Veel toeloop op eerste avond over Grevelingen Vrees voor grote 'gifberg' Belgische Callemansputte Schip ramt Thoolse brug Raad Middelburg stemt in met aanleg kunststof-trainingsveld INITIATIEF VAN LANDSCHAPSSTICHTINGEN BIJ SPORTPARK 'DE KRUITMOLEN' Beleidsplan van drughulp wordt aangepast PPD: woning toewijzing veel te gering ARTS F. PUYLAERT UIT SAS VAN GENT: marktberichten\ WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 ROTTERDAM - De belangstelling voor de Grevelingen als natuurgebied is groot. Dat bleek dinsdagavond in Rotterdam, waar de stichtingen Het Zuidhollandse Landschap en Het Zeeuwse Landschap gezamenlijk een begunstigersavond hielden. Voor deze aan de Grevelingen gewijde avond hadden zoveel geïnteresseerden zich aangemeld dat de aanvankelijk af gehuurde zaal te klein bleek te zijn. Daarom moest naar een grote accom modatie worden uitgeweken, die de on geveer vijfhonderd bezoekers, onder iie een zeventigtal Zeeuwen, nog maar krap kon herbergen. Vanavond (woens dag! wordt de Grevelingenavond van .beide stichtingen in Goes gehouden. Vijf sprekers belichtten verschillende aspecten van de Grevelingen. J. M. Bannink van de afdeling milieu-onder zoek van de Deltadienst van rijkswater staat stelde vast dat de waterhuishou ding in de voormalige zeearm sinds 1978 wordt bepaald door de doorlaat- sluis in de Brouwersdam. In vergelij- Lichtgewonde bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Bij een eenzijdig onge luk op de Engelandweg in Vlissingen is dinsdagavond een passagier van een taxi, W. H. uit Middelburg, licht ge wond. De taxi werd volledig vernield. Het ongeluk gebeurde omstreeks elf uur. De taxi, bestuurd door W. H. van E. uit Vlissingen, was op weg naar de ha ven. Op de Engelandweg stond een on verlichte vrachtwagen geparkeerd. Van E. merkte die te laai op en botste er tegenop. Zijn passagier werd met een lichte hoofdwond overgebraeht naar het ziekenhuis in Vlissingen. king met de jaren voor de ingebruikna me van deze sluis is het zoutgehalte van het water (en mogelijk ook het stikstof gehalte) verbeterd, terwijl er minder fosfaat in wordt aangetroffen. Het inla ten van zeewater levert in de Grevelin gen wel een -zekere gelaagdheid in het water op. Duiker drs. H W. Waardenburg voert in de Grevelingen een onderzoek uit naar het onderwaterleven op harde voe dingsbodems. Hij schetste de ontwik keling die zich de afgelopen tien jaar heeft voltrokken: aanvankelijk veel sterfte, gevolgd door een langzaam her stel. waarbij een deel van de verdwenen soorten geleidelijk weer terug komt. Dat is vooral te danken aan de miaat- sluis. Waardenburg vond dat deze het gehele jaar door open moet staan. Dat zou allerlei organismen de beste moge lijkheid bieden om in en uit te trekken. Ir B Steinmetz van het ministerie van landbouw en visserij besprek de be roeps- en sportvisserij Hij vertelde dat de aalvtingst in de Grevelingen matige resultaten ople vert. De oesters in de afgesloten zeearm tieren welig. Met de mossels gaat het een stuk minder goed. Momen teel doet zich onder deze schelpdieren nogal wat sterfte voor. Zonder vooruit te willen lopen op de bevindingen van de commissie die zich thans bezig houdt met de vraag Grevelingen zoel of zout, trok Steinmetz de voorzichtige conclusie dat het met een goed beheer van de spuisluis in beginsel mogelijk moet zijn dat platvis zich in de Greve lingen voortplant. De Nieuwe Inrichtingsschets voor de Grevelingen werd besproken door ir. M. J H. P. Pinkers van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Hij vertelde dat geprobeerd wordt recreanten weg te houden van natuurgebieden in de Gre velingen door op plaatsen waar ze min der schade kunnen veroorzaken aan trekkelijke voorzieningen aan te leg gen. M. C. Mol van Staatsbosbeheer on derstreepte het belang van de Grevelin gen als vogelgebied. Zeldzame visdief- jes, dwergsterns en grote sterns komen er in grote getale voor. Er moet vaak nogal wat moeite voor gedaan worden om het gebied tussen Zeeland en Zuid- Holland aantrekkelijk voor ze te hou den. Deze soorten broeden bij voorkeur op de kale grond. Maar de drooggeval len platen ontziltenïn een rap tempo en er ontstaat begroeiing. Die moet nu ie der jaar worden weggehaald om de vo gels broedplaatsen ïe kunnen bieden. Geld ontvreemd MIDDELBURG - Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Kuipersweg te Middelburg is het afgelopen weekein de voor 700,- ontvreemd aan Neder lands en buitenlands geld. Er werden ook veertig Eurocheques meegeno men. De dader(s) kwamien) het pand binnen door het slot van de kantinedeur te for ceren. Twee bureaus werden doorzocht. Er werd voor 500- schade aangericht. Van de daders ontbreekt elk spoor. De jeugd vermaakte zich uitstekend op de Kettingweg bij de Prins Willem Alexanderhaven in Yerseke die bij hoog water enkele centimeters onder water kwam te slaan. COLIJNSPLAAT - Bejaardenhuis Rus toord. 8.30-10 uur: uitzending Nomen Nescio. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden. 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Nes cio. TerValcke, 10-11.30 uur. uitzending No men Nescio. Huize Randwijck, 19-20 uur: uitzending Nomen Nescio. HULST - St.-Liduinaziekenh.uis, 20-22 uur: uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG - Parcival, 14.30 uur: 'Gelukkige Hans' poppenspel door Wil lem Joppe. Schouwburg, 20 uur: 'Groenten uit ba len' volkstoneel door Toneelgroep Bent; Dienstencentrum. Schuttershofstraat. 13.30 uur: film over Walcheren. VLISSINGEN - The Flying Dutchman. 21 uur: optreden Dixielandgroep 'The Jazznuts'. VROUWENPOLDER - Ver. gebouw. 15- 17.30 en 19-21 uur: Energiedag. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy I. 14 uur: Hugo de Hippo, a.l. 20 uur: OmarMukh- tar, lion of the dessert, 16 jr. Roxy II. 20 uur: Iloge hakken, echte lierde. 16 jr. Cinem'Actueel I, 20 uur: The deer hun- ter, 12 jr. Cinem'Actueel II, Endless love, 12 jr Cinem'Actueel III. 20 uur: Twee vor stinnen en een vorst. a.l. GOES - Grand, 20 uur: Jules et Jim. 12 jr. MIDDELBURG - City. 20 uur: Het meisje met het rode haar. 12 jr. TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: Hoge hakken, echte lierde. 12 jr. 'VLISSINGEN - Alhambra I. 20 uur: Christiane F. 12 jr. Alahambra II. 20 uur: Hoge hakken, echte liefde 12 jr TENTOONSTELLINGEN AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Aquarellen en voorwerpen uit gips van P. P. Adriaanse. BRUINISSE - Gemeentehuis, 8-12.15 en 13.15-17 uur: tkeningen van Wiebe Keikes. GOES-Museum, 10-12 en 13.30-17 uur; 'Kleine monumenten het behouden waard' en "Een eeuw Zeeuwse water staat' HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HEINKENSZAND - Bibliotheek: Aquarellen van Nelly van Nieuwenhuij- zen. MIDDELBURG - Zeeuws Kunste naarscentrum 10-12 en 14-17.30 en 19- 21.30 uur: Sieraden en objekten van di verse .kunstenaars. Schuttershof, 16-24 uur: Pentekenin gen van Connie de Lange. De Pruttelpot, 9-18 uur: Tekeningen van Sylvia Caljouw. Antiquariaat Merlijn, 13.30-17.30 uur: tekeningen en aquarellen van Victor Bouter. OOST-SOUBURG - Bibliotheek. 13.30- 17.30 en 18.20 uur: expositie van de Ca nadese ambassade. TERNEUZEN - Museum. 14-17 uur. fo to's 'Terneuzen zoals het vroeger was' Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16 uur: beeldhouwwerken van Jits Bakker. VLISSINGEN - Stedelijk Museum. 10- 12,30 en 13.30-17 uur: Sculptures en fo- to'film-objecten van Tajiri. Galerie Marquis. 13.30-17.30 uur: Werken Ron Rooymans. WATERLANDKERKJE - In den Ko ning', 11-21 uur: Penseelschetsen van Adriaan Geluk. IJZENDIJKE- Museum. 10-12 en 13.30- 17 uur: foto-tentoonstelling. HULPCENTRA Noord-en Midden-Zeeland-Goes, tel 01100- 14444 look voor milieuklachtem Zecuwsch-Vlaandercn - Alarmnummer OU50-12200 (brandweer en ambulancei Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551. dag en naclu bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251. van 10 00-24 00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijr Zeeland, tel 01184-14645. dag en naeht bereikbaar. MIDDELBURG - Het recreatie-sport park 'de Kruitmolen'in Middelburg wordt uitgebreid met een kunststof trainingsveld dat zowel voor voetbal trainingen als voor tennissen geschikt is. Bovendien wordt de parkeeraccom modatie! 52 plaatsen uitgebreid. Hier toe besloot de Middelburgse gemeente raad maandag met alleen de stemmen van de SGP-fractie tegen. Voor de voorzieningen bij De Kruitmo- len werd een krediet van bijna zeven honderdvijftigduizend gulden ver leend Het trainingsveld is een alterna tief voor het niet doorgaan van de aan leg van een vierde sportpark ten zuiden van het kanaal. Eerder werden er bij De Kruitmolen al drie voetbalvelden aan gelegd. Namens de PvdA verklaarde mevrouw S. Boersma-Smitskamp erg blij te zijn met het voorstel. Wel vreesde ze dat er bij goed gebruik van het veld nog meer tekort aan kleedkamers zou ontstaan. Wethouder H. Gillissen vond over het laatste dat de raad de mogelijkheden heeft om de prioriteiten alsnog anders te stellen zodat er wat aan het tekort aan kleedruimten gedaan kan worden Hij vond dat de heer A. J. Vleugel wel een beetje erg somber was toen deze liet Alleen de fractie van SGP/RPF kon zich niet aansluiten bij de lof die de wet houder van sportzaken werd toege zwaaid. Bij monde van de heer L. A. Kodde werd teleurstelling uitgespro ken over gebruik op zondagen terwijl de heer Kodde bovendien als bezwaar aan voerde dat er zijns inziens belangrijker zaken waren die prioriteit verdienden Reijershave De raad ging akkoord met de exploita tie-opzet voor het plan Reijershove I. 'Ons Genoegen' hield een uitvoering VLISSINGEN- De koninklijke harmo nie 'Ons Genoegen' uit Vlissingen hield zaterdagavond in de grote zaal van het Scheldekwartier haar jaarlijkse uit voering. De drie afdelingen, de Deltaband, de Jeugddeltaband en dé Harmonie zorg den voor een avondvullend en vrolijk concert. Na een openingswoord van de voorzit- ter. de heer P J Smits verzorgde 'Ons weten dat de voorzieningen m het licht Genoege„ voor ecn volle zaal met een van de financiële situatie misschien wel de laatste grote investering voor de sport is. VLISSINGEN - Het intergemeentelijk overlegorgaan drughulpverlening Midden-Zeeland heeft het concept-be leidsplan teruggenomen en zal dit her zien, in samenwerking met de hulpver lenende instellingen. Het nieuwe con cept-beleidsplan moet 15 januari ge reed zijn, zodat het kan worden bespro ken in de vergadering van 2 februari. Dan moet ook de aanvullende begro ting voor 1982 van liet huiskamerpro ject voor druggebuikers in Vlissingen worden goedgekeurd, hoewel het pro ject formeel geen recht meer kan laten gelden op een aanvullende subsidie. Dat bleek dinsdagmiddag bij de be handeling van het concept-beleids plan. tijdens het intergemeentelijk overleg tussen Goes. Middelburg en Vlissingen over de drughulpverlening. De aanvullende begroting voor 1982 van het hkpd had volgens drs H W Hietkamp van het bureau Zeeland van erm al voor 21 november ingediend moeten zijn bij het ministerie. Hij zegde echter toe te zullen proberen, de subsi- dielijn toch geopend te houden. Wethouder L. H. de Leeuw van Goes zei in de loop van januari een duidelijk beeld te verwachten van de financiële gevolgen, die het opzetten van laag drempelige hulpverlening in Goes met zich zal meebrengen. Het zou volgens hem best kunnen zijn dat de gemeente raad van Goes de voorkeur geeft aan een voorziening voor de Bevelanden en dan gedwongen zal zijn de bijdrage aan het hkpd te stoppen, zeker nu het hkpd nog zal komen met een aanvullende be- grotmgvoor 1982. De bijdrage van Goes voor 1982 is volgens hem echter gewaar borgd. tot op het bedrag dat dit jaar is verstrekt. Wanneer Goes haar bijdrage zal stoppen, moeten Vlissingen en Mid delburg 10 procent van de kosten ge heel voor eigen rekening hemen, omdat het rijk anders de overige 90 procent niet betaalt. COLIJNSPLAAT - De aanvoer van vis en garnalen en de gemiddelde prijs per kflo over de weck van 15 tot en met 21 november in de vismijn te Colijnsplaat is: export garnalen 5.800 kg. gem. prijs: 3.35: handels garnalen 1.323 kg: 4,23; long 18 kg: 16,41: schol 1.299 kg. 2.96; schar 389 kg: 2.70. bot 107 kg: 0.80: ka beljauw 28.366 kg; 3,13: wijting 10.401 kg. 1,49: zeebaars 14 kg. 12.41. makreel 10; 2.01: schelvis 78 kg; 3.29: steenbolk 391 kg. 0.71. kuit 216 kg: gem.prijs 3.54: diversen 26 kilo enthousiast publiek een afwisselend programma. Halverwege de avond werden enkele ju- bilaressen gehuldigd. Dit waren mejuf frouw J. Schot, mejuffrouw L. Brok king. mejuffrouw W. Capello en mejuf frouw E deVlieger.die 12,5 jaar lid zijn- .Zij ontvingen een draagmedaille en een oorkonde. Ook was er een bos bloe men voor de heer C.Corveleyn. die 65 jaar lid is van Ons Genoegen. Aan het slot van het concert gaf de diri gent. de heer J. C. De Boo van Uyen. zijn dirigeerstok over aan de heer R.di Bel- la Hij zal voor een jaar het dirigent schap overnemen. Na afloop was er gelegenheid tot dan sen. Verschillende fracties hadden wel moeite met enkele onderdelen. Na mens de WD verklaarde de heer J. Zoek het te betreuren dat de woning dichtheid opgevoerd ?s tot 36 per hec tare tegen 25 in eerste opzet. Boven dien vond hij de grondprijzen, die uit eenlopen van 136 tot 178 gulden per vierkante meter, aan de hoge kant. Vooral ten aanzien van woningwetwo ningen leek hem dat bezwaarlijk. Wethouder W. P. J. Baars van volks huisvesting en ruimtelijke ordening stelde dat de raad eerder al akkoord gegaan was met de globale opzet van de plannen. Hij wees er bovendien op dat de Provinciale Planologische Dienst (PPD) en de Directie Volkshuisvesting Zeeland hun instemming al betuigd hadden met de plannen. Met de uitvoe ring kan begonnen worden nadat ook uitsluitsel verkregen is van de Provin- cialePlanologische Commissie. De raad ging ook akkoord met het kre diet voor het bouwrijp maken van Reij ershove I De woordvoerders van WD en D'66 maakten opnieuw bezwaar te gen het feit dat een deel gefinancierd wordt uit de voor Middelburg te ver wachten gunstige resultaten van on derhandelingen met de PZEM over een nieuw inkoopcontract voor energie voor de gemeentelijke nutsbedrijven. Zij stelden zich op het standpunt dat het aan te vechten is dat er nu al geput wordt uit een bron waarover de onder handelingen nog steeds niet rond zijn en wezen erop dat het geen onuitputte lijk 'kruikje van Elia' is. De laatste term werd eerder gebruikt door fractieleider T. Verduin (PvdA) tijdens een commis sievergadering MIDDELBURG - De afdeling Walche ren van de Christelijke plattelands vrouwenbond komt donderdagavond om 19.30 uur bijeen in de Getuigenis- kerk Daar spreekt ds Ch van de Vne over het onderwerp 'Mijn pastorale werk in Der Boede'. iSlot van pagina 1) schatting is met de schade een bedrag gemoeid van ongeveer 150 000 gulden De 'Wilks' liep enkele deuken in het stuurhuis op en verloor alle apparatuur radarscanner radio-richtingszoeker. Losse geveltop verwijderd MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer heeft dinsdagmiddag om streeks kwart voor drie de top van de gevel van het pand Stationsstraat 12-14 in Middelburg verwijderd. Het gevel topje stond zó los. dat de bewoners van de panden in verband met de sterke wind besloten om de hulp van de brand weer in te roepen. Deze rukte uit met een spuitwagen en een ladderwagen. Nadat een vertegenwoordiger van de gemeentelijke dienst bouw- en woning toezicht de geveltop had geïnspecteerd, verwijderde de brandweer het losse deel MIDDELBURG - Het rijk wijst aan Zeeland niet genoeg te bouwen wonin gen toe. Tot die conclusie komt de Pro vinciale Planologische Dienst in een advies over het structuurschema volkshuisvesting. De PPD geeft daarin aan, dat de beleidskeuze van de rege ring om groot gewicht toe te kennen aan gebieden met de grootste woning tekorten voor Zeeland tot gevolg heeft, dat er te lage woningtoewijzingen zijn. De PPD ..De toewijzing van 1981 is zelfs niet toereikend voor de groei van de woningvoorraad die nodig is voor het opvangen van de natuurlijke aan was van het aantal woningbehoevende eenheden". De dienst meent ook, dat de regering ten onrechte per 1 januari voor Zeeland een woningoverschot heeft geconsta teerd. In werkelijkheid is er volgens de PPD een tekort aan woningen De dienst stelt, dat het voorgestane rijks beleid er na verloop van tijd toe zal lei den. dat Zeeland te maken krijgt met onaanvaardbare woningtekorten Het advies van de PPD wordt op 16 de cember besproken in een vergadering van de Provinciale Planologische Com missie antenne en verlichting) die op het stuurhuis was bevestigd. Eén van de twee schoorstenen van het schip werd door de botsing ontzet. Een inwoner van Schiedam maakte op onaangename wijze kennis met de kracht van de wind. Hij had zijn auto stond dinsdagmiddag geparkeerd op de Veersegatdam toen een windstoot het voertuig optilde en in het water deed belanden. Hoewel de rijkspolitie snel ter plaatse was met een boot slaag de zij er niet in de auto te lokaliseren. Volgens de rijkspolitie moet de oorzaak daarvan gezocht worden in een combi natie van wind, stroming en het feit dat de auto nog een tijd is blijven drijven. Ook de te hulp geroepen regionale brandweer, die vier duikers inzette, slaagde er niet in de blauwe personen auto te vinden. De zoekactie zal van daag. woensdag, worden voortgezet. Afkalving De schade die de storm aan duinen en zeewering aanrichtte bleef beperkt. Wel is op enkele plaatsen op Walcheren en Westerschouwen sprake van afkal ving van de duinen maar volgens de waterschappen is dat van een omvang 'die normaal geacht mag worden bij zulke weersomstandigheden'. Van de glooiing van de boulevard in Vlissin gen verdwenen enkele stukken asfalt die eerder bij reparatiewerken waren aangebracht. De nog niet voltooide boulevardwerken zelf, die worden uit gevoerd in het kader van de Deltawer ken, hebben de storm goed doorstaan. De door rijkswaterstaat geadviseerde beperkte dijkbewaking die gisteren werd ingesteld, blijft voorlopig nog ge handhaafd. Door de geweldige opstu wing van het water die door de storm werd veroorzaakt zit. zoals een woord voerder van de stormvloedwaarschu- wingsdtenst in Den Haag het uitdrukte "de Noordzee vól met water'. Als gevolg daarvan verwachtte men voor de afge lopen nacht een verhoging van de wa terstanden met ruim een meter OFFICIËLE PU BLIK AT IE GEMEENTE MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Mid delburg maken bekend dat zij voorne mens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestem mingsplan BREEWEG teneinde de bouw mogelijk te maken van een bungalow op een Laurens Stommesweg nabij de Michaelsdreefi Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herziening van het be stemmingsplan liggen met ingang van 27 november 1981 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie (kamer 15) voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk aan ons kenbaar maken. Middelburg, 25 november 1981. Burgemeester en wethouders van Mid'delburg, De burgemeester, drs. P. A. Wolters De secretaris, mr. A. Kerkhove Dankdag 25 november Nederlands Hervormde Kerk. Aagte- kerke 19 ds. Vreugdenhil. Arnemuiden 9.30. 15 ds. Schaap; Domburg 19 ds. Nauta, Gnjpskerke 19.30 dhr. Jumelet: Melïskerke 20 ds. Bruining: Middelburg Thomaskapel 19.30 ds. Moerman: Oost- kapelle 19 ds. Den Hollander, Seroos- kerke 19 ds. v d= Wind; Vrouwenpolder 19 ds. De Boer: Westkapelle 19 ds. Beze men, Zoutelande 19 ds. Bruining Gereformeerde Kerk. Arnemuiden 10 ds. Homburg. 19 dhr. v. Leerdam, Dom burg 19 ds. Hiddink. Gapinge 10. 20.15 ds. Eringa. Grijpskerke 10 ds. Ytsma. 19 drs. Sinke; Meliskerke 19.30 ds. Cop- poolse. Middelburg Hofpleinkerk 9.30 ds. Dondorp. 19.30 ds. Korevaar; Getui- geniskerk 19.30 as. Bell; Oost-Souburg 19 30 ds Melse; Oostkapelle 10. 19 dienst: Serooskerke 10 ds. Sinke, 19 ds. Ytsma. Sint-Laurens 19 ds De Craene: Veere 19 ds. Eringa: Vrouwenpolder 19.30 ds. Poley; Westkapelle 14.30 ds Hiddink, 19:30 dhr. v. Westen. Gereformeerde Gemeente. Aagtekerke 9.30.19 ds. v. Vliet. 14 leesdiénst; Melis kerke 9.30,14.30,19 ds. v. Stuyvenberg, Middelburg-Centrum 9.30. 14, 19.30 ds. Venema; Middelburg-Zuid 9.30. 19 ds. Rietdijk, 14 leesdienst: Oostkapelle 10. 14.30. 19 ds. Bac; Vlissingen 9.30. 14.30. 19.30 ds. Paul: Westkapelle 9.30. 14. 18 ds. A F. Honkoop: Zoutelande 9.30, 14.30.19 ds. Driessen. Gereformeerde Kerk iVrijgemaakt). Middelburg 19.15 ds. Borgdorfï. Sou burg en Vlissingen (De Lannoystraat1 26 11 19.30 ds. Berg. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Mid delburg (Klarenbeek LTS' 14.30. 19.30 ds. Brandsma; Vlissingen 15.19.30 ds. v d. Sluys. Gereformeerde Gemeente in Neder land. Middelburg (Engelse Kerk) 9.30. 14, 18.30 leesdienst. Vrije Evangelische Gemeente. Westka pelle 19 dhr, De Jonge. SA-S VAN GENT - Als" de Belgische plannen voor het storten van afval in Callemansputte bij Zelzate doorgaan, ontstaat er een grotere 'gilberg' dan bij Lekkcrkerk. Dat is de mening van F. Puylacrtarts te Sas van Gent. Hij gal' die mening dinsdagavond ten beste tij dens de najaarsvergadering van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland in 'De Speije' in Sas van Gent.* Die plannen bestaan eruit om in Calle mansputte achter een opgewoipen wal het verontreinigde slib uit hel kanaal Terneuzen-Gent te stoften en daar dan vervolgens een gipslaag. alkomstig van het in Zelzate staande bedrijf van Kuhl- mann over aan te brengen. ..Die gips laag drukt dan het onderliggende slib weg en dan ontstaat er ecn grote troep. Als dit gaat gebeuren dan zijn wij belo gen", was de mening van Puylaert, die de mensen van Kuhlmann 'onbetrouw baar gemeen volk' noemde. ,,Deze me ning zal ik herzien zodra blijkt dat deze plannen niet doorgaan", aldus Puy laert,. Met het beliegen doelde Puylaert op het feit dat nu wordt afgeweken van eerdere plannen die er voor Calleman sputte waren. Volgens die plannen zou ter afdekking een laag aarde aange bracht worden in plaats van een gips laag Op die aarde zouden dan bomen worden geplant, zodat het vergiftigde kanaalslib bedekt zou worden door een groengordel In eerste instantie leek kuhlmann. zo bleek uit woorden van de uit Zelzate afkomstige Leon Laureis. een medestander te zijn van de ecolo gen die het 'groenplan' steunden. ..Kuhlmann leek onze bondgenoot maar plotseling ging men bij dal bedrijf zwijgen, en nu is het zover dat het gips van Kuhlmann in Callemansputte moet. dal is mij inmiddels meegedeeld De belofte is al aan het bedrijf gedaan", aldus Laureis. In de discussie hierover in Belgié heeft Laureis. sterk tegenstander van de gipslaag. al te horen gekregen dat hij de oorzaak is van eventuele sluiting van het Franse bedrijf, omdat men daar het afval met meer kwijt zou kunnen „De directie van Kuhlmann bestookt ons met leugens Bij dat bedrijf wordt je in een hoek gedrukt met argumenten die nergens op berusten", meende Laureis Ook de provincie Zeeland krijgt met de afloop van de Belgische discussie te maken. Uit het gebied is water afkom stig dat mede dient voor de drinkwater voorziening in Zeeuwsch-Vlaandercn. Oud-eerste kamerlid C. Th. A. van Wa terschoot merkte tijdens de vergade ring dan ook op. dat gedeputeerde sta ten van Zeeland in kennis gesield moe ten worden van de te verwachten en te vrezen ontwikkeling Gipsbergen Overigens bespeurde Laureis bij Kuhl mann weinig medewerking om aan constructieve oplossingen te werken. ..De huidige gipsbergen die bij het be drijf van Kuhlmann liggen zouden af gedekt worden met aarde, daar kan dan weer wat op groeien. Die aarde zou komen uit Callemansputte. Nu zegt men bij hel bedrijf dal er geen tijd meer is om die aarde uit Calleman sputte te halen", zei Laureis, die erop aandrong dat van Belgische en Neder landse zijde 'vanaf vandaag' aan het dreigende probleem wordt gewerkt. Overigens zou het gips storten door Kuhlmann in Callemansputte pas in 1987 beginnen. Mochten de 'gipsplannen' m Calleman sputte doorgaan dan zet Laureis grote vraagtekens bij het Belgische Konink lijk besluit waarin voor Callemansput te een andere bestemming dan een gril lige gipslaag is voorzien „Maar ja. elke wet heeft een achterpoortje en dat is in Belgie groter dan de voordeur", is de mening van Laureis. De hoeveelheid slib uit,hel kanaal die in Callemansputte wordt gestort wordt er door de baggeraars ongeveer dagelijks weer uitgehaald. .Ik heb van de aanne mer begrepen dat hij op deze wijze tot in het oneindige door kan baggeren", al dus Laureis. die erop wees dat er een regeling noodzakelijk is die voorkomt dat het vervuilde slib in die mate wordt geloosd. Uit de vergadering kwam de angst naar voren dat een kopie van het Belgische Callemansputte kan ont staan door Zuid Chemie in Sas van Gent Zuid Chemie worstelt straks ook met een gipsafvalprobleem, Zuid Che mie valt overigens onder dezelfde direc tie als Kuhlmann. Om enige kans te hebben om de plannen tegen te houden is het belangrijk dat men van milieuzij de zelf met alternatieve voorstellingen komt. was de mening van Laureis In Belgie speelt de overheid volgens Laureijs op het ontmoedigen van de mi lieuliefhebbers. die steeds voor voldon gen feiten worden gesteld. Overheidsre gelingen om bedrijven op te wekken zelf hun afval te zuiveren werken niet, con cludeerde Laureijs en dat heeft pok tot gevolg dat er nu nog steeds 'ongebrei delde lozingen" in het kanaal van Ter- neuzen naar Gent door bedrijven in Belgié worden gedaan. Hij pleitte wat betreft de kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen voor een nauwe samenwer king tussen milieugroeperingen in Ne derland en België om de problemen aan te pakken. Voorzitter J. Bannink van de VMZ, die de verwachting uitsprak dat het leden aantal van zijn vereniging 2al dalen door een heroverweging van de gezin suitgaven. was van mening, dat er een mentaliteitsverandering nodig is om de wensen van de milieu-organisaties uit gevoerd te krijgen. Controle op de mi lieuwetgeving was een van de proble men die hij aanstipte .Hel zal iets van een zeer lange adem zijn", voorspelde hij Beursbericht Markt Goes 24 november 1981. GRANEN. ZADEN EN PEULVRUCHTEN AUe prijzen boerenschoon en franko leve- ringsplaats. Exclusief btw er: per 100 kg Tar we basis 16%. uit opslag handen en coöpera tie ƒ49.- - ƒ50,-. tarwe basis 16''. uit eigen opslag 51.25, zomergerst "oasis 16% 51.50 - 52,50. voergerst basis 16% 45.25 - 45.75. haver basis 1671 ƒ44.-. erwten kleine groene ƒ81.- - 84.50; schokkers 74,50 - 80,50; ca- pucljners 132.50: bruine bonen, vrij van grond en halve bonen: 18% vocht 177,50 - ƒ182,50; karwij boerenschoon ƒ210,- - ƒ227,50: karwij prima doorsneekwaliteit 245.-. AARDAPPELEN. Exclusief btw en per 100 kg. Bintje, veldsgewas, directe levering op auto geleverd 17.- - 19.-. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 18.- - ƒ20.-. voederaardappelen ƒ9.50. Notering Rotter damse beurs d.d 23 november 19S1 bintje 35-50 mm 17.- - 18.50: 50 mm' opwaarts 25.--ƒ26.- UIEN Op auto geleverd en exclusief Wir. Zaaiuien 10 cent - 15 cent per kg: zaaiuien. grove blanke partijen tot 17 cent per kg VLAS Ongerepeld. op auto geleverd exclu sief btw 35 cent - 4R rentper kg. HOOI EN STRO Op auto geleverd, exclusief btw en per l.000 kg. Weidehooi 225.- 235.-; dijkhooi 160.- - 180.-; luzemehooi ƒ280,- - 325,-: roodzwenk 125.-; veldbeemd 150.-: rietzwenk 95.- - 110.-: raaigrasscn 125.-: gerstestro 115.-:tarwestro_f 110,-; schokker- stro 100,--125,-; erwtenstro HU.- - 130.-; bruine bonenstro f 115 -. Aardappellermijnmarkl Rotterdam. 24 november. Bintje 40 mm opw. April laten 27.00. bieden 24,00, slot 27.pp Stemming april: kalm. Openslaande posities april: 13 Aardappcltcrniijninarkt Rotterdam 24 november Bintje 50 mm opw. April, laten 31.70. bieden 31.60. slot 31,70: november ia- ten 27.00. slot 27.00 Stemming april falauw: november kalm. Openstaande posities april -39 wordt 2773. november: -1 wordt 3. Omzet april: hoogste p.rijs 32,60. laagste prijs 31.80. laatste raken 5x31,80; november 1 x 27.00 Dag: april: 92. november l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 5