PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bomaanslag in Damascus eist tientallen doden Oud-topman KLM verdacht van verduistering zeven ton Engelse kustvaarder zonk ter hoogte Westkapelle Compromis VS-Israël over Europese deel Sinaï-macht kleintjes TALRIJKE GEWONDEN EN ENORME RA VAGE ALLEN LEGT FUNCTIE TIJDELIJK NEER Twee doden in jeugdsoos NA ONDERZOEK STEEKPENNINGEN-AFFAIRE Indoor Goes open voor gehandicapte atleten Vrouw gewurgd I Enkele buien Enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Vrij krachtige noord- 224e jaargang no. 282 Maandag 30 november 1981 DAMASCUS (RTR/AFP/UPI) - Een bomaanslag in de Syrische hoofdstad Damascus heeft zondag het leven gekost aan 64 mensen, 135 mensen werden gewond, zo is officieel meegedeeld. Verwacht wordt dat het dodental zal oplopen. De Syrische regering en westerse waarnemers in Damascus leggen de verantwoordelijkheid voor de aanslag bij de 'Moslem-Broederschap', een islamitische-fundamentalistische groepering die sinds drie jaar een aanslagen-campagne voert tegen de regering van president Deze bestaat uit alawieten, een minderheid in Syrië. Volgens westerse diplomaten is deze aanslag de vierde sinds augustus waarbij een bom in een auto tot ontploffing wordt gebracht. In de drukke avenue die in Damascus de oude stad van de moderne binnen stad scheidt, reed zondagmorgen vol- ITALIAANSE WILDE ZICH VERBRANDEN TREVISO (RTR) - Een Italiaanse heeft zich zaterdag met benzine overgoten en in brand gestoken, naar zei zij uit protest tegen de golf van terechtstel lingen van kinderen in Iran. De vrouw, de 45-jarige Emma dal For- no. is moeder van drie kinderen. Zij ligt nu in ernstige toestand in een zieken huis in Trèviso in Noord-Italië. Het Iraanse leger heeft zondag een grootscheeps offensief gelanceerd in het westen van de olie-provincie Choe- zestan. Hierbij zijn een reeks dorpen en het grensstadje Bostan heroverd op het Iraakse invasieleger, waar een in een strategische gevechtszone de grens werd bereikt, dit heeft radio Teheran zondag meegedeeld. Na plaatsing in Nederland van nieuwe kernwapens voelt tachtig procent van de demonstranten van vorige week in Amsterdam voor hardere acties. De heift van de betogers wil dat Neder land het NAVO-lidmaatschap beëin digt. Uit een enquête blijkt verder dat ruim honderdduizend van de demon stranten in Amsterdam voor het eerst aan een betoging deelnamen. PAGINA 9 sober De sobere leefwijze van de van nature ■levenslustige' Harm Wiersma is niet zonder resultaat gebleven. Het afgelo pen weekeinde werd hü definitief eind winnaar van WK-revanche-match dammen. Hij neemt de titel over van Anatoli Gantwarg. PAGINA 12 hoofdrol De basketbalvereniging Hulst kan nog veel plezier beleven aan Willy Steve niers. Bij zijn eerste optreden voor de BV Hulst scoorde de Belgische ex-in ternational 29 punten. Tevens tekende Steveniers voor een groot aantal zui vere passes en had daarmee een ruim aandeel in 89-72 'overwinning tegen Eastwood Tigers. PAGINA 13 ontslag Willy Huis in 't Veld is ontslagen als trainer van het herenteam van de Goe- se handbalvereniging GSC. Binnen de spelersgroep bestond er nogal wat wrevel over het feit dat Huis in 't Veld ook trainer was van de voetbalvereni ging Colijnsplaat. herstel Amemuiden heeft zaterdag de eerste stap gezet op de weg naar de wederop standing. Tegen Good Luck behaalde ae tot nu toe tegenvallende ploeg van trainer Jaap van Maris een royale 4-1 overwinning In het begin van de twee- de helft raakten de gemoederen over verhit nadat van eik team één speler tegen het rood was aangelopen. De scheidsrechter besloot toen zelfs de wedstrijd vijf minuten stil te leggen. PAGINA 16 vijfde Christ van der Smissen heeft in Sluis zijn vijfde nationale titel in het band stoten behaald. Van der Smissen bleef ongeslagen en vestigde een nieuw toernooirecord. Hans Vultlnk - en niet jos Bongers. goed voor twee Neder landse record - vergezelt de Braban der naar de Europese kampioenschap pen in Emmeloord. Nieuws uit Zeeland: 2 en Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10.11.12,13,15 en 16. gens ooggetuigen een auto langzaam langs een hoofdkwartier van de militai re politie. Op wachtstaande militairen bevalen de chauffeur door te rijden, toen deze een geweer trok en op de mili tairen schoot. Deze vuurden terug en doodden de chauffeur. Even later ont plofte de auto die een zeer grote lading springstof moet hebben bovrU Veiligheidspolitie zette onmiddellijk de Al-Azbakiya wijk af en lieten alleen brandweer en ambulances passeren. Het leger zette helicopters in om ge wonden te vervoeren. Zondagavond was Al-Azbakiya nog steeds afgezet en zochten reddingsploegen tussen het ve le puin nog steeds naar overlevenden. DEN HAAG - Staatssecretaris Lambers-Haquebard (milieuhygiëne) wil een heffing op de aankoopprijs van auto's ten behoeve van de bestrijding van geluidbinder. Deze heffing zou in de plaats moeten komen van de lawaaiheffing op de benzineprijs. De bewindsvrouw zei dit zaterdag voor de VARA-radio. De heffing op de benzineprijs is een algemene. Het is zo onmogelijk om de heffing te laten afhangen van het lawaai dat door de auto wordt voortge bracht. Door van elke auto bij de typekeuring door de Rijksdienst voor het Wegverkeer de lawaai-hoeveelheid te laten vaststellen, kan de heffing per auto-type worden aangepast. Deze heffing dient dan in de aankoopprijs te worden opgenomen. Het vijf verdiepingen tellende gebouw van de militaire politie is volgens oog getuigen geheel ingestort. Op straat la gen auto's op hun kop waarin mensen vastzaten. Een nabijgelegen school, waarop het moment van de aanslag les werd gegeven, liep zware schade op. aldus ooggetuigen. In de buurt van het gebouw van de militaire politie ston den drie volle autobussen en de stoe pen in de omgeving van de ontploffing zagen volgens deze ooggetuigen rood van het bloed van gewonden en doden. De doden zijn volgens het officiële Syri sche persbureau Sana onschuldige bur gers die toevallig passeerden of in de omliggende huizen woonden. Al Azba- kiya is een zeer drukke wijk die tegen de oude stad aan ligt. Eerdere aanslagen van de Moslem- Broederschap werden volgens westerse diplomaten sinds augustus gepleegd op het kantoor van het hoofdkwartier van UITHOORN (ANP)-In een jeugdsocie- teit te Uithoorn, waar een punkavond werd gehouden, zijn vrijdagavond twee mannen gedood door een steek partij. De 21-jarige A. M. K. uit Amsterdam en de 23-jarige W. de H. uit Vinkeveén kre gen ruzie om het gedrag van een meisje. De ruzie ontaardde in een vechtpartij met. een mes. de luchtmacht in het centrum van Da mascus en op een gebouw waarin Sow- jet-technici woonden. Officieel Is over de laatste twee aanslagen niets meege deeld. De Moslem-broederschap wordt vol gens de Syrische regering gefinancierd en getraind door Israel en imperialisti sche staten. Aangenomen wordt dat de broederschap vooral strijdt tegen wes terse en communistische invloed in de islamitische wereld. WESTKAPELLE -Voor de kust van Westkapelle verging zondag het Engelse schip 'Tojaro'. Zes opvarenden werden door de Belgische Marine vanaf een reddings vlot gered. OPVARENDEN PER HELIKOPTER GERED UITGEWERKT DOOR HAIG EN SHAMIR IVan onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische rege ring zal vandaag een besluit nemen over de deelname van Engeland, Frankrijk, Nederland en Italië aan hel Sinai-vredesleger. Minister van bui tenlandse zaken Shamir heeft het afge lopen weekend in Washington een compromïsformule uitgewerkt met zijn Amerikaanse ambgenoot Haig die waarschijnlijk Europese deelname alsnog mogelijk maakt, nadat Israël Shamier heeft zondag 'bepaalde Euro peanen verweten dat ze een wig willen drijven tussen Isaèl en de Verenigde Staten. Hij wilde niet zeggen wie hij precies bedoelde. Volgens dat compromis zullen Amerika en Israël een verklaring uitgeven waar in staat dat de Sinai-vredesmacht ge baseerd is op de akkoorden van Camp David. De Israëlische regering wil nog twee wijzigingen aanbrengen van on dergeschikte aard Israël wil Europa niet bedanken voor zijn deelname, en de resoluties 242 en 338 van de veilig heidsraad moeten niet genoemd wor den. In de akkoorden van Camp David worden deze resoluties wel genoemd. Begin en minister van defensie Sharon steunen het. compromis van Shamir en Haig. De regering kwam gisteren bijeen in het Hadassaziekenhuis waar premier Be- ISlot zie pagina 3 kolom 2) VLISSINGEN - Op twee plaatsen voor de Nederlandse kust - ter hoogte van Westkapelle en bij Scheveningen - zijn zondag reddingsacties uitgevoerd voor bemanningsleden van in nood ge raakte schepen. Ongeveer tien mijl uit de kust bij Westkapelle maakte de En gelse kustvaarder 'Tojaro' zondagmid dag omstreeks half één zware slagzij. De zes opvarenden konden per helicop ter worden gered. Enkele uren later kapseisde het schip en het zonk ten slotte rond half acht zondagavond even buiten de vaargeul bij Westkapel le. Omstreeks half elf zondagochtend was voor de kust bij Scheveningen al de Duitse kustvaarder 'Naros' in nood geraakt. Even voor één uur gingen de zes bemanningsleden van boord. Vijf van hen werden opgepikt door de Duit se kustvaarder 'Barcoliner'. Het zesde bemanningslid is te water geraakt en vermoedelijk verdronken. Vermoedelijk door de woelige zee is de lading van de Tojaro', gerst voor de kust van Westkapelle gaan schuiven. Onmiddellijk na de melding vertrok een helicopter van de Belgische marine uit Oostende en kozen de reddingsboor 'President Jan Leis' uit Burghsluis en de sleepboten Temi IV' van de firma Dijkhuizen, de'Flghter' van de Unie van redding- en sleepdienst en de 'Zwitser land' van de firma Muller zee. Om streeks half drie slaagde de helicopter erin de bemanningsleden van de Toja ro' vanuit een reddingvlot aan boord te nemen. De 'Zwitserland' zette een be- maninngslid aan boord van de Engelse kustvaarder en men slaagde erin een sleepverbindmg tot stand te brengen. Een half uur later kapseisde het schip echter en even voor vier uur brak de sleeptros. De Tojaro' dreef daarna in noordoostelijke richting en zonk ten slotte zondagavond rond half acht even buiten de vaargeul bij Westkapelle. De 'Zwitserland' bleef ter plaatse omdat het weer het niet toeliet een lichtboei bij het wak te plaatsen. De Liberiaanse bulkcarrier 'Enterpri se' (52.512 brt) liep zaterdagmorgen vast op een plaat in de Wielingen- Noord in de Westerschelde. Negen sleepboten van de Unie van redding en sleepdienst uit Terneuzen en één sle per van de Nieuwe Vlissingse Sleep dienst wisten het schip, dat om onge- (Slot zie pagina 5 kolom 6) Onderzoek misbruik functie (Van onze correspondent WASHINGTON - Richard Allen, presi dent Reagans' adviseur voor nationale veiligheid, heeft zichzelf met 'admini- WASHINGTON - Richard Allen. Rea gans. adviseur voor nationale veilig heid legde zondag een verklaring af voor de televisie. i Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie in Amsterdam verdenkt ir. F. Be sangon, voormalig plaatsvervangend president-directeur van de KLM, van verduistering in dienstbetrekking van 200.000 dollar in de jaren 1970 tot 1972. Naar de koersen van die tijd komt dat overeen met 741.000 gulden. Het delict waarvan ïr. Besangon wordt verdacht houdt verband met de aankoop van de Douglas DC-10 door de KLM in die ja ren en komt, na een recent verhoor van zeven Amerikanen, in de plaats van de eerdere verdenking van het aannemen van steekpenningen. De Amsterdamse rechter-commissaris mr. H.J.W, van Duuren heeft van 9 tot 20 november jl. gesprekken gevoerd met zeven huidige en voormalige top functionarissen van McDonnell Douglas. Tot deze zeven behoren John C. Brizendine, de tegenwoordige presi dent van Douglas, zijn voorganger van 1970 tot 1973 Jackson R. McGowen en de man die van 1968 tot 1970 aan het hoofd van Douglas stond, D,S Lewis. Onder leiding van Lewis, tegenwoordig president van F-16-fabrikant General Dynamics, kwam het DC-10-project van de grond. Het verhoor van deze Amerikanen was mogelijk op grond van een speciale overeenkomst over deze zaak tussen Nederland en de VS van 21 maart. 1979, en nadat in september jl. in de VS de strafzaak tegen McDonnell Douglas, waarbij de Amerikaanse Beurscommis- sie optrad als aanklager, zonder ver dere gevolgen voor McDOnr>oli Douglas was geëindigd. Geld van KLM Bij het verhoor eerder deze maand werd de Amsterdamse rechter-com missaris Van Duuren vergezeld van of ficier van justitie mr. R.A.M. Behling, de Amerikaan G.M. Black van het Amerikaanse ministerie van justitie en Besangons Amerikaanse advocaat R. Hibey. Uit deze verhoren, zo heeft het Amsterdamse Openbaar Ministe rie zaterdagavond laten weten, is ge bleken dat de 200.000 dollar door Ir. Frits Besancon. Douglas soonlijk KLM. „Op grond daarvan", aldus het Open baai' Ministerie in Amsterdam, „wordt B. nu verdacht van verduistering van 200.000 dollar in de periode van 1970 tot 1972, in zijn functie van directeur van de KLM." De oorspronkelijke verdenking, het aannemen van steekpenningen zo als begin februari 1980 was bekend ge maakt. komt hiermee te vervallen, te meer omdat dit delict thans verjaard is. De tweede verdenking, belasting-ont duiking, blijft gehandhaafd. De gehoorde Amerikanen hebben de Nederlandse justitiële autoriteiten „een groot aantal" documenten ter be schikking gesteld, die echter eerst nog moeten worden vertaald. Vervolgens zullen ook in Nederland nog enkele ge tuigen worden gehoord. Zou tegen de nu 73-jarige ir. Besangon het aannemen van steekpenningen be wezen zijn. dan had hij ten hoogste een gevangenisstraf van een jaar kunnen krijgen. Op verduistering in dienstbe trekking staat een maximale gevange nisstraf van vier jaar of een boete vaa ten hoogste 20.000 gulden. Ir. Besangon kwam in 1934 bij de KLM en vertrok in 1938 naar de VS waar hij een jaar later technisch vertegenwoor diger van de KLM weid. In die functie was hij belast met de voortgangscon trole op bestelde vliegtuigen, voorna melijk bij Lockheed en Douglas. In de oorlog was Besangon in Australië maar van 1946 tot 1949 had hij zijn vooroor logse funktie opnieuw; In 1951 werd Be sangon tot directeur benoemd en van 1965 tot zijn pensionering in 1973 was hij plaatsvervangend president-direc teur van de KLM. Lockheed-affaire De verduistering in dienstbetrekking waarvan Besancon nu wordt verdacht, vloeit uiteindelijk voort uit de Lock heed-affaire waarvan in augustus 1976 door de Commissie van Drie werd vast gesteld dat Lockheed prins Bemhard steekpenningen tot een bedrag van 1,1 miljoen dollar had betaald. In het rap port van deze commissie wordt gemeld dat ook ir. Besangon steekpenningen van Lockheed zou hebben ontvangen, een bedrag van 25.000 dollar. Besangon heeft dit ontkend. Uit de verhoren van Lockheed-functio- narissen vloeide een soortgelijk onder zoek naar praktijken van McDonnell Douglas voort, waarbij Douglas de Amerikaanse Beurscommissie eind 1978 rapporteerde aan „een hoge funk- tionaris van een Nederlandse lucht vaartmaatschappij" acht maal 25.000 dollar te hebben betaald Op grond van het een en ander vroeg staatssecretaris Smit-Kroes de Am sterdamse officier van justitie aanslui tend op die bekendmaking na te gaan in hoeverre ir. Besangon strafbare fei ten had gepleegd. De ministeries van justitie van Nederland en de VS sloten op 21 maart 1979 een overeenkomst tot wederzijdse rechtshulp over deze zaak. UTRECHT - Als eerste Nederland se atletiekorganisatie stelt de af deling Zeeland van de KNAU een indoorwedstrijd open voor gehan dicapte sportlieden. Op 23 januari wordt in Goes voor de vijfde keer Indoor Zeeland gehou den. waarvoor gehandicapte atle ten zullen worden geïnviteerd. In het programma wordt dus reke ning gehouden met een aantal nummers voor deze atleten, die ook kunnen rekenen op de nodige aan passingen in de veilinghal van Goes. Wedstrijdsecretaris Ko de Jonge uit Terneuzen stelde dat voor de ge handicapte sporters ruimte in het programma is geschapen door de estafette-nummers te schrappen. De organisatie vond dat onderdeel namelijk op de smalle baan te ge vaarlijk worden. De gehandicapte sportlieden zullen enkele sprint nummers (60 en 100 meter) afwer ken en tevens uitkomen op het on derdeel kogelstoten. Er wordt een deelname van ongeveer 35 atleten voor die nummers verwacht. stratief verlof gestuurd. Hij trekt zich voorlopig uit zijn functie in het Witte Huis terug, in afwachting van de resul taten die een justitieel onderzoek naar mogelijk misbruik van zijn functie als presidentieel adviseur, moet opleve ren. Allen is in opspraak geraakt, na dat in een safe een enveloppe met dui zend dollar was gevonden, die hij had ontvangen van een Japans damesblad als beloning voor het arrangeren van een interview met Nancy Reagan, de dag na Reagans inhuldiging als presi dent. Hij gaf zondag in een televisiegesprek toe dat op de enveloppe, zowel als op een ontvangstbewijs dat ook in de safe werd aangetroffen, cijfers stonden ..die als 10.000 konden worden gelezen" maar hield vol dat op de omslag niets geschreven stond toen hij die kreeg en dat hij nooit een ontvangstbewijs had gezien. Inmiddels echter zou volgens de New York Times, een Japanse zaken- vriènd van Allen hebben verklaard hem een 'groot cadeau' te hebben gebracht, hetgeen Allen nadrukkelijk ontkent. Omdat Allen-voor zijn benoeming in het Witte Huis de belangen van onder meer Japanse autofabrikanten verte genwoordigde. zjjn ook vragen gerezen over de toelaatbaarheid van zijn aan wezigheid bij gesprekken van Japanse afvaardigingen met Reagan over de problemen die de Japanse auto-import voor de Amerikaanse industrie mee brengt Naar de Washington Post zaterdag be richtte, zouden Nancy Reagan, presi dentieel adviseur James Baker, en pre sidentieel adviseur Michael Deever op Aliens ontslag hebben aangedrongen. SCHIJNDEL (ANP) - De 34-jarige Inge Westhoff uit Schijndel is in de nacht van vrijdag op zaterdag door haar vriend, de 34-jarige H. A. Th. M. K. eveneens uit Schijndel door wurging om het leven gebracht. De man en vrouw hebben enkele jaren samengewoond maar kregen moeilijk heden. Enkele weken geleden gingen zij uit elkaar. Volgens de politie is de man vrijdagavond na verschillende café's te hebben aangedaan naar het huis van de vrouw gegaan. In de loop van de nacht laaide de ruzie tussen beiden zo op dat de man de vrouw bij de keel greep en vervolgens wurgde. Guatemala telt 100.000 vermisten CARACAS/NEW YORK (UPI-DPA) - Paramilitaire groepen hebben de laat ste dertig jaar in Guatemala circa 100.000 mensen ontvoerd en omge bracht, zo luidde een vrijdag in Cara cas ingediende klachten van de Natio nale Unie van Guatemalaansc vrou wen. Volgens de unie zijn de 'verdwijningen' een "oud probleem" in Guatemala waar het linkse verzet een verwoede strijd voert tegen het militaire bewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1