PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan gelast vertrek Amerikanen uit Libië Beperkte accijns op sappen en frisdrank i! Regeringspartijen botsen over loonwet Den Uyl EUROPA STEUNT MAATREGELEN NIET Tass noemt situatie in Polen kritiek DE JAGER-TOLHOEK vandaag DOOR WIJZIGINGSVOORSTEL CDA-D'66 MOTORFIETS EXTRA BELAST Winterweer Half tot zwaar bewolkt. enkele sneeuwbuien en plaatselijk mist. Mid- dagtemperatuur om het vriespunt. 224e jaargang no. 292 Vrijdag 11 december 1981 monKe 01100-21250' 2aterdag van 10.00-12 00i KEUKENS MIDDELBURG: Korte Noordstraet 1. 1001 bouwmaterialen onder één dak! (Van onze correspondenten WASHINGTON-BRUSSEL- President Reagan heeft de 1500 Amerikanen die nog in Libië werken, opgeroepen onmiddellijk naar de VS terug te keren, omdat hij hun veiligheid in gevaar acht. Hij heeft bovendien Amerikanen het reizen naar Libië verboden. Onderminister van buitenlandse zaken William P. Clark heeft deze maatregel bekend gemaakt. Hij voegde eraan toe dat de president de terugkeer kan afdwingen, als de evacuatie van VS-burgers uit Libië niet langs vrijwillige weg tot stand komt. De Amerikaanse regering heeft haar toezicht aanzienlijk ver scherpt op de uitvoer naar Libië van vliegtuigen, helikopters, motoren en onderdelen daarvoor. de afgelopen twee weken druk bezig geweest de Europese partners te be werken, maar landen als Italië, Frank rijk, Duitsland en Engeland, die afzon derlijk door Haig benaderd zijn, voe len er niet veel voor om de relaties met Libië af te breken en een handelsboy cot tegen het land in te stellen. Psychose Deze maatregelen zijn mogelijk de eer ste van een reeks stappen die Reagan tegen Libië overweegt op grond van de overtuiging dat de Libische leider Gad dafi een groep terroristen heeft uitge stuurd om Reagan en andere belangrij ke Amerikanen te vermoorden. Naar in de Amerikaanse hoofdstad verluidt, zou het Witte Huis vandaag het resul taat willen bekend maken van langdu rig overleg omtrent andere sancties. Amerikanen mogen al niet reizen naar Noord-Korea. Vietnam en Iran. De Libische terroristen (14 in totaal, naar het heet) zouden zich volgens Amerikaanse bronnen via Canada naar de VS willen begeven. Maar de Canade zen hebben laten weten dat zij geen re den hebben om aan te nemen dat de moordcommando's zich binnen hun landsgrenzen bevinden. Reagan wil Amerikaanse onderdanen uit Libië weg hebben voordat hij zijn verdere plannen uitvoert. Hij heeft de Senaat nadrukkelijk gevraagd niet bij motie om een olie-boycot te vragen, zo dat hij de handen vrij heeft. commissaris De benoeming van de heer K. de Vos uit 's-Gravendeel tot commissaris van politie ln Middelburg is goed ontvan gen bfi het korps ln de Zeeuwse hoofd stad, Zoals bekend is vanuit het korps de afgelopen maanden meermalen duidelijk gemaakt dat men de heer De Vos graag benoemd zou zien. PAGINA 3 inkomens De stijging van het inkomen van de vakman is royaal achtergebleven bij de mate waarin de beloning voor onge schoold werk omhoog is gegaan, voor al wanneer word t gekeken naar de net to-bedragen. In de VNO-nota 'Boekje Over Inkomens' wordt ook voorgere kend hoe schril het salaris van Neder landse topfunctionarissen in het be drijfsleven afsteekt tegen de positie van z(jn buitenlandse collega's. Dat zelfde geldt volgens het boekje ook voor de top-ambtenaren. PAGINA II mensenrechten Regeringen neigen er toe schendingen van de rechten van de mens accepta beler te vinden als ze worden begaan door bevriende landen. Amnesty In ternational vindt dat er een einde moet komen aan deze schijnheiligheid die regeringen aan de dag leggen. Am nesty stelt ln het jaarverslag dat de rechten van de mens ondeelbaar zijn en dat geringe inzet tegen de schendin gen ervan een ondermijning inhouden van de rechten van de mens overal in de wereld PAGINA 13 beschermd Behalve titelhouder Argentinië en Spaiye als 'thuisland' zullen wellicht ook de deelnemende oud-wereidkam- pioenen (Brazilië, Italië. West-Dults- land en Engeland) een favoriete posi tie krijgen bij de loting voor wereld- Kampioenschappen voetbal in Spanje PAGINA 19 landbouw Dc- binnenlandse afzetmogelijkheden voor de landbouw zullen de komende jaren nauwelijks toenemen. Binnen de er nog ^ennge groeimogeiyk- "fdei. maar een - eventuele - forse uitbreiding zal ln het 'buitenland' moeten worden bevochten. Pof drs J Weitenberg, adjunct-directeur van het Centraal Plan Bureau zei dit op de al gemene vergadering van de Hollandse maatschappij van landbouw in Hllle- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, heeft in Brussel tot nu toe geen steun gekregen van de Europese bondgenoten voor ge zamenlijke krachtige maatregelen te gen Libië. De Amerikaanse regering is De Europese bondgenoten zijn. zo werd gisteren ln de-wandelgangen van het NAVO-hoofdkwartier opgemerkt, nog niet zo onder de indruk van de Ameri kaanse beschuldigingen dat een spe ciaal moordcommando van Gadaffi in de Verenigde Staten rondgaat. Er is, zo werd opgemerkt, in Washington een ware psychose ten aanzien v^n Libië ontstaan. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Van der Stoel, die eerder deze week een gesprek onder vier ogen met Haig heefl gehad, ont kende gisteren desgevraagd dat deze ook Nederland om concrete steun voor een boycot tegen Libië zou hebben ver zocht. (Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - De behandeling van het loonwetje van minister Den Uyl (socia le zaken) is donderdagavond uitgelo pen op een heftige botsing tussen de bewindsman cn de fracties van CDA en D'66. Alleen nadat de PvdA-fractie Waterschap wil windmolen bij zuivering Ritthem WASHINGTON - De Amerikaanse journalist Jack Anderson toonde tijdens de veelbekeken tv-show 'Good Morning America' compositie-tekeningen van vijf le den van een Li bisch moordcommando dat naar de VS zou zijn gestuurd. Volgens het kantoor van Anderson zijn de tekeningen afkomstig uit een pakket dat is gestuurd naar de grenswacht en de douane in het hele land. MOSKOU (TASS/AP)-De Poolse vakcentrale Solidariteit werkl aan het omver werpen van regering en parlement van Polen, de contrarevolutionaire krachten in Polen verbreden het front van hun openlijke strijd tegen de communistische partij, de regering en het socialisme, zo schrijft het Russische persbureau Tass donderdag in een zeer scherpe aanval op Solidariteit. Tass noemt de situatie in Polen „kritiek". In veel streken is een stakingsbereidheid afgekondigd. Daartoe organiseren plaat selijke afdelingen van Solidariteit commando-eenheden van 250 a 300 man in dc bedrijven- Volgens Tass is er ook sprake van diefstal van wapens en explosieven uit opslagplaatsen van de staat. Tass maakt voorts melding van pamfletten waar in 20 december wordt aangekondigd als de ..zondag om de communistische partij te verpletteren", en van leuzen als „Weg met de communisten". Het Tass-bericht werd voor het televisiejournaal voorgelezen. Er werd in gesugge reerd. dat Solidariteit voornemens zou zijn een gewapende opstand tegen de communistische autoriteiten te beginnen, MIDDELBURG - Als het Waterschap Walcheren zijn zin krijgt, wordt bij Rit them een van de grootste windmolens van het land geplaatst. De molen moet energie gaan leveren aan de rioolwa terzuiveringsinstallatie die daar zal worden gebouwd. De installatie zal ook op een andere manier in de eigen ener giebehoefte voorzien: Door slibgisting zal methaangas ontstaan.dat eveneens wordt gebruikt voor de produktie van elektriciteit. Met deze elektriciteit en die van de windmolen moeten de elek tromotoren van de compressoren in de installatie worden aangedreven. De dijkgraaf van het waterschap, de heer J. A. Lantsheer. deelde dit mee tijdens en na de algemene ledenvergadering, die het waterschap donderdagmorgen hield in het Polderhuis in Middelburg. Voor de realisatie van de windmolen is een wijziging van het voor dat gebied geldende bestemmingsplan nodig. Het (Slot zie pagina 9 kolom 6) overstag was gegaan, door eveneens in te stemmen met een controversieel wijzigingsvoorstel, werd de eenheid in het regeringskamp hersteld. Uiteindelijk stemden toch nog twee PvdA'ers tegen het plan van CDA en D'66 om de bewindsman de mogelijk heid te geven om net als minister Albe- da voor hem in te kunnen grijpen in afzonderlijke cao's. Minister Den Uyl had de Kamer alleen gevraagd om zo nodig een loonmaatregel op te leggen, die zou moeten gelden voor het gehele bedrijfsleven. Maar CDA en D'66 waren van mening dat hij daarmee de kans liep gedwon gen te worden om „met een botte bijl" een algemene loonmaatregel af te kon digen. mdien in een bedrijfstak de loon ontwikkeling te hoog zou uitvallen. Den Uyl liet echter weten dat hij ook na aanneming van het CDA-D'66 voorstel eerst een algemene maatregel moest uitvaardigen voordal hij in een bepaal de cao zou kunnen ingrijpen. De partijen bereikten uiteindelijk over eenstemming over deze interpretatie, waarbij Den Uyl nadrukkelijk vastleg de dat hij dus niet zonder meer zou kun nen ingrijpen in afzonderlijke cao's. De overgrote meerderheid van de PvdA- fractie kon zich hier ook in vinden. De WD en de kleine linkse partijen wezen het amendement van de hand. Het wetsontwerp zelf kreeg de instem ming van alle fracties, behalve klein links. Alternatieve voorstellen van de liberale woordvoerder De Korte, waarbij hij onder meer voorstelde voorlopig geen loonmaatregel af te kondigen, kregen geen meerderheid. Vrije beroepen De vrije*beroepen moeten verder in in komen terug. In een brief aan het parle ment schrijven de ministers Den Uyl en Terlouw (respectievelijk sociale zaken- werkgelegenheid en economische za ken) dat de inkomens van de vrije-be- roepsbeoefenaren gelijk gesteld moe ten v/orden met die van vergelijkbare ambtelijke funkties. Heeft een vrije-be- roepsbeoefenaar daarboven nog een zo genaamd restinkomen, dan zai dit in enkele jaren moeten worden afge bouwd tot een norminkomen. Bovendien zal van deze beroepsbeoefe naren een inkomensmatiging worden gevraagd die gelijk is aan die van ver gelijkbare ambtelijke funkties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Er komt volgend jaar toch een accijns op vruchtesappen, al zal die lager zijn dan de regering wilde. Staatssecretaris Kombrink (financiën) weigerde donderdag in te gaan op de wens van CDA. PvdA. D'66 en WD om deze accijns achterwege te laten. Dc Kamer legde zich daar bij neer. Ook de accijns op frisdranken en mine raalwater zal minder omhoog gaan. Om de gaten die daardoor in het dekkings plan van de regering vallen weer te dichten, zal de brandstoftoeslag op de motorrijtuigenbelasting voor perso nenauto's die rijden op LPG of dieselo lie worden verhoogd. Ook worden de kosten, die moeten worden betaald door mensen die hun belasting te laat betalen, verhoogd. Motorfietsen Voorts komt cr per 1 april van 1982 ccn bijzondere verbruiksbelasting (BVB) op motorfietsen en worden maatrege len voorbereid om de BVB op perso nenauto's volgend jaar aan te passen en vooral voor duurdere auto's te ver hogen. Staatssecretaris Kombrink kwam gis teren zelf met wijzigingsvoorstellen, na dat gebleken was dat de meerderheid de belastingvoorstellen van het kabi net niet zonder wijziging wilde aanvaar den. Deze tegemoetkomingen waren voor CDA, PvdA en D'66 uiteindelijk voldoende om het aldus gewijzigde be lastingplan verder te aanvaarden. Protest Het totale belastingpakket van de rege ring moet de schatkist in 1982 ongeveer 700 miljoen gulden opleveren. De WD wees alle belastingmaatregelen van de hand Voor de liberalen is elke lasten verzwaring uit den boze Slechts het voorstel om de kosten bij verlate belas tingbetaling te verhogen, kreeg genade bij de WD. Om zijn protest tegen het belastingplan van minister Van der Stee en staatssecretaris Kombrink te tonen, verscheurde WD-woordvoerder Joekes donderdagavond demonstratief de stukken van het plan. Staatssecretaris Kombrink stelde voor de accijns op vruchtensappen tot 60 procent te beperken (wordt nu 8,7 cent per liter), en ook de accijnzen op limo nades en mineraalwater niet meer dan 60 procent te verhogen Beide dranken worden ook 8.7 cent per liter duurder ln de winkel zal dit neerkomen op een prijsstijging van ongeveer een dubbel tje per liter De Kamer ging hiermee uiteindelijk ak koord LPG en diesel De verhoging van de brandstoftoesla gen betekent dat de motorrijtuigenbe lasting voor een LPG-auto van 800 kilo 266 gulden omhoog gaat en die voor die sel-personenauto's van 800 kilo wordt met 161 verhoogd. Volgens de eerdere voorstellen van staatssecretaris Kom brink zouden deze verhogingen 176 gul den. respectievelijk 121 gulden zijn ge weest- De Tweede Kamer ging donderdag avond verder akkoord met het rege ringsvoorstel om de loon- en inkom stenbelasting volgend jaar te verhogen door de belastingschijven en de belas tingvrije sommen met 1 procent te ver hogen. Ook zullen de vaste aftrekken voor bejaarden en arbeidsongeschikten worden verlaagd. Voorts ging de Kamer akkoord met de verlenging van de tijdelijke zelfstandi genaftrek. Het is nog niet zeker hoe de regering de ruim 10 miljoen gulden gaat gebruiken die extra is uitgetrokken voor de zelf standigen. Kombrink geeft, evenals PvdA-woordvoerder Wollgens. dc voorkeur aan teruggave van premies, maar de CDA'er De Vries zag liever dat dit geld gebruikt zou worden om die zelfstandigen die getroffen worden door de verhoging van de sociale pre- miegrenzen (tot rond 57.000 guldeni ccn extraatje te geven. (Zie ook pagina 4i. ABOE DHABI - De ministers van olie van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen, zijn er donderdag in Aboe Dhabi niet in ge slaagd de meningsverschillen over de prijs van olie van goede kwaliteit bij te leggen. De besprekingen gaan vandaag verder. De minister van olie van de Verenig de Arabische Emiraten en voorzitter van de OPEC. Mana al-Oteiba, liet donderdagavond weten dat er geen al te groot conflict is. Foto: de olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten. voorgrond) en zijn Venezolaanse collega Berti Galderon voerden tijdens een onderbreking van de conferentie als ontspanning een sabeldans uit. Een gevaarlijke luchthartigheid fry eelands provinciaal be- stuur moet tegenover het pas op stoom gekomen kabi net-Van Agt II goed op zijn tellen passen. -Bewindslieden uit de huidige regeringsploeg proberen in het Haagse politieke circuit namelijk over de sociaal-economische stand van zaken in deze provincie een gevaarlijk luchthartige beeldvorming te doen ontstaan. Dat is afgelopen week nog weer eens gebleken toen minister Terlouw van economische zaken in de kamercommissie die zijn departement volgt de nota Regionaal sociaal-econo misch beleid 1981-1985 behandelde. Weliswaar onmiddellijk wat afdingend op zijn eigen woorden stelde hij daar doodleuk vast: ..Zeeland heeft geen steunregime meer nodig De regionale ontwikkeling is er gunstig geweest." Nu was die opmerking natuurlijk vergelij kenderwijs bedoeld. Zo in de trant van in Groningen, in Zuid-Limburg en in Noord-Brabant gaat het slechter dan in de rest van Nederland, dus heeft Zee land nauwelijks te klagen. Bovendien trok de bewindsman zjjn conclusie van uit beleidsnormen die worden gehan teerd voor steunverlening aan echte probleemgebieden. Maar toch spreekt uit. de woorden van Terlouw in de be wuste vergadering van de kamercom missie een stuk optimisme, dat aan dui delijke vertekening lijdt en op zijn minst van vette vraagtekens moet wor den voorzien. De indruk wordt namelijk gewekt dat er in Zeeland op het gebied van de werkgelegenheid weinig of niets aan de hand is en dat de toekomstkan sen er onveranderd gunstig zijn. Het te gendeel is waar en Zeeland doet er goed aan dit £oort bellenblazerij van de mi nister snel door te prikken. Het grote risico van momentopna mes over de stand van zaken in de regionaal economische ontwikkeling, zoals Terlouw maakte, is dat daarin uit sluitend acute noodsituaties naar vo ren springen- Sluimerende problemen en onzekerheden met- het oog op de toe komst blijven buiten beschouwing. Om een heldere, goed belichte foto te krij gen behoren ook die in beeld te komen. Gebeurt dat niet dan is de mogelijkheid aanwezig dat ook op andere beleidster reinen in de besluitvorming aan Haagse tafels indrukken een rol van betekenis gaan spelen, die de volledigheid geweld aandoen en verstrekkende gevolgen kunnen hebben. De vraag of Zeeland er al dan met gunstig voorstaat in sociaal- economisch opzicht is namelijk afhan kelijk van veel meer factoren. Een aan tal daarvan zijn de afgelopen weken en maanden nadrukkelijk in discussie ge weest en hebben voor de nodige onrust gezorgd. Minister Terlouws betrokken heid is daarbij erg direct (geweest). De kwestie van de grote ketelbouw is zo'n voorbeeld. Wanneer de bedrijvigheid in die sector in de naaste toekomst weg valt staat er voor de werkgelegenheid bij de koninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen en bij de AKF in Goes flink wat op de tocht. De studie naar de vraag of de kerncentrale te Borssele al dan niet kan blijven door draaien is nauw verbonden aan de werkgelegenheid bij Pechiney en in mindere mate aan die van Hoechst. De ontwikkeling van zeehavenactiviteiten en chemische produkties in het Sloege- bied en bij Temeuzen hangt sterk sa men met de de problemen in het ver voer en de behandeling van gevaarlijke stoffen. En zo is het mogelijk om nog even door te gaan. Als de bewindsman van economische zaken dus vaststelt dat de 'regiona le ontwikkeling in Zeeland gunstig is geweest', dan betekent een dergelijke constatering geen enkele garantie voor de toekomst. Er moet namelijk meteen aan worden toegevoegd dat die zelfde ontwikkeling ook sterk eenzijdig en daarom ook beduidend kwetsbaar is geworden. Waar op een vitale plaats een klap valt is het voorspelbare gevolg dat tegelijk veel zal worden meegetrok ken. Het mag dan onder druk van de huidige algemene economische reces sie voor de hand Üggen dat vergelijkin gen zich bewegen tussen de grenzen van 'minder, slecht en nog slechter", - voor rooskleurige plaatjes is geen plaats. Minister Terlouw kan dat weten en hij kan het zich niet permitteren met het alibi van een onterechte beeldvor ming voorbij te gaan aan problemen op termijn, waarover in dit gewest grote zorgen leven. Omgekeerd bestaat er bij provincie- en gemeentebestuurders in Zeeland nogal eens aarzeling om in Den Haag deuren open te wrikken. Die be duchtheid wordt soms pas opgegeven wanneer het al bijna te laat is. Regio naal sociaal-economisch beleid vanuit Den Haag kan tot nog toe maar het best worden uitgelegd als een stukje extra aandacht voor bijzondere problemen. Zeeland heeft de laatste jaren die extra belangstelling maar mondjesmaat ge proefd. Wanneer een minister ertoe overgaat een te opgewekt portret te te kenen om vervolgens achter dat laatste restje voelbaar beleid ook een punt te kunnen zetten wordt het tijd dat verte kende beeld scherp te corrigeren, An ders gaat het namelijk heel snel een ei gen leven leiden. En dat kon Zeeland nog wel eens zwaar opbreken. vdM Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft zich akkoord ver klaard met hulp aan het buitenland (en bedrage van 11.9 miljard dollar 'bijna 30 miljard). Het wetsontwerp voorziet in een forse toeneming van de militaire bijstand voor enkele landen in het mid den-oosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1