PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet krijgt steun van regeringsfracties Reagan voelt voor de 9 COMPROMIS RIJNOEVERSTATEN VVD TEGEN SOLIDARITEITSHEFFING Zoutipjecties in bodem Elzas HET NEUSJE ROOD STAAN GOEDKOPER GEEN MODERNISERING BIJ TERUGTREKKING SS 20 Hogere temperatuur Veel bewolking en af en toe regen. Mtd- dagtetnperatuur ongeveer negen gra- den. Af en toe krachtige zuidwestelijke 224e jaargang no. 272 Woensdag 18 november 1981 l-deatfot- XyniPe (Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - De drie regeringsfracties CDA, PvdA en D'66 hebben dinsdag in het debat over de regeringsverklaring in grote lijnen hun instemming betuigd met de plannen van het kabinet. CDA en PvdA verschillen echter van mening over de consequenties hiervan. Oppositieleider Wiegel verwerpt de plannen. Hij kwam met twee moties, gericht tegen de „solidariteitsheffing" en de eventuele invoering van kinderbijslag naar draagkracht. Ook CDA en D'66 maken bezwaar tegen de eenmalige belastingverhoging, maar steunen het plan toch. Het CDA heeft er moeite mee dat de bezuinigingsvoorstellen van het kabi net niet volledig zijn ingevuld. Fractie leider Lubbers (CDA) wil in januari dui delijkheid over de bezuinigingen, die minister Den Uyl (sociale zaken) op zijn begroting denkt aan te brengen. Daar naast eist Lubbers dat de Voorjaarsno ta al begin maart gepubliceerd zal wor den. In deze nota - het eerste tussentijdse overzicht van de uitvoering van de be groting - komt het kabinet gewoonlijk met aanvullende bezuinigingen. Vroe ge publicatie houdt in dat bezuinigin gen al op 1 april kunnen ingaan. Lub bers vindt dat een psychologisch voor deel, omdat op die datum ook de belas tingen omhoog gaan door de solidari teitsheffing. Het CDA aanvaardt deze heffing onder protest. Lubbers vreest dat de extra belastingverhoging de invoering van een investcringsloon zal ontmoedigen. Hij hoopt dan ook - evenals overigens de PvdA - dat de sociale partners snel tot invoering van dat investcringsloon zullen besluiten. In tegenstelling lol de PvdA wil het CDA vooral dat het aangekondigde In een brief aan de ministers van eco nomie en van sociale zaken en werkge legenheid wijst het dagelijks bestuur van Zeeland op het belang van het be houd van de ketelbouw bij De Schelde Gs willen op korte termijn overleg over de ln ernstige moeilijkheden verkeren de bedrijfstak PAGINA 3 turkije De ministers van buitenlandse zaken van de EG-lidstaten vinden dat de hulp aan Turkije moet worden opge schort zolang het generaalsreglme m dat land geen algemene verkiezingen uitschrijft. PAGINA 7 demonstratie Tegen betaling van twintig gulden kunnen Zeeuwen, die aanstaande za terdag in Amsterdam willen proteste ren tegen de kernbewapening, gebruik maken van de bussen die het Zeeuwse '21 november-comité'laat rijden. In to taal vertrekken minstens vijftien bus sen uit Zeeland naar Amsterdam. PAGINA 11 voorwaarden Werknemers en werkgevers hebben in de Stichüng van de Arbeid grote over eenstemming bereikt over een aantal punten uit het arbeidsvoorwaardenbe leid. Alle partijen zijn het erover eens d3t er in vrijheid moet kunnen worden onderhandeld op bedrijfstakniveau. PAGINA 13 zijden draad Hoewel het Nederlands voetbalelftal in dc wedstrijd tegen Belgié genoeg had aan drie kwartier goed voetbal om een beslissende afstand te nemen, zal een dergelijk spel tegen Frankrijk wel licht onvoldoende zijn. Het optreden van Oranje in de eindronde van het wereldkampioenschap hangt van avond aan een zijden draad. PAGINA 18 resultaat Het Unilever-concem heeft in het der de kwartaal een forse verbetering van de resultaten behaald. In vergelijking met dezelfde periode van 1980 steeg de nettowinst met 38 procent. Het bedrijf schrijft deze ontwikkeling vooral toe aan de verlaging van de belastingen op voorraden in Engeland. Unilever noemt de omzet van consumptiearti kelen goed, maar is niet tevreden met de verkoop van diepvriesprodukten. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 13. Radio en televisie: 17. Financiën en economie: 18. pakket bezuinigingen voUedig wordt doorgevoerd. Daarnaast wijst Lubbers verhoging van het minimumloon af. Hij vindt dat het kabinet voorlopig moet uitgaan van een koopkrachtdaling van min 1,2 procent voor de minima De CDA-fractie beschouwt met D'66 de voorgestelde extra afzet van 4 miljard kubieke meter aardgas in elektriciteits centrales als een „armoede-verschijn- sel", dat strijdig is met een gezond ener giebeleid. Maai- beide fracties vinden de snelle ombouw van oliegestookte elek triciteitscentrales op kolen van belang. De PvdA koestert twijfels over de stij ging van de aardgasprijs met zeven cent per kubieke meter. Voorlopig houdt de fractie vast aan het eigen voorstel van een verhoging met vijf cent. Daarnaast wijzen de socialisten eigen bijdragen in de Ziektewet, pre mieheffingen over het ziektegeld en in voering van vijf wachtdagen af. Voor de PvdA is het werkgelegenheids plan van minister Den Uyl het belang rijkste onderdeel van de regerings verklaring. PvdA-financieel woord voerder Woltgens en de D'66'er Engwir- da bepleitten een forse verlaging van de rentetarieven, waarbij zij een verzwak king van de gulden voor lief nemen. De PvdA stemt in met de voorgestelde loonmatiging, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moe ten de totale bestedingen in 1982 en la ter op peU blijven, terwijl de loonoffers ook moeten leiden tot een zichtbare winst aan arbeidsplaatsen. Ook moe ten de offers rechtvaardig over de ver schillende groepen verdeeld worden. Minima PvdA-fractieleider Meijer vindt dat het kabinet een uiterste inspanning moet doen om de koopkracht van dc minima over de gehele kabinetsperio de op peil te houden. WD-leider Wiegel, die als woordvoer der van de grootste oppositiepartij het debat opende, vond de regerings verklaring een „triest verhaal". Hij he kelde vooral het ontbreken van de in vulling van de bezuinigingen, terwijl het kabinet wel met nieuwe, dure plan nen is gekomen. De WD concludeert daaruit dat er niets terecht zal komen van het terug dringen van het overheidstekort tot 6.5 procent van het nationaal inkomen, zo als in de regeringsverklaring staat Een andere doelstelling, namelijk stabilisa tie van de totale lastendruk, is even eens overboord gezet met het voorstel voor een solidariteitsheffing. Deze heffing is een gewone belasting verhoging. terwijl het land juist belas tingverlagingen nodig heeft. Wiegel ei ste in een motie dan ook dat het kabinet afziet van de solidariteitsheffing. Hij wees daarbij op de vele kritiek van de sociale partners. D'66 wil uitbreiding van het aantal tSlot zie pagina 6 kol. 2) Muur van haat en misverstand De Belgische koning Boudeicijn troost zijn vrouw, koningin Fabiola. c verlaten van de begraafplaats in Madrid waar gisteren de moeder v< koningin, de markiezin de Casa Riera werd begraven PARIJS (ANP) - De ministers van de Rijnoeverstatcn hebben dinsdag in Pa rijs een compromis bereikt over de op slag van het afvalzout uit de Franse kalimijnen. Na moeizame onderhande lingen heeft Frankrijk er dinsdag in toegestemd het zout in de grond te in jecteren en de bevolking in de Elzas ervan te overtuigen dat dit een veilige en betrouwbare methode is. De andere Rijnoeverstatcn hebben toe gestaan dat Frankrijk voor eigen reke ning een zoutfabriek opricht met een capaciteit van ongeveer 300.000 ton per jaar Frankrijk had aanvankelijk erop aangedrongen dat de fabriek voor geza menlijke rekening gebouwd zou wor den. De internationale Rijncommissie zal binnenkort met nadere voorstellen komen. Het compromis betekent dat Frankrijk HEEREWAARDEN - De 85-jarige beroepsvisser Willem Udo vangt in de Maas weer regelmatig zalm. die sinds de Tweede Wereldoorlog uit onze rivieren verdwenen was. Alleen dit jaar heeft hij er al zo'n 20 met de fuik gevangen. Op de foto toont hij een zojuist gevangen zalm. het bewijs dat de kwaliteit van het water beter begint te worden. is teruggekomen op het plan het uit 1976 daterende zoutverdrag te vervan gen door een nieuwe overeenkomst. De andere Rijnoeverstaten hebben bereikt dat vastgehouden wordt aan de opslag in eerste instantie van twintigkilogram Sijthoff Pers verliest vijftig arbeidsplaatsen RIJSWIJK (ANP) - Sijthoff Pers in Rijswijk wil in de komende twee jaar ongeveer vijftig arbeidsplaatsen door het gehele bedrijf laten vervallen. Vol gens directie-secretaris Van Driel, die dit dinsdag heeft meegedeeld, zal dit waarschijnlijk volledig door natuur lijk verloop en interne overplaatsin gen kunnen plaatsvinden. Gedwongen ontslagen zijn volgens hem niet nodig. Volgens Van Driel ziet het concern zich tot deze stap gedwongen door teruglo pende inkomsten, voornamelijk als ge volg van een verminderde advertentie aanbod en de gelijkblijvende of zelfs stijgende kosten Verwacht wordt dat het voorlopig bij deze vijftig arbeids plaatsen kan blijven. Binnenkort zal nog een gesprek gevoerd worden met de bonden. Bij Sijthoff Pers. uitgeefster van onder meer de dagbladen Haag- sche Courant, het Blnnehof en Rotter dams Nieuwsblad, werken ongeveer 1500 mensen. Daarnaast is Sijthoff Pers uitgeefster van het Economisch Dag blad en een groot aantal huis-aan-huis bladen in bijna geheel Zuid-Holland. afvalzout per seconde. In twee volgende fases zal nog eens in totaal 40 kilogram afvalzout per seconde uit de kalimijnen worden teruggehouden. Minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat en staatssecretaris Lambers- Hacquebard van volksgezondheid en milieuhygiëne noemden het bereikte Minister Zeevalking compromis, gezien de omstandighe den, een stap vooruit. Frankrijk heeft, zowel wat de zoutfabriek als de injectie betreft, flink wat moeten inleveren, me nen zij- De Stichting Re Inwater, die al zeven jaar een proces heeft lopen tegen de Franse kalimijnen, is uiterst ontevre den met het berei kte compromis. Voor zitter Jessurun d'Oliveira van de stich ting ziet aankomen dat door allerlei langlopende procedures in verband met het bijstellen van het zoutverdrag niet eerder dan in 1990 met de werkelij ke opslag van het zout begonnen kan worden. Mevrouw mr .E Veder-Smit uit Leeu warden. oud-staatssecretaris van volksgezondheid. Eerste-Kamerlid (VVDwordt per 1 Januari 1982 voorzit ter van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding. Zij volgt daarW. Tho massen oud-burgemeester van Rotter dami op. die de functie vijf en een halj jaar heeft bekleed en op grond van de statuten aftreedt AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Middenstandsbank zal op 18 november opnieuw haar debet tarieven verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van kredieten waarvan het tarief is gekoppeld aan het promessedisconto van De Nederlandsche Bank zal dan worden verlaagd van 2 lot 1.5 pet. zo heeft de NMB bekendgemaakt. Financiële kringen verwachten dal de andere banken deze maatregel snel zullen volgen. Ook de Amrobank heeft, gezien de recente ontwikkelingen op de geldmarkt beslo ten de opslagrente voor debetsaldi in rekening-courant te verlagen van 2 naar 1.5 pet. VLISSINGEN - Het Vlissiugs raadslid F. K. P. Schets (PvdA- PPR) meent, dat een schip voor de bestrijding van rampen op de Westerschelde dringend noodzakelijk is. Dit zou een project van Nederland en België moeten worden, waarvan de scheepvaart de kosten moet dragen door een opslag op de loodsgelden. Hij stelde dit dinsdagavond voor in zijn alge mene beschouwing over de gemeentebegroting voor 1982. Een zeewaardig schip voor de bestrijding van branden en ongevallen op de Westerschelde, ontbreekt volgens het Vlis- sings raadslid volkomen, evenals de plannen daarvoor. Voor rampen van welke aard dan ook op de Westerschelde zijn volgens hem alleen particuliere bedrijven beschikbaar, die vanuit een geheel andere optiek opereren. ..Het is zelfs voor de buitenstaander duidelijk, dat de Westerschelde door de intensiteit van het scheepvaart verkeer, de aard van het vaar water en de weersgesteldheid een concentratie van gevaren oplevert. Toch is dit kennelijk voor de rijksoverheid geen aanleiding om voorzieningen te treffen, die ook werkelijk effectief zijn", aldus het raadslid Schets. Het aantal scheepsbewegingen van en naar Belgische en Nederlandse havens is volgens het raadslid op jaarbasis zo groot, dat financiering van het schip door opslag op de loods gelden ruimschoots haalbaar moet zijn. „Wij beseffen terde ge. dat dit geen eenvoudige zaak is. Maar zoals de situatie nu is, vraagt deze toch om een ongewone organisatorische op- aldus het raadslid. WASHINGTON (UPI/DPA/AFP) - Pre sident Reagan van de Verenigde Sta ten zal vandaag voorstellen de voorge nomen modernisering van het Ameri kaanse kernwapenarsenaal in West- Europa niet te laten doorgaan, als dc Sowjet-Unic zijn raketten van het type SS-20 terugtrekt. Reagan houdt zijn toespraak vanmid dag om vier uur Nederlandse tijd voor de nationale persclub. Het voorstel van Reagan is bedoeld voor de onderhande lingen met de Sowjet-Unie over de be perking van de kernwapens voor mid dellange afstand in Europa, die op 30 november in Geneve zullen beginnen. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren zijn instemming betuigd met de aankondiging dat de Verenigde Staten bij dat overleg zullen streven naar de zogenaamde 'nul-op tie". Volgens Schmidt beval de rede van Reagan de volgende hoofdpunten: Dc Verenigde Staten hebben als on derhandelingsdoel in Geneve dc 'nul optie' aanvaard Zij hebben daarmee het standpunt van Bonn overgenomen dat de voorgenomen plaatsing van 108 Pershings-2 en 464 kruisraketten in West-Europa niet zal doorgaan, als Moskou zijn raketten van het type SS- 20 opruimt. Washington zal. overeenkomstig de wens van Bonn. bij voorrang streven naar een overeenkomst betreffende dc op het land gestationeerde kernraket ten Daaronder zouden behalve de SS- 20 ook de nieuwe Russische raketten van het type SS-22 vallen. Regeringsfunctionarissen hebben in Washington verklaard dat dc VS welis waar de 'nul-optie' aanvaardbaar en wenselijk achten, maar dat zij het be twijfelen of de Russen daarmee zuilen instemmen. In dat geval heeft Was hington kennelijk andere voorstellen klaarliggen. Volgens de 'New York Times' is Was hington genegen etappesgewijze te werk te gaan. Zo zou in de eerste fase kunnen worden gestreefd naar een ak koord over alle raketten met een rei kwijdte van meer dan 1000 km. Dat zou betekenen dat het westen zou moeten afzien van de plaatsing van de Pers hings-2 en de kruisraketten, terwijl de Russen ongeveer 250 raketten van het type SS-20 en 340 en 40 raketten van respectievelijk de typen SS-5 en SS-4 zouden moeten opruimen. Raketten met een kleinere reikwijdte dan 1000 km zouden later bij de overeenkomst moeten worden betrokken. Een andere mogelijkheid zou. volgens Amerikaanse regeringskringen zijn. dat de Russen de stationering van de 572 nieuwe Navo-raketten aanvaarden en hun op 905 geraamde aantal kern koppen tot 572 verminderen. Het la ret Midden-Oosten is de Llaatste tijd in een politie ke stroomversnelling terecht- gekomen, waarin twee hoofd- lijnen zich duidelijk beginnen af te tekenen, na de dood van de Egyptische president Anwar al-Sa- dat werpt Saoedi-Arabië zich steeds meer op als een lokale grootmacht en Israël lijkt niet te kunnen ontkomen aan een toenemend isolement. Saoedi- Arabië heeft zijn nieuwe positie benut door een vredesplan voor het Midden- Oosten te lanceren, het zg. acht-pun- tenplan, ook wel plan-Fahd genoemd naar de premier, kroonprins Fahd. West-Europa, de Verenigde Staten en een deel van de Arabische wereld heb ben het plan-Fahd met instemming be groet. De Amerikaanse president Rea gan sprak van een hoopvol teken, daar mee doelend op de impliciete erken ning van de staat Israël. Zelfs PLO-lei- der Arafat kon niet helemaal om de goe de bedoelingen van de Saoedi-Arabièrs heen. Hij noemde het vredesplan 'een serieuze basis voor het zoeken naar vre de Maar één van de belangrijkste par ticipanten in een Midden-Oosten-over- leg. Israël, zag en ziet het plan niet zit ten De Israëlische regering beschouwt het Arabische voorstel als een ontwerp om Israël in fasen te vernietigen. In de ogen van velen plaatste Israël zich daarmee opnieuw in een volstrekt ge- isoleerde positie. Deze houding werd beschouwd als het niet willen meewer ken aan een regeling, die uiteindelijk tot vredesbesprekingen- tussen Israë liërs en Arabieren moet leiden. Deze indruk werd zondag versterkt., toen in de New York Times een in terview verscheen met de Saoedische ambassadeur bij de VN. die zonder enig voorbehoud verklaarde, dat in het plan- Fahd de staat Israël wordt erkend. Let terlijk zei hij:' Er staat (in het laatste artikel) alle staten. Wij schrikken niet terug voor het woord Israël. Het plan erkent Israël.' Maandag kwam echter de spreekwoordelijke aap uit de mouw. In de Saoedische hoofdstad Riaad werd een verklaring uitgegeven, waarin stond, dat het niet ging om een officieel standpunt, maar dat de betreffende di plomaat een persoonlijke interpretatie van het vredesplan had gegeven. Met anderewoorden: de Saoediërswillen in het openbaar niet spreken over erken ning van Israël. De argwaan van pre mier Begin van Israël was derhalve te recht. Vanuit zijn kwetsbare positie kan hij niet veel anders concluderen dan dat de Arabieren Israël niet als ge lijke onderhandelingspartner willen ac cepteren. De Israëlische premier neemt dan al snel het woord 'vernietiging' in de mond. De tragiek van de bij het con flict betrokken landen is. dat vier oorlo gen tussen Israël en zijn Arabische bu ren gedurende een periode van nauwe lijks dertig jaar een muur van achter docht. haat en misverstand hebben op getrokken. die met 'gewone middelen' niet is te slechten. President Anwar al- Sadat van Egypte noemt dit in zijn in 1978 verschenen biografie een psycho logische barrière Sadat beschrijft in zyn biografie het geestelijke "rijpingsproces dat hij doormaakte alvorens hij die barrière kon nemen en zijn veel besproken reis naar Jeruzalem kon maken. Om een duurzame vrede te bereiken, om tot de kern door te dringen, zo concludeerde Sadat. moest voor een geheel nieuwe benadering worden gekozen. We waren gewend, zo schrijft hij, om Israël te be schouwen als taboe: als een gegeven waarvan de emotionele associaties ie dereen het eenvoudig verhinderden het te benaderen. Na de voor hem min of meer succesvolle oorlog van 1973 ont wikkelde Sadat een nieuwe houding ten opzichte van Israël, waarbij hij, zo als hij het uitdrukt, vanuit een verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van het Egyptische volk handelde. Hij acht te het zijn onontkoombare plicht om volgende generaties lijden te besparen. Wat deze 'ommekeer' in Sadats denken tot gevolg heeft gehad is bekend: de aartsvijanden Israel en Egypte gingen rond de onderhandelingstafel zitten. In het buitenverblijf Camp David van de Amerikaanse president Carter, sloten beide naties vrede. De rest van de Ara bische wereld ging niet mee. De andere Arabische landen bleven onverzoenlij ke vijanden van de Israëliërs. Het Mid den-Oosten heeft heel duidelijk een tweede Sadat nodig om de problemen tussen Israël en zijn buurlanden tot be vrediging van alle partijen via een vre desregeling op te lossen. Politiek, eco nomisch en militair is al van alles.ge probeerd en mislukt. Joden en Arabie ren staan nog even onverzoenlijk tegen over elkaar als dertig, twintig en tien jaar geleden. De 'barrière' doemt tel kens weer levensgroot op Sadat sprak ooit de wijze woorden: 'Voor de vrede wil ik tot het eind van de wereld, ja naar Israël gaan.' Goede wil. van beide kan ten. is nodig om in het Midden-Oosten uit de impasse te geraken. Dim Het visserijschap in Den Haag heeft, een akkoord bereikt met collega-orga nisaties in Denemarken om gezamen lijk te gaan ageren tegen het visserijbe leid dat de Europese commissie wil voe ren. Met Belgié wordt nog overlegd, ter wijl Franse visserijorganisaties positief lijken te staan tegenover de acties die Nederland en Denemarken samen wil len ondernemen. De Nederlands-Deense bezwaren legen hel beleid van de EG hebben vooral be trekking op de vangstquoata die vol gens heidelanden meer zijn vastgesteld op basis van politiek overwicht dan op historische achtergronden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1