Kamer: kinderbijslag hoger naar leeftijd Duits-Russisch akkoord over aardgasleveranties Twee routes vredesdemonstratie? KABINET ZONDER KLEERSCHEUREN Miljoenenopdracht Schelde-Vlissingen AUTO- GASUNIE: BINNEN AFZIENBARE TIJD WEER PRATEN SCHATTING: TOT 200.000 DEELNEMERS Demonstreren voor de vrede MILJOENEN BTW NIET AFGEDRAGEN Opklaringen Eerst enkele opklaringen en een enke le bui. Later meer bewolking en in de avond mogelijk regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden. Matige tot krachtige westenioind. LONDEN IRTRl - De Britse fabrikant heeft het 'bomspeelgoed' 'bombshell', waar bij figuren van de opruimingsdeskundigen worden opgeblazen als zij fouten ma ken. uit de markt genomen. Waddingtons Manufacturers maakte dit vrijdag be kend nadat grote warenhuizen eerder hadden besloten het kinderspeelgoed uit de verkoop te nemen. Bezwaar tegen het spel. dat zes maanden geleden werd uitge bracht. was gemaakt door Stephen Howorth, wiens vader, bomopruimingsexperl Kenneth Howorth. vorige maand omkwam bij het onschadelijk maken van een bom in hel hart van Londen. De Britse minister van binnenlandse zaken William Whiielaw en prins Charles hadden het spel ook veroordeeld. De laatste noemde het getuigen van een 'afschuwlijk slechte smaakIn hel spel pogen vier denkbeel dige figurten bommen onschadelijk te maken, 'majoor ramp' en 'sergeant Jimmy de Bibber' plus ondergeschikten. De speler wiens hoofdfiguur overblijft, heeft gewonnen l Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat er een kinderbijslag naar leeftijd komt. Een meerderheid van de Kamer sprak zich vrijdagavond uit tegen kinderbijslag naar draagkracht door aanvaarding van een CDA-motie. Het kabinet had die motie ontraden, omdat het alle mogelijkheden graag open wil houden. Toch leidde de aanvaarding van de motie-Lubbers niet tot problemen tussen kabinet en Kamer. Binnen het kabinet is alleen de PvdA, met minister van sociale zaken Den Uyl voorop, voor een kinderbijslag naar draagkracht. Het CDA- voorstel werd gesteund door faillissement De Tinna Van Hal en Kareis uit Sluis zal begin volgende week faillissement aanvragen. De 33 werknemers van het «bedrijf staan op straat. WD, D'66 en de kleine rechtse partijen. Deze stemming kwam aan het einde van een vier dagen lang debat over de regeringsverklaring van het kabinet- Van Agt. Het kabinet overleefde dat de bat zonder kleerscheuren, want er werd verder geen enkele motie tegen de zin van het kabinet aangenomen. Dat kreeg zodoende het vertrouwen van de Tweede Kamer. CDA-leider Lubbers doorkruiste ook de verlangens bi.i de PvdA (en met na me minister Den Uyl) om een kinder bijslag naar draagkracht in te voeren. Hoewel het kabinet hierover nog geen stadpunt heeft ingenomen, lokte Lub bers alvast op voorhand een uitspraak van de Kamer uit. Hij vindt dat die plannen achterwege dienen te blijven. Samen met D'66 kwam Lubbers met een motie waarin gepleit werd voor een kinderbijslag naar leeftijd, waarbij de kinderbijslag tot het 18e jaar toeneemt naarmate het kind ouder wordt. Lub bers verbond daaraan wel de voorwaar de dat voor kinderen boven 18 jaar ui terlijk per augustus 1983 een goede stu diefinancieringsregeling tot stand komt. De regering moet zo snel moge lijk met voorstellen komen. PvdA-fractieleider Meijer betoogde nog dat de kinderbijslag - als enige sociale uitkering - niet belast is. en dat invoe ring van een draagkrachtbeginsel de kinderbijslag meer op gelijke voet met andere sociale verzekeringen kan bren gen. Maar zijn verzetwas vergeefs. Pre mier Van Agt deed de Kamer overigens geen toezeggingen. Hij zei slechts dat voor het kabinet heel zwaar zal wegen dat twee van de drie regeringspartijen tegen invoering van een kinderbijslag naar draagkracht zijn. De Tweede Kamer gaat nog niet zonder meer akkoord met de invoering van de (Slot zie pagina 6 kolom 5) Premier Van Agt antwoordt de kamer. bouw Vooral de kleine bouwbedrijven in de provincie hebben te lijden van de ma laise in de bouwnijverheid Uit een en quête van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid blijkt, dat driekwart van de Zeeuwse bedrijven voor niet meer dan drie a vier maanden werk heeft. PAGINA 9 iio li' chemical Dow Chemical Nederland verwacht dit jaar verlies te lijden. Het bedrijf, met vestigingen ln Temeuzen. Rotter dam en de Botlek, zet het mes ln de uitgaven. Volgens de directie zullen er geen werknemers worden ontslagen. PAGINA 13 prinsendam Uit het onderzoek naar de scheeps ramp met de 'Prinsendam' conclu deert scheepvaartinspecteur A. P. Vis ser. dat het bij de bestrijding van de brand in de machinekamer vooral heeft ontbroken aan leiding en onder ling overleg. De Inspecteur acht de ka pitein van het cruiseschip, C. D. Wabe- ke niet schuldig, maar adviseert de raad voor de scheepvaart vijf officieren van de Prinsendam te straffen. PAGINA 20 schaakkampioen Viktor Kortsjnoi heeft de achttiende partij legen Anatoli Karpov opgege ven. Karpov behaalde hierdoor zijn zesde punt en won de strijd om het we reldkampioenschap Van een serieuze uitdaging is er geen sprake geweest Helder, trefzeker en gemakkelijk heeft Karpov zijn titel veiliggesteld. PAGINA 25 hoogovens Via een onderhandse lening van hon derd miljoen gulden uit het pensioen fonds zou het in financiële nood verke rende staalconcern Hoogovens in IJ- muiden geholpen kunnen worden. De bedrijfsledengrocp van de staalgïgant, die dit idee gisteren lanceerde, noemt als een van de vaststaande voorwaar den. dat de werknemers zeggenschap krijgen over de manier waarop het geld wordt geïnvesteerd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 20 en 21. Radio en televisie: 23. Financiën en economie: 25. Zaterdagkrant: 15. 16. 17 en 19 ESSEN (DPA) - Het YVestduitse energieconcern Ruhrgas AG heeft met de Sowjet-Unie overeenstemming bereikt over de le vering van Russisch gas van het Siberische schiereiland Jamal. Een woordvoerder van Ruhrgas maakte vrijdag bekend dat men het op alle punten eens is geworden. koopt alleen toevallig de grootste hoe veelheid. Over de bezwaren van de Amerikaanse regering tegen de toeneming van de af hankelijkheid van West-Europa van energie uit de Sowjet-Unie zei Liesen: ..we kunnen aantonen dat er geen spra ke is van afhankelijkheid van de Sow jet-Unie. Zelfs in het theoretisch geval Drie weken na het gebeuren met de Russische onderzeeboot bij Karlskrona is dit hoog opgelaaide politieke incident in Zweden nog steeds een gewild onderwerp van gesprek. Een fabrikant heeft daar inmiddels brood in gezien en een shirt op de markt gebracht, dat op de rug de gestrandde onderzee boot toont en aan de voorzijde commandant Goeshin Ruhrgas heeft een jaar onderhandeld met de Sowjet-Unie. De overeenkomst die de Westduitsë gasdistributiemaatschappij met de Sowjet-Unie heeft gesloten gaal in 1984 in en loopt 25 jaar. Het gaat om 10.5 miljard kubieke meter per jaar en de prijs is vastgesteld op basis franco Tsje- choslowaakse grens. De hoeveelheid van 10.5 miljard kubieke meter per jaar zal overigens pas na een aantal jaren worden bereikt. Ruhrgas-topman Klaus Liessen wees er met nadruk op dat het niet om een af zonderlijke transactie tussen Ruhrgas en de Sowjet-Unie gaat maar dat er wel degelijk sprake is van een gasakkoord tussen een aantal Westcuropese landen en de Sowjet-Unie. West-Duitsland SJTSJARANSKI MOET DRIE JAAR IN ISOLATIECEL DEN HAAG (ANP) - De Russische dis sident Anatoly Sjtsjaranski is vrijdag in de Christopolgevangenis bij Mos kou aangekomen, waar hij zeker drie jaar moet doorbrengen in een isolatie cel. De gezondheidstoestand van Sjtsjaranski, die hiervoor in een werkkamp zat, is slecht. Dit heeft het Nederlandse Solidariteitseomité, dat zich bezighoudt met het lot van de dis sident. in Den Haag meegedeeld. Sjtsjaranski is een joods activist die in 1978 werd veroordeeld tot 13 jaar ge vangenisstraf op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Staten Hij werd in een werkkamp geplaatst. Daar moest hij in januari van dit jaar naar de kampgevangenis, waarschijnlijk in ver band met het overtreden van de regels. De ministerraad heeft vrijdag beslo ten de centrale viering van 5 mei. bevrij dingsdag. volgend jaar te laten gebeu ren in Rotterdam. dat de Sowjet-Unie de levering volko men staakt zal gemakkelijk in de be hoefte kunnen worden voorzien door gas uit andere bronnen te betrekken, door installaties op andere brandstof fen over te schakelen en door gebruik te maken vanhet koppelnet. aldus Liesen De N.V. Ned. Gasunie verwacht binnen afzienbare tijd de draad van de onder handelingen met Rusland over de aan koop van Russisch gas weer te kunnen oppakken. Dit verklaarde vrijdag avond een woordvoerder van de Gasu nie naar aanleiding van het contract dat de Duitse gasmaatschappij Ruhr gas met Rusland heeft gesloten. Het streven van de Gasunie is om met Rusland overeenstemming te bereiken over de aankoop van 4 miljard kubieke meter aardgas gedurende in totaal twintig jaar. VLISSINGEN - „De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen krijgt in december een tekenopdracht voor een kolencentrale van de Provinciale Zeeuw se Energie Maatschappij (PZEM). Wanneer over ongeveer een half jaar wordt besloten tot de bouw van een kolencentrale, zal deze order van 718 miljoen gulden ook naar De Schelde gaan". Dc Vlissingse wethouder voor welzijn D. J. P. Bruinooge (PvdA-PPR) zei dit vrijdagmiddag in antwoord op vragen van het raadslid C. J. van der Weele (RPCU). De tekenopdracht van acht miljoen gulden omvat volgens de Vlissingse wethouder niet alleen het tekenen van de kolencentrale, maar ook de enginee ring en nog verder milieu-onderzoek, in verband met nog bestaande problemen met afval als vliegas Het verstrekken van deze tekenopdracht aan De Schel de houdt volgens de wethouder zo goed als zeker in. dat de opdracht voor de bouw ook aan De Schelde zal gunnen. als er zich geen bijzondere dingen voor doen. Hij verwacht dat de voorbereidin gen over zes tot zeven maanden vol doende gegevens opgeleverd zullen hebben voor de Raad van Bestuur, om te besluiten tot de bouw van de kolen- gestookte centrale. Bruinooge ging met zijn mededelingen duidelijk verder dan PZEM-voorzitter Slot zie pagina 2 kolom 2) AMSTERDAM - Als er vandaag meer dan 150.000 mensen op het Museum plein in Amsterdam komen demon streren, zal naast de huidige demon stratieroute ccn tweede komen. Pas vanochtend zal door het organisatieco mité en de verkeerspolitie hiertoe be sloten worden. Als tweede route denkt men een weg door Amsterdam-Zuid te nemen, die wel een stuk korter zal zijn dan de eerste demonstratieroute door het centrum van de stad. Schattingen over het aantal mensen dat zaterdag in de stad ..nee" zal zeggen tegen kernwapens in Nederland, lopen nog steeds uiteen van 100.000 tot 200.000. Volgens het o'rganisaterend comité „21 november" zal dc demonstratie van vandaag de grootste worden die ooit in Nederland gehouden is „Alleen in Utrecht, beginjaren '70. zijn een keer honderdduizend mensen op de been ge weest om tegen de oorlog in Vietnam te demonstreren aldus Willem van de Ven van het comité. „We hebben bere kend dat 150.000 mensen, wanneer er twee per vierkante meter staan, alle maal op het Museumplein kunnen. We zijn benieuwd". Vandaag zullen ook soldaten demon streren. De VVDM (Vereniging van Dienstplichtige Militairen) verwacht, dat 300 soldaten m uniform komen de monstreren. waarvan het merendeel niet meer dienstplichtig is „Wij hebben bewust soldaten niet opgeroepen in uniform te demonstreren, omdat wij uit politieke kring al regelmatig gewaar schuwd zijn voor strafmaatregelen zegt Wim van de Vegte. bestuurslid van de soldatenvakbond. De verkeerscentrale van de rijkspolitie Driebergen verwacht vandaag in ver band met de vredesdemonstratie in Amsterdam, een grote drukte op de Ne derlandse wegen. In verband hiermee heeft.de centrale een beroep gedaan op 'deelnemers om de auto thuis te laten en zoveel mogelijk met het openbaar ver voer te reizen. Raad van Kerken In een stampvolle Nieuw e Kerk iu Am sterdam hebben aan dc vooravond van de vredesdemonstratie in dc hoofdstad vertegenwoordigers van de acht bij de raad van kerken aangesloten kerken hun visie gegeven op de toenemende kernbewapening. Velen moesten op deze bijeenkomst 'van getuigenis en gebed' genoegen nemen met een staan plaats omdat alle stoelen bezet waren. Kort voor de bijeenkomst ontrolden en kele jongeren voor korte tijd over de gehele breedte van de kerk een span doek met de woorden: 'Niet alleen bid den - ook aktievoeren'. Prof. dr H. Berkhof, voorzitter van de raad van ker ken. ging tijdens zijn inleidend woord in op deze oproep. Hij bracht naar voren dat het bidden niet. bedoeld was om de plaats van actievoeren in te nemen Vele sprekers op deze samenkomst, die niet als concurrentie en niet als directe ondersteuning van de vredesmanifesia- lie was opgezet, spraken een duidelijk 'neen' uit tegen de kernwapenwedloop en hun sympathie met de gedachten achter dé manifestatie van 21 novem ber. Een enkele spreker liet weten ook te zullen meelopen in de vredesbelo- ging- De Raad van State heeft vrijdagavond een verbod van staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) om te vliegen boven Amsterdam tijdens de vredesmanifestatie geschorst. Tegen hel verbod, dat was uitgevaar digd op verzoek van burgemeester Po lak van Amsterdam, was krachtens de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen (AROB) be roep aangetekend door onder andere het Oud-Strijders Legioen en enkele particulieren, die tijdens de manifes tatie enkele vliegtuigjes boven Am sterdam wilden laten vliegen. §"rrandaag is de grote dag V voor de Nederlandse vre desbeweging. Minstens hon derdduizend. mogelijk twee- i honderdduizend demon stranten worden uit alle hoe ken van Nederland in Amsterdam ver wacht, Geïnspireerd door het doel van de vredesbeweging: 'Geen nieuwe kern wapens in Europa, niet in Nederland, noch in enig ander land' willen de hon derdduizenden via een massale anti- kernwapendemonstratie duidelijk ma ken, dat er hoe dan ook een eind moet komen aan de krankzinnige wapenwed loop tussen Oost en West. tussen de Sowjet-Unie dus en de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. Jaren van pra ten tussen de hoogste gezagsdragers van de beide machtsblokken heeft slechts geleid tot een verdere bewape ning. De atomaire bedreiging is nog nooit zo groot geweest als thans. Voor velen in Nederland is het punt-van- geen-terugkeer bereikt: zij willen dat de regeringen daden stellen en zich niet langer verbergen achter een vloed van woorden, waarin begrippen als 'machts evenwicht'. 'pariteit' en 'nul-optie' het werkelijk probleem versluieren. Dat probleem is. dat het leven van honder den miljoenen burgers in Oost-en West- Europa wordt bedreigd door duizenden raketten, uitgerust met kernwapens, die Navo-en Warschaupaktlanden op elkaar gericht houden. Concreet willen de organisatoren van de demonstratie in Amsterdam, dat de Nederlandse re gering terugkomt op haar besluit van 12 december 1979 over de modernise ring van de kernbewapening in West- Europa en dat de Nederlandse regering de Navo-partners verzoekt het moder- niseringsbesluït in heroverweging te Bij niemand bestaat misverstand over de gevolgen van een kernoor log: die voor de mensheid desastreus zal zijn. Een Armageddon voorkomen is de enige wens van de aan sympathie en aanhang winnende vredesbeweging in Nederland. Tegen die opvatting kan en mag geen bezwaar bestaan. Dat hebben voor- en tegenstanders van de demon stratie in Amsterdam in elk geval ge meen. Alleen in de benadering van het probleem bestaat verschil van inzicht: de vredesbeweging is desnoods bereid eenzijdige stappen te ondernemen om het doel - wèg met de kernwapens - te bereiken; daartegenover staat de op vatting ter andere zijde, dat veiligheid kan en moet worden gewaarborgd door wapenbeheersing. Deze opvatting vindt zijn aanhang onder degenen, dié van oordeel zijn dat een eenzijdige ont wapening in West-Europa onvermijde lijk tot gevolg zal hebben dat de Sowjet- Unie zijn invloed over dit gebied zal uifc- breiden. De vrijheid van een democra tisch West-Europa is daarbij in het ge ding. De huidige Nederlandse minister van buitenlandse zaken, de socialist Max van der Stoel, heeft deze week tij dens een actualiteitencollege voor de Rijksuniversiteit in Leiden een 'derde weg' aangegeven. Van der Stoel be strijdt de opvatting, dat er slechts twee alternatieven, namelijk 'dood of rood' zouden zijn. Een simplistische en on juiste voorstelling van zaken, noemt hij dat. Het derde alternatief is volgens de Nederlandse minister van buitenlandse zaken hardnekkig voortgaan op de weg van overleg en onderhandelingen aan de hand van een veiligheidsagenda, waarby Europa de katalysator kan zijn om uit de kernwapenspiraal te ont snappen. Getuigen, zegt Van der Stoel, is uiterst nuttig, maar het belangrijke is toch overtuigen. Vandaag in Amsterdam gaat het om getuigen, zoals eerder in Londen. Bonn, Rome, Parijs en Brussel hon derdduizenden vreedzaam hebben ge demonstreerd tegen het atoommon ster. Er zijn de laatste tijd vergelijkin gen getrokken met de vredespolitiek van vóór de tweede wereldoorlog. On der druk van de vredesbewegingen ga ven de regeringsleiders van de westerse democratieën ie veel toe aan Hitier. De ze politiek van 'appeasement' mondde uit. in een grote oorlog. Het verschil tus sen die oorlog en een nucleaire oorlog is. dat thans het voortbestaan van de ge hele mensheid op het spel staat Een atoomoorlog kent slechts verliezers. Het is meer dan gewone bezorgdheid die de deelnemers aan de demonstratie in Amsterdam samen brengt. Het is een signaal vanuit de basis, dat steeds meer mensen genoeg hebben van de waanzin van atoombewapening. Als dit massaal 'getuigen' beide machtsblokken kan 'overtuigen' zijn er alleen maar win naars. Dim BILTHOVEN - Het Bilthovcnse aanne mersbedrijf BV Westerhout en Zn heeft in 1980 ten minste2,5 miljoen gul den aan btw en sociale uitkeringen niet afgedragen. Dit is een voorzichti ge schatting na een onderzoek naar koppelbaaspraktijken bij het aanne mersbedrijf. Na de bouwvakvakantie dit jaar bleek het bedrijf plotseling te zijn overgeno men. waardoor tfrintig vaste werkne mers van Westerhout op straat kwa men te staan. Werknemers en vakbond FNV spraken toen al sterke vermoe dens uit dat er koppelbazen in hel spel waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1