PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schmidt en Reagan naar buiten eens GADDAFI KRIJGT WAPENS UIT VS' Zeevalking houdt vast aan nieuwe verkeersprognose oeververbinding Doden door slechte weer BITTERE WOORDEN OVER KRITIEK VS auto adria Boersma weg bij ABN Ex-CIA-agent voor tv: HUURLINGEN SEYCHELLEN GEARRESTEERD Mi, MINISTER LAAT AFSPRAKEN 'ONVERLET' Zuidafrikanen in gevecht met Cubanen Vorst Nu en dan sneeuw, in het zuiden eerst nog regen. Temperatuur geleidelijk dalend, in het zuiden tot om het vries punt, in het noorden tot rond min 5 graden. Krachtige noordoosten wind, aan de kust eerst nog harde wind. 225e jaargang no. 4 Woensdag 6 januari 1982 ■OMtcrj V&düpen: ■clëehWe. WeiihBvaodijlc ISO Goe* 20440' (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan en de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt zijn dinsdag tot de slotsom gekomen dat er dringende behoefte bestaat aan een gecoördi neerd westers antwoord op de crisis in Polen. De twee belangrijkste politieke leiders van het Atlantisch bondgenootschap zijn het erover eens dat in Polen de staat van beleg moet worden' jet-Unie voor de gebeurtenissen in Po- opgeheven, gevangen gezette vakbondsleiders in vrijhheid moeten worden gesteld en dat vak bond, kerk en staat moeten onderhandelen over een aanvaardbare oplossing van de crisis. raad maandag, heeft Schmidt laten we ten niets te zullen doen om de Ameri kaanse sancties te ondermijnen. De VS- woordvoerder sprak daarnaast van een grote mate van overeenstemming over de verantwoordelijkheid van de Sow- In zijn verklaring op het bordes van het Witte Huis herhaalde Reagan zijn uit spraak, dat een ferm antwoord van de bondgenoten tegenover de Poolse crisis nu moet worden gegeven. Hij zei ook nog eens dat de bondgenoten er op moeten staan dat de Sowjet-Unie op houdt Polen onder druk te zetten, „di rect of indirect", of „de ernstigste gevol gen" voor de internationale betrekkin gen onder ogen moet zien. Helmut Schmidt, die er nors en verbe ten bij stond, zei de opmerkingen van Reagan over „de inhoud en de resulta ten van onze besprekingen" geheel te kunnen onderschrijven. In de ochten duren echter had Schmidt tegenover de senaatscommissie voor buitenlandse betrekking bitter geklaagd over het feit dat de VS niet met hun bondgenoten hebben overlegd over de sanctiemaat regelen die zij tegen de Sowjet-Unie wil den treffen - een maatregel die Schmidt evenals het merendeel van zijn Europe se bondgenoten veel te haastig geno men vindt. Verbazing Schmidts klacht wekte verbazing bij oplossingen Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft zich gisteren op de vlakte gehouden over drie oplossingen om schadevaringen aan de zeesluis van Terneuzen te voorkomen. De be windsman - op bezoek in Zeeland - wees er op dat de aangereikte moge lijkheden op korte termijn weinig soe laas bieden: 'Ze kunnen pas over vfjf tot zeven maanden gereed zijn.' PAGINA 3 verwarring Berichten over wat de Poolse partijlei der Jaruzelsld in Warschau tegenover de EG-ambassadeurs heeft verklaard, hebben In verschillende Westeuropese steden voor verwarring gezorgd. Vol gens sommige berichten zou het mili taire bewind van plan zijn de geïnter neerde Solidariteit-lelders uit te wij zen naar westerse landen waar zij om politiek asiel zouden kunnen vragen. PAGINA 9 korter werken Een werkweek van gemiddeld 32 uur voor alle werknemers bij bedrijven en instellingen. In het kader van het ba nenplan van minister Den Uyl onder zoeken deskundigen op zijn ministerie deze mogelijkheid. Volgens een discus sienota zou de '32 uur' kunnen worden bereikt door een algemene arbeidstijd verkorting, vermindering van over werk, invoering en uitbreiding van de ploegendiensten en het toekennen van meer vakantie. Uitgangspunt daarbij is dat de arbeidstijdverkorting geen gevolgen mag hebben voor de produk- tivitelt. PAGINA 11 nederlaag Het Nederlands hockeyteam heeft de belangrijke wedstrijd tegen Australië met 3-2 verloren. Oranje moet nu van de Sowjet-Unie winnen om alsnog de halve fin ales van het wk-toernooi in In dia binnen te kunnen stappen. De twee overige kandidaten voor een plaats in de halve eindstrijd in deze groep zijn Australië en India. PAGINA 15 zorgelijk Hoogovens heeft het zorgelijkste jaar sinds een halve eeuw achter de rug. Door de grote verliezen van de algelo pen jaren in IJmuiden en bij de belang rijkste Nederlandse dochteronderne mingen is de financiële situatie voor het bedrijf kritiek geworden. Boven dien hebben de meeste Europese staalproducenten ingrijpende her structureringen doorgevoerd, waar door de concurrentie-positie van Hoogovens slechter is geworden. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie: 4. Sport: 11 Radio en televisie: 13 Financiën: 15. senatoren. De Democraat John Glenn zei: „Ik was zeer verrast over de harde verklaring van de bondskanse lier, die hij diverse malen herbaalde, dat zij niet tevoren waren geconsul teerd over onze maatregelen. Toch werd verwacht dat zij in de pas zouden gaan lopen en ons automatisch zouden steunen". Schmidt heeft de senatoren ook duidelijk gemaakt, dat hij naar zijn smaak in een vroeg stadium uit drukking heeft gegeven aan zijn ge schoktheid en verontwaardiging, „maar dat het geen zin heeft dingen te doen die geen effect sorteren". Vijf da gen voordat Reagan met een verkla ring kwam, verklaarde Schmidt, heeft het Westduitse parlement een duide lijk standpunt ingenomen. Zonder enige twijfel heeft Schmidt deze mededelingen ook tegenover Reagan herhaald, in een atmosfeer die nadruk kelijk door vooral het Witte Huis was bepaald als een gelegenheid waarbij Schmidt min of meer op het matje werd geroepen, als een NAVO-afvallige, ten einde te. meten in hoeverre het Atlan tisch bondgenootschap in zijn huidige vorm voor de VS nog wel reden tot grote defensieve inspanningen moet vormen. De ogenschijnlijke eensgezindheid be helst naar het woord gemeten absoluut niets nieuws, en dat is voor diplomatie ke waarnemers doorgaans een zeker te ken dat de minimale overeenstemming een breed terrein heeft open gelaten met verschillen van inzicht. De aanstaande bijzondere vergadering van NAVO-ministers van buitenlandse zaken in Brussel zal daarop meer licht moeten werpen. Maar het feit dat Rea gan nu spreekt over de noodzaak van een gecoördineerd NAVO-optreden, doet vermoeden dat Schmidts klacht over een gebrek aan consultatie goed is overgekomen. Naar buiten toe toonden VS-functionarissen verbazing over Schmidts verwijt en oordeelden dat die zaak te zwaar werd genomen. Wat de sancties betreft: in het kielzog van uitspraken van de EG-minister- DEN HAAG - Na zijn uitlatingen over de „geldzucht" die hij onder de bestuurders van het OGEM- concern zegt te hebben aangetrof fen, moet de vroegere minister van sociale zaken drs. J. Boersma nu ook verdwijnen uit de Raad van de Commissarissen van de Algemene Bank Nederland. De Raad stelt op zijn aanwezigheid in het college geen prijs. Vrijdag komt de Raad van Commissarissen voor een ver gadering bijeen. Voor Boersma verloopt dit jaar een zittingstermijn. In de algemene aandeelhoudersvergadering, die over enige maanden wordt gehou den, zou hij voor herbenoeming zijn voorgedragen. Na Boersma's uitla tingen in een interview in Vrij Ne derland, waarin hij de top van het OGEM-concern ongenadig over de hekel haalde, voelt men daar niet veel meer voor. Boersma heeft zelf enige jaren deel uitgemaakt van de Raad van Bestuur van OGEM. Hij zegt in die periode op veel tegen werking te zijn gestuit. Uiteindelijk is hem te verstaan gegeven dat hij naar ander werk moest omzien. chmidt heeft zich uiteraard de gelegen heid niet laten ontgaan om met Reagan ook te praten over de besprekingen over vermindering van Europese kern bewapening, die in Genève deze maand worden voortgezet. Die onderhandelin gen zijn ook inzet van de diplomatieke sancties die de VS op hun lijstje van mogelijke tegenmaatregelen hebben staan. Schmidt noemde die besprekin gen „van overheersend belang" - Rea gan sprak slechts de hoop uit dat de Sowjet-Unie „steriele propaganda" zal vermijden en constructief zal reageren op zijn voorstel de kernwapens voor de middellange afstand uit Europa te ver wijderen. WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan (links) en de West duitse bondskanselier Helmut Schmidt nemen afscheid na hun gesprek in het Witte Huis. (Van onze correspondent) LONDEN - Hoge overheidsfunctiona rissen uit de Verenigde Staten en Enge land zijn betrokken geweest bij de le vering van wapens en explosieven aan de Libische kolonel Gaddafi. De ex- CIA-agent en internationaal opereren de wapenhandelaar Frank Terpil heeft dat verklaard in een programma op de Engelse televisie. Het programma, met daarin een uitvoe rig interview met Terpil, werd dinsdag avond uitgezonden door de Engelse omroep ITV onder de titel „De gevaar lijkste man ter wereld". Maker ervan is (Van onze correspondent) LONDEN - Overstromingen in het noorden van Engeland en in Schotland hebben aan zeker drie mensen het le ven gekost. De wateroverlast is het ge volg van het smelten van de enorme hoeveelheden sneeuw die vorige maand zijn gevallen. Ook in de Verenigde Staten heeft men last van xoateroverlast. Hier worden inwo ners van het Californische Vallejo geëvacueerd nadat een storm twaalf huizen had vernield en duizenden mensen vast kwamen te zitten door overstromingen. Tientallen wegen zijn al dagen afgeslo ten, omdat ze door het water onbegaan baar zijn geworden. De bewoners van honderden huizen in het noorden van Engeland moesten worden geëva cueerd door deze ernstigste overstro mingen sinds jaren. Het historische stadje York maakte in de nacht van maandag op dinsdag spannende momenten door, toen het water in de rivier de Ouse een hoogte bereikte die 5 meter boven het normale waterpeil lag. Maar de gevreesde totale overstroming bleef uit, hoewel een deel van de stad onder water kwam te staan. Het water in de Ouse bereikte vannacht dezelfde hoogte als in de winter van 1978, toen overstromingen in York voor een schade van meer dan vijf miljoen gulden zorgden. Bij lawines in Zwitserland zijn maan dag zeker drie mensen om het leven ge komen, zo heeft de Zwitserse bergred- dingsdienst in Genève bekendge maakt. Het slechte weer in Portugal is er de oorzaak van dat wolven de laatste da gen rondzwerven vlak bij bergdorpen in het noordoosten en schaapskuddes aanvallen. In een dorp bij Macedo de Cavaleiros verscheurde een troep wol ven maandag enkele schapen en een herdershond. Antony Thomas, die internationale be kendheid kreeg door zijn geruchtma kende documentaire „De dood van een prinses". Het nieuwe werkstuk van Thomas is het resultaat van een zeven maanden durend onderzoek, dat startte toen hij vorig jaar werd benaderd door Terpil. Terpil was enkele weken daarvoor door een Amerikaans gerechtshof bij verstek veroordeeld tot 53 j aar gevangenisstraf. De ex-CIA-agent liet vanuit Beiroet we ten, dat hij bereid was zijn versie te ver tellen van de activiteiten waarvoor hij was veroordeeld. Volgens Terpil levert de CIA explosie ven en wapens aan Gaddafi. Dit wapen tuig werd naar Libië gebracht via de Londense luchthaven Heathrow. „Daarbij werd ik geholpen door hoge Britse regeringsfunctionarissen", aldus TerpiL Bü het maken van de documentaire overhandigde Terpil aan tv-maker Tho mas een lijst namen en telefoonnum mers van betrokkenen bij zijn activitei ten. Op die lijst komt ook een van Ter pils Britse connecties voor. Antony Thomas heeft met deze hoge functionaris gesproken. „Hij zei me dat ik zou worden vermoord als ik iets van het gesprek stiekem zou opnemen, zijn naam bekend zou maken, of een foto van hem zou publiceren". Spoorloos Volgens Thomas heeft de functionaris toegegeven contacten te hebben gehad met Terpil. „Hij zei dat de operaties in Libië op de lange termijn de westerse belangen dienen", aldus Thomas. Ter pil zelf is inmiddels sinds drie weken spoorloos. JOHANNESBURG - De 44 huursolda ten die in november betrokken waren bij een staatsgreep op de Seychellen en daarna een Boeing-707 van Air India kaapten om daarmee naar Zuid-Afrika te vliegen, zijn gisteren weer in dit land gearresteerd. De huurlingen zul len wegens overtreding van wetten op de burgerlijke luchtvaart (waaronder ook kapingen vallen) voor verschillen de gerechtshoven in Johannesburg, Durban, Pretoria, Bloemfontein en Kaapstad terechtstaan. Dit werd dinsdag bekend gemaakt door de generaal-majoor van de Zuidafri- kaanse politie, C. F. Zietsman, die be last is met het onderzoek naar de mis drijven van de huursoldaten. Deze wa ren onder leiding van de uit de toenma lige Belgische Congo bekende huurlin genmajoor Mike Hoare ('Mad Mike') vanuit Johannesburg via Swaziland naar het eiland Mahe op de Seychellen vertrokken voor een mislukte poging het socialistische bewind van Albert René omver te werpen. BILBAO (DPA, RTR) - Mannen die zich uitgaven voor leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA hebben dinsdag de zakenman Jose Lipperhei- de Heinke ontvoerd uit zijn villa in Ne- guri bij Bilbao. De mannen maakten bekend dat voor zijn invrijheidstelling een losgeld zou worden geëist. Twee ontvoerders hadden tevoren in de woning van de chauffeur diens vrouw geboeid en hem zelf gedwongen hen naar de villa van Lipperheide te bren gen. De 'Anticommunistische Apostolische De gesluierde duidelijkheid Alliantie' (AAA), een extreem-rechtse organisatie, heeft zich dinsdag verant woordelijk gesteld voor de moord afge lopen zaterdag op een taxichauffeur in Berastegui (Baskenland). In een ano niem telefoontje naar het dagblad 'Deia' in San Sebastian, werd gezegd dat de zestigjarige Garayalde Jaurequi- zabal 'bij vergissing' was gedood, en dat de AAA een andere chauffeur uit het zelfde dorp had willen doden. De AAA eiste in 1977 en 1978 verschei dene aanslagen voor rich op. Daarna werd nauwelijks meer iets van de orga nisatie vernomen. KRUININGEN - Minister H. Zeeval king van verkeer en waterstaat houdt vast aan zijn verlangen, dat er - voor medio 1983 nadere schattingen moeten komen over het verkeersaanbod, dat over een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde te verwach ten is. Hij wil - tot medio 1983 - niet tornen aan de afspraken, die in januari vorig jaar tussen het dagelijks bestuur van de provincie en het rijk zijn ge maakt over de vaste oeververbinding: beginnen als de planologische proce dures rond zijn, de rente 10 procent of minder is en als dat niet voor halver wege 1983 mogelijk is opnieuw gaan praten. „Voor ons is het de belangrijkste con clusie, dat ook deze minister letterlijk heeft gezegd dat hij de afspraken tussen rijk en provincie over de totstandko ming van de VOW onverlet wil laten", zei commissaris der koningin dr. C. Boertien dinsdagmiddag op een pers conferentie in rotisserie .Inter Scaldis' te Kruiningen, aan het eind van een kennismakingsbezoek van minister Zeevalking met het dagelijks bestuur van de provincie. Minister Zeevalking bevestigde, dat hij de afspraken .onverlet' wil laten, maar voegde daar op vragen aan toe, dat er zekerheid moet zijn over de exploitatie tekorten: het rijk moet garanties heb ben dat men er niet meer geld in hoeft te steken dan de bijdragen, die nu naar de Westerscheldeveren gaan en dat ook de bijdragen van de provincie in exploita tietekorten verantwoord zijn. Letterlijk, zei de minister: „Des poedels kem is, dat de zaak voor het rijk budgettair neutraal moet zijn. Ik wil het verlangen (Slot zie pagina 2 kolom 7) [inister Zeevalking van verkeer en waterstaat en de leden van het college van EgsggJ gedeputeerde staten van Zee- passH land hebben elkaar gisteren *§5^2? eens recht in de ogen gekeken over de toekomstmogelijkheden voor de Vaste Oeververbinding Westerschel de, vervolgens enige bezwerende uit spraken gedaan en tenslotte aan weers kanten zo hun eigen conclusies getrok ken. Dat is langs de zijlijn bekeken on geveer de uitkomst van het eerste (oriëntatie)bezoek van de nieuwe be windsman aan deze provincie. Zeker, er rijn aan Zeeuwse kant wat misverstan den, zo men wil irritaties weggenomen, die de minister afgelopen weken in ge sprekken met kranten had veroor zaakt. Hij had het natuurlijk niet zo scherp bedoeld toen hij zei dat er al zo veel geld in Zeeland (bestemd voor de Oosterscheldewerken) wordt gestopt en daarbij suggereerde dat men het hier verder wel ongeveer voor gezien kon houden wat financiële medewerking aan andere belangen betreft. En zijn fi losofietjes over een tunnel onder de (Wester)Schelde, samen met de Belgen bij Liefkenshoek was natuurlijk ook niet zo serieus bedoeld geweest. Kort om, over allerlei vermeende problemen en verwarring tussen de minister en het dagelijks bestuur van de provincie is de lucht gisteren opgeklaard. Dc vraag die - ook na het bezoek - overblijft is: ritten de bewindsman en het Zeeuwse gs-col- lege eveneens op één lijn als het gaat om de taxatiewaarde van de kansen op de aanleg van de Vaste Oeververbin ding Westerschelde? Twijfel daarover is zeker niet wegge nomen. En die wordt dan voorna melijk ingegeven door een verschil in accenten dat aan weerskanten werd ge legd. Gedeputeerde staten klampten zich vast aan de uitspraak van Zeeval king dat hij de vorig jaar op 27 januari gesloten overeenkomst tussen het (vo rige) kabinet en de provincie Zeeland over het VOW-project 'onverlet wil la ten'. Maar de minister zelf voegde aan die verzekering zijnerzijds een voor waarde toe en legde daarop veel na druk. Deze: „Ik wil nader inricht in het verkeersaanbod voor de oeververbin ding en de gevolgen daarvan voor de exploitatie". Iets minder mist dus, na dit eerste officiële contact tussen de mi nister van verkeer en waterstaat en het Zeeuwse provinciaal bestuur. Maar om nu te zeggen, dat Zeeland weet waaraan het toe is met de benadering van dit kabinet ten opzichte van het brugtun- nelproject? De minister heeft toege zegd afspraak is afspraak. Zeeland wil de dat in de eerste plaats boven tafel hebben. Toch is de hele zaak daarmee nog op geen stukken na geregeld. De vasthoudende manier waarop de minis ter een hernieuwde bestudering van de verkeersprognoses bepleit is op zijn minst te beschouwen als 'extra nuance ring' in de voorlopige afspraken die nu ongeveer een jaar geleden met zoveel wederzijdse tevredenheid zijn beklon ken. En dat leidt dan weer tot de vraag wat de toen gesloten overeenkomst nu en mogelijk straks inhoudelijk nog pre cies waard is. Efn andere reden voor blijvende arg waan is dat de overeenkomst tussen het rijk en de provincie Zeeland over de plannen om tot aanleg van de Vaste Oe ververbinding Westerschelde over te gaan nog steeds niet tot en detail op papier staat en nog steeds niet door bei de partijen is ondertekend. Er is nog ambtelijk overleg gaande, onder meer over de tarieven die straks moeten wor den geheven, verduidelijkte de minister gisteren. Vorig jaar, bij het mondeling akkoord tussen het kabinet en het Zeeuwse gs-college werd aangekondigd dat de papieren 'vertaling' binnen en kele maanden zou rijn bekeken. Er is nu bijna een jaar gepasseerd en nog is het 'ambtelijk overleg' niet afgerond. Het was aanvankelijk de bedoeling dat pro vinciale staten de overeenkomst (in de finitieve vorm) in de ritting van einde maart 1981 zouden behandelen. Toen er in mei nog geen stuk op tafel lag is een debat gevoerd over de mondeling ge maakte afspraken. Een debat trou wens, waarin nog eens met enige na druk naar voren kwam dat, wanneer medio 1983 nog steeds niet met de bouw van het VOW-project is begonnen, de hele zaak opnieuw zal worden bekeken. Tussen de mondelinge afspraken en gisteren, het bezoek van minister Zee valking. ligt bijna een jaar. Tussen gis teren en de datum voor geheel open. nieuw overleg (medio 1983) ligt nog slechts anderhalf jaar. Veel meer dan gesluierde duidelijkheid is er niet geko men. Afspraak is afspraak zolang af spraak volledig afspraak blijft. vdM WINDHOEK (AFP) - Zuidafrikaanse troepen zijn in het grensgebied tussen Angola en Namibië voor het eerst slaags geraakt met Cubaanse militaire eenheden. Dit heeft generaal Jan Klop per, bevelhebber van de veiligheids troepen in Namibië dinsdag in Wind hoek meegedeeld. Hij zei dat een Cubaan was gesneuveld en een tweede gevangen was genomen. De Zuidafnkaanse troepen waren op de Cubanen gestuit toen zij Jacht maakten op guerrillastrijders van de Zuidwest- afrikaanse volksorganisatie Swapo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1