LS I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STERKERE DALING BENZINEPRIJZEN Russen reageren heftig op maatregelen Reagan Terlouw blijft optimistisch over toekomst De Schelde kleintjes Recordmisdaad Vader van Julio Iglesias spoorloos MINISTER EN DIRECTIE NOG NIET OP EEN LIJN POOLSE VICE-PREMIER RAKOWSKI BEZOEKT BONN Regenachtig Veel bewolking en in de ochtend nog regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, eerst uit uiteenlopen de richtingen, later zuidwestelijk en afnemend. 224e jaargang no. 307 Donderdag 31 december 1981 kunt u telefonisch opgeven. Rel Vllsslngen 01184-15144 I Temeuzen 01150-94457 Middelburg 01180-27651 Hulst 011- Ooes 01100-16140 I Zi enk zee OHIO- 5855 (Van onze redactie binneland DEN HAAG - De maximumprijs voor superbenzine gaat met ingang van 1 januari vier cent per liter omlaag. De prijs voor normale benzine en t weetakt wordt drie cent goedkoper. De maximum prijs voor superbenzine wordt daardoor 170,8 cent, voor normale benzine 165,2 cent en voor tweetakt benzine 183 cent. Minister Terlouw van economische zaken heeft daartoe gisteren besloten na overleg met en onder druk van de oliemaatschappijen. Met dit besluit is Terlouw afgeweken van zijn oorspronkelijke plan om de benzineprijs met niet meer dan de ge bruikelijke twee cent te verlagen. Maandag nog liet de bewindsman we ten, dat er geen bijzondere omstandig heden waren om per 1 janauri een forse re prijsdaling af te kondigen. Hij wenste toen nog vast te houden aan het prijs- systeem voor aardolieprodukten. Vol gens dit systeem mogen aardoliepro dukten per veertien dagen met niet meer dan twee cent per liter stijgen of In het gesprek dat Terlouw woensdag- i m TVTniij de oliemaatschappijen *11 l^ICvT X Ui tv een neiging naar boven is of steeds een neiging naar beneden, dan wil ik de vrij heid hebben een dubbele stap te doen. Anders halen we de marktprijs nooit in". Aan de verlaging ligt de benzine-oor- log ten grondslag. Er is sprake van een bijzondere marktsituatie door een ge ringe vraag en een groot aanbod, waar- ochtend met de oliemaatschappijen heeft gevoerd, hebben de maatschap pijen opnieuw voor afschaffing van het systeem gepleit. Terlouw wil daar op dit moment nog niet toe overgaan. Wel heeft hij de maatschappijen toege zegd te onderzoeken of het systeem moet worden aangepast of in het ge heel moet verdwijnen. Om de maatschappijen tegemoet te ko men, is de bewindsman wel akkoord ge gaan met een forsere verlaging van de benzineprijs. „We behouden het systeem", aldus de bewindsman. „Maar als er gedurende een periode van twee maanden steeds NEW YORK (DPA) - In de stad New- York is het aantal moorden op taxi chauffeurs, misdrijven in de onder grondse en roofovervallen op straat dermate toegenomen, dat 1981 in dit opzicht de geschiedenis ingaat als een recordjaar. Dit verklaarde woensdag de burgemeester van New York, Ed ward Koch. De tot de democratische partij beho rende burgemeester sprak zich tegen de achtergrond van de groeiende misda digheid en onveiligheid op straat uit voor wederinvoering van de doodstraf. door die dubbele stap nu in het voor deel van de consument uitpakt. „Maar ik wil die dubbele stap ook kunnen doen, als de benzineprijs gedurende twee maanden blijft stijgen", aldus de minister. Terlouw verwacht niet. dat met de prijsverlaging ogenblikkelijk een einde komt aan de benzine-oorlog. Die prij zenslag wordt gevoerd door Esso en Shell, die extra verlagingen van de ben zineprijzen bij een aantal van hun pom pen hebben doorgevoerd. Esso heeft aangekondigd door te gaan met die prijzenslag, ondanks de aangekondig de ministeriële verlaging. Inmiddels heeft ook BP zich in die prijzenslag ge mengd en een extra prijsdaling voor benzine bij enkele van haar stations aangekondigd. Terlouw: „Wij hebben de prijs naar bo ven afgegrendeld en niet naar beneden. Naar beneden mag men duikelen zo veel als men wil. En omdat de prijzen slag zich afspeelt op een niveau dat nog lager ligt dan de nu vastgestelde maxi mumprijzen, vermoed ik dat de prijzen slag op sommige plaatsen nog wel een tijdje door zal gaan". Shell vindt het besluit van de minister een stap op de goede weg. maar het zou beter zijn als de prijzen nog sneller op de marktontwikkeling kunnen reage ren. Terlouw wil daar voorlopig niet aan, omdat hij een stabiliserende werking op de prijs noodzakelijk acht. BP is voorstander van een nieuw prijssys- teem, waardoor de maximumprijs per veertien dagen met vier in plaats van twee cent kan worden verhoogd of ver laagd. Dit jaar zijn ln Zeeland meer mensen bjj verkeersongelukken om het leven gekomen dan in 1980. Vorig jaar waren dat er 46. en het afgelopen jaar 52. Dit aantal is beduidend lager dan ln de eerste helft van de jaren zeventig, toen jaarlijks gemiddeld 75 tot 100 ver keersdoden te betreuren vielen. PAGINA 3 noodweer De langdurige droogte ln Spanj e is op abrupte wijze geëindigd. Gisteren zorgde overvloedige regen die gepaard ging met felle windstoten voor over stromingen en het uitvallen van ener gievoorzieningen. Ook ln Portugal hield het weer huls: regen en wind vergden zes slachtoffers. PAGINA 7 natuur en landschap In een terugblik op het tienjarig be staan van de stichting Zeeuws coördi natieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCO) noemt coördinator drs C. J. Kalden recreaUe en landbouw als grootste bedreigers van natuur en landschap. Kalden zegt vooral tegenstand te ondervinden van belangengroepen die het economisch rendement hoog in het vaandel heb ben staan. PAGINA 11 ogem Het tweede-kamerlid Arie van der Hek (PvdA) dringt er in schriftelijke vragen aan de ministers van economische za ken en van financiën op aan. belasting gaten zoals door het Ogem-concem ge bruik t de zogenaamde Cyprus-con- structie, zo snel mogelijk te dichten. PAGINA 13 MADRID (AFPIAP)-De vader van de Spaanse zanger Julio Iglesias zou in de nacht van dinsdag op woensdag zijn ontvoerd uit zijn huis in Madrid. Dit heeft de Spaan se nationale radio bekendge maakt. Het nieuws is bevestigd in de ver blijfplaats van de zanger in Miami, Florida, door een van de vrienden van Julio Iglesias. Deze vriend zei dat de zanger ont hutst was door het nieuws over de ontvoering van zijn vader. De politie in Madrid die dinsdag nacht in kennis werd gesteld van de verdwijning van Iglesias, zei woensdagmiddag dat het nog te vroeg is om over een ontvoering te spreken. Verdere bijzonderheden werden niet bekendgemaakt, be halve dat zich nog geen personen of organisaties gemeld hebben om de verantwoordelijkheid voor de ont voering op te eisen. De 60-jarige dr. Julio Iglesias is gynaecoloog van beroep. Tapijtfabriek Bergoss failliet: 120 ontslagen OSS (ANP) - De tapijtfabriek Bergoss in Oss is failliet verklaard. Daardoor komen 120 van de ongeveer 200 perso neelsleden op straat te staan. Tachtig werknemers krijgen hernieuwde werkgelegenheid met het oog op de on derhandelingen met de tapijtfabriek H. Desseaux in Oss. Bewindsvoerder mr. H. I. Prinsen van het in surséance van betaling verkeren de bedrijf, heeft dat de ondernemings raad van Bergoss woensdag meege deeld, aldus de directie. De bewindsvoerder zal nu de rechtbank verzoeken het voorlopige uitstel van betaling dat Bergoss had aangevraagd, in te trekken. Bedoeling is dat het bedrijf 1 januari sluit en dat de 80 werknemers lij anuari weer gaan werken. In Iran zijn de afgelopen week een entwintig tegenstanders van het be wind geexecuteerd na schuldig bevon den te zijn aan terreurdaden, zo is woensdag in Teheran bekendgemaakt. Twee politiemannen houden de 21-jarige John Jefferson (links) vast in een kraan op een bouwplaats in New York. De jongeman wilde vanaf de 75 meter hoge kraan naar beneden springen. Nadat de kraan tegen een ge bouw was gedraaid konden de redders en de jongeman vanaf hun hachelij ke positie worden geholpen. Jefferson, die in een zwaarmoedige toestand was geraakt, werd voor een psychiatrisch onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Dr. Julio Iglesias. VLISSINGEN - „Ik heb de over tuiging, dat er geen verlies van werkgelegenheid bij De Schel de hoeft te komen als gevolg van de herstructurering van de ketelbouw in Nederland. Het is een schitterend bedrijf, met zeer veel verschillende pro- dukten en indrukwekkende ontwikkelingen op het gebied van nieuwe technieken". Dit zei een zeer optimistische mi nister van economische zaken dr J. Terlouw (D'66) woensdag, na eën kort werkbezoek aan Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. „Ik heb toegezegd nog voor januari het bedrijf te zullen bezoeken en dat heb ik nu gedaan, al is het nog net op de val reep", zei hij tijdens de persconferentie, na afloop van het 'bliksembezoek'. Zijn optimisme ten opzichte van de toekom stige werkgelegenheid bij het bedrijf kon ook woensdag nog niet worden ge deeld door de directie. „Nee, wij hebben elkaar niet helemaal kunnen overtui gen". bevestigde minister Terlouw. Er is volgens hem niet gesproken over een hockey Met een 6-2 zege op Engeland is de Ne derlandse hockeyploeg sterk van start gegaan in de wereldkampioenschap pen in Bombay. Op nieuwjaarsdag zal de wedstrijd tegen India duidelijkheid brengen over de kansen van de Neder landse afvaardiging. PAGINA 17 aandelen De algemene ANP-CBS-lndex van de Amsterdamse effectenbeurs iseind de cember gezakt tot 84,7 iets onder het peil van eind 1980. Hoewel er in de eer ste zes maanden van het afgelopen jaar sprake was van herstel, kunnen maar weinig aandelenbezitters met plezier terugkijken naar 1981. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. MOSKOU/BONN (UPI/DPA/ AFP/GPD) - De Sowjet-Unie heeft woensdag heftig gera- geerd op de economische sanc ties die president Reagan van de Verenigde Staten dinsdag avond tegen haar heeft afge kondigd. De Verenigde Staten werden beschuldigd van poli tieke chantage en verklaard werd dat de onaanvaardbare economische sancties de Rus sische houding tegenover Po len niet zouden veranderen. De Russische persbureaus Tass en No- wosti herhaalden beide het standpunt van het Kremlin dat de Verenigde Sta ten via de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, verantwoordelijk waren D voor de chaos waarin Polen verkeerde KüKOW'SKl tot generaal Jaruzelski op 13 december de staat van beleg afkondigde. Tass beschuldigde Reagan ervan te proberen de wereld weer te storten in de donkere tijden van de koude oorlog en te proberen het Amerikaanse imperia lisme de vrije hand te geven. Volgens Nowosti zullen Polen en de Sowjet-Unie niet te lijden hebben van de sancties. De Sowjet-Unie Is zonder de hulp van de Verenigde Staten een grote indus triële en militaire macht geworden en kan economisch door blijven groeien, zonder hulp van de andere kant van de oceaan. Felle kritiek op de sancties kwam er ook van het Poolse partijblad 'Trybuna Ludu'. Het blad beschuldigt Reagan ervan zijn hulp aan Polen te willen gebruiken als een politiek instru ment tegen het socialistische bewind. Het partijblad betreurt het dat de Ver enigde Staten zich niet beperken tot dreigementen van hun kant, maar ook eisen dat hun bondgenoten tot sancties overgaan. Volgens 'Trybuna Ludu' ge bruikt het Witte Huis de crisis in Polen als een voorwendsel om de spanning met het oosten op te voeren. tenlandse zaken Genscher tegen de Poolse vice-premier Rakowski gezegd, met wie hij woensdag meer dan vier uur in Bonn heeft gesproken. Genscher heeft zijn bezoeker tevens duidelijk gemaakt dat de bondsrege- Slot zie pagina 3 kolom 4) De regering van de Bondsrepubliek il dat de Poolse militaire machtheb- Horecaprijs bier en 'fris' gaat omhoog bers de staat van beleg opheffen. Dat De Poolse vice-premier Mwczyslaw Rakoivski ili met de Westduitse minister van heeft de Westduitse minister van bui- buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 januari 1982 mag de horeca- sector de prijzen voor bier, frisdran ken. mineraalwater en vruchten sappen als volgt verhogen: bier per glas of flesje 10 cent, frisdranken, mineraalwater en vruchtensappen per glas of flesje 5 cent Het ministe rie van economische zaken heeft dit woensdag meegedeeld. De prijsverhoging, waarover over leg is gevoerd met de horeca, is een gevolg van de accijnsverhoging op 9 december van dit jaar akkoord gegaan. eventuele bijdrage van de overheid aan 'De Schelde', voor de ontwikkeling van nieuwe technieken en nieuwe produk- ten, ook niet in de eventuele vorm van een schadevergoeding. „Daarvoor be staan bepaalde wegen, in de vorm van regelingen en fondse die de directie heel goed kent. De initiatieven daartoe moe ten echter vanuit het bedrijf zelf komen, die de aanvragen daarvoor moet doen". Ik kan geen bepaalde schadevergoe- (Slot zie pagina 2 kolom 2) Terechtstelling 600 lutheranen Ethiopië gemeld LONDEN (DPA) - Volgens de Britse or ganisatie 'Rights and justice' zijn 600 lidmaten van de Lutherse kerk 'Meka- ne Yesu' begin december in de West- Ethiopische provincie W'elega op last van de Ethiopische staatsleider, luite nant-kolonel Mengistu Haile Mariam. terechtgesteld. Voor de BBC-radio zei een woordvoer der van Rights and justice woensdag dat onder de terechtgestelde Luthera nen mannen en vrouwen waren en voor al voorgangers, ouderlingen en ambts dragers die sinds mei in de gevangenis zaten. Ethiopische slodaten hadden op 16 no vember het hoofdkantoor van de vooral vanuit West-Duitsland en Zweden ge steunde Mekane Yesu-kerk in Addis Abeda bezet. Dit was aardeding gewor den tot krachtige protesten van onder- andere de Lutherse wereld federatie. Eindstreep van jaar vol twijfels (nzeker stappen we van nacht 1982 binnen, een jaar van wankelend vertrou- achter ons latend. Im mers, 1981 is het jaar gewor den van de toenemende twy- fel. Overal in de wereld en op bijna alle terreinen van de samenleving hebben gebrek aan toekomstperspectief, da lende levensomstandigheden en ver harding van onderlinge verhoudingen het beeld sterk bepaald. Wie een poging onderneemt om de gebeurtenissen en ontwikkelingen van het afgelopen jaar aan zich voorbij te laten trekken en voor zichzelf daarin enige ordening te scheppen komt niet gemakkelijk tot een eenduidige typering. Het jaar 1981 heeft grote schokken veroorzaakt en vaak zeer ontregelend gewerkt. Het kenmerkte zich door geweld, terreur en moordaanslagen: president Reagan van de Verenigde Staten, paus Johan nes Paulus n, president Sadat van Egypte, Noord-Ierland, de joodse wijk van Antwerpen, Jeruzalem, Rome, Bei roet. Het kenmerkte zich door politieke machtsverschuivingen (de Verenigde Staten. Frankrijk), door rebellie en guerrilla (Namibië, El Salvador. Afgha nistan, Iran ook) en door blijvend ex plosiegevaar in het Midden-Oosten. Het kenmerkte zich vooral ook door een wereldwijde economische malaise, die alleen al in de landen van de Europese Gemeenschap een notering van bijna 10 miljoen werklozen heeft veroorzaakt. Mede als gevolg, daarvan verscherpten de tegenstellingen tussen arm en rijk ('zuid' en 'noord', zoals ze ook wel wor den aangeduid) zich eerder dan dat ze verminderden: honger, barre ellende, slachtoffers van rampen en vluchtelin genproblemen streden om voorrang. Naast en te midden van al deze gru welijke en harde feiten in een we reld van 4,5 miljard mensen gaat 1981 ook de geschiedenis in, getekend door een veel minder grijpbaar, maar daar om niet minder zichtbaar en voelbaar verzet tegen alles wat vrijheid onder drukt en vrede bedreigt. De grote poli tieke strijd in West-Europa rond de plaatsing van nieuwe kernwapens met als klankbord de massale demonstra ties van vredesbewegingen in veel Eu ropese hoofdsteden. De permanente aanklacht van een organisatie als Am nesty International tegen schending van mensenrechten, mishandeling van politieke gevangenen overal in de we reld, zogeheten 'vermissingen' (in La- tjjns-Amerika naar schatting alleen al 90.000 mensen) en discriminatie om po litiek. geloof of huidskleur. En dan de vrijheidsdrang en oppositie tegen com munistische overheersing in Polen, het meest indrukwekkende en gedurfde voorbeeld aan de wereld, de laatste we ken door bruut militair ingrijpen ver minkt en monddood gemaakt. Bij alle "mannen van het jaar' die op de grens van oud en nieuw worden uitgeroepen, heeft in dit patroon de keus van het Amerikaanse tijdschrift 'Time' de grootste symbolische waarde. Het blad verkoos Lech Walesa. Voor eigen land en gewest was 1981 eveneens een jaar van opeengesta pelde zorgen. Sociaal-economisch zijn we op een spoor geraakt dat in doodlo pende richting leidt: steeds hogere werkloosheid, verlies aan koopkracht, demontage van de verzorgingsstaat. Hoe moeilijk het is op een dergelijke rit bij te sturen, af te remmen en een koers naar wenkend perspectief uit te zetten heeft de martelgang van de kabinets formatie CDA, PvdA. D'66 laten zien. Struikelend en ruziënd heeft de ploeg onder aanvoering van de tegenvoeters Van Agt en Den Uyl zich dan tenslotte in het parlement gepresenteerd met een regeringsverklaring, die voorlopig weinig houvast van beleid bood. Twee weken geleden is 'de politiek' op kerst vakantie gegaan met de aankondiging van nieuwe lastenverzwaringen en prijsverhogingen, achterlating van een nieuwe (gedeeltelijke) loonmaatregel en volstrekte onzekerheid over wat daar aan concreet beleid tegenover staat. De teruggang werkt overal door: in het bedrijfsleven, in het overheidsap paraat en alles wat daarvan afhangt, in de bouw en haar wijde randgebied, in de middenstand, de dienstverlening en in ieders portemonnee. Profeet hoefje er dan ook niet voor te zijn om te voorspellen dat het nieu we jaar. 1982, nog moeilijker zal worden aan het jaar dat vandaag zijn eind streep bereikt. Toch hoeft zo'n gegeven niet bepalend te zijn voor een jaar van nog verder wegebbend vertrouwen, een jaar van nog verder toenemende twijfel In velerlei opzicht heeft 1981 óök het nodige geleerd. Dat 'stille armoe' in Ne derland niet onopgemerkt mag blijven, dat persoonlijke hulp en brede morele steun aan een vrijheidsdrang zoals in Polen wel degelijk invloed heeft, dat verstoppertje spelen voorde werkelijke oorzaken van een economische malaise gelijkstaat met gezichtsbedrog, dat een oprechte vredesbeweging in staat moet worden geacht een verandering in den ken over de normen van een wereld- machtsevenwicht te bereiken, dat de verschillen tussen arm en rijk op deze aardbol hun grenzen hebben bereikt Wie zo op 1981 terugziet, zal moeten er kennen dat de gebeurtenissen en ont wikkelingen een les nalaten die erop neerkomt dat niemand het zich kan veroorloven zijn eigen medeverant woordelijkheid voor de gang van de din gen te ontlopen. Heilwensen en toe komstperspectief zijn wezenlijk ver schillende begrippen. Maar ze hebben wel degelijk met elkaar te maken. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1