Vrees voor grote 'gifberg' Belgische Callemansputte Axel houdt woningbezit liever in eigen beheer Ruim negentig Axelse leerlingen geïnstalleerd als natuurwacht Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ ARTS F. PUYLAERT UIT SAS VAN GENT: Schip ramt Thoolse brug Laat ministerie maar verhuiskosten van burgemeester betalen Pantoffels Portemonnees Paraplu's Laarzen vcut kampen PPD: woning toewijzing veel te gering marktherichten\ WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 streek SAS VAN GENT - Als (le Belgische plannen voor het storten van afval in Callemansputte bij Zelzate doorgaan, «itstaat er een grotere 'gifberg' dan bij Ltkkerkcrk. Dat is de mening van F. foylaertarts te Sas van Gent. Hij gaf iicmening dinsdagavond ten beste tïj- jtns de najaarsvergadering van de Cercniging Milieuhygiëne Zeeland in De Speijc' in Sas van Gent. rjje plannen bestaan eruit om in Calle- «ansputte achter een opgeworpen wal iet verontreinigde slib uit het kanaal Temeuzen-Gent te storten en daar dan ürvolgens een gipslaag. afkomstig van terin Zelzate staande bedrijf van Kuhl- jiinn over aan te brengen. „Die gips laag drukt dan het onderliggende slib vegen dan ontstaat er een grote troep, Als dit gaat gebeuren dan zijn wij belo pen", was de mening van Puylaert, die lismensen vanKuhlmann 'onbetrouw baar gemeen volk' noemde. „Deze roe ring zal ik herzien zodra blijkt dat deze plannen niet doorgaan", aldus Puy- iiert. Met het beliegen doelde Puylaert r? het feit dat nu wordt afgeweken van vrdere plannen die er voor Calleman- iiitte waren. Volgens die plannen zou -a- afdekking een laag aarde aange licht worden in plaats van een gips- iig Op die aarde zouden dan bomen rorden geplant, zodat het vergiftigde ranaaislib bedekt zou worden door een mengordel. In eerste instantie leek Xuhlmann, zo bleek uit woorden van de uit Zelzate afkomstige Leon Laureis, ien medestander te zijn van de ecolo- jen die het 'groenplan' steunden, jtuhlmann leek onze bondgenoot, maai' plotseling ging men bij dat bedrijf nijgen, en nu is het zover dat het gips wn Kuhlmann in Callemansputte moet. dat is mij inmiddels meegedeeld. De belofte is al aan het bedrijf gedaan", aldus Laureis. In de discussie hierover in België heeft Laureis. sterk tegenstander van de gipslaag, al te horen gekregen dat hij de oorzaak is van eventuele sluiting van het Franse bedrijf, omdat men daar het afval met meer kwijt zou kunnen ..De directie van Kuhlmann bestookt ons met leugens. Bij dat bedrijf wordt je in een hoek gedrukt met argumenten die nergens op berusten", meende Laureis. Ook de provincie Zeeland krijgt met de afloop van de Belgische discussie te maken. Uit het gebied is water afkom stig dat mede dient voor de drinkwater voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. Oud-eerste kamerlid C. Th, A, van Wa terschoot merkte tijdens de vergade ring dan ook op, dat gedeputeerde sta ten van Zeeland in kennis gesteld moe ten worden van de te verwachten en te vrezen ontwikkeling Gipsbergen COLIJNSPLAAT-Bejaardenhuis Rus- zord. 8.30-10 uur: uitzending Nomen .Vesciu. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- !io. TerValcke, 10-11.30 uur: uitzending No men Nescio. Huize Randwijck, 19-20 uur: uitzending Somen Nescio. HULST - St.-Liduinaziekenhuis, 20-22 uur: uitzending radio Nightingale. MIDDELBURG - Parcival. 14.30 uur: 'Gelukkige Hans' poppenspel door Wil- lemJoppe. Schouwburg, 20 uur: 'Groenten uit ba len' volkstoneel door Toneelgroep Bent, Dienstencentrum, Schuttershofstraat, 13.30 uur: film over Walcheren. VLJSSINGEN - The Flying Dutchman. 21 uur: optreden Dixielandgroep 'The Jazznuts'. VROUWENPOLDER - Ver. gebouw, 15- 17.30 en 19-21 uur: Energiedag. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 14 uur: Hugo de Hippo, a.l. 20 uur: Omar Mukh- iar, liori of the dessert, 16 jr. II, 20 uur: Hoge hakken, echte lierde, 16 jr. Clnem'Actueel 1,20 uur: The deer hun- ïer, 12 jr. Cinem'Actueel II, Endless love, 12 jr Cinem'Actueel III, 20 uur: Twee vor stinnen en een vorst. a.l. GOES - Grand, 20 uur: Jules et Jim, 12 MIDDELBURG - City, 20 uur: Het reisje met het rode haar. 12 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Hoge takken, echte lierde. 12 jr. IIISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Chnstiane F. 12 jr. Alahambra n, 20 uur: Hoge hakken, echte liefde, 12 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Aquarellen en voorwerpen uit gips van P P Adriaanse. BRU1NISSE - Gemeentehuis. 8-12.15 bi 13.15-17 uur: tkeningen van Wiebe jücikes. GOES-Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: Kleine monumenten het behouden ■aard' en 'Een eeuw Zeeuwse water- Haat'. ÜEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 3-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HEINKENSZAND - Bibliotheek: Aquarellen van Nelly van Nieuwenhuij- an. MIDDELBURG - Zeeuws Kunste naarscentrum 10-12 en 14-17.30 en 19- M,30 uur: Sieraden en objekten van di verse kunstenaars. Schuttershof, 16-24 uur: Pentekenin- icn van Connie de Lange, ha Pruttelpot, 9-18 uur: Tekeningen van Sylvia Caljouw. Antiquariaat Merlijn, 13.30-17.30 uur: '■ckeningen en aquarellen van Victor Bouter OOST-SOUBURG - Bibliotheek. 13.30- '730 en 18.20 uur: expositie van de Ca- Mese ambassade TERNEUZEN - Museum, 14-17 uur: fo- jö's Temeuzen zoals het» vroeger was'. Kal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16 uur: ^cldhouwwerken van Jils Bakker. JllSSINGEN - Stedelijk Museum. 10- 1730 en 13.30-17 uur: Sculptures enfo- '■cfilm-objecten van Tajiri. Galerie Marquis, 13.30-17.30 uur: wken Ron Rooymans, 1ATERLANDKERKJE - 'In den Ko- 11-21 uur: Penseelschetsen van Adriaan Geluk. JZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- "uur: foto-tentoonstelling. HULPCENTRA wird-en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- ■"14 (ook voor milieuklacliten). jWjvvsch-Vlaanderen - Alarmnummer ni50-12200 (brandweer en ambulance) jjltfonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- r^fdag en nacht bereikbaar hulpdienst Zeeland voor mensen in •WJ.tel. 01180-3G251. van 10.00-24.00 uur- IJteids van 20.00-24.00 uur. -.''Chling 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. ■'B --14645. dae en nacht bereikb-aat Overigens bespeurde Laureis bij Kuhl mann weinig medewerking om aan constructieve oplossingen te werken. „De huidige gipsbergen die bij het be drijf van Kuhlmann liggen zouden af gedekt worden met aarde, daar kan dan weer wat op groeien. Die aarde zou komen uit Callemansputte. Nu zegt De Binnenvest Hulst wil beschermd gebied voor karpervangst HULST - De liengelaarsstichting 'De Binnenvest' uit Hulst hield vrijdag avond haar algemene jaarvergadering in zaal 'De Stadsherberg' le Hulst. Belangrijkste puntop de agenda was de uitslag van een gehouden enquête on der de leden van de Hulster hengelaars vereniging voor het v ststellen van een beschermd karperge- jied. Het gaat hier om,een gedeelte van iet viswater 'De Binnenvest', gelegen achter de stadsmolen. Voorzitter P Luyks bracht tijdens zijn uiteenzetting nog eens duidelijk naar voren dat het Slier niet gaat om een verboden gebied voor de leden, maai- rekende wel op de sportiviteit van die leden Dat houdt, in dat leden die in dat 'beschermd karper- gebied' een karper vangen deze nadat hij eventueel gefotografeerd en geme ten is. deze ook weer terugzetten. Dat alles met de bedoeling om binnen enke le jaren een overzicht te krijgen van de karper-stand in het Hulster viswater en daarnaast ook. net zoals vroeger, eens een karper tussen de vijf en tien kilo aan de haak te kunnen slaan. Voorzitter P. Luyks deelde de aanwezi gen tot slot mede dat voor het komende visseizoen een bedrag van 11.000 gul den aan vis op "De Binnenvest' zal wor den uitgezet. Het gaat hier om 750 kilo ondermaatse karper. 500 kilo boven maatse karper, 1300 kilo voorn, 200 kilo bovenmaatse paling, 300 kilo zeelt, 6 ki lo glas-aal en 500 poot-snoekjes. Badmintonclub in Sint-Jansteen vierde 23-jarig bestaan. SINT-JANSTEEN - De badmintonclub 'Steen '58' uit Sint-Jansteen vierde met een feestelijke bijeenkomst het 23-jarig bestaan in het gemeenschapscentrum 'De Warande" te Sint-Jansteen. Na een woordje door voorzitter A. de Kind volgde een gourmet voor alle le den. De feestavond werd verder doorge bracht met enkele toneelstukjes, een babbelloniëspel en een dansje. men hij hei bedrijf dat er geen tijd meer is om die aarde uit Calleman sputte te halen", zei Laureis. die erop aandrong dat van Belgische en Neder landse zijde 'vanaf vandaag' aan het dreigende probleem wordt gewerkt. Overigens zou het gips storten door Kuhlmann in Callemansputte pas in 1987 beginnen. Mochten de 'gipsplannen' in Calleman sputte doorgaan dan zet Laureis grote vraagtekens bij het Belgische Konink lijk besluit waarin voor Callemansput te een andere bestemming dan een gril lige gipslaag is voorzien. „Maar ja. elke wet heeft een achterpoortje en dat is in België groter dan de voordeur", is de mening van Laureis. De hoeveelheid slib uit het kanaal die in Callemansputte wordt gestort wordt er door de baggeraars ongeveer dagelijks weer uitgehaald. „Ik heb van de aanne- 't Duumpje: we redden ons zonder subsidies' OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaam- se naluurbesc"hermingsvereniging 't Duumpje heeft op een algemene leden vergadering een statutenwijziging aangenomen. Daardoor kan de vereni ging opgenomen worden in het verenï- gingsregister van de Kamer van Koop handel. Volgens voorzitter Thijs Kramer is dit vooral van belang omdat dan de be stuursleden niet meer hoofdelijk aan sprakelijk zijn. Ook zou de vereniging sneller voor subsidie in aanmerking ko men. „Niet dat we dat nodig hebben", zei de heer Kramer daarover, „want we kunnen ons met de inkomsten van het wilgen knotten best redden. mer begrepen dat hij op deze wiize tot in het oneindige door kan baggeren", al dus Laureis. die erop wees dat er een regeling noodzakelijk is die voorkomt dat het vervuilde slib in die mate wordt geloosd. Uit de vergadering kwam de angst naar voren dat een kopie van het Belgische Callemansputte kan ont staan door Zuid Chemie in Sas van Gent Zuid Chemie worstelt straks ook met een gipsafvalprobleem Zuid Che mie valt overigens onder dezelfde direc tie als Kuhlmann. Om enige kans te hebben om de plannen tegen te houden is het belangrijk dat men van milieuzij de zelf met alternatieve voorstellingen komt, was de mening van Laureis. In België speelt de overheid, volgens Laureijs op het ontmoedigen van de mi lieuliefhebbers, die steeds voor voldon gen feiten worden gesteld. Overheidsre gelingen om bedrijven op te wekken zelf hun afval te zuiveren werken niet, con cludeerde Laureijs en dat heeft ook tot gevolg dat er nu nog steeds 'ongebrei delde lozingen' in het kanaal van Ter- neuzen naar Gent door bedrijven in België worden gedaan. Hij pleitte wat betreft de kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen voor een nauwe samenwer king tussen milieugroeperingen in Ne derland en België om de problemen aan te pakken Voorzitter J. Bannink van de VMZ, die de verwachting uitsprak dat het leden aantal van zijn vereniging zal dalen door een heroverweging van de gezin suitgaven. was van mening, dat er een mentali teitsverandering nodig is om de wensen van de milieu-organisaties uit gevoerd te krijgen. Controle op de mi lieuwetgeving was een van de proble men die hij aanstipte. „Het zal iets van een zeer lange adem zijn", voorspelde hij. (Slot van pagina 1> schatting is met de schade een bedrag gemoeid van ongeveer 150.000 gulden. De 'Wilks' liep enkele deuken in het stuurhuis op en verloor alle apparatuur radarscanner, radio-richtingszoeker, antenne en verlichtingi die op het stuurhuis was bevestigd. Eén van de twee schoorstenen van het schip werd door de botsing ontzet Een inwoner»van Schiedam maakte op onaangename wijze kennis met de kracht van de wind. Hij had zijn auto stond dinsdagmiddag geparkeerd op de Veersegatdam toen een windstoot het voertuig optilde en in het water deed belanden. Hoewel de rijkspolitie snel ter plaatse was met een boot. slaag de zij er niet in de auto te lokaliseren Volgens de rijkspolitie moet de oorzaak daarvan gezocht worden in een combi natie van wind. stroming en het feit dat de auto nog een tijd is blijven drijven. Ook de te hulp geroepen regionale brandweer die vier duikers inzette, slaagde er niet m de blauwe personen auto te vinden. De zoekactie zal van daag. woensdag, worden voortgezet Afkalving De schade die de storm aan duinen en zeewering aanrichtte bleef beperk^. Wel is op enkele plaatsen op Walcheren en Weslerschouwen sprake van afkal ving van de duinen maar volgens de waterschappen is dat van een omvang 'die normaal geacht mag worden hij zulke weersomstandigheden'. Van de glooiing van de boulevard in Vlissin- gen verdwenen enkele stukken asfalt die eerder bij reparatiewerken waren aangebracht. De nog niet voltooide boulevardwerken zelf, die worden uit gevoerd in het kader van de Deltawer ken, hebben de storm goed doorstaan. De door rijkswaterstaat geadviseerde beperkte dijkbewaking die gisteren werd ingesteld, blijft voorlopig nog ge handhaafd. Door de geweldige opstu wing van het water die door de storm werd veroorzaakt zit, zoals een woord voerder van de stormvloedwaarschu wingsdienst in Den Haag het uitdrukte 'ae Noordzee vól met water'. Als gevolg daarvan verwachtte men voor de afge lopen nacht een verhoging van de wa terstanden met ruim een meter. BESLUIT GEMEENTERAAD AXEL - De gemeente Axel houdt het gemeentelijk woningbezit in eigen be heer. De raad besloot dinsdagavond de woningen niet over te dragen aan de Regionale Zeeuws-VIaamse Woning bouwvereniging. Wel aanvaardde de raad een amendement van CDA-frac- tievoorzitter P. A. C. H. Dierick om aan dat besluit het woordje 'voorlopig' toe te voegen. De raad behoudt zich daar mee het recht voor om in ccn later sta dium het gemeentelijk woningbezit alsnog aan de woningbouwvereniging over te doen. Het plan van b- en w. om de woningen in eigen beheer te houden, stuitte aanvan kelijk op bezwaren van WD en CDA. De confessionelen dienden een amen dement in om het besluit een voorlopig tintje mee te geven. Fractievoorzitter Dierick verduidelijkte: 'Ten tijde van de vestiging van de woningbouwvereni ging in Axel is de toezegging gedaan het eigen woningbezit over te dragen. Ook landelijke richtlijnen gaan daarvan uit. We moeten de mogelijkheid hebben hierop later te kunnen terugkomen Het amendement ontmoette geen be zwaren bij het gemeentebestuur. VVD-fractievoorzitter H. P Cijsouw sprak andere taal. Die wilde het ge meentelijk woningbezit direct aan de regionale woningbouwvereniging over dragen. 'Beheer van woningen is een AXELS RAADSLID OGGEL: oneigenlijke taak van de gemeente. Dat zeggen wij al jaren'. De WD-er rekende b. en w. voor dat de personeelskosten, die de gemeente aan het woningbezit spendeert (140.000 gulden), voorkomen kunnen worden door liet met opvullen van vacatures via natuurlijk verloop Wethouder J. van Schaik: 'Zo gemakke lijk ligt dat niet. Het woningbouwbe drijf is nauw met de gemeente verbon den: het is niet zomaar op te lossen met verschuivingen of het met opvullen van Sinterklaas kwam aan in Sluiskil SLUISKIL - Zaterdag kwam Sin terklaas met zijn Pieten per sleepboot aan in Sluiskil. Hij werd er verwel komd door burgemeester C. Ockeloen van Temeuzen. De burgemeester en de kindervriend drukten elkaar de hand bij de aanlegplaats van het kanaalpon tje. Direct daarna maakte de Sint per koets een tochtje door het kanaaldorp. De rij toer werd overigens ingekort in ver band met het slechte weer. Bij 'Dallin- ga' bood de Sint de jongens en meisjes van Sluiskil vervolgens een glaasje li monade aan. Er was ook poppenkast en het optreden van een clown. Later op de middag bracht Sinterklaas een bezoek aan het Elizabethzïekenhuis. ADVERTENTIE St.-Nicolaas- geschenken Oostburg, tel. 2814 vacatures. We kunnen personeel, dat voor een bepaalde taak is aangenomen, niet zomaar ander werk laten doen'. Cij souw beloofde bij de begrotingsbehan deling volgende maand op de over dracht te zullen terugkomen Stadhuis De Axelse raad stelde een voorberei dingskrediet van 25 mille beschikbaar voor de bouw van een nieuwe vleugel aan het stadhuis. GPV en Algemeen Belang stelden zich aanvankelijk te rughoudend op: beide fracties zeiden bevreesd te zijn met het voorberei dingskrediet tegelijkertijd 'ja' te zeggen tegen de bouw. Wethouder Van Schaik hielp hen evenwel snel uit de droom: 'Het gaat hier slechtsom een voorberei- dingskrediet. De raad bindt zich verder niet'. Duiven-keuring KOEWACHT - De duivenmaatschap- pij 'Nieuw Leven' uit Koewacht hield zondag een drukbezochte tentoonstel ling van postduiven inzaai J. de Kind te Koewacht. De leden van de Koewacht- se duivenmaatschappij hadden in to taal zo'n 250 duiven ingeschreven. De generaal kampioen Gerard de Calu- wé uit Koewacht mocht de medaille van de gemeente Axel in ontvangst ne- MIDDELBURG - Het rijk wijst aan Zeeland niet genoeg te bouwen wonin gen toe. Tot die conclusie komt de Pro vinciale Planologische Dienst in een advies over het structuurschema volkshuisvesting. De PPD geeft daarin aan, dat de beleidskeuze van de rege ring om groot gewicht toe te kennen aan gebieden mei de grootste woning tekorten voor Zeeland tot gevolg heeft, dat er te lage woningtoewijzingen zijn. De PPD: „De toewijzing van 1981 is zelfs niet toereikend voor de groei van de woningvoorraad die nodig is voor het opvangen van de natuurlijke aan was van het aantal woningbehoevende eenheden". De dienst meent ook. dat de regering ten onrechte per 1 januari voor Zeeland een woningoverschot heeft geconsta teerd. In werkelijkheid is er volgens de PPD een tekort aan woningen. De dienst stelt, dat het voorgestane rijks beleid er na verloop van tijd toe zal lei den. dat Zeeland te maken krijgt met onaanvaardbare woningtekorten Het advies van de PPD wordt op 16 de cember besproken in een vergadering van de Provinciale Planologische Com missie Benefiet-concert in Sas van Gent SAS VAN GENT - Ruim 250 bezoekers zijn zondag in 'De Speije' getuige ge weest van een geslaagd optreden van John White's Bigband. Het optreden werd georganiseerd ten bate van har monie 'De Vereenigde Vrienden' uit Sas van Gent. Harmonie de 'Vereenigde Vrienden' houdt op woensdag 16 december een Kersvolkszang in de rooms katholieke kerk met medewerking van de zangko ren van de kern Sas van Gent. Subsidie voor Sasse wijkraad Zandstraat SAS V'AN GENT - De wijkraad Zand straat in de gemeente Sas van Gent heeft van hel Koningin 3uiianafonds een subsidie van ƒ32,000,- gekregen. De wijkraad ontvangt dit bedrag voor de activiteiten die in de buurt worden georganiseerd. Deze mededeling deed de voorzitter J. de Rijk zaterdagavond op de algemene ledenvergadering van wijkvereniging De Straete. Een van de Eerstkomende activiteiten die de wijkvereniging met het geld gaat realiseren is het tonen van de film 'Café Centraal', die het bestuur inmiddels heeft aangevraagd. Ook kun nen de bestuursleden 'voorlichtings films over Zeeland tonen. Een nieuwe activiteit in het komende seizoen is het houden van cursussen so ciale wetten en belasting. Als niéuw be stuurslid werd O. Obrie jr toegevoegd. Zondag 29 november staat de intocht van Sinterklaas In de Zandstraat op het programma. AXEL - Het Axelse GPV-raadslid D. J. Oggel vindt, dat de declaratie van de verplaatsingskosten van burgemees ter A. de Kam naar het ministerie van binnenlandse zaken moet worden ver stuurd. Hij zei dat dinsdagavond in de raadsvergadering. Burgemeester De Kam nam half oktober afscheid van Axel. Voor zijn verhuizing naar Wis- senkerke incasseerde hij 22.000 gulden. Dat bedrag heeft betrekking op reis- en inrichtingskosten. Oggel dinsdagavond: „Ik vind die kos ten moeilijk te verteren Het is toch erg dat de gemeente Axel de inrichtings kosten van een woning in Wissenkerke moet betalen Dat is wel al te gemakke lijk een gemeente op kosten jagen". De verhuiskostenvergoeding aan bur gemeester De Kam is evenwel een ge volg van een wettelijke regeling. Axel kan daar niet omheen, zo hield wethdu- der J. van Schaik de raad voor. „Het is een gevolg van hét raadsbesluit om de burgemeester in een ambtswoning te laten wonen. Dat is echter nu verleden tijd; de woning wordt, verkocht". De CDA-er De Mul zei liet, „spijtig te vinden dat de afscheidskosten van de burgemeester in de publiciteit waren gekomenWaarop Van Schaik: „De burger mag best welen dat de verhuis- kostenregeling wel erg ruim bemeten is". Een voorstel van de GPV-er Oggel om de hondenbelasting in Axel volgend jaar met vier procent te verhogen, haal de het niet De raad verwierp het voor stel met elf tegen zeven stemmen. Daar mee blijft de hondenbelasting op het zelfde peil als dit jaar. Oggel vindt dat belachelijk, zo zei hij gisteravond. „Hondenvuil geeft een hoop overlast. De gemeente kan voor de opruimkos- ten opdraaien". Wethouder Van Schaik zag het anders: „De honden belasting is voor de gemeente in feite een erg leuke belasting". Axels raadslid wil in winter forellen kweken in zwembad AXEL - Het Axelse CDA-raadslid H R. A. de Mul toil dat het gemeentelijk open luchtzwembad 't Plaatje in de winter maanden wordt gebruikt voor de kweek van forellen. Hij keek dat idee overigens af van de gemeente Bussum. Die gemeente wil als experiment in de winterperiode 1.500 forellen in het openluchtbad uitzetten. Doel daarvan is om de exploitatieverliezen van het zwembad le drukken. Het project in BuSsum is opgezet door het Sporlfond- senbad en een zakenman uit Zeist. Ook een bioloog werkt mee. Het bassin hoeft voor de forellenkiveek niet te worden aangepast. Een uitstekende gedachtevond De Mul dinsdagavond in de raadsvergadering Hij vroeg b. en w. een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om ook in Axel forellen ie gaan kweken. Loco burgemeester M. L. M IJsebaert zegde dat onderzoek toe. Wethouder P. Apers installeerde de jeugdige Axelse natuuncachten DOOR WETHOUDER P. APERS VAN AXEL AXEL - Ruim negentig leerlingen van de hoogste klas van de lagere scholen in de gemeente Axel zijn dinsdagmid dag geïnstalleerd als jeugdnatuur- wacht. Dat gebeurde in het cultureel centrum 'De Halle", waar w ethouder P T. A. M. R. Apers van jeugdzaken de zesdeklassers een oorkonde en een speldje overhandigde. De leerlingen kregen tevens een opdrachtcnboekje De jeugdnatuurwachi is een initiatief van de stichting Natuur en Jeugd In Axel was het alweer voor de twaalfde achtereenvolgende keer dat scholieren tot jeugdnatuurwacht werden be noemd In totaal zijn dat er nu 1143 In de gemeente Axel. Bij de installatie dinsdagmiddag waren onder anderen aanwezig directeur C. M. Voorhoeve van de stichting Natuur en Jeugd en voorzitter R A M. Lammens van de Axelse afdeling. Aardappeltermijninarkt Rotterdam. 24 november. Bintje 40 mm opw. April: laten 27.00. bieden 24.00. slot 27.pp. Stemming april kalm. Openstaande posities april: 13. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam 24 november. Bint.e 50 mm opw. April: laten 31.70. bieden 31,60. slot 31.70: november la ten 27.00. slot 27.00. Stemming april: falauw: november: kalm. Openstaande posities: april: +39 wordt 2773. november. -1 wordt 3. Omzet, april, hoogste prijs 32,60. laagste prijs 31,80. laatste zaken 5x 31,80: november1 1 x 27,00. Dag. april: 92, november' 1. Beursbericht Markt Goes24 november 1981. GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. Alle prijzen boerenschoon en franko leve ringsplaats. Exclusief btw en per 100 kg. Tar we basis 16%. uit opslag handen en coöpera tie 49.- - ƒ50.-: tarwe basis 1674. uit eigen opslag 51.25. zomergerst basis 16% 51,50 - 52.50. voergerst basis 16""- 45.25 - ƒ45.75; haver basis 16% ƒ44.-: erwten kleine groene 81.- - 84.50: schokkers 74.50 - 80.50. ca- pucijners 132.50. bruine bonen, vrij van grond en halve bonen: 18'- vocht 177.50 - ƒ182.50: karvvij boerenschoon ƒ210.- - f 227.50: karwij prima doorsneekwaliteit ƒ245,-. AARDAPPELEN'. Exclusief btw er. per !00 kg. Bintje, velclsgewas. directe levering op auto geleverd 17.- - 19.-. 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 18.- - ƒ20.- voederaardappelen ƒ9,50. Notering Rotter damse beurs d.d 23 november 1981: bintje 35-50 mm f 17,- - 18,50: 50 mm opwaarts 25,--ƒ26,- UIEN. Op auto geleverd en exclusief btw. Zaaïuien 10 cent - 15 cent per kg; zaaluien, grove blanke partijen tot 17 cent per kg, VLAS. Ongerepeld, op auto geleverd, exclu sief btw 35 cent - 48 cent per kg. HOOI EN STRO Op auto geleverd, exclusief btw en per 1.000 kg. Weidehooi 225.- 235,-; dijkhooi 160.- - 180.-; luzernehooi ƒ280.- - ƒ325,-; roodzwenk 125.-. veldbeemd 150,-; rietzwenk 95.- - 110.-; raaigrassen 325.-; gerstestro 115.-; tarwestrc^ 110.-; schokker- stro 100.--125.-. erwtenstro 110.- - 130.-; bruine bonenstro 115.-. Carnavalsstichting verkocht 12.000 oliebollen in Hulst HULST - De oliebollenverkoop die de carnavalsstichting AHC 'De Vossen' uit Hulst dinsdagmiddag hield is een succes geworden. In totaal werden on geveer twaalfduizend oliebollen aan de man gebracht. Een aantal dat onge veer overeenkomt met de omzet van vorig jaar. Bestuurslid Willv Everaerd toonde zich daarover bijzonder tevreden. „Het is ge woon geweldig hoe ook nu weer de be volking uit Hulst op onze actie heeft gereageerd. Buiten de bestellingen wa ren we bij onze huis-aan-huisverkoop in een tijdsbestek van nog geen drie uur door onze oliebollen heen", aldus Eve raerd. Maar ook nu kon. net zoals vorig jaar, een gedeelte van Hulst niet wor den aangedaan. „Als we werkelijk alle straten in Hulst willen aandoen, heb ben we gewoon twee middagen nodig. Misschien is dat iets voor volgend jaar. Want later dan zeven uur 's avonds kun je toch eigenlijk niet meer bij de men sen komen. Maar ik geloof dat we dik tevreden met de verkoop mogen zijn", aldus Willv Everaerd. Om half tien 's morgens werd begonnen met de leveranties aan bedrijven en in stellingen die reeds van te voren telefo nisch waren benaderd en een bestelling hadden geplaatst. Tijdens de middag pauze werden vervolgens de scholen, uitgezonderd het kleuter- en lager on derwijs, bezocht, 's Middags, omstreeks vier uur. werd dan tot slot begonnen met een huis-aan-huisverkoop. Dat al les gebeurde in drie groepen met leden van de Hulster carnavalsstichting en met medewerking van drie geluidswa gens. De actie werd gecoördineerd van uit het 'Vossenhol' (café 'De Ster' bij Jack Polfliet) in Hulst. Voor de liefheb ber waren ook daar de gehele dag olie' bollen verkrijgbaar IBOP-proeven voor Zeeuwse paarden in Nieuwvliet afgenomen MIDDELBURG - In de manege Rie< mens te Nieuwvliet zijn zaterdag de IBOP-proeven (Instelling Bruikbaar heids Onderzoek Paarden-Pon.v's) afge nomen voor Zeeuwse paarden, die hierbij worden beoordeeld op bruik baarheid als tuig-, rij- of trekpaard. Vooral de leden van de Zeeuwse afde ling van het Warmbloed Paarden Stamboek maken van deze jaarlijkse gelegenheid veel gebruik. Een buitengewoon goede beoordeling van de commissieleden S. Pompen en C. de Groot Czn. kreeg de ruin Tom van T. v. d. Bijl uit Gapinge. Zij gaven de afstammeling van de tuigpaardhengst Natuur een AA-certificaat voor het goe de karakter en temperament en de zeer goede trekvastheid en werkwilligheid. Ook het gedrag bij het in- en uitspan nen was zeer rustig. De ruin. die door zijn baas werd voorgebracht, behaalde in de categorie aangespannen paard en B-certificaat. De Jasonmerrie Sylvia, van ,T. Goedege- bure uit Kapelle "kreeg met 89 punten een A-certificaat bij het onderzoek als rijpaard. De Dorutc-dochtcr Piolina van P. J. Riemens uit Nieuwvliet kreeg een B-certificaat met 87 punten. Beide paarden werden voorgereden door Su zan Malcorps. Ook de Kristal-merrie Tasja van en gereden door mejuffrouw A- Lentsheer uit Grijpskerke kreeg een B-certificaat. In het onderzoek als tuigpaard werd een A-certificaat met 89 punten toege kend aan de bruine stermerrie Teample van en voorgebracht door de heer W. Kosten uit Middelburg. Nieuwe kegelclub 'Ariba' in Hulst HULST - Hulst heeft sinds kort een ke gelclub. Tijdens een oprichtingsverga dering in zaal 'Het Centrum' te Hulst konden de initiatiefnemers vijftien le den inschrijven. In overleg met de leden werd afgesproken dat met ingang van vandaag, dinsdag, elke dinsdagavond een competitiewedstrijd in zaal 'Het Centrum' te Hulst wordt gespeeld. Tij dens de vergadering heeft men de nieu we club in Hulst de naam Ariba' gege ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 21