PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nigeriaan commandant vredesmacht Tsjaad Problemen Oosterschelde niet aan de orde in regeringsverklaring Loenen roept vrijstaat uit 5'Minimuminkomens er iets op vooruit' gaan WESTEN SPOED ACHTER VERVANGING LIBIERS Zoon Maria Teresa DEN UYL BEREKENT: STATEN: VERDER UITSTEL ONAANVAARDBAAR Dn Van der Klaauw ambassadeur in Brussel Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Vrij krachtige westen wind. 224e jaargang no. 269 Zaterdag 14 november 1981 MENSWBNH LOENEN A/D VECHT (ANP) - Burge meester A. H. M. Mulder van Loenen is vrijdagavond door 'opstandige' dorpe lingen uit zijn ambt ontheven. De ambtsketen is overgenomen door het ■burger-comité' dat gelijktijdig de 'vrijstaat Loenen' heeft uitgeroepen, vanuit een bezet gemeentehuis. De bezetting van het gemeentehuis en de overneming van de ambtsketting waren de start van een actie tegen de dreigende opdeling van de dorpsge meenschap Loenen (met als woonker nen Nieuwersluis. Vreeland. Loener- sloot en Loenen a/d Vecht) onder de ge meente Breukelen. Abcoude en Loos- drecht. Vanochtend zullen alle toegangswegen worden gebarricadeerd en slechts na betaling van tolgelden en het vervullen van enige formaliteiten kan de vrijstaat betreden worden. Aan de actie wordt door ongeveer tachtig dorpelingen deelgenomen, aldus een woordvoerder van het burger-comité. De plannen voor de herindeling van Loenen zijn afkomstig van gedeputeer de staten van Utrecht, die hierover woensdag en donderdag zullen beslis sen. De woordvoerder van het actiecomité bestempelde de plannen als 'een onza lig idee'. Loenen is een welvarende ge meenschap zonder veel problemen en met veel voorzieningen. De bevolking wil dit graag zo houden. „Indeling bij twee financieel ongezonde gemeenten (Abcoude en Breukeleni en een toeristi sche kermis (Loosdrecht) zou daar wel eens op negatieve wijze verandering in kunnen brengen", aldus de woordvoer der. Burgemeester Mulder bevestigde des gevraagd de gang van zaken. Hij zei het eens te zijn met de doelstelling van het actiecomité maar had wel enige moeite met zijn ambtsuitzetting. LAGOS (AFP,RTR,DPA) - De Panafrikaanse vredesmacht voor Tsjaad krijgt een Nigeriaanse commandant. De eerste groep van de troepenmacht, een vijftiental officieren, zal maandag in de Tsjadische hoofdstad, N'djamena, aankomen. Dit is vrijdag vernomen in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos, waar een spoedbijeenkomst op ministerieel niveau wordt gehouden van landen die deelnemen in de vredesmacht. Functionarissen van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) onder wiens auspiciën de vredesmacht werd georganiseerd, zeiden dat de regerin gen van de dèelnemende landenBenin. Guinea. Nigeria. Senegal. Togo en Zai re. de aanstelling van de commandant nog wel moeten goedkeuren. Elk deel nemend land krijgt een deel van Tsjaad onderzijn beheer. De coördinatie wordt warmtepompen Het Zierikzeese installatiebedrijf Hol land Warmte gaat meewerken aan een energiebesparend project in de sociale woningbouw in Vlaardingen. Het Zie rikzeese bedrijf zal thermische water pompen leveren die een zodanige ca paciteit hebben dat een gebouw of een groep woningen ermee verwarmd kan worden. Met de order is een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen gulden gemoeid. PAGINA 3 uniform Defensieminister Van Mierlo heeft er 'principieel bezwaar- tegen dat solda len in uniform meelopen in de grote anti-kemwapendemonstratie volgen de week zaterdag in Amsterdam. 'Poli tisering van een krijgsmacht is levens gevaarlijk voor een democratie', zo meentde bewindsman. Wie toch in mi litair uniform demonstreert, zal krijgs- tuchtelijk worden vervolgd. sieraden strenger optreden tegen juweliers di" sieraden opkopen van 'mensen, aan wie je toch kan zien dat ze aan heroine verslaafd zijn'. Officier van justitie mr A Besier zei dat 'de juweliers die dit in liet verleden hebben gedaan, daarmee op de rand van heling of schuldheling zweefden.' PAGINA 13 handeltje Een aantal Nederlandse huisartsen verkoopt voor veel geld methadon aan verslaafde patiënten. Volgens de in spectie voor de volksgezondheid zou net ook voorkomen dat artsen Neder landse verslaafden enkel nog als parti culier willen behandelen om zo mak kelijker aan (meer) geld te komen. PAGINA 23 verzorgd door een groep officieren uit de verschillende delen. De groep van vijftien met zich oriënteren op de in kwartiering vein de Panafrikaanse macht. Naar het schijnt, zo wordt in La gos vernomen, is ieder land verant woordelijk voor de voorziening met ma terieel van zijn eigen contingent. De Panafrikaanse vredesmacht moet in Tsjaad de verschillende partijen uit el kaar houden nu de Libiërs druk doende zijn hun troepen uit het land weg te ha len. De vredsmacht zal in totaal onge veer 6.000 manschappen omvatten, waarvan 2.000 Nigerianen zijn. Strijd Het spoedkarakter van de bijeenkomst in Lagos werd nog versterkt door de berichten over hevige strijd in hel oos ten van Tsjaad, waar de noordelijke strijdkrachten (EAR) van oud-minis ter van defensie Hissene Habre vanuit Soedan drie door de pro-Libische vleu gel van Ahmat Acyl gecontroleerde stadjes aanvielen. In N'djamena werd van verschillende kanten vernomen dat de gevechten zeer hevig zijn. maar de Tsjadische minister van wederop bouw, Taher Suleiman, verklaarde vrijdag in Parijs dat de strijd in het oosten slechts Trieine incidenten' be treft die de wederopbouw van het land niet zullen verstoren. Minister Suleiman woonde in Parijs een conferentie bij over hulpverlening by de wederopbouw van zjjn land. Verte genwoordigers van de EG. West-Duits- land. Frankrijk en Italië, vergaderden met de Verenigde Staten. Canada, de Wereldbank en verscheidene organisa ties van de Verenigde Naties. Tsjaad werd ongeveer 450 miljoen gulden toe gezegd over een periode van drie jaar. Minister Suleiman bevestigde ook dat Frankrijk en de Verenigde Staten klaar staan om de Panafrikaanse vredes macht te helpen met financiële steun. Bovendien zal Frankrijk 5.000 ton graan naar N'djamena vliegen en hulp bieden bij het herstel van de openbare voorzieningen die door de burgeroorlog zwaar zijn beschadigd in de hoofdstad. Ook in Lagos wordt gesproken over fi nanciering van de vredesmacht. Er zou- (Slot zie pagina 6 kolom 4) LUXEMBURG - Groothertogin Maria Teresa van Luxemburg, die woensdag j.l. het leven schonk aan een zoon. prins Guillaumc. hier voorde eerste maal met haar kind op de foto. die werd gemaakt door een familielid. Zeelands staten ruiken stembus DEN HAAG (ANP) - De minimuminko mens gaan er als gevolg van vier maat regelen, waartoe het kabinet- afgezien discipline HOUSTON (AFP) - De Amerikaanse ruimteveer Columbia zal vandaag na een vlucht van 54 uur naar de aar de terugkeren. Het besluit daartoe is door de NASA genomen, zo is in Houston meegedeeld. De Columbia zal volgens de nieuwe plannen vanavond om 22 minuten over tien landen op de luchtmacht basis Edwards in Californië. Functio narissen zeiden dat de missie werd bekort vanwege het verlies van een RUIMTEVEER COLUMBIA - Deze foto werd donderdag vanuit het ruimte veer Columbia naar de aarde verzonden en laat de geopende laadruimte van het ruimteschip zien. Boven ziet men de aarde en rechts de 'Canada-armeen op afstand te bedienen grijparm. van de drie brandstofcellen die door een chemische reactie elektriciteit voor de Columbia produceren. Een bijprodukt van de chemische reactie is drinkwater voor de bemanning. Gezagvoerder Jo Engle reageerde op hetberichtmet 'dat-is nu juist wat wij niet wilden horen' Het programma van de astronauten Joe Engle en Richard Truly werd zo danig gewijzigd dat de belangrijkste proeven konden worden verricht Beide astronauten concentreerden hun werk vrijdag op (geslaagde) proeven met de zestien meter lange mechanische arm in de laadruimte van de Columbia. De grijper zwenkte, door astronaut Truly vanuit de commandoruimte op afstand bestuurd, naar buiten en fo tografeerde met een camera in de sta len hand de cabine van de Columbia. De leiders van de NASA hebben 'voorzichtigheid' genoemd als motief voor de voortijdige terugkeer van de ruimtependel, aldus Christopher Kraft, directeur van het ruimtevaart centrum in Houston op een perscon ferentie. Hij noemde de vlucht 'aller minst een mislukking. De meeste proeven zijn uitgevoerd". Gene Kranz, zijn medewerker voor de vluchtoperaties, gaf te kennen dat tal van elementen in overweging waren genomen, daaronder begre pen het tijdstip van de terugkeer. „Er was niets te winnen met verlen ging van de vlucht van 54 uur". van wat in de regeringsverklaring ver der nog wordt aangekondigd - heeft besloten met 0,2 procent op vooruit. De inkomens juist boven het minimum en de modale inkomens (34.000 gulden) blijven erdoor gelijk, terwijl twee keer modaal er 1,1 procent en vier keer mo daal er 0,7 procent op achteruitgaan. Dat blijkt uit een brief die minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft geschreven aan de tweede-kamer commissie voor sociale zaken. De com missie had om een overzicht van die in komenseffecten gevraagd. De vier maatregelen waar het om gaat zijn: - de premiegrens van de volksverzeke ringen gaat met 7000 gulden extra om hoog; - er komt een inflatiecorrectie in loon- en inkomstenbelasting van 83 procent; - de accijnzen op bier. frisdranken en suiker gaan omhoog en het aardgas wordt per 1 januari 8.3 cent (incl. btw.) duurder. Den Uyl benadrukt dat de primaire in komstenvorming en -verdeling onder werp van overleg is met werkgevers en vakbeweging. Het kabiniet wil graag bepaalde resultaten van dat overleg, maar eerst wil het het debat in de twee de kamer over de regeringsverklaring afwachten. Daarna gaat Den Uyl over het arbeidsvoorwaardenbeleid snel een brief schrijven aan de sociale partners, zo laat hij weten. Verrassing Premier Van Agt heeft vrijdag met zijn vice-premiers Terlouw en Den Uyl de laatste hand gelegd aan de regerings verklaring. Verder heeft het kabinet een verrassing voor de kamer in petto: twee brieven die waarschijnlijk maan dag tegelijk met de regeringsverkla ring openbaar zullen worden gemaakt. De eerste brief bevat de standpunten van het nieuwe kabinet met betrekking tot de wetsontwerpen die nog bij de ka mer in behandeling zijn. De tweede brief betreft de globale financiering van de regeringsplannen. Dit heeft een woordvoerder van het kabinet vrydag meegedeeld. In goed ingelichte kringen in de kamer wordt nu al geopperd dat 'het financiële plaatje uitgebreider zal zijn dan de fi nanciële uitwerking in het voorstel van informateurs De Galan en Halberstadt. Complete nota's met wijzigingen op de begrotingen van het voorgaande kabi- (Slot zie pagina 6 kolom 1, DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten dr C. A. van der Klaauw voor te dragen als ambassa deur in Brussel. Dat is bevestigd door zeer betrouwbare Haagse politieke kringen. Van der Klaauw was in het kabinet Van AgtAViegel minister van buitenlandse zaken. Daarvoor was hij directeur-ge neraal Europese zaken op het ministe rie van buitenlandse zaken. Van der Klaauw is lid van de WD Bondscoach Kees Rijvers zal voor de cruciale wk-kwalificatiewedstrijd van Oranje tegen Frankrijk in Parijs alleen Mn beroep doen op gedisciplineerde spelers. Belangrijkste 'slachtoffers' van deze selectie-norm zijn Ling en Hovekamp. Ipswich-speler Frans "Missen moet alhaken door een bles- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en u. Binnen- en buitenland: 3 en 13. sP°rt: 21 en 23. Radio en televisie: 24. Financiën: 25. Zaterdagkrant: 15. 16. 17 en 19. DEN HAAG/ - De regering is niet van plan om de huidige financiële moei lijkheden rond de Oosterscheldewcr- ken nog eens extra te benadrukken4n de regeringsverklaring die premier Van Agt maandag in de Tweede Kamer komt afleggen. Goed ingelichte krin gen in Den Haag wisten dat in de loop van vrijdag te melden, nadat het kabi net de besprekingen over de verkla ring donderdag bad afgerond en de vrijdag was besteed aan het herschrij ven en redigeren van de verzamelde tek teksten. Provinciale staten van Zeeland - althans vier van de vijf frac ties - hebben vrijdag het onaanvaard baar uitgesproken over verder uitstel van de Óosterscheldcwerken. Het ziel er naar uil dat oen door het CDA inge diende motie van deze strekking in de staten zal worden aangenomen. Inmiddels heeft minister Zeevalking van verkeer en waterstaat verklaard dat de financiële problematiek van de Oosterschelde - hij noemde een paar weken terug een gat van 700 miljoen - voor minstens 350 miljoen voortkomt uit het feit dat de gestegen prijzen niet volledig door het departement van fi nancien worden gecompenseerd. Haagse politici noemden het vrijdag ui terst onwaarschijnlijk dat de Oosier- scheldewerken in de regeringsverkla- (Slot zie pagina 6 kolom 2) >e verkiezingen voor een nieuw provinciebestuur. lïSWra volgend voorjaar. waren gis- E§g|y teren op de eerste dag van de pesad begrotingszitting in Zeelands staten al goed te ruiken. Een deel van de fractievoorzitters van de vijf politieke partijen waande zich al in de rol van hjsttrekker, leverde schoten voor de boeg en werkte daarbij - tegen over een vrijwel zwijgend college van gs en met een schuin oog naar mogelijk 'geraakte' opposanten - met meer of minder succes op effect. Veel woordge weld dus. in deze eerste ronde van het begrotingsdebat. Maar daartussen viel wel op dat de woordvoerders van de on derscheiden partijen werkelijke con frontaties met het dagelijks bestuur van de provincie, het college van gs. doorgaans keurig uit de weg gingen. Of het zou moeten zijn dat er in het verdere verloop van deze zitting nog grote moei lijkheden ontstaan over de door gs voorgestelde tijdelijke verandering van de manier waarop de - lagere - uitkerin gen voor de financiering van de niet- rijkswegen in deze provincie zouden moeten worden verdeeld Al vrij snel was duidelijk dat dit laatste begro- tingsdebat van de staten in hun huidige samenstelling niet zal opleveren wat ei genlijk nodig is: een diepgaande discus sie over de vraag die gedeputeerde sta ten in deze begroting-1982 wèl hadden opgeworpen, namelijk die van de poli tieke keuze waar de provincie wel en niet een taaie meent te hebben en tot hoe ver die taken moeten gaan. Kort en goed de vraag: hoe te bezuinigen zonder brokken te maken'5 In de aanbiedingsbrief bij deze laatste begroting van de statenperiode 1978- 1982 hadden gs vastgesteld dat er in de naaste toekomst niet te ontkomen zal zijn aan 'rooien en kappen van dor bout in het totale pakket van (provinciale) overheidsvoorzieningen'. Daarmee was het vraagstuk van de begrenzing van de overheidstaak dus regelrecht op het bord van provinciale staten gelegd. Het zou voor de hand hebben gelegen dat de taten hadden aangegeven hoe zij de ichting van dat 'terug' zagen. Voor ge- leputeerde staten zou een fundamente- e discussie daarover stevige handva- en voor een herbezinning op het tot nu oe gevoerde beleid hebben kunnen op- everen. Afgezien van enkele zeer globa- e aanduidingen kwam het er niet van. Dok in Zeelands statenzaal bleek dus dat de 'verdeling van het minder' een opgaaf is die de meeste politici het liefst maar uit de weg gaan Wanneer het straks, na de statenverkiezingen-1982, opnieuw tot onderhandelingen komt over een beleidsprogramma voor de volgende vier jaar en de samenstelling van het college van gedeputeerde sta ten. mag een meer wezenlijke benade ring van het vraagstuk van inhoud en reikwijdte van het Zeeuwse provincie takenpakket dan gisteren viel te beluis teren, niet meer worden ontweken. Op één beleidsonderdeel kregen gs' gisteren scherpe kritiek te verdu ren en werd een concrete eis op tafel gelegd: dat van het sociaal-economisch beleid. Al vaker heeft het college de af gelopenjaren geklaagd over de geringe bevoegdheden en de krappe armslag die de provincie heeft, wanneer het er om gaat daar zelfstandig op te treden. Dat leidde steeds opnieuw tot irritaties: er is wel degelijk ruimte en die moet worden benut PvdA-woordvoerdster mevrouw Van Zanten haalde nu fel uit: „De provincie laat een beleid zien van vaag en weinig doelgericht, onzeker be zig zijn, gevoed door angst of de provin cie dit wel mag en kan doen. of men niet op het terrein van de rijksoverheid komt, benauwd over de vraag welke be voegdheden men heeft en zeer terug houdend als het op geld uitgeven aan komt." Ook D'66-leidster mevrouw Boogerd en WD-fractievoorzitter De Voogd drongen aan op een inspirerend sociaal-economisch beleidsplan voor Zeeland van de provincie zelf. „Laat de hand van de provincie eerst maar eens oppakken wat er wel te doen is." Met de kandidatenlijsten van de ei gen cn andermans partij naast de begrotingsstukken-1982 op tafel heb ben provinciale staten van de start van het jaarlijkse 'grote debat' een matte vertoning gemaakt. Aan een werkelijke kritische doorlichting van de bijna voorbije statenperiode kwam men in de Abdijzaal niet toe. Evenmin was dat het geval by het doortrekken van de lijn naar de toekomst, die de kale feiten van de afgelopen vier jaar toch al vrij scherp hebben aangegeven. De politici in dit gewest zullen moeten aangeven waar hun voorrangen van beleid liggen. Voor stapels wensenlijsten en leuke beloftes is geen ruimte en geld meer. Het gaat om bewuste keuzes. Bij de begrotings behandeling van gisteren en de komen de dagen lijken ze niet te worden ge maakt. Of de lijsttrekkers er straks mee de spreekgestoeltes op durven is de uit daging die hen staat te wachten. Met het oog op een stuk helderheid van be leid in een nieuwe statenperiode. vdM Het kabinet is vrijdag akkoord ge gaan met de instructie voor de Neder landse delegatie naar de conferentie vandeRijnoeverstaten op 17 november in Parijs. De delegatie heeft als op dracht meegekregen dat Nederland streeft naar een vermindering van de zoutiozingen door de Franse kalimij- nen tot zestig kilogram zout per secon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1