PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Solidariteit in Polen stelt een ultimatum 2 v li 1 HMi Loskoppeling van uitkeringen en lonen zou nodig kunnen zijn Spectaculaire hasj-vangst „ZO NODIG ALGEMENE STAKINGEN Rechter verbiedt uitzending Bom AUTO- WITTE PRU ----- Abba-ster hertrouwd VAN DER STEE: KWESTIE MOET BESPREEKBAAR ZIJN Eis 8 jaar moordzaak Terhole Guur weer Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien, mogelijk met liagel of sneeuw. Middagtemperaluur: ongeveer 6 gra den Tot krachtig afnemende noordweste lijke wind. 224e jaargang no. 287 Zaterdag 5 december 1981 SPE CIE GROENE-GOES T«l. 01100-18810* HILVERSUM-De NOS zal minister Van der Louw van CRM vragen de televisie zendtijd per 1 april 1982 uit te breiden met vier uur per week. Die uitbreiding zou voornamelijk moeten dienen om de televisiezendtijd op vrijdag- en zaterdagavond te verlengen. Eventueel wil de NOS. die de vier uur wil verdelen onder de A-omroepen, ook een deel gebruiken om op donderdag-en zondagavond later in de ether te kunnen zijn. Met dit verzoek haakt de NOS in op de onlangs door minister Van der Louw in een televisieprogramma van de Vara gedane suggestie om in de strijd tegen de piraten de zendtijd op vrijdag- en zaterdagavond te verlengen. De minister zei toen te denken aan anderhalf uur voor iedere avond in totaal dus drie uur per week Als een en ander de goedkeuring van het ministerie krijgt zou de NOS vanaf 1 oktober 1982 de twaalf uur zendtijd meer per week geheel onder de A-omroepen willen verdelen. De Avro. Vara, NCRV. KRO en Tros zouden er dan 75 minuten per week bijkrijgen en wekelijks op tien uur en 23 minuten komen. De NOS zou volgens een nieuwe verdeelsleutel 105 minuten meer krijgen en op 20 uur en 48 minuten per week uitkomen. v. iVan onze correspondent! WENEN - De Poolse onafhankelijke vakcentrale Solidariteit heeft de Poolse regering en het Poolse parlement vrijdag een ultimatum gesteld: als het parlement tijdens de eerstkomende zitting volgende week vrijdag de bijzondere wet aanneemt die de regering die de regering een vrijwel onbeperkte macht zou geven, zal dat worden gevolgd door een landelijke proteststaking van 24 uur. Mocht de regering op basis van de bijzondere wetgeving tot maatregelen overgaan, dan zal de vakcentrale een algemene staking van onbeperkte duur uitroepen. De maatregelen die de regering volgens de nieuwe wet kan uitvaardigen, kun nen onder meer een verbod tot staking inhouden en een verbod tot liet houden van openbare vergaderingen of bijeen komsten behalve kerkdiensten, en ook zou de regering het recht om te reizen kunnen beperken. Om de dreigende confrontatie wat af te zwakken, heeft de Poolse regering Soli dariteit zendtijd aangeboden om de standpunten van de vakcentrale ten aanzien van de problemen m Polen weer te geven. De Poolse minister-pre sident en partijsecretaris generaal Ja- ruzelski waarschuwde echter tegen de pogingen van de vakcentrale hogere partijfunctionarissen uit de fabrieken te verdrijven. Drie leden van het vakbondsbestuur zullen deelnemen aan een forum-dis- 0: PAGINA 2 BESTUUR OOSTERSCHELDE Het dagelijks bestuur van het water schap Noord- en Zuid-Beveland wei gert de beginselverklaring voor de vor ming van een Oosterscheldeschap te ondertekenen. Het bestuur wil geen bevoegdheden in het Ousterschelde- gebied uit handen geven en zeel zich nooit aan de eerste verantwoordelijk heden. zoals de zorg voor de waterke ring. te zullen onttrekken AKF De directie van de Apparaten- en Ke- telfabriek in Goes zal er alles aan doen om de zelfstandigheid van het bedrijf te bevorderen In een vrijdag uitgege ven verklaring zegt de leiding van de AKF te verwachten dat het bedrijf schade zal ondervinden van de con centratie '/an de ketelbouw in Henge- DOODSLAG De Amsterdamse- rechtbank heeft de 25-jarige hoofdagent C. V veroordeeld lot een jaar gevangenisstraf wegens doodslag op een Amsterdamse vrouw De agent, die de woning van de vrouw betrad omdat er flessen uit het raam gegooid werden, trof haar in overspan nen toestand aan. Toen dc vrouw de agent bedreigde met een mesje, raakte de politieman in paniek en vuurde en kele schoten af. waarvan er een de vrouw dodelijk trof. PAGINA 22 FC UTRECHT Volgens de Utrechtse wethouder Pot van sportzaken moet er ernstig gelwu- feld worden aan het voortbestaan van de voetbalclub FC Utrecht De wet houder zijn financiële onregelmatighe den ter ore gekomen, die het inschake len vnn de officier van justitie techtvnardigen. PAGINA 25 METAAL De minister van economische zaken van Nederland en West-Duit-sland. Terlouw en Lambsdorff. vinden dat er snel een allesomvattend plan voor de reorganisatie van de staalindustrie in de buurlanden moet komen Terlouw verklaarde gisteren dat de Nederland se overheid het verlieslijdende Nedei- lands-Duiisstaalconcern Estel niet tot elke prijs in stand wil houden Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 22 en 23. Radio en televisie: 24. Financiën en economie: 25. Zaterdagkrant: 15. 16. 17. 18. 19 en 21 STOCKHOLM - Benny Andersson, die deel uitmaakt van de Zweedse popgroep Abba, is in stille ge trouwd met een verslaggeefster van de Zweedse televisie De 34-jarige Benny gaf donderdag zijn ja-woord aan de 38-jarige Mo no Norkl.it. Voor de bruidegom is hel het tweede huwelijk. Hij toas eerder gedurende zes jaar ge trouwd met de donkerblonde Abba- zangeres Anna-Frid Lyngtsad cussie voor de Poolse televisie over het economisch beleid. Daarmee is echter nog niet de eis van de bond ingewilligd voor zendtijd voor eigen programma's. Alle overige ontwikkelingen in Polen wijzen op een verharding van de fron ten. Op een bijeenkomst in een bedrijf in Radom zei Lech Walesa dat een con frontatie vrijwel onvermijdelijk lijkt.. Hij waarschuwde de leden zich niet door provocaties tot een chaotische strijd te laten verleiden De vakcentrale moet zelf de plaats, tijd en richting van de strijd bepalen Hij zag geen mogelijkheid voor een na tionale overeenstemming", omdat er memand is met wie men tot overeen stemming kan komen. „De partner be driegt ons", zo meende hij- Het vakbonds-bestuur heeft een reeks 'minimum-voorwaarden' verbonden aan zo'n nationale overeenstemming'. Geeist wordt onder meer: democrati sche gemeenteraadsverkiezingen, beëindiging van alle vormen van on derdrukking en toegang tot de media. EG blokkeert de hulp aan Turkije BRUSSEL (ANP) - De EG-commissie in Brussel betreurt het bijzonder dat de voormalige Turkse eerste minister. Bulent Ecevit, die onlangs in zijn land veroordeeld werd tot een gevangenis straf van vier maanden, die straf ook werkelijk moet uitzitten. Dat is het commentaar dat vrijdag in Brussel ge geven werd in antwoord op vragen. De commissie houdt vast aan de lijn dat er dringend behoefte bestaat aan herstel van de democratie in Turkije, aldus de woordvoerder van de EG-commissie. AMSTERDAM (ANP) - Een uitzending de vice-president van de rechtbank in die Vara's ombudsman Frits Bom Amsterdam, mr. B. J. Asscher, vrijdag maandag 7 december had willen wij- bij vonnis in kort geding gelast. Vol den aan een bedrijfje in brandblusap paratuur, mag niet doorgaan. Dit heeft Slot zie pagina. 3 kolom 2) tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) vindt dat de loskoppeling van lonen en sociale uitkeringen nu in het kabinet bespreekbaar moet zijn. Dat kan nodig zijn wanneer de finan ciële toestand van het Rijk verder ver slechtert. De PvdA-ministers. minister van sociale zaken Den Uyl voorop, wil len daarvan echter niets weten. De minister van financiën heeft met de ze opvatting vrijdag de discussie ln het kabinet over de bijstellingen van de rijksbegroting voor 1982 nu al op scherp gesteld. De PvdA wil de koppeling on der geen voorwaarde loslaten. Het CDA huldigt tot nog toe ook dat standpunt maar CDA-fractieleider Lubbers heeft al eerder gezegd dat die doelstelling wellicht niet houdbaar zou kunnen blij ken. wanneer de voor 1982 geplande be zuinigingen niet in het afgesproken tempo plaatsvinden „Dan ontkomen we niet aan een vorm van loskoppe ling". zei Lubbers enkele weken gele den. FNV-voorzitter Wim Kok noemde de suggestie van minister Van der Stee vrijdagavond „een ongehoord schan daal". Van der Stee zei overigens in het NOS-journaal dat de loskoppeling „voor mij persoonlijk geen taboe is". Maar hij voegde eraan toe dat zijn col- Kringen rond het kabinet verzekerden dat over deze kwestie vrijdag overigens nog geen enkel standpunt is ingeno men Wel werd opgemerkt, dal de kop peling op de tocht zou kunnen komen te staan, wanneer geen centraal akkoord MIDDELBURG - De officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank heeft een gevangenisstraf van acht jaar geëist tegen de 25-jarige Turk V. U. Deze schoot op 23 augustus van dit jaar in Terhole zijn 40-jarige landgenoot Ismael Bulucu dood en loste ook nog scholen op diens zoon Fikri. De officier legde U., mede naar aanleiding van een reconstructie op video-band, moord met voorbedachte rade ten laste. Dat werd door verdachte met klem ontkend. Als motief voor zijn daad voerde hij aan dat hij door het slachtoffer belachelijk was gemaakt. Bulucu zou hem hebben uitgemaakt voor homosexu- eel en hem vooral bij zijn vrouw in een kwaad daglicht hebben gesteld. iZie pagina 7i. over het arbeidsvoorwaardenbeleid tot stand komt. Dan dreigen namelijk be- dnjfstaksgewijze loondonderhandelin- gen, die de lonen verder zouden kunnen opdrijven dan de regering toelaatbaar acht. De koppeling zou dan de uitkerin gen tot onverantwoorde hoogte kunnen meetrekken. Minister Van der Stee heeft vrijdag be kendgemaakt dat het financieringste kort van de overheid volgend jaar zal uitkomen op minstens 7,25 procent. Dat is 0.75 procent meer dan het kabi net-Van Agt in het regeerakkoord als doel heeft gesteld. Dat betekent dat. wil dat doel gehaald worden, ongeveer 2,25 miljard gulden bezuinigd zal moe ten worden. Minister Van der Stee stuurde vrijdag zijn raming van de financiële situatie aan de Tweede Kamer. Aangezien in deze raming onder meer geen rekening tSlot zie pagina 6 kolom 4) ROTTERDAM (ANP) - De politie en de douane in Rotterdam hebben vrijdag uit de Libanese kustvaarder 'Samie' uit Tripoli vele duizenden kilo's hasj gehaald, die overal in het schip verstopt zaten. De douane spreekt van enkele tonnen hasj en politiedeskundigen menen dat het de grootste hasjvangst is. ooit op Neder landse bodem gedaan. Er zijn vier bemanningsleden aange houden. drie uit Libanon en een uit Soe dan. Ze worden verdacht van de smok kel van de hasj De zaak kwam aan het licht, toen twee opvarenden bij het verlaten van de 'Sa- mi'. die in de Parkhaven ligt. de douane zagen aankomen. De twee sloegen op de vlucht, een van hen kon echter wor den gepakt. In de tas die de aangehouden man bij zich had zat hasj De douane stelde Nadat men eerst een ran de tanks van de coaster 'Sami'. afgemeerd aan de Parkkade te Rotterdam, had leeggezo gen. rond men onder de tank tientallen pakken met hasj Op de bres voor Polen V" foor de Polen is een winter vol ontberingen aange broken. die nog eens extra ac centueert hoe de economi sche situatie uit de hand is ge lopen Tegenover het beetje vrijheid, dat de Polen in anderhalfjaar tijd hebben verworven, staan vele en nieuwe ontberingen. Maar klagen hoort men de Polen niet. Urenlang moeten de mensen in lange rijen staan voor de schaars met levensmiddelen en goede ren gevulde winkels. Soms kunnen zij wat van hun gading kopen, maar even- zovele keren worden mensen teleurge steld. De eerste levensbehoeften zijn dan gewoon niet meer voorradig Dit trieste beeld van een bijna-hongerend volk, heeft in het Westen de harten en beurzen van velen geopend. Nederland maakt daarop geen uitzondering: met gulle hand wordt gegeven. Ook Zeeland trekt zich de nood aan van vele duizen den Polen, die in kommervolle omstan digheden de winter zijn ingegaan. De acties, die de afgelopen weken in deze provincie op gang zijn gekomen, doen hartverwarmend aan Particulieren en organisaties zetten zich belangeloos in om de medemens in Polen te helpen. Geen politiek gerichte hulp, zoals hier en daar wel eens is gesuggereerd, maar een onbaatzuchtige hulpverlening van mens tot mens. In deze moeilijke tijden hebben de Polen gebrek aan bijna alles waarmee het welvarende Westen zo-ryk is gezegend. Iets van die welvaart af staan aan het Poolse volk is een daad van solidariteit en naastenliefde. Zeven endertig jaar geleden vochten Poolse soldaten aan de zijde van de geallieer den in Zeeland tegen de Duitse onder drukkers voor ónze vrijheid. Nu we de kans krijgen iets van die schuld af te lossen, laat Zeeland het gelukkig niet afweten. Spanning opgevoerd daarop een grootscheeps onderzoek in aan boord van de 'Sami'. De enorme partij hasj (verpakt in blikken, dozen, zakken en pakkeni zat onder meer in olie- en watertanks, waarin de hasj in waterdichte zakken lag opgeslagen. Er moest een kraan aan te pas komen om de zaak van boord te halen De narcoticabrigade van de gemeente politie van Rotterdam en de douane zetten het onderzoek voort. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. Dc precieze omvang van de partij Ntond gisteravond laat nog niet vast De douane hield zijn schatting wat voorzichtiger dan de politiedeskundi gen. De 'Sami' is eigendom van een re derij uit Beiroet, hoewel op het schip Tripoli als thuishaven staat. Politiek gezien staat Polen op een tweesprong. De tijd, dat de macht uitsluitend en alleen was geconcen treerd bij de Communistische Partij en haar organen, lijkt voorgoed voorbij. De onafhankelijke vakbond Solidari teit vormt een niet weg te cijferen machtsfactor, terwijl de sterke Poolse katholieke kerk aan invloed heeft ge wonnen. Deze ontwikkeling, die een lo gisch gevolg is van de geweldloze arbei dersrevolutie van bijna anderhalf jaar geleden, is voor de communistische re gering aanleiding geweest begin no vember met de vakbond en de kerk rond de tafel te gaan zitten. Weliswaar werd het initiatief tot dit gesprek geno men door de kerk, maar de in het nauw gebrachte regering reageerde onmid dellijk positief. Dit driepartijenoverleg heeft niet de weg bereid voor een nieu we tijd. Integendeel. De spanningen tussen de onafhankelijke vakbond en de regering zijn de laatste dagen weer toegenomen. Deze week maakten spe ciale politie-eenheden en militairen een eind aan de bezetting van de academie voor brandweerofficieren. Hoewel ge weld achterwege bleef, heeft de vak bond de politionele actie hoog opgeno men De nationale samenwerking, die is voorbereid in het gesprek tussen rege ring, vakbond en kerk komt op die wijze geen stap dichterbij. De onafhankelijke vakbond, die door interne twisten tus sen gematigden en radicalen, niet altijd een even duidelijke indruk maakt naar buiten, is met name verontwaardigd over het voornemen van de regering de noodtoestand af te kondigen. De vraag is al gerezen of de regering ook daad werkelijk de bereidheid heeft tot een 'nationale overeenstemming" te ko men. De vakbond van zijn kant heeft harde voorwaarden verbonden aan een dergelijke overeenstemming. Met de dreiging van een algemene 24-uurs sta king wil Solidariteit niet alleen kracht bijzetten aan haar eisen, maar de rege ring vooral duidelijk maken, dat geen sprake kan zijn van uitzonderingsbe voegdheden waarvan de communisti sche partij voorstander is Zo volgen de ontwikkelingen in Polen elkaar in snel tempo op. Terwijl het land economisch is dolgedraaid en het voor de eerste levensbehoeften ten dele is aangewezen op Westerse hulp. is sprake van verharding van de stand punten. Lech Walesa heeft al de woor den 'onvermijdelijke confrontatie' in de mond genomen. De afgelopen vijftien maanden zijn er heel wat van dat soort confrontaties geweest tussen regering en vakbond. Tot nu toe zijn beide partij en er in geslaagd het ergste te vermij den. Dat is evenwel geen garantie dat het blijvend goed zal gaan. De huidige spanningen komen op een moment, dat. grote delen van de bevolking meer dan ooit met koude en honger worden ge confronteerd. Met dat voor ogen zullen regering en vakbond zich moeten reali seren, dat een confrontatie tot elke prijs moet worden vermeden. Wil Polen de politieke en economische chaos over winnen, dan is een loyale samenwer king tussen regering en vakbond op ba sis van gelijkheid een eerste voorwaar de. De vraag is of het communistische regime van Polen deze knieval kan ma ken. zonder - in de ogen van Moskou - verraad te plegen aan de principes van het Dim De vier weken geleden begonnen theepauze-stakingin de fabriek van British Leyland in Longbrtdge is vrij dag beëindigd - De werknemers aan vaardden een compromis-voorstel van de directie de dagelijke theepauze niet met elf. maar met vijf minuten tc bckor ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1