FOTO-TV ook japanners duiken in de direct-klaar-fotografie nieuwe thermostaat besparend CENTRALE VERWARMING andere manier van filmen en fotograferen PZC/varia karwei scanner kosten VRIJDAG 8 JANUARI 1982 iDoor Hugo van der Heemi Elektronica-fabrikanten zien brood in video. Geen wonder, want allies wat zich rond de tv afspeelt, raakt het hele gezin. Ook heeft het beeld en de informatie die 'live' op ons afkomt blijkbaar een magische aantrekkingskracht. Men wil het zien en meemaken. Dat verklaart de belangstelling voor tv-satellieten, video-recorders en zelfs huiscomputers, die heel vaak op het tv-scherm staan aangesloten. Door de video-keten uit te breiden zowel naar de programmakant als naar de apparatuurzijde, komen er meer mogelijkheden, een veelzijdiger gebruik en dus een grotere verkoop. Daarbij komen de elektronica pioniers ook op het gebied dat traditioneel behoort bij de foto- en filmbran che. De voorbespeelde videoband vervangt de vertrouwde 8 mm-lachfïlm en de draagbare video recorder komt in de plaats van het filmtoestel. Het is in deze rubriek al eerder gecon stateerd dat de elektronica vooralsnog een kwalitatieve achterstand heeft op gewoon filmen. De draagbare video recorder is nogal zwaar en veel duurder dan de filmcamera. De beelden hebben in vergelijking tot eigengemaakte films veel minder definitie en kleurkwaliteit, maar het beeld is direct na de opname beschikbaar. Dat laatste is natuurlijk, net als by direct-klaar fotografie, erg aantrekkelyk voor de gebruiker. Op dit moment is men bezig met een generatie videocamera's die even groot is als het gebruikelij ke filmtoestelIn de verdere toekomst - 1985 tot 1987 - zal het camera-gedeelte van de videorecor der niet groter dan een fototoestel zijn, en even makkelijk te bedienen. Zowel op het gebied van film als fotografie 'denkt' men nu al elektronisch. Zo heeft Sharp in beperkte kring be kend gemaakt dat men zo'n soort vi deocamera aan het ontwikkelen is, de CCD-videocamera. Het geheim van dit compacte apparaat is het feit dat men van de beeldbuis is afgestapt. Voorts dat men alle benodigde elektronische circuits heeft samengebald in een paar chips. Men noemt dat Large Scale Inte gration of wel LSI-techniek. De traditioneel gebruikte opnamebuis heeft ten opzichte van de nieuwe tech niek de volgende nadelen. De lange lichtgevoelige buis is bepalend voor de grootte van de camera. De buis werkt met nogal hoge spanningen waardoor hy vrij veel stroom uit de batterijen ge bruikt. Bij gedempt licht (100-200 lux) is het moeilijk om een goede kleurweerga- ve te handhaven. Voor het omvormen van de spanning en de justering van de opnamebuis zijn nogal wat elektroni sche circuits en mechanische veranke ringen nodig. Dat maakt de schakeling prijzig en gecompliceerd. to-elektronische halfgeleider heeft een CCD-chip, een Charge Coupled Device. Elk puntje kan een lichtbron waarne men. Licht wordt daarbij omgezet in een elektrisch signaal. Allle puntjes samen vormen het beeld. Het CCD-opname-element staat van wege zijn geringe afmetingen een enor me reductie van de camera-omvang toe. Sharp constateert dat daardoor ook het aantal onderdelen tot een derde is teruggebracht en de camera zelf tot 2-5 van de oorspronkelyke afmetingen. Ook claimt de fabriek dat nog een rede lijke kleurweergave mogelijk is bij hele slechte lichtomstandigheden binnen icirca 60 lux). Er doet zich geen verteke ning voor en ook het zogenaamde 've gen' behoort ook tot het verleden. Een bijkomend voordeel is dat bij afwezig heid van de opnamebuis de camera niet snel onscherp of erger ontsteld raakt bij forse schokken. In de toekomst zou het CCD-element, omdat het in principe een halfgeleider is, in grote aantallen kunnen worden geproduceerd. Te meer daar Sharp nog al wat vindingen heeft gedaan die de complexiteit van het 'vliegenoog' verla gen. Daardoor kan de consumenten markt pnjstechnisch gemakkelijker worden bereikt. Op de nieuwe camera zyn trouwens 28 patenten aange vraagd. Omdat de omvang zo gering is geworden kunnen standaardlenzen worden toegepast. De Japanners den ken aan een 6x zoomlens van 12 tot 72 mm. Een infrarood filter is standaard ingebouwd. elektronisch Sony heeft een soortgelijk systeem uit gedacht. Er zijn veel overeenkomsten maar ook veel verschillen tussen de Mavica van Sony en de CCD-videoca mera van Sharp. Belangrijkste over eenkomst: het CCD-element. Alleen dat van Sony heeft een groter ooplos- send vermogen, omdat er 280.000 licht gevoelige puntjes zijn toegepast. Het belangrijkste verschil is dat de Mavi ca, behalve als videocamera, ook alle mogelijkheden van een (elektronisch) fototoestel biedt. Eerst maar de eigenschappen die hij met een gewoon fototoestel gemeen heeft: een zoomlens van 16-64 mm en sluitertyden (met de hand of elektro nisch instelbaar) van 1-60 tot 1-2000 se- coonde. Er zit een ontspanknop op en een zelfontspanner. Ook is er een soort 'snelltransport', waardoor continu tot slechts enkele beelden per seconde kan woorden opgenomen. Daarmee houdt de vergelijking met een gewoon fototoestel totaal op. Omdat het Charge Coupled Device (CCD) geen directe beelden, maar elektrische strooompjes aflevert, moeten de 'foto's' op een andere manier worden opgesla gen. Dat gebeurt op een wijze die is ont leend aan de computertechniek. De in formatie wordt nameiyk vastgelegd op een buitengewoon klein magnetisch schijfje: het Mavipak. De magnetische schyf kan 50 beelden opnemen. Direct na de opname kunnen deze op de televi sie worden bekeken via een daarvoor ontworpen weergave-unit, waar het schijfje in past.. De door de Mavica op genomen foto's kunnen ook gemakke lijk op de videoband worden opgeno men. zodat men videoalbums kan sa menstellen. Wat. op het magnetische plaatje staat kan weer worden uitgewist, zodat de ge heugenschijf keer op keer kan worden gebruikt. En dat zonder teruggang in kleur- of beeldkwaliteit. Een belangrijk punt voor de fotojournalist of zaken man is dat opnamen via een telefooniy n kunnen worden overgeseind. Het Mavi pak heeft slechts een gewicht'van 8 gram en kan.mede dankzij zyn kleine, platte formaat gemakkehjk per post worden verzonden. De hele camera weegt 800 gram, inclu sief drie oplaadbare batterijen, die 200 opnamen per lading toestaan. De afme tingen zijn 130x90x53 millimeter. De camera zal zeker niet voor 1985 op de markt komen. Als het 'fototoestel' rechtstreeks op de videorecorder wordt aangesloten, met een kabel, fungeert hy weer gewoon als een camera die continu beelden door seint. By de Mavicafoto's zyn de gebrui kelijke ontwikkel- en afdrukprocessen overbodig, maar gezien de behoefte aan gewone afdrukken voor in 'het echte al bum' wordt hiervoor door Sony een spe ciale kleurenprinter ontwikkeld. montages Omdat de Mavipak niet lichtgevoelig is, kan de schijf waarop al een aantal beelden zijn opgenomen, uit de camera worden genomen. Later kan deze er op- De Sony-camera met op de voorgrond de magnetische computerplaatjes waar 50 kleurenfoto's op kunnen. nieuw in worden geplaatst zonder risi co voor dubbele opnamen. De camera zal de volgende beelden automatisch op een nieuw gedeelte van de schijf plaatsen. Wel kan men bewust dubbele beelden maken, voor het vervaardigen van fotomontages. Door het Mavipak terug te draaien op een bepaald beeld en daar overheen een ander beeld op te nemen, ontstaat een vlekkeloze foto montage zonder afscheidingen die de gebruikelijke montages ontsieren. vliegenoog Sharp heeft, als zovele vernieuwers, daarvoor een oplossing gezocht in de halgeleider techniek. Door een enorme pakkingsdichtheid van elementen ont stond een soort 'vliegenoog', een half geleider van 10 bij 8,4 mm die 200.000 lichtgevoelige puntjes omvat. Die op- De CCD-videocamera (Door Hugo van der Heem In de winkels ligt een nieuw systeem voor direct-klaar ol wel instant-kleurenfotografie. Het is van Japanse komaf: ge produceerd door de Fuji-fa- brieken. Het systeem luistert naar de naam Fotorama en is, na Polaroid en Kodak, het der de systeem dat op de steeds groeiende markt van instant fotografie wordt geïntrodu ceerd. Het hele pakket omvat: - de FI10 direct-klaar kleurenfilm mei 10 vel per pak; - twee typen direct-klaar camera's, de F-10 en de F-50S - type F-10 uitgevoerd met ingebouwde flitser; - De strobo-S elektronenflitser als ac cessoire bij de F 50S; - de Fotorama-print: extra afdrukken of uitvergrotingen van direct-klaar fo to's. Fuji neemt in de wereld een vooraan staande plaats in op het gebied van de fotografie. Dat is onder meer te danken aan het voortdurende streven van de fabriek om nieuwe technische moge- lykheden toe te passen. Tydens vele ja ren van onderzooek en ontwikkeling heeft het bedrijf zo een nogal aanzienlij ke hoe veeheid kennis vergaard op het terrein van onder meer direct-klaar fo tografie, maar ook bijvoorbeeld op het terrein van de produktie van muziek- en videocassettes- Uitgebreid marktonderzoek heeft er tenslotte toe geleid dat Fuji deze ken nis heeft ingezet om zich voor het eerst op dit deel van de fotomarkt te bege ven. Uit het marktonderzoek is name lijk gebleken dat de direct-klaar foto grafie geen concurrent is van de con ventionele fotografie. Bezitters van een direct-klaar camera blijken bijna allemaal ook een gewone camera te be zitten. Met de introductie van het systeem wil men natuurlijk inspelen op de markt van consumenten die alleen willen kij- keu-knippen-kyken, en geen poespas. Anderzijds wil men de ontwikkelling van een (voor Japan) vrij nieuw genre van fotografie stimuleren. De nadruk valt hierbij altijd op speciale situaties in de huiselijke sfeer, waarin direct- klaar fotografie ideaal is: feestjes, huisellyke gebeurtenissen, de indus trie. hobbysfeer en jubileum etc. Aardig is het feit dat de FI-10 kleuren film ook is te gebruiken in alle Kodak direct-klaar camera's. De foto is in on geveer een minuut gereed, tenminste in een vrij warme huiskamer. Sneeuw landschappen en 'oom Piet in de vries kou' kunt u meestal vergeten. Fotora ma-print biedt de mogelijkheden om extra afdrukken en-of uitvergrotingen van de opnamen te maken. Om een ho ge kwaliteit te kunnen bereiken, heeft de Fujicolor-ontwikkelcentrale een nieuw procédé moeten ontwikkelen. Een paar grappen zijn nog dat de lege verpakking zich als fotostandaard laat gebruiken en dat alle foto's een witte 'memo-kolom' hebben waarop aller hande gegevens geschreven kunnen worden. De nieuwe F-10 (Door Hugo van der Heemi Energie besparen is in, nu stookolie, gas. benzine en elektriciteit zo ra zend duur geworden zijn. Natuurlijk had West-Europa, maar vooral nog Amerika, al veel eerder energiebewust moeten worden, al was het alleen maar om tot een wat evenrediger energieba lans met de Derde-Wereldlanden te ko men. Dat is niet gebeurd en nu treft de energieschaarste de arme landen nog sterker, omdat zij de enorm gestegen lasten helemaal niet kunnen voldoen. In de USA. waar men gewend was de benzine onbekommerd in de tank (met gallons tegelyk) te laten vloeien als ging het om spuitwater, is men ook energiebewuster gaan denken. Na ver schillende rantsoen-periodes en een aanzieniyke verhoging van de benzine prijs worden er nu kleinere auto's ge kocht en dus minder getankt. £n het komt denkelijk niet zo vaak meer voor dat de airconditioning op maximum staat met alle ramen open. Nederlanders, van huis uit toch wat zuiniger, zoeken andere oplossingen, waarbij de elektronika en de compu- tertechiek te hulp schieten. Zo zijn er grote ziekenhuizen en fabrieken die aan energiebewaking doen door een speciaal soort computer. Om elektri sche piekbelasting te voorkomen scha kelt het apparaat bepaalde appara tuur, bijvoorbeeld laadstroom-appa- ratuur van elektrische transportwa gens, op de piekuren uit. Die wagens kunnen makkelijk 's nachts worden opgeladen. In het huishouden kan men iets soort gelijks zelf doen door (af)wasmachines in het weekend of 's nachts te laten draaien, wanneer veel elektriciteitsbe- dry ven 'nachttarief bieden. Het meest valt natuurlijk te besparen op de gasre- kening thuis als men de thermostaat in de gaten houdt. Maar dat valt niet altijd mee. Vaak wordt de belangrijkste scha kel van de CV vergeten. Men zet de warmteregelaar te laat laag of vergeet het helemaal. Als men hem 's avonds wel laag zet is het huis by het opstaan steenkoud. Geen wonder dat de 'klok- thermostaat' zijn intrede deed. uitkomst Die thermostaat kent een dag- en nachtstand maar vormt nog geen op lossing voor gezinnen waar men en vrouw werken. Daarvoor zijn allerlei nieuwe elektronische schakelingen de uitkomst. Zowel van Philips als van Holecsol (beide gevestigd in Eindho ven) zijn systemen in de handel ge bracht die denkwerk verrichten op het gebied van energiebesparing. De Energomatic van Holecsol byvoor- uy.i.Av .oLuiojjtccii van samenhangen de elektronika, dat de pomp uitscha kelt als hij niet nodig is, een dag- en een nachttemperatuur kent en bovendien weerafhankelyk kan reageren door een voeler voor de ketel- en buitentempera tuur. Eenvoudiger, maar eveneens doeltref fend zijn nieuwe Philips klokthermos- taten. Zij kunnen door de doe-het-zel- ver makkelijk worden aangebracht, zien er netjes uit en kennen vier scha- keltyden. Daarmee is het mogelijk om 's ochtends (zeg om zes uur) het huis te gaan verwarmen. By het opstaan is het huis dan behaaglijk. Wanneer de ge zinsleden rond acht uur naar school en kantoor gaan, schakelt de elektroni sche automaat de CV weer op de nacht- temperatuur. Bij de thuiskomst van ie dereen om half zes is het huis net weer 'opgewarmd'. Om elf uur 's avonds - wanneer iedereen naar bed gaat - ver geet de Programmeerbare Tempera tuur Controller (PTC) of in gewoon Ne derlands klokthermostaat niet de CV- installatie weer naar nachttempera tuur te schakelen. nachtdienst Bij de PTC hoort een net voeding, even tueel een relais-kastje. Dag- en nacht- temperatuur zijn onafhankelijk van el kaar in te stellen. De vier schakeltijd stippen kan men willekeurig kiezen in de 24-uurs cyclus, dus ook aanpassen aan nachtdiensten of afwijkende werktijden. Met een druk op de knop wisselt men van dag- naar nachttem peratuur of omgekeerd, wanneer de dagindeling (in het weekend) anders is. Vrij grote, groene cijfers geven de tijd aan, de gewenste temperatuur en de werkelijke omgevingstemperatuur. De prijs van de PTC is niet veel hoger dan van een gebruikelijke mechani sche themostaatklok, die maar twee schakeltijdstippen kent. Over de komende dhz-beurs Ka: wei (Jaarbeurs Utrecht) vindt i binnenkort uiteraard uitvoerlgt informatie op deze pagina, man voor de weekend-plannenmaken op lange termijn nu reeds evenea geheugenopfrisser: Karwei is jaar voor particuliere bezoeken geopend op 29, 30 en 31 januari. Wie deze jaarlijkse show van ge reedschappen, materialen, mach) nes enz. voor de doe-het-zelver rue wil missen, doet er goed aan die di gen alvast te noteren. Officieel gaat de beurs al eerds open, maar de eerste vier dagen 2-. gereserveerd voor de vakhand- Als particuliere doe-het-zelver u er, gesteld dat u er extra geld voj over hebt om de ingang te pas» ren, toch niet zo veel plezier an beleven als juist op die „konsuma: tendagen", omdat de standho;j ders tijdens die vakdagen voorn; melyk op contacten met hun ha delsrelaties zyn ingesteld. Er is weer een scannerboek mi Daarin staan in principe geheim gegevens over alle openbare dies sten, inclusief beveiligingsdit» sten en geldtransporten, maft chaussee en Mobiele Eenheid. Zo'n boek schijnt een waarder. bezit voor mensen die ook nogs: len luisteren naar politie, brac; weer, GGD, Wegenwacht, zendi mateurs, taxi's, treinen, vliegtu gen, schepen of zelfs de autote;- foon. Het verkeer tussen al die 'n>: bielen' zoals men alles wat rijt vliegt en vaart noemt, en de vas of commandoposten, speelt zichi in het radiogebied tussen de 70 c 470 Megahertz. Men noemt dato mobilofoon-, marifoon-, luclr, vaart- en portofoon-frequenties. I het nieuwe boek staan duizendc van die gegevens. Er bestaan voor het luisteren nu waar 'de actie is' moderne ontra gers, die een groot aantal verscfc lende kanalen tegelyk in de gate kunnen houden. Wordt er erget gesproken dan zoekt de scanni dat op, en maakt het kanaal ho» baar. Er zijn 'scanners' met zoel functies tot maximaal 100 kanale Eenvoudige apparaten kun» maximaal acht kanalen bewake afhankelyk van het aantal kristi len of het 'programma' dat in 0 scannende ontvanger geplaatst! De kristallen moeten gemaakts1» den en het was daarom geen \vo: der dat een kristallenfabrikant li hoefte had aan een inventarisav van alle frequenties die luisterans teurs zouden kunnen bestelle Hans Maas uit Boxtel stelde das om zo'n lyst samen voor eent briek. Het werd een interessa: boekwerk, dat nu aan zyn tweed! verbeterde druk toe is. Het nieuwe scannerboek ko: f 14,90. Het is een uitgave van KL ve, Stevinstraat 16, Industriële rein Zandhorst, 1704 RN Hetrb gowaard. Het NIBUD, Nationaal Institei voor Budgetvoorlichting, heeftf verse handige brochures uitgcp ven (herziene drukken dan ir. nieuwe uitgaven) over aller! soorten kosten. Van belang i men, in het kader van het „opc kleintjes letten" wil zien wat Ik zou moeten kosten dan wel voi het verdelen of toerekenen vanbi paalde kostenbestanddelen. D brochure „Kostgeld" kan helpc om na te gaan wat nu een redclij bedrag aan kostgeld is. Het is da: bij van belang hoe de kostganp gebruik maakt van het huis, D brochure laat duidelijk zien w wel en wat niet kan worden bei kend. „Voeding" is het onderwerp vand gelyks terugkerende uitgaven, ft kun je met betrekkely k weinig gt toch een smakefijke en gezoni maaltijd samenstellen? Deze to chure kwam tot stand in nauwes menwerking met het Voorlid tingsbureau voor de Voeding. V» het winterseizoen geeft het boel) naast een veertigtal menu's r vleesbasis ook 10 vegetarische); nu's, waarby de kosten voor de to ding per dag (dus inclusief broodmaaltijden) per persoon? middeld f 4,50 bedragen. Dan is er een uitgave „Wie schif weet waar het blyft", een hand!: ding om een huishoudboekje bl]: houden, waarby ook rekent wordt gehouden met bijvoorb» betalingen per girobetaalkaart: bankcheque. Gebleken is dat: leen al het byhouden van een hs houdboekje tot besparingen c niet meer verantwoorde uitgüw kan leiden. „Vooruitzien...? Begroten!" isct brochure die als vervolg op k huishoudboekje kan worden f zien. Wie echt wil vooruitzienc moeten begroten om het voor' kaar te krijgen dat ook grote aankopen zonder lening kunfc worden gekocht. Makkelijk isdi niet, maar men behoeft ook WK niet een echte boekhouder te lij „Zakgeld": watis een redelijk! drag (niet alleen voor kinderen!' wat moet daarvan dan worden! taald? Op die vragen geeft de to chure antwoord. Geheel nieuw is „De kosten vt kinderen van 0 tot 17 jaar", bedot- voor de consument, maar ook dor allen die in hun werk te maken hd ben met vragen op dit gebied (f vocaten in alimentatiekwestiests voorbeeld, welzijnswerkers, belt tingconsulenten). Wie zich wellis afvraagt of met een bepaald uil men het hebben van een of me kinderen verantwoord is vindt 1 dit boekje een hulpmiddel by deb sluitvorming. Anderen zullen schien hun kinderen eens metc>' jectieve gegevens willen tfl© waarom van een bepaald inkoito niet alles kan. Ook kan deze to chure van dienst zyn bij het af vragen van kinderbijslag. Informatie over al deze brochut geeft het Nationaal Instituut Bi- gelvoorlichting, Huygensstrcé' 2512 BC Den Haag. tel. 070-880

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 14