PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Snoeimes in delen van Oosterscheldewerken Indië in oo Drie vliegtuigen in Venezuela gekaapt SWAPO ontkent vernietiging hoofdkwartier Aantal werklozen met 16.000 toegenomen BRIEF ZEEVALKING AAN KAMER: Madrileense Lennon-straat LIB ANEZEN KAPEN LIBISCH TOESTEL Spaanse legerleiding waarschuwt troepen vandaag BESTEMMING EN EISEN ONBEKEND AANVAL ZUID AFRIKA Sneeuwbuien Enkele sneeuwbuien, later op de dag afgewisseld door enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond plus 2 gra den. Later aan de kust tot krachtig toe nemende noordelijke wind. 224e jaargang no. 289 Dinsdag 8 december 1981 DEN HAAG (ANP)-Het aantal werklo- sociaal-economisch regionaal be zen is in november met 16.000 toegeno- ieici. Gelukkig, aldus Den Uyl. is de toe- men tot 443.000. name iets minder dan in november vo rig jaar. De groei van de werkloosheid Dit zei minister Den Uyl van sociale za- deed zich uitsluitend voor bij mannen, ken en werkgelegenheid maandag tij- terwijl de werkloosheid bij de wouwen dens een commissievergadering over daalde. Als gevolg van seizoensinvloeden was werkloosheid is dus ook hier. met name het aandeel van de bouwvakkers in het in de grote steden. ..van een buitenge- werkloosheidscijfer met 83.000 werklo- woon verontrustende aard.'' Helaas is zen groot; 32.000 meer dan vorig jaar. het aantal openstaande aanvragen naar werknemers overal tot een nauwe- Ook het westen heeft nu een werkloos- lijks waarneembaar aantal teruggelo- heidspercentage van 8 procent en de pen, aldus Den Uyl. (Van onze Haagse redacteurt DEN HAAG-Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft besloten aanzienlijk te snoeien in die delen van de Oosterscheldewerken die niet direct met de stormvloedkering te maken hebben. Hij heeft een aantal projecten voorlopig geschrapt om te helpen het financieringstekort voor de werken, begroot op 729 miljoen, weg te nemen. Meest opvallend in Zeevalkings' plannen is het voorlopig niet doorgaan van de verbreding van het noordelijk deel van het Kanaal door Zuid-Beveland, waarmee de bewindsman 175 miljoen denkt te winnen, én het schrappen van de liftsluis in de Oesterdam, goed voor ongeveer 50 miljoen. Daarnaast heeft de bewindsman geld langer inzetten van mensen en mate- dat het departement niet meer voet- riaal extra kosten met zich meebrengt. technische tegenvallers en andere problemen, onder meer voorkomend uit eisen die landbouw en milieu stel len, vergen 243 miljoen; hinderwet Voor het overslaan van LPG vanaf de gastanker 'Berge Sisar' naar andere schepen In de Sloehaven is een hinder wetvergunning nodig. Met die uit spraak stelt de Raad van State de Zeeuwse milieu-inspectie in het gelijk. Het college van burgemeester en wet houders van Vlissingen zal nu vermoe delijk op korte termijn een hinderwet- procedure op gang brengen. PAGINA 3 acties De Amsterdamse politie-agenten zul len tot harde acties overgaan indien voor het einde van de maand geen maatregelen zijn genomen om de slechte werksituatie te verbeteren. De agenten willen onder meer een uitbrei ding van de sterkte met duizend man, een extra toelage van 500 gulden voor onaangenaam werk en een onderzoek naar de interne organisatie bij de poli tie. De Amsterdamse hoofdagent die werd veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar wegens het dood schieten van een vrouw, is tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. gekraakt De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond S J van Eljkelenburg heeft maandag in Amsterdam het beleid van Den Uyl op alle punten afgekraakt.. Van Eljkelen burg uitte krittiek op alle onderdelen van het werkgelegenheids plan van Den Uyl en veegde het rigoureus van PAGINA 13 kansen Feyenoord-trainer Vaclav Jezek geeft rijn ploeg in de return tegen Radnicki De Tsjech realiseert zich dat het voor de Rotterdammers een moeilijke op- gave zal worden om de twee doelpun ten achterstand weg te werken- 'Feye- noord zal moeten knokken zoals Rad- nickl dat op eigen terrein deed'. gevonden door van de sluis in de Goese Sas af te zien en een smallere weg over de stormvloedkering aan te leggen. Zeevalking spreekt van een pijnlijke aangelegenheid, maar schrijft aan de Tweede Kamer dat „het niet meer kun nen financieren van de stormvloedke ringeen nog pijnlijker zaak is". De mi nister is niet van plan om de aanleg van de pijlerdam om andere dan strikt tech nische redenen extra te vertragen. Zeevalking's brief over het nieuwe fi nancieringsschema, gevoegd bij het tiende voortgangsrapport over de Oos terscheldewerken, biedt de nodige dui delijkheid, nadat de bewindsman zelf een week of zes terug voor de VARA- radio sprak over een globale overschrij ding met pakweg 700 miljoen, voor zover het de Oosterscheldewerken be trof. Wat enkele dagen daarna duidelijk werd, namelijk dat het niet puur om kostenstijgingen ging. wordt in het nieuwe schema en detail uitgewerkt. Zeevalkings 'gat' is als volgt opge bouwd; het feit dat de oosterscheldewerken nog eens een jaar langer gaan duren dan de door de Tweede Kamer gestelde 'formele' grens van eind 1985 kost 130 miljoen, om de simpele reden dat het de 'rest'. 356 miljoen, bestaat uit een financieringsprobleem: er is simpel ge zegd minder geld beschikbaar dan men in eerste instantie dacht. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat het ministe rie van financien verkeer en waterstaat niet volledig compenseert voor de ge stegen prijzen, maar belangrijk ook is De 26-jarige Oostduitse metselaar Wolfgang L. uit Mecklenburg is maan dag naar de bondsrepubliek gevlucht. Met een vrachtwagen ramde hij een hek bij de grens aan de autosnelweg lussen Hamburg en Berlijn bij Gudow. Met ingang van 1 januari is voor koopwoningen met een kale koopprijs vanaf 211.000 gulden geen woonver gunning meer vereist. Nu ligt deze grens nog op 234.000 gulden. Voor huur woningen komt de nieuwe grens te lig gen op een kale huurprijs van 620 gul den. Deze grens lag op 600 gulden. De nieuwe grenzen gelden voorde gemeen ten waarde woonruimiewet van kracht stoots uit mag gaan van de verkoop van de gespecialiseerde schepen die ge bruikt worden, Men had alvast een ver koopsom van 83 miljoen begroot, maar dat bedrag moet alsnog gefinancierd worden Gaatje Zeevalking heeft nog niet z'n gehele te kort weggewerkt. De ministerraad heeft hem weliswaar in de meerjaren ramingen 373 miljoen gegeven om daarmee de 'echte' kostenstijgingen te betalen, de oplossing voor het finan cieringstekort moet hij zelf vinden. Het vorige kabinet had immers beslo ten dat het niet uitkeren van de volle dige prijscompensatie binnen de de partementen zelf zou moeten worden opgevangen. Het financieringstekort van 356 miljoen heeft de bewindsman voor maar 280 miljoen kunnen dekken, zodat er een gaatje van 76 miljoen resteert. De 280 miljoen grote bezuiningen heeft hij als volgt opgebouwd: 9 het vooralsnog niet verbreden van het noordelijk deel van het Kanaal door (Slot pagina 7 kolom 2) krullebak De PZC-kinderkrant besteedt onder meer aandacht aan het kernwapen- overleg in Genève. vergiftiging bij kin- deren en de gevolgen van de brand in 3 de lagere school De Startbaan in Vlis- 3 slngen. Het thema handelt deze keer over 'angst'. Verder in De Krullebak de vaste onderwerpen koken, boeken en wlje tijd en een extra-grote Kerstpuz- Nieuws uit Zeeland: 2, 4. 5. 1 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 13. Radio en televisie: 14. MADRID - De Spaanse hoofdstad heeft een John Lennon straal. De officiële 'doop'werd verricht door de burgemeester Enrique Tierno Galvan ter gelegenheid van het feit dat de ex-beatle een jaar geleden werd gedood. Djs straat wordt opgefleurd met tekeningen uit de Beatle-film 'Yellow Submarine'. DEN HAAG - In aanwezigheid van de Haagse wetkouder Van Lier 'm> maakt prof. L. de Jong een rondgang over de tentoonstelling 'Nederlands-Indië in oorlogstijd', welke door de geschiedschrijver maandag in het Haagse museum voor het onderwijs geopend werd. De expositie duurt tot 9 mei 1982. BARRANQUILLA (AP) - Drie groepen zwaar bewapende kapers hebben maandag de piloten van drie Venezo laanse passagiersvliegtuigen met in totaal 262 inzittenden gedwongen naar de Colombiaanse havenstad Barran- quilla te vliegen. Daar aangekomen ei sten de kapers kaarten voor luchtrou- tes naar alle landen in Midden-Ameri- ka, alsook voedsel voor de inzittenden en brandstof voor de vliegtuigen. Na dat de vrouwen en kinderen waren vrijgelaten, zijn de drie vliegtuigen vertrokken. Een van de vliegtuigen is later op het vliegveld Toncontin van de Hondura- se stad Tegucigalpa geland. De andere toestellen zijn geland in res pectievelijk El Salvador en Guatema la. De kapers hebben een van de passa giers een verwonding toegebracht door ROME (DPAl-Een toestel van de Libi sche luchtvaartmaatschappij 'Libian Arab Airways' is maandagavond bo ven Italië gekaapt. Het toestel was op weg van Zurich naar Tripoli. Tegen 19.00 uur het de gezagsvoerder van het toestel weten dat hij werd be dreigd door een man met een pistool die hem gelastte koers te zetten naar de Libanese hoofdstad Beiroet. Aanvankelijk weigerden de Libanezen toestemming om te landen, maar even na tien uur Nederlandse tijd mocht het toestel toch aan de grond gezet worden uit- humanitaire overwegingen. Het vliegtuig had toen nog maar voor enke le minuten brandstof. Over radio Beiroet werd bericht dat zich 45 mensen aan boord vn het vlieg tuig bevinden. Op het vliegveld van Beiroet is een dele gatie gearriveerd van de politiek-mili- taire Sjiitische beweging Amal om te onderhandelen met de kapers. De kapers zijn Libanese Sjiiten, aan hangers van de Imam Moussa Sadr. die in 1978 verdween. Hij is de geestelijk leider van de Sjiitische gemeenschap van Libanon. De kapers hebben een zwangere vrouw vrijgelaten. Zij verliet het vliegtuig in gezelschap van twee afgevaardigden van de Amal-bewegïng, die rr _-i de ka pers hadden gesproken. Deze hebben nu brandstof geëist en gezegd dat zij daarna hun nieuwe bestemming zou den onthullen. Na een dreigement van de kapers dat zij het vliegtuig zouden laten exploderen als de politie niet werd teruggetrokken werd deze eis ingewilligd. Een van de kapers had voorts via de radio een boodschap gericht tot kolonel Gaddafi van Libië waarin hij de vrijla ting van de Imam Moussa Sadr als voorwaarde voor de vrijlating van de passagiers stelde. hem in een been te schieten. Zij lieten weten dat het volgende schot dodelijk zal zijn als men op het vliegveld niet meer haast maakt met de levering van brandstof voor de Boeing. In totaal zijn 54 passagiers vrijgelaten. Eerder werd al aan tien passagiers de vrijheid teruggegeven. Uit aan de vrij gegeven passagiers meegegeven pam fletten zou blijken dat de kapers afkom stig zijn uit het linkse verzet in El Salva dor. De drie toestellen waren van verschil lende plaatsen in Venezuela opgeste gen. Het eerste toestel dat in Barran- o.uilla landde was een Boeing 727 van de Venezolaanse maatschappij Avensa, die met 84 inzittenden onderweg was van San Antonio naar Caracas. De Boeing werd gevolgd door een DC9 van Aeropostal. die met 82 inzittenden met bestemming Caracas was opgestegen uit Puerto Ordaz. Een tweede DC9 van Aeropostal had 58 personen aan boord toen zij in Barranquilla landde. Dit laatste toestel, dat onderweg was naar Barcelona, had eerst een tussenlanding gemaakt op Aruba, waar een aantal vrouwen en kinderen mocht uitstap pen. MADRID - Het antidemocratische manifest dat zondag door 100 Spaanse ex treem rechtse officieren en onderofficieren werd gepubliceerd, heeft gisteren een felle reactie ontlokt van de hoge legerleiding. De generale staf van het Spaanse leger, de Jujem, vaardigde het hevel uit dat alle troepen, officieren en soldaten, in allerijl op het appel dienden te verschijnen. In alle kazernes werd een nota van de generale staf voorgelezen, waarin afstand genomen werd van het manifest. De nota van de generale staf beschuldigde de honderd rebelse officieren en onder officieren dat zij een verkeerde opvatting hebben van de taak van het leger, zoals die in de grondwet is vastgelegd. Bovendien richtte de generale staf een waarschu wing aan alle componenten van het leger om de 100 officieren niet te steunen. In politieke kringen heerst echter de overtuiging, dat het manifest slechts het begin is van een veel breder opgezette campagne van extreem-rechts om de democratie ten val te brengen. Financiën: 15. LUANDA lAFP) - De leider van dc Na- mibische onafhankelijkheidsorgani satie SWAPO, Sam Nujoma, heeft cate gorisch tegengesproken dal het centra le hoofdkwartier van SWAPO is ver nietigd zoals Pretoria eerder maandag had bekendgeniaakt. „Onze politieke of militaire hoofdkwar tieren zijn niet in Angola gevestigd maar in Namibië zelf, aldus Nujoma in een vraaggesprek met, AFP in Luanda Een Zuïdafrikaanse legerwoordvoerder had meegedeeld dat in november bij een aanval in Angola het hoofdkwartier van SWAPO was vernietigd. Nujoma zei dat de guerrillastrijders van SWA PO in Namibië vechten en sedert 16 no- vember verscheidene Zuidafrikaanse strategische bases en installaties had den aangevallen. Daartoe behoorde de aanval op de elektrische centrale van Ruacana waardoor een groot deel van dc stroom in Namibic uitviel. Nuoma neemt in Luanda deel aan de Afrikaans- Arabische solidariteitsconferentie. Vol gens de SWAPO-leider maakt de Zuid afrikaanse verklaring deel uit van een propagandacampagne. Het hoofdkwartier, volgens Zuid-At'rika de basis Chitequeta, die was versterkt met bunkers, ook ondergronds, werd met een actie onder de codenaam 'Bambi' zwaar gebombardeerd door de Zuidafrikanen met jager-bommenwer pers van het type Mirage. Canberra en Buccaneer. De jongste militaire actie van Zuid-Afrika op Angolees grondge bied is maandag door de Britse regering veroordeeld. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de actie van Zuid-Afrika tegen de Namibische verzetsorganisatie SWA PO 'alleen maar de aandacht kan aflei den van de pogingen om een vreedzame oplossing van de problemen in dit ge bied te bereiken"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1