geerd door militaire avonturiers, die de rest van de wereld een rad voor ogen trachten te draalen. De gebeurtenissen in Polen houden de Westerse wereld intensief bezig. Niet zo verwonderlijk, want de veilig heid van Europa hangt ten nauwste sa men met de situatie in dit land. De ge beurtenissen voeren zelfs terug tot 1945, het laatste oorlogsjaar, waarin Europa in twee invloedssferen is inge deeld, althans volgens de lezing van sommige historici en politieke leiders van vandaag. De oorlogsconferentie van Jalta wordt nogal eens aangehaald om de huidige politieke situatie in Po len te verklaren. In deze op de Krim gelegen Russische stad legden de drie geallieerde oorlogsleiders Roosevelt, Churchill en Stalin in februari 1945 de basis voor een regeling na beëindiging van de oorlogstoestand. In Jalta werd c.m. de politieke kaart van Oost-Euro pa opgemaakt. Toen waren de meeste Oosteuropese landen al bevrijd door de Russen, die volgens de door de geal lieerden gehanteerde maatstaven het politieke leven in de door hen bevrijde gebieden mochten inrichten. Toen al had de Sowjet-Unie wapenstilstands verdragen gesloten met Hongarije. Bul garije en Roemenië. Moskou-gezinde communisten kwamen onder Russi sche supervisie in de regering. Een 'overname' door de communisten was in alle gevallen slechts een kwestie van tijd. In Jalta is dèt niet nadrukkelijk besproken: wèl opende Jalta de weg voor de Sowjet-Unie om zonder veel problemen Oost-Europa aan zich horig te maken. Polen is in die jaren een hoofdstuk apart geweest. Het land werd onge veer tweehonderd kilometer west waarts 'geschoven', ten koste van Duitsland. De drie geallieerden waren het daarover geheel eens. Zelfs de Pool se regering in ballingschap in Londen - niet erkend door Stalin, die het zg. Lu- bliner Comité aan de macht hielp in het door Russen bevrijde Polen - was het daar mee eens. Vanuit dat Lubliner Co mité is half '45 een regering van natio nale eenheid gevormd, die al gauw vrij wel geheel communistisch was. De door Roosevelt en Churchill in Jalta bedon gen vrije verkiezingen voor de Polen kwamen er nooit. Stalin hield zich een voudig niet aan zijn belofte. In 1970 heeft de Westduitse bondskanselier Willy Brandt door het tekenen van het verdrag van Warschau de Poolse west grens (Oder-Neisse) erkend. In 1975 is in Helsinki op de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Europa de on schendbaarheid van de grenzen nog eens benadrukt. In feite werd daarmee de status quo van na 1945 herbevestigd. Anno 1982 praten over grenzen in Eu ropa is derhalve een hachelijke zaak. De Franse president Mitterrand heeft, refererend aan Jalta, 'iedere af wijking een goede zaak' genoemd, maar in één adem zou hij Teheran (1943), Potsdam (1945), Warschau (1970) of Hel sinki 1975) kunnen noemen. Jalta is het begin van de route De waarde, die de Russen er aan hechten, blijkt uit een enkele verwijzing van Tass. Jalta en zijn gevolgen uitwissen is zoiets als ont kennen dat er ooit een Amerikaanse of Russische revolutie is geweest- We heb ben met de werkelijkheden van van daag te maken: hersenschimmen van 1945 najagen heeft weinig zin. Polen is er in elk geval niet mee gediend. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1