Eén prioriteitenlijst voor verpleeginrichtingen bepleit Onverstandig om kerncentrales vóór einde discussie te sluiten Ook Reimerswaalse je actief voor hulp Polen OJMJ Gedwongen ontslagen verpleeginrichtingen zijn onafwendbaar Eerste regionaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg geïnstalleerd Snel aanpak twee stukken Dammenweg nodig mm VOORZITTER ZEELAND VAN ZIEKENHUISRAAD: Debat tussen statenleden ging niet door NL L. ALMEKINDERS: PRIMEUR VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PROVINCIALE WATERSTAAT: VOOR 1990 IN UITVOERING PROF DR VAN DE KLUNDERT VOOR CHRISTELIJKE WERKGEVERS: provincie GOES - De voorzitter van de provinciale contactgroep Zeeland van de nationale ziekenhuisraad, M. L. Almekinders, heeft dinsdag gepleit voor het opstellen van één prioriteitenlijst namens de Zeeuwse verpleeghuizen, ziekenhuizen en zwakzinnigeninstituten. Met die lijst kunnen die instel lingen aanspraak maken op een deel van een bedrag van ongeveer 700 miljoen gulden voor nieuwbouwmogelijkheden in de intra-murale gezondheidszorg in Nederland.- „Voor Zeeland zou het bedrag voor afbreuk aan het geheel kunnen beteke- zich in de praktijk allerlei nevenver- nen. We zullen er in moeten berusten, dat een andere sub-regio clan de onze eventueel voor gaat", zo luidde het be toog van Almekinders in zijn openings woord. eventuele bouwplannen komen op 17.5 miljoen gulden", zo bracht Almekin- ders dinsdag naar voren in een vergade ring van de contactgroep, als er tenmin ste wordt gekeken naar de bevolkings cijfers". Die 17.5 miljoen is volgens Almekinders veel te weinig om te voorzien in de be hoeften die in Zeeland leven. Om aan die behoeften te kunnen voldoen zou er alleen al voor Zeeland een bedrag van 400 miljoen gulden beschikbaar moe ten komen, zo rekende hij voor. „Van daal' dat het, naar ik denk, aan te beve len valt, dat we ons - als provinciale af deling van de nationale ziekenhuisraad gezamenlijk sterk maken voor één prioriteitenlijst. „Ieder voor zich", zal schi jnselen voordoen, die los staan van die afdeling. Vinke vertelde weinig contact met de basis te hebben als Zeeuws vertegenwoordiger in de na tionale ziekenhuisraad. Contact Een van de leden van de contactgroep. C. Vinke van 'Ter Valcke', haakte daar op in, door te stellen dat het wel zinvol is om één lijn te trekken als Zeeuwse ziekenhuisraad-afdeling, maar dat Vrouwen voor Vrede Zeeland voor stille tocht naar Den Haag GÓES - De afdeling Zeeland van 'Vrou wen voor Vrede' neemt donderdag 26 november deel aan een landelijke stille fakkeloptocht die om 19.00 uur vertrekt vanaf het Maliveld in Den Haag. De af deling zal in groepsverband meelopen onder het motto 'om vredesnaam, stop met de kernwapens'. Er wordt per trein naar 's-Gravenhage gereisd. Vertrek punten zijn de stations in Vhssingen. Middelburg, Goes en Kruiningen/Yer- seke. Het is de bedoeling dat de deelne mers reizen met de trein die om 15.57 .ur van af het Vlissingse station ver trekt. TERNEUZEN - De confrontatie tussen de Zeeuwse D'66-voorvrouwe J. Boog- erd-Quaak en WD-statenlid E. Marïs- Koster, dinsdagavond in Terneuzen, is niet doorgegaan. Beide vrouwelijke statenleden zouden met elkaar iraten wtr vrouwen- en andere zaken. Maar op het laatste moment werd de discus sie afgelast. Het VVD-statenlid was be trokken bij een ongeval in de omge- van Den Haag. Ze kwam er heel huids af, maar liep zoveel vertraging op, dat de discussiebijeenkomst in 't Vijverhof moest worden afgelast. De tientallen belangstellenden werden overigens geruime tijd (als redelijk al ternatief) onderhouden door Sin terklaas. die bij wijze van verrassing op bezoek kwam. Sinterklaas had, zoals ny verkondigde, geen geld bij zich voor verwezenlijking van de vaste oeverver binding over de Westerschelde. „Ik heb namelijk mijn zak niet bij me, zoals u' allen ziet", verduidelijkte hij. D'66-sta- tenlid Boogerd: „Sinterklaas, maar u houdt toch ook veel meer van boten?". PPD: Zeeland niet uitsluiten voor kolenvergassing MIDDELBURG - Van Zeeland uit ge zien lijkt het niet bij voorbaat onge wenst, dat kolenvergassing plaats vindt op Zeeuwse zeehaventerreinen. Dat schrijft de Provinciale Planologi sche Dienst in een pre-advies over het structuurschema zeehavens, dat op 16 december in de Provinciale Planologi sche Commissie wordt besproken. De PPD vestigt er de aandacht op, dat er in het structuurschema van uitgegaan wordt, dat Zeeuwse zeehaventerrei nen in eerste instantie niet voor kolen vergassing in aanmerking komen. De PPD stelt, dat het onduidelijk is op grond waarvan voor de ene lokatie wel en voor anderen geen rekening gehou den wordt met kolenvergassing. „Moge lijkheden en wenselijkheden lijken hier door elkaar te lopen", stelt de PPD. Niet duidelijk vindt-de dienst ook, op welke gronnden de koelwatervoorzie ning voor de Kanaalzone als een pro bleem wordt gezien in het structuur schema cn voor de Moerdijk niet. De PPD signaleert verder onder meer, dat in het structuurschema uitgegaan wordt, vanhet ontwikkelen van de Axel- se Vlakte tegen het jaar 2.000. De pro vincie denkt daarbij aan een kortere termijn. Het structuurschema wijkt nok wat betreft het Baalhoekkanaal af van de provinciale visie. De provincie heeft het kanaal geschrapt uit het streekplan en in het structuurschema Wordt met. de aanleg ervan nog reke- wng gehouden. (ADVERTENTIE I Geopend dagelijks 8.30-17 00 uur. Donderdag 19.00-21 00 uur. Zaterdag 10.00-13.00. Heeft u onze keuken- showroom al bezocht? Hij doelde daarmee onder meer op ac ties die buiten de contactgroep om wor- Walcheren. Voorzitter Almekinders reageerde op dat voorbeeld met de me dedeling dat die actie van de gemeente Middelburg niet erg gelukkig is. Vinke noemde het frustrerend om naast der gelijke acties zelf met lege handen te staan in de nationale ziekenhuisraad. Almekinders voegde daar min of meer troostend aan toe dat de brief van de gemeente Middelburg minder effect zal hebben, dan wanneer de provinciale contactgroep en de nationale zieken huisraad zich voor een bepaalde priori teitenlijst sterk maken. Hij gaf wel toe dat het bepaald ongemakkelijk is dat er activiteiten buiten de nationale zieken- GOES - Een groot aantal Zeeuwse verpleeginrichtingen zal in de toekomst geconfronteerd worden met onvrijwillige ontslagen. Deze kunnen hoogstens door vacature-stops nog even uitgesteld worden. Deze conclusies trok de voorzit ter van de provinciale contactgroep Zeeland van de nationale ziekenhuisraad, M, L. Almekinders' dinsdagmiddag tijdens een vergadering van de contactgroep in 'Ter Valcke' in Goes. den gehouden. Als voorbeeld noemde huisraad ofhaarafdelingtn Zeeland om Vinke de brief van de gemeente Middel- worden ontwikkeld, burg naar de overheid in Den Haag, In de discussie over de onderlinge sa- waarin wordt gepleit voor een snelle menhang van de provinciale contact realisering van een Streekziekenhuis groep werd ook de geringe opkomst voor de vergadering van de groep, dins dag in 'Ter Valcke', betrokken, In totaal waren daar namelijk 8 deelnemers aan de vergadering, terwijl ongeveer 50 per sonen deel uitmaken van de groep. Dat had volgens C. F J. Lampe van het streekziekenhuis De Bevelanden. te maken met het feit dat de provinciale contactgroep zo weinig vergadert. Hij pleitte dan ook voor het opvoeren van de frequentie van de vergaderingen. De laatste keer dat men bijeen kwam. was anderhalf jaar geleden. Ook het samenvoegen van drie ver schillende secties in één nationale zie kenhuisraad had mee een eventueel ge brek aan onderling contact te maken, meende Lampe. Almekinders stelde dat rond half 1981 enkele Zeeuwse verpleeginrichtingen al met deze problemen zijn geconfron teerd. Het heeft volgens hem te maken met het feit dat in verschillende Zeeuw se verpleeghuizen, ziekenhuizen en zwakzinnigeninstituten een kwantita tieve en een kwalitatieve overbezetting aan personeel wordt geconstateerd. Voor die overbezetting ontbreken in die instellingen, volgens de richtlijnen van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven (COZ), de financiële middelen. „Op termijn zullen velen - zo niet allen voor dit waagstuk worden geplaatst, Een vraagstuk dat ons mogelijk allen zal dwingen onvrijwillige ontslagen te overwegen'-, verklaarde de voorzitter van de contactgroep. In dat verband noemde hij het zinnig dat de Zeeuwse ziekenhuiswerkgevers zich samen met de werknemers-organisaties beraden op die situatie. Daarnaast vond hij dat het bestuur van de provinciale contact groep zich over de problematiek zou moeten buigen. Vertegenwoordiging Almekinders ging in zijn openings woord ook in op de vertegenwoordi ging van de Zeeuwse afdeling van de nationale ziekenhuisraad in de provin ciale raad voor de bevolkingsgezond heid in Zeeland. Die vertegenwoordi ging vond hij veel te mager en het be stuur van de contactgroep gaat deze zaak dan ook aankaarten bij provin ciale staten van Zeeland. Eerder al zijn gedeputeerde staten hier over benaderd. Almekinders: „We heb ben meer dan duizenden personeelsle den in onze dienst, tegenover de extra murale gezondheidszorg en de onder steunende organen (waaronder finan ciers) honderden. We besteden miljoe nen guldens, tegenover de andere ge zondheidsorganen honderdduizenden guldens. We bezetten echter bij de pro vinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland één-twintigste deel van de zetels. We willen hiermee niet langer ge noegen nemen, we berusten niet langer genoegen nemen, we berusten niet lan ger in het 'over ons maar bijna zonder ons'. De vergadering besloot dinsdagmiddag ook in een reactie over hel functioneren van de raad van afgevaardigden van de nationale ziekenhuisraad vraagtekens te zetten bij het functioneren van die raad. In een brief aan de raad van af gevaardigden schrijft de Zeeuwse con tactgroep dat zij weinig heil ziet in het nader uitbouwen en verfijnen van die raad binnen de bestaande structuren. „De provinciale contactgroep Zeeland is van mening dat binnen deze struc tuur de raad van afgevaardigden van de nationale ziekenhuisraad niet naar be horen functioneert", zo staat onder meer in de brief. Daarin wordt verder gesteld dat het niet wenselijk is de be sluitvorming binnen de raad via twee structuren te laten verlopen, terwijl die in eikaars verlengde liggen. In dat ka der merkt de contactgroep ook op dat zij van mening is dat het huidige functio neren niet aan haar wensen tegemoet komt. Met een plechtige belofte dat hij het geld niet in eigen zak zal steken krijgt burgemeester Boer van Jan Allemaalmet hel geldt en Kees Schouten (juist zichtbaar achter de pot met geldi van de gereformeerde en hervormde jeugdclub uit Krabbendijke ruim 1100 gulden voor Polen aangereikt KRUININGEN - De actie 'Rcimerswaal helpt Polen* slaat enorm aan. En dat niet alleen bij het volwassen deel van de bevolking van de Zuidbevelandse gemeen te, maar ook bij de jeugd. Zo hield de gereformeerde en hervormde jeugdclub uit Krabbendijke een geldinza meling. Dinsdagmiddag werd het resultaat ervan, een pot met 1180 gulden, door een groep jongens van de club aan burgemeester H. Boer van Reimerswaal overhan digd. Het initiatief tot de inzameling is genomen door twee leidsters van de jeugdclub, die de jongens onder hun hoede hebben. Vervolgens gingen de ongeveer 60 leden van de club, waaronder ook de meisjes-afdeling, op pad om geld voor Polen te verdienen. Zij verrichtten her en der een karweitje en kregen daar dan een beloning voor. De Krabbendijkers toonden veel waardering voor de jongens en meisjes; slechts een enkeling gaf te kennen niets voor de Poolse bevolking over te hebben. Reimerswaal onderhoudt al enige jaren vriendschappe lijke banden met het Poolse plaatsje Sanniki. een dorp dat ongeveer twee keer zo groot is als Krabbendijke. Het begon allemaal met het bezoek van de Hansweertse volksdansvereniging 'Schelde galm' aan Sanniki. Van -het één kwam zo het ander. Er bestaan tegenwoordig regelmatige contacten tussen de Zeeuwse gemeente en haar Poolse 'tegenhanger. Toen de signalen uit het com munistische land steeds meer duidden op een grote hon gersnood lag het min of meer voorde hand dat Reimers waal iets zou ondernemen. Het lag in de bedoeling dat één vrachtwagen 14 decem ber zou afreizen naar Sanniki. Maar het succes van rie actie is zo overweldigend dat het nu al meer in de lijn der verwachtingen ligt dat er twee vrachtwagens vol goede ren naar Polén zullen gaan. Momenteel is om en nabij 15.000 gulden op het speciale gironummer binnengeko men. Ook worden veël kleren aangeboden. Inmiddels heeft ook de FNV besloten de actie van Rei merswaal te ondersteunen. De afdeling zal 150 gulden uit de afdelingskas uitkeren. Daarnaast is deze week op een vergadering uitgesproken dat onderzocht zal worden in hoeverre banden aangeknoopt kunnen worden met de ook in Sanniki actieve vrije vakbond 'Solidariteit'. CLINGE - In het zwakzinnigeninsti tuut 'De Sterre' in Clinge is dinsdag middag het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg (ROZ) Zeeuwsch- Vlaauderen geïnstalleerd. Voorzitter mr Mciresonne van het POZ (provin ciaal overlegorgaan zwakzinnigen zorg) deed dit door de vertegenwoordi gers van de deelnemende instellingen te vragen hun instemming te betuigen met de intentieverklaring van het ROZ Zeeuwsch-VIaanderen. MIDDELBURG - Provinciale water staat in Zeeland vindt, dat het rijk er naar moet streven dat twee onderde len van de Dammenweg (de route over de Oosterscheldedam via Walcheren naar rijksweg 58) voor 1990 in uitvoe ring komen. Daarbij denkt men aan de aanleg van de weg over de stormvloed kering zélf en over het stuk tussen Sint-Laurens en rijksweg 58. In het rijkswegenplan voor 1982 wordt er van uitgegaan, dat met de ontbrekende de len in de Dammenweg pas in de perio de 1990-1997 zal worden begonnen. De voorkeur van de Zeeuwse water staat voor een aanleg van de weg over de stormvloedkering vóór 1990 komt voort uit de opvatting, dat een weg over de kering gewenst is zodra de dam klaar is. In de reactie op het rijkswegenplan stelt provinciale waterstaat voorts, dat de verkeerssituatie rond Middelburg een „kritisch punt" is: op en rond de kanaaloverbruggingen bij Middelburg en de tangent door de stad is vaak spra ke van grote drukte, stelt men. Een op lossing op korte termijn acht men ge wenst, Die ziet waterstaat in de aanleg van het gedeelte van de Dammenweg (rijksweg 57) tussen Sint-Laurens en rijksweg 58. Als dit deel door het rijk in de aandui ding meer voorrang krijgt, „wordt in ie der geval gegarandeerd dat de tracéstu die naar dit stuk met voortvarendheid kan worden aangevat," aldus ae reactie aan gedeputeerde staten. Men noemt dat van belang omdat de uitbreiding van Middelburg sterk samenhangt met de keuze voor dit tracé. „De gemeente Middelburg kan daarover niet te lang in het ongewisse worden gelaten." aldus provinciale waterstaat, verwijzend naar de besprekingen over dc Dam menweg op Walcheren en de Middel burgse situatie in het kader van het streekplan Midden-Zeeland. In zijn reactie op het rijkswegenplan 1982 geelt ir. W. deBeïjl van provincia le waterstaat aan, dat er veel te weinig geld is om alle op het rijksplan aange duide wegen ook op tijd uit te voeren; hij noemt dat „uitgesloten". „Veel van de werken die een tweede prioriteit hebben, zullen pas na 2000 of wellicht nooit aan de orde komen," veronder stelt hij. Om de dringende zaken in Zeeland veilig te stellen, stelt hij gede puteerde staten voor tegenover een snellere aanpak van de weg over de stormvloedkering en het stuk Sint- Laurens-rijksweg 5S andere zaken ,.in te leveren". Daarbij denkt hij aan heinaar achteren schuiven van het stuk Dammenweg Sint-Laurens-Veerse Gatdam. Op de bezwaren van het Zeeuws coördina tieorgaan rond de Dammenweg be toogt ir. De Beijl dat de opzet is deze weg een enkelbaans autoweg te doen zijn, waarbij zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van bestaande wegen. Als een dringende zaak ziet provinciale waterstaat ook een snelle ombouw tot autosnelweg van de weg tussen Zierik- zee en Willemstad(Hellegatsplein); daarbij noemt men het gedeelte op Goeree-Overflakkee „het meest ur gent". Dat hoort grotere voorrang te krijgen dan de ombouw tot enkelbaans snelweg van het stuk Zïerikzee-Seroos- kerke: de prioriteit van dit wegvak wil hij verlagen. Voorts bepleit provinciale waterstaat, fiat extra aandacht wordt besteed aan het weggedeelte tussen Perkpolder en ae Belgische grens. Hulst wil. dat dit stuk voor 1990 wordt aangepakt. Ir. De Beijl wil - met het oog op de financiële krapte - niet zover gaan, maar bepleit snelle verbeteringen op de meest ge vaarlijke punten, bij Kuitaart, Terhole en vooral Kapellebrug. TERNEUZEN - „Ik zou het erg onver standig vinden om, vooruitlopend op dc afloop van de brede maatschappe lijke discussie, bestaande kerncentra les te sluiten. Je schuift bepaalde op ties dan wel erg ver in een hoekje". Dit zei dinsdagavond prof dr Th. M. C. J. van de Klundert, hoogleraar in de alge mene leer en geschiedenis van de eco nomie in Tilburg en lid van de Stuur groep Brede Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid, in Terneuzen tij dens een vergadering van de sectie Zeeland van de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgevers. Hij vroeg steun van ondernemers en werknemers voor een nieuw 'energies cenario', gebaseerd op economische groei, dat op dit moment wordt uitge werkt. De stuurgroep krijgt daarbij steun van het Centraal Planbureau. Van de Klundert had grote moeite met het 'kleinschalige' en 'energiezuinige' discussiestuk, dat het Centrum voor Energiebesparing, het wetenschappe lijk bureau van de milieu-organisaties m ons land onlangs in de publiciteit bracht. Hij constateerde dat in dit scenario geen berekening is opgenomen van het reëel beschikbare inkomen en dat het al evenmin duidelijk maakt via welk eco nomisch systeem de doeleinden - waar onder volledige werkgelegenheid in het jaar 2000 - moeten worden waarge maakt. „Wetenschappelijk vl blijft er nog wel wat te wensen over", meende de hoogleraar, al voorspelde hij ook, dat de studie een belangrijke rol zal spelen in de komende Brede Maatschappelijke Discussie. Van de Klundert waarschuwde dinsdag mei nadruk voor teveel optimisme over de effecten van energiebesparing op de werkgelegenheid. De 30 procent die het eerste kabinet Van Agt tot de eeuwwis seling wil bezuinigen, levert maar werk op voor 10.000 man. Wanneer van dat getal de invloed van de 'marktkrach ten' wordt afgetrokken, betekent dat een afname van de werkloosheid met 5000 manjaren in 2000. „Het macro-eco nomische effect is dus niet zo geweldig groot". Volgens de Tilburgse hoogleraar is het denken over energieproblematiek vaak érg tijdsgebonden. In de jaren '60 vroe gen deskundigen zich af of de 'conjunc- tuurbeweging' niet was verouderd, nu staat de 'nieuwe schaarste' centraal. Dat denken kreeg impulsen door de for se prijsstijgingen voor ruwe olie in de jaren '73-'74 en '79-'30. Van de Klundert gaat er vanuit dat de bewezen reserves aan olie voor 50 jaar toereikend zullen zijn en dat tegen het eind van deze eeuw Prof dr Van de Klundert de exploitatie van niet-conventionele olie uit leisteen en teerzanden in zicht komt. „Die voorraden overtreffen die van hel Midden-Oosten", meende hij. De prijs van olie zal overigens tot de eeuwwisselihg verdubbelen, waarbij schoksgewijze verhogingen, die tot nieuwe crises kunnen leiden, niet moe ten worden uitgesloten. Aardgas Prof Van de Klundert verwacht tot '2000 'weinig soelaas' van zonne- en windenergie. „Ai kun je. mondiaal ge zien, in sommige landen wel wat doen met waterkracht". De positie van ons land wordt bepaald door liet aardgas, dat nu via een nauwkeurig afzctplan wordt verkocht. De hoogleraar waar schuwde in dat verband voor de finan ciële gevolgen van het terugbrengen van onze export in het jaar 2000 tol liet nulpunt en het halveren van de pro- duktic. De Nederlandse energiebalans komt in dat geval uit op eer. negatief saldo van 110 miljard gulden. In '80 ging het om 6 miljard. Aan het feit dat onze industrie energie-intensief is zal maar heel gelei delijk iets veranderen, voorspelde hij. Het terugdringen van de afhankelijk heid van olie. energiebesparing in het algemeen en het stimuleren van een spreidingsbeleid voor wat dc energie dragers aangaat, zijn centrale doelstel lingen in het overheidsbeleid Van de Klundert hield de werkgevers voor dat prijsverschillen in de electrici- teitsvoorziening in de lonen gecompen seerd moeten worden als ze ontstaan door een specifieke keuze voor een be paalde vorm van opwekking. Gaat hel om premies van overheidswege - zoals Wést-Duitsland die verstrekt voor de bruinkoolwinning - dan moeten ze wor den gecorrigeerd om de concurrentie positie met andere EEG-landen gelijk te trekken. „Om de verschillen vast te stellen is het echter nodig niet alleen naar de kosten maar ook naar de tarief structuren te kijken", zei hij. Drs ft. J. P. Verschaffel, voorzitter van de sectie Zeeland van de Brabants- Zeeuwse Christelijke Werkgeversver eniging. constateerde in zijn openings woord dat het "Nederlandse bedrijfsle ven een geweldige kater heeft overge houden aan de lectuur van de rege ringsverklaring" Het stuk biedt geen reëel perspectief op noch het instru mentarium voor rendementsherstel, vindt hij. Zeeuwsch-VIaanderen beleefde hier mee en primeur; het is het eerste regio naal overlegorgaan zwakzinnigenzorg in Zeeland. In zijn toespraak nodigde voorzitter Meire onne het ROZ Zeeuwsch-VIaanderen uit te gaan mee beslissen in het POZ. „We zien uw aan vraag tot deelname graag tegemoet", zei hij. Algemeen directeur drs A. T J Krol van 'De Sterre' (hij is één van de initia tiefnemers tot de oprichting van de ROZ in Zeeuwsch-VIaanderen) hield een inleiding over samenwerken in re gionaal verband. Ook gaf hij het ROZ Zeeuwsch-VIaanderen enkele concrete suggesties mee. „Samenwerken moet geen doel op zich zelf zijn, maar een oplossingsmethode", zei hij. „De verdeeldheid in de zwakzin nigenzorg in het land is groot. De sa menwerking is dan ook gebaseerd op de goede wil van de verschillende partij en", vond directeur Krol. Hij zei het een vreemde zaak te vinden dal vandaag de dag vaak nog vele instellingen op het gebied.van de zwakzinnigenzorg vrijwel niets van eikaars werk weten. „Hoe ge ring de samenwerking momenteel ook is, het is nu iets beter. Vroeger wisten we helemaal niet van elkaar", zei direc teur Krol. Ook legde hij er de nadruk op dat in de toekomst een meer bestuurlijke samen hang tussen de instellingen mogelijk moet zijn. „Daar is echter een zorgvul dige strategie voor nodig. Er moet dan wel én het vermogen én de behoefte om samen te werken bestaan", vond hij. Drs Krol gaf aan dat een oplossing voor een probleem, waar de ROZ zich mee heeft beziggehouden, een advies aan de deelnemers is. „maar", zo zei hij, „die adviezen zouden in de toekomst wel licht meer bindend kunnen worden". De heer Krol gaf het ROZ als suggestie mee dat het meer aandacht aan zaken moet schenken die rechtstreeks betrek king hebben op de zorg En niet aan uitbreiding en inkrimping van tehui zen. punten die volgens hem maar al te vaak op de agenda's van andere ROZ's in het land prijken. Als voorbeeld, waar mee de ROZ zich bezig zou kunnen hou den, noemde Kroi een betere afstem ming van de begeleiding op de behan deling van zwakzinnigen. Adviezen In het ROZ zitten alle in Zeeuwsch- VIaanderen werkzame groeperingen op het gebied van de zwakzinnigen zorg. Het zijn er achttien. Het gaat om ouderverenigingen, scholen, dagver blijven, gezinsvervangende tehuizen, inrichtingen en werkplaatsen. Dc be doeling is dat de samenwerking wordt gestimuleerd. Ook gaat het overlegor gaan adviezen, gevraagd cn onge vraagd, geven aan de deelnemers (de achttien instellingen). Er wordt naar gestreefd het beleid en dc activiteiten van de deelnemers op elkaar af te stem men, met als hoofddoel de zorg aan geestelijk- en meervoudig gehandicap ten en zijn mi lieu te verbeteren. Het ROZ valt uiteen in drie onderdelen: het plenaire beraad, dat het algemeen beleid bepaalt, de stuurgroep, die onder andere de besluiten van het beraad uit voert en de werkgroepen, die. met de hulp van deskundigen, specifieke pro blemen behandelen. Tijdens de oprichtingsvergadering wer den ook een voorzitter en vier leden van destuurgroep gekozen. Het zijn voorzit ter C. A. O. van de Putte en de leden P. Geilleit. E. KOgeler, M. Basting en A. van Rooijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 27