PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bedrijfsleven nog dieper in zorgen Laatste bezetting van Poolse mijn beëindigd Twee doden bij ongeluk skilift WESTKAPPELSE DRIELING LONDENSE POLITIE OP BERENJACHT GEVAARLIJK VUURWERK IN DE HANDEL ENQUETE KAMERS VAN KOOPHANDEL REAGAN BEREIDT VERDERE MAATREGELEN VOOR Schorpioenenkoningin Benzine twee cent goedkoper Lichte dooi Veel bewolking en enige tijd regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur on geveer drie graden. Matige en aan de kust vrij krachtige zuidoostelijke wind. 224e jaargang no. 305 Dinsdag 29 december 1981 PZC tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 DEN HAAG (ANP) - Het is gebleken dat er rotjes in de handel zijn die voorzien rijn van een verkeerde gebruiksaanwijzing, die vermeldt dat bet om sterretjes gaat die in de hand gehouden moeten worden. De commandant van het korps controleurs gevaarlijke stofTen heeft dit maandag bekendgemaakt. Het gaat om rotjes die onder de handelsnaam 'Shising Crackers' op de markt zijn gebracht. Volgens de commandant hebben personen als gevolg van de verkeerde ge bruiksaanwijzing reeds letsel opgelopen. De rotjes (2.5 x 0.5) van de fabrikant "Folwer Basket' zijn per 10 stuks in rood papier verpakt. De slachtoffers die deze vermeende rotjes in handen hebben gehad hebben geen blijvend letsel aan de knal overgehouden, aldus het korps. Door de knal treedt tijdelijke doofheid op, en door de lichtflits (het rotje bevindt zich op ongeveer een meter afstand van het gezicht) is het slachtoffer tijdelijk verblind. Het korps neemt aan dat het vuurwerk landelijk verspreid is. De meldingen, die gisteren binnen kwamen, komen voorlopig voornamelijk uit het westen. Overigens wijst de com mandant van het korps controleurs gevaarlijke stoffen erop dat de rotjes verder voldoen aan de gestelde normen (2.5 gram buskruit). Het is de verkeerde ge bruiksaanwijzing die ze gevaarlijk maakt, aldus het korps. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het bedrijfsleven in ons I and ziet het komende jaar met nog meer zorg tegemoet dan het aflopende. Meer bedrijven dan een jaar geleden verwachten dat omzetten en winsten zullen achterblijven, zo blijkt uit een enquête van de Kamers van Koophandel. Ruim de helft van de ondernemingen verwacht daling van de investeringen, slechts een kwart rekent op stijging. De sombere verwachtingen treden in bijna alle sectoren op. Vooral bouw en detailhandel denken het in 1982 nog moeilijker te zullen krijgen dan dit jaar. Bijna het enige lichtpuntje is dat de ex port zich in 1981 minder ongunstig ont wikkelde. Meer bedrijven gingen op de exporttoer: 18 procent in 1981 tegen 16 procent in 1980. Het was de achtste keer dat de Kamers van Koophandel deze uitvoerige en daardoor toonaangevende enquête uit voerden. Van de bijna 100.000 hiervoor uitgenodigde bedrijven reageerden ruim 53 procent. Die ondernemingen hadden totaal ruim een miljoen werk nemers. bijna een kwart van de totale werkgelegenheid. Uit de gegevens blijkt dat de recessie nu ongeveer op hetzelfde dieptepunt licht als in de ja ren vlak na de eerste energiecrisis (1973). De omzet beweegt zich sedert 1979 in een dalende lijn. In geld nam de omzet wel toe (gemiddeld 4 procent per jaar), maar dat was onvoldoende om de infla tie by te houden. Die ongunstige ont wikkeling doet zich zowel bij kleine als bij grote bedrijven voor. Alleen in de groothandel bleek de omzetstijging ge lijke tred met de geldontwaarding te houden, in alle overige sectoren was sprake van achteruitgang. Ronduit slecht is de ontwikkeling in de bouw. In de detailhandel bleef de nood zakelijke omzetverbetering in 1981 uit en nam de omzet in geld verder af (1 procent), zij het iets minder dan in 1980. Slechts een op de zes detailhandelsbe- drijven meldde een werkelijke omzetr stijging. Van het totaal aantal bedrij ven had slechts een op de vijftig een omzetstijging, die boven de inflatie graad uitging. Export stabiel De export ontwikkelde zich in 1981 gunstiger dan de afzet op de binnen landse markt Bij de grote bedrijven, waar 60 procent van de uitvoer wordt verwezenlijkt, nam het exportvolume met 11 procent toe. De kleine bedrijven hadden een bescheiden stijging: 1 pro cent Gemiddeld kon een groei van de export worden bereikt van 6 procent, 1 procent meer dan in 1980. De industrie bepaalt sterk bet totaal beeld van de exportontwikkeling. Sterker dan vorig jaar - en ook sterker dan bij het begin van 1981 werd ver wacht - liepen de winsten terug. Dat was bij 44 procent van de bedrijven het (Slot zie pagina 6 kolom 4) De Westkappelse drieling, v.r.n.l.: Loura, Christa en Mant, die in die volgorde ter wereld kwamen. VVFSTKAPELLE - Het Westkapelse echtpaar Adri en Rina Kleinepicr-Roelse heeft er sinds de nacht van za terdag op zondag drie dochters bij. De drieling werd geboren in het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom in niet meer dan 21 minuten. Om drie minuten over elf kwam Loura (2140 gram, 44,5 cm) ter wereld. Een kwartier later volgde zusje Christa (1630 gram, 43 cm) en nog eens zes minuten later sloot Marit (1290 gram, 38 cm) de rij. Dat het een drieling was, kwam niet als een verrassing bij het echtpaar. Echoscopie had al maanden geleden aangetoond, dat er drie dochters onderweg waren. Het was de bedoeling, dat mevrouw Kleinepier in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam zou bevallen, ze stond daar ook onder controle. Onverwachts was wel het moment van geboorte. Deze kondigde zich zaterdagavond, zes weken 'te vroeg', aan. Onmiddellijk belde Adri Kleine- pier dienstdoend huisarts Vaandrager in Domburg, die zonder tijd te verliezen naar Westkapeile kwam. Inmid dels was ook een ambulance gewaarschuwd en korte tijd later was het echtpaar onderweg naar Rotterdam. Op rijksweg A 58 zag het er naar uit. dat de geboorte zeer aanstaande was. Vanuit de ambulance werd draadloos contact opgenomen met dokter Vaandrager, die advi seerde naar Lievensberg in Bergen op Zoom te gaan. Vaandrager nam daarna zelf contact op met dit zieken huis, zodat daar alles in gereedheid was, toen de ambu lance er aan kwam. Een kwartier later werd het eerste dochtertje al geboren. De heer Kleinepier heeft enorm veel reacties gehad op de goede afloop van de 'noodstop' in Bergen op Zoom. Hij kon er alle tjjd voor nemen, want thuis is alles al gereed. Er staan drie wiegen en de nodige luiers en aanverwante artikelen te wachten: „We hadden een dochter. Arma, die nu acht jaar is. Ik ben nu de enige man in het gezin, waarin nu vijf vrouwen tegen me kunnen samenzweren" kolenopslag Het havenschap van Temeuzen acht gezien de concurrentiepositie in de toekomst een uitbreiding van de ko- ienopslag noodzakelijk. diepvries gesteund Het visverwerkingsbedrijf 'Diepvries Breskens' kan deze week nog blijven produceren. Financiële steun van de gemeente Oostburg en de betrokken visserij verenigingen geeft het bedrijf nog even lucht. PAGINA 3 kolonisten Israëlische kolonisten hebben het plaatsje Yamit in het noorden van de Sinai-woestijn in staat van verdedi ging gebracht. Zij eisen van de staat Israël een schadevergoeding voor de ontruiming van het gebied. De kolo nisten. die in de nacht van zondag op maandag een huis in brand staken als protest, verwachten een confrontatie met de autoriteiten. PAGINA 7 sleepdiensten De rijkspolitie te water in Vllssingen vindt dat de sleepdiensten de verde ling van het bergingswerk op de Wes- terschelde onderling zouden moeten regelen. Adjudant J. Slabbekoom noemt het incident rond de berging van de vrachtvaarder El Champion 'slechte reclame'. PAGINA 11 centenkwestie Staatssecretaris Kombrink van finan ciën wil een wettelijke afrondingsrege ling treffen. De staatssecretaris ver wacht bij het uitblijven van een rege ling moeilijkheden met het betalen n schulden die niet eindigen op een be drag van nul of v(jf cent. PAGINA 13 sanering voetbal De werkgroep betaald voetbal van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten vindt dat de gezondmaking van de "bedrijfstak' is mislukt. De werkgroep adviseert de gemeenten zich met in gang van het seizoen '82/'83 terug te trekken uit het in '78 gestarte proces van sanering. PAGINA 14 europees voetballer De Westduitser Carl Heinz Rum- menlgge is door het Franse voetbal blad France Football voor de tweede achtereenvolgende keer gekozen tot Europees voetballer van het jaar 1 Nieuws uit Zeeland: 2,5 en i! 7- Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 16. (Van onze correspondent WARSCHAU - Volgens officiële berichten van de Poolse radio en televisie zon de bezetting van de Piast-kolenmijn in Sileziè gisteren zijn beëindigd. Radio Warschau meldde dat de mijnwerkers in groepjes naar de oppervlakte terugkeerden en zich bij hun familieleden voegden. Volgens andere bronnen hadden Poolse veiligheidstroepen opdracht kregen de mijn onder water te zetten, wat I-t een bloedbad zou hebben geleid. Semarang - Mevrouw Rini Sutomo, die zichzelf de titel 'Koningin van de schor pioenen' verschafte, is hier overdekt met honderden van deze zwaar giftige dier tjes. De omstanders kijken met afgrijzen toe. Opvallend genoeg hield mevrouio Sutomo geen ernstige gevolgen over aan deze 'demonstratie', die zij gaf om geld in te zamelen voor een liefdadig doel. Het huiveringwekkende schouwspel was te zien in Semarang op Java. Meer dan duizend mijnwerkers zaten al vijftien dagen in de Pi astmijn op een diepte van 800 tot 1000 meter. Artsen in dienst van de staatsmijnen die naar be neden werden gestuurd, verklaarden dat de mijnwerkers zich in een uiterst slechte conditie bevonden. De Poolse industrie-arbeiders werden gisteren na het officieel vrije kerstweek einde verondersteld op hun werk terug te keren. Maar over de Poolse radio werd geen enkele melding gedaan of de arbeiders inderdaad aan het werk wa ren gegaan of niet. De leider van de Poolse militaire junta, generaal Jaruzelski, had in zijn kerst toespraak voor de Poolse televisie ge zegd dat de komende dagen, als de ar beiders weer normaal naar hun werk moesten, beslissend zouden zijn. Niet temin werd het onderwerp in de nieuws berichten in de loop van de dag door Radio Warschau genegeerd. Het feit dat geen melding werd gemaakt over hervatting van de normale arbeid, wordt door westerse waarnemers uitge legd als een teken dat het Poolse mili taire regime geen overzicht heeft van wat er precies in het land gebeurt. De communicatie in heel Polen zowel per telefoon als per telex is, buiten de militaire verbindingen, nog steeds niet hersteld nadat deze sinds het begin van het uitroepen van de staat van belegg verbroken is. Zelfs officiële Poolse bron nen zeggen dat de gevolgen van het ge brek aan communicatie en van de be perkte bewegingsvrijheid voor de Po len, alsmede de beperking van de moge lijkheid van goederentransporten, een absoluut nadelig effect zullen hebben op de toch al totaal ingestorte Poolse economie. Op grote schaal zouden in de commu nistische partij zuiveringen aan de gang zijn. De omvang ervan is te verge lijken met de 'schoonmaak' die de Tsje- choslowaakse communisten na de in terventie van het Warschau-pact in 1968 uitvoerden. De conservatief-ge- richte bladen 'Daily Telegraph' en 'Dai ly Mail' meldden op gezag van 'be trouwbare bronnen' dat in 29 van de 49 regionale bestuurscolleges liberale par tijleden zijn vervangen door voorstan ders van een harde lijn President Ronald Reagan van de Ver enigde Staten treft voorbereidingen (Slot zie pagina 6 kolom 7) De Londense politie is een klopjacht begonnen op een brume beer in de wijk East End. Het dier is het eerst gezien door twee jongetjes en later gevonden sporen hebben de melding bevestigd. De politie, die gebruik maakte van een helikopter, riep omwonenden op weg te blijven van het gebied, waar de beer was gesignaleerd. De Londense dierentuin heeft verklaard dat het dier gevaarlijk is en ter plekke dient te worden neerge schoten. Hoewel niemand aangifte heeft gedaan van een vermiste beer, leggen de autoritei ten verband met het vinden van twee overschotten van soortgelijke beren drie weken geleden in dezelfde buurt. Men vermoedt dat het gaat om een klein circus, dat de dieren niet meer kon voeden en de koppen en de huiden aan een prepara teur heeft verkocht. Mogelijk is een van de verkochte dieren ontsnapt. BOLZANO (DPA) - Bij een skiliftonge luk in bet nieuwe wintersportcentrum Latsch in het Italiaanse Zuid-Tirol zijn maandag twee doden en 20 gewonden gevallen. Doordat de automatische rem weiger de, vielen de tientallen gebruikers van de 1,3 km lange dubbele stoeltjeslift naar de Tarscher Alm op 2.000 meter met grote snelheid terug naar het dal. Velen van hen smakten tegen de muur van de liftinstallatie, terwijl anderen in de sneeuw terechtkwamen. De twee doden waren een 23-jarig meis je en een 14-jarige jongen, beiden uit de Bondsrepubliek. Alle gewonden kwa men uit West-Duitsland of uit België. Aan het reddingswerk namen ambu lances van het Rode Kruis en helikop ters deel. De gewonden werden overge bracht naar ziekenhuizen in Bolzano, Merano en Silandro. De lift was sinds twee jaar in gebruik. Volgens de be drijfsleiding was de installatie regelma tig gecontroleerd. Latsch ligt op 20 km ten westen van Merano. Op 9 maart 1976 waren bij een dergelijk ongeluk bij Cermis, eveneens in Zuid-Tirol, 42 ioeristeu om het leven gekomen. Sindsdien worden de iiftin- stallaties regelmatig gecontroleerd. De skilift in Latsch. DEN HAAG (ANP) - De maximum prijzen voor benzine gaan per I ja nuari weer met twee cent omlaag. De maximumprijs voor normale benzine wordt dan 166,2 cent eu die voor super benzine 172,8 cent. Dieselolie gaat 1 cent in prijs om hoog. De maximumprijs daarvan wordt dan 119,6 cent, aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. Ook petroleum en huisbrandolie gaan enigszins in prijs omhoog en kosten per 1 januari resp. 118,3 en 79,35 cent. Stookolie met 1 pet. zwavelgehalte wordt 1,45 (per ton. excl. btw) duurder LPG wordt 0.7 cent goedkoper en gaat 75 cent per liter kosten en stookolie met een zwavelgehalte van 2 pet. gaat 6,85 per ton in prijs omlaag. De prijsontwikkelingen houden on der meer verband met de gemiddel de dollarkoers in de afgelopen pe riode. Sinds september zijn de benzine prijzen geregeld gedaald. De laat ste daling was 15 december. Minister Terlouw van economische zaken zal, aldus een woordvoerder van zijn departement, op korte ter mijn bij het betrokken bedrijfsle ven informatie Inwinnen over de benzineprijzen, met name over de prijsverlaging die enkele oliemaat schappijen onlangs hebben door gevoerd. aldus economische zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1