1VINCIALE ZEEUWSE COURANT Militairen Polen nemen macht over Westen zeer bezorgd over situatie Polen Nederland geschokt door gebeurtenissen in Polen kleintjes TOP SOLIDARITEIT GEARRESTEERD Twee doden door bomexplosie Londen Voorzitters PvdA en D'66 willen ruzie bijleggen VAN DER STOEL: MOGELIJK TERUGSLAG GENEVE BIJZONDERE ZITTING NA VO-RAAD Sneeuw en regen Geruime tijd sneeuw, ten zuiden van de grote rivieren overgaand in regen. Mid- dagtemperatuur om het vriespunt. Aan de kust stormachtige oostelijke wind. later draaiend naar ivest en afnemend. 224e jaargang no. 294 Maandag 14 december 1981 is kunt U telefonisch opgevi Vllssingen 01184 15144 I Middelburg 01180-27651 Goes 01100-16140 I uzer» 01150-94457 01140-14058 \7Af 01110- 5855 Van onze redactie buitenland) WARSCHAU - In Polen heerst sinds gisteren de noodtoestand en is de macht in handen van een militaire raad onder leiding van premier en partijleider Wojciech Jaruzelski. De ingreep van het r is vooral gericht tegen het onafhankelijke vakverbond Solidariteit, waarvan de meeste leiders zaterdagavond en zondag werden gearresteerd door de politie met steun van eenheden van het leger. Leiders van Solidariteit die niet waren gearresteerd hebben in Gdansk een landelijk stakingsco mité opgericht. In een communiqué heet het dat een algemene staking alleen vorkomen kan worden door vrijlating van de gearresteerde vakbondsfunctionarissen en het opheffen van de noodtoestand. De verbindingen met Polen zijn nagenoeg verbroken, zodat men naar de reacties n het Poolse volk slechts kan gissen. In de Poolse hoofdstad Warschau viel zou nog op vrije voeten zijn. aldus regc- depolitie het kantoor van de plaatselij ke afdeling van Solidariteit tot twee- d toe binnen. Daarbij werden alle leiders opgepakt. Alleen Lech Walesa ringswoordvoerder Jerzy Urban, die verklaarde dat Walesa onderhandelin gen voerde met regeringsvertegen woordigers. Dode bij schietpartij TWELLO (ANP) - Een 25-jarige Zuidmolukker uit Vaassen (Gld.) is in dcnacht van zaterdag op zondag dood geschoten in Twello. De rijkspolitie in Apeldoorn heeft mee gedeeld, datde 25-jarige 'Atja' Haurissa een culturele avond had bezocht. Na af loop daarvan ontstond tussen enkele Zuldmolukse jongeren een woorden wisseling. Een van hen trok een vuur wapen, waarmee hfj Haurissa neer schoot. De vermoedelijke dader, de 26-jarige S. J F. T„ uit Twello is na de schietpartij gevlucht in een witte VW-kever. De reacties onder de bevolking lopen in de verschillende correspondentenbe- doorvaart Een kleine delegatie van ongeveer 25 'verontruste' Gentenaren protesteer de zaterdag in Terneuzen tegen de ma nier waarop rijkswaterstaat 'de vrije doorvaart' op het kanaal zou belem meren. De demonstranten kregen te horen dat het herstel van de brug over de Westsluis in Terneuzen vijf tot zes mlijoen gulden zal kosten. De verzeke ring van het autoschip dat de sluis brug ramde, betaalt daarvan maar 2.3 miljoen, de rest is voor de Nederlandse slaak PAGINA 3 compensatie VVD en D'66 zullen in het debat over de loonmaatregel voorstellen de prijs compensatie op een hoger niveau dan 53,000 gulden af te toppen. D'66 stelt, de grens bij 60.000, de WD wli de grens optrekken tot 70.000 gulden Minister Gardeniers (volksgezondheid I heeft verklaard dat. ze pen pïgpn bijdrage van patiënten ln de kosten van medi cijnen onontkoombaar vindt PAGINA 11 afgelasting Een aantal clubs heeft woedend gerea geerd op het besluit van competttielei- der Jan Huybregts om het hele pro gramma voor het betaald voetbal af te gelasten Go Ahead Eagles zal uit pro- lest de vergadering van het sectiebe- stuur betaald voetbal vanavond in Zeist boycotten Ook in Nijmegen bij NEC eri in FC Utrechkkringen heerst onvrede over de vroegtijdige afgelas ting PAGINA 15 propaganda Hetherenhandbalteam van hetZlerlk- zeese Delta Sport heeft een schil teren de prestatie geleverd in de bekerwed strijd tegen het Eindhovense PSV. Pas [n de laatste minuten slaagde de Bra bantse eredivisieploeg er in afstand te nemen van het 'kleine' Delta Sport, oat speelt ln de eerste klas afdeling (13- 171.Zlerlkzee-tralner Cor Mol: 'Wat die Ploeg hier presteerde geeft toch te den ken voor de kwaliteit van het Neder landse handbal.' PAGINA 16 sukkeltoer PSV-voetballer Adrie Koster is de laatste jaren in het 'sukkelstraatje' te- I recht gekomen. De ex-Zierlkzee-speler w.as noB maar net hersteld van een nieroperatie of hij moest al weer het ziekenhuis ln voor een operatie aan de linkerknie. De PSV'er. die zich voorlo- P'g moet behelpen met een stel kruk ken houdt de moed er toch ln. 'Ik ver- wacht dat ik bij het begin van de nieu we competitie fit genoeg ben om weer kunnen voetballen Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3 en 4. Radio en televisie: 9. sPort: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. richten uiteen tussen angst, verbijste ring en berusting. Het eerste teken van verzet vormden zondagmiddag pam fletten van activisten van Solidariteit op de tractorenfabriek Ursus, een van de belangrijkste steunpunten van de onafhankelijke vakcentrale in War schau Zij roepen op tot een onmiddelij- ke algemene staking. In de pamfletten werd gezegd dat de afgekondigde noodtoestand gericht is op het vernieti gen van Solidariteit Door de 'Militaire Raad voor de Natio nale Redding', die bestaat uit vijftien (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De voorzitters van de regeringspartijen PvdA en D'66 gaan met elkaar praten om de on derlinge sfeer te verbeteren. PvdA-kopstukken hebben D'66 de laatste tijd van afglijden naar rechts beticht. D'66 vindt dat de PvdA interne problemen afrea geert op de Democraten. Op de adviesraad van D'66 in Utrecht schilderde Van Berkom za terdag de socialisten af als ..hemel bestormers in een ruziënde partij". In een radiodebat met Max van den Berg voor de TROS herhaalde de voorzitter van D'66 zijn opmerkin gen later. Van den Berg verweet D'66 op zijn beurt, dat die partij de socialisten alleen laat staan bij de bescherming van de laagst betaal den. Beide heren kwamen uiteinde lijk overeen, dat een serieus onder ling gesprek de sfeer zou kunnen opklaren. generaals en vyf kolonels, heeft alle •vakbondsactiviteiten verboden, en er is een uitgangsverbod ingesteld tussen 23.00 uur en 6.00 uur 's morgens. Verder mogen de Polen het land niet uit. en kunnen buitenlanders die in Polen ver blijven in hechtenis worden genomen. De Nederlandse ambassade in War schau meldde dat er geen meldingen zijn van Nederlanders in moeilijkhe den De televisie en de radio staat sinds gisteren onder directe controle van de militaire raad. en alle scholen en uni versiteiten zijn voor onbepaalde tijd ge sloten. Confrontatie De bedrijven gaan vandaag wel ge woon open. en veel zal afhangen van de reacties van dc arbeiders in de bedrij ven hoe ver de confrontatie zal oplo pen tussen de vakbond met naar schat ting tien miljoen leden, en het leger en de partij De Rooms-Katholieke kerk, die een be langrijke maatschappelijke kracht vormt in het merendeels katholiek Po len, heeft de insteUing van de noodtoe stand veroordeeld. De primaat van Po len. aartsbisschop Jozef Glemp. zei in zijn zondagse preek dat door de ingreep de dialoog wordt onderbroken, maar hij deed ook een beroep op de redelijkheid, in het belang van „de hoogste waarde, namelijk het menselijk leven". Premier Jaruzelski. die tevens partijlei der en minister van defensie is. verde digde de ingreep zondagochtend in een uitgebreide toespraak voor de radio door te stellen dat het land aan de rand van de afgrond staat. Hij verklaarde in zjjn rede. die gedurende de hele zondag elk uur werd herhaald, dat de militaire raad geen militaire dictatuur nastreeft. „Geen van de Poolse problemen kan men op den duur met geweld oplossen aldus Jaruzelski, die de leiding van So lidariteit scherp hekelde: hun bedoelin gen „worden elke dag bevestigd door de groeiende agressiviteit van extremis ten. duidelijk gerichtop het vernietigen van het Poolse staatssysteem". Enkele uren vóór de afkondiging van de noodtoestand nam de nationale com- (Slot zie pagina 4 kolom 1 Lech Walesa. LONDEN (RTR'UPI)- Bij een bomexplosie in het hartje van Londen zijn zondag twee mensen omgekomen. De chauffeur raakte ernstig gewond, zo deelde een politiewoordvoerder mee. De drie slachtoffers komen uit het Midden-Oosten. De bom van slechts 100 gram was verborgen in de auto van de drie mannen, die geparkeerd stond op het Connaught Square', vlakbij de drukke winkelstraat 'Oxford Street'. De politie zei nog niets te weten over de achtergrond van de aanslag en wie de daders zijn. MAARSSEN-Beeld van de enorme publieke belangstelling bij het vertrek zondagmiddag van het voedselkonvooi naar Polen Zelfs in de middenberm stonden de mensen om de stoet vrachtwagens langs te zien trekken. UTRECHT - Ondanks de noodsitua tie in Polen is het grote Nederlandse voedselkonvooi zondagmiddag toch naar het Oostblok-land vertrokken. De organisatie heeft van de Poolse ambassadeur in Den Haag de toezeg ging gekregen dat het transport van rond 120 wagens in Polen wordt toe gelaten. De staatssecretaris van ver keer, Jaap van der Doef (PvdA), gaf het startsein voor de tocht. De colonne werd uitgezwaaid door enkele tienduizenden belangstellen den. Bij het vertrek uit Maarssen was het zo druk dat de stoet een vertra ging van ruim een half uur opliep De vluchtstroken van en de viaducten over de snelwegen Maarssen-Ouden- rijn en Oudenrijn-Arnhem waren af geladen met zwaaiende mensen. Talloze spandoeken langs de weg wensten de chauffeurs een goede reis toe. Ook hingen op tal van viaducten Nederlandse en Poolse vlaggen. Op verschillende plaatsen werd het ver keer danig in gevaar gebracht, om dat enthousiaste belangstellenden de rijksweg overstaken om plaats te nemen in de middenberm. Door de enorme belangstelling zat het verkeer tussen Oudenrijn en Bunrük gedurende bijna anderhalf uur vast De eerste wagen van de 130 vrachtau to's tellende stoet passeerde de grens met Duitsland om exact vier uur De laatste ging een uur later langs de douane. Staatssecretaris Van der Doef noemde het bij het vertrek een goed besluit van de organisatoren om ondanks de problemen in Polen de tocht toch door te laten gaan „Ik denk dat dat logisch voortvloeit uit het humanitaire karakter van de ac tie die totaal buiten de politiek staat", zo zei de bewindsman. In de vrachtwagens bevindt zich voor 18 miljoen gulden aan hulpgoe deren, voornamelijk eten, drinken, zeep, shampoo, medicijnen en kle ding. De pakketten zullen over 92 plaatsen in Polen worden verdeeld. De plaatselijke kerken in Polen zul len voor de verdere verdeling zorg dragen. VEGIN: ZONODIG PROCES GASPRIJS HILVERSUM IANP) - De VEGIN ïal een proces aanspannen tegen de minis ter van economische zaken wanneer deze tussentijds (1 juli 19821 besluit tot een hogere prijs van het aardgas. Voorzitter A. J. Kaland van de VEGIN (Vereniging van Exploitanten van Gas bedrijven in Nederland i zei dit zaterdag in het programma 'Dingen van de dag' van de VARA-radio. DEN HAAG - Minister van buitenland se zaken Max van der Stoel is zeer be zorgd over de situatie in Polen. De be windsman riep de gebeurtenissen in Hongarije in 1956 in herinnering en zei dat het de eerste keer was sinds de op stand in Hongarij dat in een Oosteuro pees land de noodtoestand werd afge kondigd. Van der Stoel zei dat hij altijd de hoop gekoesterd had dat de problemen in Po len opgelost zouden kunnen worden in een constructieve dialoog tussen de Poolse regering, de communistische partij van Polen en de vakbond Solida riteit. De kansen daarop ziet Van dei- Stoel nu sterk verminden. De bewindsman zei dat de gebeurtenis sen in Polen gevolgen zouden kunnen hebben voor het klimaat van de ontwa peningsonderhandelingen tussen Oost en West in Genève. maar vindt niet dat zij zouden moeten worden stopgezet. In navolging van uitspraken van be langrijke westerse regeringswoordvoer ders benadrukte Van der Stoel dat het Westen zich niet rechtsstreeks kan In mengen in de Poolse aangelegenheden. Vakbonden Van vakbondszijde hebben de FNV e het CNV hebben de Poolse regenng dringend verzocht de gearresteerde lei ders van Solidariteit vrij te laten. Beide Nederlandse vakcentrales verklaarden diep geschokt, te zijn door de berichten over arrestatie van vrijwel de gehele lei ding van de Poolse vrije vakbeweging. FNV-leider Wim Kok. die zaterdag avond terugkeerde uit Gdansk, waar hij gesproken had met het hoofdbe stuur van Solidariteit, zei zondag dat hij van een naderend ingrijpen door de Poolse regering had niets bespeurd had. Gistermiddag en -avond werd in Am sterdam en Den Haag al gedemon streerd tegen de gebeurtenissen in Po len. s Middags werd door ongeveer vijf tig jongeren met spandoeken in Den Haag bij de Poolse ambassade gepost. In Amsterdam gebeurde hetzelfde voor het Poolse verkeersbureau en de Poolse luchtvaartmaatschappij Lot.* Afwijzing CPN De CPN wijst de machtsgreep van het leger in Polen in ongewoon scherpe be woordingen af. „Deze ingreep onder streept het bankroet van de Poolse communistische partij, die de vernieu wingsdrang. zoals die door de bevol king en de vakbeweging in Polen tot uiting is gebracht, heeft geblokkeerd". „Daarmee heeft deze partij zichzelf on machtig gemaakt" De Nederlandse communisten menen dat hier ook het bewijs is geleverd van het falen van het één-partijstelsel. „Het is een reactionai re opvatting, een crisissituatie als een argument te gebruiken voor een mili taire machtsgreep", aldus de CPfJ. die eraan toevoegt dat juist een crisis ais in Polen alleen is te overwinnen door ont plooiing van de democratie. Ook andere politieke partijen en orga nisaties hebben hun afkeuring laten (Slot zie pagina 4 kolom 2) (Van onze correspondenten) DEN HAAG - De reacties uit de ver schillende Westerse hoofdsteden op het uitroepen van de noodtoestand in Polen waren in grote lijnen eenslui dend. Naast uitingen van grote be zorgdheid verklaarden dc meeste rege ringswoordvoerders dat inmenging in de interne zaken van Polen uit den bo ze is. De NAV'O-Ianden. die een „te ster ke reactie" willen vermijden, komen vandaag in Brussel bijeen voor een bij zondere zitting van de NAVO-raad. De Amerikaanse minister Haig ibuilcn- landse zaken) besloot zijn reis naar Turkije en Israël voorlopig cp te schor ten en in Brussel te blijven. Hij vliegt vandaag naar Washington. In Moskou werden de berichten over Polen met instemming maar zonder verder com mentaar verspreid door de media. Ook de internationale arbeidersorgani satie ILO in Genève sprak haar be zorgdheid uit. Polen is ondertekenaar van de ILO-conventie die de vakbonds vrijheden waarborgt, aldus een verkla ring van de ILO zondag. VS verontrust De Verenigde Staten zijn ernstig verontrust door de stappen van de Poolse regering De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig. verklaarde in Brussel dat de crisis in Poien door alleen door onder handelingen en een compromis tussen de betrokken partijen, zonder ïnmenin- ging van buitenaf opgelost kan worden In Londen verklaaide de Amerikaanse minister van detensie. Caspar Weinber ger. zei dat de toestand in Polen poten tieel gevaarlijk was en een einde zou kunnen b.etekeken voor ..hei begin van vrijheid" in de communistische staat. Maar zei hij. er waren nog geen aanwij zingen van militaire betrokkenheid van de Sowjet-Unie In Rome heeft paus Johannes Pan lus II zondag zijn landgenoten in in het Pools oproepen te bidden voor vrede in Po len. „Er is in dc geschiedenis van Polen al te veel bloed vergoten. Laten wij bidden dat er niet nog meer vergoten wordt". Dc paus richtte zich zondag middag in Rome tot zijn landgenoten op het Sint Pieterplein, in een kort geïmproviseerd toespraakje in het Pools, naar aanleiding van „de zorg wekkende gebeurtenissen van de afge lopen uren". Uit zijn woorden bleek wel. hoe ernstig de paus de toestand in zijn vaderland inziet Paus Johannes Paulus heeft ach sinds het begin van de activiteiten rond de Poolse vakcentrale Solidariteit voort durend op de hoogte laten houden. Op 15 januari van dit jaar ontving de paus Lech Walesa met een afvaardiging van Solidariteit in het Vaticaan. Bij die ge legenheid wees hij er wel op. dat het om een strik', binnenlands probleem van alle Polen' ging In verband met de viering van de ge boortedag 600 jaSr geleden van dt Maagd van Czestochowa. wil de paus volgend jaar naar zijn geboorteland rei zen De Schrijn van de Zwarte Madonna van Czestochowa is de belangrijkste ge wijde plaats in Polen. Asiel De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky verklaarde dat zijn land asiel zal verlenen aan alle politieke vluchte lingen die over de Poois-Oostenrijkse grens zullen komen, ongeacht liet aan tal dat zich zou melden. Kort geleden had Oostenrijk de grens gesloten voor Poolse vluchtelingen. De 'Sowjet-Unie meldde nauwelijks een uur na de uitzending van de toepsraak van partijleider en premier Jaruzelski de afkondiging van de noodtoestand in Polen zonder commentaar In Sowjet r.itngen verluidde echter dat hel de hoogste tijd' was voor een dergelijk be sluit Hel officile Russische persbureau had sedert donderdag zyn kritiek op de ex tremisten' in de Poolse vakbond ver scherpt en had gezegd dat na het 'gren zeloos woeden van de contra-revolutie' de Poolse autoriteiten gedwongen wa ren de nodige maatregelen te nemen. In politieke kringen in Italié heerste be zorgdheid- De communistische partij veroordeelde de maatregelen van de Poolse leiders scherp. Voor de Poolse ambassade in Rome demonstreerden duizenden jongeren voor vrijheid in Po len Voor de Zweedse landsverdediging werd verhoogde waakzaamheid afge kondigd. De Britse regering nam con tact met haar bondgenoten op. Protest In Parijs heeft de Confederatie van ar beiders CFDT deze maandag uitgeroe pen tot een grote dag van solidariteit met Poien. Een paar honderd mensen marcheerden zondag naar de Poolse ambassade in Parijs uit protest tegen de maatregelen ln Polen. In Madrid sprak de communistische vakbond 'Commissiones Obreras' lAr- beiderscommisiesi zich uit tegen de maatregelen in Polen. De Portugese re gering heeft de Sowjet-Unie gewaar schuwd niet militair in Polen tussenbei de te komen. Een dergelijke slap is. on der welk voorwendsel ook, ontoelaat baar. aldus minister van buitenlandse zaken Golzalves Pereira. In Praag maakte de directeur van de Tsjechoslowaakse televisie persoonlijk in een nieuwsuitzending bekend dat in Polen maatregelen waren genomen. In een commentaar van Radio Praag werd gesteld dat de maatregelen van de Poolse regering „de enige manier zijn om het gevaar voor Polen af te wenden. Het nieuws uit Polen werd toegejuicht als „zeer geruststellend". In Hongarije wijdde Radio Boedapest veel aandacht aan Polen, zonder echter commentaar te geven. Ook in dc ande re Oostblok-landen werd het nieuws zonder commentaar doorgegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1