\S— PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van der Stee: extra bezuinigingen nodig Onderzoek doodsoorzaak patiënten in Nijmegen Gifonderzoek in Zeeuwse bodem Waldheim doet niet meer mee Protest proces Ecevit NIEUW MILJARDENTEKORT DREIGT Spuitbus maniak kleintjes vandaag Bernstein onsterfelijk MOGELIJK DEFECT AAN APPARA TUUR Regen en wind Perioden met regen en later enkele op klaringen. Temperatuur ongeveer zes graden. Harde, mogelijk stormachtige noordwestelijke wind. 224e jaargang no. 286 Vrijdag 4 december 1981 kunt u telefonisch o ^^hhihhihhJI uitkeringen De ministers van sociale zaken van crm hebben een wetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld ar beidsongeschikten met een uitkering gebaseerd op een bovenmodaal inko men, extra te 'korten'. Als het ontwerp wordt aangenomen kan het de betref fende uitkeringstrekkers bijna vijf gul den per dag kosten vanaf 1 januari 1982 badplaats Mr H Bruin, voorzitter van de provin ciale VW. vindt dat Zeeland dringend behoefte heeft aan een 'stedelijke' bad plaats. De VW-voorzitter, die met na me Vlissingen geschikt acht voor een dergelijke functie, zou aan de boule vard in deze gemeente meer terrasjes, winkeltjes en luxe woningen willen. milieu en bedrijf Het college van b en w van Borsele ziet de invoering van een 'milieu-aspect- rapport' als een mogelijkheid om de verschillende belangen bij de vesti ging van bedrijven beter tegen elkaar af te wegen. Een dergelijke rapportage zou gedaan moeten worden ver voor de eigenlijke vestigingsvoorwaarden ter tafel komen PAGINA 11 looningreep De regeringsfracties CDA en D'66 vin den dat de regering de mogelijkheid tot het per bedrijfstak invoeren van een looningreep open moet houden De PvdA wil alleen een algemene in greep. PAGINA 13 cruijff terug Johan Cruyff maakt zondag zijn ren tree in het eerste elftal van Ajax. De 34-jarigc Cruyff tekende een contract lot het einde van het lopende voetbal seizoen. PAGINA 17 invoer Japan Om de wrijving met z^.. handelspartners te verminderen, laagt Japan het gemiddelde invoe rief van 5.1 naar 4.1 procent Volgens dezogenaamde 'Tokio-ronde' van han delsbesprekingen moet het invoerta rief in Japan in 1987 3 procent bedra- Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9, Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Kunst en cultuur: 14. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 17. NIJMEGEN (ANP) - In het Sint-Radboudziekenhuis in Nijmegen is een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van de vijftien patiënten die in de maand voorafgaande aan 12 november zijn overleden op de afdeling beademing/intensive care. Dat onderzoek zal moeten uitwijzen of een niet goed functionerend beademingsapparaat de overlijdensQorzaak is geweest. De betrokken artsen menen dat dit niet het geval is en willen hun mening door het onderzoek bevestigd zien. De inspecteur van de volksgezondheid van de patiënt terechtkomt, is het niet in Gelderland is van het onderzoek op onmogelijk dat oliedeeltjes zich op de de hoogte gesteld, aldus een woord- longen hebben vastgezet, aldus de di rectie van het ziekenhuis. Het onderzoek wordt uitgevoerd door voerder van het Nijmeegse universi teitsziekenhuis woensdagavond. Volgens de directie van het ziekenhuis werd op 12 november op de afdeling beademing/intensive care i intensieve zorg) van vijftien bedden een van de beademingsapparaten 's nachts ver vangen wegens een defect. Een meter- tje liep vast en bij technische controle werd vastgesteld, dat zich olie in de persluchtleiding bevond. Omdat bij beademing deze lucht bij een aantal beademingsapparaten ook in de longen Hoger beroep in euthanasie-zaak ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam mr. H. A. van Brummen is op verzoek van de procureur-generaal in Den Haag in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank in de Capelse 'euthanasiezaak'. De Rotterdamse rechtbank veroordeel de dinsdag de 76-jarige mevrouw C. W uit Dordrecht, tot een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar wegens hulp bij zelfdoding. De eis luidde eveneens een halfjaar voorwaardelijk, maar dan we gens moord c.q. doodslag. De 76-jarige vrouw hielp eerder dit jaar een 67-jarige vrouw uil Caplle aan den IJssel bij zelfdoding door het toedienen van 30 tabletten de afdeling pathologische anatomie van het ziekenhuis. Het door lijkschou wing verkregen longweefsel zal worden onderzocht op het voorkomen van mi nerale olie. Het onderzoek heeft betrek- NEW YORK (API Componist Leo nard Bernstein en historicus Ar thur Schlesinger jr. zijn gekozen tot lid van de Amerikaanse 'Aca demy of arts and letters', zo is don derdag op de jaarvergadering van de organisatie bekend gemaakt. Bernstein volgt de vorig jaar overleden componist Samuel Bar ber op en Schlesinger neemt de plaats m van wijlen Howard Han son. De organisatie, gesticht in 1904 en te vergelijken met de Aca démie Francaise. omvat de meest vooraanstaande leden van de Ame rikaanse kunst- en cultuurwereld. Schlesinger heeft voor twee van zijn boeken een Pulitzer prize ge kregen: 'The Age of Jakcson'(1946) en 'A thousand days: John F. Ken nedy in the White House' <1966 Bernstein werd door de Academy omschreven als de meest vooraan staande Amerikaanse musicus van het moment Hij is ondermeer de artistieke leider van het New York Philharmonic Orchestra. De 56-jange Ecevit poseerde met zijn vrouw Rahsan voor fotografen, vlak voor zijn vertrek naar de gevangenis BRUSSEL (AP) - De leider van de socialistische fractie in het Euro pese parlement, Enest Glinne, heeft donderdag de gevangenzet ting van de vroegere Turkse pre mier Bulent Ecevit krachtig ver oordeeld. „Het is een verdere escalatie in het geweld en de onderdrukking van de Turkse junta", aldus Glinne in een verklaring die in Brussel werd uit gegeven. De socialistische fractie is met 123 leden de grootste politieke groepe ring in het rechtstreeks gekozen Europese parlement. Ecevit. een sociaal-democraat, is door een krijgsraad tot vier maanden gevan genis veroordeeld wegens het uiten van kritiek op de militaire leiders van Turkije. De veroordeling van Ecevit werd vorige maand door functionarissen van de Europese Gemeenschap genoemd als reden voor het uitstel van nieuwe hulp aan Turkije. Krant via satelliet FRANKFURT (DPA)-Bij eenproefzijn donderdag voor het eerst in Europa drukklare pagina's van een krant per satelliet overgeseind. Dat gebeurde via de Europese testsateltiet OTS. De krant, het Britse financiële blad 'Finan cial Times' werd verzonden uit Londen naar de drukkerij in Frankfort. De proef duurt een week. daarna moet de vaste telefoonverbinding weer worden gebruikt, daar de commerciële Europe se satelliet pas in 1984 beschikbaar komt. Een hele pagina was in vier minuten 'over'. Stee om voordien al mogelijk heden aan te geven. Volgens de jongste berekingen van het Centraal Plan Bureau zal het tekort volgend jaar 7 procent bedragen. Daar bij is rekening gehouden met tegenval lende aardgasopbrengsten, lagere be lasting-ontvangsten en tragere door voering van bezuinigingen, Tijdens de debatten over de regeringsverklaring (twee weken geleden) is al aangekon digd dat pas in het voorjaar over dek king van die tegenvallers wordt beslist. Minister Van der Stee zal de Tweede Kamer maandag - aan de vooravond van het kamerdebat over het dek kingsplan 1982 - een brief sturen met de jongste gegevens over de rijksfinan ciën. Daarin raamt hij het financie ringstekort nog iets hoger dan 7 pro cent, omdat in de CPB-cijfers nog een (Slot zie pagina 8 kolom 5) (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Zonder extra bezuinigingen zal het tekort op de rijksbegroting volgend jaar drie tot vier miljard gulden hoger uitvallen dan het kabinet wense lijk vindt. Het financieringstekort zou niet 6,5 procent, maar meer dan 7 procent bedragen, zo blijkt uit berekeningen van minister Van der Stee (financiën). Van der Stee heeft zijn colle- de financiële voorjaarsnota, ombuigingen beslissingen ne- ga's gevraagd alvast te zoeken zal de ministerraad over om- men. Vandaag bespreekt het naar mogelijke bezuinigingen vang en invulling van extra kabinet de wens van Van der op hun departementen. De ko mende twee maanden wil hij een inventarisatie maken. Pas in maart, bij de opstelling van NEW YORK (UPI/RTR) - De Oostenrijkse secretaris-generaal van dc Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft zich donderdag teruggetrokken als kandidaat voor een derde ambtstermijn. Waldheim schijnt echter niet de deur te hebben gesloten voor een moge lijke verlenging van zijn ambtstermijn, ingeval de Veiligheidsraad dc bestaande impasse niet zou kunnen doorbreken. Sinds 26 oktober is de Veiligheids- de post van secretaris-gei. raad er niet in geslaagd het eens te worden over een voordracht inzake de vervulling van het ambt na af loop van de tweede termijn van Waldheim op 31 december. De kan didatuur van de 62-jarige Wald heim stuitte steeds op een veto van China, terwijl de andere kandidaat, de Tanzaniaan Salim Achmet Sa- lim, onvoldoende stemmen kreeg dan wel door een veto van de Ver enigde Staten werd geblokkeerd. Nadat China 16 keer een veto tegen zijn herbenoeming had uitge bracht, verzocht Waldheim hem als kandidaat te schrappen bij vol gende stemmingen. „Ik doe dit ver zoek in het hogere belang van de organisatie die ik onveranderlijk toegedaan blijf," aldus Waldheim. Volgens kringen van de Veilig heidsraad zou de 39-jarige Salim ook bereid zijn zich terug te trek ken. Intussen hebben verscheidene diplomaten, voornamelijk uit La- tijns-Amerika, belangstelling voor maar geen van hen wilde zich op stellen tegenover Waldheim of Sa lim. Diplomaten in New York achten het evenwel twijfelachtig of deze eventuele kandidaten de instem ming van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad kunnen ver werven. Deze vijf- de V S De Sow- jet-Unie. Engeland. Frankrijk en China - bezitten het recht van veto. China verklaarde donderdag dat het zich zal stellen achter een kan didaat uit dc. 'derde wereld'. Vol gens een communiqué dat ver spreid werd door hel persbureau Nieuw China, heeft Peking geen persoonlijk vooroordeel tegen Waldheim. „China zal echter niet toestaan dat de zaken van de V.N. worden beheerst en gemanipu leerd door een of twee supermo- gendheden." Salim is de officiële kandidaat van de organisatie van Afrikaanse een heid en van de beweging van niet- gebonden landen. king op de vijftien mensen die in de maand voorafgaande aan het constate ren van het defect zijn overleden Het onderzoek vindt plaats ongeacht de wijze waarop deze patiënten beademd zijn, aldus de ziekenhuis-directie. De eerste uitslagen van het onderzoek kunnen volgens de directie halverwe ge de volgende week worden ver wacht Behalve bij de inspectie van de volksgezondheid is het voorval ook ge meld bij de in het ziekenhuis functio nerende commissie voor fouten, onge vallen en bijna-ongevallen. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid is in principe be reid subsidie te geven aan de stichting 'zelfbestuur', die is opgericht door de associatie van bedrijven op coöperatie ve grondslag (ABCi De stichting heeft als doel de onderne mingsvorm op basis van werknemers zelfbestuur te bevorderen. ENSCHEDE iANPi - Wie in Twente op pad gaat in een blauwe of rode regenjas van een glimmende stof loopt het risico dat dit kledingstuk wegsmelt door een bijtende vloeistof die naar de politie aanneemt uit spuitbussen afkomstig is. Al zo'n 130 Twentenaren hebben sinds deze zomer aangifte van dit soort ver nieling gedaan. De politie sluit overi gens niet uit dat er nog meermensen hel slachtoffer zijn geworden van de spuit- maniak! ken). De eerste gevallen deden zich voor in Almelo, later kwamen er ook meldingen uit Borne en Hengelo. De afgelopen week werden elf vrouwen in Enschede de dupe. Het spuiten op regenjassen doet zich vooral voor in grote mensen massa's bijvoorbeeld in winkelcentra en op markten. Daar kan men onge merkt zijn gang gaan. Gedupeerden merken veelal pas bij thuiskomst dat in hun jas grote gaten zijn gevallen. Voor de politie is het daarom bijzonder moei lijk de dader's i op te sporen De Almelo se politie heeft al eens met een grote ploeg burgeragenten gepost, maar zon der resultaat De hoop van de politie is vooral gevestigd op de oplettendheid van de burgers. Extra oplettendheid wordt uiteraard gevraagd van diegenen die een rode of blauwe regenjas dragen. Maar ook an dere kleuren jassen zijn wel eens bespo ten. De Enschedese politie heeft inmid dels een van de ernstig beschadigde jassen naar het gerechtelijk laborato rium gestuurd om de aard van de vloei stof te laten vaststellen. In Almelo is tot nu toe gebruik gemaakt van soldeenva- ter. verdund met zoutzuur Een bijtend vocht dat ook andere sloffen dan plas tic kan aantasten. De eerste kamer houdt op dinsdag 1.5 en woensdag 16 december geen algeme ne politieke en financiële beschouwin gen. Het debat met de regering is uitge steld tot het voorjaar van 1982 Aldus heeft de griffier van de eerste kamer donderdag meegedeeld. Het uitstel van het debat vindt zijn oor zaak in dc komende ziekenhuisopname van premier Van Agl. Hij wordt dan be handeld aan spataderen MIDDELBURG - Nog voor liet einde van het jaar wordt begonnen met bo demonderzoek op elf terreinen in Zee land waar mogelijk giftige stoffen in de grond zitten. Het rijk betaalt deze eerste, oriënterende onderzoeken tot een maximum van 15 mille per terrein. Voor twee 'verdachte' plaatsen is nu al een tweede subsidie toegezegd, als het eerste onderzoek de aanwezigheid van gif aantoont. De definitieve toezeggin gen van het ri jk kwamen eind vorige week binnen bij de provincie. De on derzoeksbureaus die de proeven ne men zijn al bekend. Voor de jaarwisse ling dient nog gestart te worden. Eerst zullen bodemmonsters worden genomen. Daarna volgt het laborato riumonderzoek. en vervolgens de rap portage De hele procedure zal volgens ir G Adema. hoofd van de onderafde ling bodem en afvalstoffen bij de pro vinciale waterstaat, enkele maanden in beslag nemen. De 'verdachte" terreinen werden eerder al door de provincie opgesomd in een onderzoeksschema voor 1981. Het zijn: zes lokaiies van voormalige gasfabrie ken in Vlissingen. Aardenburg, Hans- weert. Tholen. Goes en Wemeldinge. een stortplaats in Vlissingen. de voor malige gemeentelijke stortplaats in Goes-Noord. de voormalige stortplaats in 's-Heer Arendskerke. de oude belt van het vuilvenverkingsbedrijf CVI in de Kanaalpolder by Sas van Gent. en het bedrijfsterrein van hel metaalvére- delingsbedrijf'Cruson B V.' in de woon kern Breskens. Voor alle oriënterende onderzoeken is 15 mille beschikbaar Daarnaast heeft het ministerie nog eens 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor een eventueel aanvullend onderzoek op het voormali ge gasfabriekterrein in Tholen Pn een bedrag van 23.700 gulden voor een eventueel soortgelijk onderzoek bij 'Cruson' in Breskens. De onderzoeken worden gecoördineerd door de provinciale waterstaat in Mid delburg ..Het gaat om terreinen waar van we zeker weten of het sterke ver moeden hebben dat er iets ligt." zegt ir. Adema in een toelichting. ..Op grond 'Slot zie pagina 2 kolom 2i Kart. Waldheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1