PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanbod Re Moskou af; Kabinet houdt vast de solidariteitsheffini Aanbod Reagan door Moskou afgewezen Plan gratis verstrekken heroïne Kabinet houdt vast aan de solidariteitsheffing Bevolking neemt min Bevolking neemt minder snel toe Oranje gevloerd WIJNOORLOG OP KOMST AUTO- WITTE PRIJZEN MARKT WESTEN POSITIEF OVER RA VERDERE BEZUINIGINGEN MOGELIJK WESTEN POSITIEF OVER RAKETTEN-RUIL BELEIDSCONCEPT VLISSINGEN MIDDELBURG GOES 224e jaargang no. 273 Donderdag 19 november 1981 DECROSNE-GOES T#l. 01100-18810* DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Bevolking is in de eerste negen maanden van dit jaar toegenomen met 60.000 waardoor he totaal aantal inwoners op 14.269.000 is gekomen. In vergelijking met dezelfde periode in 1980 is de bevolkingsaanwas met 30.000 verminderd. Dit blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van hel Cen traal Bureau voor de Statistiek. In de genoemde periode zijn 136.000 kinderen geboren iduizend minder dan in 1980) terwijl het aantal sterfgevallen nagenoeg gelijk bleef met 85.000. Een daling MOSKOU/WASHINGTON-Het Russische persbureau Tass heeft dent Reagan om de plaatsing in West-Duitsland van de Pershing doorgaan, als de Russen hun raketten van de typen SS-20, SS-4 en propaganda, bedoeld om de Russisch-Amerikaanse ontwapeni: pend spoor te brengen. In een eerste bericht over de rede van de Amerikaanse president maakte het of ficiële persbureau duidelijk dat het Kremlin het voorstel zonder meer van de hand zal wijzen. Voordat Reagan zijn rede m Washing ton uitsprak, had de Amerikaanse am bassadeur in Moskou minister van bui tenlandse zaken Gromyko ingelicht over de hoofdpunten. Volgens Tass is Reagans aanbod een poging om het militair evenwicht ten gunste van de Verenigde Staten te wij zigen, De Amerikaanse president werd ervan beschuldigd dat hij 'gefantaseer- PAGINA 2 minder werk de cijfers' had genoemd over de militai re verhouding tussen Oost en West. De Amerikaanse president heeft gis termiddag in een televisietoespraak de inhoud van zijn brief aan zijn Russi sche collega Brezjnev onthuld. Reagan noemde zijn voorstel met betrekking tot de raketten een historische stap. „Met Sowjet-instemming zouden wij samen aanzienlijk de verschrikkelijke dreiging van een kernoorlog die over de bevolking van Europa hangt ver minderen. Dit zou, evenals de eerste voetstap op de maan, een enorme stap voor de mensheid zijn." „Dit voorstel," zei Reagan, „zal de Amerikaanse delegatie op het wapen- beheersingsoverleg, dat op 30 novem ber in Genève begint, indienen." „Wij zijn van plan in goed vertrouwen te onderhandelen en naar Genève te gaan, bereid te luisteren naar de voor stellen van onze Sowjet-gesprekspart- ners en deze te overwegen," zo vervolg de Reagan. De Franse aanvaller Didier Six jubelt nadat hij in de slotfase voor 2-0 had gezorgd. PARIJS - Aan de glansperiode van het Nederlandse voetbal is gisteravond in Parijs een definitief einde gekomen. Als gevolg van de 2-0-nederlaag tegen Frankrijk zal Nederland namelijk voor het eerst sedert acht jaar ontbreken bij de wereldkampioenschappen voetbal, die volgend jaar zo mer in Spanje worden gehouden. In de twee voorafgaande edities van dit treffen reikte Nederland in beide gevallen nog naar een zilveren medaille. In Parijs maakte Didier Six zo'n acht minuten voor tijd aan alle onzekerheid een eind door de Fransen op 2-0 te brengen. Op dezelfde plaats waar Neder land in februari 1953 nog historie schreef met een 2-1-overwinning van de Nederlandse profs in buitenlandse dienst in het zogenaamde watersnood duel tegen Frankrijk, werd gisteravond voorlopig een dikke streep gezet onder een periode van grote internationale successen. iVan onze parlmentaire redactiet DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt houdt vast aan de zogenaamde solidariteitsheffing, de eenmalige verhoging van de belastingen in 1982. Minister-president Van Agt zei dit woensdagmiddag in de Tweede Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring. Slechts een „wonder" kan er nog toe leiden dat de heffing niet door gaat. OEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Bevolking is inde eerste negenmaanden van is eveneens te zien bij het migratie-overschot verschil tussen vestiging vanuit en Ut jaar toegenomen met 60.000 waardoor he totaal aantal inwoners op 14.269.000 vertrek naar het buitenland) van 41.000 naar 12.000. is gekomen. In vergelijking met dezelfde periode in 1980 is de bevolkingsaanwas Van het aantal nieuwe kinderen is het aandeel buitenechtelijke verder gestegen, met 30.000 verminderd. Dit blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van het Cen- In 1980 was die verhouding nog 39 op duizend kinderen, in 1981 is dal opgelopen raai Bureau voor de Statistiek. naar 47 op de duizend geborenen. Ook hel aantal gesloten huwelijken is in de fn de genoemde periode zijn 136.000 kinderen geboren iduizend minder dan in eerste negen maanden verder gedaald en wel tot 58.000 In 1980 waren dat er 1980) terwijl het aantal sterfgevallen nagenoeg gelijk bleef met 85.000. Een daling drieduizend meer. MOSKOU/WASHINGTON-Het Russische persbureau Tass heeft woensdag het aanbod van presi dent Reagan om de plaatsing in West-Duitsland van de Pershings-2 en kruisraketten niet te laten doorgaan, als de Russen hun raketten van de typen SS-20, SS-4 en SS-5 ontmantelen, afgewezen als propaganda, bedoeld om de Russisch-Amerikaanse ontwapeningsbesprekingen op een doodlo pend spoor te brengen. DEN' HAAG (ANP) - Binnenkort zal een felle strijd ontbran den om de gunst van de consument te winnen voor wijn in de prijsklasse tussen vijf gulden en een tientje. Dit zei woensdag in Den Haag voorzitter Th. G. Chr. Hooij van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken. Steeds meer levensmiddelenwinkels storten zich op de goed kope prijsklasse van wijnen, aldus Hooij, die zijn gehoor op een bijeenkomst van slijters voorhield hier danig rekening mee te houden. Hooij zei verder nog dat de overheid honderden miljoenen guldens aan accijnzen misloopt door toe te staan dat tax- freeshops op luchthavens en schepen die tussen EG landen varen, vooral alcoholhoudende dranken verkopen. Volgens hem zijn er tegenwoordig boten die buiten de terri- tioriale wateren varen met als enig doel de belastingvrije verkoop van drank en tabak. Hij noemde dat een 'idiote gang van zaken'. Opklaringen In het zuidoosten van het land eerst nog regen. Van het noordwesten uit opklaringen en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer negen gra den. Matige tot vrij krachtige westelij ke wind. De werkloosheid In Zeeland is in de maand oktober relatief sterk gestegen. Tegenover een landelijk percentage vnn 3.3 zaten In Zeeland 6,8 percent meer mensen zonder werk. De stijging van de werkloosheid was het sterkst by de mannen en uitte zich vooral in de metaal en de bouw. Ook de teruggang van de seizoengebonden activiteiten deed een duit in het zakje. PAGINA 3 vredesmanifestatie Prof dr D Kuiper, lid van het dage lijks bestuur van het CDA is niet aan vaardbaar als spreker op de anti-kern wapenmanifestatie die zaterdag in Amsterdam wordt gehouden. De voor zitter van het organisatiecomité Mient-Jan Faber zei woensdag dat Kuiper zich niet kan verenigen met al le drie de doelstellingen van de mani festatie. Het CDA zal geen andere spreker leveren. PAGINA 7 landbouw Verdere mechanisatie van de land bouw zal nauwelijks kostenbesparend werken. Het nut van meer of betere machines zit niet zozeer in arbeidsbe sparing. maar veel meer In lichtere ar beid en verbetering van de kwaliteit van het product. Eén en ander werd gisteren tijdens een bijeenkomst in Amsterdam over de landbouw-RAI be toogd door ir J. Crucq, consulent voor landbouwwerktuigen en arbeid, PAGINA 15 pensioenen De pensioenregeling voor ambtenaren >s Inzet geworden van een hevig con flict tussen ABVA KABO en FNV. Dé beide organisaties zijn het niet eens over het standpunt van de Stichting van de Arbeid over de pensioenplicht. De stichting dreigt te kiezen voor de Invoering van het dienstjarensysteem en aanpassing van de pensioenen voor ambtenaren en trendvolgers. PAGINA 23 economie Volgens de laatste berekeningen van de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling OESO. valt de economische groei in de Wes terse Industrielanden ln de tweede hellt van dit jaar kleiner uit dan was verwacht. De OESO ziet de werkloos heid verder toenemen bij een bijzon der traag herstel van de economie. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 17 en 19. Radio en televisie: 21. Financiën en economie: 23. Varia: 20. VLISSINGEN - De mogelijkheden om drugverslaafden uit de criminele sfeer te halen moeten worden onderzocht. Hierbij kan worden gedacht aan het gecontroleerd en gratis verstrekken van heroïne Dat is een van de conclu sies. die staan te lezen in het concept van het intergemeentelijk beleidsplan voor de drughulpverlening van Goes, Middelburg en Vlissingen. In het con cept-beleidsplan wordt verwacht, dat de uitbreiding van het aantal drugver- De Amerikaanse president heeft Brezj nev vier voorstellen aan de hand ge daan om tot „een langdurige vrede en welvaart in de wereld te komen". Naast het terugtrekken van alle middellange afstandsraketten in Europa, wil Rea gan zo spoedig mogelijk in het komen de jaar nieuwe onderhandelingen be ginnen over de vermindering van stra tegische nucleaire wapen (wapens die rechtsstreeks van Amerikaanse bodem de Sowjet-Unie kunnen bereiken en omgekeerd). Anders dan bij de gesneu velde SALT-onderhandelingen over „beperking" van strategische raketten, zouden deze besprekingen START moeten gaan heten (met de „R" van re ductie). Het derde voorstel gaat over de vermin dering van de conventionele bewape ning in Europa. Volgens Reagan staan er tegenover ongeveer 50.000 Russische tanks slechts 11.000 aan NAVO-zijde. Met begrip voor de historische conti- Ook aan de voorgestelde verhoging van de aardgasprijzen wil het kabinet niet tornen. In april zal het kabinet laten weten of de prijs voor kleinverbruikers midden volgend jaar nog eens verhoogd zal worden. Een grotere stijging dan de nu voorgestelde zeven cent i exclusief BTW) is volgens het kabinet overigens uit energie-politieke overwegingen ge wenst. Van Agt liet weten dat het kabinet pas na het gesprek met de sociale partners half december zal besluiten welke vorm slaafden het de gemeenten onmogeli jk zal maken om slagvaardig en flexibel te op te treden, mede omdat de hulp verlening zo arbeidsintensief is. De toename van het aantal hulpvragers in Goes maakt het echter noodzakelijk de hulpverlening daar uit te breiden. Het concept-beleidsplan wordt dinsdag besproken in het intergemeentelijk overlegorgaan drughulpverlening De vergadering in het stadhuis van Vlissin gen begint om 15.00 uur. In het concept nentale oriëntering van de Sowjet- Unie, zou dit aan beide zijden tot een lager niveau kunnen worden terugge bracht. In de vierde plaats stelt Reagan aan Brezjnev voor akkoord te gaan met het westerse voorstel op de conferentie in Madrid over veiligheid en samenwer king in Europa, te komen tot een ont wapeningsconferentie in Europa, Inclu sief de waarborgen van wederzijdse controle Reagan besteedde in zijn rede vrij veel aandacht aan de geschiedenis van Eu ropa. die zowel Brezjnev als hijzelf hebben meegemaakt. Twee wereldoor logen hebben Europa in puin veran derd en miljoenen mensen het leven gekost. „Maar vandaag is een nieuwe generatie aan beide zeiden van de Oce aan opgegroeid". Zij hebben al deze el lende niet meegemaakt, evenmin als de vorming van de NAVO om een her haling van een dergelijke tragedie te voorkomen. Daarom is hun roep om ontwapening wel te begrijpen, aldus Reagan. Maar de NAVO heeft zich in alle opzich ten beperkt waar het ging om de opvoe ring van bewapening, terwijl de Sowjet- Unie een ongekende opbouw van wa- (Slot zie pag. 3 kol. 4) de heffing zal krijgen. Dat de heffing er zal komen, staat ondertussen feitelijk vast. Van Agt. „Wij zijn niet over een nacht ijs gegaan Het besluit is de uit komst van politiek overleg en zorgvul dig beraad". Afwenteling van de heffing via loonei sen. zoals inmiddels door de Voedings bond FNV is aangekondigd, zal niet door het kabinet geduld worden. Daar naast beschouwt het kabinet het als zijn voornaamste taak om de positie van de minima te beschermen, ten ein- beleidsplan wordt ook de conclusie ge trokken, dat een verdere samenwer king tussen de hulpverleningsinstellin gen met kracht moet worden bevor derd Het beleisplan signaleert name lijk, dat de betrokken instellingen een grote autonomie kennen en overeen stemming over methodieken ont breekt In de wijze van financiering be staan ook grote verschillen. De plaatse lijke overheden moeten daarom vol gens het <-or,cept-beleidsplan verder de het koopkrachtverlies voor deze groep te beperken tot min-1 procent. Dc matiging bij de hogere inkomens is vooral een zaak voor de sociale part ners, zei Van Agt. Volgende week zullen de sociale part ners door minister Den Uyl (sociale za ken! op de hoogte gesteld worden van de eerste aanzet van diens werkgele genheidsplan. Het gehele plan zal ech ter pas over vier maanden gereed zijn. zo deelde Van Agt mee Het kabinet wil ook samen met werkgevers en werkne mers bekijken hoe het aantal deeltijd banen jaarlijks verder verhoogd kan worden. Van Agt, die als enige namens de rege ring het woord voerde, kondigde aan dat de Kamer binnen enkele weken een bijgesteld economisch overzicht van het Centraal Planbureau zou ontvan gen. Al in maart, enkele weken eerder dan het kabinet eerst van plan was. zal de Voorjaarsnota gepubliceerd worden. CDA-fractieleider Lubbers had aange drongen op een zo vroeg mogelijke pu blicatie van dit eerste jaarlijkse over zicht van de ontwikkeling van de begro ting. Van Agt deelde mee dat bij nieuwe financiële tegenvallers het kabinet niet zal aarzelen verder te bezuifugen. Het kabinet verwerpt het voorstel van de PvdA-er Woltgens om de rente te la ten dalen door extra geld in omloop te gaande bevoegdheden krijgen wat be treft de financiële middelen. Dit zou ook kunnen resulteren in een uniform formatiebeleid. „Mogelijk moeter naar worden gestreefd de gelden voor hulp verlening te ontvangen in de vorm van een doeluitkering, hetgeen alternatieve aanwending uitsluit", aldus de con cept-nota. Het risico dat het bechikba- re geld voor drughulpverlening voor een ander doel wordt gebruikt, wordt volgens de nota veroorzaakt door het brengen. Een dergelijk beleid zou vol gens Van Agt de inflatie laten toene men. en tevens tot verlies van het ver trouwen van het buitenland leiden. Van Agt kondigde hierbij aan dat deze dis cussie. die ook aangezwengeld is dooi de democraat Engwirda, over enkele weken bij de behandeling van het dek kingsplan zal worden voortgezet. Het kabinet heeft besloten de laagste inkomens te ontzien bij het vaststellen van de kortingen op het ziektegeld. Mi nister Den Uyl (sociale zaken) heeft dit woensdagavond aan de Tweede Ka- <Slot zie pagina 6 kolom 4) Van Agt onderbrengen van de drughulpverle ning in het welzijnsprogramma. Een ander knelpunt in de hulpverle ning is volgens het concept-beleids plan het ontbreken van speciale facili teiten voor cirsis-opvang van verslaaf den in het psychiatrisch ziekenhuis te Goes. Dit zou onaanvaardbare gevol gen met zich mee kunnen brengen. Vol gens het concept-beleidsplan bestaat er ook grote behoefte aan een regionaal plan voor preventie en voorlichting. Vredesgebaar van Reagan lil/ T~\e Amerikaanse president VyflW LJ Ronald Reagan heeft gis- jt^W] teren in wat zijn belangrijkste |g§ggy redevoering over de buiten- EbbsS landse politiek van zijn land kan worden genoemd een on verwacht vredesgebaar gemaakt naar de Sowjet-Unie. Reagan, die tot voor kort de nadruk legde op militaire oplos singen voor politieke problemen, is nu ten volle bereid met de Russen te pra ten over wapenvermindering op grote schaal. In het overleg wil hij zowel de conventionele bewapening als de mid dellange afstands-nucleaire en strategi sche kernwapens betrekken. Zelfs zijn de VS bereid af te zien van de omstre den Cruise- en Pershing Il-raketten in West-Europa. De Sowjet-Unie moet daar wèl wat tegenover stellen: de ont manteling van alle op West-Europa ge richte SS-atoomraketten van het type 4. 5 en 20. Met zijn gisteren uitgespro ken rede heeft Reagan nadrukkelijk af stand genomen van zijn 'cowboy-poli tiek' van de laatste maanden, die zijn Europese bondgenoten voor grote pro blemen stelde en die de Russen provo ceerde tot hetzelfde soort taalgebruik als waarmee de Amerikaanse president hen bestookte. Geheel in de sfeer van de koudeoorlogstrategie werd over het ge bruik van kernbommen gesproken als of het om een zes inch houwitzergra- naat ging. Reagan heeft nu gas terugge nomen. Eind deze maand beginnen in Genève de besprekingen over vermin dering van de aantallen kernwapens in Europa. De voorstellen van de Ameri kaanse president, die hij eerder in een brief aan de Russische leider Brezjnev uiteen heeft gezet, wijzen in elk geval op een andere, voorzichtiger houding van de Amerikaanse regering. De vraag rijst in hoeverre president Reagan en zijn medewerkers zijn bemvloed door de houding van West- Europa. De modernisering van de mid dellange afstandswapens heeft scherpe scheidslijnen getrokken binnen rege ringen en onder de volkeren van West- Europa. De VS 'vertalen' de demonstra ties tegen de voorgenomen modernise ring als een vorm van neutralisme en pacifisme. Uit de rede van Reagan kon worden opgemaakt, dat de Amerikaan se president toch wel begrip kan op brengen voor de positie, waarin het ou de werelddeel zich bevindt. Het dicht bevolkte, hoog ontwikkelde West-Euro pa is het eerste slachtoffer van een kern oorlog tussen de beide grootmachten. Reagan toont zich nu bereid rekening te houden met de gevoelens van de Eu ropeanen. Hij blijkt vooral zijn oor te luisteren te hebben gelegd bij de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt, die altijd heeft aangedrongen op de zg. 'nul-optie' voor de komende onderhandelingen in Genève. Het voor stel van Bonn hield in geen Cruise-en Pershingraketten in West-Europa als de Russen hun type SS-20 zouden weg halen. In dat opzicht heeft Schmidt zijn zin gekregen: de rest van het pakket voorstellen moet vooral duidelijk ma ken, dat de VS een eigen buitenlands beleid voeren, dat in eerste instantie is gericht op ontspanning en dat voorals nog de confrontatie uit de weg wil gaan. Dat. zou men kunnen zeggen, is het nieuwe element in de Amerikaanse bui tenlandse politiek, zoals die gisteren door Reagan werd geformuleerd. Het voorzichtig optimisme in het Westen over de nieuwe Amerikaan se opstelling wordt niet gedeeld door de Sowjet-Unie. Het Russische persbu reau Tass liet weten, dat het Kremlin deze 'propagandastunt' van de Ameri kanen zonder meer verwerpt. Hoewel de Russen steeds hebben betoogd, dat de plaatsing van de geavanceerde SS- 20 raketten de balans niet in het voor deel van Moskou heeft doen doorslaan en er derhalve geen enkele reden is deze raketten weg te halen, hoeft zo'n eerste reactie uit Moskou niet als een defini tief standpunt te worden beschouwd. Volgende week brengt de Sowjet-presi- dent Brezjnev een bezoek aan bonds kanselier Schmidt in Bonn. waaraan de Sowjet-leiders grote waarde hechten In een schriftelijk interview in het Duit se blad Der Spiegel heeft Brezjnev on langs uitvoerig zijn standpunt over het reilen en zeilen in de wereld weergege ven. Brezjnev vindt ontspanning met de VS en met Europa en de beëindiging van de wapenwedloop een hoeksteen van de Sowjet-politiek. In Bonn kan hij laten blijken m hoeverre hij daadwerke lijk achter die woorden staat. De rede van Reagan komt dan ook op een uitge kiend moment. Dat is uiteraard de be doeling geweest van de Amerikaanse president. Het antwoord is nu aan Mos kou. Dim VERHOGING VAN WEGENBELASTING DIESEL EN LPG PER 1 JANUARI DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee en staatssecretaris Kombrink van financiën willen dat de verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor LPG- en dieselpersonenauto's ingaat op 1 ja nuari 1982. Dit houdt in dat het wetsontwerp tot verhoging van de motorrijtuigenbelas ting uiterlijk 10 december door de twee de kamer moet worden aangenomen. Voor een middenklasse-auto met LPG- installatie wordt de belasting verhoogd van ruim vijfhonderd tot 700 gulden en en voor een middenklasser met diesel motor van ruim vijfhonderd tot circa 650 gulden per jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1