PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poolse leger ingezet tegen actie vakbond Israël annexeert De Schelde-Vlissingen wil miljoenenvergoeding BEZETTING STAALFABRIEK VOORKOMEN Lou de Jong en de barre hongerwinter SPOEDZITTING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Sneeuw of regen Veel bewolking en af en toe sneeuw of regen, Ulddagtemperatuur rond hel vries punt. Matige wind uit uiteenlopende richtm- 224e jaargang no. 295 Dinsdag 15 december 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 s G. van Leijenhorst AMSTERDAM - Staatssecretaris drs. G. van Leijenhorst van binnenlandse zaken, belast met het beleid voor min derheden, heeft maandagavond bij de aanvang van een symposium in de Nieuwe Kerk in Arasterdam een vuist slag in het gezicht gekregen van een onbekend gebleven jongeman. De dader maakte deel uit van een groep van ongeveer 50 personen die op de Dam demonstreerde tegen het sympo sium, dat zou handelen over de rechten van de buitenlanders in Nederland. On der deze groep bevonden zich vertegen woordigers van het KMAN. een organi satie van Marokkanen, het LOSON en het LAKWABW, organisaties voor Su- rinamers. Met spreekkoren op straat probeerden de betogers de aanvang van het symposium te verhinderen. Enkelen van hen wisten de Nieuwe Kerk binnen te komen en begonnen met de forumleden, onder wie Van LeijenhorsL. te vechten. Bij de scher mutselingen werd glas en geluidsap paratuur vernield. De betogers verlie ten daarna weer de kerk. Via pamflet ten werd beweerd dat genoemde orga nisaties niet betrokken zijn geweest bij de voorbereiding van het sympo sium. De groepen protesteerden omdat zij zeggen „geen vertrouwen te hebben dat er serieus over onze rechten kan worden gesproken zonder dat wij. buitenlandse arbeiders, die dagelijks de rechteloos heid aan den lijve moeten ervaren, hier bij betrokken zijn". Als voorbeelden van rechteloosheid werden genoemd, de 1-november-registratiewet. het (Slot zie pagina 6 kolom 7) i Van onze redactie buitenland i WARSCHAU - Het Poolse leger is maandag ingezet om een bezetting van de grootste staalfabriek in Polen, 'Huta Katowice' in Silezië, door leden van het vakverbond Solidariteit te voorkomen. Dit heeft de Poolse radio gemeld. In de radio-uitzending werd resteerd. Zij zullen ter beschik- Volgens onbevestigde berich- gezegd dat de bezetting is voor- king worden gesteld van de ten zouden de Poolse autoritei- komen door het vastberaden justitie. ten van plan zijn troepen te ge- optreden van het leger. Een tiental 'extremisten' is geai apartheid Het optreden van het jeugdkoor 'Die goeie hoop' in Goes werd maandag avond verstoord door een aantal te genstanders van het Zuidafrikaanse apartheldsbeleid die ln de Prins van Oranje wilden protesteren. De actie voerders werden door de politie uit de schouwburg gezet. PAGINA 3 welzijnsbeleid De sociaal-culturele sector krijgt de zwaarste klap van de bezuinigingsope ratie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Bijna zeven procent van de totale rijksbijdrage gaat verloren. Het erm- aandeel in hetregionaai welzijnsbeleid wordt drastisch omgebogen PAGINA 7 werkgelegenheid In een verkenning van de mogelijkhe den voor de vorming van een werkgele- genheldsfonds komt de provinciale statencommissie tot de conclusie dat de provincie in de nabije toekomst moet kunnen beschikken overeen der gelijke fonds, dat gevoed zou kunnen worden uit de algemene middelen en de bijdrage van het ministerie van eco nomische zaken voor infrastructurele werken PAGINA 11 export Dankzij een verbeterde concurrentie positie steekt de Nederlandse export gunstig af tegen de groei van het volu me van de wereldhandel. De vertraag de groei van de loonkosten is een van de belangrijkste oorzaken voor deze ontwikkeling De grote partijen en de tweede kamer vragen minister Ter louw om een extra stimulans voor de handel met het buitenland. PAGINA 15 profkoersen Op het programma voor de profwieler koersen in 1982 prijken twee nieuwe Zeeuwse namen- Hansweert en Eede. De twee nieuwe wedstrijden brengen het Zeeuwse totaal op acht PAGINA 17 In Londen hield Tadek Jarski, erelid van de Poolse vrije vakbond Solidari teit, een vlammende rede voor de Poolse ambassade. Er waren ruim duizend mensen op de been om naar Jarski. die zowel de Poolse als de Britse nationa liteit heeft, te luisteren. De emoties liepen hoog op bruiken om een einde te maken aan de bezetting van de staal fabriek in Warschau en andere fabrieken elders in het land. Ondanks het verbreken van de verbin dingen. ontving het UPI-kantoor in We nen een bericht van het Poolse persbu reau PAP dat de staalfabriek in War schau. evenals 128 andere staal- en ma chinefabrieken door de militaire raad die zondag de macht heeft overgeno men onder de krijgstucht waren ge plaatst. In de Poolse hoofdstad is gisteren in zeker vier grote bedrijven gestaakt uit protest tegen het afkondigen van de noodtoestand door premier Jaruzelski. In sommige bedrijven zouden de arbei ders zijn begonnen met het kiezen van nieuwe vertegenwooridgers van Soli dariteit, nu vermoedlijk enkele dui zenden vakbondsactivisten worden vastgehouden door de militaire autori teiten. Doordat alle verbindingen nog steeds geheel verbroken zijn valt nog weinig te voorspellen hoe de tien mil joen man sterke achterban van Solida riteit zich de komende dagen zal op stellen. De enige twee kranten die gisteren in Polen verschenen, het partijdagblad Trybuna Ludu en de legerkrant Zol- nierz Wolndsci. probeerden hun lezers ervan te overtuigen dat de staat van beleg slecht van korte duur zal gelden, en herhaalden de belofte van generaal (Slot zie pagina 9 kolom 1) DEN HAAG - „Ten noorden van de grote rivieren is in Nederland in de hongerwinter van 1944-'45 meer geleden dan waar ook in de door de Duit sers bezette delen van Europa. De traumatische ervaringen als gevolg van de fatale hongersnood in Holland, zijn veel heviger doorvoeld dan de gevolgen van direct oorlogsgeweld". Tot deze conclusie kwam dr. Lou de Jong bij de presentatie van zijn nieuwste boek in de serie 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog'. Van vandaag -dinsdag- af ligt dit elfde zal de bezetting en bevrijding 750 pagina's tellende deel 10b, t ste boek, in de boekhandel met een eerste oplage van 70.000. Het be handelt de spoorwegstaking en de daarop gevolgde hongerwinter in het bezette deel van Nederland ge durende het laatste jaar van de oor log. In september van het volgende jaar komt het laatste deel over de oorlog in Nederland uit. waarin de bevrijding van het gehele land en het lot van de gevangenen in de concentratiekampen in de wrede slotfase aan de orde komt. Daarmee is de beschrijving van de geschiedenis van de bezetting en bevrijding van Nederland voltooid: tien delen van negentien boeken. Er volgen dan nog drie delen, het van Nederlandsch-Indië beschrij ven. het twaalfde zal het herstel van het land behandelen en het dertiénde zal de verantwoording en een integraal register bevatten. Volgens zijn contract met het mi nisterie van onderwijs, moet dr Lou de Jong eind 1985 met zijn werk klaar zijn. Hij heeft goede hoop dat hem dat lukt. Hij is er dan 32 jaar mee bezig geweest. Overigens denkt hij daarna nog niet aan ophouden. Er bestaat be langstelling voor een verkorte ver sie van zijn levenswerk en verta ling daarvan in het Engels en het Duits. „Het is misschien het beste wanneer ik dat zelf zal doen". tzie ook pagina 13) SCHADE DOOR KETELBOUW-MANOEUVRE VLISSINGEN - De directie van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' zal naar alle waarschijnlijkheid bij de overheid een eis tot schadevergoeding op tafel leggen, indien minister Ter louw bij zijn plannen blijft om de grote ketelbouw halverwege de jaren tach tig uit Vlissingen weg te halen. Over de omvang van die eventuele schade claim valt op dit moment nog weinig te zeggen. Wel is duidelijk, dat het om een bedrag van enkele honderden miljoe nen guldens zal gaan. Dat heeft de di rectie van de KMS maandag bekend gemaakt. De directie van de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' heeft gisteren tij dens een persbijeenkomst nog eens be nadrukt, dat het bedrijf de centrale ke telbouw niet geheel kan missen. De jaaromzet van 'De Schelde' (inclusief de drie dochtermaatschappijen! schom melt rond de zeshonderd miljoen gul den. Ongeveer een kwart gedeelte (hon derdvijftig miljoen guldenvan die tota le omzet wordt bij de ketel- en appara tenbouw gehaald. De ketel- en appara tenbouw levert jaarlijks een winst op van emge tientallen miljoenen guldens. De Schelde-directie bestrijdt de opvat tingen van de minister van economi sche zaken, dat het bedrijf zonder noe menswaardige problemen het wegval len van de grote ketelbouw kan opvan gen via de ontwikkeling van nieuwe producten. Volgens bedrijfsdirecteur ir. J. J. (Slot zie pagina 2 kolom 2) heidemij De Voedingsbond FNV heefteen eigen reddingsplan opgesteld voorde Heide mij. De bond wil onder meer dat een groep deskundigen de noodlijdende onderneming gaat begeleiden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3.9 en 11. Sport: 15. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. Varia: 12 en 13. JERUZALEM AFP/UPIl - Het Israëli sche parlement heeft maandagavond een wetsontwerp tot annexatie van de Golan-hoogvlakte aangenomen. De stemverhouding was 63 voor en 21 te gen. Aan de slotstemming ging een de bat van zes uur vooraf, dat de opposi tionele arbeiderspartij boycotte. Uit eindelijk namen toch 15 afgevaardig den van de partij van Peres aan de stemming deel: acht stemden voor het regeringsvoorstel en zeven er legen. Tegen het wetsvoorstel stemden ook de communisten, de mapam-soclahsten en de centrum-linkse sjinoey. Het Israëlische kabinet had maandag eerder op de dag besloten de in de zes daagse oorlog van 1967 op Syrië ver overde Golan-hoogte te annexeren. En een wetsvoorstel werd daartoe maan dag bij de Knesseth ingediend Het voorstel behelst de invoering van de Is raëlische wetgeving in het gebied, wat gelijk staat met annexatie. Syrië heeft maandagavond gevraagd om een spoedzitting van de Veilig heidsraad over het besluit van de Is raëlische regering. De zitting zou gis teravond rond elf uur Nederlandse tijd beginnen. De delegatie van Egyptische deskundi gen voor de besprekingen over Pale stljnse autonomie heeft maandag haar werk opgeschort na de aankondiging van het annexatieplan voor de Golan hoogte De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft maandagavond de ambassadeurs van Israel en de V S op de hoogte gebracht van de Egyptische veroordeling van het annexatieplan. Volgens Egypte vormt het plan een be dreiging voor de vrede in het midden oosten Het kabinet van premier Begin werd het maandagmorgen in een bijzondere vergadering eens over de indiening van het ontwerp betreffende 'de invoe ring van de Israëlische wet op de Go lan-hoogte'. Premier Begin, die pas enkele uren eer der het ziekenhuis had verlaten na een operatie aan een heupbreuk, opende met nogal ongebruikelijke haast, het debat over het wetsontwerp. De fractie van de arbeiderspartij was nog niet eens aanwezig, omdat haar vergadering over de zaak nog voortduurde. Begin die het voorstel voorlas vanaf een rol stoel. noemde de Golan een 'integraal deel van het land Israël'. Hij herinnerde aan Syrische beschietingen vanaf de hoogte op Israëlische nederzettingen vóór 1967 en vroeg zich af: „is het voor stelbaar dat Israël er ooit mee akkoord zou kunnen gaan. dat deze situatie te rugkomt"? Volgens Begin is het kabi netsbesluit niet alleen genomen op his torische en veiligheidsgronden maar ook om het 'morele politieke aspekt' Volgens Begin hebben de Syriers de uit gestrekte hand van Israel afgewezen door hun ontkenning van het bestaans recht van een Joodse staat. Sinds 1967 slaat de Golan onder Israë lisch militair bestuur. In het gebied. waar de Syrische wetgeving van kracht is. wonen 6650 Israëlische kolo nisten en 11.000 Druzen. die Syrië als hun vaderland beschouwen. Volgens Washington is de stap in strijd met resoluties van de VN en de akkoor den van Camp David. Woordvoerder van het Witte Huis. Larry Speaks, sprak zijn bezorgdheid uit en verklaarde dat Amerika gekant is tegen elke eenzijdige wijziging door Israël van de status van Golan Minister Van der Stoel van buiten landse zaken zei. dat 'enigerlei vorm van annexatie in strijd is met resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN". De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim. toonde zich zeer bezorgd over het annexatiebesluit. Pools militair avontuur \llli rpwee dagen na de onver- VorS# X wachte machtsovername RuS^cI door militairen in Polen en het uitroepen van de pgaq noodtoestand lijkt de bevol- king - intussen al gewend aan zekere fundamentele democratische vrijheden - nauwelijks van de schok be komen. Op een aantal kleine stakingen na bleef het gisteren in het gehele land opmerkelijk rustig: meer een stilte voor de storm dan een doffe berusting. Het zwaar beproefde Poolse volk staat voor een nieuwe krachttoer in zijn met ge weld geschreven geschiedenis. De mili taire junta - wat klinkt dat onnatuurlijk voor een communistisch land - heeft de onafhankelijke vakbond Solidariteit in een bliksemactie van zijn beste leiders beroofd. Door het tegelijkertijd verbre ken van alle verbindingen is de tien mil joen leden tellende vakbond buitenspel gezet. Solidariteit verboden en alle vrij heden opgeschort, honderden voor mannen van de vakbond gevangen ge nomen; de stap, die de Poolse mach thebbers hebben gezet in de verscherp te confrontatie met Solidariteit, kan het begin zijn van een uiterst moeilijke en gevaarlijke periode voor de Polen. De junta zal heel snel met een nadere uitwerking van haar plannen moeten komen, wil zij niet het laatste restje kre diet verspelen dat overheidsdienaren in Polen hebben. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de miljoenen Polen die dank zij de acties van Solidariteit een aantal vrijheden hebben verworven, zich zonder meer zullen neerleggen bij de militaire machtsgreep. Wordt de on afhankelijke vakbond voorgoed uitge bannen of kan hij onder zekere voor waarden zijn werk blijven voortzetten? Hoelang blijven de leiders van Solidari teit in arrest? Het zijn vragen, die snel beantwoord moeten worden, wil de si tuatie niet uit de handen lopen. Burger oorlog is wel het laatste waar de Polen op zitten te wachten. Partijleider en premier Jaruzelski zal zijn eigen redenen hebben gehad om juist op dit tijdstip tegen Solidari teit in de aanval te gaan. Het is aanne melijk te veronderstellen dat hij ervan overtuigd is, dat Polen door de acties van Solidariteit naar de ondergang wordt gevoerd of - anders gezegd - dat de heersende Communistische Partij naar het tweede plan zal worden ge schoven. Maar even verdedigbaar is de stelling, dat de militairen hebben inge grepen op aanwijzing van Moskou. Het Kremlin kan Jaruzelski voor de keuze hebben gesteld zelf orde op zaken te stellen óf te dulden, dat Sowjet-troe- pen, aangevuld met de broederlegers uit de andere Oostbloklanden, het kar wei voor hem opknapten Nationalist- als Jaruzelski is. zal hij voor het eerste hebben gekozen, nadat hij ervan over tuigd was geraakt, dat alle alternatie ven waren uitgeput. Als het initiatief tot de machtsovername van Moskou is uitgegaan, is het de vraag of de Russen als geïnteresseerde toeschouwers aan de kant blijven staan. Voorlopig reage ren zij afstandelijk; zij spreken over een 'interne Poolse aangelegenheid', het geen ook het Westen doet. maar als straks blijkt, dat de door Solidariteit opgeroepen golf van vernieuwingen door geen noodtoestand of militair in grijpen tot stand is te brengen, kan het Rode Leger alsnog bijspringen. Met de zogeheten Brezjnevdoc trine in de hand is de weg vrij voor het Kremlin. Deze doctrine is geformuleerd naar aanlei ding van de invasie door de troepen van het Warschaupakt in Tsjechoslowakije. ruim dertien jaar geleden. Zij geeft de communistische landen het recht in te grijpen als zij van oordeel zijn. dat in een ander socialistisch land de verwor venheden van het socialisme (lees: communisme) in gevaar komen. Welis waar is de Brezjnevdoctrine in strijd met een aantal bepalingen in de Ak koorden van Helsinki van 1975 (mede ondertekend door de Sowjet-Unie). met name op het punt van de soevereine ge lijkheid. de niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden en het zelfbe schikkingsrecht van een volk, maar daar trekken de Sowjets zich - een be wijs daarvan is Afghanistan - niets van aan. Een soort broederhulp, die ver wordt tot broedermoord. Als hel Krem lin meent Sowjet-belangen te moeten beschermen, deinst het voor mets te- rug. Met de greep van de militairen naar de macht is de onafhankelijke vak bond duidelijk gemaakt, dat geen spra ke kan zijn van deling van macht in Po len. Het principe van het communisti sche machtsmonopolie kan en mag geen geweld worden aangedaan. Het speelt daarbij geen enkele rol. dat ne gentig procent van de Polen een af schuw hebben van het regime. De ver zekering van Lech Walesa, de leider van Solidariteit, dat zjjn bond er niet op uit is om de politieke macht te grijpen, klinkt de militairen als ongeloofwaar dig in de oren. Het is niettemin opmer kelijk. dat niet de bij de bevolking in het diskrediet geraakte Communistische Partij het heft in handen heeft geno men. maar dat het juist de militairen zijn die orde op zaken moeten stellen. Orde op politieke zaken wel te ver staan. van economie hebben deze heren geen greintje verstand. Weliswaar Is het leger - en zeker de militaire top - in theo rie een trouw aanhanger van de marxis- tische-leninistische principes, maar voor de hand zou het toch hebben gele gen dat de Communistische Partij als eerste tot daden zou zijn overgegaan, met de onontbeerlijke steun van het le ger uiteraard. Naast partij, kerk en on afhankelijke vakbond vormt het leger nu een sterke 'vierde macht', die al dan niet vrijwillig de kastanjes voor de par tijbonzen uit het vuur mag halen Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1