VINCIALE ZEEUW! SNELRECHT VOOR STAKINGSLEIDERS Ontvoerder brengt üUUKAi CDA en nog niet D'66 in senaat achter loonwet Voor windenergie 32 miljoen Ex-partijtop Polen in arrest Lichte vorst Droog weer en zonnige perioden. Plaatselijk mistbanken. Lichte vorst met middaotempcratuur rond min 2 graden Matige noordoostelijke wind 224e jaargang no. 296 Woensdag 16 december 1981 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van economische zaken stelt 32 miljoen pilden beschikbaar voor de uitvoering van de eerste fase van het nationaal ontwikkelingsprogramma windenergie (Now-2). Dit heeft minister Tcrlouw van economische zaken de tweede kamer in een brief laten weten. Het bureau energie onderzoek projecten (BEOP) bij het energie onderzoek Ne derland (ECN) is belast met de uitvoering van het programma. Centraal In de eeste fase van het Now-2 staan het ontwerp en de bouw van een prototype grote (meer dan 1 megawatt) windturbine en een demonstratieproject windelektriciteitscentrale. Voor wat betreft de gedecentraliseerde toepassing zal een aantal representatieve demonstratieprojecten worden uitgevoerd, aldus Ter louw. In de brief schrijft de minister verder dat de resultaten van het Now-1 (een eerder ontwikkelingsprogramma) en de studie 'windenergie en waterkracht' naar het plan-Lievense aanleiding geven te veronderstellen dat in beginsel een windener gievermogen van 2000 megawatt in het jaar 2000 haalbaar is. In de eerste fase van het programma-2 moet inzicht worden verkregen in de economische aspecten. s De minister merkt daarbij op dat het programma zodanig wordt opgezet en uitgevoerd dat maximale kansen voor hel Nederlandse bedrijfsleven worden gecreëerd. LONDEN/PARIJS (AFP/Reuter/UPI) - Snelrecht wacht stakingsleiders, die in Poolse steden zijn gearresteerd na de afkondiging van de noodtoestand en staat van beleg, zo heeft de Poolse televisie dinsdagavond bekendgemaakt. tische leiders, die verantwoordelijk worden geacht voor de crisis waarin Polen verkeert, gearresteerd. De arres taties van de voormalige partijleider Edward Gierek en een andere oud-pre mier, Piotr Jaroszewicz, waren zondag al bekendgemaakt. Het totale beeld van de situatie, zoals die zich in Polen na zondag ontwikkelt, scheen dinsdagavond intussen volgens waarnemers in Parijs te zijn. dat de mi litaire regering de situatie in de hand schijnt te kunnen houden, maar dat het passieve verzet in het land zich duide lijk aan het organiseren is. getuige de talrijke meldingen over stakingen De goedingelichte bronnen in Parijs ba seerden zich voor deze totaalindruk op in Warschau ontvangen informatie Over het lot van de leider van Solidari teit. Lech Walesa, bestaat onduidelijk heid. Volgens een Solidarïleitsbe- stuurder in Zweden staal Walesa on der huisarrest. De Poolse ambassadeur in Parijs heeft dit echter tegengespro ken. De informatie uil Polen is uiterst gebrekkig, sinds maandag de lelexlij- nen van alle westerse persbureaus werden afgesneden. De uitzending werd opgevangen door de BBC Genoemd werden de namen van vier leden van Solidariteit, die in de komende dagen aldus zullen worden berecht krachlens de bepalingen die nu in hel land gelden. Gezegd werd dat het ging om twee vakbondsleden van de Unitra-fabriek in Bialograd en twee van het nationale instituut voor kernonder zoek- Voor de rechter zal zich volgens een officiële bekendmaking van dinsdag ook moeten verantwoorden de voor malige premier van februari tot augus tus vorig jaar. Edward Babiueh. Hij werd volgens radio Warschau samen met 31 andere voormalige Het Amerikaanse persbureau l PI zei uit verschillende berichten uil Polen te hebben vernomen, dat alle fabrie ken in de westelijke steden Poznan en Wroclaw in staking zijn of worden be zet door leden van Solidariteit. In een door de BBC opgevangen uilzending van radio Warschau werd dinsdag ook toegegeven dal het in L.ndz ide tweede stad van hel land) en in de mijnen bij Nog geen contact voedselkonvooi Minister Terlouw zegt niet de hele ke telbouwult Vllssingen naar Hengelo te willen overhevelen. Volgens de be windsman blijft een bepaald aandeel look van de levering aan energiecen iralesi voor Zeeland behouden. PAGINA 3 twee van breda De fracties in de tweede kamer zijn verdeeld over de vraag of de twee van Breda vrijgelaten kunnen worden. De oproep van de Westdultse CDU-frac tielelder Helmut Kohl om de oorlogs misdadigers Frans Fischer en Ferdi nand Hugo Aus der Funten eindelijk vrijheid te schenken. Is door do WD niet afwijzend ontvangen. De PvdA is legen en het CDA het nog geen stand punt Ingenomen. PAOINA 7 'uitstort Gedeputeerde staten willen de bijdra ge aan de regeling vuilstortplaats Mid den-Zeeland drastisch verhogen. Voor particuliere gebruikers hebben de plannen van gs geen gevolgen. PAGINA 9 cmentschepen De drie cementschepen van de schtp- persfamilie Van Leuven in Temeuzen blijven voorlopig aan de kade van de cementfabriek Ciments d'Obourg in Mons Een Belgische rechter bepaalde gisteren dat de schepen, inzet van een conflict tussen schippers en de fabriek over vervoerstarieven. aan de ketting moeten blijven. PAGINA 11 armoede Ongeveer vierhonderdduizend huis houdens In Nederland hebben een maandelijks inkomen van minder dan 1100.- en zitten daarmee onder de zo genaamde 'armoedegrens'. Uit een on derzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau blijkt dat acht procent van de huishoudens 'beneden het mi nimum' leeft. PAGINA 17 papier Reorganisatie van de Koninklijke Ne derlandse Papierfabrieken in Maas tricht kost vierhonderd arbeidsplaats sen. Volgens de directie van het bedrijf zyn gedwongen ontslagen onvermijde- Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li, Opinie en achtergrond: 4. Sport.: 13. Radio en televisie: 15. financiën en economie: 17. Volgens onbevestigde berichten van de Zweedse radio werd dinsdag gestaakt op de Lenin-werf in Gdansk, waar in augustus van het vorig jaar de dramat i sche ontwikkeling in Polen begon. Functionarissen van Solidariteit zou den met bussen langs de kuststeden zijn gereden en hebben opgeroepen tot een algemene staking Ook maandag al riepen ondergedoken leiders van Soli dariteit, op tot een algemene staking uit protest tegen de arrestatie van ver scheidene vakbondsbestuurders Het Russische persbureau Tass maakte dinsdag aan het eind van de middag melding van incidenten tussen stakers DEN HAAG (ANP/UPI1 - Alle deelne mende vrachtwagens aan het voedsel konvooi voor Polen hebben het land waarschijnlijk bereikt. Onbevestigde berichten die dinsdag bij de ANWB in Den Haag zijn binnen gekomen maken hiervan melding. Volgens een woordvoerder van de ANWB heeft een ondernemer die op Po len rijdt gezegd dat één van zijn chauf feurs 38 wagens van het transport op de Poolse wegen heeft gesignaleerd Een andere melding, via de chef wegen wacht van de ANWB sprak van „het he le konvooi op de Poolse wegen". Bevestiging van die berichten was gis teravond nog steeds onmogelijk vanwe ge de nog altijd afgebroken verbin- dinglijnen met Polen. De organiserende Holland Duck Club heeft dinsdagmiddag nog contact met de Poolse ambassade in Den Haag ge had Van die zijde konden eveneens nog geen berichten over het transport wor den doorgegeven. Katowice tol ongeregeldheden was ge komen. Volgens radio Warschau zijn in Lodz twee functionarissen van Solida riteit gearresteerd wegens pogingen een bijeenkomst te organiseren. President Ronald Reagan van de Ver enigde Staten heeft de Sowjet-l'nie dinsdag gewaarschuwd dat een inter ventie in Polen 'zeer ernstig zal wor den opgenomen' door Washington en zijn bondgenoten. Reagan zei dit na cell ontmoeting met kardinaal C'asaro- li.de Vaticaanse secretaris van buiten landse zaken. Deze was in Washington om met Reagan de situatie in Polen tc bespreken. Reagan zei verder dat de Amerikaanse regering wil afwachten hoe de Poolse situatie zich verder ontwikkelt alvo rens tot duidelijke politieke maatrege len te besluiten De Amerikaanse minister van land bouw. John Block, heeft dinsdag ge zegd dat. hij 'waarschijnlijk een Ameri kaans graanembargo tegen de Sowjet- Unie zou aanbevelen, wanneer dit land Polen zou binnenvallen Volgens Block werken de Verenigde Staten en hun bondgenoten aan een gepast antwoord voor het geval de Sowjet-Unie in Polen intervenieert. Details wilde hij hierover niet geven. De Europese gemeenschap zal. na de recente gebeurtenissen in Polen, haar voedselhulp aan dat land niet slaken. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten wel besloten hun voedselle- veranties aan Polen op te schorten. De klei'te Poolse Monika Masua werd bij aankomst met de veerboot in Nynasaham door haar grootouders stevig beetgepakt en geknuffeld. De ouders van Monika uit Krakau kregen geen toestemming Polen te verlaten, maar slaagden er wel in hun dochgertje aan boord van de veerboot, van Gdansk naar het Zweedse plaatsje Nynashamn, te smokkelen. Haar groot moeder die reeds in Zweden verbleef haalde haar kleindochtertje van de boot af. Dinsdag hebben 46 Polen asiel gevraagd in Engeland. De zeelieden weiger den aan boord van hun Poolse schip terug te keren naar Polen. Dit heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van binnenlandse zaken meege deeld. De geldigheid van de visa van de 46 zal met twee maanden worden verlengd, zo werd meegedeeld. In Zweden verkozen twee Poolse zeelieden, een man en een vrouw, met naar hun land terug te gaan Zij hebben asiel gevraagd in Zweden De man las een verklaring voor van arbeiders uit het Poolse Szce- cin. die hem. naar hij zei. door hen was overhandigd Daarin wordt de vrijlating gevraagd van gevangen zittende Poolse arbeiders, de opheffing geéist van de staat van beleg en gevraagd om internationale arbeiderssteun voor Solidariteit. KOK: GEDOE IN DEN HAAG WEINIG VERHEFFEND DEN HAAG - De senaatsfracties van CDA en D'66 hebben minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid; nog geen fiat willen geven voor diens voor stel de wet met één jaar te verlengen die de regering machtigt in de lonen in te grijpen. Tijdens de voorzetting van het debat over deze kwestie lieten beide partijen weten hun reserves nog niet kwijt te zijn. Een pantservoertuig patrouilleert in de besneeuwde straten van Warschau Vanmiddag zal tijdens do stemming blijken of het voorstel de verwachte meerderheid haalt De derde regerings partij. de PvdA. heeft zich bij het voor stel neergelegd, maai' zonder vreugde. De WD zal tegenstemmen Den Uyl heefier geen vertrouwen in dat het loonoverleg in de bedrijfstakken een rechtvaardige inkomensverdeling zal opleveren. Dat beschouwt hij als de hoofdreden voor het kabinet om een ge deeltelijke loonmaatregel te nemen Zonder de loonmaatregel zou niet gega randeerd kunnen worden dat de mini ma er in 1982 niet meer dan 1 procent. In koopkracht op achteruit zullen gaan. Den Uyl verwees naar de „bittere erva ring, die we hebben opgedaan geduren de de laatste maanden Daarmee doel de hij op de eenmalige uitkering per 1 juli van 26 gulden voor iedereen, die vol gens de minister „overal is omgezet in een loonsverhoging van 1 procent". Daarmee komt volgens Den Uyl de eer lijke inkomensverdeling (-1 voor de mi nima, -4 voor vier maal modaal i in het gedrang Den Uyl wees de kritiek van de hand dat hel kabinet de Eerste Kamer met de loonmaatregel zou hebben overval len. terwijl de senaat de wijziging van de Loonwet nog moet behandelen Den Uyl wees erop dat de betrokken maatre gelen al in de Miljoenennota en in de brief aan de Stichting van de Arbeid van 26 november waren aangekondigd. .Men moet niet de indruk wekken dat het ineens haastje-rep-je is gegaan" T weede kamer In de Eerste Kamer stond slechts de wijziging van de Loonwet ter discus sie, niet de loonmaatregel zelf. Het de bat werd echter steeds meer een voor proefje van het debat over de loon maatregel dat vandaag en morgen in de Tweede Kamer wordt gehouden. Het ziet er naar uit dat de loonmaatre gel er daar. zij het enigszins gewijzigd, wel door zal komen. CDA en D'66 willen dat de grens voor de aftopping van de prijscompensatie wordt opgetrokken van 53.000 naai' 60.000 gulden. De WD heeft, 70.000 gulden voorgesteld. Verwacht wordt dat minister Den Uyl met een optrekking tot 60.000 akkoord zal gaan Een dergelijke verandering zal het Inkomensbeeld i-l voor minima. -4 voor vier maal modaal nauwelijks aan tasten. Het CDA zal vandaag ook terugkomen op de vorige week uitgesproken wens dat minister Den Uyl ingrijpt in afzon derlijke cao's, wanneer de loonstijging daar de 6 procent te boven gaat Den Uyl heeft zich eerder al slechts bereid verklaard tot een algemene loonmaat regel. indien de loonsom over het hele bedrijfsleven genomen gemiddeld de 6 procent overstijgt. In de Eerste Kamer herhaalde Den Uyl dat gisteren. „Ik ben iSlot zie pagina 3 kolom li Den Uyl en de krampachtigheid \U\JlJ TTet zou vandaag aan het iffijrOri LiHaagse Binnenhof nog RWRÊI wel eens een moeilijk dagje kunnen worden voor minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid. Zowel in de eeiste kamer als in de tweede kamer moet hij zijn 'vrijbrief zien te bemachti gen voor een gedeeltelijke algemene loonmaatregel in 1982. En uit de kritiek op deze vorige week vrijdag vrij plotse ling aangekondigde Ingreep blijkt dat het hem niet eenvoudig zal vallen De PvdA legt zich erbij neer dat Den Uyl nog vóór de jaarwisseling vergaande bevoegdheden wil hebben om de loon ruimte heel nauwkeurig te kunnen be waken. Maar het CDA en D'66 hebben er veel moeite mee om de bewindsman nu al de botte bijl m handen te geven Bovendien heeft de vakbeweging onge meen fel gereageerd omdat men zich daar al als een ondeugend kind in de hoek voelt gezet nog voordat, er In de klas rumoer is gemaakt. Van enig ver trouwen in het verantwoordelijkheids besef bij het georganiseerde bedrijfsle ven getuigt de overhaaste besüssing van het kabinet niet ook al poogt Den Uyl te overtuigen met het argument dat 'de sociale partners deze loonmaatregel niet als een brevet van onvermogen aan hun adres moeten beschouwen'. De vraag die vandaag eerst en vooral moet worden beantwoord is; hoe groot is eigenlijk nog de ruimte voor vakbeweging en werkgevers om zeil vorm te geven aan een arbeidsvoor waardenbeleid voor 1982. om nieuwe CAO's af te sluiten dus? Den Uyl wijst de laatste dagen met enige graagte naar de twee eerdere looningrepen die het kabinet-Van Agt I heeft toegepast en doet het voorkomen alsof er eigenlijk niets aan de hand is. Maar zijn verhaal wordt onmiddellijk gevolgd door een tegenvraag waarom er dan de afgelo pen maanden zoveel mooie woorden zijn gewijd aan het beginsel van de 'con tractvrijheid voor de sociale partners' Goed. er mag dan op centraal niveau vorige week geen akkoord mogelijk zijn geweest, dat wil nog steeds niet zeggen dat werkgevers en vakbeweging in de bedrijfstakken en de bedrijven onbe kwaam zouden zijn om met een duide lijk gevoel voor de noodzaak van loon matiging tot redelijke afspraken te ko men. De strikte bepalingen in de nieuw aangekondigde looningreep met (hoofdbezwaar van de werkgevers) een sterk voortgaande nivellerende wer king, hebben alle mogelijkheden daar toe op voorhand afgekapt. Het lijkt er op dat het kabinet, toen het vorige week vrijdag onder voorzitterschap van Den Uyl de beperkte loonmaatregel doorduwde, zich toch wel heeft verke ken op de weerstand. Met name de pro blemen die de eerste kamer gisteren maakte, hebben de kritiek stevig aan gewakkerd. Smalend heeft FNV-voorzitter Kok 'het gedoe in Den Haag' omschre ven als een georganiseerd wantrouwen tegen de vakbeweging. En zijn CNV-col- lega Van der Meulen had voor het week end al aangekondigd dat hjj in eigen kring zal komen met voorstellen om de regering voor de rechter te dagen. De werkgeverscentrales op hun beurt heb ben de loonmaatregel voor 1982 al met een als een beslissing 'met misstappen' betiteld De vakbeweging heeft natuur lijk volop gelijk als ze stelt dat er bij grote delen van de Nederlandse werk nemers 'een vervreemding ten opzichte van de politiek in de hand wordt ge werkt' Op de achtergrond van de grie ven die het kabinet met deze abrupte beslissing over zich heen heeft gehaald speelt namelijk een gebrek aan vertrou wen In wat het kabinet ter bestrijding van de werkgelegenheid heeft beloofd (het banenplan van Den Uyl). maar waarvan het tot op heden nog geen syl labe heeft laten zien. Depositie van Den Uyl begint dan ook met de dag moeilij ker te worden Tijdens de kabinetsfor matie poogde hij een superministerie binnen te halen, waarin de strijd tegen de werkloosheid zeer nauw aan zijn per soon zou moeten worden gebonden Nu is hij in ernstig conflict gekomen met een vakbeweging die hij voor de uitwer king van zijn voornemens toch maar moeilijk zal kunnen missen. Het 'maat schappelijk draagvlak van net kabinet' (de vorige kabinetsperiode het trauma van Van Agt) is er sinds vorige week vrijdag niet steviger op geworden- Krampachtigheid beheerst politiek Den Haag weer volledig. vdM SON EN BREUGEL - De twaalfjarige Manon Huybregts die dinsdagmiddag in haar woonplaats, het Brabantse Son en Breugel, werd ontvoerd, is terug bi< baar ouders. De ontvoerder, de 42-jari- ge stukadoor M. H. uit Eindhoven, heeft zich dinsdagavond 0111 acht uur bij de gemeentepolitie van Eindhoven gemeld en daar ook het meisje afgele verd. Zij verkeerde in goede, gezondheid en zou door haar ontvoerder ..keurig" zijn behandeld, zo deelde mr. J. Jansen, of ficier van justitie in Den Bosch, na af loop mee. De ontvoerder meldde zich 's middags omstreeks twee uur bij de katholieke basisschool De Bloktempel in Son. waar Manon opdat moment les had. Hij stelde zich voor als een zekere recher cheur Sambeek en vertelde aan de hoofdonderwijzer dut haarvader na een aanrijding in het ziekenhuis was be land Hij zei Manon daarheen te willen brengen, waarna de onderwijzer haar in goed vertrouwen met hem mee li"t gaan Zij verdwenen in een beige Volvo 244. De politie vermoedt dat de wagen geen eigendom van de verdachte is De hoofdonderwijzer belde even later voor de zekerheid naar de rijkspolitie van Son. die de heer J. Huybregts, di recteur van een groot aannemingsbe drijf. toevallig even tevoren aan de lijn had gehad, waarna men argwaan kreeg. Aanvankelijk werd aan een ze dendelict gedacht. Om ongeveer drie uur heide de ontvoerder naar de ou ders van Manon en vertelde mevrouw Huybregts dat hij haar dochter had ontvoerd, Hij eiste twee miljoen gul den losgeld, Teiwijl de politic eerst mei een voor zichtig buurtonderzoek bezig was. werd er nu alarm geslagen om de verbltil plaats van het meisje en de Identiteit van de dader te achterhalen Weer een ue ontvoerder telefonisch aan de heer Huybregts te kennen dat die om zes uur 's avonds op de markt in Turnhout werd verwacht met de twee miljoen gulden De politie geloofde niet in een keiharde, professioneel opgezet te ontvoering en durfde het aan om de vader naar Turnhout te laten gaan. In samenwerking met de Belgische Op- sporings Brigade i BOBi werd een actie plan opgesteld voor het geval het zou mislopen Inmiddels waren er diverse getuigen verklaringen binnengekomen en werd de politic steeds meer op het spoor van de dader gebracht, tot het hele onder zoek zich alleen nog richtte op de ver dachte M. H.. die ook eerder met de politie in aanraking was geweest. Ma joor J. Haisma. leider van het ongeveer dertig rechercheurs tellende onder zoeksteam. w ilde hierover geen nadere bijzonderheden kwijt. De politie hoefde verder niet te zoeken, want de ontvoerder, die al op weg was naar Turnhout, bedacht zich en meldde zich tegen acht uur vrijwillig bij de Eindhovense gemeentepolitie De man. die getrouwd is. gaf als reden voor zijn daad „geldnood" op. Hij zou Manon. die volgens een verklaring van haar vader „monter en opgewekt" was, precies hebben uitgelegd dat het, hem om geld te doen was. De heer Huybregts was in tussen wel al naar Turnhout vertrok ken. waar hij tegen zeven uur amveer de. Majoor Haisma wilde niets meer zeggen dan dat hij een aanzienlijk be drag aan losgeld bij zich had. maar in elk geval niet de gevraagde twee mil joen gulden. De ontvoerder is door de Eindhovense gemeentepolitie in verzekering ge steld. Vrijdag wordt hij op het parket in Den Bosch voorgeleid wegens we derrechtelijke vrijheidsberoving en poging tot afpersing. Of hij ook gew a pend was, is niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1