Li Opschudding kamer over uitstel debat Kamer moet zich achter voorstel-Reagan scharen VANAGT: ONWELWILLENDHEIDD'66 Lotto-miljonair Prins Claus getuige in proces tegen de staat VVD-LEIDER WIEGEL IN DEBAT: Benzineprijzen in Polen met 50 pet omhoog Kinderen in bus verbrand Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperaturen ongeveer 11 graden. Krachtige, in de kustgebieden harde zuidwestenioind. 224e jaargang no. 274 Vrijdag 20 november 1981 GOESE MIDDENSTAND CENTRALE Intocht St.-Nicolaas 21 nov. aan de aanloophaven te Goes. i van ome parlementaire redactiei DEN HAAG-Pas vanmiddag zal in de Tweede Kamer het debat over de regerings verklaring worden voortgezet. Premier Van Agt zorgde gisteren tegen de avond voor grote opschudding door een brief dat hij niet - zoals beloofd - om zeven uur het antwoord in tweede termijn zou kunnen geven. Uitvoerig politiek overleg over de beantwoording was nog nodig, aldus Van Agt. Daarbij ging het ook om „de opvallende onwelwillendheid waarmee ik met name door de woordvoerders van de rege ringsfractie D'66 vandaag ben bejegend". D'66-leider Brink horst en de democraat Engwir- da hadden Van Agt eerder op de dag scherp verweten dat hij in eerste termijn onvoldoende op de vragen uit de Kamer was ingegaan. Tijdens een ordedebat van een klein uur verklaarde Van Agt gisteravond, dat er geen sprake was van een politiek geschil met de regeringsfractie D'66, maar van een verschil in waardering van de omgang tussen regering en Ka mer. Persoonlijke gesprekken tussen hem en Brinkhorst wezen dat uit, aldus de premier. Van Agt verzekerde de Kamer dat het gevraagde uitstel alleen al vanwege de berg te beantwoorden vragen noodza kelijk was. Het kabinet moest, alvo rens Van Agt kon antwoorden, stand punten bepalen over moties die gevoe lige onderwerpen betreffen. Zo liggen er moties over de kernbewapening en over mogelijke kortingen op de kinder bijslag. De opschudding verwekkende briefaan de Kamer had Van Agt geschreven, zo verzekerde hij. buiten medeweten van de andere ministers. Vice-premier Ter louw (D'66). die net als Den Uyl (PvdA) de premier tijdens het debatje flankeer de om te bewijzen dat er geen sprake was van grote politieke problemen, zei desgevraagd „niet erg gelukkig te zijn" met de passage over de houding van D'66. Brinkhorst zei dat D'66 zich als rege ringsfractie niet zal onthouden van kri tiek op het kabinet. „Er is niets gezegd dat niet door de parlementaire beugel kon", zei hij. „Onze kritiek mag niet worden vertaald in politieke onwelwil lendheid". Kamerdebat op tv HILVERSUM - De NOS zal het ant woord van de regering op de talloze ka mervragen en het aansluitende slotde bat vandaag rechtstreeks via de televi sie uitzenden. Deze uitzending op Ne- derland-2 begint om 13.00 uur. PAGINA 2 walradar De landelijke vereniging van Radar en Radiocommunlcatlepersoneel is niet blij met het rapport van de 'werk* groep Ort' over het verlenen van wal- radaraslsstentie. Volgens de vereni ging ls de werkgroep er niet in ge slaagd een oplossing te vinden voor de conflicten tussen loodsen en walradar- personeel en spreekt het betreffende rapport in het voordeel van de loodsen en ten koste van de veiligheid van da scheepvaart PAGINA 3 bezuinigen De drie 'regeringsfracties' in de tweede kamer zij n het niet eens over het bezui- niglngsvraagstuk. Een meerderheid van de kamer vindt echter dat het ka-' binet Van Agt II door moet gaan met bezuinigen. Ook over de kinderbijslag zijn er nog grote meningsverschillen tussen de parlementariërs. PAGINA 7 natuur en milieu Uiteen onderzoek van de stichUnghet Zeeuwse Landschap blijkt dat de laat ste tijd In Zeeland 113 waardevolle plantensoorten zijn uitgestorven. De, stichting neemt aan. dat nog veel soor ten het loodje zullen leggen PAGINA 15 emigratie De belangstelling voor emigratie neemt de laatste tijd weer sterk toe. Uit een onderzoek van sociologen van de Erasmus Universiteit is echter ge bleken dat een op de drie emigranten na kortere of langere tijd weer terug keert n8ar Nederland. DEN HAAG - Het gerechtshof van Den Haag heeft beslist dat prins Claus wordt opgeroepen als getui ge in een proces tegen de Neder landse staat. De prins stond eerder dit jaar aan het hoofd van een amb telijke missie van het ministerie van buitenlandse zaken naar In dia. Volgens de Amsterdamse jour nalist Willem Oltmans heeft de mis sie van Claus contact met hem ge meden, terwijl andere journalisten wel te woord werden gestaan. Het is de eerste keer dat een lid van het koninklijk huis als getuige moet verschijnen in een civiele procedu re. Volgens Oltmans heeft de staat als opdrachtgever van de prins „an ders gehandeld dan in het maat schappelijke verkeer betamelijk is". Een camerateam van de KRO kreeg wel de gelegenheid met Claus van gedachten te wisselen over de missie naar India, terwijl ook een aantal Indiase hoofdredacteuren een interview werd toegestaan. De aanwezigheid van Oltmans ivas volgens hemzelf voldoende bekend bij de delegatie. Het verzoek getuigen te horen in de zaak tot schadevergoeding van Oltmans legen de Nederlandse staat werd eerder afgewezen door de rechtbank van Den Haag. Maar na een appèl van de advocaat van Oltmans. mr H.M. Voetelink bij het gerechtshof werd besloten drie ge tuigen te horen alvorens het proces te openen. Naast twee ambtenaren van het ministerie van buitenland se zaken wordt nu ook het hoofd van de delegatie, prins Claus, ge hoord door de rechtbank te Den Haag. Een datum voor het verhoor is nog niet vastgesteld. CPN-fractievoorzitter Bakker veroor deelde de handelwijze van de premier in zeer scherpe bewoordingen. Naar zijn mening was het „een smoes" dat de regering onvoldoende tijd had voor het voorbereiden van de antwoorden. „Wat aan de orde is, is dat de Kamer moet dansen naar het pijpen van de heer Van Agt. Daar wens ik niet aan mee te doen", aldus Bakker, die zich verzette tegen uitstel van het debat tot vanmiddag Ook PPR-fractleleidster Beckers ver oordeelde de handelwijze van Van Agt: „Hij gedraagt zich als een verwend kind". WD-leider Wiegel meende dat Van Agt zich terecht boos maakte over de eerdere uitlatingen van D'66. „D'66 moet de oren worden gewassen. Daar is wat tijd voor nodig, die moet de rege ring worden gegeven", zei Wiegel. De fractieleiders van PvdA en CDA, Meijer en Lubbers, zeiden het uitstel van het debat te betreuren, maar wil den de regering de tijd geven zich op de antwoorden voor te bereiden. De Twee de Kamer aanvaardde uiteindelijk het voorstel van voorzitter Dolman, het de bat vanmiddag om één uur te hervat ten. Tegen dit voorstel stemden de opposi tiepartijen plus een aantal leden van PvdA en D'66. De tegenstemmers wil den ofwel vroeg in de ochtend begin nen, ofwel pas volgende week dinsdag, wanneer de Kamer toch vergadert. (Zie ook pagina 3 NEW YORK (DPAIUPI) - Een 53-jarige huismeester uit New York heeft in de Amerikaanse lotto het record-bedrag van 5 miljoen dollar 112.5 miljoen gulden) gewonnen. Als enige had Lou Eisenberg - op vrijdag de 13e - de zes winnende cijfers ingevuld. ,Jk geloof dat we nu miljonair zijn", zei hij tegen zijn vrouw na de trekking. Hij kon het haast niet geloven. Zijn vrouw en hij belden wel 14 maal het lotto-bedrijf om er heel zeker van te zijn dat ze werkelijk door het invullen van de cijfers 3,14. 22. 24, 25 en 29 miljonair icaren geworden Eisenberg verdiende met zijn onderhoudswerk in een wolkenkrabber in New York 225 dollar iruim 550 guldenper week. „We hebben 53 jaar lang brood gegeten, nu wil ik cake", aldus de winnaar, die ivoensdag aan de pers werd voorgesteld. Eisenberg vertelde dat hij het geld wil gebruiken om voor zijn vrouw, die aan kanker lijdt, de beste medische behandeling te krijgen. Volgens de reglementen krijgt Eisenberg binnen twee weken een bedrag van 219.000 dollar uitbetaald. De rest krijgt hij in 20 jaarlijkse termijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - WD-leider Wiegel vind t dat de Tweede Kamer zich volledig achter de onderhandelingsvoorstellen van de Amerikaanse president Reagan moet scharen. Hij heeft dat gisteren lijdeus de debatten over de regeringsverklaring vastgelegd in een motie. Die motie stuitte meteen al op kritiek van D'66 en de PvdA. Brinkhorst (D'66) en Meijer (PvdA) vin den Reagan's voorstellen weliswaar een stap in de goede richting, „maar de nul-optie van Reagan is de onze niet", aldus Meijer. Reagan zei woensdag dat de NAVO zou afzien van nieuwe atoom raketten in Europa, als de Russen al hun raketten van het type SS-20, SS-4 en SS-5 ontmantelen. Wiegel kondigde overigens aan. dat de WD overweegt de eerder ingediende motie van de drie regeringsfracties te steunen, indien de zijne wordt verwor pen. In die motie is sprake van „ont manteling van relevante Sowjet-syste- men". wat minder ver gaat dan de uit spraken van Reagan. Premier Van Agt heeft al laten weten dat het kabinet die motie steunt. Tijdens het kamerdebat bleef gisteren onduidelijkheid bestaan over de invul ling van het begrip „nul-optie" in de motie. Ria Beckers (PPR) wees er op, dat van de intentie van de indieners (een minder drastische eis aan de Sow- jet-Unie) niet veel over blijft als ook de WD de motie zou steunen. Wiegel noemde gisteren de eerder door de PvdA ingediende motie, waarin de modernisering van kernwapens perti nent wordt afgewezen, zowel een loos gebaar als een slag in het gezicht van de PvdA-ministers. Het kabinet heeft im mers een omstreden NAVO-modernise- ringsbesluit aanvaard als een vast staand feit Ook Brinkhorst uitte kritiek op de PvdA-motie D'66 betreurt die motie. „Het gaat niet om getuigenisbeleid. maar om effectieve invloed op de wa penbeheersing", zei Brinkhorst. CDA- leider Lubbers noemde de motie van de PvdA op dit moment niet verstandig, omdat de VS en de Sowjet-Unie op het punt staan onderhandelingen over wa penbeheersing te beginnen. volharding Een van de oudste sportverenigingen ln Zeeland. Volharding in Goes, be staat negentig jaar. Het zwaartepunt van de festiviteiten in dltjubileunïjaar valt vandaag, vrijdag, en morgen. PAGINA 25 havens Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Mueller-Thomson dreigt een kwart van de totale overslag te verliezen aan Quick Dispatch. Het bedrijf, waar on- langs al driehonderd arbeidsplaatsen verdwenen, zal wellicht opnieuw per soneel moeten afstoten Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 17,18 en 19. Radio en televisie: 23. Financiën en economie: 25. Varia: 21. WISSINGEN - Zeeland heeft donder dag bezoek gehad van de Thaise kroon prins Maha Vajuralonghorn. De prins bezocht in Vlissingen de Koninklijke maatschappij De Schelde en nam ook een kijkje bij de Oosterscheldewerken. Prins Maha adviseert de Thaise rege ring op het gebied van defensie. In dat kader bezocht hij, vlak na zijn landing dinsdag op de vliegbasis Twente, de fabick Holland - Signaal apparaten, een bedrijf dat zich bezig houdt met de productie van militaire verbindings- apparatuur. De prins is enkele dagen de gast van de Nederlandse regering en zijn bezoek wordt een 'informele werk- en studie reis genoemd. De koninklijke bezoeker heeft speciale interesse in de Neder landse industrie want op zijn program ma staan bijna uitsluitend bezoeken aan bedrijven. Zo ging prins Maha een kijkje nemen bij Van de Giessen- De Noord in Alblasserdam en kwam don derdag De Schelde in Vlissingen aan de beurt, Dit bedrijf heeft een halfjaar ge leden nog op de nominatie gestaan om een aantal korvetten voor Thailand in aanbouw te nemen. Een woordvoerder van Rijrv'Schelde Verolme kon niet ver tellen of er tijdens het bezoek nog spra ke is geweest van deze order Algemeen wordt aangenomen dat de order, waar van een half jaar geleden sprake was. niet meer bij de Schelde terecht zal ko men. Tijdens zijn bezoek in Vlissingen wer den de prins wel alle aspecten en moge- aan de Vlissingse scheepswerf, zette hij lijkheden van het bedrijf getoond. Na koers richting Deltawerken waarmee zijn bezoek van ongeveer drie kwartier het middagprogramma gevuld werd. Serieus voordeel van de twijfel De Thaise prins Maha Vajuralanghorn wordt bij zijn aankomst op de vliegbasis Twente verwelkomd door de basiscomman dant Kolonel M G. Janssen. PvdA-leider Meijer legde uitvoerig uit, waarom zijn fractie zowel de gezamen lijke motie van CDA, D'66 en PvdA over de noodzaak van wapenbeheer sing heeft gesteund, als een eigen, veel verdergaande motie heeft ingediend. Hij noemde deze handelwijze een kwestie van politieke duidelijkheid en zindelijkheid. Beide moties zijn niet strijdig met elkaar, aldus Meijer. Meijer zei dat de PvdA bereid is om ter wille van het doel (geen nieuwe kernwa pens in Europa) vuile handen te maken. De PvdA-minïsters mogen daardoor hun eigen opvatting niet naar buiten uitdragen. Maar binnen het kabinet blijven zij ervoor ijveren de nieuwe ra ketten tegen te houden. En in het parle ment doet de fractie dat. aldus Meijers verklaring. „Via het kabinet, via de Kamer en via de bevolking zullen wij blijven strijden tegen de nieuwe kern wapens". (Zie ook pagina 3). WARSCHAU (DPA/UPI/RTR) - De prij zen van benzine en dieselolie in Polen gaan zondag met omstreeks vijftig pro cent omhoog, zo heeft het officiële persbureau PAP donderdag bekend ge maakt. De maatregel is genomen om een eind te maken aan de kilometers lange rijen auto's bij benzinestations. De prijs van superbenzine wordt ver hoogd van 21 tot 32 zloty (f.2.50) per li ter. die van normale benzine van 13 tot 30 zloty (f.2,35) en die van dieselolie van 14 tot 25 zloty (f.1.95). Ook de tarieven van taxi's gaan omhoog. Invaliden en mensen die voor hun beroep een auto nodig hebben krijgen compensatie voor de prijsverhogingen. Er zal voortaan geen verschil meer zijn tussen de benzi neprijzen voor afnemers bij de overheid en die voor particulieren. Tot nu toe moesten particulieren bijna het dubbe le betalen. PERRELATTE (UPI) - In Frankrijk zijn donderdag zes schoolkinderen in een bus verbrand en tien kinderen heb ben ernstige brandwonden opgelopen, zo heeft de politie gemeld. De bus vloog in brand doordat een paar kinderen met lucifers en een blik benzine speel den. Een kind nam een blik benzine mee de bus in. Een paar kinderen deden wie een brandende lucifer het dichtst bij het blik kon houden. De benzine vatte vlam en voor de chaufTeur kon stop pen, brandde de bus als eeu fakkel. ilh: fgelopen zomer, ergens Lhalverwege de formatie fWJJI van het CDA-PvdA-D'66-ka- §gg» binet, is de toen nog 'beoogd' premier Van Agt eens te ver- staan gegeven dat hij wat meer enthousiasme voor de aanvoering van de nieuwe regeringsploeg moest la ten zien Zeer weinigen in dit land kun nen de innerlijke roerselen van de mi nister-president doorgronden, maar misschien heeft hij zichzelf gisteren dat verwijt ernstig aangetrokken toen hij de tweede kamer plotseling per brief een dag uitstel vroeg om zich te bera den op een uitvoerig antwoord in twee de termijn op de vragen die de rege ringsverklaring van het kabinet heeft opgeroepen. Van Agt was namelijk nog al op zijn tenen getrapt door de kritiek van D'66-fractieleider Brinkhorst op de nonchalante manier, waarop hij de al gemene beschouwingen in dit mara thondebat van de kamer had beant woord. Hij vond dat Brinkhorst hem 'met opvallende onwelwillendheid had bejegend' en zorgde als tegenzet voor een incident. En zo was er bijna aan het eind van de eerste ontmoeting tussen het nieuwe kabinet-Van Agt II en het parlement toch nog een verrassing. Al begint het bedenkelijk te worden datde aanleiding ertoe eerder gezocht moet worden in de persoonlijke geraaktheid van de minister-president dan in de po litiek inhoudelijke waarde. Mogelijk zal deze jongste rel aan het Binnenhof wel weer worden gesust met de verklaring dat ze kan worden toegerekend 'aan het groeiend vertrou wen tussen de partners binnen de grote coalitie', maar uitblijven kon ze natuur lijk bijna niet. Verbaasd zullen velen hebben toegezien hoe premier Van Agt in zijn rol van 'presentator' van het ka binetsbeleid de afgelopen dagen in toon en mimiek wisselde als een weerman. Eerst een urenlange regeringsverkla ring, waarin het al somberheid was wat de klok sloeg en nauwelijks een sprank je uitzicht op verbetering via beleids maatregelen viel te bespeuren. Een dag later antwoord op bezorgde vragen en kritiek uit de kamerbanken op een nu en dan zo afstandelijke en badinerende manier dat de geïnteresseerde burger zich met recht zou kunnen afvragen of het politieke bedrijf zich wel serieus met de ernstige problemen van het land bezighoudt. Het zal wel gissen blijven naar het 'waarom' van het op zijn zachtst gezegd merkwaardige optreden van de minister-president m de kamer. Was het misschien de arrogantie van de macht, nu hy optrad als leider van een kabinet met een haast onaantastbare meerderheid achter zich? Of was het ca mouflage van een gebrek aan werkelij ke eenheid binnen de regeringsploeg? Als het geen van beide was, maar op nieuw een trekje van Agtiaanse eigen heid, dan heeft hij de aanvaring met de kamerfractie van D'66 zelf over zich af geroepen. Het zou triest zijn wanneer na vier dagen debatteren in de tweede ka mer over de regeringsverklaring moet worden vastgesteld dat bijzaken de aandacht van de hoofdzaken hebben af geleid Van het begin af was duidelijk dat de drie regeringspartijen geen enke le behoefte hadden om werkelijke grote politieke moeilijkheden te maken met het kabinet na alles wat er aan dit eer ste optreden in de kamer was voorafge gaan. De nieuwe oppositieleider Wiegel leverde voor het oog van de toeschou wers aantrekkelijk vuurwerk, maar slaagde er uiteraard met in (en dat zal wel zijn handicap blijven %-oor de le vensduur van deze coalitie) een echte brand te veroorzaken. En aan de stro vuurtjes die de kleine partijen, zowel aan de linker als aan de rechterkant, probeerden aan te leggen kon Van Agt zelfs voorbijgaan zonder de poederblus ser van de muur te pakken. Maar toch betekende dat alles niet dat onvrede over de grote onzekerheden in de kabi netsplannen en onbehagen over de twij fels of het voorgestelde beleid wel in de praktijk uitvoerbaar zal zijn, ontbra ken. Onzekerheid bijvoorbeeld over de inhoud van het werkgelegenheidsplan van Den Uyl en over de mogelijkheden om het financieringstekort, de staats schuld. te beteugelen. Twijfel over me dewerking van de sociale partners, vak beweging en werkgevers. Vandaag, in de staart van het kamer debat na het uitstel dat Van Agt heeft gevraagd en gekregen, zullen de vragen en antwoorden draaien om twee kwesties, waarin de verschillen die ook binnen het kabinet leven, zich proflie ren: die van de 'solidariteitshefflng' en die van de kernwapenproblematiek. Met de eerste heeft vooral het CDA pro blemen: fractieleider Lubbers heeft aangekondigd dat. hij wettelijke maat regelen voor een dergelijke belasting maatregel wil binden aan de uitkomst van het gesprek met. de sociale part ners. Over de tweede kwestie, de kern bewapening. heeft PvdA-leider Meijer een motie ingediend, die haaks staat op de strategie van uitstel van beslissin gen waaronder het kabinet interne me ningsverschillen heeft weggestopt. Toch lijkt het erop dat het kabinet de eerste confrontatie met de kamer wel zonder kleerscheuren zal doorkomen. Onzekerheden zullen voorlopig wel als onzekerheden worden geaccepteerd en het voordeel van de twijfel zal het kabi net de eerste tijd zeker vergezellen. Al leen heeft de 'solide' meerderheid in de tweede kamer er tegenover premier Van Agt geen twijfel over laten bestaan dat ze serieus genomen wil worden. vd.M LONDEN (AFP)- Voor de Engelse kust Ier hoogte van Cornwall is de Belgi sche trawler Tornado' vergaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1