PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet wil aanval op de werkloosheid Paisley uit het Lagerhuis gezet Recreatiepark Aquadelta naar Maharishi Yogi? DeVlijt? VERTROUWEN IN TOEKOMST HER WINNEN vandaag Prinselijk gemak BESPREKINGEN HUURCONTRA CT Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Matige zuidelijke wind. in de kust gebieden nu en dan krachtige wind. 224e jaargang no. 271 Dinsdag 17 november 1981 800 M! SLAAP COMFORT uitgebreide LINNENSHOP een gloednieuwe s. s. slaap-speciaalzaak NU b'p Beestenmarkt 12 Goes DEN HAAG (ANP) - De comsumptie in Nederland is in het eerste halfjaar van dit jaar afgenomen met 2,5 procent ten opzichte van de eerste helft van 1980. Dat blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek (CBSOok in de tweede helft van 1980 was er sprake van een vermindering in de consumptie ten opzichte van de tweede helft van 1979 van ongeveer 2,5 procent. Er werd in de eerste helft van 19S1 vooral bezuinigd op aankopen als caravans, woninginrichting .fietsen en bromfietsen, motorfietsen, sportartikelen, auto's, kle ding en schoeisel. Aan voedings- en genotmiddelen werd één procent minder uitgegeven, vooral aan tabakswaren, vlees, aardappelen, groen ten en fruit. Er werd wel meer geld besteed aan diensten, voornamelijk veroorzaakt door hogere huren en vervoerskosten. Aan schoenreparatie, kappers, ververijen en wasserijen werd minder geld uitgegeven. Het gasverbruik in de gezinnen liep met zeven procent terug, voornamelijk veroorzaakt door de tamelijk hoge tempera tuur in het begin van 1981. Nederlanders besteedden in het eerste halfjaar ook minder geld aan vakantie in het buitenland, in tegenstelling tot de buitenlanders in Nederland, die hier heel ivat meer geld achterlieten dan in het voorgaande jaar. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt wil op korte termijn een directe aanval inzetten op de werkloosheid. Daarnaast moet de Nederlandse economie ingrijpend vernieuwd worden, waarbij het rendementsherstel voor het bedrijfsleven voorop staat. Dit zei premier Van Agt gistermiddag in de regeringsverklaring. Hij zei dat het nieuwe kabinet voor de ..zwaarste opgave sedert de herstelperiode na de Tweede Wereldoorlog" staat. Vergele ken met de Miljoenennota van half sep tember heeft het kabinet dekking ge vonden voor een totaal bedrag van ruimf 5 miljard, waarvan bijna f 2.5 mil jard bestemd is voor njeuwe beleids plannen. Van Agt zei in de Tweede Kamer dat het kabinet als belangrijkste taak ziet „ervoor te zorgen dat Nederland het vertrouwen in de toekomst herwint". glastuinbouw In de Europese Gemeenschap wordt steeds heviger kritiek geuit op het ver schil in energiekosten voor de glas- tuinders in Nederland en voor tuinders ln de rest van de gemeenschap. Het 'dagelijks bestuur' van de EG zou de lagere aardgasprijzen voor de Neder landse ondernemers versneld willen optrekken tot het industrieniveau, zo dat reeds per 1 oktober 1982 het prijs verschil weggewerkt is. PAGINA 7 schadeclaim Het college van burgemeester en wet houders van Axel zal een schadeclaim van een half miljoen gulden indienen tegen de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij als het nutsbedrijf haar vestiging in Axel drastisch gaat in krimpen. B en w vinden dat de PZEM moreel verplicht is in Axel te blijven PAGINA 9 werkgelegenheid Hetdagelijks bestuur van de provincie voelt wel voor de instelling van een provinciaal werkgelegenheidsfonds. Door gelden die nu gereserveerd wor den voor de vaste oeververbinding Westerschelde te benutten zou een eerste financiële aanzet voor zo'n fonds gegeven kunnen worden PAGINA 11 havo-hbo De Sectie Hoger Technisch Onderwijs van de hbo-raad geeft minister Van Kemenade het advies om de duur van de studie van havo-leerlingen in het hoger beroepsonderwijs met een jaar te verlengen. PAGINA 15 aan vallen Het Nederlands elftal en bondscoach Kees Rijvers hebben een meningsver schil over de te volgen tactiek ln de wedstrijd tegen Frankrijk. De voor de kwalificatie voor het wereldkampioen schap zo belangrij ke wedstrij d zou vol gens Rijvers een aanvallend en risico- nemend Oranje moeten tonen, maar de spelersgroep wil vanuit een hechte verdediging opereren. PAGINA 17 winst De netto-resultaten van Philips ln het derde kwartaal van dit jaar vertonen een flinke stijging ten opzichte van de winst over dezelfde periode van 1980. De Raad van Bestuur noemt de resul- taten gezien de algemene economi sche malaise 'niet onbevredigend'. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. Daarvoor is een „duurzame verster king van onze economische span kracht" nodig. En dat vergt een „vast beraden beleid gericht op uitbreiding en vernieuwing van het produktie-ap- paraat," aldus de premier. De problemen die het kabinet moet op lossen. worden verzwaard doordat de financiële armslag, die nodig is voor een doelgerichte aanpak, ontbreekt. Van Agt wees erop dat de schuld van de overheid dagelijks met f 63 tot f70 mil joen groeit. Elk jaar groeit als gevolg hiervan de rentelast, momenteel f 3500 per werkende Nederlander, met f 600. De noodzakelijke financiële ruimte is dan ook alleen te verkrijgen via mati ging van inkomens en ombuigingen in de collectieve sfeer. Op deze wijze is het kabinet erin geslaagd ongeveer f2 miljard vrij te maken voor het werkge legenheidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken), waarvan de hoofdlij- r maanden bekend zullen worden gemaakt. Begin december wil zuinigingen op de WIR en extra lenin gen ten behoeve van de woningbouw en voor industriële projecten. Meer dan de helft van de f2 miljard is be stemd voor de bouw, energiebesparing en bodemsanering. Voor de stimulering van het bedrijfsle- i half miljard uitgetrokken. Den Uyl al met werkgevers en vverkne- Aanzienlijke sommen zijn voorts be- etfpmii vnnr u/prlrcrplpcrpnhpin in Hp r het plan overleggen. In totaal wil het kabinet met de f 2 mil jard een bestedingseffect van ongeveer f 4 miljard bereiken. Daarmee voorziet het plan in het scheppen van 25 tot 35.000 nieuwe arbeidsplaatsen (vooral in de bouw) en een beperking van de groei van de werkloosheid met nog eens 30.000. In de hele kabinetsperiode moe ten er bijna 200.000 nieuwe arbeids plaatsen bijkomen, terwijl nog eens 175.000 mensen via deeltijdbanen aan werk geholpen moeten worden. Belastingen stemd voor werkgelegenheid in de kwartaire sector (f150 miljoen) en ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid (f300 miljoen). Het kabinet heeft besloten vast te hou den aan de koopkrachtontwikkeling vanmin 1 procent voor de minima tot min 4 procent voor de hoogste inko mens. Dat betekent dat naast een extra belastingverhoging ('solidariteitshef- fing') ook de prijscompensatie met een procent 'geschoond' zal moeten wor den. Daarnaast zullen loon- en inkomens- (Slot zie pagina 13 kolom. 1) Een decoratieve Victoriaanse wc werd gisteren op Buckingham Palace aangeboden als verlaat verjaarscadeau voor de zaterdag 33 jaar geworden Britse kroonprins Charles. De prins van Wales had zich vorige week laten ontvallen geïnteresseerd te zijn in antieke toiletpotten, wat de Londense antiekhandelaar James Cunningham (links) en de club-eigenaar Peter Ro- sengard er toe bracht ruim 2200 gulden voor het koninklijk gemak in te zamelen. Het noodzakelijke bedrag heeft het ka binet gevonden door een eenmalige be lastingverhoging (f500 miljoen), be- Van Agt tijdens het uitspreken van de regeringsverklaring. Rechts van hem minis ter Terlouw. BRUINISSE - Afgelopen weekeinde is de Maharishi Yogi. leider van de bewe ging, die zich over heel de wereld be zighoudt met cursussen voor Trans cendente Meditatie, in Bruinisse ge weest om zich te oriënteren op de huur van tweederde van het recreatiepark Aquadelta. De Nederlandse voorzitter van TM, drs J. Uijen, verklaarde desge vraagd, dat gedacht wordt aan het hu ren voor een periode van twee tot vijf jaar. Vrijdag was het eerste contact gelegd, aldus de heer Uijen, en zaterdag kwam de Maharishi Yogi al met z'n privéjet vanuit Zünch naar Zestienhoven bij Rotterdam om een kijkje te nemen in het recreatiepark bij Bruinisse. Als de plannen doorgaan kunnen daar steeds zo'n vijftienhonderd TM-cursisten wor den gehuisvest. De heer Uijen vertelde, dat onder meer gesproken is over de inrichting van grote centrale keukens: „De meeste recreatiehuizen hebben ei gen keukens en cursisten hebben geen tijd om zelf te koken, We maken altijd gebruik van centrale keukens". TM - in Nederland officieel Stichting Onder wijs - wetenschap van de Creatieve In telligentie Nederland - beschikt over twee grote centra in ons land: een bij Laag Soeren (capaciteit 900 mensen) en een bij Wassenaar (capaciteit 400 men sen). De adspirant-huurder heeft geen belangstelling voor voorzieningen als zwembaden en jachthavens, die wel voorhanden zijn bij Aquadelta: „Daar RIAAD (AFP) - Het officiële Saoedische persbureau SPA heeft maandag ontkend dat het vredesplan van prins Fahd voor het Midden-Oosten een erkenning in houdt van Israël. Hiermee werden de uitlatingen van de Saoedische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, zondag in de 'New York Times', tegengespro ken. Spa zegt dat het ging om een persoonlijke interpretatie die zonder toeslemming naar buiten is gebracht. De Saoedische diplomaat GaafarelAgani verklaarde dat het vredesplan 'Israël erkent' en de krant benadrukte dat dit de eerste keer ivas dat een Saoedische functionaris zoiets zei. De Sowjet-Unie heeft haar 'steun betuigd aan het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten', zo melde het Saoedische persagentschap later maandag. Het baseerde zich op een zondag door de Russische radio en televisie verspreid com mentaar. (Zie pagina 4) LONDEN - In een bijzonder ru moerig Lagerhuis werd de Britse minister voor Noord- Ierland, Jim Prior, gisteren het spreken onmogelijk gemaakt door protesterende kamerle den van de Noordierse Demo cratische Unionistenpartij. Het tumult ontstond nadat woordvoerders van de politie ke partijen hun eer betuigd hadden aan het unionistische kamerlid Robert Bradford, die afgelopen zaterdag door de IRA vermoord werd. De unionisten, onder wie Ian Paisley, beschuldigden de regering ervan de nieuwe spanningen in Noord-Ierland veroorzaakt te hebben. Volgens Paisley was de moord op Bradford, die vandaag begraven wordt, het logische gevolg van de nauwe betrekkingen die premier Thatcher heeft aangeknoopt met, de Ierse RepublieK. ,.at- uaumuncic vij and van Ulster". De voorzitter van het Lagerhuis schor ste de zitting tweemaal en ontzegde Paisley en twee andere unionisten een week lang de toegang tot het Lagerhuis. Te midden van een koorzang van ka merleden die „eruit, emit" riepen, schreeuwde Paisley dat de Noordierse protestanten het heft in eigen hand zul len nemen als de regering voor maan dag geen hardere maatregelen zal ne men tegen de IRA. Buiten het parlementsgebouw zei Pais ley tegen een aantal journalisten, „niet langer werkloos te willen toezien hoe onze mensen vermoord wordenDe do- minee zei de mensen in Noord-Ierland op te zullen roepen het premier That cher onmogelijk te maken nog langer te regeren. Hij dreigde samen met de Officiële Unionistenpartij de regering in Lon den te laten zien hoe Noord-Ierland be stuurd moet worden. Volgens Paisley en andere unionisten beseft de rege ring niet wat het betekent de Noordier se bevolking te vertegenwoordigen in het parlement „terwijl de dood om de hoek loert". Ondanks alles toch haastwerk Het m doen mediterende mensen niets mee", zei de heer Uijen. Algemeen directeur C. Galjé van Aquadelta, een onderdeel van het vast goedconcern Wilma, zei desgevraagd, dat er wel bezoek van de Maharishi Yo gi was geweest, maar dat dit slechts (Slot zie pagina 5 kolom 1) Van links naar rechts op de voorgrond Ian Paisley, John McQuade en Peter Robinson bij het verlaten van het lagerhuis. ret blijft tobben in de mist Lmet het kabinet-Van Agt A&Pjj n. Na de valse start en de hef- tige struikelpartij die erop pSgBEi volgde verscheen de ploeg gisteren, vier weken later dan was afgesproken, met een regerings verklaring in de tweede kamer. Wie zich had voorgesteld dat de nieuwe coalitie van CDA, PvdA en D'66 in deze sombe re tijden met een stuk inspiratie en poli tiek perspectief voor de komende vier jaar het parlement zou tegemoet treden komt, na alle verwarring sindPae ver kiezingsdag (26 mei) opmeuw teleurge steld uit. „Wij zien als belangrijkste taak ervoor te zorgen dat Nederland het vertrouwen in de toekomst herwint", was de boodschap die de premier giste ren ontvouwde. „Wij staan voor de ab solute noodzaak onze economie ingrij pend te herstructureren", voegde hij er aan toe. Zware, indrukwekkend klin kende opdrachten. Het was alleen zo jammer dat ook deze regeringsverkla ring'alle trekken van haastwerk had. Toen het kabinet medio oktober in gro te inwendige problemen raakte en de premier zich naar koningin Beatrix haastte om de portefeuilles van alle zes tien bewindslieden (voorlopig) terug te geven, sprak Van Agt de hoop uit dat deze politiek opvallende gebeurtenis bij alle betrokkenen een schokeffect zou opleveren. Dat is in feite ook ge beurd. De twee informateurs De Galan en Halberstadt, afkomstig uit het PvdA-economenhonk, namen afstand van het gekibbel en stelden in hun eindverslag vast dat zij hun best had den gedaan om 'schijntegenstellingen' te overbruggen. Gisteren heeft het ka binet breed uitgestald wat er mis is met Nederlands economie (wat iedereen langzamerhand al beter weet) en hoe er voor verbetering van de ontstane ellen de betaald zal moeten worden (wat ook al weinig verrassingen opleverde). Al leen hoe die verbetering er dan echt zal gaan uitzien, daarnaar blijft het nog in hoofdzaak raden. En daarom ook ma ken de aangedragen oplossingen nog zo sterk de indruk van luchtspiegelingen. Bezuinigingen in de overheidsuitga ven zelf. een werkgelegenheidsplan en inkomensmatiging: met die drie stukken gereedschap wil het kabinet de stellingen rond het sociaal-economisch onttakelende Nederland op om te krammen en te klauwen. Voor iedere burger ligt in de regeringsverklaring de rekening al klaar met- daarop de onder ste regel in onmiskenbaar goed hand schrift zichtbaar. Maar wat ontbreekt dan wel in kriebelige, nauwelijks te ont cijferen geheimtaal als prestatie is op gevoerd. daarover wordt het bakke leien. Sterker nog: voor enkele heel on duidelijke beloftes vraagt het kabinet een blanco cheque te tekenen. De twee de kamer zal zich de komende dagen ernstig moeten afvragen of ze zonder nadere garanties een dergelijke machti ging namens de kiezer wel mag afgeven. Zo wordt aangekondigd dat de econo mische spankracht versterking moet krijgen door (op langere termijn) rende mentsherstel in het bedrijfsleven en (op de korte baan) een directe aanval op de werkloosheid. Maar hoe en waar in de marktsector op gerichte verbetering wordt aangestuurd is zelfs niet tussen de regels door te ontdekken; en wat het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl nu precies moet gaan bevatten zal pas over vier maanden zichtbaar worden. Bovendien neemt het kabinet in zijn voornemens een tamelijk groot voorschot op het overleg met de sociale partners. En dat is op zijn zachtsr ge zegd een gedurfde onderneming. NÏet voor niets zijn de eerste reacties van die sociale partners (Kok namens de vak beweging en Van Veen namens de werk gevers) bijtend en afwerend. Het noodgrepen-beleid om sociaal economisch in Nederland weer eens wat orde op zaken te stellen zal de komende dagen het kamerdebat over de gisteren afgelegde regeringsverkla ring ongetwijfeld beheersen. Voor veel andere beleidshoofdstukken is alleen nog maar een richting aangegeven: dat geldt voor defensie, voor onderwijs, voor de woningbouw, voor de kernener gie en voor nog een aantal zaken waar over juist in de afgelopen vijfmaanden van de (in)formatie zo zwaar en grondig is onderhandeld. Het regeerakkoord, over al die onderdelen van beleid geslo ten. behoefde in de twee uur durende toespraak van minister-president Van Agt temidden van zijn ploeg herstel- werkers geen of weinig aanvulling. Waar de premier gisteren wèi vrij uit voerig op inging was de oorzaak van het conflict dat nu vier weken terug binnen de regeringsploeg ontstond en de ma nier waarop de breuk in het kersverse kabinet - via een ouderwets geheimzin nige lijmpoging - werd geheeld. Mis schien dat uit de politieke thermome ter, op deze gang van zaken gericht, min of meer kan worden afgeleid hoe groot de kans is dat dit kabinet van CDA. PvdA en D'66 het nu een redelijk tijdje uithoudt. Op het moment is dat overi gens een puur speculatieve discussie. Enig werkelijk lichtpunt in het eerste optreden van dit kabinet en de beoor deling daarvan in het parlement is dat er een eind is gekomen aan een langdu rige periode waarin ieder beleid ont brak. vdM De douane heeft voor de kust van Israel twee ton hasj uil het water ge haald. De partij vertegenwoordigde een handelswaarde van ongeveer 7.5 miljoen gulden. Waarschijnlijk Is tic- hasj door een smokkelschip overboord gezet. De waar was in waterdichte zak ken verpakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1