PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beroering in Spanje over manifest leger PVDA EIST OPHELDERING Politie protesteerde Iedereen zijn belastingnummer Miljoenen liters stinktroep in Sas van Gent op straat kleintjes |®5=a~l= STEUN DEELNEMERS STAA TSGREEP Verdeeldheid na uitspraken Van der Stee Stabiel Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen- of sneeuwbuien. Middagtempe- ratuur ongeveer 4 graden. Matige westelijke wind. 224e jaargang no. 288 Maandag 7 december 1981 H kunt u telefonisch opgeven, f lel olim i"~ B HILVERSUM (ANP) - Staatssecretaris Hans Kombrink (financiënvindt invoe ring van een eigen fiscaal nummer voor iedere belastingplichtige 'zeker overwe- gingswaard'. H() zei dat zaterdag in een VARA radio-programma. De suggestie tot invoering van een dergelijk nummer werd gedaan door de heer H. Vermeulen, voorzitter van de Nederlandse vereniging van belastinginspecteurs. Invoering van een eigen nummer voor iedere belastingplichtige houdt volgens Kombrink voordelen in voor de belastingdienst, voor de belastingplichtige en ook voor de werkgever. De suggestie, zo zei hij, zal heel serieus worden bekeken. Wel moet de privacy worden gewaarborgd, zo meent hij. Volgens Vermeulen kan invoering van een belastingnummer leiden tot het vrijmaken van mankracht bij de belastingdienst voor fraudebestrijding en voor l meer i hulp bij het doen van belastingaangifte. (Van onze correspondentI MADRID - In Spanje is dit weekeinde grote politieke beroering ontstaan door publicatie van een tegen de democratie gericht document, ondertekend door honderd officieren en onderofficieren. Premier Calvo Sotelo liet zondagmorgen alle ministers naar Madrid komen. De generale staf van het leger verordonneerde de ondertekenaars naar hun kazernes, waarna zij huisarrest kregen opgelegd. Een militaire rechter is zondag begonnen met het verhoren van de militairen. voortdurende pogingen om militaire waarden als eer, moed en discipline naar de achtergrond te verwijzen en de verwijdering van de straatnaambordjes met name van militairen van het Fran co-regime vormen eveneens een steen des aanstoots voor de honderd officie ren. Het manifest is echter tevens een regel rechte aanklacht tegen de politieke partijen, de regering en het parlement. In het manifest leveren de officieren, in de rang van kapitein tot sergeant, bijna zonder uitzondering afkomstig uit het militaire district Madrid, felle kritiek op de commentaren en artikelen in de Spaanse pers over de strijdkrachten. Het document verdedigt eveneens de militairen die betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 23 fe bruari dit jaar. Hoewel de twee hoofddaders van deze poging tot staatsgreep, luitenant-kolo nel Tejero, de luitenant-generaals Mi- lans del Bosch en Armada niet met na me genoemd worden, noemen de offi cieren het onduldbaar, dat „leden van de strijdkrachten met een briljante en vlekkeloze militaire carrière belastigd en beledigd worden, terwijl de krijgs raad nog een uitspraak over hun daden moet doen". De „anti-nationale politi sering door de politieke partijen" van Spanjes toetreding tot de Navo, de protest Het Gentse havenbedrijf heeft een pro test Ingediend tegen het verbieden van autoschepen in de zeesluis van Temeuzen. Volgens de Gentse haven kapitein De Wilde heeft rijkswater staat het verbod afgekondigd zonder voorafgaand overleg met België. PAGINA 11 voetbalschandaal Nadat vorige maand bekend werd dat enkele bestuursleden van de voetbal vereniging FC Utrecht zich met grof geld ingekocht hebben, wordt het be stuur van de club er nu van verdacht een deel van de opbrengst van thuis wedstrijden te hebben weggemoffeld om zwarte betalingen aan spelers te doen. ipswich leider Door een 1-0 overwinning op Middles brough heeft Ipswich Town de leiding in de eerste divisie van het Engelse be taald voetbal overgenomen van Man chester United. Manchester verloor van Southampton. handbal Hontenisse heeft de belangrijke hand balwedstrijd tegen Olympus verloren. Hoewel de score tot aan het eind van de wedstrijd gelijk op ging en Honte nisse ln de laatste minuten meer aan vallen opbouwde, misten de Zeeuws- Vlaamse dames de routine om Olym pus af te troeven. onttroond Het Middelburgse Zuidwester heeft een einde gemaakt aan de hegemonie van stadgenoot Luctor in de Zeeuwse zwemwereld. Tijdens het clubkam pioenschap van de Zeeuwse kring in Temeuzen werd Luctor eraan herin nerd, dat er een schijnbaar onverbid delijke cyclus in de zwemsport is die clubs zo'n zes a zeven jaar aan de top houdt waarna het verval zich aft-e- kend. sint-nicolaascross Piet Vonck heeft zijn aanspraken op winst in de SlnbNlcolaascross niet waar kunnen maken. De cross werd ge wonnen door John Vermeule. De laat ste maanden voor de wedstrijd hadden de belangrijkste favorieten vla een woordenstrijd al enige schoten voor de boeg gelost. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 9 Sport: 11. 12. 13, 14, 15 en 16. De officieren spreken ook hun afkeer uit over de inmenging van politieke partijen in interne militaire zaken als promoties en selectie van het hogere kaderpersoneel. De criteria die daarbij worden toege past hebben volgens de rebelse officie ren niets te maken met zuiver techni sche of professionele overwegingen. Vandaar dat in het manifest ook geëist wordt dat de strijdkrachten ten aanzien van de organisatie en het interne func tioneren moeten beschikken over nood zakelijke zelfstandigheid. Deze nieuw golf van onrust binnen het Spaanse leger viel samen met de officië le herdenking gisteren, dat in 1978 in de Grondwet de democratische vrijheden werden verankerd. De viering van de (Slot zie pagina 6 kolom 7) SAS VAN GENT - Uit een bezinkvijver van de Suiker Unie in Sas van Gent is zondagmorgen drie miljoen liter zwart, stinkend water weggelopen, het bedrijfsterrein op een aangrenzend complex van volkstuintjes in en door de straten van de buurt het Bolwerk. Deze straat kwam blank, te staan en werd anderhalf uur lang voor het verkeer afgesloten. Brandweerlieden van het bedrijf en gemeentepersoneel hebben het bedrijfsterrein schoon- gespoten het het water weggepompt, zodat tegen de avond daar alle modder was opgeruimd. De gemeente heeft de eigenaars van de volkstuintjes verboden, groen ten uit hun tuintjes te consumeren. Volgens een woord voerder van de Suiker Unie was het water van het - al jaren buiten gebruik zijnde - bassin niet verontreinigd. De schade beloopt naar schatting ongeveer tienduizend gulden. Foto: Werknemers van de Suiker Unie en van een aanne mersbedrijf zijn met een laadschop en zandzakken be zig, het gat te dichten in de doorgebroken dijk. (Zie ook pag. 2) MADRID - In traditionele'Spaanse kledij gehulde vrijwilligers delen zaterdag op de derde verjaardag van de nieuwe Spaanse grondwet pamfletten uit wordt opgeroepen dit feit te vieren. HILVERSUM - PvdA-fractie- voorzitter Wim Meijer heeft- aan minister-president Van Agrt opheldering gevraagd over de uitlatingen van minis ter Van der Stee (financiën). Van der Stee heeft vrijdag voor de televisie gezegd, dat er vol gens hem best gepraat mag worden over het loslaten van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Door het optreden van Van der Stee is bovendien opnieuw verdeeldheid in het kabinet aan het licht gekomen. De mi nister wil dat snel wordt vastgelegd hoe de bezuinigingen voor volgend jaar zul len worden ingevuld. In verband hier mee wil hij ook de ontkoppeling be spreekbaar maken. Voor PvdA en de ROTTERDAM (ANP) - Als gevolg van een ontploffing in een op de begane grond gevestigde snackbar is zondagmorgen vroeg een pand aan de Witte de Witstraat in Rotterdam totaaluitgebrand. Twaalf personen, die op de drie boven de snackbar gelegen etages woonden, konden het pand op tijd verlaten. Zij werden opgevangen op het politiebureau. Volgens de politie was gisteravond nog niet helemaal duide lijk hoe de brand in de snackbar precies is ontstaan. Wel staat vast dat er een serie ontploffingen volgden, nadat de 31-jarige eigenaar A. Tachi rond vier uur de snackbar met een brandende sigaret binnenkwam en het licht aan deed. Men houdt rekening met gaslekkages. De snackbareigenaar liep als gevolg van de ontploffingen brandwonden in het gelaat op. Hij is opgenomen m een ziekenhuis. Een felle brand heeft zaterdagochtend voor enkeie miljoe nen guldens schade aangericht in een juwelierszaak in Vee- nendaal. De brand ontstond toen personeel reinigingswerk uitvoerde met acetou. Veel gouden en zilveren sieraden zijn door de brand gesmolten. In het centrum van Apeldoorn heeft zondagochtend een fik se brand gewoed in een monumentaal winkelpand aan de Paslaan-Hoofdstraat. De schade loopt volgens de politie in de miijoenen. Slachtoffers vielen er niet Wel moesten acht mensen uit omliggende panden worden geevacueerd. De brand is vrijwel zeker ontstaan door brandstichting na in braak. Technici van de brandweer en de Apeldoornse politie zijn na langdurig speurwerk tot deze conclusie gekomen. Het is vrijwel zeker dat de inbreker of inbrekers toegang tot het pand hebben gekregen door het forceren van een wc-raam. vakbeweging is een dergelijke maatre gel onaanvaardbaar. De staatssecreta rissen Kombrink (PvdA, financiën) en De Boer (CDA, CRM) hebben zich zater dag tegen het voorstel van Van der Stee uitgesproken. Meijer uitte voor de Vara-radio heftige kritiek op de uitspraken van Van der Stee. Hij heeft zaterdag een brief ge stuurd aan premier Van Agt waarin hij om opheldering verzoekt. Bovendien zei hij dat Van der Stee maar moet ver trekken als deze het regeerakkoord niet wil onderschrijven. „Ik wil nu van de minister-president ho ren dat dit punt wordt uitgevoerd. De heer Van der Stee heeft zich te schikken in de conclusies van-het regeerakkoord. Als hij dat niet wil dan moet het CDA voor hem maar een andere minister aanwijzen, maar wij wijken hier niet van af. En ik wil dat soort onzekerheden niet bij voortduring van de kant van ministers van het kabinet over het al of niet uitvoeren van het regeerakkoord horen. Dat moet afgelopen zijn", aldus Meijer voor de radio. Naast Meijer verwierpen ook de ka merleden De Vries (PvdA) en Engwir- da (D'66) de suggestie van Van der Stee. Volgens De Vries is de PvdA van woede „ontploft" na de uitspraken van de mi nister. Volgens Engwirda heeft Van der Stee „onzorgvuldig en onverstan dig" gehandeld. Het kamerlid zei dit zaterdag voor de Tros-radio. Onverstandig volgens de Democraat, Bij Pearl Harbour op Hawaii is zater dagavond een vliegtuigje met een stunt- groep parachutespringers in zee ge stort, kennelijk als gevolg van motor- pech. Een parachutist heeft zich kenne lijk met zijn scherm weten te redden Volgens eenopgave van de Amerikaan se marine kwamen zeker zes van de in totaal dertien inzittenden van het twee- motorige toestel om omdat het arbeidsvoorwaardenoverleg nog aan de gang is en dit overleg niet gemakkelijker wordt door het optreden van de minister. Bovendien onzorgvul dig omdat de uitspraken op persoonlij ke titel zijn gedaan, zonder dat Van der Stee door het kabinet wordt gedekt, al dus Engwirda. Hij kondigde aan. dat hij woensdag tijdens het debat van de Tweede Kamer over de financiële voor-, stellen van het kabinet, om opheldering zal vragen. DEN HAAG - Een aantal Amsterdam se politieagenten heeft zaterdag enke le uren zonder pistool dienst gedaan. Zij deden dit om te protesteren tegen de veroordeling van de 25-jarige hoofd agent die vrijdag een jaar gevangenis straf kreeg wegens het doodschieten van de 33-jarige Meta Hofman. In Den Haag heeft een deel van de nachtploeg zaterdagavond eerst enige tijd gediscusieerd over het vonnis, alvo rens aan het werk te beginnen. Een voorstel om zonder vuurwapen de straat op te gaan werd verworpen. Na een gesprek met de plaatsvervan gend hoofdcommissaris beëindigden de hoofdstedelijke agenten van het bu reau Leyenberghlaan zaterdagmiddag om één uur hun actie. Zij kregen overi gens weinig steun van politiemensen op de overige rijf districtbureaus in Am sterdam. Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Politic Vereniging vindt dat dc Amsterdamse hoofdagent ten on rechte is veroordeeld. In telegrammen aan de ministers van justitie en bin nenlandse zaken wijst het hoofdbe stuur van de vereniging erop dat straf is opgelegd voor een beoordelingsfout in een werksituatie waarmee elke po litieambtenaar dagelijks kan worden geconfronteerd. De gehele Nederland se politie is alsgevolg van de uitspraak van de rechter in beroering gebracht, stelt de politievereniging. Ongeveer 30 van de 80 Haagse politie agenten die zaterdagavond dienst draaiden, gaven een verklaring uit. Zij zijn verbijsterd over het feit dat de rechtbank een beoordelingsfout had bestempeld als crimineel gedrag. In de verklaring zeggen de agenten dat de in dividuele politieman- of vrouw een ang stige toekomst tegemoet gaat Het ver schil tussen doodslag enerzijds en een fatale beoordelingsfout in ae uitoefe ning van de politietaak anderzijds, is door het vonnis van de rechter wegge vallen De leiding van het Haagse politiekorps liet zondag weten dat het niet up ut weg van de politie ligt om, als vertegenwoor diger van de uitvoerende macht, het vonnis van de Amsterdamse rechtbank kritisch te beoordelen. De hoofdcom missaris heeft wel aangekondigd met het personeel overleg te gaan voeren over de nu weer gebleken gevoelens van onzekerheid. Dc leiding zegt de emotionele reactie van de agenten zaterdagavond als „au thentiek" te beoordelen en „voortko mend uit serieuze betrokkenheid met dc politietaak en uit de oprechte vrees dat toekomstig gebruik van het vuur wapen ook voor dit personeel tot straf rechterlijke consequenties kan lei den". De bewoners van de joodse vestiging Yamit in het gedeelte van de Sinai, dat door Israel wordt bezet gehouden, Hjken"de ontwikkelingen niet met gela tenheid te zullen gadeslaan. Goedlachs met over zijn schouder een gitaar, maar onder zijn arm een dreigend automatisch geweer, stapt deze jonge man in de met autobanden en prikkeldraad afgeschermde nederzettina Nog in het onzekere over wat de volgende stap zal zijn van de Israëlische regering in de onderhandelingen met Egypte over de ontruiming van de Sinai, bereiden de leden van dé nederzetting zich op alle eventualiteiten voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1