PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan schort deel handel met Polen op Radio Warschau meldt ontruiming staalfabriek Oud-werknemers: omvangrijke illegale lozingen gifafval door Cruson Breskens u bij oGf*bo DE nieuwe Accord WEST-EUROPA WIJST SANCTIES AF vandaag Guur en winters Xeél bewolking en perioden met sneeuw en tijdelijk sneeuwstorm. La ter in het zuiden van het land ijzel of regen. Temperaturen om het vries punt. Tot krachtig of hard toenemende oostelijke wind. 224e jaargang no. 303 Donderdag 24 december 1981 Jk HONDA WASHINGTON (AP/UPI/DPA/RTR/ANP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft van morgen (Nederlandse tijd) belangrijke onderdelen van de Amerikaanse handel met Polen opge schort. Over de militaire leider van Polen zei hij: „hun misdaad zal ze duur komen te staan". Reagan zei dat hij tegen president Leonid Brezjnev van de Sovjet-Unie had gezegd dat 'als deze onderdrukking voorduurt', de Verenigde Staten ook tegen de Sovjet-Unie politieke en economi sche maatregelen zullen nemen. De Amerikaanse president zei niet wat tionale veiligheidsraad. Volgens Bonn wijzen de Westeuropese bondgenoten de Amerikaanse plannen voor sancties tegen Polen in eerste instantie af. Het is het met de andere Westeuropese re geringen eens over de noodzaak een voorzichtige en terughoudende opstel ling tegenover Polen in te nemen. Dit heeft de Westduitse regeringswoord voerder Lothar Ruehl woensdag in Bonn verklaard. de maatregelen precies zullen inhou den. De boodschap van de president werd om 03.00 uur vanochtend uitge- nrnden, na een vergadering van de na- Pentagon: bericht over dood generaal Dozier verzinsel WASHINGTON (AFP) - Het bericht dat de executie van de Amerikaanse generaal James Dozier door de Ita liaanse Rode Brigades is een zuiver verzinsel en volkomen onwaar, zo heeft een woordvoerder van het minis terie van defensie in Washington ver klaard. Generaal Dozier werd vorige week don derdag in Verona ontvoerd. De Rode" Brigades lieten toen weten dat hij een 'volksrechtbank' terecht zou moeten staan. Dinsdag meldde een Arabisch sprekende man in een telefoongesprek met het kantoor van het Italiaanse persbureau ANSA in Beiroet dat de ge neraal ter dood was veroordeeld en te rechtgesteld. De EG-regeringen hebben besloten voorlopig door te gaan met voedselhulp aan Polen. Het gaat om voedsel en me dicijnen ter waarde van 5 miljoen gul den. Washington had daarentegen al besloten verdere voedselhulp op te schorten, maar zou volgens berichten uit de VS daarboven harde economi sche en handelssancties tegen de Sow- jet-Unie overwegen in verband met Po len. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wil den geen commentaar geven op berich ten van conservatieve republikeinse- politici dat de president besloten zou hebben tot besnoeiing van handels- en kredietovereenkomsten met de Sowjet- Unie en Polen. De Amerikaanse regering heeft ook de mogelijkheid van een selectief han delsembargo, voor belangrijke dingen zoals uitrusting voor boren naar olie of instrumenten die de Sowjets zouden kunnen gebruiken voor het aanleggen van een aardgasleiding naar de Duitse bondsrepubliek, een project waar de V.S. op tegen is. Verwacht wordt dat als tweede moge lijkheid een graanembargo achter de hand gehouden wordt, voor het geval van openlijke Sowjet-inmenging in Po len. Andere maatregelen zouden beperking van Amerikaanse financiële steun aan Polen en de Sowjet-Unie kunnen zyn. Democratische senators zeiden dat Reagan van beide partijen alle steun zal krijgen voor een handelsboycot te gen de Sowjet-Unie omdat 'dat land verantwoordelijk gehouden moet wor den voor de militaire machtsgreep in Polen'. Senator William Proxmire wil ook een handelsboycot van de hele NAVO tegen de Sowjet-Unie. „De Sowjets moeten zich bewust worden van de kosten van inmenging", zei hij. De leider van de afdeling Europese za ken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lawrence Eagleburger, is woensdagavond in Londen aangekomen voor overleg met Britse functionarissen over Polen. Eagleburger was reeds in Bonn en Pa rijs om over een gemeenschappelijke reactie tegenover de Sowjet-Unie te praten. ongelukken Het verkeer heeft woensdag ln de hele provincie hinder ondervonden van de gladheid en - plaatselijk zeer dichte - mist. Er deden zich de nodige kop- staart-botstngen voor. die in de meeste gevallen beperkt bleven tot blikscha de. In een paar gevallen was er sprake van gewonden, o.a. een vrachtwagen chauffeur uit Utrecht, die door een aanrijding bij Temeuzen in zijn cabine bekneld raakte. PAGINA 3 niet tevreden Belanghebbende partijen zijn niet te vreden met de koers van het prijsbe leid voor 1982, die minister Terlouw woensdag bekend heeft gemaakt. Hij gaat het beleid niet versoepelen, maar zal wel enkele proeven met vrijstellin gen ondernemen. Er staat de minister in januari, na het reces, een Tweede- Kamerdebat te wachten over dit stuk van zijn beleid. PAGINA 11 steun B. en w. van Utrecht hebben vanmid dag de raadscommissie voor sport voorgesteld FC Utrecht van de onder gang te redden. Het college wil een fi nanciële bijdrage van 500.000 gulden geven, de (huur)schuld van FC Utrecht aan de USLO van 250.000 gulden kwijt schelden en de verplichtingen van de club tot een bedrag van ruim een mil joen gulden overnemen. PAGINA 12 saldo De acht grootste oliemaatschappijen hebben vorig jaar over de gehele we reld een gezamenlijk batig saldo ge boekt van ongeveer 25 miljard dollar (omstreeks 62 miljard gulden), tien procent meer dan in 1979. Dit blij kt uit een woensdag gepubliceerd overzicht van Deutsche Shell. PAGINA 29 traditie Veel traditionele programma's. Neder landse dramaprodukties met als hoog tepunt een eigentijdse opvoering van de klassieker 'Op hoop van zegen', bal let, buitenlandse musicals en pro gramma's rond Toon Hermans, Freek de Jonge en Martine Bijl. Dat zijn de hoofdbestanddelen van het menu dat de vaderlandse televisie in petto heeft voor de kerstdagen en de daarop aan sluitende zondag Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Financieel: 12 Radio en televisie: 29 en 31 Kerstbijlage: 17,18,19, 20, 21, 22, 23, 25 en 27 EG- VERKLARING NAAR JARUZELSKI KATOWICE - Voor het hek van de Wvjek-kolenmijn is een gedenkplaats ingericht voor de zeven mijnwerkers die vorige week om het leven kwamen toen 'veiligheids troepen' de mijn bestormden om een staking te breken. Op het hek hangen de helmen van de zeven mijnwerkers en kransen, daarvoor staat een kruis met zeven mijn-lampen en op de grond branden kaarsen. De foto is gemaakt maandag 21 december j.l. WENEN (AFP - DPA - AP - GPD) - Vei ligheidstroepen hebben woensdag avond de Huta-staalfabrieken in Kato wice ontruimd die sinds een week wa ren bezet door ongeveer 2.000 arbei ders. Dit heeft radio Warschau, beluis terd in Wenen, woensdagavond be kendgemaakt. Bij de ontruiming werd volgens dc ra dio niemand gewond. Voorts werd gemeld dat als gevolg van stakingen de distributie van kolen in Polen wordt belemmerd en dat leiders van ongeveer 2.000 stakende mijnwer kers in twee mijnschachten 'op zorge lijke wijze spelen met mensenlevens'. De tien landen van de Europese Ge meenschap hebben premier Wojciech Jaruzelski een verklaring gezonden, waarin 'de ernstige schending van men sen- en burgerrechten van het Poolse volk' wordt veroordeeld. In berichten van reizigers uit Polen werd melding gemaakt van chronische tekorten aan medicijnen en voedsel. De Poolse leider, generaal Jaruzelski, heeft woensdag gesproken met een groep van 69 Poolse wetenschappers en leden van de Poolse academie van we tenschappen over de toestand in Polen. Dit maakte radio Warschau woensdag avond bekend in een uitzending die de BBC in Londen opving. Het zou daarmee de eerste keer zijn dat Jaruzelski weer in het openbaar is ver schenen sinds hij op 13 december voor de Poolse tv het afkondigen van de noodtoestand bekendmaakte. De Sowjet-Unie heeft woensdag herin nerd aan de akkoorden van Jalta (1945) en zo gewaarschuwd voor een aanval op de status van Polen. In een felle uit val naar de 'contrarevolutionaire Po len' liet het officiële persbureau Tass haar bondgenoten uit de tweede we reldoorlog horen dat ze niet zal tolere ren dat er aan de Sowjetrussische in vloedssfeer wordt geknabbeld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Terlouw (eco nomische zaken) zal de „benzineprij zenslag" die dinsdag uitbrak onder de loep nemen. Hij wil vooral bekijken of het pri jssysteem nog houdbaar is en of de verticale prijsbinding (producent stelt prijzen en marges vast) kan wor den doorbroken. Dat gebeurt mede on der grote aandrang van de consumen tenorganisaties en de vakbeweging in het woensdag afgeronde prijzenover- leg. Terlouw, die zich wel verrast toonde door deze ontwikkeling, zei dat Esso hem dinsdagavond had gemeld voor 40 verkooppunten prijsverlagingen per li ter van 1 tot 6 cent te zullen doorvoeren (exclusief de 4 cent voor zelfbediening). Aan het prijssysteem kan nu niets wor den veranderd, per 1 januari zullen de maximumprijzen met 2 cent dmeu. „Er is voor de korte termijn geen reden tot paniek". Volgens de minister kan uit de gebeur tenissen niet worden afgeleid dat het systeem niet deugt en dat de consu ment steeds te veel heeft betaald. De prijzenslag gaat ten koste van de winst en is in het voordeel van de consument. „Er is een geweldige beweging in de oliemarkt door het bestaan van een overaanbod en het feit dat de OPEC- landen hun prijzen neerwaarts hebben bijgesteld". Esso en Shell volgen de witte pompen, meende Terlouw, die zei dat er nog steeds geen reden is geweest verlagin gen van meer dan twee cent per 14 da gen door te voeren. Kostendoorbereke- ning en marges gaven daartoe geen aanleiding. Hij wees er ook op dat de olieraffinaderijen met een grote overca paciteit kampen en dat er in Europees verband oplossingen worden gezocht. In het prijzenoverleg hebben de consu mentenorganisaties en de vakbewe ging aangedrongen op doorbreking van het stelsel van maximumbenzine prijzen. Zij blijven erbij dat de olie maatschappijen te hoge prijzen heb ben berekend. FNV-bestuurder Frans Drabbe: „Het bankroet van het beleid, dat de minister tegenover de oliemaat schappijen voert, is nu duidelijk". Esso: overleg Woensdag bleek dat vele zelfstandige benziepomphouders hun prijzen heb ben verlaagd. In verband daarmee liet Esso weten met de zelfstandige pomp houders, die zijn merk voeren, te willen overleggen of prijsverlaging zinvol is. De maatschappij vindt het niet ver standig als ondernemers op eigen houtje handelen. Men moet niet onno dig „geld weggeven". Esso heeft de 40 stations die de prijzen verlaagden aangewezen op grond van een langdurig onderzoek naar de plaatr selijke concurrentiepositie. De prijsver laging geschiedt dan ook in gebieden waar de concurrentie van de vrije pom pen voor zware druk zorgde. Esso levert 650 pompstationsbenzine en aanver wante produkten, waarvan 40 eigen dom van de maatschappij. De overige staan onder contract en kunnen zelf standig over de prijzen beslissen. Wat Shell betreft, in de loop van de dag werden bij 13 van de 400 zelfbedienings stations, waar benzine van dit concern wordt verkocht, prijsverlagingen door gevoerd, variërend van zes tot tien cent. Het werd niet onmogelijk geacht dat de komende dagen meer Shellpompen mee zullen doen. Hier geldt dat dit zal gebeuren als een naburige concurrent het ook doet, niet de aanwezigheid van een witte pomp. Hoe lang moet kaars voor Polen branden? HILVERSUM - De actie om van avond een brandende kaars voor het raam te zetten als symbool van verbondenheid met het Poolse volk, heeft woensdag bij de omroe pen tol een stortvloed van vragen geleid. De meest brandende vraag van de opbellers was: hoe lang moet de kaars aan blijven? Het steeds terugkerend antwoord van Hilversum" luidde: zo lang als u maar wilt. Overigens heeft de NOS woensdag avond via de televisie de mensen gewaarschuwd voor mogelijk brandgevaar. Meldkamers van de brandweer hadden de NOS ver zocht die mededeling uit te sturen. De kaarsenactie is een initiatie] van de Zwitserse televisie. OP DRIE STORTPLAA TSEN OP EN ROND TERREIN BRESKENS - Volgens verklaringen van verscheidene oud-werknemers is op 'Crtison B.V.' in Breskens op ver scheidene plaatsen jarenlang giftig af val gestort. Het gaat volgens hen om aanzienlijke hoeveelheden zoutzuren, oplosmiddelen, verdunningsmiddelen - zoals benzeen en tolueen - gechlo reerde koolwaterstoffen, cyaniden, zinkfosfaten, formaldehyde, perindine en galvanische afvalprodukten. Zout zuren, oplosmiddelen, formaldehyde en peridine werden eveneens meerma len in vervulde vorm geloosd op de rio lering- Op het terrein liggen bovendien resten van verschillende soorten che mische produkten uit vaten, die door verscheidene bedrijven naar Cruson B.V. werden gebracht om te worden opgeknapt. Die vaten waren niet altijd leeg. Wat er nog inzat, is volgens betrokkenen op het bedrijfsterrein geloosd. Het ging tel kens om vrij kleine hoeveelheden, die zich echter in de loop der jaren hebben opgehoopt. Het is nog niet duidelijk welke gevolgen de illegale lozingen hebben voor het mi lieu in de directe omgeving. 'Cruson B Vliet midden In de woonkern van Breskens. op enkele tientallen meters van de bebouwing. Het terrein wordt omsloten door de Karei Doormanlaan, de Boulevard, de Westlandstraat en de Langeweg. Het metaalveredelingsbe- drijf wordt al langer 'verdacht' door de inspectie milieuhygiëne en de provin ciale diensten. Het staat op de fijst van urgente plaatsen die momenteel wor den onderzocht op de aanwezigheid van giftige afvalstoffen. Een onder zoeksbureau uit Apeldoorn is vorige week begonnen met een oriënterend onderzoek. Er werden op verscheidene plaatsen grondmonsters t Kerstmis van de ingehouden adem Kei ki ZUERICH - Drie Poolse kinderen kijken moe maar blij in de camera op het vllegyeld van Zurich waar zij gisteravond vanuit Polen arriveerden. Zij maakten deel uit van een groep van 62 Poolse scholieren die enkele weken te gast zullen zijn van verschillende Zwitserse families. Een Pool die in Zioitserland leeft organiseert al sinds augustus dergelijke vakantie-reizen voor Poolse kinderen. Een 'comité voor steun aan Solidariteit' heeft in New York bij de Verenigde Na ties een communiqué aangeboden waarin staat dat meer dan 100.000 men sen in Polen na de afkondiging van de staat van beleg zijn gearresteerd of in concentratiekampen ondergebracht. Het communiqué was gevoegd bij een petitie waarin aan de VN wordt ver zocht waarnemers naar Polen te sturen en „economische en politieke druk uit te oefenen op de landen van het War- schau-Pakt. om een eind te maken aan de staat van beleg". Asielaanvragen Tot woensdag hebben veertien Polen in ons land politiek asiel aangevraagd. Gezien de onzekere situatie in Polen houdt het ministerie van justitie deze asielaanvragen aan. Een voorlichter van het ministerie van justitie benadrukt dat geen enkele Pool die tijdelijk in Nederland wil blijven of om asiel verzoekt, zal worden uitgewe zen. Opvarenden van Poolse schepen die het afgelopen weekeinde verzochten ln Nederland te mogen blijven, hebben geen politiek asiel gevraagd. bovendien zijn peilbuizen geslagen om werden die stoffen her en der op het ter- het grondwater te testen. rein gestort. Eind januari zullen de eerste resultaten van dat onderzoek bekend zijn: Het rijk betaalt de kosten. De betrokken Instan ties - inspectie milieuhygiëne en ge meente Oostburg - wachten die resul taten af. Daarna wordt bekeken wat er dient te gebeuren. De giflozingen op het terrein hebben vele jaren geduurd. Sinds 1977 worden de afvalstoffen uit de verzinkbaden en de zoutzuren afge voerd met een tankwagen Voordien Stortplaatsen Er zijn. globaal gezien, drie stortplaat sen aan te wijzen. Op een strook grond tussen de bedrijfsloodsen, waar de va ten worden opgeknapt en van een coa ting worden voorzien, en de Karei üoormanlaan zijn volgens oud-werk nemers zoutzuuroplossingen, verfver- (Slot zie pagina 2 kolom 2) kerstmis 1981 wordt de k kerst van de ingehouden adem. Zonder onderbreking zijn we tijdens de voorberei dingen op het feest van het licht en van het nieuwe begin gebombardeerd met informatie over zwarte slagschaduwen op de samenle ving waarin we verkeren. Internatio naal, in eigen land, in de plaats waar we wonen, vlak voor de deur. maar ook bin nenshuis, - overal vandaan komen schrikberichten op ons toe. Over de communistische knoet die in Polen een ontluikend stukje vrijheidsdrang kapot slaat, over duizenden verdwijningen in de wereld waarvan Amnesty Interna tional misschien nog maar een fractie kan 'aantonen', over wéér vele honder den werklozen erbij, over aanslagen en ontvoeringen in Engeland. Ierland en Italië, over honger en ellende bij miljoe nen vluchtelingen en verdoolden onder de armoedegrens, over dat plotselinge sterfgeval in de buurt, bij vrienden, ken nissen of in het eigen gezin. Het zijn de berichten over de werkelijkheid vóór, tijdens en na de kerst. Ze maken ons onzeker bij het optuigen van de kerst boom, bij de inkopen voor drie dagen achtereen vrijaf, bij de reserveringen voor het kerstdiner dat zich weken achtereen paginagroot heeft geadver teerd. Misschien hinderen ze ons zelfs, want ze laten ons in feite geen ogenblik met rust. Onwillekeurig komt de neiging op aan de vooravond van kerst de ver warring van de wereld om ons heen even nadrukkelijk te ontlopen. De krant opzij, radio- en televisienieuws overslaan, moeilijke gesprekken en ge zeur uit de weg gaan, louter en alleen bezig zijn met het licht en de boodschap vanuit het licht van kerst. De voortdu rende confrontatie met inbreuken op vrede, gerechtigheid, vrijheid, demo cratie, medemenselijkheid en het recht op een menswaardig bestaan kan wel eens te veel worden. Het risico is levens groot aanwezig dat we de symbolische stilte van de nacht waarin Christus nu bijna 2000jaar geleden ter wereld kwam niet eens opmerken omdat het lawaai wat eraan voorafging nog steeds door ons hoofd maalt. Toch zou het een vol strekt onvruchtbare poging zijn om in houd te geven aan de idealen van Kerst mis, zo'n vrijwillig isolement van de werkelijkheid die niet stilstaat. Want kaarsen en crisis, gruwelijkheden en ge zelligheid. een ernstig ongeluk en een troostend gebaar, een hullend kind in het ziekenhuis en een tevreden bejaar de onder een verlichte ster achter het raam van de kamer in het rusthuis, - het hoort allemaal bij elkaar. En dus ook bij kerst. Daarom kunnen we maar het best de verwarring van alledag meenemen de kerstnacht in. Met het voornemen een antwoord te zoeken bij de achterlig gende vragen, die dat verontrustende, soms spookachtige beeld van alles wat er om ons heen gebeurt, oproept. Het tegenovergestelde is namelijk veel ge vaarlijker en bedenkelijker: dat we ho ge welvaart, min of meer gegarandeer de veiligheid en vrijheid zo doodnor maal vinden dat we er niet meer koud of warm van worden wanneer we zien dat miljoenen mensen op de wereld aan dit alles nog lang niet toe zijn. Het afgelo pen jaar heeft in de westerse wereld en vooral in Nederland op allerlei terrein een kentering in denken gebracht. De sociaal-economische malaise is voel baar geworden: het 'terug' is welvaart en sociale zekerheid zet door. koop kracht en werk staan heel duidelijk op de tocht. De brede aandachtvoorenhet massale verzet tegen een verdergaande uitbreiding en modernisering van het kern wapenarsenaal in oost en west hebben het labiele evenwicht in de we reldmachtsverhoudingen duidelijker dan ooit boven tafel gebracht. En steeds opnieuw is daar dan dat appel voor vertrapte mensenrechten en schrijnende tegenstellingen tussen arm en rijk, de landen waar we last hebben van boterbergen en graanoverschotten tegenover de uithoeken waar honger, droogte en minima van bestaanszeker heid regeren. In het groeiende besef dat vrijheid, rust en welvaart toch eigenlijk heel wat minder vanzelfsprekend zijn aan we misschien lang hebben gedacht heeft Polen voor een schokeffect ge zorgd. Wat daar gebeurde, groeide en in één nacht bruut om zeep werd geholpen was zo dichtbij en zo herkenbaar dat het velen op weg naar kerst uit het evenwicht heeft gebracht. Het drama van de afgelopen tien dagen haalt beel den uit de Duitse bezetting van Neder land in herinnering: concentratiekam pen. razzia's, een avondklok, zwarte lij sten, kou en dreigende honger. Wie on recht en terreur van dit kaliber goed op zich laat Inwerken krijgt dat onbe dwingbare gevoel om er een persoonlij ke daad tegenover te stellen. Zoals de Poolse ambassadeur in Washington Romuald Spasowski. die begin deze week met een indrukwekkende getui genis van solidariteit besloot om poli tiek asiel te vragen ln de Verenigde Sta ten. „De doodstraf is ingevoerd voor mensen die niet op hun werk verschij nen. Met unieke nauwgezetheid is al het mogelfjke gedaan om ieder sprankje vrijheid te doven door te proberen onaf hankelijk denkende mensen uit te scha kelen". aldus Spasowski. Met ingehou den adem gaan we Kerstmis 1981 tege moet. In de wetenschap dat we aan be grippen als 'licht' en 'een nieuw begin' pas werkelijk betekenis en gevoels waarde kunnen geven wanneer we ze ieder persoonlijk durven en willen toet sen aan de zwartste schaduwen om ons ïeen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1