PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen stopzetting van wapengesprek Leger grijpt macht in Ghana Geen eis losgeld voor Iglesias sr. NIEUWJAAR: ONRUSTIG OP VEEL PLAATSEN GROOT Kantoren van belastingdienst Goes doelwit benzinebommen Wateroverlast door dooi in Bondsrepubliek Historische zege voor hockeyteam Automobielbedrijf Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk mis tbanken en later op de dag mogelijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige loind, draaiend naar zuidwest tot zuid. 225e jaargang no. 1 Zaterdag 2 januari 1982 fld&r-atèaéeks S-7 <«0 AC Goes Tritfoon 01100-1M10 DEN HAAG - Het nieuwe jaar is op verschillende plaatsen in ons land onrustig begonnen, met het gebrui kelijke beeld van brandjes, ruzies en relletjes. De onrust was het grootst in Den Haag, waar de Mobiele Een heid twee maal moest uitrukken te gen jongeren die barricades hadden opgeworpen. Twee jonge mensen kwamen nieuwjaarsnacht door mes steken om het leven: in Den Haag werd een 20-jarige Bredanaar zon der enige aanleiding door een kennis doodgestoken. In Rotterdam werd een 17-jarig meisje met messteken om het leven gebracht; motief en da der nog niet bekend. Bij nablus- singswerkzaamheden in een woning in Eindhoven werd gisteren het stof felijk overschot aangetroffen van een onbekende man. De onbekende behoorde niet tot de bewoners van het pand. De politie sluit brand stichting niet uit. In Nijmegen kwam een 20-jarige jon geman om het leven na een val van een muurtje. Volgens de politie raak te hij na een feestje verwikkeld jn een vriendschappelijk stoeipartijtje" met een andere feestganger. Een agent van de rijkspolitie uithet Zuid hollandse Den Hoom werd nieuw jaarsnacht door een vuurpijl getrof fen. De agent raakte gewond aan het hoornvlies. In Kampen werd een 17- jarige jongen ernstig gewond bij het zgn. kruitsehieten; het laten ontplof fen van vuurwerk in melkbussen Bij de ongeregeldheden in Den Haag moesten vooral winkelruiten het ontgelden. De politie verrichtte 18 arrestaties wegens plundering en diefstal. Vijf agenten raakten bij charges tegen opgeschoten jongelui gewond; zeven politievoertuigen werden vernield. De Rotterdamse politie raakte nieuwjaarsnacht slaags met publiek dat massaal naar een brand kwam kijken. Volgens de politie werd er met stenen, flessen en vuurwerk ge gooid. Twee agenten raakten ge wond; er werden acht arrestaties ver richt In Amsterdam kwam het in de vroe ge ochtend van nieuwjaarsdag tot botsingen tussen politie en krakers, waarbij drie agenten lichtgewond raakten. De ongeregeldheden ont stonden toen bewoners van een ge kraakt gebouw de brandweer verhin derden een vreugdevuur, dat op de rijbaan was aangericht, te blussen. De politie voerde daarop enkele felle charges uit. Een kraker werd gearres teerd. In de Bijlmer werden drie bouwketen in brandgestoken en op de Geldersekade vielen twee gewon den bij een vechtpartij. Een bus van het Amsterdamse gemeentelijk ver voerbedrijf werd nieuwjaarsnacht gestolen, en later op de dag volledig vernield teruggevonden. Branden In het hele land braken tijdens oud en nieuw nogal wat branden uit. In Kampen brandde vrijdagochtend een woonhuis uit. De bewoners, een echtpaar met drie kinderen, konden zich ternauwernood redden. Twee oude woonboten die in Almelo als sexhuizen dienden, gingen vrijdag morgen eveneens in vlammen op. De politie vermoedt dat de brand is aan gestoken. Motel en weg-restaurant Friesland in Wieringerwerf werd in de nieuwjaars nacht volledig door brand verwoest. Volgens de politie is vuurwerk de oor zaak van de brand. De rijkspolitie hield gistermorgen in Vlijmen twee mannen aan die ge wond raakten bij een brand. De twee worden door de politie verdacht van brandstichting in een cafetaria in Vlijmen. (Zie ook pagina 2) REA GAN IN NIEUWJAARSBOODSCHAP: iVASHINGTON/PARIJS/ROME (AFP/RTR/DPA) - President Reagan heeft in een voor het buitenland bestemde nieuwjaars boodschap verklaard dat de onderhandelingen met de Sowjet- Unie over de Euroraketten in de komende maanden zullen wor- len voortgezet. h zijn toespraak vla de 'Stem van Ame- ika' zei de president te bidden voor hen iie 'in vrijheid willen leven', waarbij hij Polen en Afghanistan met name noem- ie. •teagan veroordeelde zowel het fascis- ne als het communisme. „Het fascisme s vernietigd. Het communistische landinrichting In een commentaar op het landelijke structuurschema voor de landinrich ting zegt de stichting Zeeuws Coördi natieorgaan voor natuur- en land- schaps- en milieubescherming slechts drie gebieden in Zeeland geschikt te vinden voor een 'landschappelijke aanpassing'. De stichting noemt de Kop van Schouwen, de West-Zeeuws- Vlaamse kuststreek en (onder bepaal de voorwaarden) ook Walcheren. PAGINA 3 honden en katten Alleen erkende handelaren mogen voortaan honden en katten verhande len. De dieren moeten daartoe een pas poort hebben. Ook onderbrengen in een asiel of dierenpension mag slechts als de 'gasten' een paspoort hebben. Per 1 januari is het nieuwe honden- en kattenbesluit in werking getreden. PAGINA 18 bankroet heeft oorlogsmachines gepro duceerd, maar het is niet in staat zijn volk te voeden". ,De Amerikanen beginnen dit jaar met nieuwe verantwoordelijkheden jegens hun idealen. Zij vertrouwen erop dat de vrede zal worden gehandhaafd en dat de vrijheid voor alle mensen zal zegevie ren", aldus het Amerikaanse staats hoofd. Akkoorden Jalta In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Franse volk heeft president Francois Tijdschriften en suiker duurder DEN HAAG (ANP) - Met ingang van maandag 4 januari 1982 wordt een kilo- pak suiker vijf cent duurder. Het cen traal bureau levensmiddelenhandel heeft dit donderdag meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken heeft de prijsver hoging bevestigd. Het duurder worden van de suiker is voornamelijk een gevolg van de verho ging van de accijns. Met ingang van 1 januari 1982 mogen tijdschriftuitgeverijen de abonne mentsprijzen, prijzen van losse num mers en de advertentietarieven met ge middeld 6,1 procent verhogen. Dit op grond van de te verwachten stijging van kostenfactoren als papier, verzen ding en loon. Bovendien is rekening ge houden met een achterstand over 1981. sylvesterloop Mitterrand donderdag het beginsel van de akkoorden van Jalta in twijfel getrokken. Hij zei dat de vrede in de wereld alleen gehandhaafd kan worden wanneer de supermogendheden elkaar in sterkte in evenwicht houden. Hij zei dat er gevaar school in de opvatting dat de supermo gendheden naast elkaar kunnen be staan op basis van de verdeling van Eu ropa van veertig jaar geleden. In deze situatie is het 'Poolse drama' te plaatsen, aldus Mitterrand. „Er is geen groter solidariteit dan die welke ons verenigt met het Poolse volk. Laten we het bewijzen door het systeem af te wij zen dat het onderdrukt en overheerst". Paus Johannes Paulus II heeft vrijdag in het openbaar zijn steun betuigd aan de Poolse vakbeweging Solidariteit. In een toespraak tot de naar schatting meer dan 50.000 gelovigen op het Sint Pietersplein zei de paus dat Solidariteit „deel uitmaakt van het huidige erfdeel van de arbeiders van mijn vaderland en ook van de andere landen". „De arbeiders hebben het recht onaf hankelijke vakbonden op te richten, die tot taak hebben him sociale en persoon lijke rechten te verdedigen", aldus de Paus. Volgens hem wordt in Solidari teit „een grote krachtsinspanning tot uitdrukking gebracht die de mannen van de arbeid in Polen hebben opge bracht om de wezenlijke waardigheid van de arbeider te verzekeren". Premier Margaret Thatcher van Enge land heeft donderdag in een radiotoe spraak ter gelegenheid van de jaarwis seling tegengesproken dat in het wes ten verwarring heerst over de sancties van president Ronald Reagan tegen de Sowjet-Unie naar aanleding van de si tuaties rond Polen. Zij voegde er evenwel aan toe dat de omstandigheden in West-Europa enigszins anders zijn en er dingen zijn die de Verenigde Staten kunnen doen maar West-Europa niet. GOES - De jaarwisseling heeft de vrijwillige brandweer in Goes handenvol werk gegeven. Maar liefst vier groepen moes ten uitrukken om beginnende branden in de twee belasting kantoren in de Ganzestad te bestrijden. Dat gebeurde vlek keloos, waardoor de schade binnen de perken gehouden kon worden. Omstreeks 04.15 uur kwam bij de Goese gemeentepolitie een melding binnen over een ontluikende brand in het be lastingkantoor aan de Albert Joachimi- kade. Twee groepen van de brandweer rukten uit. Tijdens deze manoeuvre ontdekten de brandweerlieden een brand in het belastingkantoor aan de Ravelijn de Groene Jager. Daarop wer den prompt twee andere brandweer- groepen gewaarschuwd. Om 05.25 uur waren beide vuurhaarden geblust. De schade in het kantoor aan de Ravelijn wordt door de rechercheafdeling van de Goese gemeentepolitie geraamd op on geveer 10.000 gulden. In het kantoor aan de Joachimikade werd de brand in een kelder gesticht. Daar sprong onder meer een waterleidingbuis, waardoor zo'n 20 centimeter water in de kelder (die grotendeels leeg was) kwam te staan. Aan de achterzijde van het kan toor werden ongeveer twintig ruiten in gegooid. In beide gevallen werd de brand aangestoken door het gebruik van een 'benzinebom'. De recherche van Goes gaat ervan uit dat het om een wraakactie jegens 's rijks belastingen gaat. De snelle actie van brandweer en politie voorkwam dat de twee kantoren volledig in vlammen opgingen. Vele duizenden luisterden op nieuwjaarsdag op het Sint Pietersplein in Rome naar de toespraak van de paus. Tussen het publiek zijn tientallen Poolse vlaggen en spandoeken van het Poolse vakverbond Solidariteit te zien. TWEEDE 'COUP' VAN LUCHTMACHTLUITENANT RAWLINGS ABIDJAN (RTR/ANP) - In de Westafrikaanse staat Ghana heeft donderdag luchtmacht luitenant Jerry Rawlings voor de tweede maal in drie jaar de macht overgenomen met steun van de strijdkrachten. Rawlings zei dat hij opnieuw de macht in handen had genomen om Ghana van de ondergang te redden. Rawlings greep voor het eerst de macht met een groep lagere officieren in juni 1979 door het omverwerpen van een al bestaande militaire regering. Na parlementsverkiezingen trad Raw lings af en gaf Ghana in september 1979 weer een democratisch bestuur. Hij werd opgevolgd door de nu 47-jarige dr. Limann, een boerenzoon die econo mie studeerde en in de Ghanese buiten landse dienst heeft gewerkt voordat hij in de politiek ging. Een 21-jarige verdachten van po ging tot dooslag is donderdag in het be gin van de middag uit het huis van be waring van Alkmaar ontsnapt. Volgens de Alkmaarse politie is de man tijdens het luchten over de muur geklommen. De man wordt door de politie omschre ven als 'vuurwapengevaarlijk'. Hij zat in voorlopige hechtenis in afwachting van zijn proces. De traditionele Sylvesterloop om het Braziliaanse Sao Paulo is gewonnen door de Columbiaan Victor Mora. De 9000 meter kostten Mora, die voor de vierde maal won. 23 minuten en 30 se conden. PAGINA 19 indoortennis Niet in het minst tot verrassing van zichzelf heeft de 26-jarige tennisleraar Hans Pelius het indoor-tennistoernooi in Goes gewonnen. In de finale ver sloeg Felius de Zeeuwse kampioen Joost Thorenaar. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 17,18 en 19. Zaterdagkrant: 11, 12, 13 en 15. MAINZ-SAARBRUCKEN - In de West- duitse deelstaten Rijnland-Palts en Saarland heeft men te lijden van hoog water als gevolg van smeltende sneeuw en regenval. Vrijdag waren on geveer 150 dorpen gedeeltelijk onder gelopen. In totaal stond circa 900 hec tare weiland en akkers onder water. Als gevolg van grondverschuivingen werden spoorlijnen en wegen geblok keerd. Op verscheidene plaatsen werd de stroomvoorziening afgesloten. De Moezel steeg bij Trier tot 9,62 meter, hetgeen 6,30 meter boven normaal was. Ook in andere delen van de Bondsrepu bliek was het een natte jaarwisseling. Zelfs op toppen boven de 2.000 meter dooide de sneeuw, waardoor het lawine gevaar toenam. Ook viel er veel regen. Limann had echter net zo weinig succes als zijn voorgangers bij het oplossen van de economische problemen van het land, dat voornamelijk afhangt van produkten zoals cacao, waarvan de waarde op de wereldmarkt wild fluc tueert. De Nederlandse hulp aan Ghana is op geschort. Juist vorige week was nog een bedrag van 15 miljoen gulden noodhulp toegezegd door het ministe rie van ontwikkelingsssamenwerking, die dit geld overigens wel in reserve houdt voor Ghana. De 350 Nederlanders die zich in Ghana bevinden maken het wel. aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, die verder beves tigde dat het aangekondigde bezoek van minister Van der Stoel van buiten landse zaken aan Ghana volgende week niet door zal gaan. SURINAME NAAST OGEM-BELANG IN ENERGIEBEDRIJF PARAMARIBO-ROTTERDAM (ANP/ SNA) - Het aandelenpakket van 40 pet van Ogem in de Energiebedrijven Su riname (EBS) is met ingang van 1 ja nuari 1982 eigendom van de Surinaam se staat, zo heeft de Surinaamse rege ring per decreet afgekondigd. De scha deloosstelling aan Ogem zal worden vastgesteld volgens de geldende re gels. De Surinaamse regering zegt in een no ta van toelichting, dat zij hiertoe is overgegaan vanwege de weigerachtige houding van Ogem om de aandelen voor 31 december 1981 over te dragen. Ogem en de Surinaamse regering kon den het niet eens worden over de over nameprijs. Archieffoto uit '79 van luchtmachtluite nant Jerry Rawlings. Het water van de Moezel bereikte de straten van het dorpje Bemkastel-Kues. Bij een gevecht in de Golf van Thai land hebben twee kanonneerboten van Thailand een Cambodjaans kustpa- trouïllevaartuig tot zinken gebracht. Van de uit Vietnamezen en Cambodja- ner. bestaande bemanning werden er acht gedood en vijf gevangen genomen. Dit is vrijdag in Bangkok bekendge maakt. MADRID - De politie van Madrid heeft vrijdag berichten over een geëist los geld van tien miljoen dollar (ongeveer 25 miljoen gulden) door de ontvoerders van de vader van de bekende Spaanse zanger Julio Iglesias, „pure verzinsels" genoemd. Ook een broer van de zanger, Carlos Iglesias, verklaarde gister avond dat er nog geen sprake was van eisen door de nog onbekende ontvoer ders. De 66-jarige vrouwenarts dr. Julio Igle sias Puga werd dinsdagochtend meege nomen toen hij op weg was naar een ziekenhuis in Madrid, waar hij hoofd van de gynaecologische afdeling is. De politie gelooft dat de ontvoerders Zuid amerikanen zijn. Zij gaan er waar schijnlijk van uit dat Iglesias junior, die een zeer vermogend man is. het losgeld zal betalen. De zanger woont in de Ver enigde Staten. De twee ontvoerders waren maandag bij dr. Iglesias gekomen met het ver zoek om een vraaggesprek voor de Westduitse televisie. De afspraak was dat dit dinsdagochtend om 9 uur zal beginnen in de woning van de arts. Toen de twee 'journalisten' niet kwa men opdagen, reed dr. Iglesias tegen halfelf naar het ziekenhuis. Vermoede lijk maakten de ontvoerders zich in de garage van het ziekenhuis meester van de vrouwenarts. Diens auto werd al thans daar aangetroffen. Dr. Iglesias had met zijn vrouw en zoon Carlos Enrique de kerstdagen doorge bracht in het huis van zijn tweede zoon, zanger Julio Iglesias in Miami. Op 26 december was hij naar Madrid teruggekeerd. BOMBAY - Het Nederlands hoc keyteam heeft op nieuwjaarsdag voor een historisch succes ge zorgd. Voor het eerst slaagde Oran je er in om India op eigen bodem te verslaan (4-3) in een uitstekende wedstrijd. In het toernooi om de wereldbeker in Bombay schitter de Nederland tegen de Aziatische „tovenaars" vooral met een sterke aanval. De winst op India beteken de een belangrijke stap op weg naar de eindronden. De uitblinker bij Oranje was Rode- rik Bouwman. De snelle Neder landse spits maakte tegen India een 0-2 achterstand goed met twee fantastische goals. Het Nederlands team won tenslotte dankzij een treffer van Van Grimbergen. Na de feilloze start is Nederland leider in de B-poule, voor Australië en India. Pakistan voert de A-groep aan. (Zie ook pagina 19).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1