O _Q PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Orkaan geselt klisten van Zuid-Scandinavië Schip ramt Thoolse brug door hoge waterstand Besparing gezondheidszorg 650 miljoen op Kamer tegen inzetten jonge agenten in ME autn adria Hypotheekrente daalt onder twaalf procent EVA CUA TIE EN DODEN IN DENEMARKEN EN ZWEDEN Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer zes gra den. Wind uit west tot noordwest, aan de kust afnemend tot hard. 224e jaargang no. 278 Woensdag 25 november 1981 dmexsh en o&jl- domuie We»th»v#n(jl|k 150 Goe» lel 204<0* THISTED - Op het Lildstrand aan de Deense Noordzeekust sloeg de zware storm twee vissersbootjes op het strand. UTRECHT - De daling van de hypotheekrente lijkt door te zetten nu ook de Postgiro-Rijkspostspaarbank de tarieven met een half procent heeft verlaagd. „En we verwachten dat de tarieven nog meer omlaag gaan", zei een woordvoer der van de RPS dinsdagochtend. De basisrente bij maandelijkse betalingen (in het geval van een gemeente garantie) is nu onder de 12 procent terechtgekomen: 11,9 procent. De rente bij tophypotheken is gezakt naar 12,1 procent. Eerder had de ABN de rente tarieven al verlaagd. STOCKHOLM - De zware storm die dinsdag en afgelopen nacht West- en Noord-Europa teisterde, heeft vooral op het Deense schiereiland Jutland en Zuidwest-Zweden flinke schade aangericht. Op het Duitse Waddeneiland Sylt en in de buurt van de Deense plaats Esbjerg begaven dijken het onder het tot vijf meter boven normaal peil opgezweepte water, waardoor grote aantallen mensen geëvacueerd moesten worden. De uitschieters tot orkaankracht rukten een Noors, een Deens en een Engels boorplatform van hun verankeringen. Slechts het meest onmisbare personeel is aan boord gebleven; de rest werd er door Noorse en Engelse helicopters vanaf gehaald. Met sleepboten kon een 'aanvaring' tussen het Noorse platform Philips SS in het Ekofiskveld met een ander, de Philip Torr, worden voorkomen. stonden te zinken of zware slagzij maakten. Volgens de Zweedse kustbe waking zijn er tenminste drie Noorse vrachtschepen vergaan waarbij slechts een deel van dc bemanningen kon worden gered. In Jutland en Dene marken werd de bevolking via de ra dio gewaarschuwd na hoger gelegen gebieden te gaan en slechts het allerno- digste mee te nemen. In Hamburg werd gevreesd voor een herhaling van de overstromingsramp van 1962. waarbij honderden doden vielen. Rond de Deense steden Ribe en Esbjerg dreigde een rampzalige overstroming en werd de Bescherming Bevolking in- Ook in Noord-Nederland waren de ef fecten van de storm duidelijk merk- r. Bij Ferwerderadeel in Noord- PAGINA 2 overname De Heerema-groep heeft een bod van vijf miljoen gulden uitgebracht op het bedrijfscomplex van de voormalige Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij (NAPM) in het Sloege- bied. Curator mr L.J. den Hollander verklaarde gisteren dat met Heerema nagenoeg volledige overeenstemming is bereikt over een overname van de boedel die de NAPM heeft nagelaten. PAGINA 3 niet bevredigend Bondskanselier Helmut Schmidt is van mening dat het voorstel van de Russische president en partijleider Leonid Brezjnev weliswaar enige nieu we elementen bevat maar dat die niet bevredigend zijn. Schmidt zei dat hij er overigens niet aan twijfelde dat de Russen alle moeite zullen doen de on derhandelingen met de Verenigde Sta ten met succes te bekronen en dat zij 'serieus bereid zijn hun arsenaal aan middellange-afstandsraketten te re duceren'. PAGINA 9 hoog niveau Duizenden bezoekers vergaapten zich in de Middelburgse schouwburg aan de fantasievolle creaties van de koks die deelnemen aan de negende inter nationale culinaire salon. Jury-voor zitter Henry Andeweg was uiten verguld met de kwaliteit van de ii dingen. 'Hier is sprake van eei beidsprestatle op hoog niveau'. PAGINA 11 Friesland zijn ondergeveer honderd schapen verdronken. De dieren graas den op buitendijks land. dat joor de ho ge waterstand blank kwam te staan. Op Ameland zijn zowel aan de Noordzge- als de Waddenzeekust stukken duin in de golven verdwenen. De veerdiensten naar de Waddeneilanden werden ge staakt omdat de kaden bijna onder wa ter stonden. Nadat aan de Groningse kust dinsdag in de loop van de dag al beperkte dijkbewaking was ingevoerd, werd deze in de vooravond uitgebreid tot de eerste fase van uitgebreide dijk bewaking. Schepen vergaan De kustwachten van Noorwegen. De nemarken en Zweden hadden hun han den vol aan schepen die op het punt Greenpeace: Franse kernproef op atol Mururoa PARIJS AFP) - De milieu-organisatie Greenpeace heeft dinsdag in Parijs be kendgemaakt dat er op 11 november op het atol Mururoa. het Franse proefcen trum in de Stille Oceaan, een kernexplosie van geringe kracht - twee kiloton- teweeg is gebracht. Vol gens Greenpeace geeft de geringe kracht van de explosie (gewoonlijk be draagt die 20 kiloton) aanleiding te denken dat het een neutronengranaat betrof. De milieu-organisatie vernam het nieuws van de kernexplosie van het seismologisch laboratorium in Nieuw- Zeeland dat echter geen conclusie trok over de precieze aard van de ontplof fing. Volgens de ecologen is de explosie van 11 november de negende van dit jaar gezet bij de dijkbewaking. De mensen die door het water geïsoleerd waren, moesten met. rubberboten worden geë vacueerd. De elektriciteiten telefoon ïn het gebied vielen uit. Via de radio werd er ook voor gewaarschuwd dat de over volle ziekenhuizen alleen nog zwaarge wonden zouden kunnen opnemen. Het meest bevreesd was men gisteravond laat in Jutland voor de opkomende vloed die vanochtend half twee haar hoogtepunt zou bereiken. Doden In Zuid-Zweden vonden overstromin gen plaats in de provincies Skaane en vrijwel alle verkeer werd lamgesla gen. In de havenstad Gotenburg kon men op dinsdagmorgen de hoogwater stand al niet meer meten omdat de or kaan de meier kapot had geslagen. Het hele centrum van de stad werd door politie en brandweer tot verboden ge bied verklaard nadat twee mensen door de orkaan om het leven waren ge komen. Het water in het centrum stond zo hoog dat alle verkeer werd verbo den. OSLO - Zware storm heeft dinsdag in hei Noorse deel van de Noordzee het Britse booreiland 'Phillips SS' en de Britse Transworld 58 'fotoi losgeslagen. Met hefschroefvliegtuigen icerd een grooi.deel van de bemanning van boord gehaald STORMSCHADE IN ZEELAND BLEEF BEPERKT VLISSINGEN' - De storm die in de nacht van maandag op dinsdag over ons land trok heeft in Zeeland voor weinig overlast gezorgd. De wind uit het noordwesten had, ook gisteren nog. tot gevolg dat het water in de Noordzee werd opgestuwd, zodat het peil in de Zeeuwse zee-armen aanmerkelijk steeg. Dat ondervond de kapitein van de Engelse kustvaarder 'Wilks'. Het schip was leeg op weg naar Antwerpen en voer door het Sclielde-Rijnkanaal. De ruimte tussen het wateroppervlak en de Thoolse brug bleek te klein om doorgang te verlenen aan het 494 brt- metende schip; de 'Wilks' botste tegen de brug en kwam vervolgens met het stuurhuis vast te zitten. De harde windstoten waarmee de storm ge paard ging hadden onder meer tot ge volg dat een auto, die op de Veersegat- dam stond geparkeerd, in het water werd geblazen. Ondanks zoekacties van de rijkspolitie te wateren de regio nale brandweer was de auto gister avond nog niet boven water. Het ongeluk met de 'Wilks' gebeurde omstreeks één uur. Door de hoge water stand en. zoals de rijkspolitie te water zei. mogelijk ook door een verkeerde beoordeling van de situatie, voer het schip tegen de Thoolse brug en bleef vastzitten. Tegen half vijf slaagden de opvarenden van de 'Wilks', bijgestaan door de firma MuLler uitTerneuzen. erin het schip weer los te krijgen. Om dat de bereiken pompte de 'Cobi M' van Mul ler ongeveer tweehonderd ton water in het ruim zodat het schip dieper kwam te liggen. Daarna meerde de 'Wilks' af bij de Kreekraksluizen. De brug, die tussen één uur en half .vijf was afgesloten voor het wegverkeer, liep onder meer schade op aan de hoofd legger. Bovendien werd ongeveer ze ventig meter rail van de onderhoudswa- gen die onder de brug kan worden ge hangen. vernield. Volgens een eerste (Slot zie pagina 5 kolom 5) AFKNAPPERS VOORKOMEN De Engelse kustvaarder 'Wilks 'zal dinsdag enkele uren bekneld onder de Thoolse brug als gevolg van de hoge waterstand it het Schelde-Rijnkanaal. gif Het aantal dodelijke ongelukken bij kinderen door het innemen van medi cijnen en huishoudchemicaliën neemt af. De laatste jaren schommelt het cij fer tussen twee en vier Perjaarworden in Nederland bij 9000 kinderen vergif tigingsverschijnselen geconstateerd. Er worden wettelijke maatregelen voorbereid voor verpakkingen van huishoudchemicaliën en medicijnen die veilig zijn voor kinderen. PAGINA 13 UITBREIDING BEPERKT TOT 6000 MENSEN bandstoten De bezetting voor het Nederlands kampioenschap bandstoten in Sluis is opmerkelijk sterk. Nederlands beste ereklassers treden van donderdag tot j en met zondag in een unieke entoura ge - de raadszaal - aan. De tv-uitzen- dingen van de titelstrijd zullen dan ook beginnen met fraaie plaatjes van het Belfort. Nieuws uit Zeeland; 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 14. Varia: 15. Financiën: 17. UTRECHT (ANP) - De minister van volksgezondheid, mevrouw Garde niers, wil volgend jaar in dc kostenont wikkeling in de gezondheidszorg tot een bedrag van 650 miljoen gulden om buigen. Dat blijkt uit 'het financieel overzicht van de gezondheidszorg 1982', een stuk dal niet alleen de ont wikkelingen in de afgelopen vijf jaar cn de prognoses voor de komende vijf jaar bevat, maar ook de beleidsvoorne mens voor 1982. Eerder was voor vol gend jaar steeds een bezuiniging van 385 miljoen gulden in de sector gezond heidszorg genoemd. Van de 650 miljoen in het financieel overzicht' heeft 585 miljoen gulden be trekking op de collectief, dat wil zeggen via de ziekenfondswet en de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) ge financierde gezondheidszorg. De rest komt voor rekening van de particulier verzekerden. liet verschil van ruim 2üo miljoen in de bezuinigingen zit volgens een woord voerder van het ministerie in 'vertra- gingstegenvallers': sommige maatrege len, zoasl de voorgenomen eigen bijdra ge op geneesmiddelen en hogere eigen bijdragen in het kader van de awbz kun nen door de politieke strubbelingen van de afgelopen tijd niet op 1 januari maar eventueel pas op 1 juli 1982 wor den doorgevoerd. De 'opbrengst' is daardoor volgend jaar minder, maar de voorgenomen ombuigingen belopen op jaarbasis wel degelijk 65Ö miljoen en als zodanig zullen ze ook in de.laren na 1982 doorwerken. Eigen bijdragen Eigen bijdragen en verhogingen daar van zijn tot dusver meestal gestrand op negatieve adviezen van de zieken fondsraad, de centrale raad voor de volksgezondheid en verzet van actie groepen. De woordvoerder van het mi nisterie zei desgevraagd, dat minister Gardeniers nog geen alternatieve be zuinigingsplannen klaar heeft liggen voor het geval dat nu weer zal gebeu ren. Hierbij gaat het om een bedrag van 285 miljoen gulden. Honderd miljoen wordt 'gehaald' uit een beperking van de eerder toegezeg de personeelsuitbreidingen van 9000 tot 6000. Daarover zei de zegsman van het ministerie, dat er soortgelijke om buigingen worden doorgevoerd op het terrein van onderwijs en crm. .Dé ge zondheidszorg zal daar ook aan moeten wennen", zei hij. ..en die krijgt er toch altijd nog 6000 mensen hij" Specialisten van ae ombuigingen komt uit een beperking van ae groei van het aan tal vrije beroepsbeoefenaren zoals spe cialisten en fysiotherapeuten (85 mil- joeni. vermindering van het aantal bed den in algemene ziekenhuizen (twintig miljoen), handhaven van het - al eerder verlaagde - bedrag waarvoor ziekenhui zen nieuw- en verbouw mogen uitvoe ren (75 miljoen) en de matiging van de salarissen en inkomens conform die bij de ambtenaren (tachtig miljoen). Ruim tweederde van de personeelsuit breiding die nog wel is toegestaan is bestemd voor de intramurale gezond heidszorg (ziekenhuizen en dergelijke). Daarbij gaat het voornamelijk om me dewerkers die direct met de patiënt te maken hebben. Een extra verruiming is toegestaan aan de verpleeghuizen. Verder is ook voorzien in personeels uitbreiding in de preventieve gezond heidszorg. het kruiswerk en de ambu lante geestelijke gezondheidszorg. In 1980 is het aantal mensen dat in de ge zondheidszorg werkt toegenomen met 7300 tot 277.660. tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wijst het inzetten van jonge, pas beginnende agenten voor dienst in de Mobiele Eenheid af. De Tweede-Kamerleden Van Dam (CDA). StofTelen (PvdA), Nijpels (WD) cn Van Es (PSP) zeiden dit dinsdag tijdens het begrotingsdebat over politic. Het ging om de hoofdstukken politie uit dc be grotingen binnenlandse zaken en justi tie. Volgens Van Dam ondermijnt het inzet ten van kersverse agenten het vertrou wen in de politie en dreigt het jonge mensen te „beschadigen". Nijpels meent dat het oproepen van deze po litieambtenaren „een knauw in hun verwachtingspatroon van een loop baan bij de politie" betekent. Boven dien kan het wel eens de „definitieve afknapper" voor de jonge agenten kan betekenen. StofTelen en Kohnstamm (D'66) dien den tijdens het debat wijzigingsvoor stellen in om de verhoogde begrotings post voor automatisering bij de politie ongedaan te maken. Het gaat om het verschuiven van 4 miljoen gulden- Zij willen 3,2 miljoen gebruiken voor het opheffen van de ergste knelpunten bij de politie, zoals de politie te water, het probleem van de grote steden en het verzachten van de gevolgen van bezui nigingen, De rest willen zij besteden aan onderzoek naar de reorganisatie van de politie, waarvoor nu 1.6 miljoen op de begroting staat. Hiermee moeten de al eerder aangekondigde experimen ten bij plaatselijke korpsen van de grond komen, aldus StofTelen en Kohn stamm. Nijpels (VVD) gaf de betrokken be windslieden. Van Thijn (binnenlandse zakeni en De Ruiter (justitie), in over weging dc overgang van rijks- naar ge- meentepolitie tegen te gaan door dc in diening van een „stopwetje". Gemeen ten met minder dan 25.000 inwoners zijn aangewezen op rijkspolitie, wan neer zij boven deze grens komen krij gen zij een eigen korps. Met deze over gang is veel geld gemoeid, dat beter anders besteed kan worden, meent Nij pels. Londen en Parijs willen enkelspoor Kanaal-tunnel BRUSSEL (DPA) - De Britse en de Franse regering hebben ingestemd met het voorstel van British Rail en Société Nationale des Chemins de Fer Frangais (SNCF) voor de aanleg van een enkelspoors tunnel onder Het Kanaal. Dit is dinsdag vernomen van Britse en Franse af gevaardigden naar een symposion van de FIEC. de organisatie van de bouwnijverheid in de Europese Gemeenschap, in Brussel. De kosten van een veertig kilome ter lange „monotube" tussen Dover en Calais worden voorlopig op zes miljard Franse frank of onge veer 2,61 miljard gulden geraamd. Bij de opstelling van de bouwplan nen zal rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat het later wenselijk zal worden geacht om de tunnel van een tweede spoor of van een autosnelweg te voorzien, aldus de zegslieden. Ook ais de financiering binnenkort rond komt zal het wel midden 1983 worden voordat de feitelijke werk- zaamhedén kunnen beginnen, al dus de zesgslieden in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1