Heerema-Groep biedt vijf miljoen gulden voor NAPM Idee gecontroleerd verstrekken heroïne ontmoet veel weerstand Brand schuur bij Sluis vermoedelijk aangestoken Steuncomité ketelbouw bood Terlouw handtekeningen aan PZC/provincie O VERNAME NA GENOEG EEN FEIT PPD: rijk gaat uit van teveel ligplaatsen voor de watersport Zeeland krijgt meer geld voor 'eigen' regionaal beleid BIJ HULPVERLENERS EN MINISTERIES WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 VLISSINGEN- Het is vrijwel zeker, dat de Heerema-Groep het bedrijfscomplex van de voormali ge Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij (NAPM) in het Sloegebied zal kopen. Dat is dinsdag bevestigd door curator mr. L. J. den Hollander. Hij verklaarde gisteren dat met Heerema een nagenoeg volledige overeenstemming is bereikt over een overname van de boedel die de NAPM heeft nagelaten. Dat betekent, dat Steelfab BV (ruim een maand geleden opgezet door een aantal voormalige stafmedewerkers van de NAPM) achter het net vist. Heerema heeft een bod van ongeveer vijf miljoen gulden uitgebracht. Heerema (het hoofdkantoor is in Leiden gevestigd) wordt gevormd door een groep bedrijven met wereldwijde ver takkingen. De onderneming is op aller lei gebieden van de off-shore actief. Heerema bezat tot voor kort ook een groot deel van het aandelenpakket van de Nederlandse bouwgigant Ballast- Nedam. Door die aandelen te verkopen heeft Heerema het mogelijk gemaakt dat Ballast-Nedam in handen kon val len van een groep anonieme Arabische beleggers (opererend in Minefa Hol ding). Heerema zal zich in Vlissingen-oost in de eerste plaats concentreren op de bouw van off-shore-installaties. Daar naast wil Heerema een gedeelte van de voormalige NAPM-terreinen gebruiken voor opslag en onderhoudswerkzaam heden. Volgens een woordvoerder van de directie zal het bedrijf daar de ko mende jaren aan minstens honderd mensen werk bieden. Heerema heeft voor Vlissingen een orderpakket op zak. waarmee een bedrag van veertig- Veer se ambtenaren willen waarde van kerstpakket schenken voor actie Polen VEERE - Enkele gemeente-ambtenaren in Veere hebben het initiatief genomen om het geld datjaarlijks wordt besteedt aan hun kerstpakket te schenken aan de actie 'Pak van je hart voor Polen', voor de aanschaf van voedselDe zoaar- de van de Veerse pakketten bedraagt 35,-. Bij de gemeente Veere werken 4 mensen. Het is nog niet bekend of alle ambtenaren meedoen. Burgemeester en wethouders staan in ieder geval sympathiek tegenover deze actie en zullen er de raadsleden van middag (woensdag) tijdens de raads vergadering, van op de hoogte stellen. Volgens gemeentesecretaris J. Wattel is men zeker niet verplicht mee te doen. „De ambtenaren zijn vrij om te doen wat ze loillen, maar hel is roei een goed initiatief". Of de heer Wattel zelf mee doet, wilde hij niet zeggen. MIDDELBURG - De Provinciale Pla nologische Dienst betwijfelt sterk of het aantal ligplaatsen rond de Zeeuw se wateren tot 1995 zou moeten worden uitgebreid met bijna 60 procent. De PPD schrijft dat in een reactie op het structuurstructuurschema openluch trecreatie van het rijk. De PPD meent, dat het rijk van een veel te grote groei van het aantal ligplaatsen uitgaat en de dienst wijst erop, dat de bestaande jachthavens niet eens volle dig bezet zijn. Onvoldoende rekening heeft het rijk volgens de PPD gehouden met de ontwikkeling van de plankzeil- sport. In het algemeen merkt de dienst op, dat het structuurschema op veel te veel on derdelen een strakke, te weinig flexibe le formulering geeft van het te voeren beleid. Voor de verblijfsrecreatie zijn volgens de PPD meer uitbreidingsmogelijkhe den dan waarvan het rijk uitgaat. De PPD geeft in de recatie op het struc tuurschema verder aan, dat het realise ren van voorzieningen voor de verblijfs recreatie een nationale zaak is, waar voor dan ook nationaal betaald moet worden. Dat is niet het uitgangspunt van het rijk. tot vijftig miljoen gulden gemoeid is. De Heerema-Groep wil zo spoedig moge lijk in het Sloegebied aan de slag. Be drijfsleider wordt A. J. G. Hermans uit Kapelle. Zijn naam is de laatste tijd her haaldelijk in verband gebracht met een mogelijke overname van de NAPM. Hermans was van 1974 tot 1978 produc tieleider bij de toenmalige Nederlands- Amerikaanse Pijpleiding Maatschap- Pij- Maandag nog werd op het hoofdkan toor van Heerema in alle toonaarden ontkend dat het bedrijf ook maar de geringste interesse had in de NAPM. Volgens de directie is dat uit strategi sche overwegingen gebeurd. Districts bestuurder Hans Vegting van de Indus- OP SOCIAAL-ECONOMISCH GEBIED (Van onze Haagse redacteurj DEN HAAG - Minister Terlouw van economische zaken wil de pro vincies méér ruimte en geld geven voor het voeren van een eigen be leid op soci aal-economisch gebied. Hij is voorstander van een verder gaande decentralisatie dan zijn voorganger, WD-minister Van Aardenne, begin dit jaar ontvouw de in zijn nota regionaal sociaal- economisch beleid '81-'85. Voor Zeeland betekent dat concreet dat de provincie jaarlijks op een extra bedrag van bijna vijf miljoen zal mogen rekenen. Terlouw heeft die voornemens dinsdagavond mede namens z'n collega's Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid, Van Dam van volkshuisvesting en Van Thijn van binnenlandse zaken ontvouwd in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij de nota van het vorige kabinet ombouwt in zijn richting. Decentralisatie is één van de kern gedachten uit Terlouw's brief, ze ker waar het de provincies aangaat waar het regionaal beleid van de rijksoverheid niet is geconcen treerd, zoals in het noorden des lands en in Limburg. Uitgangspunt van de bewindsman is dat „in de regio zelf de regionale punten moe ten worden opgelost en de sterke punten moeten worden benut". Minister Terlouw Daarvoor is het nodig het provin ciaal bestuur meer armslag te gun nen en in de gelegenheid te stellen een eigen regionaal beleid te voe ren -het ontbreken van die moge-' lijkheid was één van de voornaam ste punten van kritiek die vanuit de provincies aan „Den Haag" werden gericht. Zeeland zou overigens ook volgens de plannen van Van Aardenne niet zonder geld hebben gezeten, maar er is een essentieel verschil. Het vo rige kabinet had op de begroting voor Zeeland een bedrag van 3,9 miljoen gereserveerd, maar wilde het - of een deel ervan - slechts uit keren wanneer de provincie concre te projecten, vooral gericht op het wegnemen van knelpunten in de in frastructuur. zou aandragen. Het ging dan om zogenaamde „trek kingsrechten". Zonder voorwaarden Terlouw echter wil de provincies ieder jaar automatisch een bedrag toekennen, zonder dat „Den Haag" daarvoor voorwaarden stelt. Hij heeft bovendien de post op z'n be groting verhoogd met vijftig pro cent. Voor Zeeland betekent dat een extra bedrag van globaal 4,8 miljoen per jaar in guldens van nu. Het is de bedoeling dat de provin cie daarmee zelf een, zoals dat heet, voorwaarden-scheppend be leid gaat voeren. De door Terlouw voorgestande verhoging is mede en gevolg van het feit dat de wer king van de Selectieve Investe- rings Regeling, kortweg SIR, is op geschort. De SIR legde aan bedrij ven die in de toch al welvarende Randstad investeerden een boete op, teneinde hen te bewegen naar de zwakkere regio's te trekken. Nu de SIR opgeschort is, ondervinden de randprovincies een nog grotere concurrentie van dit economisch centrum van het land. Terlouw wil de provincies ook meer zeggenschap en middelen geven op het gebied van de bedrijfsverplaat- singen, zodat de provincies ook daaraan direct kunnen bijdragen. „Dit sluit goed aan bij de bevoegd heden die de provinciale besturen hebben op het terréin van de mi lieuhygiëne en de ruimtelijke orde ning", schrijft hij de Tweede Ka mer. Terlouw's voorstellen en de hoofd lijnen van de begin dit jaar gepre senteerde nota regionaal socaal- economisch beleid worden maan dag 7 december in een uitgebreide commissievergadering in de Twee de Kamer besproken. triebond FNV had maandag echter al tegenover de Provinciale Zeeuwse Cou rant verklaard, dat hij er vrijwel zeker van was. dat Heerema de oude NAPM zou opkopen. Vrijdag is er een gesprek tussen de Industriebond en een verte genwoordiger van Heerema. Geen problemen „Er zijn nog een paar kleine beletsels, maar het ziet er toch wel naar uit dat de NAPM inderdaad zal worden ver kocht aan Heerema". aldus dinsdag cu rator Den Hollander. „Er zijn nog wat haken en ogen, maar op dit moment zie ik eigenlijk geen problemen meer". En een woordvoerder van de Heerema-di- rectie: „We hebben nog geen officiële goedkeuring van de recliter-commis- saris. Maar de bank en de curatoren hebben een positief advies uitge bracht. En ik verwacht dat daarover op zeer korte termijn - ik denk binnen een paar dagen - een definitieve beslis sing valt". Een andere gegadigde voor de overna me van de voormalige NAPM was de BV Steelfab. Kort na de ondergang van de Nederlands-Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij begon de in allerijl gevormde bv (met in de directiezetels onder meer de voormalige NAPM-di- recteuren H. W. Panhuyzen en S. Lem- stra) met de afbouw van een 'jacket' (het onderstel voor een boortoren) voor de NAM. Die installatie moet eind fe bruari van het volgend jaar klaar zijn. De Steelfab-directie had erop gegokt in die tussentijd voldoende kapitaal en or ders te kunnen vergaren om de NAPM straks in afgeslankte vorm definitief voort te kunnen zetten. De bv Steelfab heeft op het ogenblik ongeveer tachtig mensen in dienst. De Heerema-Groep wil Steelfab uitkopen. Heerema is be reid om het hele personeel over te ne men. op enkele directieleden (onder wie S. Lemstra) na. De voormalige NAPM- en Steelfab-directeur H. W. Panhuyzen kan wel bij Heerema terecht. SLUIS - De rijkspolitie in West-Zeeusch-Vlaandercn ver moedt dat de brand, die maandagavond laat een boeren schuur bij Sluis volledig verwoestte, is aangestoken. „Kort sluiting moet in elk geval worden uitgesloten", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie dinsdagavond. „In de schuur waren bijna geen lichtpunten aanwezig. En vanzelf gaat een gebouw toch ook niet branden. Vooralsnog gaan we uit van brandstichting. De rijkspolitie stelde dinsdag met behulp van de technische recherche uit Middelburg een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Dat duurde de gehele dag: een oorzaak werd evenwel nog niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet De schuur, eigendom van J. C. Batselaere, raakte maandag avond rond kwart voor elf in brand. In korte tijd brandde de schuur tot aan de grond toe af; de felle wind wakkerde het vuur flink aan. Het Sluisse brandweerkorps kon maandag nacht rond één uur het sein 'brand meester' geven; daarna werd nog enige tijd nageblust. In de boerenschuur lag rogge opgeslagen; ook stonden er enkele landbouwmachines. De nablussingswerkzaamheden bij de schuur in Sluis. TEGEN CONCENTRATIE IN HENGELO (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - In een uiterste poging minister Terlouw van economische za ken ervan te weerhouden akkoord te gaan met concentratie van de grote ke telbouw in Hengelo, hebben de leden van het steuncomité 'Behoud Ketel- bouw De Schelde' dinsdag de bewinds man uitdrukkelijk gevraagd dit onder deel van de KMS een volwaardig leven te gunnen. Het comité gaf Terlouw een pakket van ongeveer 5.000 handteke ningen, verzameld in en om Vlissingen. „Wij gaan er van uit dat u, evenals wij, doordrongen bent van de rampzalige gevolgen voor de werkgelegenheid en het maatschappelijk leven in Vlissin gen en daarbuiten, die gepaard gaan met het afbouwen van de ketelbouwaf- deling van de De Schelde", staat in de verklaring aan Terlouw te lezen. Het steuncomité vindt dat de te verwach ten orders voor ketels van nieuwe en om te bouwen electriciteitscentrales 'fifty-fifty' over De Schelde en Stork- KAB in Hengelo verdeeld moeten wor den. Volgens het comité is het onzin er van uit te gaan dat de KMS gemakkelijk een veer in de vorm van de ketelbouw- afdeling kan laten, omdat het totale be drijf gezond zou zijn. Ondergang van de ketelbouw betekentnamelijk een direc te aantasting van de ba3is van de KMS. Immers, de marinebouwsector mag nu sterk en winstgevend zijn, het einde van de huidige opdrachten komt in zicht: „Het bouwprogramma van de fregatten is bijna afgewerkt, zodat de ketelbouw, als civiele poot. weer het financiële trekpaard van De Schelde zal moeten worden. De positie van De Schelde wordt door de afbouw van de ketelbouw zodanig aangetast, dat op den duur het gehele bedrijf zwaar in de problemen zal komen, te meer daar er ook al pro blemen zijn in de marinebouwpoot". Twijfels Mevrouw Kuipers biedt minister van Economische Zaken, Jan Terlouween peti tie aan van 5000 handtekeningen namens het Steuncomité 'Behoud Ketelbouw De Schelde'. De leden van het comité die .strijden voor het behoud van dit deel van de werkgelegenheid in Vlissingen hebben zo hun twijfels over de bereidheid van Terlouw om de ketelbouw van De Schelde een volwaardig bestaan te ga randeren. Zij proeven uit uitlatingen van de bewindsman - én uit de ver schillende adviezen van de SEAN (Stichting Energie apparatuur Neder land) aan hem - een keuze voor een op termijn doorvoeren van de concentra tie van de grote centrale-ketelbouw in Hengelo. Stork kan daar geen recht op doen gel den, vinden zij. De marktpositie was tot nu toe immers niet groter dan die van De Schelde, Stork werkt niet efficiën ter, De Schelde kan haar ketelpoot niet zomaar kwijt zonder dat het totale be drijf wordt aangetast en de werkgele genheid laat het verdwijnen van ar beidsplaatsen niet toe, wat ook in Zee land stijgen de werkloosheidscijfers in rap tempo. „Het lijkt ons een slechte zaak voor de totale werkgelegenheid om een tot nu toe goed draaiend bedrijf te verzwakken en ten dele te ontmante len ten behoeve van een zwakker be drijf. Hier geldt: schijn bedriegt." aldus het comité. Het comité eist dan ook dat de orders gelijk over de bedrijven in Vlissingen en in Hengelo worden verdeeld -de SEAN- adviezen geven immers aan dat er voor de twee bedrijven genoeg werk zal zijn in de toekomst, zeker wanneer de ko mende orders voor onder meer de nieu we kolenketel voor de PZEM op korte termijn worden geplaatst. Minister Terlouw wil deze week nog een standpunt over de toekomst van de ke telbouw bepalen, nadat hij overleg zal hebben gevoerd met de directies van de betrokken bedrijven, de vakbonden en de Tweede Kamercommissie voor eco nomische zaken. ZEEUWSE Verraad Het jongetje uu üosiburg had zich suf gepiekerd over de vraag wat hij voor z'n verjaardag zou krijgen. Voortdurend oefende hij druk uit op zijn vader, zijn moeder, zijn ou dere zus. ooms en tantes om al bij voorbaat op de hoogte te ivorden gesteld van de geschenken, die hem bij zijn achtste verjaardag ter hand zouden worden gesteld. Maar de hele familie hulde zich in stilte en Klaas-Jan ging als een gekweld mensje door het leven. Totdat hij gisteren, twee dagen voor het feestelijk gebeuren, opge wekt de kamer binnenstapte en ie dereen verbaasde met de medede ling: „Ik krijg een fiets". „Wie heeft dat gezegd?" vroeg zijn moeder grimmig, verraad in fami liekring vermoedend. „Niemand." zei Klaas-Jan, „maar ik heb het karton in de schuur ge vonden". VLISSINGEN - De gedachte aan het ge controleerd verstrekken van heroine in Zeeland, om het gebruik van dit middel uit de criminele sfeer te halen, stuit op grote weerstand van de hulp verlenende instellingen. Ook de minis teries van volksgezondheid en justitie hebben een krachtig nee laten horen tegen dit idee, tijdens het intergemeen telijke overleg over de drughulpverle ning tussen Goes, Middelburg en Vlis singen. Het idee was naar voren ge bracht in het concept-beleidsplan van de drie gemeenten, dat dinsdagmiddag werd besproken in de vergadering van het overlegorgaan in het stadhuis van Vlissingen. Met name het Huiskamerproject voor druggebruikers (HKPD) had grote be zwaren tegen gecontroleerd verstrek ken van heroïne, e handel gaat volgens het huiskamerproject even hard door na een dergelijke maatregel, eventueel in nieuwe afzetgebieden. Het netto-ef fect zou alleen maar een sterke toena me zijn van het heroïnegebruik. De heer A. Stutterheim, die als arts aan het huiskamerproject is verbonden, stelde zelfs voor de passage over dit idee in het concept-beleidsplan te schrappen. „Het is voervoor de publiciteitsmedia", stelde hij. De Middelburgse officier van justitie mr. A. P. Besier zei het onder werp echter toch wel in het beleidsplan te willen zien, evenals wethouder G. B. Schoenmakers uit Middelburg. „Het is een onderwerp van voortdurende dis cussie", zei wethouder Schoenmakers. „Je kunt er dus best een alinea aan wij den in je beleidsplan, in de zin van het bespreekbaar willen maken, maar voor lopig nog geen redenen zien daartoe over te gaan", meende hij. „Dan blijkt tenminste dat je het hebt besproken. Je kunt dan het duidelijkste nee zeggen", vulde mr Besier hem aan. „Ik zie niet in. waarom wij er in Zeeland niet over kunnen praten. Anders moe ten wij dat twee of drie jaar later doen", besloot hij. Het ministerie van justitie zal volgens hem niet achter het gecontroleerd ver strekken van heroine staan, evenmin als het ministerie van volksgezondheid. De heer Donker van de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid zei an dere methoden te missen om het heroï negebruik uit de criminele sfeer te ha len, naast het gecontroleerd verstrek ken van dit middel. Het overlegorgaan besloot uiteindelijk inmiddels al een krachtig nee te laten horen tegen ge controleerd verstrekken van heroine en de argumenten daarvoor op te nemen in het nieuwe concept-beleidsplan, dat voor 15 januari gereed moet zijn. Het huiskamerproject voor drugge bruikers noemt het een illusie, dat de handel in heroine zou verminderen door het gecontroleerd verstrekken aan verslaafden. „Wat de normen van toelating ook zouden zijn, een aantal gebruikers zal daarvoor niet in aan merking komen en op de zwarte markt blijven kopen", zegt het hkpd in een notitie over het idee van gratis heroi ne, onder controle verstrekt. De be hoefte aan het ritueel van het kopen en aan de levenswijze in een zekere mate van illegaliteit zal volgens het hkpd toch blijven bestaan bij verschillende verslaafden die gratis heroïne krijgen. Het project verwacht bovendien dat ve le buitenlanders zullen afkomen op de gratis heroine, die meestal niet zullen worden opgenomen in het programma en dan toch op de zwarte markt moeten kopen. „De handelaren richten zich noodgedwongen op nieuwe gebruikers groepen, zoals heel jeugdigen, werklo zen en minderheidsgroepen", stelt het huiskamerpoject. Het project wijst op de vele nadelen van gratis heroïne, ten opzichte van de methadonverstrek- king. „Het komt ons voor dat het idee van gratis heroïne is bedacht door men sen, die niet dagelijks omgaan met ver slaafden, anders zouden zij er niet voor pleiten", meent het hkpd. Van een actieve behoefte aan gecontro leerd verstrekken van heroïne is vol gens het HKPD nog weinig gebleken bij de bezoekers van het project. „Een drugverslaafde vragen of hij gratis wil gebruiken is hetzelfde als een kind dat van snoepen houdt vragen, of het een snoepje wil. Het antwoord zal wel ja zijn, ook al zit er gif in het snoepje, of is het gebit van het kind aangetast. De eerste peilingen leverden echter een afwijzing op, bij de overgrote meerder heid van de bezoekers", zegt het HKPD. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (ZCAD) meent ook dat maar een zeer beperkt deel van de ge bruikers in aanmerking zal komen voor gecontroleerde verstrekking van heroi ne, zodat dit geen wezenlijke bijdrage wordt genoemd voor de oplossing van het 'drugprobleem'. „Legaal verstrekken van heroïne is in Nederland nog een onbekend gegeven. In Amsterdam is men op zeer beperkte schaal bezig met het verstrekken van morfine. Het vervangingsmiddel me thadon wordt op dit moment verre ver kozen boven heroine. De werkingsduur van heroïne maakt meerdere injecties per dag nodig. Dat betekent praktisch een klinische opname of dagwerk voor een medisch team", stelt het ZCAD in zijn reactie op het beleidsplan, „Vol gens de deskundigen is het veel belang rijker, dat de laagdrempelige voorzie ningen ook werkelijk laagdrempelig be zig zijn en zich dus in de scene bevinden en hun activiteiten in en voor die scene ontplooien", aldus het ZCAD. Voor St. -Nicolaasgeschenken even aan PREMIER denken trui - overhemd- das - pet of shawl Ze hebben het daar allemaal zomaar de eerste de beste Fietser gewond bij aanrijding in Middelburg MIDDELBURG-De 29-jarige fietser D. S. uit Middelburg raakte dinsdagmor gen om half acht gewond bijeen aanrij ding met een auto, bestuurd door de Middelburgse automoblist G. de W. De aanrijding vond plaats op de kruising Bachtenstecne/Lange Noordstraat. De fietser reed richting Markt en kreeg op de kruising geen voorrang van De W S. werd naar het Gasthuis overge bracht. Over de aard van zijn verwon dingen kon de Middelburgse politie geen mededelingen doen. De auto werd licht en de fiets zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2