PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Solidariteit gaat ondergronds verder Storing kerncentrale Borssele verholpen L flfV 1 BEWUSTELOZE VROUW IN BRAND GESTOKEN kleintjes Foto van ontvoerde NAVO-generaal POLEN MOETEN HET MET MINDER VLEES DOEN Wm alPfe Geen problemen voor Fries voedsel- transport DODEN DOOR ONTPLOFFING IN PISA Neergeslagen met Mariabeeld Veel bewolking Veel bewolking en later op de dag mo gelijk sneeuw Middagtemperatuur om hel vriespunt, maar in Groningen ongeveer min 2 gra- 224e jaargang no. 304 Maandag 28 december 1981 m kurtl u telefonisch opgcv WASHINTGON (UPI) - De besprekin gen over wapenbeheersing tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie rijn nog niet beïnvloed door de gebeur tenissen in Polen. Dat heeft de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken, Walter Stoessel, zondag ge zegd voor de Amerikaanse televisie. Wel zal er volgens Stoessel een ver band worden gelegd tussen de bespre kingen en de rol van Moskou in de cri sis. De Amerikaanse onderminister ant woordde op vragen over de invloed van de Poolse crisis op de besprekingen over Eurostrategische wapens in Gene ve en nog te beginnen besprekingen over strategische wapens. Hij reageer de op de suggestie van minister Haig afgelopen week dat de besprekingen zouden kunnen worden uitgesteld. Vol gens Stoessel heeft Haig duidelijk ge maakt dat de besprekingen in Geneve van zeer groot belang zijn. „We zijn van plan ermee door te gaan", aldus Stoes sel. De Amerikaanse president Reagan heeft gezegd dat hij mogelijk in 1982 eenk ontmoeting zal hebben met de Russi sche president Brezjnev. Wel zal er ech ter een goede kans op succes moeten zijn, aldus Reagan in een vraaggesprek met verslaggevers van zeven dagblad- WENEN - Uit naar het Westen gesmokkelde documenten blijkt dat de Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit niet geheel is gebroken door de arrestatie van haar leiders en bezig is een ondergrondse organisatie op te bouwen. De afdelingen van Solidariteit zouden in het geheim nog met elkaar in contact staan. De ondergrondse beweging, die leden van de onafhankelijke vakcentrale in gang hebben gebracht en praktisch de hele Poolse arbeidersbevolking omvat, heeft zich tijdens de kerstdagen gereorga niseerd om een programma van passieve weerstand op te stellen. Actiemethoden daarbij zijn het zich op het werk melden maar weinig of niets uitvoeren, en het organisaren van sabotagedaden zoals dat gebeurde onder de nazi-bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Poolse schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor literatuut, Czeslaw Mi- losz, heeft verklaard dat de dissidenten Jacek Kuron en Adam Michnik in ge vangenschap worden gemarteld. Hun leven zou in gevaar zijn. Andrzej Wajda, de filmregisseur, is volgens het tweede Duitse televisienet uit een internerings kamp ontslagen. Overloper conflict De ondernemingsraad van Peehiney Nederland NV in Vlissingen-oost heeft het overleg met de directie van dit be drijf opgeschort. De invoering van een nieuwe functieclassificatie en van een nieuw dienstrooster vormt de inzet van het conflict. PAGINA 3 bezuinigingen De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNGl vindt dat de rijksover heid de gemeenten "overvalt" met plot selinge bezuinigingsplannen. Volgens de VNG blijkt ook dat de gemeenten meer moeten bezuinigen dan de rijks overheid. De VNG meent dat de ge meenten te vaak taken krijgen opge dragen die ze nauwelijks kunnen uit voeren. Voorbeelden daarvan zijn de milieubepalingen en de Leegstands- wet. PAGINA 13 failliet Wethouder Rosenberg van financiën van Utrecht gelooft niet in de stelling dat het mogelijk is om met minder kwaliteit binnen FC Utrecht meer in komsten binnen te halen. Rosenberg zet zich daarmee af tegen de rest van het college van burgemeester en wet houders: 'Ik geloof niet in een begro ting die. negen ton voordeliger uitvalt. Zet er een streep onder en laat de club failliet verklaren'. PAGINA 14 Na de Poolse ambassadeur in de VS liep donderdag ook de Poolse ambassadeur in Japan over. Radio-Warschau noem de de stap van Zdislaw Rurarz een daad van verraad. Meer dan duizend Poolse mijnwerkers houden intussen htm bezettingacties vol in hun mijnschachten in de kolen mijn Piast in Silezië. Zij weigeren naar boven te komen zolang er geen einde is gemaakt aan de oorlogstoestand en de duizenden gevangen gehouden Polen niet zijn vrijgelaten. De Poolse militaire regering heeft vol gens officiële bronnen de mijnwerkers de gelegenheid gegeven een delegatie naar boven te sturen met de belofte dat zij in de ondergrondse mijngangen mo gen teruggaan als zij dat willen nadat zij zich hebben overtuigd dat de toe stand 'normaal' is. Te laat Volgens bronnen uit de omgeving van de pauselijke delegatie, die het afgelo pen weekeinde via Wenen uit Polen te rugkeerde na een treinreis waarbij kardinaal Poggi een fouillering tot op het lichaam moest ondergaan door de Tsjechoslo waakse autoriteiten, heeft het bezoek van de pauselijke delegatie geleid tot redelijker condities voor een aantal geïnterneerden onder wie pries ters, maar dat voor een aantal de ver lichting te laat komt. Lech Walesa, lei der van Solidariteit is volgens Poggi niet geïnterneerd maar heeft huisar rest. Een belangrijk diplomatiek Incident tussen Oostenrijk en Tsjechoslowakije is ontstaan over een Oostenrijks con- vooi vrachtwagens met hulpgoederen voor Polen, dat op de Tsjechoslowaaks- Poolse grens is tegengehouden. De Oos tenrijkse minister van buitenlandse za ken heeft de Tsjechoslowaakse ambas sadeur in Oostenrijk op het ministerie ontboden en hem meegedeeld dat Oos tenrijk deze gang van zaken beschouwt als een 'onvriendelijke daad' en dat de Oostenrijkse ambassadeur in War schau nadrukkelijke instructies heeft gekregen dat de hulpgoederen - medi cijnen en voedsel - moeten worden overgedragen aan het Rode Kruis en aan de kerkelijke autoriteiten in Polen, zoals van tevoren is overeengekomen en niet aan de Poolse staat. Minder vlees Radio Warschau heeft zondag aange kondigd, dat het vleesrantsoen voor niet-handarbeiders in januari zal wor den verlaagd. Voor mijnwerkers en an dere handarbeiders kan het rantsoen worden gehandhaafd vanwege de le veranties uit de RowjeLUnie en andere Oostbloklanden, aldus Radio War schau. De rantsoenen voor witteboor- denwerkers en bejaarden zullen nu 2,5 kilo per maand bedragen tegen eeerder 5,5 pond. Zwangere vrouwen en tieners krijgen vier kilo per maand tegen eer der 8,8 pond. Volgens Radio Warschau bedragen voedselleveranties van particuliere boeren 49 procent van de hoeveelheid van december 1980. Generaal Wojciech Jaruzelski, de voor zitter van de Poolse militaire raad, heeft in een op kerstavond uitgezonden radiorede oeloofd dat de noouLoesiana „niet een uur langer dan nodig is" van kracht zal blijven. Polens sterke man noemde de staat van beleg een kleiner kwaad dan een burgeroorlog. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, zei zon dag tegen het Amerikaanse blad de Washington Post, dat hij van oordeel is dat het lijdelijke verzet in Polen tegen de staat van beleg nog steeds doorgaat. De minister meent verder dat het op dit moment te voorbarig is te stellen dat de kans op een Russische interventie is af genomen. Volgens Haig behoort een in terventie nu meer tot de mogelijkheden dan voor de afkondiging van de noodtoestand op 13 december. Maatregelen 1 sprint Miel Govaert en Ria Visser hebben tij dens de kerstwedstrijden in Inzeil ulL stekende prestaties op de 1000 meter neergezet. Miel Govaert had zaterdag en zondag op dit nummer geen enkele concurrentie. Ria Visser bleef zondag slechts 23 honderdste boven het natio nale record van Alie Boorsma Haar eindtijd was 1.25.76 PAGINA 15 resultaatvoetbal De Zeeuwse profs hebben de finale van het zaalvoetbaltoernool in Vlissingen tegen de Dordtse formatie Groeneweg met 2-1 verloren De Dordtenaren mik ten vooral op de counter waardoor het duel in sporthal Baskensburg voor de ongeveer zeshonderd toeschouwers veel aan attractlewaarde inboette, PAGINA 17 Iv w President Reagan beval woensdag avond in een kerstrede voor radio en televisie tot economische sancties te gen Polen en dreigde Warschau en Mos kou met verddre maatregelen voor het geval het gebruik van geweld tegen het Poolse volk niet gestopt wordt. Reagan maakte drie concrete maatre gelen bekend om Washingtons afkeu ring van de ontwikkelingen in Polen tot uitdrukking te brengen: De Amerikaanse export- en import- bank zal geen kredietwaarborgen meer verstrekken voor Poolse importen uit de Verenigde staten. De landingsrechten van de Poolse luchtvaartmaatschappij LÓT worden opgeschort. De Poolse vissersvloot zal niet langer meer mogen vissen in Amerikaanse wa teren. Het Poolse persbureau PAP en het Rus sische persbureau Tass keurden de door Reagan afgekondigde maatrege len af als „grove druk die zijn weerga niet heeft". Zondag bereikten berichten uit Polen het westen, waarin gesproken wordt van een grootscheepse zuivering van de Poolse communistische partij. Op grote schaal zouden gematige commu nisten uit de partij worden gezet door voorstanders van de harde lijn, die op alle niveaus hun controle over de par tij zouden herstellen. ROME AFP/ DPA/ RTR) - De terroristen van de 'Rode Brigades' hebben een foto vrijgegeven van de op 17 december in Verona ontvoerde Amerikaanse NAVO- generaal, James Dozier. De foto werd samen met een tweede communiqué aange troffen in een vuilnisbak in Milaan na een anoniem telefoontje naar het Italiaan se persbureau ANSA. De foto toont het gezicht van Dozier met een mogelijk blauwe plek bij het oog. onder het vijfsterren-embleem van de Brigades. In zijn hand houdt hij een papier met leuzen van de Rode Brigades. Volgens de politie bevat het tweede communi qué geen eisen voor vrijlating van de vijftigjarige NAVO-generaal. In het schrijven staan algemene leuzen tegen het kapitalisme. De Rode Brigades zeggen dat zij Dozier vasthouden in een zogenoemde 'volksgevangenis'. LEEUWARDEN (ANPl - Tien vracht wagens die maandag vanuit Friesland naar Polen waren vertrokken om daar voedsel te brengen, zijn terug. Op tweede kerstdag, arriveerde het kon vooi bij de Frieslandhal. Er werd te bestemder plaatse voor een miljoen gulden - 200 ton - voedsel afgeleverd. „Een wonderbaarlijke tocht. Uitste kend geslaagd. Geen enkele tegenwer king", aldus dominee G. van den Berg, een van de begeleiders van het konvooi- Volgens dominee Van den Berg was er grote medewerking in Polen, ook van de zijde van de douane en de politie Het voedsel is met name in west-Polen uitgedeeld. De actie In Friesland werd gehouden onder het motto 'Friese scho len voor Polen' en was georganiseerd door het categetisch centrum van het Friese schoolbegeleidingscentrum. De Zweedse PTT heeft bekend ge maakt vanaf dinsdag geen portokosten in rekening te brengen voor paketten naar Polen. PISA (AFP, DPA, RTR. UPI) - Vermoe delijk door een gasontploffing is zon dag in het centrum van Pisa een vier verdiepingen tellend gebouw inge stort. Gisteravond hadden brandweer en helpers twee doden en zeventien ge wonden geborgen. Ten tijde van de ontploffing bevonden zich in een restaurant op de beneden verdieping twaalf tot vijftien gasten. Volgens de autoriteiten kan het aantal slachtoffers nog stijgen. Bij een aanslag op een politiebureau in een noordelijke buitenwijk van Pre toria is zaterdagavond één dode geval len en vier gewonden, zo maakte de po litie bekend. De onbekende daders ge bruikten bij hun actie raketten en klei ne wapens. ARNHEM - In het Brandwondencen trum in Beverwijk is op Eerste Kerst dag de 43-jarige Arnhemse R. Hagios overleden. De vrouw werd in de nacht van woensdag op donderdag door de 23-jarige M. van B. uit Velp in haar wo ning in Arnhem met terpentine over goten en daarna in brand gestoken. Enige uren daarvoor had hij de wedu we met een Mariabeeld op het hoofd geslagen, waardoor de vrouw buiten bewustzijn raakte. Direct na zijn daad is de 23-jarige door de Arnhemse poli tie aangehouden. Vandaag wordt hij voorgeleid voor de officier van justi tie. Van B. wordt beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Het drama begon vorige week woens dagavond. De Velpenaar belde bij de vrouw aan met de mededeling dat hij een oude onenigheid, die de vrouw eni gejaren geleden meteen broer van hem had gehad, wilde uitpraten. De vrouw verhuurde indertijd een kamer aan de broer. Na een half uur kregen de vrouw en de 23-jarige een woordenwisseling, waarop de vrouw begon te huilen. De man trok zich er ln eerste instantie niets van aan en ging aan het orgel in de huiskamer in de woning zitten spelen. vrouw en drong het huis binnen. Om een inbraak te fingeren, brak hij een geldkistje open en gooide de inhoud van enkele kasten op de grond Vervol gens sleepte hij het nog steeds bewuste loze slachtoffer naar de gang. In de keu ken vond Van B. een fles terpentine, waarmee hij het lichaam van de vrouw en enkele meubels besprenkelde. Hier na stak hij zowel het huisraad als de bewusteloze vrouw in brand. Buurtbewoners die gestommel in de woning hadden gehoord, waarschuw den politie en brandweer. Toen deze ter plaatse verschenen, bevond Van B. zich nog in de woning. Hij werd ter plekke gearresteerd. De vrouw werd met der degraads verbrandingen opgenomen in het Arnhemse Gemeenteziekenhuis en later naar het Brandwondencentrum in Beverwijk overgebracht. Sectie op het lichaam van het slachtof fer heeft aan het licht gebracht dat zij niet aan de brandwonden is overleden. Zij stierf aan hersenletsel, opgelopen 'door de klap met het Mariabeeld. Geïrriteerd AM STERDAM-In de'Lucas'-kerk in Amsterdam-west zijn donderdag zes Polen in hongerstaking gegaan uit protest tegen de gebeurtenissen in hun land. Het zestal wil zijn actie volhouden tot vanavond Volgens een woordvoerder van de poli tie moet Van B. door het gehuil van de vrouw geïrriteerd zijn geraakt. Op een gegeven moment pakte hij een Maria beeld van de kast en sloeg de vrouw daarmee op het hoofd. De vrouw viel bewusteloos op de grond. Van B. liep daarop het huis uit en bezocht enkele cafés in de Arnhemse binnenstad. Diep in de nacht moet Van B., aldus een poli tiewoordvoerder, zich gerealiseerd heb ben dat de vrouw uit haar bewusteloze toestand kon raken en hem zou aange ven bij de politie. Van B. ging toen voor de tweede keer naar de woning van de alleenwonend-3 Wim Kan op oudejaarsavond op de tv iVan onze correspondent) HILVERSUM - Cabaretier Wim Kan is oudejaarsavond te gast in het televisie programma van de KRO. .JDe alles is anders show" van Aad van den Heuvel. De show met Wim Kan wordt ivoens- dagavond opgenomen in het nieuwe De la Mar-theater in Amsterdam. Het pro gramma wordt twee keer opgenomen, om 20.00 uur en om 22.00 uur Door de komst van Wim Kan is het tele visieprogramma op oudejaarsavond gewijzigd. Na het journaal van 20.00 uur brengt de KRO via Nederland 2 De Henk Elsink-show met Christine Deute- kom. Om 21.40 uur volgt een extra afle vering van de Muppet Show met Gladys Knight. „De alles is anders show" be gird om 22.05 uur in plaats van de ge plande 21.45 uur. Om 2320 uur stuit de voorzitter van de KRO. mr. B. Schmitz, de televisie-avond af. dichter De dlchier. romanschrijver en criticus 1 Cornells Jan iCeesi Kelk is vrijdag op 80-jarige leeftijd in zijn woonplaats Doorwerth overleden. Kelk. een gene ratie-genoot van Marsman, Du Perron, Ter Braak en Vestdijk, schreef vele ro mans, toneelstukken en een opera. Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12, 13,14 en 15. Radio en televisie: 17= BORSSELE - Lekkage in een pakking van een van de twee hoofdkoelmiddel- pompen is de oorzaak van hel voor minstens vijf dagen stilleggen van de kerncentrale in Borssele. Door de lek kage kwamen er honderden liters ra dio-actief water vrij die volgens een woordvoerder van de PZEM echter binnen het pompensysteem gebleven zijn. De storing werd donderdagmid dag ontdekt en zondagmorgen had het personeel de zaak gerepareerd. Het stilleggen van dc centrale komt de PZEM op een schadepost van ongeveer 360.000 gulden per dag tc staan. De hoofdkoelmiddelpomp waarvan een pakking defect raakte, behoort tot het primaire deel van de centrale. Teneinde de pakking te kunnen vervangen moest de gehele centrale worden stilgelegd. Normaal vloeit er maximaal 750 liter water per uur weg. Deze hoeveelheid blijft binnen het systeem. Wanneer er daarboven op echter 250 liter of meer water gaat lekken, treedt een automa tisch afscnakelingsmeehanisme in wer king. Volgens de woordvoerder van de PZÊM heeft het personeel van de cen trale de storing ontdekt voordat dit sys teem in werking trad. Op dat moment (donderdagmlddagi lekte er ongeveer tweehonderd liter water per uur te veel in het systeem dat per uur 18.000 kubie ke meter water verwerkt. De lekkage moet enkele uren aan de gang zijn geweest alvorens ze werd op gemerkt. Het personeel is donderdag avond begonnen met het volledig stil leggen van de centrale. Daarna kon za terdag begonnen worden met het ver vangen van de defecte pakking. De re paratie werd door het personeel van de PZEM uitgevoerd. Daarbij werd men bijgestaan door twee mensen van het Westduitse bedrijf KSB. de leverancier van de pompen. De reparatie is volgens de P7.EM geheel volgens het boekje ver lopen en kon zondagmorgen worden af gerond. Daarna is begonnen met het opstarten van de centrale. Wanneer er geen complicaties optreden kan de cen trale dinsdag weer volledig in bedrijf zijn. De schadepost van 360.000 gulden per dag is zo hoog omdat voor de contractu eel te leveren kernenergie duurdere ver vangende energie geleverd moet wor den (uit olie). De lagerpakkingen worden normaal elk jaar ln februari vernieuwd bij de splijt- stofwissellng. Dan ligt de kerncentrale volledig stil terwijl er ook revisiewerk zaamheden worden uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1