PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS zetten overleg kernwapens voort Terlouw dringt aan energie voor grote op goedkopere industrieën Reagan wil 15 procent meer voor defensie VS Minstens negentig doden door aardverschuiving VS kleintjes Brood wordt maandag 4 cent duurder TENZIJ SITUATIE POLEN VERERGERT Weer meldingen dood ontvoerde generaal 'Walesa is geen gevangene5 MINDER VOOR SOCIALE PROGRAMMA'S PZEM-DIRECTEUR: 'PRIMA, MAAR HOE?' De werkelijkheid Is heel anders Ds, Vorst houdt aan Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur omstreeks min 3 graden. Zwakke tol matige wind tussen noord en oost. 225ejaargangno. 5 Donderdag 7 januari 1982 DEN HAAG (ANP) - Brood wordt maandag vier cent duurder. Dat is het gevolg van een verhoging van de mini mumprijs van brood met vier cent door de minister van economische za ken. Die minimumprijs is nu 1,67 voor een wit en bruin brood van achthon derd gram. De prijsverhoging is woensdag bekend gemaakt door de di recteur van de bakkerijstichting P. Buyze. Volgens Buyze is de stijging van de broodprijs noodzakelijk In verband met de kostenstijgingen. De bakkerijstich ting heeft overigens gevraagd om een aanzienlijk hogere prijsverhoging, al dus Buyze, omdat de kostenstijging aanzienlijk meer is. „Dat wordt door economische zaken ook niet ontkend, maar meer wil de minister in de huidige omstandigheden niet geven," aldus Buyze. Een nieuwe prijsverhoging later dit jaar zal volgens hem onontkoombaar zijn, „want met deze prijsverhoging komt niemand uit." WASHINGTON - BONN - De spanningen die voortvloeien uit de Poolse crisis, zullen niet van invloed zijn op de Amerikaans-Russische besprekingen over vermindering van kernwapens. Tenzij de situatie in Polen plotseling zou verergeren, gaan de VS dan ook volgende week in Genève de onderhandelingen over de kernwapens voor de middellange afstand in Europa voort zetten. Later deze maand zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig ook in Genève zijn Russische ambtenoot Gromyko ontmoeten, met het doel besprekingen over vermindering van strategische kernwapens „in de toekomst" voor te bereiden. Na het vertrek van de Duitse bondskan- windsman, die maandag in Brussel ver- selier Helmut Schmidt uit Washington gadert met zijn ambtgenoten in de NA- heeftHaig dit aan verslaggevers meege- VO, is een nieuwe Amerikaanse stap in pogingen de kloof tussen de VS en de Europese bondgenoten te dichten. De VS schrijven de Europese aarzelingen om Amerika te volgen in zijn sancties tegen de Sowjet-Unie en Polen vooral toe aan vrees voor de schade die dit kan toebrengen aan de Geneefse onderhan delingen. Volgens Schmidt blijven die van overheersend belang, de crisis ten spijt. Ook de Nederlandse bewindsman Van der Stoel heeft onlangs gezegd dat deze Amerikaans-Russische besprekin gen in geen geval tot de inzet mogen behoren die bij de Poolse crisis op het spel staat. Een van Haigs naaste medewerkers zei onlangs in een gesprek met Europese correspondenten in Washington, dat de VS weliswaar formeel het recht hebben op eigen gezag de onderhandelingen in Genève te staken, doch dat dit gezien de verhoudingen met de geallieerden geen uitgangspunt van praktische be tekenis is. deeld. Hij zei ook dat de algemene be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en het Westen afhangen van de manier waarop de Russen zich in de Poolse cri sis gedragen. Terzelfder tijd, aldus Haig, is het nodig in gesprek te blijven, en in tijden van spanningen is dit van nog groter belang. De mededeling van de Amerikaanse be- De Westduitse regering heeft het resul taat van de ontmoeting tussen bonds kanselier Helmut Schmidt en de Ame rikaanse president Ronald Reagan in Wasington met instemming begroet. Regeringswoordvoerder Lothar Buebl zei woensdag op een persconferentie in Bonn, dat de bondsregering de uit komst van de Amerikaans-Duitse be sprekingen opvat als een bevestiging van de juistheid van de door haar ge voerde politiek ten opzichte van Polen. het westerse bondgenootschap ten aanzien van Polen te speculeren. De Westduitse oppositie deelt het gro te optimisme van de bondsregering en de coalitiepartijen over de ogenschijn lijk bereikte overeenstemming tussen Bonn en Washington over Polen niet. CDU-CSU-fractieleider Helmut Kohl meent dat uit het communiqué over de Amerikaans-Duitse topontmoeting (Slot zie pagina 3 kolom 4). KOPENHAGEN - De offi ciële woordvoerder van de Poolse militaire regering, kapitein Wieslaw Gornicki, zinspeelde woensdag op een terugkeer van Walesa als vakbondsleider. Gevraagd over het lot van Walesa verklaarde hij in Kopenhagen, dat deze in een 'luxueuze villa' verblijft waar hij dagelijks bezoek ontvangt van een priester en familieleden, en in geen geval als een gevangene wordt behandeld. „Wij hopen dat de tijd spoedig komt waarop hij zijn functie als vakbondsleider - en dan ook uit sluitend als vakbondsleider - weer op zich kan nemen, aldus Gornicki. De kapitein is in de Deense hoofd stad voor een conferentie van de Sowjet-communistisch geïnspi reerde 'Wereldvredesraad'. Gornicki was vol lof over de poli tiek van West-Duitsland ten op zichte van Polen. Foto: Gornicki bij zijn aankomst op de luchthaven van Kopenhagen. ipg De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft bij gedeputeerde staten bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een hinderwetvergunning voor het verbeteren van de trasportsystemen voor LPG bij Dow Chemical in Temeu- zen. De VMZ is van mening dat Dow met de nieuwe opzet een 'toenemende belasting legt op de veilige scheep vaart op de Westerschelde'. PAGINA 7 afname Éénderde van de ondernemers ln Mid den- en Noord-Zeeland verwacht een absolute afname van het netto-be drijfsresultaat. Dat blijkt uit een en quête van de Kamer van Koophandel en Fabrieken bij 2900 bedrijven in dit gebied. Voorzitter J.J. Claas noemde in zijn nieuwjaarsrede 'het werkgele genheidsplan van het kabinet een geldverspillende aangelegenheid'. Claas: 'Ik vraag me af of het hier werkelijk gaat om de bevordering van werkgelegenheid of om het uitleven van een oude politieke ambitie'. PAGINA 9 De secretaris-generaal van de grootste regeringspartij SPD, Peter Glotz, ver klaarde dat het Schmidt is gelukt over eenstemming te bereiken tussen Euro pa en de VS in de visie op de gebeurte nissen in Polen. En op de traditionele Driekoningen-bijeenkomst van zijn li berale partij zei de zojuist uit Washing ton teruggekeerde minister van bui tenlandse zaken Genscher dat nu, na de verklaring van de EG en het door Reagan en Schmidt ondertekende communiqué, niemand meer reden heeft om over meningsverschillen in WASHINGTON - De Amerikaanse pre sident Reagan wil voor het volgende begrotingsjaar een defensiebudget van 245 miljard dollar. Dat is 15 pro cent meer dan de VS in 1982 zal uitge ven, en het betekent bij een geschatte inflatie van 8 procent een reële verho ging met 7 procent. Om de begrotings tekorten beneden een voorspeld ni- bedreiging De zienswijze van het Zeeuws Coördi natie-orgaan (ZCO) dat recreatie en landbouw de grootste bedreigers van natuur en landschap in Zeeland zijn, is bij de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij niet in goede aarde gevallen, "We willen nog wel eens zien wat er te rechtkomt van een beheer in bijvoor beeld de Yerseke Moer, wanneer de landbouw zich helemaal uit dit gebied zou terugtrekken'. PAGINA 11 herstelbeleid Nederland heeft de eerstkomende ja ren 'voorlopig de laatste kans om zijn sociaal-economisch lot voor een be langrijk stuk ln eigen hand te houden'. Prof dr F.W. Rutten, secretaris-gene raal van het ministerie van economi sche zaken, meent verder dat er een steviger aanpak van het 'herstelbeleid' nodig is. De voorgenomen matiging in de geraeenschapsuitgaven en de om buigingen moeten doorgaan. De top ambtenaar signaleert ook enkele licht puntjes: verbetering van de loonkos ten en van de export. PAGINA 13 blessures Drie procent van het ziekteverzuim is te wUten aan sportblessures. In totaal lopen de sportbeoefenaars jaarlijks meer dan een miljoen blessures op. Voor meer dan de helft daarvan Is dok terbehandeling nodig. De 'gevaarlijk ste' sporten zijn voetbal en hockey. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 14 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. veau van minstens 100 miljard dollar te houden, moet nu opnieuw ernstig worden gesneden in medische zorg voor bejaarden en mindervermogen- den, alsmede een reeks van andere so ciale programma's. Met verkiezingen in het najaar op komst, moet het Witte Huis dan ook rekenen op scherpe tegenstand in het Congres, waar de volksvertegenwoordi gers nu reeds te hoop lopen onder het motto: „Het Pentagon krijgt van ons geen blanco cheque". Voordat Reagan zijn begrotingsvoor stellen naar de volksvertegenwoordi ging kan zenden, moet hij eerst beslis sen of de door zijn voorganger Carter ingestelde plicht op registratie voor een eventuele dienstplicht zal worden op geheven. Tijdens zijn verkiezingscam pagne heeft Reagan dit beloofd, doch zowel minister van defensie Weinberger als minister van buitenlandse zaken Haig en de chefs van staven in het Pen tagon vinden dat de registratie moet blijven bestaan. Voor de president brengt dit een dilem ma mee van niet geringe proporties. Sommige overheidsfunctionarissen en de Amerikaanse Unie voor de Burgerlij ke Vrijheden schatten dat misschien wel een miljoen jongemannen niet aan de registratieplicht heeft voldaan. Als Reagan besluit de registratie voort te zetten, komt nog.een aantal inschrij vers los, zo verwacht men, maar in elk geval blijven er dan enkele honderddui zenden over die strafrechtelijk moeten worden vervolgd, en dit leidt weer tot een enorme overbelasting van het justi tiële apparaat. De scherpe stijging van de werkelijke uitgaven aan defensie, die in de nieuwe begrotingsvoorstellen liggen besloten, heeft te maken met de bouw van veel meer tanks, vliegtuigen, schepen en ra ketten. Sommige deskundigen zeggen dat de Amerikaanse strijdkrachten aan zoveel nieuwe programma's tege lijk zijn begonnen, dat die in de toe komst met geen mogelijkheid kunnen worden gefinancierd. De Amerikaanse algemene rekenkamer, die voor het Congres werkt, heeft reeds vorig jaar gewaarschuwd dat het leger misschien wel geld heeft om de nieuwe wapens (onder andere tanks, gepantserde per- soneelsvoertuigen en een serie nieuwe slagveldraketten) te kopen, maar daar na geen middelen over heeft om die op den duur in gevechtsklare conditie te houden. SAN FRANCISCO, CALIFORNIE (UPI/DPA) - Grondver schuivingen als gevolg van de ergste regenstorm sinds tien tallen jaren hebben over 240 kilometer van de noordkust van Californië woensdag mensen bedolven in hun huizen. Er zijn minstens 90 doden. In het midden-westen van de Verenigde Staten viel 45 cm sneeuw. Het aantal slachtoffers in Californië zou hoger kunnen wor den. vooral in de omgeving van de kuststad Santa Cruz op 95 km ten zuiden van San Francisco aan de baai van Monterey, waar vier mensen zeker en tien waarschijnlijk onder dc mod der begraven liggen. De aangerichte materiële schade wordt geraamd op meer dan 100 miljoen dollar. ROME (AFP/UPI) - De door de Italiaanse Rode Brigades ontvoerde generaal James Lee Dozier zou zijn gedood. Woensdagavond ontvingen de kantoren in Milaan en Rome van het dagblad La Republica en dat in Rome van de krant II Messagero anonieme telefoontjes van personen die zeiden namens de Rode Bri gades te spreken en die verklaarden dat Dozier was gedood. De telefoontjes werden ongeveer op hetzelfde tijdstip ontvangen. De anonieme bellers deelden mee dat zijn lijk in de buurt van Pescara (aan de Adriatische kust ter hoogte van Rome) kon worden gevonden. Een opbeller verklaarde dat Dozier in een-verlaten boerderij kon worden gevon den, een ander zei dat het lijk in een kanaal lag. De politie in Pescara is een zoekactie begonnen. De politie in Rome waarschuwde ervoor dat de telefoontjes een grap konden zijn. De krant II Giornale kreeg woensdag later een telefoontje waarin een lid van de Rode Brigades de politie naar een vuilnisbak in Rome dirigeerde om een commu niqué van de extremistische organisatie op te halen. Het was net derde communi qué sinds Dozier werd ontvoerd en het bevatte de tekst van de ondervraging van de generaal door zijn ontvoerders. De politie gaf de inhoud ervan nog niet vrij. MIDDELBURG - De directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM), ir M. D. Dalebout, kan zich geheel scharen achter het streven van minister Terlouw van eco- nomische zaken om te komen tot een verlaging van de elektriciteitsprijzen voor de grote industriële gebruikers. De vraag is volgens de heer Dalebout alleen: hoe? Terlouw doet een drin gend beroep tol verlaging op de ener giemaatschappijen. omdat dc grote in dustrieën hun concurrentiepositie door het groeiend prijsverschil met het buitenland achteruit zien gaan. De minister tekent dit aan bij het elektri citeitsplan 1986/1987 van de samen werkende elektricitcitsproduclicbe- drijven, dat hij overigens goedkeurt. Voorzitter J J. Claas van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland drukte zich woensdag in zijn nieuwjaarstoespraak in Middelburg in min of meer gelijklui dende woorden uit als de minister. Hij noemde de hoge elektriciteitskosten mede een oorzaak van de ernstige ver- (Slot zie pagina 5 kolom 2) )e cyfers liggen op tafel en spreken voor zich: 1981 is [At5¥t| voor het bedrijfsleven in Mid- KSrtQp den- en Noord-Zeeland een belabberd jaar geweest. Gis- lÜSsr teren heeft de kamer van koopnandel en fabrieken voor dit ge bied het resultaat bekendgemaakt van de jaarlijkse uitgebreide enquête onder 2900 bedrijven in deze regio en daarin wordt bevestigd wat al geruime tijd werd gevreesd. Kamervoorzitter Claas schetste het sombere totaalbeeld in één enkele zin: „Kon vorig jaar (1980) nog worden geconstateerd dat de bedrijfs ontwikkelingen in Midden- en Noord- Zeeland zich relatief gunstig hadden ontwikkeld ten opzichte van de Neder landse situatie; voor 1981 is het omge keerde het geval." Het exportvolume heeft een daling te zien gegeven, de in vesteringen zijn in volume met niet minder dan 35 procent gedaald en de werkgelegenheid is afgenomen, slechts een kwart van de bedrijven heeft een verbetering in de omzet gerealiseerd. Kortom, het Zeeuwse bedrijfsleven (de gegevens uitZeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet voorhanden, maar zullen niet veel anders uitvallen) heeft een uiterst somber jaar achter de rug en de vooruit zichten voor 1982 zijn bepaald niet op gewekter. Volgens de prognoses van de kamer van koophandel verwacht slechts 13 procent van de bedrijven een reele verbetering van het netto bedrijfs resultaat en heeft driekwart geen inves teringsplannen. Zonder de onheilsboodschapper te willen uithangen doet Zeeland er goed aan dit beeld van de werkelijkheid in het bedrijfsleven en de directe en in directe gevolgen voor de sociaal-econo mische positie van dit gewest scherp tegen het licht te houden. In eigen kring en naar buiten. Al eerder is op deze plaats betoogd dat misschien ongewild over Zeeland de laatste jaren een por tret is getekend als van een gebied waar het aanvankelijk allemaal op rolletjes liep, het vervolgens met de economi sche teruggang nog wel meeviel en er tenslotte vergelijkenderwijs met ande re probleemgewesten nog niet direct van rampzalige ontwikkelingen sprake was. Een veelheid van feiten uit de afge lopen paar jaar gaf een heel andere ont wikkeling aam Zeeland kreeg harde klappen in de bouw. de groei van het industriële pakket uit de jaren '60 begin '70 is hoe dan ook blijven steken in een zekere eenzijdigheid, er zijn reeksen be drijfssluitingen, faillissementen, ont slagen en andere aikalvende ontwikke lingen geweest. Menigeen wist beter dan wat er uit de losse pols vaak aan gematigd optimisme werd verspreid. Een oude volkswijsheid zegt dat iets niet beter wordt doordat het elders minder gaat. Toch begon het verteken de portret van de sociaal-economische gang van zaken in Zeeland een eigen leven te leiden. De gevolgen ervan be ginnen Zeeland af en toe danig op te breken. Uitlatingen en beoordelingen van ministers als Terlouw en Zeeval- king zijn daarvan de jongste aanduidin gen. Gelukkig is er de laatste tijd sprake van gericht tegengas. In de begro- tingszitting-1981 van provinciale sta ten werd van het college van gs op korte termijn een hanteerbaar stuk sociaal- economisch beleid gevergd. Het college van b en w van Middelburg heeft het zelfde gs-college een brief geschreven en daarin dringend gevraagd om een goede inventarisatie van de huidige so ciaal-economische situatie in de pro vincie. Van daaruit zou dan volgens Middelburg moeten worden gewerkt aan een samenhangend beleidsplan, waarin de gemeenten - gezien hun rechtstreekse betrokkenheid - een ei gen inbreng willen leveren. En ook de voorzitter van de kamer van koophan del en fabrieken heeft een aantal aanbe velingen gedaan, bedoeld als lijnen voor een beleid dat er voor de toekomst op moet zijn gericht de mogelijkheden die Zeeland in huis heeft om het be drijfsleven in al zijn onderdelen zo goed mogelijk te ontwikkelen, ook inder daad te gebruiken. Tot de suggesties waarmee de kamer van koophandel op tafel komt be hoort deze: vergroten van de financiële mogelijkheden ten behoeve van inno vatie en modernisering. Een stuk indus triële vernieuwing. In de regerings verklaring van dit kabinet zijn daartoe beleidsmatige aanzetten gegeven. Zee land zou daarop nadrukkelijker moe ten inspelen. Zoals Limburg zich bij voorbeeld volledig werpt op de informa tie-industrie. Eenzijdigheid in het in dustriële activiteitenpatroon is nu al en straks misschien nog ernstiger ("bij de afloop van de Oosterscheldewerken) een gevaar dat de Zeeuwse economi sche ontwikkeling bedreigt. Juist in het verlengde van de Oosterscheldewerken liggen mogelijkheden voor verdergaan de innovatie en modernisering. Milieu techniek, waterzuivering en waterbe scherming, visserijontwikkeling en landschapsbehandeling. Zeeland heeft er eerste aanzetten toe en ruimte voor. Het sociaal-economisch beleid moet handen en voeten krijgen. Het is de hoogste tijd. vdM Massoed Radjavi. de leider van de Iraanse guerrilla-beweging Moedjahe- dien-E-Chalq, heeft woensdag in Parijs verklaard dat de islamitische regering in Teheran meer dan 8.000 mensen- heeft terechtgesteld, het afgelopen half jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1