Libische opdracht Volker Stevin wekt onenigheid I.„mmmmm Veertien miljoen schade Geen grammatica-les meer op basisschool DEEL INTERNATIONALE BENDE GEARRESTEERD Hartel-verbinding Energie VAN DEN BERGII: VERKAPTE MILITAIRE EXPORT Klacht tegen Ballast-Nedam over niet-jood- verklaringen STICHTING LEERPLAN ONTWIKKELING Boersma: niet zonder slag of stoot uit ABN Na tips van de Utrechtse politie BELEID EN BESPARING De Brauw: meer geld voor energie-discussie nodig Wetsontwerp eisen verbruik apparaten 3VRIJDAG 8 JANUARI 1982 PZC/binnen-buitenland 11 ROTTERDAM - Koningin Beatrix heeft donderdag aan het begin van de middag de verbinding tussen het Har- tel-kanaa! en de Oude Maas in Rotterdam Europoort officieel geopend. Daarmee heeft de binnenvaart van en naar de havens in Europoort en de Maasvlakte een ongehinderde door vaart gekregen. De lange wachttijden voor de binnen schepen bij de Hartel-sluizen horen nu tot het verleden. Het openmaken van deze belangrijke verbinding heeft ongeveer 250 miljoen gulden gekost. De Rotterdamse havenwethouder J. Riezenkamp zei in een toespraak dat het door het verdwijnen van de lange wachttijden voor de binnenvaart aantrekkelijker voor het Belgische, Franse en in het bijzonder Westduitse achterland hun goederenstroom via Rotterdam te laten lopen. Foto: de koningin opende de verbinding door via de portofoon het sein te geven om de boeien die het vaarwa ter nog versperden, te lichten. vrij (Van onze parlementaire redactie w DEN HAAG - PvdA-kamerlid Harry van den Bergh vindt het onaanvaardbaar dat het Rotterdam- nj se bedrijf Volker-Stevin is betrokken bij de aanleg van een militair vliegveld in Libië. Hij wil de 1 ministers van buitenlandse en economische zaken hierover ter verantwoording roepen. 02 Een woordvoerder van Volker-Stevin bevestigde donderdagochtend dat het 12 bedrijf in Libië al enkele jaren mee- WDM GEEFT ALTERNATIEVE RAMPENKAART UIT UTRECHT - De soldatenmond WDM beeft een eigen informatie-kaart uitge geven met gegevens over nucleaire, bacteriologische en chemische wa pens. De officiële kaart die defensie aan alle soldaten uitreikt, geeft vol gens de WDM een valse voorstelling van zaken. Grootste bezwaar van de WDM is, dat officiële kaart de indruk wekt dat een NBC-oorlog te overleven is, als de soldaten de aanwijzingen (zoals: ogen sluiten, plat op de grond gaan liggen, gasmasker opzetten, kleding goed slui- maar nauwgezet opvolgen. De al ternatieve kaart is een stuk somberder van toon. De WDM-kaart, die sterk lijkt op het officiële exemplaar, legt nadruk op de enorme gevaren die vastzitten aan nu- clealre, chemische en bacteriologische l- wapens. Bescherming ertegen is zo goed als onmogelijk, aldus de WDM- informatie. Tenslotte wordt gewezen op Internationale verdragen die het beat en gebruik van zulke wapens verbie- den. In enkele weken zijn al zo'n 7000 kaarten aan de man gebracht. ;en_ Tongtransplantatie PEKING (AFP) - Chinese artsen zijn er in geslaagd een kunsttong te inplanteren bij een patiënte die haar eigen tong verloor door kan ker. Dit heeft het dagblad 'China Daily' woensdag gemeld. De krant meldde dat de patiënte een maand na de operatie weer normaal kon praten. De operatie werd uitgevoerd in het militair hos- pilaal van Sjanghai en duurde zes tien uur. Bij de ingreep werden stukken huid gebruikt die uit de arm van de patiënte waren geno men. De 'China Daily' onthulde dat de plastische en schoonheids- chirurgie, die tijdens de culturele revolutie werd verboden, tegen woordig in China een hoge vlucht heeft genomen. Volgens het blad bestaat er bij een ziekenhuis in Pe king dat in plastische chirurgie is gespecialiseerd een wachtlijst van driejaar en het voegt eraan toe dat de toestand in andere Chinese ste den hetzelfde is. Stokoud COWBRIDGE (AP)' - Mejuffrouw Jeanetta Thomas, de oudste inge zetene van Groot-Brütanniè, is op 112-jarige leeftijd overleden. Dit is woensdag bekendgemaakt door stafleden van het tehuis voor ou denvan dagen 'Southway Home'in Cowbridge. Wales. Jeanetta Thomas wordt begraven te Llantrisant, een nabijgelegen dorp, waar zij op 2 december 1869 werd geboren. Als zij nog zes dagen had geleefd zou zij het record heb ben gebroken van Alice Stevenson, die op 18 augustus 1973 op 112-jari- ge leeftijd en 39 dagen overleed. Ali ce Stevenson wordt in het Guinness Book of Records genoemd als houdster van het Britse record voor de langste levensduur. Mevrouw Thomas placht het feit dat zij zo oud was geworden te ver klaren uit de omstandigheid dat zij nooit gerookt had of sterke drank gebruikt en ook nimmer was ge trouwd Zij was op 2 december 1869. hei jaar van de opening van het Suezka- naal, te Llantrisant in Wales gebo ren. Tot haar 98-ste jaar werkte zij in haar lingeriewinkel. Tot voor twee jaar tekende zij nog modellen. bouwt aan een vliegveld dat zowel voor de burgerluchtvaart als militair ge bruikt zal worden. Nadere inlichtingen mocht hij niet geven, omdat de Libi sche regering uit strategische overwe gingen geheimhouding verlangt. Uit bronnen van het PvdA-kamerlid blijkt dat Volker-Stevin in het project samenwerkt met een Libische onderne ming, die een meerderheidsaandeel heeft. Wat het Nederlandse aandeel be treft zou het gaan om een bedrag van 160 miljoen gulden. Er zouden onder meer schuilplaatsen voor straaljagers worden gebouwd. Het vliegveld zou te vens dienst kunnen doen als raketba sis. Van den Bergh zegt dat Volker-Stevin hierdoor het militaire potentieel van Li bië helpt versterken. Hij vindt dat on toelaatbaar, omdat het om een omstre den land gaat, dat over een enonne krijgsmacht beschikt en uitvalsbasis is voor terroristische acties in de hele we reld. Van den Bergh wijst voorts op Li bische pogingen om atoombommen te maken. Dat een Nederlands bedrijf aan de bouw van een militair vliegveld in dat land kan meewerken, is volgens het PvdA-kamerlid te wijten aan een gat in de wetgeving. Voor de export van speci fiek militaire goederen naar landen van twijfelachtige reputatie is vergunning van de minister van buitenlandse za ken nodig; in dit geval kraait er geen haan naar. De woordvoerder van Volker-Stevin zegt dat het bedrijf alle wettelijke ver plichtingen heeft nageleefd. Overigens wijst hij er op dat vliegvelden dikwijls voor zowel civiel als militair verkeer worden gebruikt. De luchthaven van het Westduitse Frankfort is daarvan een voorbeeld. Vergunning Vergunning Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken bevestigde donderdag dat Volker-Stevin voor de aanleg van het vliegveld geen speciale vergunning nodig had- De enige be moeienis van de overheid betrof de ge bruikelijke kredietverzekering. Vergunning heeft een bedrijf alleen no dig voor het exporteren van militaire apparatuur. „Beton en staalijzer val len niet onder die term", aldus econo mische zaken. Ook valt handel met Li bië niet onder de Sanctiewet, omdat er tegen dat land geen internationale sancties gelden. Het bestuur van de academie voor industriële vormgeving in Eindhoven heeft het onderwijs onmiddellijk na het beëindigen van een bezetting tijdelijk opgeschort. De ongeveer 150 studenten hebben het gebouw zes weken bezet ge houden met als belangrijlcste eis meer medezeggenschap. Woensdagmiddag kwam aan die actie een einde, mede op aandringen van het ministerie van on derwijs. Waarnemend directeur Verberkmoes van de academie zegt dat het bestuur hiertoe besloten heeft omdat eerst orde op zaken moet. worden gesteld. Hij verwachtte dat het onderwijs over ongeveer anderhalve week kan worden hervat. DEN HAAG- Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft de officier van justitie in Amsterdam ge vraagd om strafvervolging van het bouw- en constructiebedrijf Ballast- Nedam. Het CIDI beschuldigt het be drijf ervan dat het nog steeds zoge noemde „niet-joodverklaringen" af geeft voor personeel dal het naar Saoe- di-Arabiè uitzendt. Uit die verklaringen moet onder meer uit blijken dat de betrokken werkne mer niet het joodse geloof aanhangt, noch financieel contact met Israël on derhoudt. De Saoedi's eisen zo'n ver klaring. maar het Nederlandse wetboek van strafrecht verbiedt ze. Het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA) heeft de minister van justitie donderdag verzocht de officier van jus titie op te dragen het bedrijf te vervol gen. Hij vindt de handelwijze van Bal last-Nedam volstrekt ontoelaatbaar. Het verbod op het afgeven van niet- joodverklarigen werd vorig jaar opge nomen onder de discriminatieartikelen van het wetboek van strafrecht Bal last-Nedam is overigens enige maan den geleden eigendom geworden van een holding waarin Saoedi-Arabië een meerderheidsbelang heeft (ADVERTENTIE) Groeperingen die gekant zijn tegen j. het vervoeren van Amerikaanse mum- tieper trein door Noord- en Oost-Neder- - land komen zaterdag in Zwolle bijeen om de mogelijkheden van een gezamen- r: Ujke actie na te gaan. Het initiatief hier- voor is genomen door de progressieve fractie van de Arnhemse gemeente- raad. De groepen, die tegen het muni- tietransport zijn, komt uit Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, de ;!J provincies waar de trein met munitie voor het Amerikaanse leger in West- Duitsland doorrijdt. -jV SS :Sv-iff: ,-.S. |:V 'IJ J «,>SSï:,.. ijv:. - Door een aantal branden is gisteren in totaal voor bijna veertien miljoen gul den schade aangericht. De grootste brand woedde in Amersfoort. Op een industrieterrein daar werd een opslagruimte van het bedrijf Johnson- Johnson. fabrikant van medisch ver band en babyartikelen in de as gelegd. In het pand lagen goederen opgeslagen met een waarde van zeven miljoen gul den, terwijl de opslagruimte zelf een waarde vertegenwoordigt van drie mil joen gulden, zo heeft de directeur van het bedrijf meegedeeld. Een uitslaande brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag in het Gro ningse Leek een automobielbedrijf en de bedrijfsruimte van een speelgoed groothandel verwoest. De schade wordt geschat op anderhalf miljoen gulden. In de garage stonden ongeveer twintig auto's, waaronder zeker vijftien splin ternieuwe exemplaren. De brandweer wist te voorkomen dat de brand oversloeg naar de vlak bij de ga rage gelegen benzinepomp en opslag tank voor LPG. Twee naast elkaar gelegen restaurants in de gemeente Vlijmen in Noord-Bra bant zijn donderdagmorgen volledig uitgebrand. De schade beloopt onge veer een miljoen gulden. In Apeldoorn werd een Chinees restau rant een prooi der vlammen (schade een half miljoen) en in Utrecht werd een ca fé door brand verwoest (drie ton scha de). De oorzaken van deze branden zijn onbekend. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Foto: de bluewerkzaamheden in Amersfoort. ENSCHEDE - De in het huidige onder wijs op de lagere school aan grammati ca bestede tijd, kan beter besteed wor den aan andere aspecten van het moe dertaalonderwijs zoals lezen en schrij ven. Geef dus op de basisschool geen onderwijs in zinsontleden en woordbe- noemen meer. Zonder diepgaand on derricht in deze aspecten van de taal, kunnen kinderen ook zinvol nadenken en praten over taal. Met deze aanbevelingen, neergelegd in het advies „Over onderwijs in taalbe schouwing; een handreiking voor on derwijsgevenden in de basisschool", herhaalt de Stichting Leerplanontwik keling (SLO) de conclusie van haar ge ruchtmakende advies uit 1978. Daarin sprak ze zich uit tegen het gebruikelijke grammatica-onderwijs in de lagere schooL DEN HAAG - Oud-minister van socia le zaken en voormalig OGEM-bestuur- der drs. Jaap Boersma is niet van zins zich zonder slag of stoot aan de kant te laten schuiven als commissaris van de Algemene Bank Nederland. In de vergadering van de raad van com missarissen komt eventuele herbenoe ming van Boersma deze vandaag aan de orde. De aandeelhouders zullen er in de jaarvergadering, over enige maan den. uiteindelijk over moeten beslissen. De centrale ondernemingsraad wil met het al dan niet aanblijven van Boersma geen bemoeienis hebben. De raad acht het niet verantwoord, om dat hij niet heeft kunnen vaststellen of de raad van commissarissen naar beho ren is samengesteld. De COR zegt er tot dusver niet in geslaagd te zijn bevredi gende contacten met de raad van com missarissen op te bouwen. In een brief van de voorzitter van de raad van com missarissen was Boersma al te kennen gegeven dat men op zijn herbenoeming niet zo gesteld zou zijn. In het weekblad Vrij Nederland ver weert Boerssma zich deze week onder tussen tegen aantijgingen als zou hij zelf ook flink hebben meegegeten uit de geldruif van het OGEM-concern. die hij eerder in hetzelfde weekblad aan de kaak stelde. In dat interview haalde hij de hele OGEM-top over de hekel, waarbij hij zonder schroom de OGEM-bestuurders van geldzucht beschuldigde. In de Tweede Kamer zijn inmiddels vragen gesteld over de affaire, in het bijzonder over constructies waarmee OGEM de Nederlandse belastingheffing kon ont wijken. Dat advies heeft toen veel stof doen op waaien. De SLO beloofde onder andere daarom in een vervolg-advies aandacht te besteden aan de door haar ter ver vanging van zinsontleden en woordbe- noemen genoemde alternatieve vor men van onderwijs in taalbeschouwing. Na ruim drie jaar is dat vervolg-advies er nu eindelijk. De nota geeft onderwijs gevenden een overzicht van mogelijk heden van onderwijs in taalbeschou wing. De samenstellers hebben bij het maken van de nota veel geput uit de verschillende taalwetenschappen en zijn van mening dat deze stof, mits die goed omgewerkt is voor leerlingen van die leeftijd en ontwikkeling, minstens interessanter is dan de traditionele grammatica Ook bevat de nota een uitgebreide se lectie van lesvoorbeelden. Het meren deel van dat materiaal werd ontleend aan schoolboeken voor het voortgezet onderwijs en kan na een forse bewer king gebruikt worden in het basison derwijs. UTRECHT (ANP) - Dc Zwitserse en Westduitse politie hebben, na tips van de rijkspolitie in het district Utrecht, de twee kopstukken van een interna tionaal opererende Zwitsers-Duitse bende criminelen gearresteerd. De bende zou volgens een woordvoerder van de Utrechtse rijkspolitie bezig zijn geweest met hel voorbereiden van een aantal ernstige misdrijven in enkele Europese landen. Over de aard van die misdrijven heeft de Zwitserse politie, die de zaken in onderzoek heeft, vol gens hem niets gezegd. De twee kopstukken, de Duitsers H. B. (41) en H. W. (33). werden In november aangehouden. B. in zijn woonplaats en W. tijdens het voorbereiden van een omvangrijke inbraak in Genéve. De Duitse en Zwitserse politie hielden de bendeleden in de gaten op aanwijzing van de Utrechtse rijkspolitie. Die had belangstelling voor B. en W. omdat bet den worden verdacht van ontvoering van een 34-jarige Utrechter in septem ber. In een motel in Buruun dwong het twee tal toen de Utrechter onder bedreiging met vuurwapens om per telefoon aan vrienden een losgeld van 25.000 gulden te vragen. In afwachting van dat geld gijzelden de Duitsers de man vervol gens enige tijd in zijn auto, maar lieten hem tenslotte vrij zonder dat er losgeld werd betaald. De twee beroofden hem wel van 5000 gulden en gingen er per taxi vandoor. De rijkspolitie achterhaalde de identi teit van het tweetal toen de gewapende mannen al naar Duitsland waren ontr komen. Verder speurwerk bracht een complot aan het licht. De gegevens over de internationale bende bracht de Utrechtse politie steeds ter kennis van de Duitse en Zwitserse politie. Behalve de twee hoofdverdachten konden daar om. in december, nog drie bendeleden worden aangehouden. West-Duitsland heeft Zwitserland in middels om uitlevering van W. ge vraagd. Hij wordt in zijn land gezocht voor enkele misdrijven. W. ontsnapte begin vorig jaar uit de gevangenis waar hij een straf van vijf jaar uitzat wegens een poging tot ontvoering van de doch ter van een Westduitse industrieel en het plegen van vermogensdelicten. Verdachte B. werd in 1965 veroordeeld tot levenslang wegens roofmoord. Hij kwam in maart '81 echter op vrije voe ten nadat hem gratie was verleend Volgens de woordvoerder van de Utrechtse rijkspolitic is de zaak in Ne derland inmiddels afgesloten. De dos siers zijn ter beschikking gesteld van de Westduitse justitie. B. en W. zullen waarschijnlijk in West-Duitsland wor den vervolgd in verband met de ont voering en beroving van de Utrechter. (Van onze redactie economie DEN HAAG - De maatschappelij ke discussie over het toekomstig energiebeleid dreigt te stagneren als de overheid niet snel de beno digde gelden geeft. Voorzitter jhr. mr_ AL L. de Brauw van de stuur groep die de discussie leidt en zijn twee vice-voorzitters hopen dat volgende week de beslissing kan vallen in een gesprek met minister Terlouw (economische zaken). Zij zijn nu „teleurgesteld over de gang van zaken". „Voor dit jaar staat f 4 miljoen ge voteerd en de vorig jaar niet benut te f7 miljoen kunnen we ook wel krijgen, maar dat is niet genoeg. Totaal wijst onze begroting ruim f 35 miljoen „Het gaat dus om f24 miljoen voor 1982 en 1983. Dat is niet te ruim, want we hebben het sober gehouden, gezien de stand van de rijksbegroting. Zo hebben we bijvoorbeeld maar 35 procent van de aangevraagde subsidies in beginsel kunnen toekennen. Feit is volgens de stuurgroepvoor zitter dat in de eerste ronde, waarin de mogelijkheid bestond voor groe peringen om gelden aan te vragen voor het maken van eigen voorstel len voor ruim f 20 miljoen is binnen gekomen. De stuurgroep heeft het plafond op f15 miljoen bepaald, waarvan nu voor f7 miljoen is toe gekend, zodat dan nog f 6 miljoen overblijft voor een volgende fase. Die subsidie-aanvragers willen be ginnen, want er is weinig tjjd over. De Brauw: We moeten met ons in- terim-fapport volgens de gemaak te afspraken uiterlijk in september van dit jaar uitkomen. Dat bete kent dat de Inbreng daan-oor in april moet worden geleverd, terwijl men nu nog moet beginnen. Dan voelt u wel dat de tijd bijzonder klemt. Zelf zijn we druk bezig met het voorbereiden van hoorzittin gen en het maken van scenario's. Vooral voor de subsidie-aanvragers dreigt er dus veel tijdverlies te ont staan als nu niet binnen ongeveer een week de beslissing wordt geno men. Zelf heeft de stuurgroep ook tot het uiterste beknibbeld. Er ls bijvoorbeeld f 5 miljoen voor com municatie en publiciteit uitgetrok ken. Daarbij wordt afgezien van huis-aan-huiskranten, die volgens de plannen van de vorige minister (Van Aardenne) in de bedoeling la gen. Ook is afgezien van het stichten van regionale informatiecentra, die de Tweede Kamer wilde hebben. Voor eigen onderzoek (opiniepei lingen e.d.) heeft de stuurgroep de beschikking over f3 miljoen, vol gens De Brauw niet al te veel. „Toch is er veel onderzoek en in ventarisatie nodig, we moeten de Tweede Kamer beleidsalternatie ven toeleveren, waaruit kan wor den gekozen voor de uiteindelijke beslissing". DEN HAAG - Met het oog op een lager energieverbruik is bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend om aan toestellen en ap paraten op dit punt eisen te kun nen stellen. In het voorstel van minister Ter- louw (economische zaken) gaat het om rendementseisen, voorschrif ten voor gebruik en onderhoud, re gels voor meting van en informatie verstrekking over het energiever bruik en over het afrekenen van de verbruikskosten. Wordt het wetsontwerp van kracht, dan wil Terlouw snel een mini mumrendement voor verwar mingsketels verplicht stellen en voorschriften maken voor de eti kettering van het energieverbruik van elektrische ovens. Op langere termijn denkt de bewindsman voor collectief verwarmde gebouwen aan voorschriften om individuele meters en een afrekening afhanke lijk van het individuele verbruik mogelijk te maken. Bij verdergaande maatregelen, die zou men kunnen treffen als de si tuatie op de energiemarkt zich in grijpend wijzigt denkt Teriou w aan beperking van het gebruik van energieverslindende apparatuur (b.v, Installaties voor klimaatbe heersing!. aan bepaalde vormen van reclame en aan gemotlriseerde sportbeoefening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11