PvdA en D'66 uitgefloten tijdens vredesmanifestatie Dode bij ongeluk bus Ruim 3.000 Zeeuwen in vredesdemonstratie IFKEURING POLITIEKE OPSTELLING MARS (Van onze parlementaire redactiei AMSTERDAM - Gefluit, boe-geroep en de vraag om actie in plaats van woorden vielen zaterdag op de immense anti-kernwapendemonstratie in Amsterdam de sprekers van de regeringspartijen PvdA en D'66 ten deel. De ruim 350.000 demonstranten maakten daarmee duidelijk de opstelling ran deze partijen van vooral de laatste weken af te keuren. MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 PZC/binnenland Naast de Amerikaanse president Rea- (jnen de Russische partijleider Brezj- iev waren PvdA en D'66 kop van jut zowel de demonstranten als de overige sprekers. Van alle kanten werd dierpe kritiek geuit op de regerings- jartljen. PvdA-fractieleider Wim Meij- nkon met zijn speech nauwelijks bo- het gejoel van de menigte op het ïoseumplein uitkomen. -jis toen Meijer met stemverheffing ^zekerde: „Met de PvdA in de rege- ag komen die nieuwe raketten ons ad niet in", overstemde afkeurend ge- Mt ruimschoots het schaarse applaus, ïatde demonstranten Meijer en D'66- cpreker Aad Nuis vooral kwalijk na- aen, was dat hun partijen het omstre- ten NAVO-moderniseringsbesluit van iecember 1979 op dit moment niet wil ls aanvechten, omdat op grond daar- ran binnenkort besprekingen over wa- «beheersing beginnen, laid boe-geroep begeleidde ook de toe stak van Aad Nuis. Tweede-Kamer- vjvoor D'66. Verreweg het meest lang- aig applaus oogstte de bestuurder sn de soldatenvakbond WDM, Jan -in Beek. die met ongeveer vierhon- adanderen in uniform aan de demon- Grstie deelnam. „Niet soldaten die in iSlot van -pagina 1) itcoupes vormden het beeld van voor- iJAmstcrdam CS. De spoorwegen had- fen 35 extra treinen ingezet terwijl ia alle normale treinen exta trein den waren gekoppeld, togeveer 120.000 mensen waren per Tiin naar Amsterdam gekomen. Om- Stde demonstratie vroeger was afge ven dan was gepland, hadden de voorwegen aanvankelijk problemen at de opvang van het immense le- coen. De extra treinen werden name- pas rond zes uur 's middags ver recht. „Het oponthoud is echter door iedereen volledig geaccepteerd", aldus NS-voorlichter. HetGemeente Vervoer Bedrijf van Am- Mam dat 's middags in het centrum ren Amsterdam al haar vervoer had stilgelegd, heeft in totaal voor onder meerde pendeldiensten van stations en parkeerterreinen naar het Museum- pleinïö extra trams en 40 extra bussen ingezet Ook het GVB had „zeer veel waardering voor de demonstranten die geen onvertogen woord lieten horen", aldus de directeur van het GVB. „Bij aoetbalwedstrijden is ons personeel dat slanders gewend". De Amsterdamse politie, die zich me- rendeels met het begeleiden van het rerkeer bezighield, sprak van een „be ledigende operatie". Ruim 2200 bus- sen waren naar de hoofdstad gekomen aria de buitenwegen naar parkeerter- snen in Amsterdam-Buitenveldert en feStadionbuurt geloodsd. Op het aller malste moment moest naar aanvullen- ia parkeergelegenheid worden ge- Ktlt. lag voordat de eerste spreker het po- op het Museumplein zou betre- iaa, waren het plein zelf en alle orarin- pade straten reeds mudvol. Daarom besloten een tweede looproute til te zetten. De eerste route werd bo- undien met anderhalve kilometer urlengd. tee maatregel was nodig om de stoet ~'~szins in beweging te kunnen hou- Later zouden demonstranten die vertrekpunt niet meer konden be sken zelf een derde route kiezen. De zee werd een aantal demon- santen te veel. Zij konden snel worden sevoerd naar een nabijgelegen zie- tahuis. ten de hoofddemonstratie rond half tee's middags van start ging duurde ^ongeveer twee en een half uür voor- kthetmiddendeel van de massa in be- ■tging kwam. Met megafoons leidden kleden van de organiserende comités ^demonstranten naai- de routes. In de tasterdamse Vijzelstraat, vlakbij het feteringcircuit en de Lairessestraat in Sterdam-Zuid (de tweede route) bot- deelnemers van dé stoeten op el- vredelievende demonstratie met fëdgemutste, aan het eind van de dag feestende, deelnemers was ken- skend voor de sfeer zaterdag in Am- teaam. Zelfs een bus van de mobiele Sieid was voor de gelegenheid met ••'tenen versierd. Uit alle delen van het Swaren vrouwen, mannen en kinde- r« naar de hoofdstad gekomen. Vol eis de organisatoren liepen ook een laar duizend buitenlanders mee. «ben kerngezond, ik heb hollandi- of „Houd je kernkop", waren tek- 'to die op grote spandoeken werden ®eegevoerd. Enkele demonstranten -Wen zich voor de gelegenheid uitge lid verkleed en weer anderen had- *0 speciale levensgrote namaakbom- 591 gemaakt. Leden van het „Oud- Wjders Legioen", die zich ernstig ver- Wen tegen de demonstratie, eirkel- in vliegtuigjes met spandoeken bo- 'jo bet Museumplein. Hun teksten: -loskou dankt u met SS-20" cn „From Scow With Love". ^Minister Terlouw van economische jWj denkt over een paar weken de ««de 'commissie Wagner' te kunnen mieren. De beioindsman ?:ei zater- 59000r de radio dat het hierbij gaat ^deskundigen die hij rekruteert uit •eerste commissie-Wagner. rjMn de aangezochten, voorzitter laster van de industriebond CNV '.J QQt de commissie er op moet let- 67 ernst wordt gemaakt in Ne- '■'undmet een nieuw industriebeleid. uniform voorde vrede de straat op gaan zijn een gevaar voor de democratie", zei Van Beek, „maar de ministers en gene raals die zich voorbereiden op een atoomoorlog". Bijval Fred van der Spek (PSP), Ria Beckers (PPR) en Joop Wolff (CPN) kregen in tegenstelling tot hun collega's van de regeringspartijen louter bijval van de demonstranten. Alle drie bepleitten zij eenzijdige stappen van Nederland om tot ontwapening te komen. Van der Spek ging het verst. „Er is maar één NAVO-besIuit dat instemming van Ne derland verdient, en dat is het besluit tot opheffing van het bondgenoot schap", zei hij. Veel applaus oogstte de voorzitter van de Belgische Socialistische Partij, Ka- rel van Miert. „We zijn het beu dat Euro hoe langer hoe meer het schietter- rein van de grootmachten wordt", zei hij. „Laat het virus van de Hollanditis uitzwermen over heel de wereld, tot in de Verenigde Staten en het Warchau- pact". Wim Kok, de voorzitter van de FNV die op persoonlijke titel sprak, kondigde aan dat hij binnenkort de internatio nale vakbonden zal voorstellen zich uit te spreken voor onmiddellijke stop zetting van de produktie en plaatsing van Pershing- en kruisraketten, SS- 20's en neutronenbom. „Geen bommen, maar banen", aldus Kok. Boy Trip, vice-voorzitter van P3X Christi, uitte kritiek op de politiek. „Geen ontwapeningswoorden, maar daden", eiste hij. En zich kennelijk tot het CDA richtend: „We hebben genoeg van vrijblijvende sympathiebetuigin gen". „Wij maken de nieuwe veiligheids- en vredespolitiek", claimde IKV-secreta- ris Mient Jan Faber aan het slot van de immense demonstratie. „Die hele troep moet hier weg, meneer Reagan. Europa zal kernwapenvrij zijn of Europa zal niet zijn". Waaraan Faber de waarschu wing toevoegde aan de politici in Den Haag, Washington en Moskou: „De Hol landse ziekte is een chronische ziekte. De vredestreinen en -bussen denderen door". Oud-strijders AMSTERDAM - Mient-Jan Faber bedankt de honderdduizenden verzameld op het Museumplein voor hun deelname aan de grote manifestatie zaterdag Faber sprak de menigte toe vanaf het podium opgesteld voor de onderdoorgang van het Rijksmuseum. Circa vierhonderd aanhangers van de Stichting Oud-Strijders Legioen en Constructief Jong Nederland hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd om daarmee hun aanhankelijkheid te betuigen jegens het Amerikaanse volk. Bij de Amerikaanse ambassade werd een petitie afgegeven, waarin dit land wordt bedankt voor het aandeel in de verdediging van de vrijheid in ons land. Tijdens de korte mars door Den Haag werden spandoeken meegevoerd met leuzen als 'linkse leuzen maken geen vrede' en 'IKV neen'. De demonstran ten riepen ook leuzen als 'IKV. weg er- Tass Het Russische persbureau Tass meldt in een verslag over de vredesmanifes tatie dat zaterdag vanuit Den Haag is verzonden dat de demonstratie gericht was tegen Amerika en de NAVO. Nergens is sprake van protest tegen kernbewapening door het oostbltk. zo blijkt uit het TASS-bcricht. Volgens TASS waren de '300.000 vre- deswerkers. vakbondsleden en leden van openbare, jeugd- en religieuze or- gansaties, alleen een in hun sterke op positie tegen de gevaarlijke plannen van de Verenigde Staten en de NAVO. teXONSTRSBt®, 5 «OSKOü/OSt Tegendemonstraties van het Oud-Strijders-Legioen toerden gehouden in Den Haag en Amsterdam. In Den Haag kwam Constructief Jong Nederland op de been met anti-linkse leuzen en boven de demonstrantenin Amsterdam vlogen vliegtuigjes met boodschappen van het OSL (fotoi. APELDOORN - Bij een ongeluk met een toerbus is zater dagavond de 19-jarige F. van Dijk uit Ruurlo omgekomen cn raakten 15 andere inzittenden meer of minder ernstig ge wond. De bus was met 48 passagiers op weg naar Borculo, komende van de vredesdemonstratie in Amsterdam, toen hij op een afrit kantelde en op het dak tot stilstand kwam. Volgens een woordvoerder van de Apeldoornse gemeente politie wilde de chauffeur van Rijksweg 1 de afslag Zut- phen-Apeldoorn met te grote snelheid nemen. Het voertuig geraakte tegen de vangrail, maar de chauffeur slaagde erin de bus weer op de weg te krijgen. Hij kon echter niet verhin deren dat de bus tegen de tegenoverstaande vangrail bot ste. Hierna kantelde de bus en belandde op zijn dak. Kermend van de pijn wacht deze gewonde passagier op een ambulance. De man ligt in het versplinterde raam van de omgekeerde bus en wordt getroost door een mede-passagier Zaterdagochtend: vertrekpunt Middelburg AMSTERDAM - Ruim drieduizend Zeeuwen zijn zaterdag 21 novembej naar Amsterdam gegaan om daar te demonstreren tegen de kernbewape ning. Zo'n tweeduizend gingen per trein. In de 22 bussen die vanuit di verse plaatsen in Zeeland vertrok ken zaten nog eens twaalfhonderd passagiers. De organisatie van de 'Zeeuwse uittocht' was in handen van het Zeeuwse 21 november-comi- tè. Woordvoerster Connie Verspoor na afloop: „Alles is prima verlopen. Voor onze begrippen is de opkomst bui tengewoon goed geweest. Er zijn dan ook nog nooit zoveel Zeeuwen tege lijk naar een dergelijke demonstratie gegaan. In het begin liep de verkoop van de buskaarten nog wat traag, maar de laatste week liep het storm, zo erg dat we steeds meer bussen moesten bestellen". Dat die opkomst inderdaad enorm was. bleek uit het feit dat bij de ver trekpunten meer mensen stonden dan er zitplaatsen in de bussen wa ren. Daardoor gebeurde het ook dat er in de meeste bussen enkele men sen moesten staan. Op de 'zittenden' werd een beroep gedaan af en toe van plaats te verwisselen, zodat iedereen een tijd kon zitten. Goede bekenden schoven met z'n drieën op twee stoe len. De sfeer in de bussen was uitstekend en dat was ook in Amsterdam zo tij dens de grootste demonstratie voor de wede en tegen de kernbewape ning die ooit in Nederland werd ge houden. Het gevolg was dan ook dat een erg groot aantal mensen niet eens mee kon met de 'hoofdtocht' van het Museumplein naar de Dam. Maar nergens werd gemopperd. Inte gendeel. Degenene die genoegen moesten nemen met de op het laatste moment tweede uitgezette route, lie pen net zo enthousiast mee in de we tenschap dat ze een andere dan de geplande route volgeden, als gevolg van de bijzonder grote opkomst. Het werd alleen maar positief ervaren. Die tweede route, waarin wij ook meeliepen, begon al direkt bij het verlaten van de bus, die met nog 2199 andere bussen werd geparkeerd op en rond het Stadionplein. Van daar uit ging een gigantische mensenmas sa richting Museumplein, waar de 'echte' demonstratie zou beginnen. Maar zover kwamen de meeste Zeeu wen niet. Wel tot het museumplein maar niet verder. Sfeer De sfeer in Amsterdam was voor treffelijk. Dat was ook al zo op de heenweg in de bus. die vanaf het Middelburgse station zaterdagmor genmet tien minuten vertraging om tien over half negen vertrek. Een op vallende verschijning in 'onze' bus (nummer vijl") was Gerard van Som men uit Middelburg. Hij had zich speciaal voor de demon stratie gehuld in zijn militaire ge vechtstenue. Waarom? Van Som men: „Ik ben geen militair, maar ik kwam op het idee door de bescha mende uitlatingen van de staatsse cretarisvan defensie Stemerdink, die onlangs in een televisieuitzending onder meer zei dat het leger geen ver lengstuk mag zijn van de politiek en die het leger boven de gestelde orde durfde te plaatsen. Die uitlatingen waren voor mij de directe aanleiding om dit uniform aan te trekken. Ik doe het uit solidariteit met de dienst plichtigen die meelopen in uniform. Ik vind dat zij juist als militair in de gelegeneheid gesteld moeten wor den, om de hele gang van zaken rond de kernbewapening op die manier te kunnen afwijzen". Een andere passagier in bus '5' is ds P. Klïjnsma. hervormd predikant in 's-Gravenpolder. „Ik ga naai- Amster dam, omdat ik tegen elke vorm van 'kern(bewapening ben. In de kerk heb ik er ook over gepraat en we heb ben gebeden voor een vredig verlo pen van de demonstratie". Ook het CDA-raaaslid P. van der Meulen uit Mehskerke zat in de bus: „Ik ga demonstreren voor mijzelf en mijn gezin, omdat wij gewoon bang zijn voor de neutronenbom. Een an dere reden is dat ik vind dat, het CDA in deze clagen vaak en dikwijls te recht. in de rechtse hoek wordt ge drukt. Wat dit laatste betreft kun je misschien ook een beetje spreken van een éénmansdemonstratie" al dus Van der Meulen. Uiteindelijk stonden we dan op het Stadionplein. Daar vormde zich al meteen een gigantische stoet rich ting Museumplein. Het barstte werkelijk van de spandoeken. Vele met de tekst 'Tegen kernbewape ning'. 'Ban de Bom' 'De kernwapens de wereld uit, te beginnen in Neder land' enzovoort. Er waren ook veel originele doeken bij zoals: 'Ontspan- doek', 'Onze oppas is ook tegen', al leen maar het woordje 'Boos' en de Amerikaasne president Reagan uit gedost als cowboy en bevestigd op de ruggen van de vele hoflderden West- duitse demonstranten met de tekst 'Reagan, ein Man der tiber Leichen geht'. Opvallend waren ook de vele witte lakens die uit Amsterdamse ra men waren gehangen. Vele Amster dammers die niet meeliepen, moe digden vanaf balkons de langstrek kende stoet demonstranten aan, met handgeklap en geroffel op deksels. Vele gelegenheids-horeca-exploitan- ten deden goede zaken. Bij sommige huizen werden koffie en broodjes te koop aangeboden en tussen de de monstranten liepen mensen met do zen gevuld met gesmeerde broodjes. De echte horeca- en café bazen deden goede zaken. Zo goed zelfs dat bij di verse café's de deur dichtbleef totdat een paar mensen het etablissement hadden verlaten. Door een soort por tier werden dan de volgende in de rij wachtenden klanten binnengelaten. Vooral wat de vrouwen betreft was er een, groot probleem en dat was van sanitaire aard. Het was zo druk in Amsterdam, dat de door de orga nisatie op een plattegrond aanege- gevn toiletten onmogelijk bereikt konden worden. Enkele benzinestations werden dan ook overstroomd door toiletgangers. Velen belden ook gewoon aan bij par ticulieren. van wie de meesten wel genegen waren hun toilet 'beschik baar te stellen'. Maar niet alle Am sterdammers waren zo vriendelijk. Sommigen riepen door een gesloten voordeur 'daar begin ik niet aan', dan komt iedereen'. En misschien had den ze wel gelijk, maar het bleef las tig- Sinterklaas Een van de Zeewnse demonstranten vertelde nog een aardig verhaal over een kennis die haar had ge-, vraagd waarom ze eigenlijk mee liep. De vraagsteller had gezegd: „Je hoeft toch niet mee, je kunt het ook op de televisie zien". „Alsof het om de aantocht van Sinterklaas ging". Op de terugweg naar de ruim twee duizend bussen op het stadionplein, ging de tot dan toe schuifeldende stoet een beetje sneller. Iedereen moest namelijk om vijf uur weer bij zijn of haar 'eigen' bus was. Nader hand bleek dat haasten niet nodig was geweest. Ook wij zaten keurig om vijf uur, weliswaar na lang zoe ken. weer in de goeie bus. Maar het voertuig vertrok pas tegen halfzeven. De bus kon niet voor of achteruit en er moest gewacht worden op het ver trek van tientallen andere bussen. Uiteindelijk was het dan zo ver. Onze buschauffeur had zich in de tussen liggende uren vermaakt met een tochtje door de binnenstad en een hapje eten. De teruggekeerde de monstranten zakten voor het groot ste deel slaperig onderuit in de stoe len. Wat vonden ze ervan?. Gerard van Stommen fin uniform): „Er werd wel gekeken naar mijn pak. maar het werd gewoon geaccepteerd. Sommi gen mensen snapten niet waarom ik het aanhad en dat heb ik ze uitge legd. De demonstratie zelf verliep bij zonder rustig. De mentaliteit was buitengewoon goed en de verdraag zaamheid erg groot". Ds Klijnsma: „Het was geweldig, erg indrukwekkend. Ik heb nog nooit zo veel mensen bij elkaar gezien en ik heb geen wanklank gehoord. Toen ik de reactie vanpremier VariAgt hoor de. die zei dat hij de indruk had dat er wel iets aan de hand was, toen dacht ik. die man schijnt hel nog niet ie be grijpen. Dan moeten we de volgende keer kennelijk met nóg meer mensen de straat op", aldus de hervormd predikant. CDA-er Van der Meulen: „Ik heb er beslist geen spijt van. Opvallend was het rustige karakter van de demon stratie, het was een echte vredes mars. die bijzonder de moeite waard was". Een van de vele Zeeuwen die per trein naar Amsterdam was ge gaan, was Marten Wiersma uit Se- rooskerke. Hij vertelde na afloop: „Ook in de trein heerste een prima sfeer, zowel op de heen- als de terug weg. Het was een ware belevenis als je zag hoe overal de stations bar stensvol stonden. Toen wij teruggin gen hebben we kennelijk geboft, we kwamen om halfzes op het station in Amsterdam aan en een half uurtje later zaten we al in de trein. Over de demonstratie zelf: „Indrukwekkend, enerzijds door de massaliteit, ander zijds door de gemoedelijke sfeer en het vreedzame karakter". Doorgaan Het organisatiecomité heeft inmid dels besloten zichzelf na deze 21-ste november, niet op te heffen. Regionaal coördinator Koos Ver spoor: .Ook al heten we 21-no vember comité, we blijven doorgaan. We heb ben zaterdag ook zoveel contacten kunnen leggen met andere groepe ringen in Nederland. We hebben door de kaartverkoop voor de bussen in eens zo'n enorm adressenbestand, dat we door móeten gaanWe hebben ook al gedacht aan de eerstvolgende activiteit: we gaan op tweede kerk- stdag naar de, jaarlijks terugkeren de. demonstratie tegen kernwapens in Steenwijkerwold (Overijssel). En we hopen dat we dan weer vele Zeeu wen meekrijgen". De enige schaduw die zaterdag- ■avond) na afloop over de demon stratie in Amsterdam viel, was het verongelukken van de bus met de monstranten uit Borculo, die bij Apeldoorn over de kop ging en waar bij een dode viel. Het Zeeuwse comi té stuurt vandaag een condoléance- telegram en bloemen naar de 'groep Borculo'. Connie Verspoor: „We schrokken er erg van. toen we het hoorden. Want wij liepen juist sa men met deze groep mensen in de demonstratiestoet". Ingrid Russel AMSTERDAM - Ook de 73-jarige 'beroepsdemonstrant' Jan Blanken uit Groot-Abeele was in Amsterdam van de partij. Hier is hij op weg naar het Museumplein. Later kwam hij nog. ongewild, op de radio. Een Zeeuwse actie voerder deed via de radio een oproep tot de passagiers die met Jan Blanken op de heenweg in de bus hadden gezeten, omdat de man.die'al zijn geld stopt in het reizen naar en meelopen in demonstraties tegen de kernbewapening, zijn voertuig niet meer kon vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 7