Directeur PZEM: industrie kan niet zonder kernenergie Cementschepen Mons blijven aan de ketting DE GRIFFIOEN EDDET ZIET! PZC/provincie ZORGEN OVER HOGE ENERGIEPRIJS MIDDELBURGER BIJ ONGELUK BOUWPUT OVERLEDEN Groot deel van Rouw-bezit wordt verkocht PZEM BOUWT NIEUW KANTOORMIDDELBURG Provincie vraagt aan gemeenten deelname dienst geluidshinder Behavé Import Aardenburg voortgezet Mi-Lock Hulst komt uit de rode cijfers UITSPRAAK BELGISCHE RECHTER: Wordt Middelburgse buitenplaats monument van machteloosheid? WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 MIDDELBURG - De energieprijs in Nederland wordt zo hoog, dat de industrie niet meer meekan in het wereldgebeuren. Kernenergie is goedkoper en in de ons omringende landen beschikt men daarover. Dat geeft reden voor grote zorgen. De gevolgen voor de industrie zullen binnen korte lijd te zien zijn en het kan wel eens desastreus zijn voor heel Nederland. jaar bij voorbeeld kunnen merken aaa wij een miljoenenwinst hadden ge- de kritische vragen en soms openlijke verdachtmakingen wegens het feit dat Dat zei de directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij IPZEM), ir. M. D. Dalebout dinsdag tij dens een bijeenkomst, die in de Middel- burgse schouwburg was belegd ter vie- ling van de jubilea en om afscheid te riemen van gepensioneerde personeels leden van de energiemaatschappij De heer Dalebout gaf aan. dat de finan ciële resultaten van het bedrijf dit jaar niet slecht zullen zijn en hij legde een direct verband met het functioneren van de kerncentrale bij Borssele. die - sis er geen grote tegenvallers meer zijn - dit jaar een bedrijfstijd van 78 procent al maken. In zijn toespraak signaleer de de PZEM-directeur verder onder meer, dat de afriame van gas terug loopt, terwijl de kosten van het bedrijf toenemen. „Zuinig doen is. dat kan ik ook nu zeggen, goed voor de PZEM", eldus de heer Dalebout. Personeelsbestand Hij deelde mee, dat het personeelsbe stand in het afgelopen jaar is toegeno men met 28 mensen, waardoor nu 1294 mensen in dienst van de PZEM zijn. De teer Dalebout liet verder weten, dat met ingang van 1 januari 1983 overge daan aal worden op een systeem, waar- tijde klanten van de PZEM per maand een nota krijgen inplaats van per twee maanden. De voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, de heer W. Don, sprak - evenals de heer Dalebout - een persoon lijk woord tot de jubilarissen en de ge pensioneerden. Ook hij ging in op de positie van het bedrijfsleven, dat naar rijn inzicht niet alleen de gevolgen te dragen heeft van een slechter wordend economisch klimaat, maar dat ook in een kwade reuk staat. „Wij als PZEM hebben - hoewel we een nutsbedrijf zijn en onmisbare diensten aan de gemeen schap verlenen - daar ook weet van", zei hij. „Wij hebben het in het afgelopen MIDDELBURG - De 53-jarige P. Hui- bregtse uit .Middelburg is dinsdag overleden aan de verwondingen die hij omstreeks kwart voor twee had opge lopen bij een bedrijfsongeval in een bouwput in Middelburg. Het slachtoffer was bij het bouwwerk op de hoek van het Koorkerkhof en de Korte Giststraat in Middelburg bezig met het invoeren van vlechtwerk in een kolom waarin beton zou moeten wor den gestort Daarbij gleed hij uit en kwam met zijn hoofd op een ongeveer drie meter lager gelegen vlechtwerk te recht. Met zeer ernstig hoofdletsel werd hij per ambulance overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg. Onderweg is hij aan zijn verwondingen overleden. De arbeidsinspectie is van het ongeval op de hoogte gesteld en stelt een onder zoek in. maakt. Ik heb in de warme dagen waar in ons jaarverslag werd gepubliceerd weieens het gevoel gehad, dat het vol gens sommigen verkeerd was. dat wij een financieel gezond bedrijf bleken te zijn. Vooral omdat die gewondheid te danken was aan het goede functioneren van de kerncentrale". Dc heer Don meende, dat de hoge winst een compliment is aan de PZEM „en geen zaak om je voor te schamen. Een bedrijf dat ondanks de slechter wor dende economie en de sterk stijgende werkloosheid een hoog winstcijfer presenteert, heeft reden om de vlag uit te hangen. Dat moet maar eens duide lijk worden gezegd". De jubilarissen bij de PZEM zijn. 50 jaar: I. Bosseluar. Ie gasmoni.eur. Sou burg. 40 jaar. A. M Homburg, groepsleider diverse debiteuren VDA. Middelburg W Gast, chef voorbereiding lijnen. Middelburg. C M A Boone muteerder kleinverbruik VDA. Arne- muiden: J Hamelink. chef heet water. Mid delburg 25 jaar: W C. Heyltgers. beambte verhuis- dienst. Goes. A. Smaardijk. constructeur te lecommunicatie, Vlisstngen. A Kopmels, op zichter/uitvoerder. Koudekerke J. A M. Schoonderwoerd. hoofdingenieur. Vlissin- gen. J. van den Berg, constructeur EMR. Mid delburg: P Francke. Ie tekenaar hs-lijnen kabels. Middelburg. P Kraak, beambte ver- huisdienst. Goes. C. de Plaa. medewerker so ciale verz. personeelsbeheer. Middelburg: J Stoffer, chef instrumentmakerij EMR. Vlis- singen J C. van Bendegem. voorman onder- houdstimmerman Axel: K H Coppoolse boekhouder codering Sinl-Laurens J.L J Dorreman. ie monteur distributie. Renesse. J C van de Linde, monteur distributie. Zie- rikzee: C. van der Horst, monteur beveiliging Middelburg: H F, Schaalje. servicemonteur. Zierikzee: P F. Arens. Ie monteur distributie. Klooslerzande. H J van den Heuvel mon teur storingen west. Vlissingen. Th. J de Looff medewerker algemene dienst, Vlissin gen HUIST - De onroerendgoed BV Kindt en Biesbroeck in Hulst heeft van de curator van het Rouw-concern in Ter- neuzen de opdracht gekregen een deel van de onroerende goederen uit het faillissement van Rouw Terneuzen te verkopen. Volgens een voorzichtige schatting van A. Biesbroeck van de on roerendgoed BV in Hulst gaat het om <en bedrag tussen de 12 en 15 miljoen julden. De panden en bedrijfsruimten -het is een lijst van 35- liggen voorna melijk in de Kanaalzone en West- Zeenwsch-Vlaanderen. Het is het gedeelte van de onroerende cederen dat bij de Algemene Bank Ne derland in hypothecair eigendom is. Hoe groot de gedeelte van de bezittin genvan het Rouw-concern is kon mr. C. F E. P Galama uit Zaamslag niet zeg gen „Het is een groot gedeelte", was het commentaar van de curator van Rouw Volgens Biesbroeck van het onroerend- goedkantoor is het flink wat werk om alles te ordenen. „Ik moet alle panden r.agbekijken en dan kunnen we de ban ken van advies dienen over haalbare koopprijzen. We willen de onroerende goederen op een normale manier op de markt brengen. Dat houdt in dat we on derhands gaan verkopen aan geïnteres- !«erden en huurders van de panden", £gt Biesbroeck. Verwachting: recordopbrengst van suikerbieten BREDA - Ons land verwacht dit jaar een recordopbrengst van suikerbieten van 7.4 miljoen Ion. De nationale sui- kerproduktic zal voor het eerst boven decen miljoen ton komen. Voorzitter drs.K. C. van Kempen van de Coöpera tieve Vereniging Suiker Unie deelde dal vandaag mee in de jaarvergade- "ig. Deze vereniging neemt bijna 'wee derde van de oogst voor haar re- kening. met suikerbieten beteelde opper- i nnn Steeg dit jaar van 120 0(10 «aar uu.OOO hectaren, een stijging van 8 pro cent. Ons land blijft, daarmee echter duidelijk achter bij de stijging van en- _ele andere EG-landen. Er wordt nu wortelopbrengst van 56 ton perhec- verwacht, tegen 51 ton in de cam pagne van 1980. Het gemiddelde over plaatste 10 jaar bedraagt 48 ton. Positieve elementen van dit jaai w, e Van Kempen de goede kvvali- «itvan de bieten, het; gunstig verwer- iigsrendement en de grote verwer- ™|.pfr °ag. die met 47.000 ton het ge- nuodelde van de voorgaande campag- et bijna 3000 ton overtreft De gro- °ogst 'lee|t een gunstig gevolg op de '«werkingskosten. Wat betreft de op- s^.voor de telers lijkt het waar- dal die 5 tot 10 procent lagei 1980 n da" 'n dc camPa£ne van Maar de onlang, van de oogst geeft een v?„ üeeompensatie voor dc teruggang de gemiddelde prijs. Hierbij moet «ens de voorzitter van de Suiker w®rdcn bedacht dat 1980 een uit- onderlijk gunstig jaar was. Als men vcrwBebie uitkomsten van 1981 M«st in de reeks van de laatste jaren 311 dcze »'et uit de toon. MIDDELBURG - De raad van bestuur van de NV PZEM heelt het licht op groen gezet voor de bouw van ee nieuw kantoorgebouw, als uitbreiding van het be staande PZEM-eomplex aan de Poelendaelesingel te Middelburg. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van de NV PZEM gedeputeerde W. Don. dinsdagmiddag medegedeeld tijdens de centrale bijeenkomst met gepensioneer den en jubilarissen van de PZEM over het jaar 1981. Met de meuwbouw is een bedrag van dertien miljoen gulden gemoeid. Het gebouw, ontworpen door architectenbureau Wisse-Tuinhof te Vlissingen. in nauwe samen werking met de afdeling Bouwkunde van de NV PZEM. komt te staan op de plaats waai- tot vorig jaar de melkfabriek van de NV 'Campina' stond. Het gebouw dient in hoofdzaak om de diensten die in de oude gebouwen met ruimteproblemen te kampen hadden, op te vangen. Het drie verdiepingen tellende gebouw wordt nog niet direct geheel benut. Een deel van de derde verdieping wordt namelijk in reserve gehouden voor toekomstige uitbreidingen. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen en zal waarschijnlijk eind 1984 worden voltooid. VIJF GEMEENTEN DOEN NIET MEE MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie heeft de Zeeuwse gemeenten gevraagd mee te doen aan dc opzet van een pro vinciale geluidsdienst. Gs hebben de gemeenten een regeling ge stuurd, waarin de samenwerking tussen provincie en gemeenten op het terrein van onderzoek naar en bestrijding van geluidshinder wordt geregeld. Middelburg, Vlis singen, Goes, Terneuzen en Sas van Gent doen er niet aan mee. De bedoeling is. dat de geluidshin- derdienst afdelingen krijgt voor metingen en voor klachten. Ze ko men beide bij provinciale water staat. De meetdienst voert op drachten uit voor de provincie en de aangesloten gemeenten. De niet-deelnemende gemeenten kun nen wel op verzoek metingen laten doen door de dienst. Voor de deel nemers moeten gs op jaarbasis een tarief vaststellen: volgens de pro vincie zijn de tarieven voor de vijf zelfstandig operende gemeenten vijfmaal zo hoog. Volgens de wet geluidshinder moe ten de gemeenten zelf metingen doen in café's. bars. restaurants en dergelijke en in recreatie-comple xen als kantines bij sportvelden, crossterreinen en dansscholen. Voor klachten over geluidsoverlast kan men bij de dienst terecht. Op zet is, dat er jaarlijks een rapporta ge wordt gemaakt over het aantal klachten en de manier, waarop die zijn behandeld of doorverwezen. Gs hebben de gemeenten gevraagd binnen twee maanden een reactie op de regeling te geven en te laten weten of ze bereid zijn zich bij de dienst aan te sluiten. De staten moeten te zijner tijd de verorde ning vaststellen; in die tussentijd wordt er gewerkt met een tijdelij ke regeling. AARDENBURG - Behave Import in Aardenhuig, het bedrijf dat twee maanden geleden failliet ging. wordt voortgezet. Eén van de drie vroegere directeuren. D. van de Vijver uit Aar- deuburg. wil het bedrijf kopen. Mo menteel zijn er nog onderhandelingen gaande met de banken en de curator. Van de Vijver verwacht dat hij het be- 'drijf kan voortzetten in sterk afge slankte vorm. „Er zal een stevige reorganisatie nodig zijn", zei hij. Behavé Import bv. een im portmaatschappij in Oosterse artike len. ging enkele maanden geleden fail liet. Daarbij kwamen in totaal 15 perso neelsleden op straat te staan. Het be drijf had een hoofdvestiging in Aarden burg en twee winkels, één in Hulst en één in Sluis. Van de Vijver is van plan te beginnen in de vestiging in Aardenburg Hij kon nog met zeggen of de winkels in Sluis en Hulst weer open zouden gaan. Ook kon hij nog niet aangeven hoeveel personeelsleden hij voor het bedrijf no dig dacht te hebben „Ik hoop dat deze zaak in januari definitief zijn beslag krijgt", zei Van de Vijver. Het bedrijf zal worden voortgezet on der de oude naam. maar niet in de vorm van een bv. „Mogelijk kan het bedrijf later worden omgezet in een bv als het bestaanrecht blijkt te hebben", aldus Van de Vijver. HULST - Het Hulster textielbedrijf Mi- Lock zal zeer waarschijnlijk dit jaar de boeken afsluiten met een positief re sultaat. Het bedrijf is de financiële en economische moeilijkheden te boven gekomen. De directeur van Mi-Lock. de heer II. E. van Ginneken, deelde dit dinsdagmorgen mee tijdens een feeste lijke bijeenkomst van dc onderne mingsraad naar aanleiding van een ko ninklijke onderscheiding van een van zijn leden. Het textielbedrijf dat vorig Jaar in een slechte positie verkeerde heeft dankzij een efficiënte aanpak van de problemen het negatieve resultaat weten om te buigen in een positieve richting De heer H E. van Ginneken voert hier voor drie redenen aan In de eerste plaats wijst hij op een vergroting van de efficiéney. doelmatigheid, en tegelijker tijd een verkleining van de collectie. Ten tweede heeft Mi-Lock kortere le vertijden gerealiseerd. Ten derde pro beert Mi-Lock een afwijkende collectie op de markt te brengen, een collectie die afwijkt van hel massagoed dat zeer goedkoop geproduceerd kan worden in de zogenaamde lage-lonen-landen Bo vendien zijn bij de sanering de onrenda bele afnemers afgestoten. „In plaats van korte termijn-planning zoals we die vorig jaar en begin dit jaar nog gekend hebben als gevolg van de economische malaise, kunnen we nu een beleid ont wikkelen voor de toekomst, al moeten we heel voorzichtig blijven", aldus di recteur Van Ginneken. „We moeten elke dag opnieuw blijven knokken, al ziel de toekomst, er dan een beejte rooskleuriger uit". Het textielbe drijf waar zo'n 115 mensen werkzaam zijn heeft vorig jaar een ingrijpende reorganisatie ondergaan na een drei gend faillissement. MONS - De rechter van koophandel in het Belgische Mons (Bergen) heeft dinsdag besloten dat drie cementsche pen van de schippersfamilic Van Leu ven in Terneuzen voorlopig aan de ka de bij dc cementfabriek Ciments d'O- bourg in Mons moeten blijven liggen. Half oktober werden de drie aangepas te schepen, de 'Trio', de 'Armada' en de 'Majorca' aan de ketting gelegd. Dat beslag wordt, zo besliste de rechter, voorlopig niet opgeheven. Over de beweegredenen van de rechter was dinsdag in Belgie nog niets bekend De uitspraak van de rechtbank beslaat vijf velletjes. Vandaag iwoensdag) ol morgen verwacht de raadsman van de familie Van Leuven, de advocaat Van Doorselaere in Antwerpen, meer infor matie. De kans is erg groot dat de fami lie Van Leuven nu nog tot eind februari moet wachten op een definitieve uit- De fabriek en de familie dienden over en weer schadeclaims in nadat half okto ber een conflict was gerezen over de ver- voerstarieven. De Van Leuvens wilden een bijstelling op grond van de revalua tie van de gulden en automatisch i de devaluatie van de Belgische frank Toen de directie van de cementfabriek, waarvoor vader Dingeman van Leuven al zeventien jaar vaart, daar niets voor voelde, ontstonden de problemen. De fabriek liet vijf andere schepen onge moeid. maar liet beslag leggen op de drie schepen van de familie Van Leu ven. Contractbreuk en werkweigering heette het. En de cementfabriek ver weet vader Dingeman van Leuven ook dat hij zijn zoons Rinus (28) en Willem (33) niet op de vingers had getikt toen zij een overleg met de fabneksdirectie wilden afdwingen De fabriek stapte naar de rechter en diende schadeclaims tot een ton of zes in. De familie Van Leuven deed hetzelf de tot een bedrag van zo'n 2 miljoen gulden. De raadsman van de Terneuzense fami lie stelde de rechter onlangs voor de ce- menttanks uit de schepen te laten ha len op kosten van de fabriek Maar Ci ments d'Obourg diende dan wel de no dige schadevergoedingen uit te beta len. De rechter wilde die suggestie niet meenemen in zijn beoordeling. Intus sen blijven de drie schepen onder de stoffige 'rook' van de cementfabriek aan de wal liggen. De toestand aan boord is zo slecht dat de Van Leuvens er nauwelijks nog kun nen vertoeven. Meestentijds zijn ze te vinden op hun waladres in Terneuzen. Vanaf de straat gezien oogt het allemaal nog vrij gaaf, maar je moet in het oude Middelburgse buiten 'De Grif fioen' geen stap binnen zetten, want dan slaat de doffe ellende je tegemoet. Het interieur van het omstreeks 1650 gestichte complex ziet eruit alsof het pand al is vrirgegeven voor de totale sloop. Nog even, denkt de buurt, en dan steekt een of andere onverlaat er misschien wel de brand in. Gaan we zo om met het erfgoed van onze voorvaderen? Ja, dat doen we. En als we die zaak daar nog even laten aanslepen is er straks ook voor het bij de buitenplaats behorende charmante thee koepeltje langs de Domburgse Watergang geen redden meer aan. 'De Griffioen', er is een hele Middel burgse wijk genoemd naar die recht tegenover de Seismolen aan een Mid- deloirgse Singel gelegen buiten plaats. 'De Griffioen', eigenlijk ook een beetje een zondagse naam voor een wijk, die in de volksmond lange tijd hardnekkig werd aangeduid met de omschrijving 'urinoir-buurt' van wege de muurtjes voor de huiten. of ook wel 'margarinebuurt' wegens vermeende 'kouwe kak'. Raakt die Middelburgse wijk straks onver hoopt nog die bejaarde naamgever kwijt. Laten we in enkele jaren tijds een eeuwenlang bewaard monument zomaar afbrokkelen? Het heeft er al le schijn van. Of er zou snel moeten worden ingegrepen. Als erlang wordt gewacht zal 'De Griffioen' zich naar een roemloos einde spoeden. En dat zou eeuwig zonde zijn. In de Middelburgse geschiedenis heeft 'be Griffioen' een voorname rol gespeeld. In het midden van de vori ge eeuw woonde de Zeeuwse gouver neur Ewout oaron van Vredenburch er De buitenplaats is ook bewoond geweest door leden van belangrijke Middelburgse regentenfamilies als Schorer en Van de Perre. Na de verwoesting van het Middel burgse stadhuis in 1940 werd de ge meentelijke administratie er enige tijd in gehuisvest. Sinds 1942 deed 'De Griffioen' dienst als bejaardente huis van de hervormde diaconie, die nieuwe vleugels tegen het oude bui ten liet aanbouwen In 1977 verhuis den de bejaarden naar een nieuw te huis in de wijk Daiwendaele. Vanaf die tijd hebben jeugdige wilde brassen en volwassenendie het com plex betraden onder het motto 'valt hier nog wal te strietsen' bezit geno men van de buitenplaats De sporen daarvan zijn overduidelijk aanwezig. Uit de dakgoten zijn lood- en zink- strippen weggerukt, waardoor het op een aantal plaatsen hartstochtelijk is gaan lekken, in het eigenlijke mo-- numentenpand zijn antiekjagers be gonnen met het wegsteken van orna menten tegen een monumentale schoorsteen, deuren zijn ingetrapt, marmeren vensterbanken kapot ge beukt. wasbakken vernield, ruiten van openslaande deuren en ramen zijn ingekegeld: kortom, het is er een zootje van de bovenste plank. Directeur Jan Lievense van Vlied berg Vastgoed BV. de huidige eige naar van het 'Griffioen'-complex zil over de inmiddels ontstane situatie danig met de handen in het weinige haar. Het complex is destijds aange kocht om er na restauratie kantoor ruimte van te maken. Monumenten zorg keurde de plannen weliswaar goed. maar er bleken geen financiële middelen te zijn om tot subsidiering van het project over te gaan. Daarna ontstonden er contacten met een in Roermond zetelende stichting voor huisvesting van alleenstaanden, die alweer geruime tijd doende is om het plan tot het optrekken van een veer tigtal appartementen tegen een ac ceptabele huurprijs financieel rond te maken, waarna Vliedberg Vast goed BV zou willen overgaan tot een casco-restauratie van de eigenlijke buitenplaats 'De Griffioen'. Dezer dagen nog meldde zich een geïnteres seerde, die met plannen rondloopt om in Middelburg een meditatiecen trum- annex woonruimte voor aan hangers van de Baghwan-stroming te stichten, maar als de stichting voor huisvesting van alleenstaanden onverhoopt mocht afvallen zijn er nog twee andere instanties die de 'Griffioen' wel zien zitten. Er is dus gelukkig nog een sprankje hoop. Wie echter ziet wat de schade is die door al die onbezoldigde particuliere slopers en slopertjes is aangericht kan niet anders dan tot de slotsom komen dat enige haast met die plan nen dringend geboden is. Jan Lievense zelf zit er ook zwaar mee in de maag. En wie zijn voorllef de kent voor het behoud van het mo numentaal stedenschoon, kan daar goe inkomen. Mede dank zij Lieven se's activiteiten werd de Middelburg se Vlasmarkt die dreigde te verpau peren weer een gave in de stijl van het oude gerestaureerde straat. En ook het kolossale pand .vanwaaruit Vliedberg Vastgoed op de Middel burgse Dam zaken doet. werd geheel in oude luister hersteld. Bewakingsdienst „Ik weet het ook niet meer wat ik moet doen", stelt Lievense gelaten vast. „Ik heb er een tird lang een be wakingsdienst op gezet, maar dat bleef totaal zonder effect. En een ei gen ordedienst heb ik nog niet. In het begin ben ik nog voortdurend bezig geweest om stuk gegooide ruiten te vernieuwen, deuren opnieuw van een slot te voorzien maar als je an de andere dag terug kwam zag je dat de deur daarnaast was ingetrapt en de ruit daarnaast was ingegooid. Ik heb er ongeveer alles aan gedaan wat ik kon doen om het in stand te houden, maar ik kan er nu niet meer tegenop. Je zou er geloof ik een kluis van moe ten maken met stalen platen van een paar centimeter dik voor ramen en deuren. En dan moet je niet dc moe ren aan de buitenkant zetten, want dan draaien ze die er ook nog aft" Zo dreigt de 'Griffioen', monument uit een ver verleden te worden tot een tijdsbeeld van machteloosheid anno 1981. Een even schandelijke als tries te zaak. Wie doet er wat aan!" Koepeltje Dc laatste tijd moet ook het uit ca. 1720 daterende theekoepeltje aan de Domburgse Watergang het ontgel den. Vanaf het aan dc overkant van het water gelegen pad dat naar de tennisbanen voert, wordt met ste nen, ja zelfs soms ook met lucht drukpistolen een aanslag gepleegd op de kleine ruitjes van het idylli sche gebouwtje. Maar tegen de tijd dat verontwaardigde voorbijgan gers de politie hebben gewaar schuwd en er een surveillancewa gen op het slagveld verschijnt zijn de vogels alweer gevlogen. mm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 9