kritiek op benoeming lirecteur Veerse Meer VJissingse actie voor Polen levert bijna 40.000 gulden op Rapportage op komst over omvang van de 'schoolbevolking' Cursus Spaans voor ouderen PZC/ [marktberichten Goederenoverslag Gent steeg bijna vijf procent ATERDAG 2 JANUARI 1982 streek AN FRACTIEVOORZITTER PVDA WISSENKERKE ISSENKERKE - De benoeming van de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Gees- rgen tot directeur van het recreatieschap 'Het Veerse Meer', een functie die zee dagen werk beloont met een 33 mille bruto per jaar, zal niet zonder slag of oot gebeuren. Dat is tenminste het stellige voornemen van fractievoorzitter J. Blok van de Wissenkerkse PvdA. Blok is 'woedend' over de in zijn ogen van voren bekokstoofde benoeming van de gedeputeerde. ok is van plan de zaak zonodig op de lts te drijven. Hij zal dezer dagen erleg plegen met zijn fractiegenoten tot een gezamenlijk standpunt te men. De PvdA denkt daarbij aan een ef aan de leden van het algemeen be- jur van het recreatieschap. Hij zal arin uitstel van benoeming vragen, ok stelt nadrukkelijk dat het niet te en is om de persoon van Van Gees- rgen. Het Wissenkerkse gemeente- adslid acht de gedeputeerde zelfs de lest geschikte persoon voor het direc- urschap. Blok vindt echter dat het gelijks bestuur van het recreatie- In principe had moeten kiezen en w Middelburg: pel plan nodig voor lociaal-economisch ieleid in de provincie jlDDELBURG - Het is volgens b en w an Middelburg dringend noodzake- ijk, dat een goede inventarisatie lordt gemaakt van de huidige sociaal- onomische situatie in de provincie «eland, mede gezien de veel te loskleurige beeldvorming over de so- aal-economische positie van Zee- nd die zou bestaan bij minister Ter- uw en anderen in Den Haag. Daarom oet volgens het college van b en w Ik, vanuit de inventarisatie, snel een Imenhangend beleidsplan worden kgesteld. B en w van Middelburg hrijven dit in hun brief aan het colle- I van gedeputeerde staten van Zee- ad. :t de brief aan gs voldoet het college n b en w van Middelburg aan het ver- ek van het raadslid A. H. Kamermans PR), om bij gs aan te dringen op het aken van haast met het opstellen van samenhangende beleidsvisie op so- ial-economisch gebied. Hij vroeg ïrom in zijn motie, ingediend tijdens algemene beschouwingen, it gevraagde beleidsplan is volgens b w van Middelburg ook van belang lor de gemeenten. „Het zou voor hen n richtsnoer kunnen zijn voor het be- d op lokale schaal ten aanzien van de [ciaal-economische problematiek, fezien de betrokkenheid van de ge- eenten is het naar onze mening nood- jkelijk, dat zij nauw worden betrok- n bij het opstellen van dat beleids- lan. naast andere instellingen. Wij zijn lornemens ook via het ETI, de afde- [g Zeeland van de Vereniging Neder- (idse Gemeenten (VNG) en de Zeeuw- raad voor de arbeidsmarkt invloed te oefenen op de totstandkoming n. een sociaal-economisch beleids- aldus b en w van Middelburg in n brief aan gs van Zeeland. voor een open sollicitatieprocedure. Dat is met de voordracht van Van Gees- bergen zoals gemeld niet het geval. De heer Blok meent dat wanneer ge meenschapsgelden in het geding zijn al tijd een open procedure gevolgd dient te worden. Vroeger hanteerde het schap wel open sollicitatieprocedures. Volgens vice-voorzitter mr J. B. Boers- ma (eveneens gedeputeerde) en secre taris P. Wisse (burgemeester van Wis- senkerke) zijn er voldoende argumen ten om ditmaal een andere weg te be wandelen. „Het gaat mij in de eerste plaats om de belangen van Het Veerse Meer", aldus Boersma. De gedeputeer de denkt dat het plaatsen van een ad vertentie in deze niet veel had veran derd. Wanneer Van Geesbergen, die dit jaar afscheid neemt als gedeputeerde dan had gereflecteerd, zou hij eveneens zonder meer zijn voorgedragen. Ook al zouden er honderd anderen solliciteren. „Dan ben je zogenaamd open", zegt mr Boersma, „we hadden in dat geval de zelfde kritiek gekregen: doorgestoken kaart. Wij geven de voorkeur aan duide lijkheid. Het gebeurt overigens wel meer dat deze procedure gevolgd wordt als je een hele duidelijke kandidaat hebt. Van Geesbergen is gewoon de bes te". Een tweede bezwaar van Blok is de 'ab surd' hoge honorering van de directeur. „Voor dat bedrag zou ik ook meteen mijn baan opzeggen. Wat wil je meer: twee dagen werken en drie dagen op je gat liggen. Als ik vertegenwoordigd was in het schap zou ik me rot schamen dat hiervoor dergelijke bedragen worden uitgegeven", geeft de PvdA-er te ken nen. Gedeputeerde Boersma deelt die kri tiek ten dele. Het is niet aan het dage lijks bestuur van het recreatieschap om de salariëring van de vertrekkende Van Geesbergen ter discussie te stel len, meent Boersma echter. Volgens de geldende regels heeft Van Geesbergen recht op wachtgeld, te weten bijna 90.000 gulden. Van het salaris dat Van Geesbergen gaat verdienen als direc teur van 'Het Veerse Meer' vloeit onge veer 10.000 gulden terug in de kas van de provincie. „De systemen zijn niet goed", merkt mr Boersma op, „Ik ben het daar heel aardig mee eens. Maar daarvoor moet je niet bij ons aanklop pen, maar in Den Haag". Terneuzense politie hield inbreker aan op het dak van schippersinternaat TERNEUZEN - Agenten van de ge meentepolitie Terneuzen hebben op nieuwjaarsochtend in alle vroegte de inbreker A. V. uit Terneuzen overmees terd. V. had ingebroken In het schip persinternaat 'Juliana' in de Rozen straat. Omstreeks half drie hoorden omwonen den - in het internaat bevond zich, in verband met de kerstvakantie, nie mand - glasgerinkel. Ze waarschuwden de politie, die binnen enkele minuten ter plaatse was.'Naeen korte speuractie troffen ze V. aan op het dak van de keu ken van het internaat. Hij weigerde aanvankelijk van het dak te komen. Via een raam wisten de agenten hem te be reiken, waarna ze V. aanhielden. Hij bood bij z'n aanhouding het nodige ver zet. V. had, voor hij werd ontdekt, een groot deel van het internaat doorzocht en al wat spullen klaargezet voor 'trans port'. Er werd de nodige schade aange richt; zo sneuvelden bijvoorbeeld een paar ramen. V. werd op nieuwjaarsdag door de recherche verhoord. Hij ver keerde op het moment van de inbraak onder invloed en wist zich een dag later nauwelijks nog iets van het gebeuren te herinneren. Burgemeester J Asselbergs van Sluis (links i emijncollega W Lockejeervan Aardenburg slappen in de vuilniswagen voorde laatste rit. AARDENBURG - Met enig feestvcr- toon heeft de gezamenlijke vuilophaal dienst van Sluis en Aardenburg don derdagmiddag z'n laatste rondje ge maakt. De vuilwagen was opgetuigd met de twee gemeentevlaggen en maakte 's morgens de laatste rondgang langs de vuilniszakken in Aardenburg. Daarna werd de auto bij het Aarden- burgse stadhuis geparkeerd en ont haalde burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg en zijn college J. Assel bergs van Sluis het team van vuiloplia- lers in de burgerzaal. Onder een drankje wijdden de burge- VLISSINGEN - Het actiecomité dat on der leiding van de heer J. Lipowski in de gemeente Vlissingen geld en goede ren ophaalt voor de Poolse bevolking, heeft met een huis aan huis-collecte tot op heden ruim 32.000 gulden opge: liaald. Dat geld is vooral bestemd voor de aankoop van medicijnen waaraan in Polen een groot gebrek is. Naast de collecte en het openstellen van een bankrekening, (waarop tot nu toe ruim 6000 gulden werd gestort) verzamelt het actiecomité ook goederen en le vensmiddelen in de oude vismijn in Vlissingen. iterdag KEI. - Gemeentehuis. 14-15 uur. Ca- lioribespeling door M. Poolspoel. DES - De Villa, 20.30 uur: Concert lor Leo Cuypers (piano); Blaauwe Steen, 21.30 uur: Concert ck- en rollgroep Jack Schmidt Band. IJLST - St.-Liduinaziekenhuis, 20-21 r: "uitzending Radio Nightingale. IDDELBURG - Poppentheater Par- 'al/Brakstraat, 14.30 uur: 'Kraaie- an', theater met maskers en poppen or poppentheater Piet Baalbergen; liderbaken, 20 uur: Nieuwjaarsbal 'Cheyenne' en 'Lativa'; asthuis. 20-21.30 uur: Uitzending R.a- DSTBURG - St.-Antoniusziekenhuis verpleeghuis 'De Stelle', 9.30-11.30 r: Uitzending Radio Delta. JSSINGEN - Bethesda/St.-Joseph- ïkenhuis, 10-12 uur: Uitzending Ra- indag IJLST- St.-Liduinaziekenhuis, 15.05- uur: Uitzending Radio Nightingale. JJISK1L - Dallinga, 11.30 uur: Con- rt m.m.v. John White's Big Band. JSSINGEN - Bethesda/St.-Joseph- Jkenhuis, 9.30-11.45 en 15.30-17.30 ir: Uitzending Rawa. oscopen ERGEN OP ZOOM - Roxy 1, zat. en 14. 16.15, 18.45 en 21.15 uur: Joep eloen, a.l.; zat. 23.30 uur: Likstok der ifde, 18 jr.; Roxy II, zat. en zon, 14 uur: ronco Billy, 12 jr.; zat. 16.15. 18.30. 21 123.15, zon. 16.15.18.30 en 21 uur: Hot ibblegum. 16 jr.; i' Actueel I. zat. en zon. 14 uur: organ de piraat, 12 jr.; zat. en zon. 30,19 en 21.30 uur: Time bandits, a.l.; nem' Actueel II, zat. en zon. 14.16.30. en 21.30 uur: De vier vuisten hebben tropenkolder, a.l.; Cinem' Actueel I. zat. en zon. 14 en 16.30 uur: Herbie is pisang, a.l.; zat. en zon. 19 en 21.30 ur: Een Tiroler chalet vol liefdespret. 'jr. 0ES - Grand. zat. en zon. 19 en 21.30 ur: Hoge Hakken, echte liefde. 12 jr.; in. 14 uur; Gulliver's reizen, a.l. ULST-De Koning van Engeland, zat. .45 en 21.15. zon. 13.45, 16, 18,45 en 15 uur: Joep Meloen, a.l.; zat. en zon. .45 uur: Enter the Ninja, 12 jr.; zat. 1.45 en 21.15 uur, zon. 13.45,16,18.45 en 1.15 uur: Tarzan the ape man, a.l.; zat. I, zon. 16.15 en 21 uur: Kom met je aldhoorn tussen m'n alpen, 16 jr.; zat. I, zon. 13.45 en 21 uur: Time bandits. I.; zat. 19 en 23, zon. 14.30, 16.15 en 19 ur: Mijn nachten met 13 bruidjes. 18 jr. UDDELBURG -City. zat. en zon. 19 en '.30 uur: The last hunter. 16 jr.; zon. 14 ur: Tom en Jerry, a.l. I0STBURG - Ledel. zat. 19.15, zon. 20 ur: Twee maffe vogels, a.l.; zat. 21.30, an. 16.30 urn-: Love machine, 18 jr.; zon. uur: Walt Disneyfïlm. a.l. TERNEUZEN - Luxor, zat. 14 en 19.30. zon. 13.45 en 18.45 uur: Herbie is de pi sang. a.l.; zat. i4 en 19.30. zon. 13.45. 16 en 18.45 uur: Joep Meloen, a.l.; zat. 21.45. zon. 16 en 21.15 uur: Time ban dits, a.l.; zat. 21.45. zon. 21.15 uur: Veel liefs uit ontuchtig Tiroll, 16 jr. VLISSINGEN - Alhambra I. zat. 19 en 21.30, zon. 14,19 en 21.30 uur: Joep Me loen, a.l.; AlhambraII. zat. en zon. 19 en 21.30 uur: Dogs of war, 16jr.;zon. 14uur: The aristocats, a.l Tentoonstellingen BRESKENS - 'Goedertijt', dag. 14-17 en 19-21 uur: Kerstsalon Kunstkring. DOMBURG - Zeeuws Biologisch Mu seum, dag. 10-17 uur: 'Ganzen in de Zeeuwse Delta' én 'Natuur in Zeeland'. GOES - Museum, zat. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Kastelen zijn de moeite waard'. HEILLE - Landbouwmuseum, zat. 10- 12 en 13-17. zon. 13-17 uur: Oude land bouwwerktuigen. HULST - Galerie Van Geyt. zat. 9-12 en 14-17, zon. 14-18 uur: Feest der kleine formaatjes 1981. KATTENDIJKE - Galerie Ilona Schmit. zat. en zon. 14-18 uur: Werken diverse kunstenaars. MIDDELBURG - Zeeuws Kunste naarscentrum, zat. 9-12.30 en 14-16 uur: Tekeningen vanLeendert van der Pool; Museum, zat. 13.30-17uur: 'Shoe Show'. Vleeshal, zat. 11-17 uur: Winterexposi- tie Zeeuwse Kunstkring; De Witte Swaen, zat. 11-17.30 uur: Werken diverse kunstenaars; 'De Pruttelpot'. zat. 9-18 uur: Tekenin gen van Sylvia Caljouw: St.-Janstraat 41, zat. 14-17 uur: Touw- plastieken van Anneke Ruimschotel; Galerie De Dolphijn, zat. 10-17 uur: Re plica's van antieke poppen. TERNEUZEN - Museum, zat. 14-17 uur: 'Kunst uit Zeeland'; Ter Schorre, dag. 10-21 uur: Schilderij en van Cees Jansen en beeldhouwwer ken van Jits Bakker. VLISSINGEN - Galerie Marquis, zat 13.30-17.30, zon. 14-17 uur: Schilderijen van Walter Nobbe en Hans Koopman. WEMELDINGE - Galerie Zwart-Wit, zat. 10-12 en 14-17 uur: Glaspanelen van Luap Sletrab. WESTDORPE - Galerie Troutzaerte. zat. 13-18, zon, 14-18 uur: Keramiek, schilderijen en wandkleden van diverse kunstenaars; Museum, zat. 15-17 uur: Oudheidkundi ge voorwerpen. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milieuklachteni Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20,00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Volgens de heer Lipowski loopt de actie gesmeerd. Hij heeft bijna geen tijd meer voor zijn loodgietersbedrijf omdat veel mensen hun hulp aan Polen via hem willen regelen. „Pas nog heeft men ons een groot cadeau aangeboden, waai- we heel blij mee zijn. De firma Luitwieler stelt ons belangeloos een vrachtwagen met een chauffeur beschikbaar om onze spullen naar Polen te brengen. Zo hoe ven we ons kostbare geld niet in het vervoer te steken maar in medicijnen", zegt Lipowski. Hij heeft van familie in Polen een lijst gekregen van medica- manten, die daar hard nodig zijn. Een Poolse uroloog, L. Wierdak, vertaalde de lijst in het Latijn zodat Lipowski er zo mee naar de apotheek kan. De actie, een initiatief van de Vlissingse loodgie ter. begint zich overigens meer en meer te verbreiden. De gemeente Veere heeft zich inmiddels bij Lipowski aangeslo ten en ook in de gemeente Borsele wordt aan een actie gewerkt. Lipowski wijst op het belang van het zelf trans porteren naai- Polen. „Kijk, het kan wel via het Rode Kruis, maai- dan wordt al les overgedragen aan het Poolse Rode Kruis. Dat staat onder invloed van de partij en dan verliezen wij onze contro le. Het is de bedoeling dat onze spullen terecht komen bij de armsten en bij de families van geïnterneerde vakbonds leiders. Het Poolse Rode Kruis zal het daar niet brengen, vrezen wij". Zo gauw de Vlissingse Hulpactie Polen één of twee vrachtwagens vol heeft gaqn die richting Polen. Daarmee is de actie nog Ongevallencijfers gemeente Vlissingen VLISSINGEN - In het artikel in de PZC van donderdag over de Zeeuwse ver- keersongevallen-cijfers is ten aanzien van de gemeente Vlissingen een on-, juistheid geslopen. Gesproken werd van een toename van het aantal ver keersongelukken (tot eind november 934 tegen 750 over heel 1980). Er zijn echter tot eind november dit jaar 783 verkeersongevallen geregistreerd, te gen 832 over dezelfde periode in 1980. Over heel 1980 bedroeg het aantal onge vallen 931. Als de cijfers over de afgelo pen maand december worden meegere kend. verwacht de Vlissingse gemeen tepolitie dat het totaalcijfer nog iets on der dat van 1980 zal liggen. niet afgelopen. Lipowski gaat gewoon door met vrachtwagens volsparen. Voor vrijdag 22 januari staat er in ieder geval een muziekavond op het pro gramma in het Scheldekwartier. Ver schillende muziekverenigingen hebben al belangeloos hun medewerking toege zegd. OAZ: voorlopig geen uitbreiding aantal fysiotherapeuten Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN - Het Onderling Alge meen Ziekenfonds (OAZ) vindt dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen voorlopig geen fysiotherapeuten meer bij mogen komen. Dat schrijft het ziekenfonds in een brief aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne. Het OAZ vraagt de minister om ontheffing van de plicht overeenkomsten aan te gaan met de vrijgestelde fysiotherapeuten in het gebied. En de huidige praktijken moeten op de huidige manuren worden bevroren. Het OAZ vindt dat het tijd wordt voor maatregelen omdat de kosten, die het ziekenfonds moet vergoeden voor the rapeutische hulp zo langzamerhand de pan uitrijzen. Het aantal vrijgestelde fy siotherapeuten. dat in Zeeuwsch- Vlaanderen actief is, is erg groot. Het ziekenfonds heeft uitgerekend dat er op bijna 1600 Zeeuws-Vlamingen één fysio therapeut beschikbaar is. En dan zijn de therapeuten, verbonden aan de zie kenhuizen. nog niet eens meegeteld. Ook de therapeuten in verpleeghuizen heeft het OAZ buiten beschouwing ge laten. Het aantal therapeuten ziet er, ver deeld over West-. Midden- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zo uit: In 'het westen' zijn 27 therapeuten full time actief en 7 part-time, in de Kanaal zone 11 full-time en 5 part-time en in het 'Land van Hulst' 23 full-time en 3 part time. Over werk hebben al "die thera peuten niet te klagen, maar wachtlij sten zijn er niet. Een week voor kest heeft het zieken fonds de kwestie doorgesproken met vertegenwoordigers van de therapeu ten. Die hebben zich vooralsnog niet tegen de maatregelen, zoals die aan de minister zijn voorgesteld, verzet. meesters zich aan bespiegelingen over het verdwijnen van de gezamenlijke vuilophaaldienst. Burgemeester Assel bergs noemde dit 'een trieste gebeurte nis'. Omdat de West-Zeeuws-Vlaamse In hoger beroep eis drie weken voor dood door schuld DEN HAAG - De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof heeft drie weken gevangenisstraf geëist en acht tien maanden intrekking van het rijbe wijs tegen de 22-jarige C. de W. uit het Belgische Vilvoorde, wegens het ver oorzaken van dood door schuld. De verdachte was tegen het vonnis van de rechtbank in Middelburg in hoger be roep gegaan. De Middelburgse recht bank had dezelfde veroordeling uitge sproken, zij het dat dc rechtbank ver zwarende omstandigheden door drank toevoegde. De procureur-generaal liet deze verzwa rende omstandigheden vervallen om dat de politie bij het afnemen van de bloedproef te vroeg had gezegd dat na een uur desgewenst een tweede bloed proefkan worden afgenomen. Die vraag mag. volgens de Hoge Raad. pas ge steld worden nadat de eerste bloed proef is afgenomen. De W. had een auto bestuurd met een alcoholpromillage van 0.94 in zijn bloed. De bestuurder was met zijn voer tuig in 's-Heer Arendskerke een slip ge raakt en in een sloot tegen en stenen dam gebotst, nadat hij van zijn mede- pasagier een klap op de schouder had gekregen. Deze pasagier overleed aan de verwondingen die hij opliep bij het ongeval. De verdediger van de verdach te was echter van mening dat De W. geen verwijt treft, omdat de verdachte door de klap van zijn pasagier de macht over het stuur kwijt raakte. De procu reur-generaal zag echter geen reden een andere strafmaat toe te passen. Het ge rechtshof doet 12 januari uitspraak. gemeenten met ingang van 1 januari hun huisvuil naai- de Koegorspolder bij Terneuzen moeten brengen, is de ex ploitatie van de eigen dienst niet haal baar meer. Asselbergs prees de vuilop- halers voor hun jarenlange inzet en gaf lucht aan zijn bewondering 'voor de mensen die bereid zijn dit werk te doen. Het wordt zeer onderschat". In Sluis ging de vuilniswagen dinsdag al voor het laatst rond. Bij die gelegen heid werden de werkers uitgebreid gefê teerd door de bevolking, zodat de cabi ne van de wagen op het laatst volge stouwd was met flessen geestrijk vocht. Asselbergs was blij. dat de acht Sluisse en Aardenburgse ophalers niet worden ontslagen, maar bij de dienst gemeen tewerken ander werk krijgen. „Voor een aantal van u zal dat echter een moeilij ke overgang zijn", waarschuwde hij. EIERPRIJZEN BARNEVELD BARNEVELD - COOP. VELUWSE EIER- VEILING: aanvoer 3-960.893 stuks, stem ming kalm. Prij'zen in guldens per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 11.35-11.60.55-56 gram 13.65,60-61 gram 14.50-14.60, 65-66 gram 14.55-15.20. EIERVEILING" aanvoer 1.314.360 stuks, stemming grote traag, kleine redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 12.00-12.40, 56-57 gram 13.85-14.05,61-62 gram 14.30-14.50, 66-67 14.5-15.20. EIERMARKT" aanvoer ca. 1.100.000 stuks, handel traag. Prijzen in guldens: eieren van 48-54 gram 11.00-14,00 per 100 stuks. 2.29-2-59 prt kg. 57-61 gram 14.90-15.50 per 100 stuks. 2.61-2.54 per kg. 64-67 gram 15.80-16.00 per 100 stuks. 2.47-2.39 per kg. Voorstelling theater met maskers en poppen MIDDELBURG - Het 'Theater met maskers en poppen' van Pieter Baai- bergen uit Utrecht geeft vandaag, za terdag, een voorstelling van het stuk 'Kraaieman' in het theater Parcival aan de Breestraat in Middelburg, De voorstelling voor kinderen van zes tOot twaalf jaar begint om 14.30 uur. Kraaieman handelt over een tovenaar, die een drank heeft uitgevonden, waar mee het eeuwig leven zou kunnen wor den bereikt. Als hij de drank inneemt gebeurt er echter heel iets anders dan hij verwachtte. De 'toverman' krijgt na melijk twee hoofden, een met goede ge dachten en een met kwade gedachten. Het hoofd met de kwade gedachten ont snapt en sticht overal kwaad. De muzi kant Pieter en de kinderen moeten het probleem met veel getover zien op te lossen. Het lukt om de kwade gedach ten te vangen, waarna de toverdrank raakt uitgewerkt. De verhalen van Pieter Baalbergen zijn doorgaans een mengeling van eigen be levenissen, fantasie en zijn visie op maatschappelijke gebeurtenissen. Tot 1979 zat Baalbergen in verschillende amateur toneel- en theatergroepen, zo als het West-Fries Volkstoneel. Daarna begon hij met een vriend het poppen theater 'Oooorg', dat in februari 1980 weer uit elkaar ging. Baalbergen begon toen met assistentie van Remco Ro mers zijn theater met maskers en pop pen. Het eerste stuk was 'In eigen hand', dat hij speelt in theaters, op scholen en in het kader van het sociaal- cultureel werk. Er bestaan plannen om een reis door Europa te maken met een woonwagen en voorstellingen van Kraaieman te vertonen. VOORAL STIJGING TWEEDE JAARHELFT Van een correspondent! GENT - De haven van Gent kan voor het afgelopen jaar '81 positieve cijfers voorleggen. In vergelijking met het jaar voordien steeg de totale goedere noverslag tot 19,3 miljoen ton, een winst van 4,8 procent. Afgaande op de gunstige resultaten die in '81 werden geboekt, lijkt de interna tionale economische crisis niet zo'n vat te hebben op de activiteiten in de Gent se haven. Waar zowat alle Europese ha vens hun trafieken gevoelig zagen achteruit gaan, de Duitse havens leden globaal een verlies van tien procent, no teerde men in Gent een winst van 900.000 ton. Dit is 4.85 procent meer ten opzichte van de trafieken van '80. Afge lopen jaar bereikte men aldus 19.3 mil joen ton. Vijfjaar geleden was dat 14,6 IN VOORTGEZET ONDERWIJS MIDDELBURG - Halverwege januari zullen alle scholen voor voortgezet on derwijs in Zeeland een rapportage in huis hebben, waarin een schatting wordt gemaakt van het aantal leerlin gen dat elke school voor voortgezet on derwijs in de provincie de komende tien jaar zal bezoeken. De bedoeling is, dat daarmee een duidelijker inzicht wordt gegeven in de daling van het aantal leerlingen, waarmee het voort gezet onderwijs in Zeeland tot 1992 re kening moet houden. Die rapportage komt in de loop van ja nuari en februari bij docenten en schoolbesturen in bespreking. Daarbij gaat het met name ook om de gevolgen voor het onderwijs aan de verschillende VIJFTIEN LESSEN ZVU IN MIDDELBURG MIDDELBURG - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg begint woensdag 13 januari met de cursus Spaans voor ouderen, Docent van de cursus, die vijftien lessen van ander half uur omvat, is de Vlissinger Hans Verheul. De lessen worden elke woens dagmiddag gehouden in het gebouw van de Stichting Welzijn voor Ouderen aan de Schuttershofstraat in Middel burg. „Deze cursus is georganiseerd door de Zeeuwse Volksuniversiteit(ZVU), maar is afgestemd op diegenen voor wie de drempel van de gebruikelijke ZVU-cur- sussen te hoog is", licht Bert Gelijnse van de stichting toe. De Spaanse lessen zijn georganiseerd om tegemoet te ko men aan de verlangens van het steeds stijgende aantal bejaarden dat de win termaanden in Spanje doorbrengt. Ook het aantal huwelijken tussen Nederlan ders en Spanjaarden neemt steeds toe, waardoor veel bejaarden te maken krij gen met aangetrouwde familieleden met de Spaanse nationaliteit. „In de derde plaats", zo vertelt Bert Gelijnse. „is de cursus Spaans, zoals alle cursus sen van de stichting, bedoeld om meer inhoud te geven aan wat wordt ge noemd de derde levensfase" De wijze waarop de lessen worden gege ven houdt het midden tussen de vroege re schoolmethoden en de tegenwoordi ge mogelijkheden en technieken „Ou deren houden nog te dikwijls vast aan de oude manier van leren, waarbij er allerlei rijtjes werden ingestampt", zegt Hans Verheul. „Bij de cursus Spaans hoeven de deelnemers echter geen rij tjes te leren. Ze leren dan ook niet min der dan vroeger, maar ze leren anders". De cursisten worden tijdens elke les verdeeld over kleine groepjes, die on derling een bepaald onderwerp behan delen, zoals het bestellen van maaltij den in een restaurant, „Ook luisteren we naar Spaanse teksten van onder an deren Julio Iglesias, waarbij er geen en kel bezwaar bestaat om mee te galmen. Onder een beetje grammatica komen we niet uit, maar dat zal tijdens elke les mondjesmaat worden aangeboden", legt de docent uit. De eerste les van de cursus Spaans voor ouderen begint woensdag 13 ja nuari om twee uur in het dienstencen trum -het gebouw van de Stichting Welzijn voor Ouderen- aan de Schut tershofstraat. Deelnemers dienen zich vooraf op te geven. scholen. In maart zullen de begelei dingsgroepen van het proefproject voortgezet onderwijs in de verschillen de Zeeuwse regio's zich met de conse quenties van het dalende leerlingental bezighouden. Dat blijkt uit het - eerste informatiebulletin over het proefpro ject, dat deze week is verschenen, In dat bulletin wordt algemene informatie ge geven over het proefproject en de stand van zaken. Zoals eerder gemeld heeft het ministerie van onderwijs meege werkt aan de opzet van een dergelijk proefproject: de daling van het leerlin gental in het voortgezet onderwijs in de komende tien jaar is een landelijk ver schijnsel. Berekeningen van stichting Zeeland en ETI gaan er van uit. dat in 1992 de .schoolbevolking' op de instel lingen van voortgezet onderwijs op Schouwen-Duivelanö zijn gedaald tot 79 procent van het aanbod in 1981, op Tholen/St.Philipsland tot 87 procent, Walcheren tot 81 procent, Zuid-Beve land tot 81 procent. West Zeeuwsch- Vlaanderen tot 65 procent, de kanaalzo ne tot 70 procent en Oost Zeeuwsch- Vlaanderen tot 69 procent. miljoen. Deze opgaande trend heeft zich sindsdien voortgezet. Het zijn vooral de cijfers van de laatste zes maanden, die er voor hebben gezorgd, dat het jaar met winst kon worden afge sloten. Ondanks de vaarbeperkingen en de problemen met de sluis in Temeuzen was december voor Gent een record- maand. Wat de totale tonnenmaat van de zee schepen betreft werd eveneens winst geboekt: ongeveer 16,6 miljoen brt ten opzichte van 15,7 brt in 1980. De gemid delde tonnenmaat van de schepen steeg van 4.816 tot 5.489 brt. Met deze resultaten in de hand voelt het Gentse havenbedrijf zich nog beter gewapend als het op onderhandelen met Neder land aankomt. „Met deze concrete cij fers wordt nog maar eens aangetoond hoe zeer het noodzakelijk is, dat tussen Nederland en België dringend een over eenkomst wordt afgesloten, die moet leiden tot de optimale benuttiging van de sluis in Terneuzen", aldus havenka pitein André de Wilde. „Dit ter vrijwa ringvan de belangen van de vele firma's die in de haven van Gent investeerden en vooral ter vrijwaring van de tewerk stelling, die deze bedrijven waarbor gen". Het stadsbestuur van Gent yenvacht dan ook van de Nederlandse rijkswa terstaat dat de beperkende maatrege len voor autoschepen onmiddellijk worden opgeheven. Brand in woning in Middelburg MIDDELBURG - Buurtbewoners ont dekten vrijdagmiddag om ongeveer drie uur brand in een woning in de Ire- nestraat in Middelburg. Bij aankomst van dc brandweer bleek hel vuur ech ter gedoofd door gebrek aan zuurstof, zodat de brandweer niet behoefde in te grijpen. Er is voornamelijk rookscha de ontstaan in de huiskamer, maar het schadebedrag is nog niet bekend. De brand is volgens de politie vermoe delijk ontstaan in de geluidsinstallatie, in de woonkamer. De bewoners waren afwezig tijdens de brand, die volgens de politie best de'hele dag kan hebben ge smeuld. ANTWOORD GS: Provincie heeft 'redelijk gehandeld' in NAPM-kwestie MIDDELBURG - De provincie heeft in redelijkheid gedaan wat men kon doen om te proberen de werkgelegenheid voor en na het faillissement van de NAPM in Vlissingen-Oost zoveel moge lijk te behouden. Het dagelijks bestuur van de provincie geeft die opvatting in een reactie op vragen, gesteld door het CDA-statenlid J.B. Ventevogel. Gs wijzen erop, dat de provmeieverte- genwoordigers in de PZEM en het Ha venschap Vlissingen standpunten heb ben ingenomen, die het mogelijk maak ten „aan redelijke wensen van de voor malige NAPM-directie en inmiddels de THC-leiding (Heerema) tegemoet kon worden gekomen". Gs geven en overzicht van de ontwikke lingen binnen de NAPM tot het faillisse ment en de mogelijkheid o voor THC Fabricators bv opnieuw te beginnen op het terrein. Daarbij stelt men dat het havenschap toestemming' heeft gege ven voor de afoou w van lopende NAPM- orders, tot eind februari. Men maakt er melding" van, dat THC de werkgelegen heid voor 100 man tot eind 1982 denkt te kunnen verzekeren. Gs stellen vast, dat volgens de PZEM Steelfab nooit offi cieel om stroomlevering aan de PZEM' heeft gevraagd. De PZEM zou daarbij de beperking hebben gesteld, dat er per week in plaats van per maand moest worden betaald. Dit om gevolgen ten laste of ten gunste van overige verbrui kers te voorkomen. Voorts maken gs er melding van, dat het college het ver zoek van de NAPM om steun van econo mische zaken heeft ondersteund.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 5