Brandjes en schermutselingen tijdens vieren van jaarwisseling Landinrichting in drie gebieden „Storing in is meteen gesignaleerd zmoms PZC/provincie COORDINATIEORGAAN: GOES - De Kop van Schouwen en de West-Zeeuws-Vlaamse kuststreek komen voor een 'landschappelijke aanpassing' in aanmerking. Voor Walcheren is een herinrichting wenselijk, maar dan wel met gróte aandacht voor natuur en land schap. Buiten deze drie gebieden moet in Zeeland in de toekomst uiterst voor zichtig worden omgesprongen met 'landinrichting'. Slechts bij uitzondering en dan alleen voor kleine gebieden mag er in het buitengebied landinrichting wor den toegepast. Dit is, samengevat, de mening van de stichting Zeeuws coördina tieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCCM op het lande lijke structuurschema voor de landinrichting. Het coördinatieorgaan beperkt zich in Jongeren werpen autobanden op het vreugdevuur, dat in de nieuwjaarsnacht werd ontstoken in Yerseke. In Yerseke zijn tijdens de jaarwisseling twee autowrakken bij wijze van vreugdevuurin brand gestoken. Door de brand ontstond rookschade in omliggende panden VLISSINGEN - De jaarwisseling is in Zeeland over het algemeen rustig verlopen, maar hier en daar deden zich incidenten voor. Op verschillende plaatsen zijn brievenbussen van de PTT vernield door vuurwerk en ook gingen in diverse dorpen autobanden in vlammen op. In Y erseke was het geruime tijd onrustig en voorts werd op verschillende plaatsen brand gesticht. Op Walcheren was het vooral onrustig in Nieuw- en Sint-Joosland, waar jonge ren barricaden opwierpen op straat en deze in brand staken. De politie moest enkele charges uitvoeren om aan de on geregeldheden een eind te maken. Volgens de politie van Middelburg is de overgang van oud op nieuw rustig ver lopen, met uitzondering van hier en daar een klein brandje op straat. „Wij hebben daar niet veel aangedaan, zo lang er verder geen gevaar bestond", aldus de politie van Middelburg. Op de Lange Delft moesten om ongeveer 4.30 uur verschillende planten het ontgel den. Onrustig was het wel in Nieuwland, waar ongeveer honderd jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar barricades op wierpen op straat en m brand staken. Daarvoor werden de bielzen van het dorpshuis losgetrokken, stenen uit de grond gerukt, en zelfs een aanhangwa gen en een trilmachine van een aanne mer omvergeworpen, waardoor de straat volledig werd versperd. Om on geveer twee uur in de nacht besloot de politie in te grijpen en werden enkele charges uitgevoerd, waarna de barrica des konden worden opgebroken. De ac tie was binnen een half uur achter de rug. waarna de rust weer spoedig terug keerde. Vlissingen In Vlissingen is de overgang volgens de politie ook rustig verlopen, met uit zondering van enkele in brand gesto ken autobanden en kerstbomen. In de Bonedijkestraat ging een bromfiets in vlammen op. Verder hebben zich vol gens de politie geen incidenten voorge daan. De rijkspolitie heeft op 30 december nog enkele partyen illegaal vuurwerk m beslag genomen in Hoedekenskerke en Nisse, met een totale waarde van onge veer duizend gulden. Voor het vuur werk waren de verlangde vergunningen niet aangevraagd. Het vuurwerk was geleverd uit Middelburg via bestellij- sten. De bestellingen aan de particulie ren moesten nog worden bezorgd. In Kapelle en Krabbendijke vonden ook enkele vechtpartijtjes plaats. In Gapinge werd een bouwkeet op het dorpsplein geplaatst. In de Langstraat te Zoutelande werd vuil in brand gesto ken, zoals ook op vele andere plaatsen. In Domburg werden kerstbomen op straat gegooid, voor het gemeentehuis. In de Badstraat te Domburg werden verschillende antennes en spiegels van auto's vernield. „Er is veel vuurwerk afgestoken en overal zijn wel autoban den en dergelijke in brand gestoken, maar gelukkig allemaal zonder nadeli ge gevolgen", aldus meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg. Veel vuurwerk en op een aantal plaat sen vandalisme: zo beleefden de Beve- landen en Noord-Zeeland de jaarwis seling. Op verschillende plaatsen wer den door vuurwerk brievenbussen van de PTT vernield (onder meer in Goes, Borssele, Kapelle, Oudelandc, 's-Gra- venpolder en Zierikzee). In diverse dorpen gingen autobanden in vlam men op en dat liep soms uit de hand, zodat in onder meer Bruinisse en Krui- ningen de politie moest optreden. Aan de Havendijk te Colijnsplaat werd een sloopwoning in brand gestoken: de vrijwillige brandweer had grote moeite met het bestrijden van het vuur, omdat vele omstanders de doorgang belem merden. Na middernacht was het op het Kerkplein in Yerseke als gevolg van feestvierende heden geruime tijd onrus tig. Op de Krumingse Markt zorgden brandende autobanden voor rookscha de aan huizen en in Kapelle ontstond een vechtpartij waarbij de politie be middelend moest optreden, vanwege het feit dat een automobilist zijn dwars op de rijbaan gezette voertuig niet wil de verwijderen. In een straat te Bruinis se werden alle rioolputdeksels verwij derd. Zeeuwsch-Vlaanderen In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone verliep de jaarwisseling rustig. Er was één uitzondering. In Zaamslag zorgden enkele tientallen (meest) jongelui op het Plein voor de gebruikelijke beroe ring. Zij gingen aan de sjouw met een glascontainer, waarin rotjes en ander vuurwerk tot ontploffing werden ge bracht. Bovendien werden wat hekken op de rijweg gesmeten. De 'schermutselingen' in het hart van Zaamslag duurden tot een uur of twee. De politie van Terneuzen stuurde een man of acht naar de kern De agenten hoefden niet echt in actie te komen; ze beperkten zich tot het uitdelen van waarschuwingen en het sommeren de baldadigheid te staken. De jongelui sleepten, op verzoek van de politie de glascontainer overigens zelf weer terug naar z'n plaats. Het verkeer (niet zo in tensief op dat moment) ondervond de nodige hinder van de barricaden op de weg. Automobilisten moesten over stoepen en door zijstraten manoeuvre ren op hun weg te kunnen vervolgen. De gebeurtenissen op het Plein werden door enkele honderden belangstellen den gadegeslagen. Overigens zijn 'schermutselingen' rond de jaarwisse ling in Zaamslag zo langzamerhand een traditie. Ieder jaar weer is het rumoerig in de dorpskern. De Terneuzense politie meldde op nieuwjaarsdag dat de jaarwisseling be halve m Zaamslag geen enkel probleem had opgeleverd. In het 'Land van Hulst' verliep de jaarwisseling rustig. Zowel de politie in Kloosterzande als die in Hulst sprak van een 'normale jaarwis seling. met veel vuurwerk maar geen problemen'. Ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen verliep de jaarwisseling zonder inci denten. een commentaar op het schema (één van de drie zogenaamde groene nota's) vooral tot de Zeeuwse zaken. Óver de algemene lijnen van het schema heeft de stichting Natuur en Milieu een visie gegeven. Overigens constateert het ZCO wel dat er nogal wat mankeert aan het structuurschema: er is sprake van dubieuze behoeftebepalingen, nauwe lijks toegelichte kaarten, weinig flexi bele beleidslijnen en nauwelijks regio naal toegespitste oplossingen voor knelpunten in het buitengebied. De stichting Zeeuws coördinatieorgaan vint het terecht dat in het structuur schema voor Zeeland slechts drie gebie den zijn opgenomen, waar in de toe komst wat aan gdaan moet worden: de Kop van Schouwen. Cadzand en Wal cheren. „Terecht is afgezien van het op nemen van meerdere gebieden in Zee land". aldus het ZCO. „Het is duidelijk dat de grootste landschappelijke pro blemen in de kuststrook liggen en dat in vergelijking met de rest van Neder land de landbouwkundige problemen in grote delen van Zeeland nogal mee vallen, danwel niet of nauwelijks door landinrichting zijn op te lossen". Het ZCO gaat ervan uit dat uitvoering van een landinrichtingsproject (hetzij herinrichting, hetzij ruilverkaveling) géén verslechtering van natuur en land schap teweeg zal brengen. In dit kader merkt het coördinatieorgaan dan ook op dat de Kop van Schouwen een ge bied is waar de knelpunten tussen na tuur en landschap en de recreatie zou den kunnen worden aangepakt. Hoe dat dan precies in het vat gegoten moet worden is volgens het ZCO niet op voor hand aan te geven. „Maar er is zeker een en ander te verbeteren. Wil dit echter niet vervallen tot her en der aanbren gen van houtsingels, dan zullen de (fi nanciële) mogelijkheden aanwezig moeten zijn om zeer actief in te grijpen. Sanering van volstrekt ongewenste si tuaties behoort daar onzes inziens zon der meer toe". Minder duidelijk is, al dus het coördinatieorgaan, het aanpak ken van het Oudland van Cadzand. Het ZCO vindt dat in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een groter gebied voor her inrichting in aanmerking komt, name lijk de hele kuststrook tussen Breskens en Sluis. In het commentaar op het structuur schema voor de landinrichting wijst het Zeeuws coördinatieorgaan erop dat Walcheren is opgenomen op grond van de vermeende landbouwkundige pro blemen én hel gebrek aan landschappe lijke kwaliteiten. Het ZCO acht hier een verstrengeling van belangen (land schap contra landbouw) aanwezig. „Wij zijn dan ook voorstander van een herin richtingsprocedure". betoogt het coör dinatieorgaan. Onderstreept wordt dat voor aanzienlijke delen van Walcheren slechts minimale mogelijkheden be staan om de situatie voor de agrariërs te verbeteren. Het ZCO beklemtoont dat dit gegeven in de voorlichting en discussies over de landinrichting op Walcheren niet of ternauwernood bo ven water komt. Het ZCO stelt dat ruilverkavelingen in voorbereiding buiten het structuur schema zijn gehouden. „Voor twee Zeeuwse gebieden heeft dit tot gevolg dat ze door de mazen van het net glip pen. Ze zouden waarschijnlijk niet vol doen aan de uitgangspunten van ver beteringsmogelijkheden en voor rang", meent het coórdinatieorgaan. Gedoeld wordt op de gebieden rond Wolphaartsdijk en de Nijs- en Hoog landpolders in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het ZCO: „Door de merkwaar dige procedure rond de ruilverkave lingen in voorbereiding, zullen onge twijfeld gelden toevloeien naar min der urgente gebieden. Een ook uit land bouwkundig oogpunt gezien betreu renswaardige zaak". Weer vals biljet van honderd gulden MIDDELBURG - De rijkspolitie van Middelburg is weer op een vals bank biljet van 100 gulden gestoten. Het biljet is op 30 december door onbe kenden afgegeven in een sigarenwinkel' in 's Gravenpolder. Dit heeft de rijkspo litie vrijdag bekendgemaakt. DIRECTIE IN REACTIE IN TWIJEELS PVDA-BORSELE: MIDDELBURG - De storing in een der hoofdkoelmid- delpompen van de kernenergiecentrale Borssele, op donderdag 24 december is volgens de directie van de kerncentrale gesignaleerd, direct nadat hij optrad. „In de regelzaal is de bewuste storing om 2.15 uur gemeld op twee manieren, namelijk door gelpids- en lichtsigna len. Het dienstdoend personeel kon dan ook zonder enig verwijl actie ondernemen", aldus directeur ir M. D. Da lebout van de kerncentrale. Hij schrijft dit zijn reactie op de twijfels van het afdelingsbestuur van de PvdA van Borsele over de snelle en accurate signalering van de storing. Het bestuur van de afdeling Borsele van de PvdA heeft, zoals gemeld in de FZC van donderdag, zijn twijfels uit gesproken over de snelle signalering van de storing. Op grond van de gegevens die in de regelzaal werden ont vangen was volgens de directie van de kerncentrale op het moment van signalering nog geen noodzaak aanwe zig om tot actie over te gaan. Toen in de loop van de dag de registraties in de regelzaal aangaven dat de storing de grenswaarde naderde, werd tegen 19.00 uur besloten de centrale stil te leggen. In zo'n geval duurt het volgens de directie minstens een dag, voor kan worden gewerkt aan de primaire installatie. „De aldus verstrijkende tijd gaf het personeel van de centrale voldoende gelegenheid om de reparatie voor te bereiden. Tevens konden mensen van de Westduitse firma die de pompen heeft geleverd, naar Borssele komen om te assisteren bij de reparatie, die overigens niet is uitgevoerd onder leiding van deze Westduitse specialisten, zoals u veronderstelde, blijkens het bericht in de PZC". zegt directeur Dalebout in zijn schrijven aan voorzitter M de Bart van de afdeling Bor sele van de PvdA. De directie zegt graag in details te willen uitleggen, op welke wijze storingen zoals in een installatie als de kern centrale Borsele worden gesignaleerd en hoe de storing van 24 december is verlopen. Deze storing is volgens de directie moeilijk te begrijpen zonder kennis van de tech nische achtergrond. „Het begrip lekkage is bijvoorbeeld niet correct, maar wij hebben geen ander woord", verklaart directeur Da lebout. Nieuwjaarsbad vanaf de duiktoren voor het Badstrand in Vlissingen. Slot Het was in de vroege ochtend van nieuwjaarsdag. Een tamelijk be schonken Goesenaar stond naast zijn auto met het sleuteltje in de aanslag. Hij had bij kennissen oud en nieuw gevierd en behalve met oliebollen was men ook gul geweest met drank. Zijn gastheer en gastvrouw had den hem een goede reis gewenst. Na een kwartier hadden de beste men sen nog steeds geen motor horen aanslaan. Ze gingen maar eens kij ken. De gastheer ging in het deur gat staan om te informeren of hij soms ergens mee kon helpen. Lamaarzei de man naast de au to, „ik wacht gewoon even tot het slot stilstaat". Wachtende dokwerkers bij de Ventura in Zclzate. tVan een correspondent! ZELZATE - Uit protest tegen de stren ge beperkingen die rijkswaterstaat heeft opgelegd voor autoschepen, die in Terneuzen door de sluis moeten, hebben havenarbeiders donderdag voormiddag een tijdlang geweigerd het Nederlandse schip 'Ventura' te la den. De actie van donderdag was bedoeld om de Nederlandse autoriteiten erop te wijzen dat de werknemers van de ha venarbeiders in Gent in het gedrang komt door Nederlandse maatregelen. Zoals bekend werden in de loop van de cember drie van de vijf bij Honda in Gent verwachte autoschepen afgeleid naar Antwerpen en daar gelost De boy cot van hel Nederlandse schip 'Ventu ra' dat bij Sidmar in Zelzate staalplaten aan boord moest nemen bleef beperkt tot een uur. De actie werd gesteund door het gemeenschappelijk vakbonds front van transportarbeiders Aan de kapitein van de Ventura' werd een briel overhandigd, waarin wordt gevraagd dat hij via zijn rederij de Nederlandse autoriteiten op de hoogte zou stellen van de ontevredenheid van de Gentse havenarbeiders. Secretaris Vanderlin- den van de transportarbeidershond: „We hebben de kapitein gezegd, dat de actie niet tegen hem noch tegen de re derij is gericht. Het is een verwittiging. Als er geen schot komt in de zaak van de sluis in Terneuzen volgen er nog meer acties. Mocht ér in de komende dagen nog een autoschip schutverbod krijgen, dan zullen we elk Nederlands schip boycotten. Van onze Antwerpse collega's hebben we de toezegging ge kregen dat ze zullen solidair zijn. Want als in Gent geboycotte schepen doorva ren naar Antwerpen heeft heel de actie geen zin". Het eerstvolgende autoschip wordt ver wacht op 9 januari met een lading van 1300 personenwagens. Donderdag werd nog bekend, dat minister van verkeers wezen De Croo een tlefonisch gesprek heeft gehad met zijn Nederlandse ambtsgenoot van verkeer en water staat Zeevalking. Hoogstwaarschijn lijk wordt dinsdag 5 januari op hoog ni veau overleg gepleegd. Functionaris sen van verkeerswezen, openbare werken en buitenlandse zaken van Bel gië en Nederland zullen er bij betrokken zijn. Waai' het overleg plaats heeft, is nog niet bekend. VLISSINGEN - Bijna honderd enthou siaste zwemliefhebbers zijn vrijdag middag het nieuwe jaar ingedoken met een zwemfeest, voor het Badstrand van Vlissingen. Er was veel publieke belangstelling voor dit bijna traditio nele nieuwjaarsbad, waarvan het aan tal deelnemers steeds weer toeneemt. Het water was volgens de in duikerpak gestoken zwemmers helemaal niet koud. Toch slaagde niet iedereen erin, het afgebakende traject van 900 meter af te leggen. „Het is nog een gezelligheidsgebeuren, dit nieuwjaarsbad. Er gaan ook stem men op, om er een wedstrydselement aan toe te voegen. Dat hebben wij dit jaar echter nog niet willen doen", zegt secretaris P. Poland van het duikteam Zeeland, dat het zwemfeslijn steeds weer organiseert. De in totaal 93 deelnemers wierpen zich even voor drie uur 's middags in het woelige en grauwe water van de Wester- schelde, na het startschot, dat werd ge geven door middel van een kleurige liehtkogeL Enkele deelnemers moesten het water al weer snel verlaten, on danks de beschermende pakken, maar vooral de buitenlandse deelnemers ble ken het traject zo snel mogelijk volledig te willen afleggen. Onder hen bevond zich de Belgische wedstry dzwemmer R. Goossens uit Antwerpen, die als eerste terug was bij de duiktoren. Onder de deelnemers bevonden zich echter ook velen, die zich geheel tevreden stelden met deelname aan het 'waterballet' op zich en die geen enkele behoefte had den aan het afleggen van een bepaalde afstand. Zelfs een duiker uit Zimbabwe J. K. Little, verklaarde geen last te hebben van de temperatuur van het water. „Het is niet koud. Alleen maar ver moeiend", zei ook de Zeeuwse gedepu teerde mr J. P. Boersma (PvdA). De deelnemers kwamen verder uit alle de len van het land, zoals Amsterdam, Schiedam, Tilburg, en Terneuzen. De brandweer van Almelo was vertegen woordigd, evenals de brandweer van Vlissingen, maar ook van verschillende bedrijven in Vlissingen-Oost. Opvallend was ook de grote deelname van vrouwelijke duikers. „Ja, ik schat dat op ongeveer dertig pro cent", zegt secretaris P. Poland. Na af loop was er voor iedereen warme wijn, om weer een beetje op temperatuur te komen. EEST0 TBOUWEHPOLDEE tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels J a la carte vlees- en visspeclallteit ZATERDAG 2 JANUARI 1982

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2