PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HEVIG VERZET VAN POOLSE ARBEIDERS Britse reddingboot vergaan Duizenden demonstranten Afgezant van paus in Polen aangekomen Mijnuitgang in Silezië opgeblazen kleintjes Herenigd Ambassadeur vraagt asiel Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk sneeuw overgaand in regen en ijzel, middag- temperatuur van om het vriespunt in het zuiden tot omstreeks min 3 graden in het noordoosten. Harde wind uit zuidoostelijke richtingen. 224e jaargang no. 300 Maandag 21 december 1981 Honthorststraat in Amsterdaminge- gooid. „De huidige onderdrukking van de verworven vrijheden van de accor- den van Gdansk, in Polen wordt niet getolereerd", aldus hel comité in een telefonische verklaring aan het ANP. „De onderdrukking gebeurd op bevel van de Russen, door de Russen en door in Rusland opgeleide Poolse volksver raders". Een twintigtal jongeren heeft zondag in de Franse havenstad Rouen een Pools vrachtschip bezet, dat graan moest in laden. De groep, die zich 'Gdansk 1970' noemt, verklaarde de boot bezet te heb ben, omdat het graan „alleen bestemd is voor degeen die Poolse arbeiders do den" In Parijs is het hoofdkantoor van een Poolse internationale transportonder neming zondag door een bomaanslag voor een deel vernield. In een anoniem telefoontje aan het Franse persbureau AFP werd gezegd dat de aanslag was gepleegd uit protest tegen de .marxis tische repressie in Polen en elders. Premier Albanië sloeg de hand aan zichzelf WENEN(RTR) - Het Albanese persbu reau ATA heeft zaterdag een officiële verklaring uitgegeven, waarin gemeld wordt dat premier Mehmet Shehu zelf moord heeft gepleegd. Shehu werd ge doodverfd als de opvolger van de be jaarde Albanese leider Enver Hoxha In de officiële verklaring, die afkomstig is van het centraal comité van de com munistische partij van Albanië, staat dat Shehu zich donderdag het leven be nam tijdens een 'zenuwinzinking'. Ver dere bijzonderheden worden niet gege ven. Shehu is 68 jaar geworden en was sinds 1954 premier. Er wordt gezegd dat hij in feite het land bestuurde, terwij! Hoxha zich bezigheid met de politiek op de lan ge termijn. PARIJS (RTR) - De Franse regering heeft de staatsluchtvaartmaatschap pij Air France toestemming gegeven voor de aankoop van twaalf vliegtui gen van het type Boeing 737. Dit heeft Air France donderdag bekendge maakt. De vliegtuigen vertegenwoor digen samen met onderdelen een waar de van naar schatting 1,4 miljard frank (600 miljoen gulden). BOSTON - Een gelukkig lachende Lisa Alexejeva na hereniging met haa r ech .'- genoot Alexei Semyonov. zondag op het vliegveld van Boston in de Verenigde Staten. Sacharov's schoondochter is driejaar 'gescheiden' geweest door toe doen van de Sowjet-autoriteiten. Zie ook pagina 31. WENEN IAFP/DPA)-MgrLuigi Poggi, de voorzitter van de groep voor permanen te contacten tussen de heilige stoel en de Poolse regering, is zondag in Polen aangekomen. Hij wordt vergezeld door mgr. Janusz Bolonek. Radio Warschau heeft geen enkele informatie verschaft over het programma van de afgezant van het Vaticaan. De Poolse radio heeft zondag een verklaring van paus Johannes Paulus II geci- teerd, waarin in deze alle mensen oproept te bidden voor zijn vaderland. Polen. De paus zei onder meer dat het Poolse volk 'het recht heeft zijn eigen leven te leiden in vrede, en met eerbiediging van de rechten van de mens. In alle Poolse kerken is zondag een boodschap voorgelezen van de aartsbisschop Jozef Glemp. In de boodschap staat onder meer: „Broeders, ik. besef dat de toorn die in ons land al enige tijd bestond, nu nog groter is geworden. Het is pijnlijk, dat dit gebeurt aan de vooravond van Kerstmis, wanneer alle families samen plegen te.zijn". We staan machteloos tegenover lijden en kwaad. Maar desondanks gelo ven we, dat alles in de handen van God en de Heilige Maagd. We knielen voor God en bidden, dat er geen bloedvergieten zal zijn. daar ons land nooit burgeroorlogen heeft gekend, waarin sprake was van broedermoord PARIJS/WENEN/MOSKOU AFP/REUTER/UPI)-In Sileziê zitten 1.300 mijnwerkers ondergronds opgesloten. Een eerste uitgang van de mijn hebben zij al opgeblazen en ze dreigen dat ook te doen met een tweede, als ordetroepen het terrein betreden om de mijnwerkers te verwijderen. Dit heeft het Sowjet-persbureau Tass zondag gemeld, zich beroepend op een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken in Warschau. De Poolse radio heeft nog geen melding ge maakt van de actie in de Ziemowit-mijn inTydny. op 15 km van Katowice, waar eerder deze week zeven mensen om kwamen toen ordetroepen het vuur openden op mijnwerkers, die weigerden aan het werk te gaan. Volgens een niet bevestigd bericht dreigt het personeel een scheepswerf in Szczecin in de lucht te lateu vliegen als de veiligheidstroepen overgaan tot ontruiming van het terrein. Betrouwbare bronnen melden dat ruim 200 fabrieken door het personeel bezet PAGINA 3 vredesbeweging De Italiaanse Rode Brigades nodigen [j de andere revolutionaire bewegingen inEuropazoalsETAenIRAuit'zichte IS scharen In de wijdere beweging van de ?i oorlog tegen het imperialisme'. Dc ontvpering van de Amerikaanse NA- jl VO-generaal James Dozier moet de Rode Bri gades samen met de Rote Ar- j mee Fraktion tot 'speerpunt van de Europese vredesbeweging' maken PAGINA 7 geestelijke muziek Een aantal platenmaatschappfjtjes dat zich toelegt op de produktie van geestelijke muziek is boos op de Evan- gelische Omroep. De EO zou vrijwel uitsluitend grammofoonplaten van één enkel bedrijf gebruiken voor de geestelijke muziekprogramma's. zijn of niet draaien vanwege staking door de arbeiders. De Solidariteitsman in Stockholm, Ja cob Swiecicke, zei gehoord te hebben dat de Leninwerf in Gdansk nog bezet is. De arbeiders zouden de historische plek (vorig jaar kwamen op de Lenin werf de akkoorden van Gdansk tot stand, die de oprichting mogelijk maakten van het vrije vakverbond Soli dariteit) van explosieven hebben voor zien om een militaire aanval tegen te houden. Er is volgens het Sowjet-persbureau ook een staking aan de gang op de vlieg tuigfabriek te Swidnikiesz. De 'rad draaiers' zouden zijn gearresteerd. Ove rigens zou in 95 procent van de Poolse fabrieken worden gewerkt en 'wordt de openbare arbeidsdiscipline beter', al dus Tass. De uitingen van actief - en die van pas sief - verzet kan men beschouwen als een reactie op een oproep van Solidari- teitsvoorzitter Lech Walesa. Bijna een week geleden (op 15 december) liet hij via het episcopaat een oproep circule ren om bloedvergieten te voorkomen maar tegelijk massaal te staken in de industrie en passief verzet te bieden in kleine bedrijven. Op massaal verzet wijst ook de medede ling uit Warschau, dat het werk op de scheepswerven in Gdynia, Sopot en Gdansk pas weer op maandag na kerst mis wordt hervat Uit twee los van elkaar staande bron nen is vernomen, dat in de eerste week na het afkondigen van de noodtoe stand tweehonderd personen zijn ge dood bij botsingen tussen ordetroepen of politie en stakende arbeiders. Reizigers die met de veerboot in het Zuidzweedse Ystad aankwamen, noemden het getal, terwijl een reizigers die in Wenen aankwam, hetzelfde getal had vernomen van een katholieke geestelijke. Naar uit kerkelijke bron verluidt, zijn sinds vorige week zondag 200 personen gedood en ongeveer dui zend mensen gewond geraakt. Daarbij kan nog bedacht worden, dat het do dental hoger moet zijn, omdat niet elk slachtoffer een kerkelijke begrafenis heeft gekregen. En die telde het episco paat. De secretaris-generaal van het Zweed se rode kruis heeft verklaard, dat de gezondheidszorg 'rampzalig' is. An ders Wijkman verklaarde dat er veel kans bestaat op epidemieën en dat de kinderen het grootste risico lopen. In Polen worden maandelijks 60.000 kin deren geboren. Wijkman verklaarde dat het Zweedse rode kruis wil probe ren. elke Poolse moeder vitaminen en hygiënische artikelen te bezorgen. Hij had uit diplomatieke bron verno men. dat de helft van de Poolse kolen mijnen stil ligt. Volgens deze bron kun nen binnenkort bedrijven en huizen niet meer verwarmd worden, terwijl het op ettelijke plaatsen kouder is dan 20 graden onder nul. Voor de Polen 'is de Sowjet-interventie al begonnen". Dit heeft Frangoise Bre ton. de Franse vrouw van de gearres teerde activist Edmund Baluku zondag gezegd bij aankomst m Parijs. Zij zei. dat Sowjet-officieren in Poolse unifor men deelnemen aan de acties van het Poolse leger. In Denemarken was al en kele dagen geleden een soortgelijk ver moeden geuit. Volgens de Deense infor matie zouden in de afgelopen weken 100.000 Poolse uniformen naai- de Sow- jet-Unie zijn gestuurd. Volgens mevrouw Breton heeft op di verse plaatsen een 'verbroedering' plaats tussen Poolse soldaten en sta kende arbeiders. schaatszege Nederland heeft de schaatsinterland tegen Noorwegen gewonnen. Op pun ten bleven de Noren achter, maar zf) wlsteD wel beslag te leggen op de winst in alle klassementen. PAGINA 14 steun supporters Het noodlijdende FC Utrecht wordt hartverwarmend gesteund door het Utrechtse voetbalpubliek. Een hand tekeningenactie. die het Utrechtse ge meentebestuur moet overtuigen van de aanhang van de club. wordt een groot succes en ook in financieel op zicht laten de supporters zich niet on betuigd. PAGINA 15 handbal-handgemeen Niet alleen uitstekend handbal verhit te in hel afgelopen weekeinde de ge moederen rond de wedstrijden van EMM. Toen een van de coaches zich met het geven van een duwtje in het spel mengde, volgde een opstootje met de Middelburgse speler Bert de Jonge in de hoofdrol Poolse politie stopt een stoet van demonstranten nabij de Academie in de Poolse hoofdstad. (Van onze correspondenti JERUZALEM - Israël heeft de strategische en militaire samenwerkingsovereenkomst met Amerika opgezegd, nauwelijks twee weken nadat zij gesloten is. Amerika had eerder de overeenkomst voor onbepaalde tijd opge schort, als reactie op de Israëlische annexatie van de Gol an-hoogvlakte. Washington heeft een hervatting van de strategische besprekingen afhankelijk gesteld van vorderingen bij de Palestijnse autonomiebesprekingen. de situatie in Libanon, en de algemene situatie in het Midden-Oosten. Op deze strafmaatregel heeft premier Begin buitenge woon fel gereageerd. Amerika tracht Israël een gijzelaar te maken van het strategische akkoord Wtj hebben 370b jaar zonder strategisch samenwerkingsakkoord geleefd wij zullen nog 3700 jaar zonder strategische samenwer kingsovereenkomst leven. De opschorting zie ik als een annulering", aldus Begin. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig verwacht dat Israël de Camp-Davidak- koorden zal naleven en het laatste stuk Sinai aan Egyp te volgens afspraak zal teruggeven. „Israël blijft", zei Haig zondag, „altijd een vriend van de VS: de stormen zullen gaan liggen". Over de door Israël opgezegde stra tegische samenwerking met de VS verklaarde Haig. dat „het nu tijd is voor hel politiek leiderschap van beide naties om aan het werk te gaan". PAGINA 16 basketbalellende De Zeeuwse basketballers kunnen maar moeilijk met een gerust hart. de winterstop ingaan. In het afgelopen weekeinde kwam niet een ploeg op landelijk niveau tot winst PAGINA 19 zebra-turnen De 17-jarige turnster Sandra de Leuw heeft het ZeBra-kampioenschap ge wonnen Door een zeer constant optre den liet zy haar belangrijkste concur rent Annette Schouls uit Zierikzce achter zich, Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 13.14.15.16.17 en 19 (Van onze correspondent Henk Dam i LONDEN - Zestien mensen zijn zater dagnacht omgekomen bij een scheeps ramp in de buurt van Land's End, het zuidwestelijke puntje van Engeland. Acht van hen waren bemanningsleden van een reddingboot. De reddingboot voer uit nadat noodsig nalen waren opgevangen van het vrachtschip de Union Star. dat in een vliegende storm op de rotsen van hand's End dreigde te lopen. Vier mensen werden van het bedreigde schip gehaald door de reddingboot. Dat was het laatste dat men via de radio van de reddingsboot hoorde. Direct daarna werd het contact verbroken. Uren later vond men de wrakstukken van de red dingboot langs de kust. Op de Union Star zelf zaten nog vier mensen. Ook die zijn omgekomen, na dat het vrachtschip kapseisde, en op de rotsen sloeg, Het was de eerste reis van de Union Star. Anderhalve week gele den verliet het schip de werf in Dene marken. Vissersvaartuig Zaterdagavond is op vijftig mijl uil de westkust van Denemarken het vissers vaartuig 'Neeke' uit Terschelling na een ontploffing in de machinekamer gezonken. Twee opvarenden van de 'Neeke* hebben daarbij brandwonden opgelopen. De twee gewonden, waaronder de schipper Dirk Verhagen uil Terschel ling, wisten na de ontploffing in een sloep te stappen. Zij werden opgepikt, door het vissersvaartuig 'Marleen' uit Terschelling dal de 'Neeke' sleepte De Neeke' had eerder motorstoring gekre gen. Een arts heeft inmiddels de twee ge wonden aan boord van de Marleen on derzocht. HU kwam tot de conclusie dat de verwondingen meevielen. Besloten is nu dat de gewonden aan boord van de 'Marleen' blijven en dat koers wordt ge zet naar de thuishaven op Terschelling. Cruiseschip Bij een brand die zondag is uitgebro ken op een Grieks cruiseschip met 200 passagiers aan boord, is zondag een do de gevallen. De brand brak uit toen het schip, de Arion. de haven van Haifa binnenliep. De naam van het slachtoffer is niet be- kenu. L/e man zat opgesloten in een hut benedendeks. Er deed zich een explosie op de Arion voor toen het schip de haven naderde, aldus een woordvoerder van de haven dienst van Haifa. Over de oorzaak is niets bekend. Zeven uur na het uitbre ken van dc brand, was men nog druk bezig met, blussingwerkzaamheden. De passagiers, voornamelijk Scandi navische toeristen, zijn door politie en marine van boord gehaald. Twee vrouen moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Vijf andere passagiers moesten aan lichte verwondingen worden behandeld. AMSTERDAM (ANP)-In Polen wordt momenteel een verzetsbeweging georga niseerd. Een verzetsbeweging van alle Polen. En heel Europa en de gehele wereld staan achter ons. Dit zei Slawomir Czarlewski, sccrcatris van het nationale comité van de Poolse vakbeweging Solidariteit, zaterdagmiddag aan het slot van een demonstratie tegen de militarie ingreep in Polen door de Amsterdamse binnenstad, waaraan ongeveer 3000 mensen hadden deelgenomen. Leden van het comité dat zich 'Solidar- nosc overal' noemt, hebben in de nacht van zaterdag op zondag alle ruiten van het Russiche verkeersbureau in de Koninklijk gezin naar Oostenrijk DEN HAAG - Koningin Beatrix, prins Claus en hun drie zoons zijn zondag ochtend voor een wintervakantie naar Oostenrijk vertrokken. De betogers werden op het plein voor de Mozes en Aaronkerk toegesproker, door vertegenwoordigers van PvdA CPN, PPR. D'66, PSP. CDA, VVD, FNV CNV en van de WDM en Bond van Dienstplichtingen. Zo'n 350 tot 400 m n hdtnterdagavond in Den Haag gedemonstreerd tegen de militarie machtsovername in Polen. Bij de Poolse ambassade werd een petitie aangeboden waarin ondermeer de vrij lating van de gevangen genomen vak bondsleiders in Polen wordt geeist. WASHINGTON (DPAfUPI)- De Poolse ambassadeur in de Verenigde Staten, Romuald Spasowski, en zijn gezin heb ben in de Verenigde Staten politiek asiel gevraagd. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Alexander Haig, zondag in een in terview met de televisie gezegd. Volgens Haig heeft Spaskowski het ver zoek zaterdag ingediend. President Reagan heeft persoonlijk opdracht ge geven dat zo spoedig mogelijk asiel en bescherming aan de familie Spaskows ki wordt verleend. Er is zondag een Amerikaanse delega tie naar West-Europa vertrokken om overleg te plegen over een gecoördi neerde strategie inzake Polen. De dele gatie wordt geleid door Lawrence Eagleburger, onderminister van bui tenlandse zaken, beiast met Europese zaken. POZNAN - Het Nederlandse voedselkonvooi rijdt de Poolse stad Poznan binnen, onder begeleiding van de Wegenwacht. Meer over het transport op pagina 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1