PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wapenonderhandeling in het diepste geheim ISRAEL AKKOORD MET EURO-TROEPEN SINAI Bonden kraken Den Uyls banenplan SPIJSOLIE-SCHANDAAL RAMP VOOR SPANJE Blikken ananas met gif verontreinigd OM KANS OP SUCCES TE VERGROTEN uuul Als VS wijziging goedkeuren Enkele buien Veel bewolking en enkele regen- of sneeuwbuien. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra den. Aan de kust nu en dan harde noorde- 224e jaargang no. 283 Dinsdag 1 december 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 DEN HAAG (ANP)- Het aantal verkeersongevallen is inde eerste negen maanden van dit jaar met 5,5 procent gedaald ten opzichte van de eerste drie kicartalen van 1980:34.950 tegen 36.989. Daarbij vielen ook minder doden dan het jaar daarvoor: 5,6 procent of 1395 in plaats van 1478 in de eerste negen maanden van 1980. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die maandag zijn gepubliceerd De basis voor deze gegevens wordt gevormd door de registratie van de dienst verkeersongevallenregistratie. In alle categorieën iveggebruikers nam het aantal doden af. behalve in de groep voetgangers, waar sprake was van een stijging met 6.i procent. Van onze speciale verslaggever) GENEVE - De onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ter beperking van de wederzijdse kernwapenarsenalen in Europa, zullen zich in alle stilte voltrekken om de kans op succes zo groot mogelijk te maken. Officieel zal naar buiten toe weinig meer worden meegedeeld dan de data en de plaats van de vergaderingen. „Overeenkomstig de instructies van onze beide regeringen om serieuze on derhandelingen te gaan voeren, hebben we afgesproken dat de details over die Dat is althans de afspraak die de twee hoofdonderhande laars, de Amerikaanse delega tieleider Paul Nitze en zijn Russische tegenspeler Yuli Kvitsinsky gisteren in hun eer ste bespreking op de Russische missie in Genève hebben ge maakt. Na afloop van de eerste dag zei Nitze: onderhandelingen binnen de onder handelingskamers moeten blijven. Al leen door wederzijds respect voor de vertrouwelijkheid van deze besprekin gen kunnen we hopen onze feitelijke ge schillen te bekijken en naar oplossin gen te zoeken die de veiligheid zullen verzekeren en de spanning zullen ver minderen. Daarom zullen we de onder werpen aan de onderhandelingstafel niet publiek bediscussiëren. We willen dat deze besprekingen succes hebben. Deze overeenkomst zal ons helpen naar dat doel toe te werken", aldus Nitze. Hij deed een beroep op de pers hieraan mee te werken want. zo zei hij. ..de inzet is zeer hoog, voor iedereen". De verklaring van Nitze was uiteraard (Slot zie pagina 4 kolom 7) Enkele uren nadat in Geneve de be sprekingen van start waren ge gaan tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over de beper king van de middellange afstands raketten in Europa hielden rond duizend personen in het centrum van de stad een betoging voor ont wapening. De protestmars was georganiseerd door de plaatselijke beweging 'Vrouwen voor vrede'. Aan de Ame rikaanse en Russische delegaties die maandag zijn begonnen aan het ontwapeningsoverleg werd de oproep gericht „van uitbreiding van het arsenaal moordwapens af te zien". De onderhandelingsteams werd verder te verslaan gegeven dat zij „beslissen over het voortbe staan van deze planeet ultimatum De Vervoersbond FNV stelt twee stu- wadoorsbedrijven in het Vlissingse ha- vengebied een ultimatum van veertien dagen. De vervoersbond zal actie on dernemen als de beide bedrijven na die termijn-niet vrijwillig uit de havens zijn verdwenen De bond eist sluiting van de bedrijven omdat de arbeidsom standigheden er zeer slecht zouden ztin. PAGINA 3 polen De communistische partij in Polen zou volgens welingelichte kringen In War schau overwegen om de gemeente raadsverkiezingen van begin volgend Jaar uit testellen. PAGINA 7 emancipatie (Van onze correspondenten) JERUZALEM - Israël heeft Europese deelname aan de Sinai-vredesmacht aanvaard, nu Washing ton bereid is gebleken inhoud te geven aan de zogenaamde „strategische samenwerking" met Jeruzalem. Die was premier Begin beloofd als tegenwicht voor de verkoop van Awacs-radarvlieg- tuigen aan Saoedi-Arabië. De Israëlische minister van defensie Arik Sharon en zijn Amerikaanse collega Caspar Weinberger zijn daarover maandag in Washington tot een akkoord gekomen. De twee onderhandelaars in Genève, de Amerikaan Paul Nitze linksi en de Rus Yuli Kvitsinsky schudden elkaar de hand In een „intentieverklaring", die de vorm heeft van een openbaar memo randum met een geheim aanhangsel, hebben Israël en de VS de beginselen vastgelegd voor hun strategische sa menwerking. Maar daaruit valt voor alsnog niet meer te concluderen, dan dat die is gericht tegen een bedreiging van de vrede en veiligheid in het Mid den-Oosten door de Sowjet-Unie of door de Russen gecontroleerde strijd- Op een veiling van Christie's in Ge nève heeft een gouden munt die de Spaanse voorlopige regering in 1870 had laten slaan. 380 000 Zwitserse fran ken longeveer f500.000opgebracht krachten. Uitdrukkelijk wordt in de verklaring vermeld dat de militaire sa menwerking zich niet richt tegen „lan den of groepen van landen in het Mid den-Oosten zelf'. Een zinsnede die. zo menen waarnemers, de verwachte Ara bische protestgolf wat moet indam men. In Jeruzalem was eerder op de dag al bekendgemaakt dat de Israëlische re gering in beginsel een Amerikaans compromisvoorstel had aanvaard dat de deelneming van Engeland, Frank rijk, Nederland en Italië aan de Sinai- vredesmacht alsnog mogelijk maakt. Het Israëlische kabinet bracht enige wijzigingen van ondergeschikt belang aan in de tekst van een Amerikaans- Israëlische beginselverklaring, die als basis moet dienen voor deelneming aan de multi-nationale vredesmacht. Deze wijzigingen zullen door Amerika moe ten worden goedgekeurd alvorens de Is raëlische regering zich officieel met het document kan verenigen. In het ontwerp dal de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Haig het afgelopen weekeinde in Washing ton met zijn Israëlische collega Sha mir heeft opgesteld, worden de ak koorden van Camp David als basis ge noemd voor de vredesmacht. In het ontwerp wordt uitvoerig geciteerd uit het Egyptisch-Israëlische vredesver drag. Israël wil echter een referentie aan de resoluties 242 en 338 van de Vei ligheidsraad schrappen, alsmede een woord van dank aan de Europese deel- het emancipatiewerk over aan gede puteerde staten. Naast de financiering van hel VOS-werk beveelt de commis sie subsidies tot een totaalbedrag van 45 mille aan. Er is echter maar 35 mille te verdelen. PAGINA 13 woning wetwoningen De raad voor de volkshuisvesting vindt dat het rijk ervoor moet zorgen dat er gedurende tien jaar per jaar vijf tigduizend woningwetwoningen wor den opgeknapt Om verkrotting van de na-oorlogse woningen tegen te gaan. zou volgens de raad per woning twintigduizend gulden moeten wor den verspijkerd PAGINA 15 transfersysteem De voetbalvakbonden van West-Euro pa hebben zich maandag in Gent uit gesproken voor afschaffing van het transfersysteem. Hoewel sommige lan den de regeling al hebben afgeschaft en andere bepalingen kennen die een speler een vrije transfer garanderen, zijn er internationaal gezien nog veel problemen met het systeem. PAGINA 18 werkloosheid Het gemeentebestuur van Rotterdam gaat proberen de bedrijven het beter, naar de zin te maken. Veel werk zal worden gemaakt van het verbeteren van de financiële activiteiten en ook de bedrijfsadvisering wordt aange pakt. De werkloosheid in Rotterdam dreigt zo sterk te stijgen, dat binnen enkele jaren twintig procent van de af hankelijke beroepsbevolking zonder werk zit Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: en 13. Sport: 15. Radio en televisie? 18. Financiën en economie: 19. UTRECHT tANP) - „Er dreigt voor Spanje een gigantische ramp als niet snel een behandeling wordt ontwikkeld tegen de ziekte die wordt veroorzaakt door giftige spijsolie, die daar deze zomer op grote schaal op de markt is gekomen". Dat zei dr. E. van Elven, hoofd van het huisartsenlaborato rium in Utrecht, maandagavond in een televisieprogram ma. Tienduizenden mensen die de giftige olie hebben binnenge kregen, lopen volgens Van Elven de kans om vroeger of later ziek te worden en aan hun ziekte te bezwijken. Voor de ziekte is nog geen medicijn ontwikkeld omdat de medische wereld nog in het duister tast over de aard ervan. Volgens dr. Van Elven gaat het echter om een aandoening waarbü de afweer mechanismen in het lichaam zich gaan keren tegen het li chaam zelf. in plaats van tegen schadelijke invloeden van buitenaf. De arts is onlangs gepromoveerd op een onderzoek naar zulke 'auto-immuunziekten'. Hij hoopt binnenkort de kans te krijgen in Sparye mee te werken aan het onderzoek naar de spijsolie-ziekte Het is volgens dr. Van Elven niet onmogelijk dat Neder landse toeristen de ziekte in Spanje hebben opgedaan als ze de giftige olie hebben gebruikt. Bij het ministerie van volkshuisvesting zijn daar echter nog geen gevallen van bekend. 1 "««awuftweiM»*" f*HTFTOl»46£3«S ÏNHAIT t I 'Mrc IStfOUO 58<8- «assim» i s8£«s(* w HE ASSEN (ANP) - Er zijn blikken ananasschijven op sap op de Ne derlandse markt gebracht die aan de buitenkant ziju verontreinigd met het gevaarlijke bestrijdings middel dichloorphenol. De blik ken zijn door de penetrante geur van het middel gemakkelijk her kenbaar. Dit heeft de provinciale keuringsdienst van waren in Dren the maandagmiddag bekendge maakt. Het gaat om een onbekend aantal blikken van het merk 'Siam Food', die voorzien zijn van het slagmerk 'SL-tip-6111 tot en met 6115. De blikken hebben een inhoud van 567 gram. Erop gedrukt staat verder 'product of Thailand'. De keuringsdienst van waren raadt mensen die zo'n verontreinigd blik hebben aan, om het zo min moge lijk aan te raken en ingepakt naar de winkelier terug te brengen Daarna moeten de handen zorgvul dig gewassen worden. Reukproe- ven hebben inmiddels aangetoond dat het bestrijdingsmiddel niet in de blikken zit. Voor de zekerheid zal de inhoud verder geïnspecteerd worden, aldus een woordvoerster van de keuringsdienst. Het merendeel van de ongeveer 24.000 verontreinigde blikken ana nas is gelokaliseerd. De meeste be vinden zich in Drenthe. Ze worden (Slot zie pagina 4 kolom 5) 3 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De vakbeweging kraakt de werkgelegenheids plannen van minister Uyl, zo als die zijn neergelegd in een brief aan de Stichting van de Arbeid. FNV-voorzitter Wim Kok zei na afloop van de fede- ratieraad: „Het banenplan lijkt nergens op. Wij passen er voor om woensdag in de Stich ting van de Arbeid met de mi nister de praten over de prijs van een plan wat bij lange na nog niet concreet is ingevuld. Dit kan niet door de beugel. Als via wetgeving ons het vrije on derhandelen onmogelijk wordt gemaakt, stuit het kabi net bij ons op materieel en principieel verzet". Het CNV komt tot de conclusie, dat Den Uyl niet verder komt dan een aan tal op zichzelf voor de hand liggende maatregelen, die slechts een beperkte bijdrage leveren aan de structurele be strijding van de werkloosheid „Het feil. dat de minister er niet in slaagt om een nationaal werkgelegenheidsplan te presenteren, bevestigt onze mening dat bestrijding van de werkloosheid moet beginnen op het niveau van on dernemingen en bedrijfstakken", aldus het CNV. De FNV blijft vasthouden aan het reeds eerder gepubliceerde loon- en ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1982. Daarbij gaat de FNV er vooralsnog van uit, dat de prijscompensatie niet aan getast wordt, dat in bedrijfstakken en bedrijven, gekeken naar de financieel- cconomische situatie, er toch iets mo gelijk moet zijn op grond van de geste gen of gedaalde arbeidsprodukti viteit. Bovendien meent de FNV', dat de koop kracht van de minima niet aangetast mag worden. ..Bij ons overheerst de teleurstelling bij het lezen van de brief van Den Uyl aldus Kok. Voor de FNV blijft desohda- riteitshefnng wel bespreekbaar, als het kabinet precies aangeeft, wat er met het geld gebeurt en hoeveel banen er mee geschapen zullen worden. Wim Kok zei pisnijdig te zijn over het ..weg schrijven door Den Uyl van iedere vorm van arbeidstijdverkorting per dag of per week". „Dat zal Den Uyl niet in dank worden afgenomen", zei hij. Het dreigen met Ingrijpen via loon maatregelen vindt Kok onverstandig. „Dat geeft, blijk van weinig vertrouwen in de sociale partners", zei hij. Ziektewet Grote problemen heeft de FNV ook met de door Den Uyl voorgestelde maatre gelen in het kader van de Ziektewet: vijf ziektedagen voor rekening van de werk gever en een lagere uitkering voor werk nemers. „De vrijheid van onderhande len wordt hier wel goed aangetast. Bo vendien worden op dit punt cao's open gebroken. Tegen deze voornemens zul len we dan ook heftig verzet aanteke nen". aldus Kok. Over het geheel van de brief zei Kok: „We zullen van ons hart beslist geen moordkuil maken in het ge sprek met de regering". Volgens het CNV hebben de sociale partners in de Stichting van de Arbeid hebben afgesproken zich unaniem te zullen inzetten voor de instelling van het investeringsloon. „Dit legt de part ners op inderdaad een begin te maken". FNV-voorzitter Wim Kok zei. dat de fe- deratieraad van de FNV had besloten een gedegen studie van het investe ringsloon te zullen maken Dat bete kent volgens hem wel. dat invoering niet in 1982 kan plaatshebben. Het CNV zegt, dat ondanks de negatie ve beoordeling van de plannen van Den Uyl het CNV bereid blijft aan een aantal plannen mee te werken, zoals stimulering van de bouwnijverheid, het opzetten van een industriebeleid en bestrijding van de jeugwerkloos- heid. Het CNV blijft grote waarde hechten aan een decentrale aanpak, maar de hele reeks van aangekondige maatregelen in de lonen past volstrekt niet in de benadering van het CNV. „Afspraken over prijscompensatie en vakantiegeld horen thuis bij cao-partij en. Dat geldt ook voor gedachten over het ziekteverzuim. Wij verwachten dan ook, dat de Stichting van de Arbeid in grijpen in de contracten zal afwijzen" aldus het CNV De vakcentrale voor hel Middelbaar (Slot zie pagina 4 kolom 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1